#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/08/2010 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απολύσεις στις ΔΕΚΟ και άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων «εδώ και τώρα», ζητεί το ΔΝΤ


Απολύσεις στις ΔΕΚΟ και άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων «εδώ και τώρα» ζήτησαν οι εκπρόσωποι της τρόικας, κατά τις επαφές τους στην Αθήνα με στέλεχη της κυβέρνησης, σύμφωνα με απόλυτα διασταυρωμένες κυβερνητικές πηγές που επικαλείται Το Βήμα της Κυριακής.

Σε ό,τι αφορά το θέμα των ΔΕΚΟ, η κυβέρνηση απαντά αρνητικά και αντί απολύσεων προτείνει βιώσιμες και λειτουργικές λύσεις για τις μετατάξεις προσωπικού από τις ΔΕΚΟ στον δημόσιο τομέα.

Οι ελεγκτές, πάντως, φέρεται να εξέφρασαν επανειλημμένως την «απορία» τους γιατί η κυβέρνηση δεν εμφανίζεται διατεθειμένη να προχωρήσει σε απολύσεις.

«Αφού χρειάζεται να μειώσετε το κόστος λειτουργίας των ΔΕΚΟ, γιατί δεν κάνετε απολύσεις;» ρωτούσαν επίμονα τα κυβερνητικά στελέχη.

Για τα κλειστά επαγγέλματα, ο υπουργός Οικονομικών Γ.Παπακωνσταντίνου προωθεί άμεσα νόμο-πλαίσιο που θα περιλαμβάνει βασικές αρχές και διαδικασίες για το άνοιγμα τους.

Αυτά τα δύο ζητήματα θα τεθούν στο επίκεντρο των διαπραγματεύσεων με τους πιστωτές, λίγο πριν τις περιφερειακές εκλογές του ερχόμενου Νοέμβρη.

Newsroom ΔΟΛ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. The Saint avatar
    The Saint 01/08/2010 09:05:01

    Καλά τι απορίες και τρίχες κατσαρές, ακομη δεν έχουν μάθει ότι οι απολυσεις σε ΔΕΚΟ, αν και όποτε εφαρμοστούν, είναι standard χαμένοι ψηφοι?
    Πλάκα μας κάνουν αυτοι του ΔΝΤ?

    σ.σ. Χώρια του γεγονότος ότι απολυμένος Δ.Υ. σήμερα και μάλιστα μετά απο χρόνια υπηρεσίας σημαίνει:

    1) Υψηλό κόστος σε αποζημιώσεις, γιατι αυτοί που πρέπει να απολυθούν είναι ...πολλοί, ΠΑΡΑ πολλοί, και χρήματα ΔΕΝ υπάρχουν...
    2) Σε συνδιασμό με τις υπάρχουσες συνθηκες έξω απο το δημοσιουπαλληλικό μαντρί, δεν θα μπορούν να βρούν δουλειά ούτε σαν πορτιέρηδες, με αποτέλεσμα το ήδη τεταμένο αντικυβερνητικό κλίμα να πάρει διαστάσεις χιονοστιβάδας...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ The Saint 01/08/2010 14:13:45

      Δηλαδή, από το σημείο (2) που αναφέρεις, το πρόβλημα είναι το ότι "θα πάρει διαστάσεις χιονοστιβάδας το αντικυβερνητικό κλίμα" ή το ότι όλες αυτές οι χιλιάδες εργαζομένων δεν θα μπορούν να βρουν δουλειά;

      Βλέπω ότι το "διαίρει και βασίλευε" καλά κρατεί. Σ' έναν παρτάκια, φιλοτομαριστή λαό, το πέτυχαν σχεδόν απόλυτα οι γκαουλάιτερ του ΔΝΤ...

  2. ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ-MEGA avatar
    ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ-MEGA 01/08/2010 09:12:14

    Ωραια.

    Ξεκιναμε με την πιο αχρηστη ΔΕΚΟ.

    Μονιμη μειωση των βολευτων στους 100 απο την αλλη Δευτερα.
    Αλλιως οριζοντιο κοψιμο 70% στις αποδοχες τους αν μεινουν 300.

    Δεν γινεται να μην ξεκινησουμε απο την πιο αχρηστη ΔΕΚΟ με τους πιο
    αχρηστους υπαλληλους και τους πιο δαπανηρους.
    Μονο τοτε, μετα ας ακολουθησουν αλλες.

  3. nyfitsa avatar
    nyfitsa 01/08/2010 09:34:07

    «Αφού χρειάζεται να μειώσετε το κόστος λειτουργίας των ΔΕΚΟ, γιατί δεν κάνετε απολύσεις»………
    …..Γιατί δεν κάνετε πρώτα απολύσεις στη Βουλή, τους άχρηστους και τζαμπατζήδες, που δεν έρχονται καν στις συνεδριάσεις, οεο….????

  4. ataktos avatar
    ataktos 01/08/2010 09:58:40

    βλέπω να ετοιμάζουν... απολύσεις κυβερνητικών στο ...ΔΟΛ ΧΙΧΧΙ

  5. ataktos avatar
    ataktos 01/08/2010 10:05:05

    Ο τρόπος να γλιτώσουμε την απόσυρση, είναι να σταματήσουμε όλα τα γρανάζια να περιστρεφόμαστε ταυτόχρονα.
    Η μηχανή θα φρακάρει.
    Οι Κατασκευαστές ακόμα μας χρειάζονται. Δεν έχουν ακόμα αντικαταστήσει όλα τα γρανάζια της μηχανής με δορυφορικά κιβώτια ξηρής μετάδοσης. Οταν θα μας έχουν αντικαταστήσει, θα είναι αργά. Τώρα ακόμα προλαβαίνουμε. Προλαβαίνουμε να φρακάρουμε τη μηχανή τους!
    Γι αυτό σου λέω γραναζάκι μου, πρέπει να σταματήσουμε ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΤΑ ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΤΩΡΑ.

  6. xristos avatar
    xristos 01/08/2010 12:42:38

    ΑΜΗΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ...ΤΑ ΚΟΜΑΚΟΣΚΥΛΑ

    • michal avatar
      michal @ xristos 01/08/2010 21:22:20

      Geia sto stoma sou. Ola ta galazia kai prasina kommatoskula sto dromo twra. Na doume posa pianoun ston idiwtiko tomea.

      • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
        ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ michal 01/08/2010 23:44:53

        Ελληνικά ξέρεις;

      • michal avatar