07/11/2008 17:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απομάκρυνση Βαλλιανάτου

Τη διακοπή της επαγγελματικής σχέσης με τον Γρηγόρη Βαλλιανάτο ανακοίνωσε το ΠΑΣΟΚ, επειδή ο μέχρι σήμερα σύμβουλος του Γιώργου Παπανδρέου δήλωσε χθες στον τηλεοπτικό σταθμό EXTRA ότι τα Σκόπια πρέπει να ονομαστούν «Μακεδονία» και ότι υπάρχει «μακεδονική μειονότητα».

«Μετά τις πρόσφατες δηλώσεις του Γρηγόρη Βαλλιανάτου, με τις οποίες εξέφρασε προσωπικές πολιτικές του θέσεις για ζητήματα εξωτερικής πολιτικής, λόγοι δεοντολογίας επιβάλλουν τη διακοπή της επαγγελματικής σχέσης του με το ΠΑΣΟΚ», αναφέρει η ανακοίνωση που εξέδωσε το Γραφείο Τύπου του Κινήματος.

Φυσικά να πούμε μπράβο στον κ. Παπανδρέου για την αμεσότητα της αντίδρασής του αν και αρκετές φορές στα τόσα χρόνια που τον παρακολουθούμε έχουμε δει τον κ. Βαλλιανάτο να φεύγει και να επιστρέφει. Επειδή αν δεν κάνω λάθος η ανακοίνωση δεν αναφέρει αν ο παύθηκε και από στενός συνεργάτης του κ. Παπανδρέου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σπύρος avatar
    Σπύρος 07/11/2008 18:09:06

    Σωστότατη επιλογή.Ο Γιώργος αρχίζει να κατανοεί οτι τέτοια ΄βαρίδια΄μόνον βλαπτικά δρούσαν στο ΠΑΣΟΚ.
    Και δεν εχει να κάνει με τις ερωτικές επιλογές τού Βαλλιανάτου που ειναι δικαίωμά του,όσο και εάν τίς έχει ΄πουλήσει΄μέ το παραπάνω...
    Και κλάααμα ο Δημητράς..............

  2. Ανωνυμος φιλος avatar
    Ανωνυμος φιλος 07/11/2008 18:17:25

    Ο αγωνας τωρα δικαιωνεται, και αξιος ο μπραβογιωργος. Καλα πιον νομιζουν οτι δουλευουν.

  3. nas avatar
    nas 07/11/2008 18:19:26

    αν και έχω εκφράσει την άποψή μου σε άλλο σχόλιο, ένας άνθρωπος όπως ο Γρ.Β. που είναι τόσο κοντά στον πρόεδρο ενός μεγάλου κόμματος θα πρέπει να έχει μιά αυτοσυγκράτηση σε δημοσιοποίηση προσωπικών απόψεων και μάλιστα για θέματα εξωτερικής πολιτικής που "τσουρουφλίζουν"... εάν δε οι σχέσεις του με το Γιώργο είναι αυτές που καταγράφει ο Φακτωρ, τότε δεν θα έπρεπε να έχει "προσωπικές απόψεις" για το Μακεδονικό, υπό την έννοια πως αυτές θα έκαναν ζημιά σε ένα πολιτικό που του εμπιστεύεται κάποια πράγματα. Εξάλλου η ύπαρξη ή μη "Μακεδόνων" στην Ελλάδα, δε νομίζω πως βοηθά σε κάτι τους gay... κλείνω επιμένοντας πως ο άνθρωπος "θέλει να κρυφτεί", αλλά η χαρά απο την επανάκαμψη του ΠΑΣΟΚ, "δεν τον αφήνει"... οπότε είναι επικίνδυνος για να είναι είτε σύμβουλος, είτε "πολιτικός φίλος" του αρχηγού ενός κόμματος εξουσίας... αλλά περί αυτού και για να μην κατηγορηθώ πάλι για "μεροκάματο" στις κλαδικές, ας το εκτιμήσει ο Γιώργος...

  4. Ανωνυμος φιλος avatar
    Ανωνυμος φιλος 07/11/2008 18:19:40

    ....διακοπή της επαγγελματικής σχέσης".

    Σωπα, τι ειδους εκπαιδευση, πειρα και "χαρτια" εχει ο Βαλλιανατος για να ειναι ξυμβουλος του επικεφαλης του δευτερου μεγαλυτερου κομματος του Ελλαδισταν;
    Ουτε στην Αφρικη δεν συμβαινουν αυτα. Οποια καταντια, ε;

  5. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 07/11/2008 18:26:10

    Ο Γιώργος είναι διεθνιστής και ο στενός κύκλος των συνεργατών του αποτελείται από τέτοιους. Η πολιτική του και οι ιδέες του είναι τέτοιες. Δεν έχει καμία σχέση με το λαϊκό σοσιαλισμό όπως και ο ΚΚ δεν έχει καμία σχέση με τη λαϊκή δεξιά. Δηλ. μας ενδιαφέρει μόνο η νομενκλατούρα. Ο λαουτζίκος να πάει να πη....χτει.

  6. t avatar
    t 07/11/2008 18:32:12

    Ο κύριος Βαλλιανάτος, έχει για δεκαετίες την εκτίμηση και φιλία του ΓΑΠ. Οι φήμες στο ΠαΣοΚ ότι ο ΓΑΠ τον προόριζε για το υπουργείο Παιδείας!
    Είναι ιδρυτής της ΜΚΟ «Ελληνικό Παρατηρητήριο των συμφωνιών του Ελσίνκι», που δίδει υλικό για την σύνταξη των ετησίων εκθέσεων του Στέιτ Ντιπάρτμεντ.
    Έχει στενούς δεσμούς με τον φιλοσκοπιανό Πάβλε Φιλίποφ-Βοσκόπουλο και του κόμματος του οποίου ηγείται, του «Vinozito» ή «Ουράνιο Τόξο».
    Στην Έκθεση της Θεσσαλονίκης το σύνθημα που κυκλοφορούσε μετά την εμφάνιση του ΓΑΠ ήταν «To κόμμα και το κράτος είναι ο Βαλλιανάτος»

  7. Σιωπηλός avatar
    Σιωπηλός 07/11/2008 18:45:31

    Της Θεοδώρας πως της ξέφυγε τέτοιο "διαμάντι"? Μήπως τώρα που τον μισο-έδιωξε το ΠΑΣΟΚ να τον προσλάβει αυτή?

  8. nikolas avatar
    nikolas 07/11/2008 18:46:17

    Η ΜΑΡΙΑ ΔΑΜΑΝΑΚΗ ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΒΑΛΛΙΑΝΑΤΟ?

    Επίσημες πηγές του Πασοκ φέρουν την Μαρία Δαμανάκη να χάνει την κομματική ιδιότητα Πασοκ (και την βουλευτική σύντομα)μετά από καταγγελίες στελέχους - που φέρεται να έφαγε και τον Βαλλιανάτο- και εμφανίζεται πολύ δυναμικός, αποφασισμένος, με στοιχεία...που καίνε πολλούς!!

    Η Μαρία Δαμανάκη και οι "φίλοι της" κατηγορείται και για υποθέσεις όχι μόνο κομματικές αλλά και για υποθέσεις του κοινού ποινικού δικαίου (εγκληματικές)δηλ. "σύσταση συμμορίας"!!

    ΄Ηδη έχουν κατατεθεί ενανίον της
    4 μυνήσεις και υπάρχουν συντριπτικά στοιχεία εναντίον της για ποινικά και άλλα αδικήματα!!

    Κρίμα γιατί η Μαρία Δαμανάκη δεν καταλαβε ότι άλλαξαν οι εποχές γρήγορα...ότι η αλλαγή που έρχεται θα σαρώσει πολλούς "παρείσακτους" σε κάθε κόμμα!!

    Κάλά ξεμπερδέματα Μαρία και αν θες μια συμβουλή:
    - Προσπάθησε να γυρίσει σπίτι της αυτή που "χώρισες" γιατί αυτή η υπόθεση θα σε καταστρέψει.....
    ΄Ασε την κοπέλα να κάνει παιδί και άσε τις υιοθεσίες παιδιών από Αιθιοπία(έπαιρνες μίζα για θιοθεσίες)?

    Κατάλαβε Μαρία ότι γέρασες....
    - Μας θυμίζεις το ποίημα του Μαλακάση:
    "Στην κουφάλα σου
    εφώλιασε βουερό μελίσσι
    γέρικη ελιά,
    τώρα όντας σου στη δύση...
    ποιος να σε... ψηφίσει??

    Μην ξεχνας ότι αφήνεις παιδιά πίσω σου!!! Δεν θα ζεις για πάντα...να τα προστατεύεις!! ΄Ασε που μπορεί να έχουμε βεντέττες!!

    Γιώργο παπανδρέου ...διέγραψέ την τώρα σαν τον Βαλλιανάτο...είναι βαρίδι πλέον για το Πασοκ του μέλλοντος!!


    ΝΟΝΗ ΠΑΣΟΚ
    Αναρτήθηκε από ΜΑΚΕΛΑΡΗΣ στις 11/07/2008 06:01:00 μμ 4 σχόλια
    Ετικέτες ΣΧΟΛΙΑ

  9. sovokai avatar
    sovokai 07/11/2008 18:50:06

    αυτο το τελευταίο τι είναι ρε παιδιά ? πλάκα?

  10. ν avatar
    ν 07/11/2008 18:50:11

    Η Μαρια Δαμανακη φερεται να εμπλεκεται μεσω της οικογενειας Κεφαλογιαννη απου ειχε σχεσεις και στην υποθεση Ζωγιαννων..

    Τα περι πολυτεχνειου ειναι αστεια,,αφου οι αμερικανοι την επελεξαν λογο της εβραικης καταγωγης τις,,,
    Αντε κορυδαλο

    Γιωργο διωξε τα βαριδια τώρα
    Η βαση του πασοκ δεντην θελει...αυτη διακσε τον Αντρεα!!

  11. φανις avatar
    φανις 07/11/2008 18:52:10

    οχι δεν ειναι πλακα υπαρχουν μηνυσεις εναντιον δαμανακη εδω και 2 χρονια και η δεξια τις βασταει στην καταψυκη για να την εκβιαζει...να προδιδει και αλλο τον Παπανδρεου...
    Οι καταγγελιες ειναι στην Εκαπ πασοκ πειθαρχικο...
    φανης

  12. nas avatar
    nas 07/11/2008 18:54:11

    ...βρε μην τον έβαλε η...Ιντέλιτζενς να πεί ότι είπε, να δημιουργήσει αναστάτωση και να πλήξει το προφιλ του Γιώργου; διότι έτσι στα καλά του καθουμένου, τι του ήρθε; αν είναι τόσο καλός φίλος με το Γιώργο, τι διάβολο βγήκε στα κεραμίδια; δεν ήξερε πως θα τον κράξουν; ας δούμε λίγο και αυτή την πλευρά των "θεωριών συνομωσίας"... Φακτωρ, ένας gay διεθνιστής όλο και κάπου θα ταιριάζει στο μυθιστόρημα...

  13. Ανωνυμος φιλος avatar
    Ανωνυμος φιλος 07/11/2008 19:25:46

    Εξακτινε,

    "Ο Γιώργος είναι διεθνιστής.."

    και οπωε λεει το παλαιο ασμα Κατσαρου,

    και αυτα που λεει μην τα τρως
    και απο τις δωδεκα και μπρος κυκλοφοραει για
    ...πρωθυπουργος.

    Ο πολυς διεθνισμος θα μας φαει, τρομαρα μας.

  14. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 07/11/2008 19:29:02

    Κου-γιας!,Κου-γιας!Κουγιας!

  15. Ανωνυμος φιλος avatar
    Ανωνυμος φιλος 07/11/2008 19:42:26

    Λογικο συμπερασμα της "περιπετειας" βαλλιανατου:

    Αλλο πραγμα η παιδεια, πραγμα που του λειπει, και αλλο η εκπαιδευση, απο την οποια οση και να εχει, δεν μετρα. Και στην ελλαδα αυτα τα δυο θεωρουνται ταυτοσημα. Αλλιως δεν εξηγειται τα ...500! μαθηματα στη μεση εκπαιδευση με τις ...100!!! διαφορετικες γλωσσες που πρεπει να μαθουν με το στανιο οαλα τα παιδια.
    Ο αγραμματος πατερας μου ειχε περισσοτερη παιδεια απο ολους αυτους μαζι, διεθνιστες και μη. Α ρε σβωλα -πολιτικη εννοω- που τους πρεπει.

  16. thanos avatar
    thanos 07/11/2008 19:42:50

    2-# Ανωνυμος φιλος Says:
    November 7th, 2008 at 6:17 pm

    Ο αγωνας τωρα δικαιωνεται, και αξιος ο μπραβογιωργος. Καλα πιον νομιζουν οτι δουλευουν.

    ESENA.

  17. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 07/11/2008 19:55:40

    Οι πρώτοι που έκαναν όχι μόνο λόγο, αλλά κύρια συγκεκριμένους αγώνες ενάντια στον πουριτανισμό ήταν (και παραμένουν) οι προοδευτικοί άνθρωποι. Ανέκαθεν καταδίκασαν την αστική λεγόμενη ηθική ως διπλοπρόσωπη. Η επιβολή μιας βάναυσης ηθικής, έξω από τα ανθρώπινα μέτρα, αυστηρής εμμονής σε ηθικιστικά σχήματα, επιβλήθηκε από τον άρχον κατεστημένο, ως "χρηστή" νοοτροπία μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του 70, όπου επιχειρήθηκε στροφή στη λέσχη Μπίλντερμπεργκ και επιβλήθηκαν οι λεγόμενοι "ρεφορμιστές", που δημιούργησαν ως σκληρό πυρήνα την Τριμερή Επιτροπή.
    Εξωτερικά, η αστική ηθική επέβαλε μια άψογη βιτρίνα στους κυρίους και τις κυρίες. Εσωτερικά έβραζε η σαπίλα. Μια από τις χειρότερες συνέπειες της διπλής αστικής ηθικής υπήρξε η πορνεία. Τα κατάλοιπα αυτής της διαδικασίας πληρώνουμε ακόμη, έτσι όπως καταγράφονται σήμερα στις σχέσεις των δύο φύλων, όπου κυριαρχούν το συμφέρον, τα κλισέ και ο ηδονισμός.
    Όσο έντονη κριτική εάν δικαιούμαστε να κάνουμε στον Σταλινισμό, ή στο συγκεκριμένο τρόπο που επικράτησαν τα καθεστώτα του λεγόμενου υπαρκτού σοσιαλισμού, δεν μπορούμε να παραδούμε, όσοι έτυχε να έρθουμε έστω και σε μικρή επαφή μαζί τους, ότι με την κατάργηση της ατομικής ιδιοκτησίας (τουλάχιστον με τον τρόπο που τη γνωρίζουμε στον καπιταλισμό) απομυθοποιήθηκαν οι σεξουαλικές σχέσεις. Το πιο αυτονόητο και εύκολο ήταν, για όσους ζούσαν σε αυτά, να βρουν ένα (ή περισσότερους) ερωτικούς συντρόφους. Οι αδαείς και προκατειλημμένοι στη Δύση βαυκαλιζόντουσαν να διαδίδουν ότι το καθεστώς δεν μπορεί να τους δώσει κατανάλωση και τους αφήνει να πηγαίνουν στο κρεβάτι, παραβλέποντας το ρόλο που παίζει η ατομική ψυχολογία και προαίρεση στη διαδικασία της ανάπτυξης και ανταπόκρισης ερωτικού πόθου. Δεν είναι τυχαίο, ότι κάποιοι που βρισκόντουσαν στο άμεσο περιβάλλον μεγαλόσχημων της ΝΔ. παντρεύτηκαν Ανατολικογερμανίδες (για λόγους σεβασμού της ατομικής σφαίρας δεν δίνω συγκεκριμένα στοιχεία). Δεδομένου ότι το σκοτεινό αντικείμενο του πόθου αφ΄ενός σέρνει υπερωκεάνια, αφ΄ετέρου δεν βάφεται πολιτικά. Ότι δεν αγκιροβόλησα στο Ανατολικό Βερολίνο για να τη βγάλω κοτσάνι, σχετίζεται με το ότι συχαινόμουν τους στάζι. Όποτε τύχαινε να βρεθώ σε κάποιο χορευτικό κέντρο (Καφέ Μόσχα κλπ.) μου την πέφτανε οι μυστικοί και πιάναμε την πολιτική συζήτηση με τις ώρες, με αποτέλεσμα να φεύγουν οι άλλοι ζευγαρωμένοι και εγώ φακελωμένος.
    Ήταν επόμενο σε εκείνη τη φάση να κάνουμε οι αριστεροί αγώνα, για να χαλαρώσουν λιγάκι τα ήθη και να προσαρμοστούν στα αυτονόητα δεδομένα της ζωής. Οι πουριτανοί είχαν πετύχει με τους μηχανισμούς ιδεολογικής αναπαραγωγής να μετατρέψουν ολόκληρη την κοινωνία σε δέσμια της αρρωστημένης ηθικής τους. Περισσότερο απότι οι μισοί της προηγούμενης γενιάς παντρεύτηκαν με προξενιά, χωρίς να θέλω να ισχυριστώ ότι στις περισσότερες περιπτώσεις δεν έπρεπε να υπάρχει και το "αίσθημα". (Από μια άποψη ευτυχώς που έγιναν αυτά, γιατί έτσι μπόρεσα να γεννηθώ). Μπορούμε όμως να φανταστούμε τι αστυνόμευση έπεφτε τότε από τις Πατερομανάδες στις θυγατέρες. Δεν ξέρω αν θα πρέπει να το χαρακτηρίσω αίσχος ή ευτράπελο: Υπήρξαν άνθρωποι που για να πάνε με γυναίκα υποχρεώθηκαν για ένα φεγγάρι να αρραβωνιαστούν.
    Πίσω από όλα αυτά στάθηκε πάντοτε κύρια εκείνη η μαυρίλα, που ενώ διέπραξε όργιο αίματος σε βάρος των αγωνιστών της Εθνικής Αντίστασης με τον μονόπλευρο εμφύλιο, δεν δίστασε να αναζητήσει "καταφύγιο" στην εκκλησία.
    Τα πράγματα άλλαξαν στις αρχές της δεκαετίας του 70, όταν το σύστημα αποφάσισε να κάνει την μεγάλη στροφή από τον πουριτανισμό στην μπαχαλοποίηση των πάντων. Έτσι το μήνυμα των αγώνων της νέας γενιάς του 68 για μια αντιαυταρχική και φιλελεύθερη κοινωνία αμαυρώθηκε με τη σκουριά της δήθεν "ανοικτής κοινωνίας", που κατ΄εντολή του κατεστημένου ισχυρίστηκε ότι ανακάλυψε ο Πόπερ με το πνευτικοπαίδι του Σόρος. Σωρρειδόν τράβηξαν τότε οι τεχνικοί της εξουσίας από το καπελάκι του ταχυδακτυλουργού τις ΜΚΟ και τις πρωτοβουλίες για τη δήθεν οικολογία, την απελευθέρωση των ομοφυλοφίλων και την καθιέρωση των ναρκοτικών, κάνοντας τον αγώνα μας ενάντια στον πουριτανισμό λιώμα.
    Έτσι επιχείρησαν να συνδέσουν την προπαγάνδα ενάντια στην καταπίεση του όποιου σεξουαλικού προσανατολισμού με την ανοχή στα όποια αίσχη. Ο αγώνας για χειραφέτηση έπρεπε να μετατραπεί σε μόδα ανοχής κάθε αίσχους. Ο πρώτος αμφισβητούσε την ουσία του συστήματος. Η ανοχή μπερδεύει σκόπιμα τις βούρτσες. Και πλασάρει από παγκοσμιοποίηση τύπου Ροκφέλερ - Μπους, πορνεία, ναρκωτικά, έγκλημα και δεν συμμαζώνεται.
    Είναι κρίμα. Έχω δηλώσει ότι δεν είμαι - δεν μπορώ να είμαι - ηθικιστής. Βάζοντας όμως ανθρώπους με ιδιαιτερότητες να αισθάνονται ως μειονότητες, τις μετατρέπουν σε στρατηγικές μειονότητες, όπως ο όρος καθορίστηκε από το πανεπιστήμιο του Τελ Αβίβ. Και τους παραγεμίζουν τα σώβρακα με σάπιους πολιτικούς στόχους.
    Υπήρξαν ομοφυλόφιλοι που πρόσφεραν πολλά στην ανθρωπότητα. Όπως ο Τσαϊκόφσκι, ο Πιερ Πάολο Παζολίνι και τόσοι άλλοι. Ο αγώνας χρειάζεται τη συμμετοχή όλων μας. Αδέλφια, ανήκω στο άλλο σωματείο, αλλά μην επιτρέπετε να σας κάνουν πολιτικό ρεντίκολο, γιατί δεν χρωστάτε τίποτε.

  18. Ανωνυμος φιλος avatar
    Ανωνυμος φιλος 07/11/2008 20:08:40

    Φιλε Θανο, μιλα για τον εαυτο σου, δεν με εκπροσωπεις.

  19. Νικόλας avatar
    Νικόλας 07/11/2008 20:10:01

    @Μποτίλια στο πέλαγος,
    Δηλαδή αυτό το κείμενο το έγραψες επιτόπου για τον Βαλιανάτο; Καλό, αλλά...

  20. Νίκος avatar
    Νίκος 07/11/2008 20:17:55

    Φιλε Μποτιλια, συμφωνουμε γενικα, το ζητημα δεν ειναι η ομοφυλοφιλια. Αυτη μας αφηνει αδιαφορους. Το ζητημα ειναι η μετατροπη της σε ...πολιτικο στοχο και σε ...ανθρωπινο δικαιωμα. Ακουσε ποτε κανεις οι ετεροφυλοφιλοι να θελουν να αναγνωριστουν ως...πολτικη κινηση με δικαιωματα.
    Εγω θα ελεγα οτι πρεπει να εχουν νομικα δικαιωματα, οταν π.χ. ζουν μαζι πολλα χρονια και υπαρξουν θανατοι κλπ, να μπορουν να αλληλοκληρονομουνται οπως και αλλα, οπως γινεται με τους ετεροφυλοφιλους, οπου τα χρονια συμβιωσης παιζουν νομικο ρολο στο πως θα διακανονιστουν οι μετεπειτα του χωρισμου σχεσεις.

    Τωρα, οσο για τις παρελασεις κλπ, ε, η κακογουστια δεν ειναι αποκλειστικο προνομιο κανενος, ανεξαρτητως ερωτικης προτιμησεως.

    Οσο για "...τα καθεστώτα του λεγόμενου υπαρκτού σοσιαλισμού..", το "ὑπαρκτος"ειναι οξυμωρο οπως και οι "ΜΗ" κυβερνητικες οργανωσεις (εμφαση στο ΜΗ).

  21. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 07/11/2008 20:24:46

    Αντε να του παρει συνεντευξη ο Παρατερης !! Με την ευλογια μου τεκνα μου both.

    Θελω ν ακουσω την αποψη του. 70% η τηλεθεαση. αλλα οι κοτες ειναι λειρατες !

    ΠΠ

  22. Horatio avatar
    Horatio 07/11/2008 20:45:06

    Αν ο Τζέφρι διαγράψει τη Δαμανάκη, αυτή είναι ικανή να χρησιμοποιήσει τον ψευτο-φεμινιστικό της λόγο για να μεταγραφεί στη ΝΔ, στο πλάι τής Ντόρας!

    Από το ΚΚΕ στον ΣΥΝ κι από κει στο ΠΑΣΟΚ...
    Σειρά έχει η ΝΔ για 1-2 τετραετίες, και μετά η Δαμανάκη θα πάει στο ΛΑΟΣ λέγοντας ότι "στο πρόσωπο τού κ. Καρατζαφέρη βλέπω έναν αληθινό αριστερό"!!!

  23. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 07/11/2008 20:48:48

    χαχαχαχααα
    "ημουν στο κρεβατι με εναν φιλο μου οταν χτυπησε το τηλεφωνο μου" Βαλιανατος τωρα ΑΛΤΕΡ !!!!!

    "στο Συνεδριο του 2005, λεει, χειροκροτουσαν τις θεσεις του !!" μπραβο συντροφοι !! οι εγκριτοι δεν ακουσαν τιποτε τοτε???

    "ειναι τεχνικος συμβουλος οχι πολιτικος του κ ΓΑΠ" - για ποια τεχνη ψαχνει συμβουλες ο ΓΑΠ απο το Ρορυ ??
    πως να πλαθει τα κουλουρακια? πως περνανε το συρτη?

    αχαχαχαααα

    Αραπογλου που σου χρειαζεται !! τοκο + πανοτοκι !

    ΠΠ

  24. nas avatar
    nas 07/11/2008 20:48:54

    Αν και κακόγουστο -και προ πτώσεως ΘουΡου- το Τζέφρι της ΠΑΝΔΩΡΑΣ, νομίζω πως εάν υπάρχει θέμα και η Δαμανάκη θα τεθεί εκτός ΠΑΣΟΚ, απο το Γιώργο... ε, δεν θα χάσει η Βενετιά, βελόνι...

  25. nas avatar
    nas 07/11/2008 20:51:57

    Διαβάζοντας τον ΠΠ 25, νομίζω πως μάλλον θα ήταν πολιτικά ορθό στο ερωτηματολόγιο που βάλατε, να είχατε και ερώτηση για τις...ερωτικές μας προτιμήσεις! Την άλλη φορά, ίσως...

  26. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 07/11/2008 20:54:34

    "Ήμουνα στο κρεβάτι με έναν φίλο μου όταν δέχθηκα το τάδε τηλεφώνημα" είπε ρε παιδιά πριν λίγο στο δελτίο του Alter. Άσχετη, ξεκάρφωτη, ανόητη προσθήκη και πληροφορία που μόνο στόχο έχει να προκαλέσει με τον πλέον άκομψο τρόπο. Αν το έλεγε π.χ η Μακρή αυτό θα την επέπληττε το σύμπαν. Ο Βαλλιανάτος πατάει απάνω στο ότι είναι ομοφυλόφιλος, άρα θεωρεί οτι μπορεί να κρύβεται πίσω από αντι-ομοφοβικά τσιτάτα, πετώντας όμως από την πλευρά του κοτρώνες απέναντι στα συντηρητικά χριστά ήθη της Ελληνικής κοινωνίας. Και νομίζει οτι τέτοιου είδους τακτικές, φέρνουν πιο κοντά το ευρίτερο κοινωνικό σύνολο ως προς τους ομοφυλόφιλους. Το μόνο που καταφέρνει είναι να προκαλεί ανθρώπους να κλίνουν το «κίναιδος» σε όλες τις πτώσεις.

  27. nas avatar
    nas 07/11/2008 21:02:57

    Αυτό και μόνο δείχνει πως ο άνθρωπος δεν πάει καλά...αυτό ας το σκεφτεί ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ που τον είχε ομοτράπεζο... ποιά εικόνα εκπέμπει ένα περιβάλλον και οι σύμβουλοι στυλ Βαλιανάτου και τι συνειρμοί μπορεί να γίνουν... κρίμα...

  28. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 07/11/2008 21:03:17

    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!

    τι είπε το άτομο!

    Έβλεπα κι εγώ alter και δεν πίστευα στ'αυτιά μου!

    Κατευθείαν ανέβηκα στο γραφείο για να γράψω.

    nas,

    Ήθελες θεωρείες συνωμοσίας?
    Να ορίστε μία.

    Ο Βαλιανάτος είναι βαλτός από τον Καρατζαφέρη για να διαλύσει το ΠΑΣΟΚ!

    :)

    Τι να αναλύσει τώρα κανείς και τι να πει, τα ισοπέδωσε όλα ο άνθρωπος....


    υγ:
    και λίγο πιο σοβαρά, να σημειωθεί οτι ο κ.Βαλιανάτος είναι ο πρόεδρος του Παρατηρητηρίου των συμφωνιών του Ελσίνκι(ΕΠΣΕ).

  29. osaperas avatar
    osaperas 07/11/2008 21:06:11

    Γιατί σας εκπλήσσει η συμπεριφορά του Βαλλιανάτου; Αυτός ήταν πάντα, αηδιαστικός εμετικός κλπ.
    Το θέμα είναι για ποιον λόγο ο Παπανδρέου τόσα χρόνια τον θεωρούσε έναν από τους στενότερους συνεργάτες του.
    Τι εμπιστοσύνη μπορεί να έχει κάποιος στον -όπως γράφτηκε-εν δυνάμει πρωθυπουργό Παπανδρέου, όταν "κουβαλάει" συνέχεια μαζί του τέτοιους ανθρώπους σαν τον Βαλλιανάτο;

  30. άνω σχώμεν avatar
    άνω σχώμεν 07/11/2008 21:06:26

    θεωρΙα και όχι 'θεωρεία' όπως έγραψα.
    με αυτά που ακούμε θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέραμε...

  31. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 07/11/2008 21:08:54

    Ακουσα ότι στην φρουταγορά του ΠΑΣΟΚ θα προστεθεί και ο Ντέμης.
    Λέτε να ζήλεψε την δόξα της Πατουλίδου και παραιτήθηκε από πρόεδρος της ΑΕΚ, για να μπει στο επικρατείας;

  32. zolotas varvaresos markezinis sinousiazoun tas manas ton golden boys avatar
    zolotas varvaresos markezinis sinousiazoun tas manas ton golden boys 07/11/2008 21:09:14

    distixos to provlima einai vathitero.i ''apopobi''einai sta plaisia tis staxtis sta matia ton psifoforon.oi theseis aytes einai kiriarxes se olo to fasma ton komaton apoteloun meros mias vromikis leptis roz gramis pou tous sindeei.kai vevea ti apopobi na iparksei otan oi kamariles ton [pro polou silivdin metrion]politikon igeton einai atipes kai epomenos oudeis borei na veveosi gia tin kopi ton omfalion loron ala kai ana pasa stigmi molis pesi o kourniaxtos oi sfogokolaroii ton igetikon kamarilon-groupouskoulon epistrefoun atipos?ara ola sto vomo ton entiposeon kai tis eksapatisis ton panta [kai mono aytoi] kalopiston -eypiston kai panta prodomenon komatikon pelaton ton pasis firas mikron megalon eksousiaston kai anteksousiaston iroon..

  33. zolotas varvaresos markezinis sinousiazoun tas manas ton golden boys avatar
    zolotas varvaresos markezinis sinousiazoun tas manas ton golden boys 07/11/2008 21:19:00

    isterografikos anazitisate se video servers opos youtube tin sinenteyksi tou outidanou me ton xamerpi kai vdeliro dimitra gia tin makedonia.epigramatikos dia ton deytero anaferetai oti ekinontas apo ta oidipodia siblegmata dia ton ipourgo epi stratiotikis diakiverniseos patera tou kai prodilos opos poloi ekinountai sto topo ayto(nakratzas klp) thelontas psixanalitika na ton skotosei,diethese eayton[elpizo oxi mono gia na skotosi ton patera tou ala kai gia to ey zein] os ekprosopo mias tois pasi gnosto anikousa stis mistikes ipiresies ton ipa organosis pou proothei stin elada ta amerikanika simferonta meso proklisis apostatheropiisis sto esoteriko ,me kakopisti kai farisaiki endisi enos dithen agoniountos ierapostolikou anthropistikou mandia.[en onomati piou arage se mia dimokratia?to parakratos atavistika metalagmeno zei paralila sti laiki kiriarxia?}

  34. jpar avatar
    jpar 07/11/2008 21:25:24

    Γιώργο η κίνηση να τον διώξεις σου έφταιξε το πρωθυπουργικό σου προφίλ. Η κίνηση να τον προσλάβεις στους συμβούλους σου τι σου έδωσε????????????????????????????????????????????????????????????????

  35. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 07/11/2008 21:28:37

    37.
    "τεχνικο συμβουλο"
    λιγο το χεις???????????????

    ΠΠ

  36. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/11/2008 21:43:57

    Το ΠΑΣΟΚ πρέπει να συμβιβάσει δύο διαφορετικές ομάδες και να ισορροπήσει ανάμεσα στα υπερεθνικιστικά στοιχεία που έχει από τη δεκαετία του 80 και τα εκσυγχρονισμένα αντιεθνικιστικά και η σχοινοβασία αυτή είναι δύσκολη.
    Οταν ο Γκρούεφσκι απέστειλε την επιστολή με την οποία ζητούσε την αναγνωριση μακεδονικής μειονότητας στην Ελλάδα και ο Καραμανλής απάντησε ότι "μακεδονική μειονότητα δεν υπάρχει και δεν υπήρξε ποτέ" ο Λοβέρδος έκανε κριτική ότι δεν έπρεπε να απαντήσει γιατί τον νομιμοποιεί και του δίνει σημασία.Στην πραγματικότητα εκείνο που ήθελε είναι να μην υπάρχει επίσημη ελληνική θέση για να ελίσσεται στο εσωκομματικό του ναρκοπέδιο που περιλαμβάνει κάθε καρυδιάς καρυδι.
    Ο Καραμανλής απάντησε υπολογίζοντας όχι μόνο το εξωτερικό αλλά και το εσωτερικό ή κυρίως αυτό.Είναι πλέον επίσημη ελληνική θέση εκφρασμένη γραπτώς ότι μακεδονική μειονότητα στην Ελλάδα δεν υπάρχει ούτε υπήρξε ποτέ και δεσμεύει και τις επόμενες κυβερνήσεις οι οποίες αν θέλουν να την αλλάξουν πρέπει να το κάνουν ανοιχτά και όχι σιωπηρώς.

  37. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 07/11/2008 22:17:40

    "ΜΑΥΡΟ" ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ...ΛΕΥΚΟ/ΑΚΥΡΟ

    Ωραίοι οι Πασόκοι! "Η βλακεία στην εξουσία"! Δεν έχουν πάρει απολύτως τίποτα χαμπάρι, ώστε να ψιλο-συμμορφωθούν. Νομίζουν ότι θα ισχύσει η θεωρία του "ώριμου φρούτου", ό,τι ηλιθιότητα και να κάνουν. Μωρέ, θα φάνε μαύρισμα που θα γίνουν ...Ομπάμα! Έχει να πέσει το γέλιο της αρκούδας στις εκλογές. Δεν θα ξέρεις ποιον να πρωτομουτζώσεις!

    Μια καλή πρόταση θα ήταν να μην πάμε να ψηφίσουμε, ή, καλύτερα, να ψηφίσουμε λευκό και άκυρο, ώστε να μην έχει η όποια κυβέρνηση λαϊκό έρεισμα. Έτσι, θα αισθάνεται ευάλωτη και δεν θα μπορεί να παίρνει αντιλαϊκά μέτρα, αφού η όποια δυναμική αντικυβερνητική συγκέντρωση θα την ανέτρεπε. Το ποιος θα κινητοποιήσει προς αυτόν τον Σκοπό τον κόσμο, και πριν και μετά τις εκλογές, δεν είναι απαραίτητο να ειπωθεί, ε; Ειδικά μετά τον καταλυτικό ρόλο που έπαιξε το Διαδίκτυο στην εκλογή προέδρου των ΗΠΑ.

  38. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 07/11/2008 22:48:21

    @Νικόλας
    Το κείμενο γράφτηκε επί τόπου, όχι όμως ειδικά για τον Βαλιανάτο ή για τους φίλους ομοφυλόφιλους. Όλοι οι άνθρωποι έχουμε μύτη (διαφορετικού ίσως σχήματος και μεγέθους) και οι καλοθελητές προσπαθούν να βρουν τρόπο να μας τραβάνε από αυτή. Είναι κρίμα, νομίζω, το δούλεμα που επιχειρείται, για να περάσει μια αντιλαϊκή πολιτική.
    Πέρα από την γενική απόδοση σου στο σχόλιο κάποιας καλής ιδιότητας (σε ευχαριστώ), θα ήμουν υπόχρεος εάν με τηλεγραφικό τρόπο παράθετες τις αντιρρήσεις ή επιφυλάξεις σου, για να δω που μπορεί να "κλοτσάει" η συγκεκριμένη οπτική.

    @Νίκος
    Στο θέμα της ομοφυλοφιλίας υπάρχουν κάποιες πλευρές, που έχουν συγκεκριμένες πολιτικές και θρησκειολογικές προεκτάσεις. Σεβόμενος όμως την ιδιαιτερότητα αυτών που ανήκουν στο λεγόμενο τρίτο φύλο, δεν θέλω να επεκταθώ, γιατί με αυτό τον τρόπο ίσως πολιτικοποιήσω ένα θέμα, που όπως συμφωνούμε, ανήκει καθαρά στην προσωπική σφαίρα.
    Η χρήση κάποιων προσδιορισμών έγινε με συμβατικό τρόπο. Όπως πολύ σωστά εντοπίζεις, υπάρχει άμεση ανάγκη και νέας ορολογίας και επαναπροσδιορισμού όρων. Αυτό όμως προϋποθέτει ανάλογη τεκμηρίωση και ανάλυση. Ειδικά οι λεγόμενες ΜΚΟ αποτελούν ζωτικό θέμα, ίσως για τον "Κόσμο των ιδεών". Όσο αφορά τον λεγόμενο "υπαρκτό" (κατ΄εμένα ανύπαρκτο) εκεί απαιτείται άμεσα και ζωτικά "κάτι περισσότερο".

  39. zolotas varvaresos markezinis sinousiazoun tas manas ton golden boys avatar
    zolotas varvaresos markezinis sinousiazoun tas manas ton golden boys 07/11/2008 22:49:03

    Γράφει ο Θύμιος Παπανικολάου*

    Σε άλλους καιρούς, χαρακτηρισμένους από μια διαφορετική ηθική ευαισθησία και πολιτική υγεία, τύποι σαν το Βαλλιανάτο, θα ήταν ο περίγυλος της κοινωνίας.
    Τέτοιοι προκλητικοί και διαστροφικά αυθάδεις τύποι δεν θα τολμούσαν να εμφανιστούν δημόσια. Το κλούβιο αυγό και οι σαπισμένες ντομάτες θα πήγαιναν σύννεφο…
    Σήμερα τέτοιες ακρότατες εκβλαστήσεις του αντικοινωνικού παρασιτισμού, πρόσωπα της διαστροφικής χυδαιότητας και του «αλήτικου» δοσιλογισμού δεν περιφέρουν απλώς το στραταρχικό μαύρο κοστούμι των πολιτικών και άλλων νοσηρών διαστροφών τους, αλλά και τα περιφέρουν οι καθεστωτικές πασαρέλες, τηλεοπτικές και κομματικές, σαν «προφήτες» των «νέων ιδεών» και «αξιών»!
    Τα βαλτονέρια της σήψης και του καθεστωτικού παρασιτισμού προβάλλονται σαν η πολιτική και η ηθική του «νέου» ανθρώπου! Το γλοιώδες ανάγεται σε «μεγαλείο». Η διαστροφή παντός τύπου σε «φυσιολογικό» και το φυσιολογικό σε «ανώμαλο». Η κακουργία του δοσίλογου σε «αρετή» και η ελεεινότητα του επιδοτούμενο «σπιούνου» σε «γενναιότητα».
    Ποτέ άλλοτε στην ιστορία δεν έχουμε ζήσει μια τέτοια αχρειότητα. Και αν ο φασισμός είναι η «σύνθεση» της ιμπεριαλιστικής αχρειότητας, αυτό που ζούμε σήμερα με όλες αυτές τις κοινωνικές, πολιτικές και ψυχολογικές διαστροφές είναι η κορυφωμένη έκφραση του φασισμού της πλανητικής εποχής, της νεοταξικής ιμπεριαλιστικής αχρειότητας…
    Όλες οι «λεπρές καμαρίλες» τύπου Βαλλιανάτου και ΣΙΑ, διακηρύσσουν, με μελοδραματική αφέλεια, συστηματικά και καθημερινά, τον κυνικό τους αμοραλισμό και «ανακυκλώνουν», με σκανδαλώδη τρόπο την αυθάδεια του δοσιλογισμού τους. Όλα αυτά τα παρασιτικά εκτρώματα δε «κινούνται» απλώς από τις «δονήσεις» των διαστροφών τους και την εμπορία αυτών των διαστροφών, αλλά και από τα προστάγματα των διεθνών μαφιόζων τύπου Σόρος και ΣΙΑ. Δηλώνουν ανοικτά και ξεδιάντροπα την υποταγή τους στα διεθνή μαφιόζικα Παρατηρητήρια και το παίζουν και «γενναίοι» της «άποψης» και των «ανθρωπίνων δικαιωμάτων»: Οι γενναίοι της «βολής», της υποταγής και της δουλείας, της πολυεδρικής δουλείας και «ανωμαλίας»…
    Για άλλη μια φορά, σε απευθείας σύνδεση με τις πασαρέλες του τηλεθεάματος, ο Βαλλιανάτος δήλωσε ότι είναι σύμβουλος επικοινωνίας του Γιώργου Παπανδρέου και πληρώνεται γι αυτό από το Πασόκ. Ότι είναι συνεργάτης του Γιώργου Παπανδρέου από το 1985 (τον είχε και σύμβουλο στο υπουργείο Παιδείας τον αγράμματο!). Τον ρώτησαν αν έχει σχέση με το Παρατηρητήριο. Είπε ναι, και σε επόμενες ερωτήσεις σχετικά με το τι πιστεύει για την ονομασία των Σκοπίων είπε ολοκάθαρα και με στόμφο ότι τα Σκόπια πρέπει να ονομαστούν Μακεδονία και ότι υπάρχει μακεδονική μειονότητα στην Ελλάδα…
    Σημείωση: Αυτά τα έχει δηλώσει επανειλημμένα και από το βήμα του Συνεδρίου του ΠΑΣΟΚ!!!
    Όπως αντιλαμβάνεται κανείς το ζήτημα δεν αφορά μια «ανώμαλη» προσωπική υπόθεση. Από τη στιγμή που το «ιδιωτικό» περιφέρεται στις δημόσιες καθεστωτικές πασαρέλες παύει να είναι «ιδιωτικό» και γίνεται γενικό πολιτικό πρόβλημα. Πολύ περισσότερο, όταν αυτό γίνεται και από τη θέση ενός Συμβούλου αρχηγού κόμματος.
    Αυτό, όμως που δεν υπολόγισαν οι «σπόνσορες» αυτού του «γραναζιού» ήταν η δύναμη που έχουν σήμερα τα ιστολόγια, τα οποία ανέδειξαν αυτόματα όλη τη σατραπική αυθάδεια του Βαλλιανάτου.
    Ο θόρυβος που σηκώθηκε σαν κυκλώνας ανάγκασε το ΠΑΣΟΚ να προβεί στην παρακάτω δήλωση:
    «μετά τις πρόσφατες δηλώσεις του Γρηγόρη Βαλλιανάτου, με τις οποίες εξέφρασε προσωπικές πολιτικές του θέσεις για ζητήματα εξωτερικής πολιτικής, λόγοι δεοντολογίας επιβάλλουν τη διακοπή της επαγγελματικής σχέσης του με το ΠΑΣΟΚ».
    Ψελλίσματα περί «δεοντολογίας» και διακοπής «της επαγγελματικής σχέσης»!!!
    Για την πολιτική ουσία άχνα. Ούτε καμιά καταδίκη των απόψεων Βαλλιανάτου, ούτε ότι όλα αυτά είχανε ειπωθεί στο Συνέδριο ανενόχλητα και αναπάντητα και το κυριότερο: καμιά νύξη για τις σχέσεις αυτού του «λακέ» του Σόρος και των ανθελληνικών κέντρων προπαγάνδας με τον αρχηγό του ΠΑΣΟΚ.
    Το ΠΑΣΟΚ, απλώς ψελλίζει διπλωματικά για να κατευνάσει την οργή, να θολώσει τα νερά και να επικαλύψει το ΟΥΣΙΩΔΕΣ: Ότι η πολιτική γραμμή, η ιδεολογία και η θέση του σημερινού ΠΑΣΟΚ ταυτίζονται με τη «θέσεις» και «στάσεις» του Συμβούλου του Γ. Παπανδρέου: Από την ίδια ιδεολογική μήτρα απορρέουν.
    Επ’ αυτού παραθέτω το παρακάτω μικρό και εύστοχο κείμενο του «Παλαίμαχου»:
    ΟΧΙ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ
    Ο Βαλλιανάτος μπορεί να προκαλεί αηδία και οργή, αλλά ας μην τυφλωνόμαστε από αυτά και χάνουμε το δέντρο πίσω από φύλο.

  40. zolotas varvaresos markezinis sinousiazoun tas manas ton golden boys avatar
    zolotas varvaresos markezinis sinousiazoun tas manas ton golden boys 07/11/2008 22:50:34

    Η επιλογή του ως συμβούλου του αρχηγού του ΠΑΣΟΚ δεν είναι τυχαία. Ακόμα και αν δεχτούμε ότι ο ΓΑΠ είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ηλίθιος δεν είναι ποτέ δυνατόν να μην καταλαβαίνει ο "πυρήνας" γύρω από το ΓΑΠ το τι προκαλεί ο Βαλλιάνάτος...
    Το γλοιωδέστατο αυτό υποκείμενο έχει επιλεγεί ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ!!! Αυτός ο Βαλλιανάτος σηματοδοτεί πολιτικά και ηθικά τις αντιλήψεις και τους σχεδιασμούς του σημερινού εκφυλισμένου ΠΑΣΟΚ.
    Έχει επιλεγεί αυτή η προκλητική, εμετική φιγούρα για να δοκιμάσει τις αντιστάσεις της ελληνικής κοινωνίας και να ΠΡΟΛΕΙΑΝΕΙ ιδεολογικά το έδαφος για την αυριανή κυβερνητική πολιτική του ΓΑΠ.
    Τι διαφορετικά λέει ο ΓΑΠ;
    Απλώς τα λέει πιο διπλωματικά και όχι με το «σήμα» της αμοραλιστικής παράκρουσης του Βαλλιανάτου.
    ΟΛΑ όσα διατυμπανίζει με προκλητική, νοσηρή αυθάδεια αυτό το παράσιτο του Σόρος, ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ τις ιδέες και την ΠΟΛΙΤΙΚΗ της σημερινής ηγεσίας του ΠΑΣΟΚ.
    Ας μη μένουμε, συνεπώς, στο εξάμβλωμα του δοσιλογισμού, αλλά στην πολιτική μήτρα του δοσιλογισμού, που τρέφει τέτοια καρκινώδη αποστήματα: Βαλλιανάτους, Ψαριανιούς και ΣΙΑ...
    * Ρεσάλτο

  41. potamiotis avatar
    potamiotis 07/11/2008 23:00:28

    ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΗ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ BLOG ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΕΥΓΕΝΙΚΟ ΗΠΙΩΝ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟΝΩΝ,ΜΕ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ,ΤΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΡΑΘΥΜΟ ΘΥΜΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΚΙΝΗΤΟ ΧΟΝΤΡΟΥΛΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΟΝ ΦΩΤΡΩΣΑΝΕ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΕΤΡΑΕΤΙΑ ΟΙ ΚΩΨΟΧΕΡΗΔΕΣ ΑΓΡΟΤΕΣ,ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ.ΠΥΡΟΠΛΗΚΤΟΙ ΚΛΠ ΑΦΕΛΕΙΣ Ο Γ.Α.Π ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΕΝΟΣ ΗΓΕΤΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ ΤΟ ΜΠΑΤΑΡΙΣΜΕΝΟ ΠΑΠΟΡΙ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΦΑΝΗΚΕ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΠΟΣΩ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΑΥΡΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ..ΜΠΡΑΒΟ ΠΡΟΕΔΡΕ ΠΡΟΧΩΡΑ ΕΤΣΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ Ο ΕΠΑΝΑΠΑΤΡΙΣΜΟΣ ΠΟΛΛΩΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΩΝ ΠΑΣΟΚΣΗΔΩΝ ΘΑ ΕΝΤΑΘΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ...

  42. Νίκος avatar
    Νίκος 07/11/2008 23:21:13

    ΑνωΣχωμεν:
    "Παρατηρητηρίου των συμφωνιών του Ελσίνκι(ΕΠΣΕ)"

    Το σωστο ονομα, αν δεν κανω λαθος, ειναι το Παρατηρητηριο (των Αμερικανων) του Ελ Κινκυ.

    Αχαχαχαχαχαχαχα!

  43. t avatar
    t 07/11/2008 23:22:57

    «To κόμμα και το κράτος είναι ο Βαλλιανάτος»

  44. Νίκος avatar
    Νίκος 07/11/2008 23:24:24

    ΞενεΔακτυλε (#28),

    "Ο Βαλλιανάτος πατάει απάνω στο ότι είναι ομοφυλόφιλος, άρα θεωρεί οτι μπορεί να κρύβεται πίσω από αντι-ομοφοβικά τσιτάτα, πετώντας όμως από την πλευρά του κοτρώνες απέναντι στα συντηρητικά χριστά ήθη της Ελληνικής κοινωνίας".

    ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ, συμφωνουμε. Να προσθεσω οτι ισως και να νομιζει οτι η "ασπιδα" της ομοφυλοφιλιας να του επιτρεπει να λεει ο,τι του κατεβει στο ξερο του. Εκτος και αν ηταν βαλτος απο καποιο αλλο κομμα για να βυθισει τον ουτως ή αλλως καταβαρθρωμενο ΓΑΠ, στο ερεβος της πολιτικης ανυποληψιας. Οχι οτι απεχει και πολυ με τις μπουρδες του.
    Πως ελεγε καπιοις, Ξενες σκεψεις ντυμενες με Ελληνικες λεξεις.

    Να με συγχωρεσεις, αλλα οι λεξεις εχουν σημασια τελικα.

  45. Νίκος avatar
    Νίκος 07/11/2008 23:30:10

    Θ. ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ

    "είπε ολοκάθαρα και με στόμφο ότι τα Σκόπια πρέπει να ονομαστούν Μακεδονία και ότι υπάρχει μακεδονική μειονότητα στην Ελλάδα…
    Σημείωση: Αυτά τα έχει δηλώσει επανειλημμένα και από το βήμα του Συνεδρίου του ΠΑΣΟΚ!!!"

    Εμ βεβαια, οσο ειναι αυτος "γυναικα"αλλο τοσο υπαρχουν "Μακεδονες" στα Σκοπια και "Μακεδονικη" μειονοτητα.

    Τελικα, αν ειναι υπαλληλος του Σορου και των ντοπιων Σ(κ)ορακιων, ειναι ηλιθιοι αυτι που τον προσελαβαν.

    Γιατι νομιζετε οτι επιμενω: Ο ΓΑΠ οχι μονο δεν αισθανεται Ελληνας (δικαιωμα του) αλλα δεν ξερει καν να αφουγκραστει την Ελληνικη κοινωνια. Διοτι, ρε παιδι μου, η κακογουστια και ο κρετινισμος εχουν και ορια, ασχετως αν ποροερχονται απο ομοφυλοφιλους ή μη.

  46. Νίκος avatar
    Νίκος 07/11/2008 23:33:52

    Ρε Ποταμιωτη, Επικοινωνεις αδελφε μου με την πραγματικοτητα ἠ εισαι και συ βαλτος;

    Ακους εκει
    "Ο Γ.Α.Π ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΕΝΟΣ ΗΓΕΤΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ ΤΟ ΜΠΑΤΑΡΙΣΜΕΝΟ ΠΑΠΟΡΙ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ".

    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!

    Ο θεος να σε εχει καλα, θα γελαμε ολοι οι πικραμενοι.

  47. Νίκος avatar
    Νίκος 07/11/2008 23:37:29

    Μποτιλια (#42) λες: "Στο θέμα της ομοφυλοφιλίας υπάρχουν κάποιες πλευρές, που έχουν συγκεκριμένες πολιτικές και θρησκειολογικές προεκτάσεις. Σεβόμενος όμως την ιδιαιτερότητα αυτών που ανήκουν στο λεγόμενο τρίτο φύλο, δεν θέλω να επεκταθώ, γιατί με αυτό τον τρόπο ίσως πολιτικοποιήσω ένα θέμα.."

    Ηδη το θεμα ειναι πολοτικοποιημενο. Οπως ειπε και ο Παπανικολαου, οταν αυτο το θεμα μπει στον δημοσια στοιβο γινεται (και) πολιτικο θεμα και παυει να ειναι απλη ιδιωτικη υποθεση.

    Παντως εγω θαθελα να το αναπτυξεις. Οι ιδεες σου ειναι παντα πρωτοτυπες.

  48. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 08/11/2008 01:23:04

    @Νίκος
    Σε θέματα επικοινωνίας και ροής πληροφοριών, πολύ δύσκολα μπορώ να μην ανταποκριθώ σε μια παράκληση. Ειδικά όταν αυτή προέρχεται από ένα "ομοτράπεζο" και όχι ευκαιριακό σχολιαστή, όπως εσύ.
    Το θέμα δεν είναι μόνο πολιτικό, αλλά ίσως - πάντοτε κατά την ταπεινή μου άποψη - ένα από τα θέματα "κλειδιά" της πολιτικής. Η προσέγγιση όμως ενδείκνυται να γίνεται τελείως διαφορετικά ή και αντίστροφα. Να μην ξεκινήσουμε δηλαδή από αυτό το θέμα, αλλά ίσως να καταλήξουμε μέσα από άλλες αφετηρίες και αναλυτικές πορείες και σε αυτό.
    Όπως προανέφερα όμως, νομίζω ότι πρέπει να ανταποκριθώ, τονίζοντας τον προσεκτικό τρόπο, που απαιτείται. Επειδή είμαι ο ίδιος αλανιάρης και αληταράς, έχω γράψει στη σημαία μου το "ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω". Με αυτή την έννοια αποφεύγω την στοχοποίηση των συνανθρώπων μου και προσπαθώ οι αναφορές μου να εστιάζονται μόνο σε διαδικασίες και μηχανισμούς. Όλοι γνωρίζουμε εξάλλου τον όρο "φτωχομπινές". Έχοντας εντάξει τον εαυτό μου με τη μεριά των αδυνάτων (όχι σώνει και καλά με την μεριά των καλών, ή άμεμπτων) έστω και εάν ο συγκεκριμένος όρος είναι τελικά παραπλανητικός - γιατί καλύπτει κάποιους πολιτικά επικίνδυνους - θα ήθελα να δηλώσω ότι θέτω κάθε φτωχομπινέ υπό την άμεση προστασία μου και να παρακαλέσω αυτά που θα παραθέσω σχετικά, να εκληφθούν αυστηρά αφηρημένα, πέρα από συγκεκριμένα πρόσωπα και καταστάσεις.
    Η σεξουαλικότητα μας ανάγεται γενικά στο ψυχοσωματικό μας σύστημα. Ενώ στηρίζεται οργανικά σε συγκεκριμένες ορμόνες, η ψυχική εμπειρία την επηρεάζει άμεσα. Επίσης μεταξύ ορμονικής οικονομίας και ψυχικού κόσμου υπάρχει, ως γνωστόν, αλληλοεπίδραση. Με αυτή την έννοια ένα ποσοστό γύρω στο 5% των ανθρώπων (το ποσοστό μπορεί να είναι ίσως λίγο μικρότερο, ή να ποικίλει, αλλά αυτό δεν αλλάζει την προβληματική) έχουν οργανικά ορμονική οικονομία διαφορετική από ότι τα βασικά χαρακτηριστικά του φύλου τους. Με αυτή την έννοια ένα αντίστοιχο ποσοστό ομοφυλοφιλίας είναι τελείως φυσικό, μια και το διέπει η φύση. Μια ακραία περίπτωση, πολύ μικρότερη ποσοστιαία, είναι οι ερμαφρόδυτοι. (Εδώ θα ήθελα να τονίσω εκ προοιμίου την εμπλοκή του Ερμού ως αρσενικής θεότητας στον όρο).
    Ο Φρόυντ στις "Τρεις πραγματείες περί σεξουαλικότητας" αναλύει νομίζω εύστοχα, ότι όταν το αντικείμενο του πόθου εστιάζεται στο ίδιο φύλο, εάν δεν υπάρχει συγκεκριμένη οργανική αφετηρία, τότε αυτό αποτελεί υποκατάστατο του άλλου φύλου, που στη συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να είναι δυσεύρετο. Με αυτή την έννοια η ανάπτυξη ομοφυλοφιλικών τάσεων σε φυλακές και ανάλογους χώρους είναι ερμεινεύσιμη (πάλι εμφανίζεται ο Ερμής) και αναμενόμενη. Εκεί όμως πρέπει να βάλουμε τελεία στα "φυσιολογικά", με πρόσθεση ίσως κάποιων περιπτώσεων, που κάποιοι μη ομοφυλόφιλοι υποκύπτουν στους πειρασμούς, που τους εξασκούν κάποιοι ομοφυλόφιλοι, είτε αυτοί είναι άμεσα ερωτικού χαρακτήρα, είτε αφορούν οικονομικά ή άλλου είδους υλικά κίνητρα.
    Σήμερα όμως είναι κοινοτυπία η διαπίστωση, ότι για τα μέτρα και τα σταθμά όσων αυτοοριζόμαστε ως "νορμάλ" υπάρχει υπέρμετρη έξαρση της ομοφυλοφιλίας. Η προπαγάνδα κάποιων κέντρων, που διατείνονται ότι υπερασπίζονται και προωθούν τα συμφέροντα των ομοφυλόφιλων διατείνεται ότι αυτό είναι φυσικό, διότι όλοι οι άνθρωποι έχουμε δήθεν έντονες τάσεις ομοφυλοφιλίας, που η τρέχουσα ηθική μας επιβάλει να καταπιέζουμε. Μόλις λοιπόν δοθεί ευκαιρία σε κάποιο "φιλελεύθερο" και "ανεκτικό" περιβάλλον, η υποταγή στην καταπίεση των ορμών ξεπερνιέται και εκφράζονται οι "πραγματικές" τάσεις που υπάρχουν. Αυτή η θεωρία είναι πονηρή, παραπλανητική και ψευδεπίγραφη. Μια μελέτη των ιστορικών εμπειριών σε περιπτώσεις που επικράτησε η ομοφυλοφυλία, οδηγεί σε τελείως διαφορετικά συμπεράσματα, τα οποία είναι ζήτημα ζωής και θανάτου για την εξουσία να κρατηθούν καλυμμένα.
    Η τελετουργική ομοφυλοφιλία είναι ο πλέον εύχρηστος τρόπος για να καταδειχθεί ότι η βάση του συστήματος πηγαίνει βαθύτερα από την οικονομία, που εντόπισε ο Μαρξισμός. Το χρυσό κριάρι είναι πριν από όλα θρησκεία.
    Θα αναφέρω εκ των προτέρων ένα χαρακτηριστικό γεγονός. Όταν τιμήθηκε για κάποια επέτειο πολυετούς προσφοράς στο τεκτονισμό, ο αρχηγός της μασονίας στην Ελλάδα Τζατζόπουλος, του αποτιμήθηκε ένα αγαλματίδιο ενός ερμαφρόδιτου.
    Άλλο χαρακτηριστικό γεγονός: Ο Γιάννης Κάτρης στο βιβλίο του "Η γέννηση του νεοφασισμού στην Ελλάδα" αναφέρει ότι ο Καραμανλής, ο Πιουριφόι και η Φρειδερίκη έκαναν ομαδικό έρωτα. Είναι γνωστό ότι η Φρειδερίκη πέθανε στις Ινδίες σε κέντρο "γιόγκα".

    Συνεχίζεται...

  49. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/11/2008 01:40:38

    @Μποτίλια: "ο Καραμανλής, ο Πιουριφόι και η Φρειδερίκη έκαναν ομαδικό έρωτα". Δείγμα ...διαλεκτικού υλισμού αυτό;

  50. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 08/11/2008 02:09:36

    Ένα άλλο ωραίο βιβλίο παρεπιπτώντως, που μπορεί να αναφερθεί ευκαίρως-ακαίρως είναι "Η αρχαία τραγωδία και κωμωδία" του Γιάννη Κορδάτου, που περιγράφει τελικά την λατρεία του Διονύσου. Πιο παραστατικό ακόμη είναι το βιβλίο του σημαντικού θρησκειολόγου Παναγή Λεκατσά "Διόνυσος". Σε αυτό γίνεται αναφορά σε πέτρινα ή και ξύλινα πέη, τα οποία έπρεπε να ... οι πιστοί κατά τη διάρκεια της τελετουργίας. Βέβαια για να μην δημιουργώ άσκοπα αιχμές εις βάρος των προγόνων (όπου είναι γνωστό ότι η ομοφυλοφιλία έπαιξε σημαντικότατο ρόλο, χωρίς όμως να υπάρχει ένα ολοκληρωμένο έργο που εξηγεί τον ακριβή τρόπο - ένεκα των ευνόητων αναγκών κυριαρχίας της σύγχυσης) ο Κορδάτος αναφέρει χαρακτηριστικά ότι ενώ οι ολιγαρχικοί λάτρευαν τον Διόνυσο με τους "οργεόνες", οι δημοκρατικοί το έκαναν με τους "θιάσους". Η για να το πούμε με πιο απλά λόγια, ενώ οι ισχυροί μια ζωή πηδιούνται μεταξύ τους (κατ΄αρχήν τελετουργικά) οι δημοκράτες πίνουν κρασάκι.
    Βέβαια για να κατανοηθούν αυτά τα πράγματα στοιχειωδώς, πρέπει να αποσαφηνιστούν τα εξής:
    1. Ελιτιστική/Διευθυντική κοινωνική οργάνωση σε αντιδιαστολή με τη Δημοκρατική
    2. Μυητική διαδικασία στους ελιτιστές
    3. Διαρχία και Μονισμός. Οντολογία του καλού και του κακού.
    4. Βλαστική λατρεία (της γονιμότητας)
    5. Χθόνια και ουράνια λατρεία
    6. Η έννοια της ανθρωποθυσίας
    7. Χθόνιες Λατρείες σε Μικρά Ασία, Βαβυλωνία, Αίγυπτο
    8. Ύστερη δυαρχία - Γνωστικοί
    9. Εβραϊκή Καβαλά (μυστική Παράδοση)
    10. Ρωμαίοι δουλέμποροι
    11. Μεσαιωνικά διαρχικά τάγματα. Καθαροί, Βογόμολοι.
    12. Σταυροφορίες. Τάγμα "Ιπποτών του Ναού".
    13. Σύγχρονοι Διαρχιστές. Ροδόσταυροι, Ελευθεροτέκτονες, Θεοσοφιστές
    14. Σύγχρονη χρηματιστική Ελίτ. Μοντέρνοι δουλέμποροι.
    15. Εθνικοσοσιαλισμός, Σατανισμός, Μαύρη μαγεία.
    16. Σύγχρονη "μυστικιστική εκστρατεία" και αμφισβήτηση της τρέχουσας λογικής. "Zeitgeist".
    Η αλυσίδα είναι μεγάλη. Η τελετουργική ομοφυλοφιλία τη διαχέει συνολικά.
    Μια προσέγγιση απαιτεί όμως άλλο χρόνο από τις πρώτες πρωινές ώρες.
    Όμως οφείλω να ξεκαθαρίσω ότι αυτή η ιστορία δεν μπορεί να αφορά τον κάθε ομοφυλόφιλο. Κάποιοι σχετίζονται άμεσα. Κάποιοι έμμεσα και κάποιοι καθόλου. Όσοι κάνουν απλά το χαβά τους, γούστο τους, καπέλο τους. Όμως ο χαβάς από κάπου ξεκίνησε. Και την πραγματική προέλευση δεν θα την ακούσουμε από τους προπαγανδιστές της "ανοχής".
    Εάν κάποιος εκπρόσωπος του τεκτονισμού διατίθεται για δημόσια συζήτηση, είμαι στη διάθεση του. Εάν πιστεύει ότι έχει δίκιο, θα συμβάλει να αναιρεθούν παρανοήσεις και θα αποκαταστήσει στη δημόσια συνείδηση ένα τάγμα, που επέλεξε ως τρόπο ανάπτυξης δραστηριοτήτων την αποκλειστικότητα. Χωρίς να σημαίνει ότι αυτή είναι από μόνη της κατακριτέα.

    Συνεχίζεται...
    Φίλε Νίκο Καληνύχτα και εις το επανακοινωνείν

  51. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 08/11/2008 02:24:27

    @νήπιος γέρων
    Φίλτατε καλωσεπέτσρεψες. Σε είδα και σε άλλο ποστ, αλλά ήξερα ότι θα συναντηθούμε πιο ινκόγκνιτο.
    Κανονικά αυτά τα θέματα δεν έπρεπε να τα ανοίξουμε καθόλου, γιατί δημιουργείται πολύ ρεύμα και για να βρεθεί άκρη χρειάζεται όπως αναφέραμε παλιότερα, μακρινό ταξείδι, αλλά φταίει ο Βαλλιανάτος και μεις που μπλέξαμε μαζί του.
    Πολλές φορές υπάρχουν στα βιβλία κάποιες αναφορές, που ακούγονται άσχετες και ίσως ο συγγραφέας να μην εντόπισε τις προεκτάσεις τους. Αν τις συλλέξουμε προσεκτικά ίσως στοιχειοθετείται κάποιο μωσαϊκό.
    Φυσικά χαίρομαι για την παρουσία και τη συμμετοχή σου, γιατί αυτή η θεματολογία απαιτεί την αδέκαστη κρίση και δημιουργική αμφισβήτηση-συμπλήρωση ή κάτι ανάλογο από πλευράς νηπιακού γεροντισμού, αν διεκδικεί δικαίωμα στη σοβαρότητα ή έστω "σοβαρότητα".

  52. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 08/11/2008 02:47:28

    @Νίκος
    Αυτό πολλές φορές έχω ακούσει οτι απαντάται και στους μαύρους, ειδικά στο Λονδίνο. Όντας μέλη γκετοποιημένων παρεών, νομίζουν οτι μπορούν να προκαλούν όσο θέλουν και αν τους πεις τίποτα, στο γυρίζουν «μου τη λες επειδή είμαι μαύρος». Δηλαδή, καλά κρασιά.

    @Μποτίλια
    Στο θέμα δεν έχω παρά να χρησιμοποιήσω έναν αγαπημένο μου παραλληλισμό, που έχω χρησιμοποιήσει και για άλλο ζήτημα. Αυτό του ραδιοφώνου.
    Στο ένα άκρο της μπάντας συχνοτήτων είναι ο αυστηρά ετερόφυλος άνθρωπος. Στο κέντρο, ο αμφισεξουαλικός. Στο άλλο άκρο ο ομοφυλόφιλος. Υπάρχουν πάμπολλες ενδιάμεσες τοποθετήσεις και σε αυτό διαφωνώ με τον Μποτίλια κάθετα. Δεν μιλάμε για ένα απλό 5%, το ποσοστό είναι πολύ πιο μεγάλο. Εκτός αν αναφέρεσαι στους αποκλειστικώς ομοφυλόφιλους, άρα ίσως και να ισχύει. Οι περισσότεροι πλέον είμαστε ετερόφυλοι λόγο κοινωνικής νόρμας και αυτό το φυτέψαμε στο κεφάλι μας από πολύ μικρή ηλικία. Για πολλούς μας, είναι εύκολο. Προτιμούμε να μην εξερευνήσουμε ποτέ κάποιες πτυχές της σεξουαλικότητάς μας, γιατί το κοινωνικό κόστος είναι δυσβάσταχτο. Μερικοί όμως, αναλόγως την «μπάντα συχνοτήτων» που ανήκουν, δεν αντέχουν να φοράνε αποκλείστηκα και μόνο το κοστούμι της ετεροφυλοφιλίας και αναγκάζονται να γίνουν «κρυφοί». Στην χειρότερη θέση όλων είναι οι αμφισεξουαλικοί όπου από τους μεν ετερόφυλους κατηγορούνται οτι είναι σεξουαλικά ακόρεστοι, οτι τα θέλουν όλα δικά τους, ενώ από την άλλη οι ομοφυλόφιλοι τους κατηγορούν οτι.. «προδίδουν το κίνημα» και πως απλώς δεν θέλουν να παραδεχτούν οτι είναι ομοφυλόφιλοι. Στην τραγικότερη θέση βρίσκονται. Στην Ιαπωνία έχω διαβάσει οτι η κοινωνία είναι πιο ανεκτική στο θέμα της ομοφυλοφιλίας όταν λαμβάνει χώρα κατά την εφηβεία. Τα παιδιά μπορούν να εξερευνούν χωρίς μεγάλες κοινωνικές επιπτώσεις την σεξουαλικότητά τους προς αυτές τις κατευθύνσεις, αλλά αν συνεχιστεί κατά την ενηλικίωση, τότε παραδόξως η κοινωνική στάση αλλάζει εντελώς. Προσωπικά πάντως δεν κρύβω οτι το να βλέπω δυο άντρες να φιλιούνται στο στόμα, μου δημιουργεί αρνητικό συναίσθημα. Δεν ξέρω κατά πόσο η στάση μου αυτή είναι εγγενής ή επίκτητη, ίσως το δεύτερο. Όταν όμως αυτό συμβαίνει με γυναίκες, εκεί χαίρομαι να το κοιτάζω. Αυτή την υποκρισία την έχω συζητήσει και με φίλους μου όπου και διαπιστώνω οτι δεν την έχω μόνο εγώ αλλά αρκετοί.
    Έχει αρχίσει να μου δημιουργείται η αίσθηση πως το πράγμα πάει πολύ πίσω, από την εποχή των σπηλαίων ή ακόμα και όταν ήμασταν απάνω στα δέντρα ως είδος. Η εξωτερίκευση ερωτικών και σεξουαλικών αισθημάτων μεταξύ αρσενικών, προκάλεσε ίσως κάποιες κοινωνικές δυσλειτουργίες και από κάποιο σημείο κι έπειτα εδραιώθηκε η πεποίθηση οτι κοινωνικά δεν πρέπει να ενθαρρύνεται. Αυτό ιστορικά είχε κάποιες διακυμάνσεις, χρονικά και γεωγραφικά. Σήμερα είμαστε σε ένα περίεργο μεταίχμιο επί του θέματος και θα δούμε που θα βγάλει. Μερικούς βαρεμένους πάντως που ξεβρακώνονται σε παρελάσεις ή κυκλοφορούν βαμμένοι στο κέντρο της Αθήνας φορώντας κομμένα καυτά σορτσάκια, δεν τους βλέπω και πολύ καλά. Η προκλητική δράση, φέρνει σφοδρή αντίδραση και αν γίνει κανένα μπαμ καμια ώρα, δεν θα είμαι στο πλευρό τους να στηρίξω δικαιώματά τους. Άλλο θηλυκότητα, άλλο πουτανιά. Άλλο ομοφυλόφιλος, άλλο πούστης. Η χυδαιότητα είναι χυδαιότητα. Και σε μια σωστή και λειτουργική κοινωνία, η χυδαιότητα δεν επικροτείται ποτέ.

  53. Σπύρος avatar
    Σπύρος 08/11/2008 02:57:24

    Ξ.Δ.
    Σωστότατη παρατήρηση.
    Ο εν λόγω κύριος πλούτισε χαριν μιάς ιδιότητάς του που είναι η ερωτική του επιλογή.Μονον που η σεβαστή καθόλα ερωτική επιλογή οιυοδήποτε δεν συνιστά επάγγελμα ούτε ΄πόρτα΄γιά επαγγελματική αποκατάσταση.Εφτιαξε δύο μαγαζάκια (λέγε με Factory)και ταυτόχρονα αδιαφόρησε πλήρως γιά το ΑΙDS πού θέριζε τότε την κοινότητα τών Gay.
    Πάντα χωμενος στην εξουσία ,στην ουσία προκάλεσε κακό και εξ΄αυτού δημιούργησε ΄συντηρητικά αντανακλαστικά΄σέ μερίδα τής Κοινωνίας.
    Η Ανοχή στην ιδιαιτερότητα δεν επιτυγχάνεται βρίζοντας τούς συντηρητικούς.
    Επι Σημίτη υπήρξε και Μάνατζερ στην ΔΕΗ.


    Τώρα αυτά τά περί ΄υπερεθνικιστικού ΠΑΣΟΚ΄ακούγονται υπερβολικά.
    Το Ανδρεϊκό ΠΑΣΟΚ οσφυοκαμψία τύπου Σημίτη και ΄αριστερών παραφυάδων΄δεν έδειξε..Μάλλον προσπάθησε να ακολουθήσει μιά πολιτική με στοιχεία εθνικής ανεξαρτησίας.
    Αντιθετως η ΄εκσυγχρονιστική΄ λαίλαπα που διαπερνά μεριδες της Δεξιάς τού ΠΑΣΟΚ και τού ΣΥΡΙΖΑ,αποτελεί όνειδος για την χώρα Οπερέτα που ζούμε.

  54. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 08/11/2008 03:07:36

    Και στη ΔΕΗ?? Τι στα κομμάτια, Διεθνές Παρατηρητήριο, ΠΑΣΟΚ, ΔΕΗ, μα τι λαμόγιο είναι αυτό, όποια πέτρα να σηκώσεις από κάτω είναι..

  55. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 08/11/2008 04:11:13

    @Ξένος Δάκτυλος
    Ίσως να μην έγινα κατανοητός, ως προς το ποια πράγματα αποσκοπούσα να διακρίνω μεταξύ τους. Το τελευταίο που ήθελα να αναφερθώ είναι οι συγκεκριμένες σεξουαλικές συμπεριφορές, χωρίς όμως να τις υποτιμώ ως θεματολογία. Ούτε ήθελα να εντοπίσω συγκεκριμένες ποσοστώσεις. Κατ΄αρχήν είμαι έτοιμος να αποδεχθώ οποιοδήποτε ποσοστό, γιατί η αναφορά μου είχε ποιοτικό, όχι ποσοτικό χαρακτήρα.
    Φυσικά δεν μπορώ παρά να καταδικάζω την καταπίεση και τη διπλή ηθική. Αυτή έχει όμως πολλά και διαφορετικά πρόσωπα. Μπορεί να επιβάλλεται είτε σαν πουριτανισμός, είτε σαν στοχευμένη έκλυση, που κατά την άποψη μου συχνά οδήγησαν και τα δύο σε ίδιου τύπου πραγματικές αναπηρίες, ενώ οι αφετηρίες ήταν, εξωτερικά τουλάχιστον τελείως διαφορετικές. Αυτό που με βρίσκει ριζικά αντίθετο είναι η χειραγώγηση της σεξουαλικής συμπεριφοράς, για να ικανοποιηθούν τελείως διαφορετικοί στόχοι. Νομίζω ότι αυτό έπραττε η εξουσία και τα θύματα της παλιότερα με τον πουριτανισμό και σήμερα με την έκκληση. Αυτά αποτελούν νομίζω τις όψεις του ιδίου νομίσματος. Αυτό φαίνεται από πλευράς εξουσίας από τη σύγκρουση που εκδηλώθηκε στην λέσχη Μπίλντερμπεργκ, μεταξύ συντηρητικών και ρεφορμιστών. Το κέντρο που έλεγχε και τις δύο τάσεις ήταν ένα και κοινό. Και οι δύο βρίσκονται μέσα στη λογική της εξουσίας, διότι καταστρέφουν την αρμονία. Τα "μηδέν άγαν", "παν μέτρον άριστον", "μέτρον πάντων άνθρωπος" μας δείχνουν τη σοφή οδό που περιγράφει το Ελληνικό Πνεύμα. Το σεξ καταστρέφεται από δύο πράγματα: Την πολλή μακρά απουσία του και την πάρα πολύ συχνή παρουσία του.
    Απορρίπτω όπως ανέφερα και την προπαγάνδα που θεωρεί τη σεξουαλικότητα τελείως επίκτητη και καθόλου έμφυτη. Αναμφίβολα το "έξις δευτέρα φύσις" ισχύει. Όμως η σεξουαλικότητα είναι κύρια έμφυτη. Εδώ έχουν γίνει κάποιες συγκεκριμένες παρεμβάσεις, που δεν ήθελα να επεκταθώ, όπως η φθορίωση του νερού και στις οδοντόκρεμες, που πολλαπλασιάζει σκόπιμα και έντεχνα στους άρρενες της θηλυκές ορμόνες. Το παιχνίδι είναι στημένο. Ο οχετός πορνογραφικού υλικού, που ρίχτηκε με τον κουβά πάνω σε μια κοινωνία, που ήταν από μακρόν στερημένη από την σεξουαλικότητα.
    Όλα αυτά είναι τόσο μαζικά και ισχυρά, που αμφισβητούν, ως ενισχυτικά του επίκτητου κάθε τι που είναι έμφυτο. Αναπαράγουν κλισέ που στη συνέχεια καθαγιάζονται κοινωνικά. Σήμερα για να είναι κάποιος μοντέρνος, άνετος, κοινωνικά αποδεκτός, πρέπει να συμμετέχει σε ένα σωρό ρεντίκολα και θηριωδίες.
    Πέραν αυτών υπάρχει το μεγάλο θέμα της υποβολής. Η πραγματικότητα μέσα στην οποία ζούμε γίνεται όλο και περισσότερο εικονική. Στην αρχή ο κινηματογράφος, μετά η τηλεόραση, τα βίντεο, τα DVD, το διαδίκτυο μας μεταφέρουν όλο και πιο έντονα σε μια "στημένη" εικονική πραγματικότητα, που η κάμερα, ο σκηνοθέτης, το τραπέζι του μοντάζ, η διαφήμιση, ο τηλεπαρουσιαστής, δομούν ένα ανύπαρκτο κόσμο, που στην κυριολεξία μας πνίγει. Και αυτό εδώ και μόλις μερικές δεκαετίες, ενώ η ανθρωπότητα έζησε χιλιάδες χρόνια έξω από αυτά. Προσπαθούμε πέντε άνθρωποι μέσα και γύρω από τα μπλογκς, όπως και κάποιοι έντιμοι καλλιτέχνες στη μουσική ή τον κινηματογράφο να αντιπαρέλθουμε τον οχετό. Είναι όμως ένας βάναυσα άνισος αγώνας.
    Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα με το κλισέ που ανέφερες, με τις γυναίκες που φιλιούνται στο στόμα. Αυτά καλλιεργήθηκαν από τα πολυμέσα. Σαν αλητόβιος έμπλεξα μέσα στα λεσβιακά τρίγωνα και πήγα να τρελαθώ. Έφτασα στα όρια να σαλτάρω. Μου δημιούργησαν πλήρη σεξουαλική ανικανότητα για έξι μήνες και μέχρι να βρω τον εαυτό μου είδα και έπαθα. Και από ότι ακούω τα ίδια ακριβώς περάσανε και άλλοι που είχαν αντίστοιχες εμπειρίες. Άλλο να τα βλέπουμε σε τσόντες και άλλο να "πρωταγωνιστούμε" οι ίδιοι.
    Το σεξ χωρίς τον έρωτα είναι μια ακρωτηριασμένη διαδικασία. Ο έρωτας προϋποθέτει την πολικότητα, το γιν και το γιαν. Σήμερα όμως τα δύο φύλα έχουν χάσει τα χαρακτηριστικά τους. Το γιούνισεξ δεν ήταν μόδα, αλλά επιβεβλημένη αλλοτρίωση. Οι άντρες γίναμε γυναικωτοί. Οι γυναίκες αντρογυναίκες. Οι άντρες αποφεύγουμε τις ευθύνες μας. Οι γυναίκες πουλάνε παντού τσαμπουκά. Το πράγμα δεν μπορεί να παίξει έτσι. Όταν βλέπεις δυο γυναίκες να φιλιούνται μεταξύ τους στην ουσία επιζητάς μια ενισχυμένη θηλυκότητα. Με τα σημερινά μέτρα επιζητάς σε τελευταία ανάλυση μια θηλυκότητα, που βρίσκεται υπό διωγμό. Μέσα από την ψευδαίσθηση ενός στημένου σκηνικού. Αν δεις πραγματικά αντρογυναίκες να φιλιούνται μεταξύ τους, τότε θα αιστανθείς διαφορετικά.
    Δεν θέλω να προδιαγράψω τη συμπεριφορά κανενός. πολύ φοβάμαι όμως ότι η ευτυχία βρίσκεται πολύ μακρυά από αυτά που μας σερβίρουν.

  56. NTANTON avatar
    NTANTON 08/11/2008 04:37:42

    Ο ΓΡΗΓΟΡΙΟ-ΒΑΛΛΙΑΝΑΤΙΣΜΟΣ - ΑΝΩΤΕΡΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΟΥ ΓΕΡΓΙΟ-ΠΑΠΑΝΔΡΕΪΣΜΟΥ !
    =================================================

    Ανακοίνωση Γραφείου Τύπου ΠΑΣΟΚ σχετικά με τις δηλώσεις του Γρηγόρη Βαλλιανάτου
    07.11.2008


    Από το Γραφείο Τύπου του ΠΑΣΟΚ, σχετικά με τις δηλώσεις του Γρήγορη Βαλλιανάτου, εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

    Μετά τις πρόσφατες δηλώσεις του Γρηγόρη Βαλλιανάτου, με τις οποίες εξέφρασε προσωπικές πολιτικές του θέσεις για ζητήματα εξωτερικής πολιτικής, λόγοι δεοντολογίας επιβάλλουν τη διακοπή της επαγγελματικής σχέσης του με το ΠΑΣΟΚ.

    http://www.pasok.gr/portal/gr/3/69070/7/7/1/showdoc.html

    ΤΙ ΕΙΧΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ;

    Βαλλιανάτος τέλος από το ΠΑΣΟΚ...

    ... μετά τις δηλώσεις περί "Μακεδονίας" και "μακεδονικής μειονότητας". Προηγήθηκαν οι αποκλειστικές δηλώσεις του Ανδρ. Λοβέρδου στο Press-gr με τις οποίες τον αποδοκίμαζε.
    .
    Από το ΠΑΣΟΚ ανακοινώθηκε ότι "μετά τις πρόσφατες δηλώσεις του Γρηγόρη Βαλλιανάτου, με τις οποίες εξέφρασε προσωπικές πολιτικές του θέσεις για ζητήματα εξωτερικής πολιτικής, λόγοι δεοντολογίας επιβάλλουν τη διακοπή της επαγγελματικής σχέσης του με το ΠΑΣΟΚ".

    Θυμίζουμε ότι μιλώντας χτες βράδυ στο "Αποκαλυπτικό Δελτίο" του Extra3 o κ. Βαλλιανάτος, είχε πεί (διαβάστε εδώ) ότι τα Σκόπια πρέπει να λέγονται "Μακεδονία" και ότι υπάρχει "μακεδονική μεινότητα" στη χώρα μας.
    Λίγη ώρα μετά, ακολουθούσε η πρώτη αποδοκιμασία του από τον σκιώδη υπουργό Εξωτερικών του ΠΑΣΟΚ Ανδρέα Λοβέρδο με αποκλειστικές δηλώσεις του στο Press-gr: "Από τον Απρίλιο που ανέλαβα τομεάρχης Εξωτερικών -αλλά και κατά το παρελθόν- ουδέποτε ο κ. Γρηγόρης Βαλλιανάτος συμμετείχε σε οποιαδήποτε σύσκεψη ή συνάντηση για ζητήματα εξωτερικής πολιτικής. Ως προς τα θέματα αυτά, με το ΠΑΣΟΚ δεν είχε την παραμικρή επαφή. Διαβεβαιώνω, ακόμη, ότι κανένα στέλεχος του ΠΑΣΟΚ δεν έχει εκφράσει κάποια τέτοια ή παρόμοια άποψη.Οι απόψεις του κ. Βαλλιανάτου δεν έχουν καμμία σχέση με τις θέσεις του ΠΑΣΟΚ και του προέδρου του Γ. Παπανδρέου για οποιοδήποτε θέμα εξωτερικής πολιτικής και ειδικότερα για το σκοπιανό".

    http://press-gr.blogspot.com/2008/11/blog-post_8242.html

    ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ;;;
    ==========================

    Ο κ. Γρ. Βαλλιανάτος προωθούσε ξεκάθαρα ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ τους πολιτικούς του στόχους. Σε αυτούς συμπεριλαμβάνονταν ΚΑΙ η αναγνώριση της ύπαρξης Εθνικής Σλάβο-Μακεδονικής Μειονότητας στην Ελλάδα , όπως και η αναγνώριση του δικαιώματος ¨αυτοπροσδιορισμού¨ των κατοίκων της σημερινής Π.Γ.Δ.Μ. , δηλαδή το δικαίωμα να ονομάσουν το κράτος τους σε ¨Δημοκρατία της Μακεδονίας¨.

    Όχι μόνο οι απόψεις του κ. Βαλλιανάτου στο συγκεκριμένο θέμα ήταν γνωστές , αλλά και όλες οι άλλες ενέργειες του προς ¨ευόδωση ¨ των σκοπών του. Σαν συνιδρυτικό μέλος του ¨Ελληνικού Παρατηρητήριου του Ελσίνκι¨ προωθούσε και όλες προσφυγές του στα διεθνή Αστυνομικά Όργανα της Νέας Τάξης Πραγμάτων ( Συμβούλιο της Ευρώπης , Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων , Επιτροπές Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου ΚΑΙ του Αμερικανικού ΥΠΕΞ και άλλων σχετικών ελεγχόμενων ¨Ιδρυμάτων¨ ).

    Πολύ γνωστοί ήταν επίσης οι πολιτικάντικοι τρόποι και καιροσκοπικοί μέθοδοι που εφάρμοζε για να δημιουργήσει ένα επιστημονικά και κοινωνιολογικά ανεξήγητο ανομοιογενές ¨μέτωπο¨ κατά του ¨μισαλλόδοξου¨ ελληνικού κράτους και τον ¨ρατσισμό ¨ της συντριπτικής πλειοψηφίας των ελληνικής καταγωγής ελλήνων πολιτών.

    Το ¨τεχνητό μέτωπο¨ έπρεπε να συγκροτηθεί μεταξύ ιδιαίτερων κοινωνικών ομάδων ( γυναίκες , άνδρες , παιδιά , νέοι , ηλικιωμένοι , άνθρωποι με ειδικές ανάγκες και ειδικά προσόντα , εξαρτημένοι από ναρκωτικά , φιλόζωοι , ) έπρεπε να ενωθούν μαζί με άλλες ¨μειονεκτούσες¨ ομάδες όπως είναι οι Εθνικές μειονότητες και οι θρησκευτικές μειονότητες για να διεξάγουν ένα ¨κοινό αντιρατσιστικό αγώνα ¨ , έναν αγώνα κατά του αποκλεισμού και των διακρίσεων… Και αυτό ανεξάρτητα από την κοινωνική θέση στην παραγωγή , ΔΙΑΤΑΞΙΚΑ .

    Όπου δεν υπήρχαν ¨μειονότητες¨ έπρεπε να δημιουργηθούν με βάση την ¨ιστορία¨ και τις γλωσσικές ιδιαιτερότητες.

    Έτσι πρέπει να πείσουμε τους Βλάχικης καταγωγής έλληνες πολίτες ότι αποτελούν ¨μειονότητα¨ που κάποτε τους αφομοίωσε ο ¨ελληνικός πολιτιστικός ιμπεριαλισμός ¨.

    Το ίδιο και με τους Αρβανίτες συμπολίτες . Αλβανική είναι η καταγωγή τους , πρέπει να το μάθουν και να νοιώσουν σαν ξεχωριστή οντότητα απέναντι στους υπόλοιπους έλληνες πολίτες.

    Το ίδιο και με τους Αθίγγανους .

    Καλά με τους Τούρκους δεν το συζητάμε .

    Όλοι αυτοί πρέπει να συσπειρωθούν σε ένα κοινό μέτωπο κατά των ¨μισαλλόδοξων ελλήνων¨ που τους καταπιέζουν εδώ και εκατοντάδες χρόνια…

    Τελευταίο πολιτικό οπορτουνιστικό φρούτο η εκμετάλλευση του ανθρώπινου δράματος των μεταναστών – λαθρομεταναστών . Αποτολμούν μία άλλη αντι-επιστημονική , αντί-κοινωνιολογική προσέγγιση .

    Οι Νέο-οικονομικοί μετανάστες ( μετά από το 1990 ) πρέπει να αναγνωρισθούν ΣΑΝ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΕΣ , να απολαμβάνουν καθεστώς ¨μειονότητας¨ . Αυτό ζήτησε πριν λίγο καιρό σε μία τελευταία επίσκεψη του στην Ιταλία ο κ. Μπερίσα για τους Αλβανούς μετανάστες-λαθρομετανάστες που ζουν στην Ελλάδα.

    Δεν μίλησε κανένας .

    Με δεκαπέντε χρόνια παραμονής σε μια χρόνια μετατρέπεσαι σε ¨μειονότητα¨ , με ότι αυτό συνεπάγεται σύμφωνα με το ¨διεθνές δίκαιο¨. Για να μη μιλήσουμε για αυτούς που προσθέτουν τους Αρβανίτες με τους Νέο-μετανάστες και μιλούν για κάποια εκατομμύρια Αλβανών στην Ελλάδα.

    Να ένα νέο πεδίο δόξης λαμπρής για το Παρατηρητήριο του Ελσίνκι …


    Το παιχνίδι αυτό δεν θα φάνταζε τόσο παράλογο και ύποπτο εάν δεν γνωρίζαμε τις προσπάθειες που καταβάλουν οι άρχουσες τάξεις σε όλο τον κόσμο για το ¨διαίρει και βασίλευε¨ , ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΚΕΡΜΑΤΙΣΜΟ ΤΗΣ ΣΥΝΟΧΗΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΩΝ - ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΤΡΟΠΗ ΣΥΜΜΑΧΙΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ.

    ¨Τάξεις¨ ;;; Τι είναι αυτό ;;;

    Πως θα αγωνιστής με έναν άλλο κατά της εργοδοσίας , όταν εσύ είσαι ομοφυλόφιλος και δεν σου αναγνωρίζει το δικαίωμα ¨της ελεύθερης σεξουαλικής σου επιλογής¨ ;

    Αγώνα κατά του Αμερικάνικου και Ευρω-Ενωσιακού Ιμπεριαλισμού ;;; Με ποιόν ;;;

    Με τους ¨έλληνες¨ που δεν αναγνωρίζουν ότι είσαι Βλάχος , Αρβανίτης , ¨Μακεδόνας¨ και ¨Τούρκος¨ ;;; Όχι βέβαια .

    Αγώνα με τις ¨μητέρες πατρίδες¨ ( Π.Γ.Δ.Μ. , Τουρκία , Αλβανία ) ενάντια στους ¨μισαλλόδοξους που σφάζανε Τούρκους και Εβραίους στην Τριπολιτσά και Αλβανούς στην Τσαμουριά ( Θεσπρωτία ) …

    Και όλοι αυτοί βέβαια δεν έχουν βγάλει μιλιά για το δικαίωμα ανεξαρτησίας και αυτονομίας εκεί που υπάρχει πραγματικό πρόβλημα . Στην Βασκία ( Ισπανία ) . Την Ιρλανδία ( Βόρεια ) και το Κουρδιστάν ( Τουρκία – Περσία-Ιράν-Ιράκ ).

    Μόνο με τις υπαρκτές και μη μειονότητες στην μπαρουταποθήκη των Βαλκανίων ασχολούνται. Στο γνώριμο πεδίο των ιμπεριαλιστών εδώ και 150 χρόνια . Στο ¨σταυροδρόμι ¨ των τριών Ηπείρων…

    Και μπορούμε να πούμε σαν ¨ανιχνευτές¨ , σαν ¨κομάντος εμπροσθοφυλακής¨ κάνουν καλή δουλειά…

    Ήρθαν οι φασίστες του Μουσολίνι και του Χίτλερ πριν 60 χρόνια και αναγνώρισαν αμέσως τα δικαιώματα και την αυτονομία των Κοσοβάρων , των Κροατών , Βοσνίων , Ούγγρων , Βλάχων , των Αλβανών της Τσαμουριάς και των Βούλγαρο-Μακεδόνων , Ουκρανών , Γεωργιανών και Βαλτικών χωρών …Γερμανοί και ¨Σύμμαχοι¨ πρόσφεραν επίσης ¨αφιλοκερδώς ¨ τα ελληνικά νησιά του Αιγαίου στην Τουρκία για τη συμμετοχή της στον πόλεμο …

    Ήρθαν τώρα ανοιχτά από το 1999 οι ¨Αμερικανό-Γερμανοί ¨ δημοκράτες και αναγνωρίζουν αμέσως τα δικαιώματα Κροατών , Αλβανών , Βοσνίων , Σλοβένων , Τούρκων ( Βουλγαρία-Ελλάδα ) , Αλβανό-Τσάμηδων , Ούγγρων ( στην Ρουμανία- Γιουγκοσλαβία ) , Μαυροβούνιων , Ουκρανών , Γεωργιανών , Βαλτικών Χωρών …


    Υπάρχει εξήγηση ;

    ΑΚΟΥΣΤΕ :

    http://www.youtube.com/watch?v=CiexUTODoLY&feature=related

    Τρίτος παγκόσμιος (Γ. Νεγρεπόντη) Β. Παπακωνσταντίνου


    Ο Πέτρος, ο Γιόχαν κι ο Φραντς
    σε φάμπρικα δούλευαν φτιάχνοντας τανκς

    Ο Πέτρος, ο Γιόχαν κι ο Φραντς
    αχώριστοι γίνανε φτιάχνοντας τανκς

    Ο Πέτρος, ο Γιόχαν κι ο Φραντς
    δουλεύαν στον Μπράουν, στον Φίσερ, στον Κραφτ
    Ο Μπράουν, ο Φίσερ, ο Κραφτ
    αχώριστοι γίνανε φτιάχνοντας τραστ

    Ο Πέτρος, ο Γιόχαν κι ο Φραντς
    ανέμελοι δούλευαν πάντα στα τανκς
    Ποτέ τους δεν διάβασαν Μαρξ
    ιδέα δεν είχαν για τραστ και για κραχ

    Ο Μπράουν, ο Φίσερ, ο Κραφτ
    χωρίσαν σε Μπράουν, σε Φίσερ, σε Κραφτ
    Ο Μπράουν, ο Φίσερ, ο Κραφτ
    εχθροί τάχα γίναν, χαλάσαν το τραστ

    Και πριν μάθουν τι είπε ο Μαρξ
    στρατιώτες τους πήραν, στον πόλεμο παν
    Ο Πέτρος, ο Γιόχαν κι ο Φραντς
    σαν ήρωες έπεσαν κάτω απ’ τα τανκς

    Ο Μπράουν, ο Φίσερ, ο Κραφτ
    σκεφτήκαν και είπαν πως φταίει ο Μαρξ
    Ο Μπράουν, ο Φίσερ, ο Κραφτ
    ξανάσμιξαν πάλι και φτιάξανε τραστ
    ==============================================================


    ΜΙΑ ΑΝΕΝΤΙΜΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ _ΤΟΝ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ¨ΕΡΓΑΣΘΗΚΕ ΣΚΛΗΡΑ¨
    ΣΑΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ ΚΑΙ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ¨ΣΥΜΠΟΝΕΤΙΚΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ¨
    ¨

    Για καθαρά πολιτικούς οπορτουνιστικούς λόγους ¨απολύει¨ τον φίλο του ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ , όπως χαρακτηριστικά γράφει η Ανακοίνωση του ΠΑΣΟΚ ,
    Κ Α Ι Ο Χ Ι Α Ρ Χ Η Σ ! επειδή εξέφρασε ¨προσωπικές του θέσεις¨ σε θέματα εξωτερικής πολιτικής …

    ΜΑ Ο ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΗΔΗ ΑΠΟ ΤΟ 2005 ΣΤΟ 7ο ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΗΜΑ ΝΑ ΛΕΕΙ ¨ΟΛΩΣ ΕΠΙΣΗΜΩΣ¨ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ – ΠΩΣ ¨ΔΕΝ ΧΩΡΙΣΑΝΕ ¨ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ;



    Τετάρτη, 30 Μάϊος 2007
    Ομιλία Γρηγόρη Βαλλιανάτου στην ενότητα με θέμα: Διακήρυξη - Πολιτικές Θέσεις, την 3η μέρα του 7ου Συνεδρίου Πασόκ.

    «Φίλες και φίλοι σύνεδροι, ο μεγάλος και φιλόξενος χώρος αυτού του συνεδρίου χθες φιλοξένησε ένα στρογγυλό τραπέζι της κοινωνίας των πολιτικών. Της κοινωνίας των πολιτών ή αλλιώς των παραλειπόμενων Ελλήνων. Συμπολίτες μας από διάφορες οργανώσεις εξέφρασαν τις ευαισθησίες και τις ανησυχίες τους.

    Οι συμπολίτες μας ανάπηροι ανέφεραν, ότι θεωρούνται πολίτες με μειωμένη δικαιοπρακτική ικανότητα και με μειωμένη δυνατότητα πρόσβασης κοντά μας. Ήδη η πρόσβασή τους στο συνέδριό μας έγινε από την πίσω πόρτα.

    Οι συμπολίτες μας που δεν είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι ζήτησαν να κατανοήσουμε ότι όλοι οι άνθρωποι που δεν είναι Χριστιανοί, που είναι από Δωδεκαθεϊστές έως Σαϊεντολόγοι ή βουδιστές ή άθεοι είναι πολίτες δεύτερης κατηγορίας.

    Οι συμπολίτες μας αρβανίτες και βλάχοι ζήτησαν να προστατευτεί και να διδάσκεται η γλώσσα τους για να μην χαθεί μια πλούσια ελληνική κουλτούρα. Οι συμπολίτες μας τσιγγάνοι ή ρομάν ζήτησαν να καταλάβουμε τις άθλιες συνθήκες διαβίωσης και τον κοινωνικό αποκλεισμό.

    Οι συμπολίτες μας Εβραίοι ζήτησαν να καταλάβουμε τον υπαρκτό λαϊκό αντισημιτισμό που υπάρχει τα έντυπα και την τηλεόραση. Οι συμπολίτες μας της μειονότητας που θεωρούν ότι είναι τουρκικής εθνότητας ζήτησαν να έχουν το δικαίωμα να ονομάζονται έτσι, το ίδιο και οι συμπολίτες μας Μακεδόνες.




    Οι συμπολίτες μας ομοφυλόφιλοι, λεσβίες και τρανσέξουαλ ζήτησαν να αναγνωριστεί η συμβίωσή τους, ζήτησαν να υπάρχει σεξουαλική αγωγή.
    Όλοι αυτοί οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί. Όλοι εμείς είμαστε διαφορετικοί, οι παραλειπόμενοι Έλληνες είμαστε όλοι εμείς. Σας ευχαριστώ.»

    http://exastal.blogspot.com/2007/05/7.html


    Επίσης στο ίδιο το Συνέδριο : ( διαβάζουμε από ¨καταγγελία¨ )

    Με προσωπική εντολή του ίδιου του κ. Γιώργου Παπανδρέου, το "Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι" των κ.κ. Παναγιώτη Δημητρά και Γρηγόρη Βαλλιανάτου διοργάνωσε δημόσια συζήτηση με εκπροσώπους των εν Ελλάδι μειονοτήτων, οι οποίοι κατήγγειλαν το ελληνικό κράτος για σωρεία παραβιάσεων των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

    Θέλετε να μάθετε ποιες ήταν αυτές οι μειονοτικές οργανώσεις που μας κατήγγειλαν για ρατσιστικές διακρίσεις εναντίον τους από το επίσημο βήμα του Συνεδρίου του ΠΑΣΟΚ; Κρατηθείτε:

    1) Η "Μακεδονική Μειονότητα Ελλάδας"
    2) Το "Ελληνικό Φόρουμ Μεταναστών"
    3) Η "Ισραηλιτική Κοινότητα Αθήνας"
    4) Η "SOS - Ρατσισμός"
    5) Η "Εταιρεία Αρωμανικού Πολιτισμού", που ισχυρίζεται ότι εκπροσωπεί ένα εκατομμύριο Βλάχων,
    6) Η "Ομοφυλοφιλική και Λεσβιακή Κοινότητα Ελλάδος"
    7) Η "Ελληνική Ομοφυλοφιλική Κοινότητα" και
    8) Ο "Σύλλογος Επιστημόνων της Μουσουλμανικής Μειονότητας Δυτικής Θράκης".

    Είχε προσκληθεί και η "Πανελλήνια Ένωση Τσιγγάνων", η οποία -προς τιμήν της- δεν προσήλθε, αποδεικνύοντας για μία ακόμη φορά ότι οι Έλληνες Τσιγγάνοι δεν αισθάνονται ότι αποτελούν μειονότητα.

    Πληρώνουμε το "Παρατηρητήριο", για να μας καταγγέλλει διεθνώς

    Μετά το τέλος της δημόσιας συζητήσεως, οι εκπρόσωποι των μειονοτικών οργανώσεων εξέδωσαν ψήφισμα προς το Εθνικό Συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ, με το οποίο ζητούν την άμεση αναγνώριση των εθνικών, θρησκευτικών και γλωσσικών μειονοτήτων που υπάρχουν στην Ελλάδα!

    Ο αρχηγός του ΠΑΣΟΚ κ. Γιώργος Παπανδρέου παρέλαβε το ψήφισμα και υποσχέθηκε στους εμπνευστές του "χάπενινγκ" Παναγιώτη Δημητρά και Γρηγόρη Βαλλιανάτο ότι θα κάνει πράξη τα αιτήματά τους, αμέσως μόλις το ΠΑΣΟΚ επιστρέψει στην εξουσία!

    "Κι εσύ πού τα ξέρεις αυτά, αφού το συμβάν ''θάφτηκε'' από όλα τα ΜΜΕ;". Η εύλογη αυτή ερώτηση του κάθε φιλύποπτου αναγνώστη έχει μία απλούστατη απάντηση: Τα απεκάλυψε ο ίδιος ο κ. Παναγιώτης Δημητράς, τη νύχτα της περασμένης Τρίτης, στην εκπομπή του κ. Γρηγόρη Βαλλιανάτου στο "Κανάλι 10" όπου ήταν καλεσμένος, επιβεβαιώνοντας τη λαϊκή ρήση "θέλει η π... να κρυφτεί, αλλά η χαρά δεν την αφήνει"!

    Ο κ. Παναγιώτης Δημητράς, που είναι γιος του υπουργού της Χούντας Ηλία Δημητρά, απεκάλυψε στην εν λόγω εκπομπή και κάτι άλλο εντυπωσιακό:

    Το "Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι" παίρνει χρήματα από το Υπουργείο Εξωτερικών για την καταπολέμηση της εξαναγκαστικής πορνείας των αλλοδαπών γυναικών και της εξαναγκαστικής εργασίας (στα φανάρια και στους δρόμους) των αλλοδαπών παιδιών.

    Η χρηματοδότηση αυτή ξεκίνησε επί ημερών Γεωργίου Παπανδρέου στο ΥΠΕΞ και συνεχίζεται και τώρα επί Νέας Δημοκρατίας, με υπουργό Εξωτερικών τον κ. Πέτρο Μολυβιάτη!

    Ο κ. Π. Δημητράς δεν θέλησε να μας πει πόσα είναι τα χρήματα που παίρνει το "Παρατηρητήριό" του από το ΥΠΕΞ, αλλά ασφαλώς πρόκειται για πολλά εκατομμύρια που αποδεικνύουν περίτρανα τον μαζοχισμό ημών των Ελλήνων: Πληρώνουμε μια μη κυβερνητική (εδώ γελάνε) οργάνωση σαν το "Παρατηρητήριο" των κ.κ. Δημητρά και Βαλλιανάτου, για να μας καταγγέλλει στην Ευρωπαϊκή Ένωση και στο Στέιτ Ντιπάρτμεντ ότι καταπατάμε τα ανθρώπινα δικαιώματα των εν Ελλάδι μειονοτήτων, φερόμαστε ρατσιστικά στους ξένους μετανάστες και λοιπά και λοιπά!

    Επιπλέον, όπως αποδεικνύεται από τη συζήτηση-φιέστα που διοργάνωσαν οι Βαλλιανατο-Δημητράδες στο 7ο Συνέδριο του ΠΑΣΟΚ, το "Παρατηρητήριο" επιχειρεί να θέσει θέμα δεκάδων μειονοτήτων στην Ελλάδα, που καταπιέζονται από τους ρατσιστές Έλληνες...
    16 Οκτώβριος 2008 8:32 μμ
    https://www.blogger.com/comment.g?blogID=31249303&postID=1680446214203588146


    Γιαυτό και με το δίκιο του το ¨Παρατηρητήριο¨ ( ποιανών ; ) εξέδωσε αμέσως την παρακάτω ¨Ανακοίνωση – Καταγγελία ¨ που ξεβρακώνει τον πολιτικό οπορτουνισμό: Παραθέτουμε απόσπασμα :

    Μισαλλόδοξη και υποκριτική αποπομπή Γρηγόρη Βαλλιανάτου από Γιώργο Παπανδρέου
    =====================================


    Το Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι (ΕΠΣΕ) θεωρεί τη σημερινή μονομερή λήξη της επαγγελματικής συνεργασίας του ιδρυτικού στελέχους του ΕΠΣΕ Γρηγόρη Βαλλιανάτου με τον Πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ Γιώργο Παπανδρέου ως ένα δείγμα μισαλλοδοξίας και υποκρισίας. Είναι επίσης χαρακτηριστική του επικρατούντος κλίματος υστερικού εθνικισμού που επιβεβαιώνει τις επανειλημμένες αναφορές του ΕΠΣΕ πως δεν υπάρχει «δημοκρατία» στην Ελλάδα για τις μειονότητες και τα τους υπερασπιστές μειονοτικών δικαιωμάτων…

    Όμως, η ενέργεια αυτή αποτελεί επίσης απόδειξη υποκρισίας, θέση με την οποία συμφώνησε και ο Γρηγόρης Βαλλιανάτος, απαντώντας σε σχετικό ερώτημα του Νίκου Χατζηνικολάου στο σημερινό δελτίο ειδήσεων του Alter. Κι’ αυτό γιατί τις θέσεις αυτές ο Γρηγόρης Βαλλιανάτος έχει εκφράσει επανειλημμένα εδώ και χρόνια.

    Χαρακτηριστικό είναι πως αναφορά στους «συμπολίτες μας Μακεδόνες» είχε κάνει και σε ομιλία του στο 7ο Συνέδριο του ΠΑΣΟΚ το 2005 (βλπ. video και πλήρες κείμενο στη συνέχεια), όταν παρουσίασε τις θέσεις που είχαν διατυπωθεί σε παράλληλη δράση στα πλαίσια του συνεδρίου, την οποία είχε οργανώσει το ΕΠΣΕ, είχε συντονίσει ο Εκπρόσωπος του ΕΠΣΕ Παναγιώτης Δημητρας και στην οποία συμμετείχαν εκπρόσωποι Μακεδόνων, Τούρκων, Ρομά, Μεταναστών, ΑΜΕΑ, Ομοφυλόφιλων, Καθολικών, Βλάχων και Εβραίων….

    http://cm.greekhelsinki.gr/index.php?sec=192&cid=3367


    ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕ Ο κ. Γ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ – ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙ ο κ. Γρ. Βαλλιανάτος με τον εκπρόσωπο του ¨Ουράνιου Τόξου¨ στο κανάλι ¨SEVEN¨ ( σε μια περίοδο που ¨ακουγότανε¨ ότι τις μετοχές του τις είχε
    κάποια θρησκευτική οργάνωση ; ). Δεν τον είχαν ενημερώσει ¨οι σύμβουλοι¨ ;

    ΔΕΣΤΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΗΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ¨ΣΥΝΕΠΗ¨ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ κ. ΒΑΛΙΑΝΑΤΟΥ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΕΙ – ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ – ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟΥ ΗΓΕΤΗ ΤΗΣ ΜΕΤΑ-ΠΑΣΟΚ ΕΠΟΧΗΣ –ΤΟΥ ΑΚΑΡΔΟΥ ΦΙΛΟΥ – ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ …

    ¨ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΕΞΕΦΡΑΖΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ Ο ΓΡ. ΒΑΛΛΙΑΝΑΤΟΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ –ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΛΥΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ;;;

    http://www.youtube.com/watch?v=-_8RByLF260&eurl=http://dexiextrem.blogspot.com/2008/10/vol-4.html

    Ο Γρ. Βαλλιανάτος παρουσιάζει , τη φορά αυτή με την ιδιότητα του δημοσιογράφου, στο πρώην κανάλι “ Seven” τον εκπρόσωπο του ¨Ουράνιου Τόξου¨ ( όπως αυτοπροσδιορίζεται , ¨Πολιτικό Κόμμα της Μακεδονικής Μειονότητας στην Ελλάδα¨ ) κ. Π. Φιλίποβ Βοσκόπουλο .


    Παρουσιάζει , όπως χαρακτηριστικά είπε : ¨τους άλλους έλληνες , τους αόρατους ¨ .

    Και είναι περιττό να πούμε ότι ο τρόπος της παρουσίασης δεν έγινε με τα αναγκαία στοιχεία του ¨αντίλογου¨ . Με ερωτήσεις δηλαδή που έθεταν τις αμφισβητήσεις και τις επιφυλάξεις που επικρατούν στη μεγάλη πλειοψηφία των ελλήνων , αλλά , με το ¨αβανταδόρικο¨ στιλ που προσδιορίζει την απόλυτη συμφωνία , την αποδοχή όλων των επιχειρημάτων τυο συνεντευξιαζόμενου.

    Το γεγονός αυτό ενισχύθηκε και με τη ταυτόχρονη ¨μετάφραση¨ της συνέντευξης , με υπότιτλους , στην ¨Σλάβο-Μακεδονική Γλώσσα ¨ , προφανώς για να την καταλάβουν οι έλληνες πολίτες που αυτοπροσδιορίζονται σαν ¨Σλάβο- Μακεδονικής Εθνικής Καταγωγής¨ ή ακόμα ¨πιο απλά και αθώα ¨ σαν ¨Μακεδόνες¨ , γεγονός που αποκλείει σε έλληνες το γένος κατοίκους της Βόρειας Ελλάδας ( Μακεδονίας ) να ονομάζονται επίσης ¨Μακεδόνες





    Όποιος δει τη συνέντευξη αυτή , θα καταλάβει ότι το μόνο που δεν μπορεί να ισχυριστεί σήμερα το ΠΑΣΟΚ είναι ότι ο κ. Βαλλιανάτος ¨ξέφυγε¨ της γραμμής του ΠΑΣΟΚ ¨απροειδοποίητα¨ και αναίτια . Ξαφνιάζοντας την ηγεσία του.

    Ο κ . Βαλλιανάτος με τις νέες τους δηλώσεις ήταν απόλυτα συνεπής με την τις απόψεις και τους πολιτικούς στόχους που προωθεί εδώ και πολλά χρόνια.

    Ήταν επίσης συνεπής με τις κατά διαστήματα δηλώσεις και πρωτοβουλίες του ΠΑΣΟΚ για τα θέματα προστασίας και αποκατάστασης κάθε κοινωνικής ομάδας που α

  57. NTANTON avatar
    NTANTON 08/11/2008 04:42:14

    ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΓΡΗΓΟΡΟ-ΒΑΛΛΙΑΝΑΤΙΣΜΟΣ-ΑΝΩΤΕΡΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟ-ΠΑΠΑΝΔΡΕΪΣΜΟΥ...
    ==================================================Ήταν επίσης συνεπής με τις κατά διαστήματα δηλώσεις και πρωτοβουλίες του ΠΑΣΟΚ για τα θέματα προστασίας και αποκατάστασης κάθε κοινωνικής ομάδας που αυτοπροσδιορίζεται σαν ¨μειονότητα¨ και ζητά ¨ειδικό καθεστώς προστασίας¨ και ¨ισότιμης¨ ¨συγκυβέρνησης¨ με όλους τους ¨άλλους¨ έλληνες. , στα πλαίσια των ¨δημοκρατικών¨ αρχών της ¨αυτονομίας¨ και της ¨ισοτιμίας¨ ( ¨΄Όπως Αμερική¨ που έλεγε στις παλαιές διαφημίσεις η ¨Υβέτ¨ , την οποία την χάσαμε και αυτήν μαζί με τον κ. Παπουτσή , ¨αντ΄αυτής έχουμε τώρα την κυρία που συνόδευσε τον Αλεξ Τσίπρα στην δεξίωση του κ. Κ. Παπούλια ) .

    Ίσως όταν ο ¨Έλληνας Ομπάμα¨ έλθει στην Εξουσία να μας περιμένουν πολλές εκπλήξεις ακόμα .

    Ο πολιτικός οπορτουνισμός της Ν.Δ. ανακάλυψε έναν πρόσθετο παράγοντα για την διατήρηση του συντηρητισμού στην Ελλάδα. Η ¨Δεξιά¨ μετά από το πέρας 60 χρόνων από την έναρξη της μαζικής ελληνικής μετανάστευσης προς τις πέντε ηπείρους του κόσμου , ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ , αυτό που αρνιότανε πεισματικά , ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΤΩΝ ΑΠΟΔΗΜΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ !

    Επί εξήντα χρόνια ¨δεν έβρισκε νομικό τρόπο για την υλοποίηση της Συνταγματικής επιταγής ( τουλάχιστον από το 1975 ) ¨ , η μάλλον φοβότανε ότι οι εκδιωγμένοι ,από το ισχύον πολιτικό-οικονομικό σύστημα , μετανάστες θα ψήφιζαν ¨ταξικά¨ και θα την ¨μαύριζαν¨ … ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΕΝΣΩΜΑΤΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟ-ΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΘΗΚΕ – ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ –

    ΑΛΛΟΙΩΝΟΝΤΑΣ ΒΕΒΑΙΑ – ΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ …ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΦΙΛΟΔΟΞΙΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΟΤΡΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΩΝ ¨ΑΠΟΔΗΜΩΝ¨ …

    Το ίδιο οπορτουνιστικά προσπαθούν και οι ¨προοδευτικές¨ δυνάμεις , κυρίως του ΠΑΣΟΚ και του ΣΥΝ_ΣΥΡΙΖΑ , ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΟΥΝ ΤΙΣ ΑΘΛΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ – ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ – ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ¨ΨΗΦΟΥ¨ ΣΤΙΣ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ( δεν συζητούν ούτε καν τη λογική μετάβαση για συμμετοχή στις ¨δημοτικές εκλογές¨ , όποιων έχουν σταθερή διαμονή και εργασία για ένα εύλογο χρονικό διάστημα σε μια περιοχή ) .

    Εκτιμώ σαν σίγουρο το γεγονός ότι οι ¨προοδευτικές¨ δυνάμεις , από τη στιγμή που θα αναλάβουν την πολιτική εξουσία , θα προσπαθήσουν να την διαιωνίσουν με την ¨Ψήφο των μεταναστών¨ , τάζοντας ¨λαγούς με πετραχήλια ¨ …

    Το ίδιο θα παίξουν με υπαρκτές και μη υπαρκτές μειονότητες , θρησκευτικές , εθνικές , όπως και με μειονεκτούσες κοινωνικές ομάδες που θα τις αναγάγουν σε ¨μειονότητες¨…

    Το παιχνίδι αυτό με τις ¨μειονότητες¨ , τα ¨ανθρώπινα δικαιώματα¨ των κοινωνικά αποκλεισμένων και μειονεκτούντων , των ¨μη¨ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΩΝ , κρατικοδίαιτων , οργανώσεων , είναι και πολιτικά βρώμικο και πολιτικά ανέντιμο . Κυρίως όμως βλακώδες. Κοντόφθαλμο.

    .
    ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο κ. ΒΑΛΛΙΑΝΑΤΟΣ ΑΝΕΝΤΙΜΟΣ – ΑΥΤΟΣ ΑΠΛΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ¨ΠΝΕΥΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ¨ ( ZEITGEIST για να είμαστε μέσα στην επικαιρότητα ) ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΧΑΡΑΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ,οι ηγεσίες , η κομματική νομενκλατούρα και όχι οι οπαδοί και τα μέλη , ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ – ΤΗΣ Ν.Δ. ΚΑΙ ΕΝ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΣΥΝ , σαν φτωχού συγγενή της δημοκρατίας ¨μας¨ .

    Ο κ. Βαλιανάτος είναι ένα αναγνωρισμένο ισότιμο , ιδιαίτερα με την ιδιότητα του ομοφυλόφιλου , μέλος της άρχουσας τάξης στην Ελλάδα.

    Ανήκει στους καλά αμειβόμενους μάνατζερ του συστήματος ( δεν γνωρίζω εάν οι μηνιαίες αποδοχές τους σαν ¨συμβούλου¨ ήταν ακριβώς 9000 ευρώ , ούτε γνωρίζω το ύψος των αμοιβών που εισέπραττε η διαφημιστική του εταιρεία , με ανάθεση του κ. Κ. Λαλιώτη , για την προβολή του ¨El¨-Venizelos , σίγουρα όμως θα πρέπει να κινούνται στο πολλαπλάσιο των μισθών που απολαμβάνει ¨η κυρίως ετερόφυλη γενιά των 600 ευρώ¨ ).

    Σίγουρα την όποια θέση , την κατέκτησε ¨με τον ιδρώτα του¨.


    Συμπερασματικά μπορούμε να πούμε ότι ο κ. Βαλλιανάτος ήταν και είναι άξιος εκπρόσωπος , σύμβουλος , μυστικοσύμβουλος ¨σε κρίσιμα θέματα¨ , του κ. Γ. Παπανδρέου. Ίσως να μην ήξερε να εκτιμήσει σωστά τις πολιτικές συγκυρίες . το πολιτικό ¨Timing¨ που λέμε. Τώρα είναι η περίοδος που πρέπει να βρίζουμε την Ν.Δ. για προδοσία στο ¨Μακεδονικό¨ . Αργότερα βλέπουμε…

    Θα επανέλθει , όπως και ο κ. Ρουσόπουλος… Όταν μάλιστα συμβαίνει να εκπροσωπεί , όπως πιστεύει , το ¨8% ¨ ¨όλων των λαών¨ της Ελλάδας , δηλαδή των ομοφυλόφιλων αδελφών ( μας ) .

  58. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/11/2008 08:47:35

    πω πω φαιά ουσία...

    υπάρχει ένα ανέκδοτο, με ένα γάϊδαρο, που στο τέλος αποδεικνέται ότι είναι φούστης, και τελειώνει το ανέκδοτο: «από φούστη γάϊδαρο τι να περιμένεις;»

  59. DAN avatar
    DAN 08/11/2008 09:41:37

    Προσωπικό θέμα, βέβαια, η ομοφυλοφιλία, αλλά, πως να το κάνουμε έχει και τις συνισταμένες της που καθορίζουν, εν πολλοίς και τις συμπεριφορές...
    Ο γνωστός ομοφυλόφιλος της παρέας προσπαθεί να εξηγήσει στην παρέα πως βλέπει αυτός, το άθλημα του ποδοσφαίρου :
    Θάπαιρνα τη μπάλλα από τον τερματοφύλακα της ομάδας μου, θα ντριμπλάριζα, έναν - έναν, όλους τους αντίπαλους παίκτες, ακόμα και τον τερματοφύλακα της άλλης ομάδας και φτάνοντας μπροστά στην εστία της θα σούταρα τη μπάλλα ...άουτ !...
    - Και γιατί θα τόκανες αυτό ;
    - Για να φωνάξει όλη η κερκίδα "α, ρε πούστη !...".

    Υπάρχει ζήτημα παθητικής προκλητικότητας - φυσιολογικό - που παίζει καθοριστικό ρόλο στην όλη συμπεριφορά. Το ξεφωνητό είναι τρόπος ηδονής...

  60. Άρης avatar
    Άρης 08/11/2008 12:08:32

    Λοιπόν, επειδή πολλή ομοφοβία έπεσε εδώ μέσα από κατά τα άλλα "δημοκρατικούς" πολίτες, θέλω να σας πω τα εξής:

    Είμαι γκέι, αλλά δεν θεωρώ ότι ανήκω σε κάποια ιδιαίτερη κοινωνική ομάδα ή μειονότητα. Είμαι όπως όλοι σας, ένας κανονικός άνθρωπος με μια κανονική δουλειά (δεν είμαι κομμωτής, ούτε στιλίστας), που την παλεύω με ένα μισθό 1000 ευρώ, κάρτες, δάνεια... την πιάνετε την εικόνα.

    Η μόνη μας διαφορά είναι ότι ερωτεύτηκα έναν άντρα με τον οποίο είμαστε 15 χρόνια μαζί. Και δεν είναι μόνο σεξουαλικό το θέμα, είναι κυρίως συναισθηματικό.

    Και μη νομίζετε ότι οι γκέι τρελαίνονται στο σεξ, ή ότι έχουν το μυαλό τους συνέχεια εκεί, οι στρέιτ πηδάτε πολύ περισσότερο... Όταν μιλάτε για τη φημολογούμενη υπερσεξουαλικότητα των γκέι στην ουσία προβάλλετε δικές σας επιθυμίες.

    Δεν νιώθω ότι άνθρωποι σαν τον Βαλλιανάτο ή τον Χατζηστεφάνου με εκφράζουν. Θεωρώ ότι άνθρωποι σαν κι αυτούς διαιωνίζουν τα στερεότυπα τής "κακιάς αδερφής" και δυσκολεύουν την αποδοχή της σεξουαλικής μου προτίμησης από την κοινωνία.

    Δεν θέλω να παντρευτώ τον σύντροφό μου με παπά/δήμαρχο και με κουμπάρο/μάρτυρα, ένα σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης μας καλύπτει με το παραπάνω.

    Δεν κυκλοφορώ με βόα και με πούπουλα, ντύνομαι όπως ένας μέσος 40ρης Έλληνας. Δεν ακούω ντίσκο και τέκνο, αλλά τζαζ και έντεχνο. Δεν με εκφράζει η μειοψηφία των γκέι που φαίνεται στα κανάλια. Και ζητώ από εσάς να μη με ταυτίζετε μαζί τους.

    Γιατί, αν θέλετε να ξέρετε, οι γκέι είμαστε πολλοί, είμαστε το 10% του πληθυσμού. Είμαστε 1 εκατομμύριο άνθρωποι σε όλη την Ελλάδα, και ΔΕΝ νιώθουμε ότι αντιπροσωπευόμαστε από τους 10-20 νοματαίους που αποτελούν τις κλίκες τού Βαλλιανάτου.

  61. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 08/11/2008 13:29:21

    @Άρης
    Σημαντικό το σχόλιο σου, γιατί αποκαθιστά απλές
    αλήθειες, έστω και εάν αυτές απηχούν την άλλη άποψη, γιατί αναμφίβολα και με τον Βαλλιανάτο συμβαδίζουνε κάποιοι.
    Είπαμε, δεν θέλουμε να μπλέξουμε πράγματα, που δεν συσχετίζονται μεταξύ τους. Αλλά αν μας έδινες και κάποια ψιλά για το Σκοπιανό, ο αντίλογος εκτός από συμπαθής θα ήταν και πλήρης.

  62. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 08/11/2008 14:53:29

    Μποτίλια, φιλικά σε ρωτάω. Πόθεν προκύπτει η αξίωση να επεκταθεί ο Άρης ως ομοφυλόφιλος για το Σκοπιανό? Με ποια λογική οι όποιες εξηγήσεις του θα έκαναν τον συγκεκριμένο διάλογο πληρέστερο? Αυτό που του ζητάς στηρίζεται μήπως στην υπόνοια ότι όντας ομοφυλόφιλος, αυξάνουν οι πιθανότητες να είναι υποχωρητικός σε εθνικά θέματα?

  63. Νίκος avatar
    Νίκος 08/11/2008 15:46:24

    Μποτιλια,
    Να με συγχωρεις, οντως δεν ειμαι και ουτε μπορω να ειμαι, λογω επαγγελματος "ομοτραπεζος" αλλα περιστασιακος. Παντως σε ευχαριστω για την αναλυση.
    Δεν ξερω και τιποτα για την ομοφυλοφιλια αλλα οι συναδελφοι βιολογοι με βεβαιωνουν οτι εχει βιολογικη βαση, που καθοριζει την ψυχολογια κυριως.'απλα" το αντικειμενο του ποθου διαφερει στους ομοφ. ενω η εκδηλωση του, λενε, ειναι ιδια με αυτη των ετεροφυλοφιλων.
    το ξαναλεω οτι το ζητημα δεν ειναι η ροπη αυτη καθ'αυτη αλλα η πολιτικοποιηση της και η δημοσια παρελαση της ως "ανθρωπινο"δικαιωμα. τριχες δηλαδη. τα κοινωνικα δικαιωματα ως πολιτων της χωρας αρκουν. ολα τα αλλα γινονται οπλα κατακερματισμου της ελληνικης κοινωνιας, και οπως ειπε αλλος συνδαιτημονας πιο πανω, ο καιροσκοπισμος αυτος ειναι επικινδυνος.

    Ξ.Δ.
    και παλι θα συμφωνησω μαζι σου. εννοεις οτι μετατρεπουν, αντιστρεφοντας, την ιστορικη αντιπαθεια σε οπλο. αυτο στην Αμερικη το εχουν επιστημη οι "μειονοτητες" αυτες.

  64. Helmut avatar
    Helmut 10/11/2008 10:31:29

    Δηλαδή ο Βαλλιανάτος έχει σύμμαχο στην αποστολή του διαφθοράς της Ελληνικής κοινωνίας την Colgate;