05/11/2008 23:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απολύσεις και λουκέτα στον Ελεύθερο Τύπο

Συνεχίζει την ανοδική του πορεία ο Ελεύθερος Τύπος της κ. Γιάννας Αγγελοπούλου και γι' αυτό η διεύθυνση της εφημερίδας αποφάσισε να βάλει ... λουκέτο σε ειδικές εκδόσεις της. Έτσι, έκλεισε το περιοδικό του αυτοκινήτου και απολύθηκαν τρεις συντάκτες που είχαν προληφθεί στο μισθολόγιο και τρεις που εργάζονταν με μπλοκάκι. Απολύθηκε επίσης μια ακόμη δημοσιογράφος, η οποία επίσης εργαζόταν με μπλοκάκι, μόλις γύρισε από την άδεια που είχε πάρει για λόγους εγκυμοσύνης, απολύθηκε (τ' ακούς ΕΣΗΕΑ;). Ο ανθρωπισμός στην αποθέωση του.

Βέβαια, προτού κιόλας πλήξει η οικονομική κρίση την ελβετική Τράπεζα UBS, στην οποία μετέχει η οικογένεια του κ. Θόδωρου Αγγελόπουλου, πολλοί ήξεραν ότι το επιτελείο συμβούλων συζύγου του σχεδίαζε απολύσεις και περικοπές. Άλλωστε το πολυέξοδο εγχείρημά της, δεν έδωσε τα ποθητά αποτελέσματα σε αύξηση της κυκλοφορίας της εφημερίδας, ενώ αντίθετα διογκώθηκαν τα έξοδα, λόγω των παχυλών μισθών των διευθυντικών στελεχών, και της αύξησης των εξόδων για την εκτύπωση και στήσιμο της εφημερίδας. Την ίδια στιγμή ωστόσο, τα έσοδα από τις διαφημίσεις δεν ήταν ικανοποιητικά. Έτσι, κατά την προσφιλή μέθοδο των εργοδοσιών, επελέγη η μέθοδος των περικοπών στους τελευταίους τροχούς της αμάξης. Στους έτσι κι' αλλιώς κακοπληρωμένους, απλούς δημοσιογράφους

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 05/11/2008 23:13:57

    Έτσι είναι φίλε μου. Όταν ο εργάτης δε βγάζει το μεροκάματο φεύγει.

  2. ...και γευση μεντας avatar
    ...και γευση μεντας 05/11/2008 23:33:09

    Παρ'όλα αυτά, η Γιάννα κάνει νέο μπαράζ προσφορών (πολυκατάστημα την έκανε την εφημερίδα), ξεκινώντας με μια πανάκριβη προσφορά -μερικές χιλιάδες λαμπτοπ- μάλλον από αυτή την Κυριακή. Κατά τα άλλα, το περιοδικό του αυτοκινήτου της έφταιγε. Μα, όταν, τη στιγμή που σε άλλα περιοδικά ανταγωνιστικών εντύπων (εφημερίδων) οι διαφημίσεις που εισρέουν είναι τριπλάσιες και τετραπλάσιες, ποιός φταίει. Μήπως οι άνθρωποι του περιβάλλοντός της, που έχουν βάλει σε θέσεις κλειδιά (για να φέρνουν έσοδα στην εφημερίδα) τους ανθρώπους τους και τώρα αποδεικνύονται κατώτεροι των περιστάσεων; Μήπως οι σύμβουλοί της δεν θέλουν να αλλάξει τίποτε στο σάπιο βασίλειο της Δανιμαρκίας επειδή έτσι τους βολεύει; Και τελικά, βρίσκουν την εύκολη λύση να κλεισουν ένα έντυπο (αυτοκίνητο), το οποίο έχει μπεί για τα καλά στην κούρσα του ανταγωνισμού των εφημερίδων; Με εύκολες λύσεις, με στελέχη που ροκανίζουν ο ένας την καρέκλα του άλλου (πέντε διευθυντές άλλαξαν σε ενάμιση χρόνο), και με -μη δημιουργικούς- συμβούλους που δεν έχουν μάθει να λένε όχι, δεν φτιάχνεται εφημερίδα με νεύρο και παρεμβατική. Κρίμα διότι υπάρχουν τα δισεκατομμύρια των ονείρων μας. Κάτι που λείπει απο όλον σχεδόν τον υπόλοιπο Τύπο. Κι'όμως, αυτή ήταν η ευκαιρία της. Με τα λεφτά που δίνει να ξαναφέρει τη δημοσιογραφία στο προσκήνιο. Αυτό που λείπει και θέλει δηλαδή ολοένα αυξανόμενη μερίδα της κοινής γνώμης. Αν΄τι αυτού ξαναβλέπουμε να φτιάχνεται μια ακόμη εφημερίδα-σούπερ μάρκετ προσφορών. Τελικά, ολοένα περισσότερο τείνω να πιστέψω ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι.

    Με την ευκαιρία, κάτι ακούγεται μια εταιρεία που κάποιοι επιτήδειοι σύμβουλοι ήθελαν να φτιάξουν για να βάλουν εκεί τα ελλείμματα της εφημερίδας και να παρουσιαστεί κερδοφόρα. Αραγε είναι εις γνώσιν και των ιδιοκτητών της;

  3. ροδίτης avatar
    ροδίτης 05/11/2008 23:44:17

    @...και γευση μεντας
    προσφορών. Τελικά, ολοένα περισσότερο τείνω να πιστέψω ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι.

    καλημέρα σας...

  4. ...και γευση μεντας avatar
    ...και γευση μεντας 05/11/2008 23:54:02

    Καληνύχτα μας

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 06/11/2008 00:46:45

    Μην μασατε...Ναι μεν UBS ειναι σε κακα χαλια,πλην ομως η οικ.Αγγελοπουλου και οι αλλοι παραδοσιακοι μετοχοι της τραπεζας εχουν βγαλει υπερ-πολλαπλασια απο οσα χανουν,ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ-σημερα.

    Το καλο για την τραπεζα ειναι οτι τα προβληματα βγηκαν στον αφρο 8 μηνες πριν την κριση,και δεν δυσκολευτηκε να βρει κεφαλαια για να καλυφθει!!!(Κυριως απο Σιγκαπουρη).
    Τωρα βοηθησε το Ελβετικο κρατος (το οποιο υπαρχει!!!!!!)και αναλογικα με το μεγεθος των προβληματων ουτε γατα,ουτε ζημια...

    Χθες ανακοινωσε κερδη για το 9μηνο 2008!

    Ζημια που περασε στα ψιλα ηταν το κλεισιμο λογαριασμου 7 δις ελβετικων φραγκων απο τον Κανταφι την ημερα που τα ΕΙΧΑΝ ΑΝΑΓΚΗ λογω της συλληψης του γιου του στην Γενευη!

  6. προό avatar
    προό 06/11/2008 01:07:02

    Φαντάζεστε να είχε αγοράσει τον Πήγασο; Σήμερα σε αυτή τη μοίρα μπορεί να ήταν το "Έθνος"!

  7. και δέκα αυγά Τουρκίας avatar
    και δέκα αυγά Τουρκίας 06/11/2008 01:13:19

    Αυτό που μου κάνει εντύπωση ΦακτορΧ, είναι ότι ενώ στο παρελθόν για ψίλου πήδημα στον Ελεύθερο Τύπο, στα παραπολιτικά των σατηρικών κυρίως εφημερίδων, αλλά και στα μπλόγκς, έγραφαν συνέχεια, τώρα που έγινε νέος διευθυντής της εφημερίδας ο Κοτρώτσος, με εξαίρεση εσένα και τον Κουρδιστό που είδα ότι ανέβασε το δικό σου πόστ, κανένας δεν γράφει. Να υποθέσω ότι πριν διοχέτευε τα παραπολιτικά κάποια ομαδούλα συμβούλων της Γιάννας που ήθελαν να φάνε τον πρώην διευθυντή (ο Θεός να τον κάνει τέτοιον) της εφημερίδας, τον Παπαγιαννίδη;

  8. Θερμοκήπιον εγκεφάλων "ο Ελεύθερος Τύπος" avatar
    Θερμοκήπιον εγκεφάλων "ο Ελεύθερος Τύπος" 06/11/2008 01:23:42

    Για βαστάτε ρε παιδιά. Πλάκα μας κάνει η Γιάννα και η κάθε Γιάννα. Εδώ τις προάλλες, σε κάποια κυριακάτικη εφημερίδα διάβαζα ότι πήραν ένα ακόμα αρχισυντάκτη (δεν θυμάμαι το όνομά του, ξάδερφος του Παπουτσή του ΠΑΣΟΚ και πλησίον του Ρουσόπουλου λένε ότι είναι) και κλείνει το περιοδικό αυτοκινήτου; Καλά, ποιόν νομίζουν ότι δουλεύουν; Αν κρίνω από αυτά που γράφονται δεξιά αριστερά για τους μισθούς που έχουν τα στελέχη της εφημερίδας, και οι ημέτεροι, τότε καμμιά δεκαριά, άμτε 15 άτομα, παίρνουν όσα παίρνουν όλοι οι υπόλοιποι δημοσιογράφοι μαζί. Εντάξει, προσωπικώς ποσώς με ενδιαφέρει πόσα θα χάσει ή αν θα κερδίσει η Γιάννα και πολύ περισσότερο θα ικανοποιήσει τις οποιεσδήποτε πολιτικές φιλοδοξίες έχει. Αλλά εκεί πέρα από αυτή την εφημερίδα ζούν καμμιά διακοσαριά και πάνω οικογένειες. Θα τους επιτρέψουν να παίζουν με το ψωμί τους;

  9. ...και γευση μεντας avatar
    ...και γευση μεντας 06/11/2008 01:31:26

    Τα πράγματα στον Τύπο πάνε από το κακό στο χειρότερο. Δεν είναι μόνο το μαγαζί της Γιάννας. Ξέρετε τι έγινε προ ημερών στο άλλο ευαγές Ιδρυμα, το Λαμπαρκέϊκο; Τους έδωσαν λέει καινούργιες μαγνητικές κάρτες εισόδου-εξόδου από το κτίριο (Μιχαλακοπούλου). Είχαν βέβαια και πρίν, αλλά τώρα έδωσαν στους δημοσιογράφους άλλες πιο σύγχρονες. Γιατί; Για θέματα ασφαλείας, είπαν οι αρμόδιοι. Επί της ουσίας είναι για να ελέγχουν πότε μπαίνει και πότε βγαίνει ένας δημοσιογράφος. Λες και από τις ώρες που είναι στρογγυλοκαθισμένος στην πολυθρόνα του στο γραφείο του, κρίνεται πόσο δουλεύει ένας δημοσιογράφος και όχι από το πόσες αποκαλύψεις και κριτικές στην εξουσία κάνει. Είναι πασιφανές ότι δεν θέλουν πιά δημοσιογράφους. Θέλουν υπαλλήλους-φυλιππινέζες που θα κάνουν ό,τι τους προστάζει το αφεντικό τους.

    A propos. Από το Βήμα δεν προέρχεται ο νέος αριστερός πρόεδρος της ΠΟΕΣΥ, Μουλόπουλος; Τι έκανε αυτός για τα πάσα; Στα Νέα δεν είναι αυτή η φοβερή μορφή του συνδικαλιστικού κινήματος των δημοσιογράφων, Τσαλαπάτης; Τι έκανε κι'αυτός;

  10. Factorx avatar
    Factorx 06/11/2008 01:39:36

    προφανώς. Το έργο τέλειωσε παιδιά Παρτε το χαμπαρι

  11. ...και γευση μεντας avatar
    ...και γευση μεντας 06/11/2008 02:10:42

    Ακούγεται ότι ο πρώην (;) σύμβουλος της Γιάννας για θέματα Τύπου και μέχρι προ μηνός διευθυντής του Ελεύθερου Τύπου, κ.Παπαγιαννίδης θα είναι συντονιστής σε συζήτηση που διοργανώνει αυτές τις ημέρες μια πρωτοβουλία (!!!!) για τη δημιουργία νέου κόμματος.

  12. τσιου avatar
    τσιου 06/11/2008 05:59:29

    φάκτορα από γιάννα δεν τρως τίποτα πήγαινε αλλού να το παίξεις εργατοπατέρας

  13. Άτακτοs avatar
    Άτακτοs 06/11/2008 07:55:30

    tsiou -ase na fao go edo pou ime

  14. sovokai avatar
    sovokai 06/11/2008 09:13:53

    να βαλουμε για αρχηγό κομματος αυτό το μαυρο στο μπασκετ του Ολυμπακου τωρα που εχουν πέρασει οι εχγρωμοι μιγάδες

  15. osaperas avatar
    osaperas 06/11/2008 10:07:18

    Αραιώνουν τα παπαγαλάκια του Θόδωρου και πυκνώνουν τα παπαγαλάκια της Γιάννας;

  16. Le canard avatar
    Le canard 06/11/2008 11:16:23

    @Θερμοκήπιον εγκεφάλων "ο Ελεύθερος Τύπος"

    Πλάκα πλάκα, αλλά έτσι όπως πάνε εκει πέρα στον Ελ.Τύπο, σε λίγο οι διευθυντάδες και οι αρχισυντάκτες θα είναι περισσότεροι από τους απλούς συντάκτες.ΧΟΧΟΧΟ

  17. Le canard avatar
    Le canard 06/11/2008 11:18:29

    @τσιου

    Καλά ρε τσίου ο ΦάκτορΧ δεν τρώει τίποτε απο τη Γιάννα, δηλαδή εσύ τρώς προφανώς για να μας τα γράφεις έτσι, ε?

  18. τσιου avatar
    τσιου 06/11/2008 11:26:00

    ναι le canard τρώω καλά και όποιος τρώει δεν μιλάει και ούτε κάνει blogs για να το παίζει 'citizen cane'

  19. Le canard avatar
    Le canard 06/11/2008 12:38:39

    Ε, εμείς όχι μόνο το παίζουμε citizen cane’, αλλά και είμαστε.

  20. mike avatar
    mike 07/11/2008 22:45:35

    Φέρανε το σκυλάκο-κουμπάρο του ρουσόπουλου και τον μαντέλα λόγω καραμανλικότητας αλλά δεν έχουν λεφτά λέει για τα ένθετα... Τους φόρτωσε ο κωστόπουλός τη σαβούρα του, που δεν έβγαζε μια, και ο μαμαλάκης έκανε την αρπαχτή του με τις συνταγές... Αλλά δεν έχουνε λέει λεφτά... Θα κόψουνε και το review το καλύτερο ένθετο που είχανε επειδή δεν ήταν αρκετά καραμανλικό... Αλλά πρώτα γράφανε τα blogs συνέχεια και τώρα με τον κοτρώτσο μόκο... μπράβο σας παιδιά

  21. θεότρελος avatar