13/04/2009 23:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απολύσεις στο ΒΗΜΑ

Τρεις απολύσεις χαμηλόμισθων έκανε τις τελευταίες ημέρες το «Βήμα», ενώ φημολογείται ότι θα ακολουθήσουν κι άλλες, καθώς η εφημερίδα θα κλείνει σιγά σιγά και θα περιορίζεται στην ηλεκτρονική της έκδοση.

Ερώτημα: Αληθεύει ότι από την διεύθυνση της εφημερίδας ζητήθηκε από τους απολυμένους να υπογράψουν ένα χαρτί με το οποίο θα παραδέχονται ότι «δεν έχουν πρόβλημα» με την εφημερίδα (!!!) και ότι είναι ευχαριστημένοι με την απόλυσή τους;

Η ΕΣΗΕΑ γνωρίζει τίποτα ή προσέχει να μην σπάσουν τα (πασχαλιάτικα) αυγά;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 13/04/2009 23:13:48

    έχω επίσης μια πληροφορία ...πως η Πανδώρα...μιλάει με Καθημερινή...

  2. Jimmy L avatar
    Jimmy L 13/04/2009 23:20:18

    Αντε να κλεισει να ησυχασουν και αυτοι και εμεις περισσοτερο.Η εφημεριδα της ιντριγκας και του παρασκηνιου η οποια με τους εκφραστες της ανεβαζε και κατεβαζε κυβερνησεις.Η εφημεριδα του Ψυχαρη ,του Πρετεντερη του Χιωτη και τωρα τελευταια καποιου Ραβανου και εκπροσωπος χονδρων οικομομικων συμφεροντων..Εχει ο καιρος γυρισματα καο ο λαος παντα τιμωρει!!Αντε στον ....αγυριστο...!!

  3. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 13/04/2009 23:22:51

    Σιγα ρε Τζιμη,γιατι,οι αλλες ειναι καλυτερες;Ολες,την ιδια δουλεια,ηθελαν να κανουν.
    Ποια πχ;Η Ελευθεροτυπια;
    Ασε, γιατι θα παρω αναποδες.

  4. Factorx avatar
    Factorx 13/04/2009 23:34:12

    @Βανζέτι: πρόκοψε τώρα

  5. Jimmy L avatar
    Jimmy L 13/04/2009 23:34:56

    !@ 3 Εχεις δικαιο ,δεν υπαρχει σωστος τυπος στη χωρα μας.
    Και για χαριτολογησουμε''Οταν κλεισει η επομενη θα της κανουμε μαζι την...κηδεια!!!!

  6. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 13/04/2009 23:55:16

    εγω πάντως..έχω την αίσθηση πως με μια πιθανή προσθήκη της Πανδώρας θα αλλοιωθεί κι άλλο η ήδη αλλοιωμένη- για το παραδοσιακό συντηρητικό κοινό- φυσιογνωμία της Καθημερινής από τότε που κουμάντο κάνει ο Alexis.

  7. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/04/2009 00:23:00

    Όταν θα κλείσει το ΒΗΜΑ θα γίνει κατανοητή η έλλειψη.
    Ποτέ δεν το αγόραζα, εκτός σπανίων εξαιρέσεων, αλλά η αλήθεια είναι ότι ο ΔΟΛ υπήρξε σχολή δημοσιογραφίας.
    Και έδωσε βήμα σε πνευματικούς ανθρώπους.
    Μη μου αρχίσετε τα πληβειακά μίση.
    Ναι ο ΔΟΛ ήταν/είναι διαπλοκή.
    Αλλά είχε μια ποιότητα.

    Συγκρίνετέ το με τα νέα φύλλα και τους νεόκοπους εκδότες και, όσοι μπορείτε, κάνετε την αποτίμηση.
    Είναι ίδιο το ΒΗΜΑ με την πατσαβούρα του βραδύγλωσσου Χ΄΄νικολάου και του Κουρή;
    Είναι ίδιος ο Λιάγκας με τον Πλωρίτη ;

  8. 321 avatar
    321 14/04/2009 00:33:56

    Με άλλοθι την ποιότητα, όλα τα άλλα επιτρέπονται??
    Μα αν είναι έτσι, τότε και η ποιότητα είναι αμφισβητούμενη.

  9. apostolos34s avatar
    apostolos34s 14/04/2009 02:33:30

    @ Προβοκατωρ

    Με κάθε σεβασμό στην άποψή σου, κάνεις μεγάλο λάθος να γενικεύεις. Αν ήξερες τον χώρο του τύπου, θα γνώριζες ότι διαπράττεις ιεροσυλία συγκρίνοντας το ΒΗΜΑ με την ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ...
    Εδώ που τα λέμε και με ΤΑ ΝΕΑ να το συγκρίνεις το ΒΗΜΑ, πάλι διαπράττεις ιεροσυλία (σε βάρος ΤΩΝ ΝΕΩΝ) πόσο μάλλον αν κάνεις συγκρίσεις με την ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ.
    Δεν λέω πως το μαγαζί του Νέου Κόσμου είναι αναμάρτητο, αλλά σε σχέση με ότι άλλο παίζει στα ελληνικά media είναι... Guardian.

  10. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 14/04/2009 06:28:34

    Δεν είναι απλά αμφισβητούμενη η ποιότητα στα μμε, αλλά αποδείχτηκε ανύπαρκτη εξίσου με την ΕΣΗΕΑ, Η "Ενωση Αλητών", όπως εύστοχα γράφτηκε εδώ μέσα έχει ως κυρίαρχη ιδεολογία την άρνηση της ποιότητας, αρνείται να ασχοληθεί με ότι γράφεται απ' τα μέλη της. Στο ονομα του "επαγγελματισμού" περιορίζεται στα μισθολογικά και ασφαλιστικά αιτήματα αφήνοντας στην εργοδοσία την αποκλειστική αρμοδιότητα ως προς το περιεχόμενο. Ετσι ο εργοδοτικός συνδικαλισμός συμβάλει στην εξάπλωση της αθλιότητας ανάμεσα στα μέλη του και στον βομβαρδισμό του κοινού με διαφημιστική υποκουλτούρα.
    Ο ΔΟΛ είναι ο κυρίως υπεύθυνος οργανισμός γι αυτή την κατρακύλα. Το σιχαμένο νταβατζιλίκι στον λεγόμενο πνευματικό και καλλιτεχνικό κόσμο, το χωροφυλακίστικο πνεύμα διαχωρισμού σε δικούς μας πειθήνιους και σε αντάρτες που πρέπει να σβύσουν λειτούργησαν σαν την αλεπού στο κοτέτσι. Σφάζουμε εννέα για να γευματίσουμε με έναν, τον πιό "τρυφερό" για τη ματαιδοξία μας. Παράλληλα, οι βαρώνοι του τύπου επέβαλαν γενικευμένη αναξιοκρατία προκειμένου να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντα των αφεντικών τους των γνωστών "νταβάδων" που έτειναν προς το "όλοι μπορούν να κάνουν τα πάντα". Ετσι σήμερα απλώς δεν χρειάζονται δημοσιογράφοι αφού φτάσαμε στο σημείο να βγαίνουν οι ειδήσεις από διαφημιστές και προπαγανδιστικούς οργανισμούς στις περισσότερες περιπτώσεις. Επειδή καταργήθηκαν βλέπει κανείς τόσους να βγάζουν χολή στα μπλογκς, παρ' ότι είναι έτοιμοι για δυό δεκάρες να κάνουν οτιδήποτε.
    Από την πλευρά του κοινού μακάρι να κλείσει το Βήμα και η Χαφιεδοτυπία μαζύ, δεν χρειάζονται τόσοι πιά φορείς διαστρέβλωσης και χειραγώγησης.
    Αλλωστε περνάμε μια μεταβατική περίοδο, που πετάγονται πολλά βαρίδια στα σκουπίδια. Που ξέρεις η επόμενη γενιά μπορεί να ενδιαφερθει για τον πολιτισμό του τόπου και τις ανάγκες των πληβείων. Μέχρι τότε καληνύχτα στα παλιόσκυλα της δημοσιογραφίας.

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/04/2009 06:52:11

    χαίρομαι που υπάρχουν και άνθρωποι που βλέπουν θετικά το Βήμα. Έγώ το γνώρισα από κοντά 5-6 φορές. Την μία έγραφαν κατά παραγγελία, την δεύτερη δεν έγραφαν κατά παραγγελία, την τρίτη εκβίαζαν για να πουλη΄σουν προσωπικά οι συγγραφείς, την τέταρτη έγλειφαν όταν μύρισαν λουφέ, την πέμπτη έβριζαν όταν δεν πήραν. Κατά τα άλλα, κρίμα στα δέντρα που κόβουν για το χαρτί.

    Αναλύσεις του κ_λου, και μπουρδολογία. Και οι άλλες μάλλον έτσι είναι, αλλά βρίσκεις και κάτι να διαβάσεις να περάσει η ώρα.

  12. anetos avatar
    anetos 14/04/2009 08:21:45

    Προφήτης συμφωνώ αλλα πρεπει να γινει αντιληπτο οτι εχουμε "τελος εποχης" απο καιρο !!! και η μια μετα την αλλη θα κλεινουν μαζυ με το τελος εποχης του τυπου ελπιζω και για το "τελος εποχης" και των εκδοτων και του αντικειμενου τους ...των "ελληνων πολιτικαντιδων"

  13. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/04/2009 09:49:48

    Το ΤΙ ΕΙΝΑΙ ο ΔΟΛ και Λαμπράκης είναι γνωστό.
    Παραθέτω από κάτω σχετική καταγγελία.

    Το ΤΙ ΕΙΝΑΙ αυτοί που ομολογημένα φιλοδοξούν να τον αντικαταστήσουν στο νταβατζιλίκι, Σύστημα "ΧατζηΘοδωρή", Τριανταφυλλόπουλοι, Παπαγιάννηδες, με την υψηλή εποπτεία του πάλαι ποτέ εργολάβου των βρομοδουλειών των "μεγάλων" Κουρή, με τρομάζει περισσότερο.

  14. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/04/2009 09:50:52

    Megaron Plus φωσφορίζουσα κηλίδα στην καρδιά του πολιτισμού μας

    [http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_02/10/2005_158663]

  15. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/04/2009 09:54:46

    Δεν ανεβαίνει το κείμενο, πηγαίνετε από το λινκ.
    Πρόκειται για καταγγελία της υψιφώνου Bασως Παπαντωνιου.

  16. Hase avatar
    Hase 14/04/2009 10:34:18

    Ωραιοι ειστε! Η αναρτηση λεει Απολύσεις στο ΒΗΜΑ και σεις γραφετε για την ποιοτητα των εφημεριδων. Το οτι τρεις ανθρωποι και μαλιστα χαμιλομισθοι απολυονται μεσα στην μεγαλη εβδομαδα και οτι θα πρεπει να ειναι και ευχαριστημενοι γιαυτο, δεν νοιαζεται κανεις.
    Φακτορα η ΕΣΗΕΑ γιατι να νοιαστει;;

  17. Keep Talking avatar
    Keep Talking 14/04/2009 10:38:39

    Γιατι αραγε να νοιαστει η ΕΣΗΕΑ; Τα παιδακια του ΔΣ εχουν 2,3,4 δουλειές, καποιοι μαλιστα παιρνουν και συνταξη. Θα διακυβευσουν τους μισθους του για δυο απολυσεις εδω και τρεις εκει; Τη στιγμη δε που οι απολυσεις δεν ειναι μαζικες και δεν ξεπερνουν το ;% που οριζει ο νομος.

  18. osaperas avatar
    osaperas 14/04/2009 10:59:06

    Γνωστός είναι ο ρόλος των νταβατζήδων εργοδοτών και ο ρόλος της εσηεα. Το γνωρίζουμε όλοι το έχουν επισημανει προηγούμενοι σχολιαστές.

    Όμως θα ήθελα να ρωτήσω: Μέσα στους τρεις δημοσιογράφους που απολύθηκαν είναι και η Άννα Βλαβιανού;

    Ιδού τι γράφουν οι "άνεργοι δημοσιογράφοι" για την Άννα.

    "Θα πρέπει να επισημανθεί βέβαια ότι η Άννα Βλαβιανού που εργαζόταν για περισσότερα από 20 χρόνια στο «Βήμα», τα τελευταία 6-7 λειτουργούσε με ένα ειδικό καθεστώς συνεργασίας αφού όπως μαθαίνουμε για 2-3 χρόνια αν και πληρωνόταν κανονικά δεν είχε καμία επαφή και συμμετοχή στην εφημερίδα ενώ τα τελευταία 4-5 στην εφημερίδα εμφανιζόταν ελάχιστα και η συμμετοχή της περιοριζόταν σε ένα κείμενο - γνώμης 150 λέξεων στο πολιτιστικό ένθετο της Κυριακής"

    Εντάξει είπαμε..αλλά να μην φθάνουμε στην αντίθετη πλευρά

  19. osaperas avatar
    osaperas 14/04/2009 11:01:55

    Ξέχασα να γράψω ότι η Άννα είναι η υπέυθυνη για το αξιόλογο πολιτιστικό ένθετο της εφημερίδας "Ποντίκι"

  20. Aurora avatar
    Aurora 14/04/2009 11:58:40

    Αφιερωνω τη σημερινη Υμνωδη

    στην εν πολλαις Αμαρτιαις Περιπεσουσα παρουσα κυβερνηση.

    Να που στη ζωη ο ρολος της ιεροδουλης δεν ειναι αποκλειστικα γενους θηλυκου.

  21. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 14/04/2009 14:01:57

    Αγαπητε Αποστολε,καποτε τη διαβαζα την Ελεθεροτυπια για πολλα χρονια και ξερω τι λες.
    Απο καποιο σημειο ομως και μετα,την ειδε 17Ν και "επανασταση",και αναρχικες βλακειες και κατι με τους φανταρους....
    Λαικισμους του κερατα,τα θεωρησα εγω,οπότε την εκανα με ελαφρα.
    Εκτοτε,δεν διαβαζω καμια εφημεριδα.
    Ουτε το ποντικι,που το επαιρνα κι αυτο για χρονια.

  22. apostolos34s avatar
    apostolos34s 14/04/2009 17:37:51

    @ Προβοκάτορα

    Συμφωνώ ότι πολλά πράγματα, άνθρωποι, εφημερίδες κ.λ.π. αλλοιώθηκαν ή ξέφτισαν στη πορεία του χρόνου. Ναι, η Ελευθεροτυπία του 2009 απέχει πόρρω από 'κείνη των δεκαετιών 70'και '80, όμως (και αυτό υποστηρίζω) παρά την παρακμή της, παραμένει (συγκριτικά) ότι καλύτερο στον χώρο των media.

  23. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 14/04/2009 18:09:38

    Κλείνει το ΒΗΜΑ? Αμήν και πότε. Να ξεβρωμίσει και λίγο ο τόπος.

  24. FANDRIS avatar
    FANDRIS 14/04/2009 18:42:25

    ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΡΓΗΣΕ ΚΑΙ ΑΡΓΗΣΕ ΠΟΛΥ.ΜΑ ΕΔΩ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ.ΠΑΡΕ
    ΤΗΝ ΜΙΑ ΧΤΥΠΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ. ΤΟ ΒΕΒΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΗΓΕΣΙΑΣ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ.!!!!!! ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΧΕΙ-
    ΡΟΤΕΡΟ ΒΑΠΤΙΖΟΝΤΑΣ ΧΑΡΙΣΜΑΤΙΚΟ ΤΟ ΚΑΘΕ ΡΕΤΑΛΙ.

  25. apostolos34s avatar
    apostolos34s 14/04/2009 19:31:20

    # FANDRIS

    Δεν έχουμε τον Τύπο και τους πολιτικούς που μας αξίζουν, που μας αναλογούν;