11/12/2008 03:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απολύθηκε ο φωτογράφος αυτής της εικόνας

________________________________________________________________________________________
Στο δημοσίευμα Η ΕΛΑΣ παίζει με τη φωτιά αποκαλύψαμε πρώτοι ότι ο φωτογράφος που τράβηξε μια από τις καλύτερες φωτογραφίες των ημερών απολύθηκε από τον Ελεύθερο Τύπο. Τώρα μαθαίνουμε και τους λόγους, που τους φανταζόμασταν. Γράφει το  http://www.tvxs.gr/v1407

Ο φωτογράφος του Ελεύθερου Τύπου Κώστας Τσιρώνης που τράβηξε τις φωτογραφίες των αστυνομικών να σημαδεύουν διαδηλωτές απολύθηκε από την εφημερίδα. Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν τη Κυριακή το απόγευμα στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, Ο Κ. Τσιρώνης τις παρέδωσε λίγο αργότερα στον διευθυντή της εφημερίδας Σεραφείμ Κοτρώτσο, o οποίος όμως δεν τις δημοσίευσε προφασιζόμενος αστείες δικαιολογίες. Τελικά οι φωτογραφίες δημοσιεύθηκαν την Τρίτη στις μέσα σελίδες της εφημερίδας, ενώ ήδη είχαν διαρρεύσει σε διεθνή ειδησεογραφικά πρακτορεία και κυκλοφορούσαν στο διαδίκτυο. Ο φωτογράφος ειδοποιήθηκε να μη καλύψει τη κηδεία του Αλέξη Γρηγορόπουλου και λίγο αργότερα τού ανακοινώθηκε η απόλυση του. Ο Σ. Κοτρώτσος δήλωσε ότι είχε ...πρόθεση να δημοσιεύσει τις φωτογραφίες και ότι ο φωτορεπόρτερ απολύθηκε γιατί παραβίασε το αποκλειστικό του συμβόλαιο με τον «Ελεύθερο Τύπο» διαρρέοντας τις φωτογραφίες .Όμως ο φωτογράφος υποστηρίζει ότι πρόκειται για απόπειρα πολιτικής λογοκρισίας. Λέει ότι ο ίδιος δεν είναι υπεύθυνος για τη διαρροή καθώς πολλοί εργαζόμενοι στην εφημερίδα είχαν πρόσβαση στις φωτογραφίες μετά τη παράδοση τους. Πρόσθεσε ότι αν δεν είχαν διαρρεύσει «δεν θα δημοσιεύονταν ποτέ». Μετά τη δημοσιοποίηση των φωτογραφιών η αστυνομία ανακοίνωσε ότι διεξάγει έρευνα για το περιστατικό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 11/12/2008 04:30:19

    Έρχεται η σειρά όλων αυτών που έγραφαν εξτρεμιστικά κείμενα για να ξεσηκώσουν τον κόσμο. Νόμισαν ότι ο λαός είναι χούλιγκαν και θα τους κοροιδέψουν με δήθεν εμπριστικά κείμενα. Απέτυχαν και το αφεντικό θα τους ζητήσει εξηγήσεις.
    Έτσι πάει φίλοι μου, κι όχι ανάποδα. Το φιάσκο θα πρέπει να το πληρώσει κάποιος. Και συνήθως αυτός που φαίνεται.

  2. Orestios avatar
    Orestios 11/12/2008 04:32:10

    Κρίμα όμως. άλλος ένας άνεργος μαζί με αυτούς που έχασαν τις δουλειές τους επειδή κάποιοι θέλαν να κάνουν τεχνιτή κρίση στην κοινωνία και κάηκαν οι εργασιακοί χώροι

  3. αντινταβατζης avatar
    αντινταβατζης 11/12/2008 04:40:46

    @ορεστιος

    τωρα, εφω φταιω να σε αποκλαεσω φασιστα; η χατζηχρήστο;

    admin φταιω να υποπτευομαι οτι ο τυπος ειναι ασφαλιτης χουντικος;

  4. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 11/12/2008 04:46:39

    Orestios δεν νομίζω ότι διάβασες καλά το κείμενο. Ο φωτογράφος απολύθηκε επειδή πίεζε να δημοσιευθεί η (εμπρηστική κατά τον εργοδότη του) φωτογραφία. Δεν έλεγε ο δημοσιογράφος να μην δημοσιευθεί και ο εργοδότης την δημοσίευσε, έγινε το αντίθετο. Δεν μπορώ να παρακολουθήσω τους συνειρμούς σου.

    Άσχετο. Δήλωση Τζίμη Πανούση στο ραδιόφωνο: «Όταν ήρθαν να με συλλάβουν τότε που έγινε ότι έγινε με τη σημαία, αυτοί που ήρθαν στο σπίτι να με μπουζουριάσουν ήταν κάτι τύποι με μαλλιά μέχρι την κώλο και μούσια. Αργότερα, αναγνώρισα δυο από αυτούς να σπάνε βιτρίνες στην πανεπιστημίου. Παλιά μου τέχνη κόσκινο. Οι πιτσιρικάδες έσπαγαν αστυνομικά τμήματα, τράπεζες και πολυκαταστήματα. Μικρομάγαζα και σπίτια νοικοκυραίων, τα έσπαγαν μπάτσοι».
    Δεν ξέρω αν και ο Πανούσης είναι βαλβίδα του συστήματος κατά αρκετούς, εγώ εμπιστεύομαι και την προσωπική του μαρτυρία αλλά και την τελευταία του φράση ως εκτίμηση εν μέρη. Σε συνδυασμό με αρκετές ενδείξεις από φωτογραφίες αλλά και περίεργα σχόλια σε blogs και τηλεοράσεις, βγαίνουν συμπεράσματα.

  5. Orestios avatar
    Orestios 11/12/2008 04:53:35

    @ αντινταβατζής
    Είσαι καχύποπτος. Δεν θα σε βοηθήσει στην ζωή σου αυτό

    @ Ξένος Δάκτυλος
    Έκανε κάτι που δεν άρεσε στο αφεντικό. Δεν είπα κάτι διαφορετικό.

  6. αντινταβατζης avatar
    αντινταβατζης 11/12/2008 04:56:37

    @Orestios

    μωρε καχυποπτος δεν ειμαι. κατι αλλο συμβαινει εδω μεσα...θες να υπακουμε τα αφεντικα των ΜΜΕ αντρακι μου?

  7. Orestios avatar
    Orestios 11/12/2008 05:04:00

    Δεν ξέρω αν είσαι δημοσιογράφος, και προσωπικά δεν με νοιάζει ακόμα και να είσαι. Το αν υπακούς το αφεντικό σου, αν έχεις και όποιο είναι αυτό, είναι δικό σου προσωπικό θέμα.
    Ξέρω πως στο αφεντικό απολογείσαι για το αν έπιασες το στόχο που θέτει. Αν δεν το κάνεις δεν έχει bonus και μπορεί να απολυθείς. Και ο στόχος να ξεσηκωθεί ο κόσμος απέτυχε γιατί δεν είχε έρισμα στην κοινωνία. Με ποιόν να συναχθούν? Με τους χούλιγκαν?
    Στο meeting θα δώθούν οι εξηγήσεις και ο καθένας θα πάρει όσο του αρμόζει

  8. αντινταβατζης avatar
    αντινταβατζης 11/12/2008 05:10:56

    το αν ειμαι η δεν ειμαι κηπουρος η καφετζης η δημοσιογραφος η οικοδομος δεν εχει καμια σημασια.

    σηξμασια εχει οτι η λογικη σου οτι η ενημερωση ειναι θεμα μπιζνας

    οτι η αληθεια ειναι ζητημα μπονους

    οτι η δημοκρατια ειναι υποθεση της 'Γιαννας'

    δεν ειδες τις φωτο με τους αστυφυλακες-κουκουλοφορους; δε μπορει...

    δεν εχεις ακουσει για τη δημοκμρατια των πλουσιων μηντιαρχων;δε μπορει

    δεν εχεις αντιληφθει οτι οι 'χουλιγκαν' ηταν 200 και οι διαδηλωτες που πετουσαν πετρες και εσπαζαν τραπεζες 20000; δεν μπορει...εισα μεσα στα μπλογκ. εισαι μορφωμενο αντρακι...

    τετοια σου διδαξε ο θειος νταβας;

  9. αντινταβατζης avatar
    αντινταβατζης 11/12/2008 05:38:42

    τη δευτερα 8/12 η αστυνομικη βια συνεχιζε -παρα τα 'ρεπορταζ' περι ανυπαρξιας του (παρα)'κρατους'

    http://uk.youtube.com/watch?v=osnhE8pLzW4

    τη στιγμη που συνεβαιναν αυτα οι τιβι των χατζηνικολαου λαμπρακη πρετεντερη τρεμη αγγελοππουλου βαρδινογιαννη λατση τσιμα αλαφουζου

    μετεδιδαν 'που ειναι η αστυνομια'

    την ιδια ωρα τραβηχτηκαν φωτογραφιες κουκουλοφορων με σιδηρολοστους χερι χερι με αστυνομικους, πιθανοτατα ασφαλιτων οι οποιοι προφνως ειχαν παρεισφρησει στις πορειες των πιστιρικαδων και των αντιεξουσιαστων.

    το βραδυ της ιδιας μερας
    το ηχητικο του δημοσιογραφου γιώρφου κακούση ΔΕΝ προβληθηκε απο τις 'ειδησεις' των 8.

    αντιθετως

    η αθηνα λαμπαδιασε απο τους εμπρησμους καταστηματων παντως ειδους, ενω μεχρι εκεινη τη στιγμη σπαζονταν μονον τραπεζες και πολυεθνικες, ενω η αστυνομια απουσιαζε τη συγκεκριμενη στιγμη.

    απο την επομενη

    η τιβι των

    χατζηνικολαου λαμπρακη πρετεντερη τρεμη αγγελοπουλου βαρδινογιαννη λατση τσιμα αλαφουζου
    αρχισε να εστιαζει σχεδον αποκλειστικα στους εμπρησμους και στους 'εξαγριωμενους πολιτες' (αληεια, ποσοι ηταν;) οι οποιοι ηθελαν να παρουν την κατασταση στα χερια τους αφου 'δεν υπηρχε αστυνομια'.

    μεχρι το απογευμα της τεταρτης 10/12 οι διαδηλωτες ειχαν γινει 'χουλιγκαν' η 'ακραια στοιχεια' που 'πρεπει να απομονωθουν'

    συγχρονως, ο φωτογραφος του ΕΤ Κώστας Τσιρώνης που ειχε αποθανατισει την κατ εξακολουθηση αστυνομικη προκλητικοτατη βαναυσοτητα, απολυθηκε για αναποδεικτες και αστειες αιτιες.

    διαφωνει κανεις με την αλληλουχια των γεγονοτων;

    η ιστορια θα αποφανθει το τι πραγματι συνεμη το τριημερο. και συγκλονισμενος, θα επαναλαβω κατι που εχει ξαναειπωθει:

    με τις ταυτοτητες...

  10. thanos avatar
    thanos 11/12/2008 05:55:44

    9-Orestios Says:
    December 11th, 2008 at 5:04 am

    Δηλαδη ο Τραγκας κατα την γνωμη σου ποσα θα παρει αυτες τις ημερες απο το ΑΛΤΕΡ? Η απο τον Χ'νικολαου στο ΡΕΑΛ ΦΜ?

  11. αντινταβατζης avatar
    αντινταβατζης 11/12/2008 06:00:30

    αν δεν λειτουργει το βιντεακι το ηχητικο του εδω

    http://rs561.rapidshare.com/files/171342566/police_br.mp3

  12. alekos avatar
    alekos 11/12/2008 07:11:02

    O Σκαι πρωτεργάτης στο παιχνίδι της προπαγάνδας.Ακόμα και σατιρικές εκπομπές επιστρατεύτηκαν.Άνωθεν οι εντολές...???
    Αυτό είναι …σάτιρα από άρρωστα μυαλά ή μέρος του σχεδίου κ. Αλαφούζo;
    Δείτε το εξαιρετικά ενδιαφέρον άρθρο που βρήκα στο ​​​​​politis-gr​​​​​
    Βαρύτατο ηθικό και πολιτικό ατόπημα.!!!

  13. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 11/12/2008 08:22:23

    θα επαναφέρω το χθεσινό ερώτημα για τον «δικηγόρο» και φωτογραφία , ποια πολιτική δύναμη μπορεί τόσο εύκολα να γεμίζει με την φωτογραφία και δηλώσεις του Κουγια όλα τα διεθνή και ελληνικά ΜΜΕ .πάντως η ταχύτητα και η δύναμη αυτής της ενέργειας ξεπερνά την ταχύτητα εκτοξευμένης σφαίρας που δεν ήταν καθόλου χρυσή .

  14. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 11/12/2008 08:39:53

    ".... μια από τις καλύτερες φωτογραφίες των ημερών ...."

    Πράγματι....
    Τέτοιο μακρύ καί στραβό χέρι, ΑΚΡΙΒΩΣ πίσω απ' τήν κολώνα, ούτε τό χέρι τού Καραγκιόζη δέν τό φτάνει σέ ... μήκος, στραβάδα καί ευελιξία...
    ΛΙΓΗ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΡΕΕΕΕΕΕ....

  15. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 11/12/2008 08:56:10

    Αμα μια κοινωνία στερείται ιδεολογιας σπανε οι κρατούντες σπάνε και οι κρατούμενοι.

  16. osaperas avatar
    osaperas 11/12/2008 09:28:35

    Τι είναι αυτό που δεν μπορούμε να καταλάβουμε(ανεξάρτητα από το εάν συμφωνούμε ή όχι) στην υπόθεση της απόλυσης του φωτογράφου;
    Ο φωτογράφος είχε την τύχη να πιάσει λαυράκι με την συγκεκριμένη φωτογραφία.
    Την έδωσε όπως έχει υποχρέωση βάσει του συμβολαίου του στην εφημερίδα του.
    Πως δίνουν οι φωτογράφοι τις φωτογραφίες;
    Τις ανεβάζουν στο σάιτ τους (μπλόγκ τους) και τις παίρνουν οι υλατζήδες με κωδικούς.
    Είναι αλήθεια ότι κωδικούς έχει όλος ο κόσμος σε μία εφημερίδα.
    Πίσω στην ιστορία μας.
    Τα τσιράκια της Γιάννας, δηλαδή τα διάφορα γλυφτρόνια που κουβαλάει μαζί της έκαναν το αυτονόητο.
    Αποφάσισαν να μην δημοσιεύσουν μία τόσο σοβαρή φωτογραφία χωρίς να την ρωτήσουν πρώτα.
    Προφανώς αργήσαν να την βρούνε και κανείς από αυτούς (τι ασπόνδυλα yes men θα ήτανε) δεν τολμούσε να αποφασίσει από μόνος του.
    Έτσι πέρασε η μία μέρα. Συνηθισμενες καταστάσεις είναι αυτές σε τέτοιου είδους επιχειρήσεις.
    Καλύτερα να μην κάνουμε τίποτε παρά να θυμώσει το αφεντικό με αυτό που κάναμε.
    Στο μεταξύ ένας από τους πάρα πολλούς που είχαν κωδικούς (ίσως και ο ίδιος ο φωτογράφος) έστειλε τη φωτογραφία εκεί που θα την αξιοποιούσαν καλύτερα. Επίσης συνηθισμένες αντιδράσεις.
    Όταν η Γιάννα ασχολήθηκε με το θέμα τα πήρε στο κρανίο και κατά την πάγια δημοκρατική φιλοσοφία των εχόντων εξουσία και χρήμα (τα οποία απέκτησαν λόγω της μαλάκυνσης του ελληνικού λαού) είπε να τον απολύσουν.
    Φυσιολογικά πράγματα σε αυτή την κοινωνία που ζούμε και όσοι δεν μπορούν να τα καταλάβουν, απλά κοροϊδεύουν τον εαυτό τους.

  17. Haris avatar
    Haris 11/12/2008 09:36:28

    Τελικά για τους ρουφιάνους της αστυνομίας που τα "έσπαγαν" κανείς δεν είπε τίποτα στην τηλεόραση...
    Ωραία,ωραία...

  18. ataktos avatar
    ataktos 11/12/2008 09:38:24

    Archeoprteryx- από Βρυξέλες ακούω για συμφωνία Γερμανίας-Πολωνίας δημιουργίας Ταμείου Ενεργειακής Αλληλεγγύης ύψους 40-50 δις .Λες ο Μπουλης να παίζει σήμερα play steishon ακόμα με την ωραία του Ντοροθεα .

  19. tony avatar
    tony 11/12/2008 09:53:01

    Η τρέλα της ενημέρωσης.Υπήρξε άραγε και άλλος ανεγκέφαλος μπάτσος.Θεμελιώδες ερώτημα.Η άποψη μου είναι όχι. Οι ανεγκέφαλοι συνήθως γίνονται πιλότοι μπάτσοι γίνονται τά έξυπνα παιδιά!!!!!!!!!!!
    ήταν η φωτογραφία αληθινή η ήταν φωτομοντάζ.Εχω ζήσει δέκα χρόνια με το photoshop και το υπογράφω.
    Είναι μοντάζ και μάλιστα πολύ ερασιτεχνικό.Τώρα απο όλο τό θέμα νόημα δεν βγάζω.Καθαρή προβοκάτσια δεν ξέρω από ποιόν και για ποιόν λόγο.Μάλλον κάποιος θέλει νά μάθει αν η κοινή γνώμη καταλαβαίνει από photoshop.Αυτο που με προβληματίζει είναι το γιατί τόσο ερασιτεχνικό.

  20. ataktos avatar
    ataktos 11/12/2008 10:13:02

    Tony –και οι νταμαρτζήδες «μας» και οι κοπέλες «μας» ερασιτέχνες του επαγγέλματος είναι .Δεν ειδές τον «δικηγορίσκο» και της «χρυσές» κοπέλες μας που παραωρίμασαν δημόσια

  21. Xase avatar
    Xase 11/12/2008 10:16:59

    " Ο Κ. Τσιρώνης τις παρέδωσε λίγο αργότερα στον διευθυντή της εφημερίδας Σεραφείμ Κοτρώτσο, o οποίος όμως δεν τις δημοσίευσε προφασιζόμενος αστείες δικαιολογίες."

    Αν γνωριζαμε τις αστειες δικαιολογιες του Κοτρωτσου ισως να μπορουσαμε να βγαλουμε καποιο συμπερασμα. Γιατι δεν τις δημοσιευουν; Φυσικα σε μια αλλη εφημεριδα πχ στο Εθνος η στα Νεα η φωτο θα τυπωνοτανε αμεσα.
    Η φωτογραφια ειναι οντως καλη αν ειναι αυθεντικη, αλλα εχω και ενα ερωτημα, μονο μια τραβηξε; Με τις σημερινες φωτογραφικες μηχανες μπορεις να τραβηξεις πολλες σε πολυ μικρο χρονο. Θα ηταν εννοω ευκολο να φανει ολοκληρος ο αστυνομικος.

  22. osaperas avatar
    osaperas 11/12/2008 10:26:48

    xase
    Προφανώς δεν γνωρίζεις τον Κοτρώτσο και για αυτό ζητάς να μάθεις για τις αστείες δικαιολογίες που επικαλέστηκε.

  23. osaperas avatar
    osaperas 11/12/2008 10:30:49

    Haris
    Γιατί σου προκαλεί εντύπωση αυτό το πράγμα;
    Εδώ υπήρξαν κάποια μπλογκσ που υποτίθεται ότι είναι έξω από το σύστημα και δεν είδαν τίποτε σχετικό και θα έβλεπαν τα ελεγχόμενα από το σύστημα ΜΜΕ (εφημερίδες και Tv);

  24. Xase avatar
    Xase 11/12/2008 10:40:36

    Μολις διαβασα σε σχολιο της επομενης αναρτησης οτι υπαρχουν και αλλες φωτογραφιες καθως και τις δικαιολογιες Κοτρωτσου.
    Φακτωρ θα σε παρακαλουσα να βρεις τις φωτογραφιες και να τις αναρτησεις.

  25. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 11/12/2008 10:51:15

    Kalhmera se olous.

    Loipon, sthn Ispania bghkan sth Madrith kai sth Barkelwnh kamia 200aria atoma (se kathe polh) akroaristerwn pepoih8sewn gia na kanoun poreia symparastashs gia tous akroaristerous sthn Ellada.
    H poreies den eixan parei prohgoumenws adeia (etsi prepei sthn Ispania) me synepeia na bgoune ta ispanika MAT stous dromous.
    Sth Madrith me to pou phgan na ormhksoun e astynomiko tmhma mphkan mesa sto phthos ta MAT kai se 15 lepta synellaban 9 kai esteilan kamia 20aria sto Nosokomeio.
    Sth Barkelwnh phgan na baloun fwtia se kadous skoupidiwn kai egine to idio. Sto Nosokomeio katelhksan 3-4 kai eginan kai dyo syllhpseis.
    Apo tous dyo pou synellhhisan sth Barkelwnh h mia einai gynaika Ellhnida foithtria (edw kai 13 synapta eth) sth Barkelwnh k o allos lathrometanasths.

    Ayta apo tis mexri twra plhrofories.

  26. t avatar
    t 11/12/2008 11:04:20

    Liberation:
    H κατάσταση στην Ελλάδα αντανακλά ένα αίσθημα αγανάκτησης των νέων με βαθύτερες ρίζες... Οι εξεγέρσεις αυτές ξεσπούν στην Ευρώπη και τροφοδοτούνται από την κρίση - και αυτό που τις θρέφει είναι η εναντίωση στην πολιτική για την πολιτική

  27. Giannis avatar
    Giannis 11/12/2008 11:08:19

    Μάκης Τριανταφυλλόπουλος
    ο εθνικος xxxxxxx

    factorx: πήγαινε και πέστο στον ίδιο

  28. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 11/12/2008 11:17:05

    Sta akoloutha link mporeite na deite Video kai Foto apo tis poreies sthn Ispania:

    (Video apo thn poreia)
    http://www.lahaine.org/index.php?p=34787

    (Fotos apo Madrid)
    http://www.lahaine.org/index.php?p=34766

    (Fotos apo Barcelona)
    http://www.lahaine.org/index.php?p=34771

    (Fotos apo Barcelona-Astynomia)
    http://www.lahaine.org/index.php?p=34785

    Sto teleytaio link se mia apo tis Foto fainetai kai h syllhpsh ths ellhnidas aiwnias foithtrias (apo tis wstwra plhrofories) sth Barkelwnh.

    To plhthos apoteleitai apo Punk, Anarxikous (kata pws aytoapokalounte) toksikomanhs, astegous, lathrometanastes kai akroaristerous. To 95% me koukoules.

    Prosekste pws einai "mega eidhsh" na spasei tzamaria, na anapodogyrisei kados h na spasei thlefwnikos thalamos)...
    Ayta pou ginontai sthn Ellada dhladh kathimerina edw kai 35 xronia...

    KRIMA gia ton Aleksandro pou htane enas Neos 15 etwn kai plhrwse th malakia enos pou thn eixeei Cowboy. Giati me ayta pou eginan p.x. sth Ispania o kosmos nomizei oti htane astego neos tou perithwriou pou ekane epeisodeia kai ton skotwse h Astynomia.
    Sta prwinadika lene oi Ispanoi oti "htan Anarxikos apo aytous pou spane kai rhmazoun" kai gia ayto twra bghkan oi "filoi tou" edw sthn Ispania kai ekanan poreia.
    Ayto kataferan oi Koukouloforoi/pliatsikologoi katw sthn Ellada...

  29. Helmut avatar
    Helmut 11/12/2008 11:36:31

    Καλώς τον Lakis

    Μόνο στην Βαρκελώνη ήταν 800 άτομα και όχι 200 όπως λες.

    Πέρα από κάδους καταστράφηκε και ένα υποκατάστημα της τράπεζας Caixa.

    Η κατάσταση της νεολαίας στην Ισπανία με την κρίση είναι πολύ χειρότερη απ'ότι στην Ελλάδα.

    Η εκεί γενιά των 1.000 € υπερχρεώθηκε με δάνεια 40 και 50ετών για να αγοράσει διαμερίσματα με 6-7.000 € το τετραγωνικό. Σήμερα τα σπίτια τους δεν αξίζουν όυτε τα 2/3 όσων δώσανε και η ανεργία καλπάζει...

    ...δεν θέλει πολύ για να γίνει και εκεί ένα μεγάλο 'μπραφ'.

  30. Ιοκαστη avatar
    Ιοκαστη 11/12/2008 11:37:00

    H φωτογραφια τους ενοχλει, που δημοσιευτηκε στα Ελληνικα ΜΜΕ;
    Εδω τα ξενα καναλια και εφημεριδες βριθουν φημων για ενοπλες επεμβασεις της αστυνομιας.
    "Αστοχοι πυροβολισμοι στον αερα"

    Σας αποπεμπω στα νεα των 8 απο γερμανικα, γαλλικα, ιταλικα καναλια


    factorx:λάρα, καλύτερτο το νεο ψευδώνυμο. Γιατι αλλού διαμαρτυρεσαι οτι κόβασια;

  31. τιραμολα avatar
    τιραμολα 11/12/2008 11:37:53

    Παρακολουθωντας μια εκπομπη χθες βραδυ με καλεσμενους νεους καταλαβα οτι οχι μονο δεν προκειται για απολιτικους αλλα εχουν αφησει χιλιομετρα πισω τους τηλεμαιντανους πολιτικους...
    Μιλουσαν για αγωνα ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ!

    Συνεχιστε διαφοροι εδω θα κανετε σεναρια αποσταθεροποιησης αμερικανικου τυπου...

  32. t avatar
    t 11/12/2008 11:53:59

    Η όλη ιστορία θυμίζει τα Σεπτεμβριανά γεγονότα της 6ης Σεπτεμβρίου 1955, όπου προκληθήκαν βίαια επεισόδια κατά των Ελλήνων της Κωνσταντινούπολης λεηλατώντας και πυρπολώντας ελληνικά καταστήματα, σπίτια, σχολεία.
    Αφορμή έδωσε μια βομβιστική επίθεση στο πατρικό σπίτι του Κεμάλ Ατατούρκ στην Θεσσαλονίκη. Τα «Σεπτεμβριανά» σηματοδότησαν την αρχή ενός ξεριζωμού για τον Ελληνισμό της Πόλης.
    Τα τωρινά βίαια επεισόδια με αφορμή την εν ψυχρώ δολοφονία ενός αθώου, ανυπεράσπιστου μικρού παιδιού πέρα από κάθε αγανάκτηση δεν δικαιολογούν την έκταση των καταστροφών σε καταστήματα, σπίτια, τράπεζες, σχολεία, πανεπιστήμια, βιβλιοθήκες, και παραλίγο το Εθνικό Μουσείο Αθηνών ήταν ευρύτερης κλίμακας από αυτά των Τούρκων της Πόλις το 1955.
    Ας ελπίσουμε ότι τα «Δεκεμβριανά» 2008 δεν θα σηματοδότησαν την αρχή ενός νέου ξεριζωμού από την χώρα μας.

  33. ataktos avatar
    ataktos 11/12/2008 11:57:30

    stin poli katikias mou Ptolemaida epses i astinomia stamatise ke kratithikan sta kratitiria 7 nei .Tin nihta i atinomiki ksespasan htipontas ktinodoa enan apo avtous pou me kakosis metaferhike sto Mbodosakio Nosokomio .Logo katastasis metaferhike stin Kozani Nosokomio Mamatsio .Meta apo minisi o isangeleas elabe ""drasi"" .Na efhithume to pedi na kseperasi tin krisimi katastasi .Ke Ta Zoniana ine edo .

  34. Helmut avatar
    Helmut 11/12/2008 12:00:58

    atakte και στην Πτολεμαϊδα έχετε ζαρντινιέρες;;;

  35. patos avatar
    patos 11/12/2008 12:01:45

    athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=940260
    από @ 11:42πμ, Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου 2008

    pefki
    από kos 11:43πμ, Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου 2008
    poreia mathiton pros sto astynomiko tmima pefkis


    940276
    mesogeion - ethniki amyna MATHITES
    από . 11:49πμ, Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου 2008
    exoun kleisei auti ti stigmi kai ta 2 reumata tis mesogeion stin ethniki amyna apo mathites pou diadilonoun
    to eipe i net twra


    940277
    korydalos
    από . 11:50πμ, Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου 2008
    mathites diadilonoun ston korydqllo kai dexthikan epithesi apo mpatsous



    940279
    Συμπλοκές αυτή τη στιγμή στο Α.Τ. Άνω Πατησίων
    από - 11:51πμ, Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου 2008
    Οι μπάτσοι ρίχνουν κρότου-λάμψης στους μαθητές από τα γύρω σχολεία που έκαναν καθιστική διαμαρτυρία. Πιθανή και η ρίψη δακρυγόνων. Προσοχή για ασφαλήτες στα γύρω στενά.


    940284
    επεισόδια τωρα
    από φωτης 11:52πμ, Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου 2008
    στα ανω πατησια εξω από το Τμημα της Αγ. Λαύρας


    940285
    ENTAΣΗ ΣΤΗ ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
    από ΤΩΡΑ 11:53πμ, Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου 2008
    Ένταση τώρα στην Ελ.Βενιζέλου στο ύψους του Βερόπουλου με συγκεντρωμένους μαθητές και ΜΑΤ.

    940290
    και δακρυγόνα
    από φώτης 11:56πμ, Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου 2008
    τώρα ξαναμαζευτηκαν.
    Κατεβαίνω.
    επίσης έχουν έρθει συνεργεία με κάμερες. Πιστεύω δεν θα τους ορμήξουν οι μπάτσοι.
    Είναι μικρά παιδιά. Μαθητές.
    Αν μπορουν κάποιοι να κατέβουν ας το κάνουν.

  36. ataktos avatar
    ataktos 11/12/2008 12:09:13

    helmut -den ksero apo zantinieres alla bourko SIGOURA alloste tha to ehis katalabi me avta pou grafo stis antapokrisis ,ke edo o Dimarhos mas tis Ntoroulas kai Megalou adelfou tekno ine .

  37. Xalag avatar
    Xalag 11/12/2008 12:10:54

    ΑΠΟΛΥΣΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΥΠΟ ΤΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΤΣΟ ΝΑ ΣΗΜΑΔΕΥΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΠΟΡΕΙΑΣ

    Την ημέρα της δημοσίευσης στον Ελεύθερο Τύπο των φωτογραφιών που απεικονίζουν τον επικεφαλής διμοιρίας των ΜΑΤ να έχει βγάλει το όπλο του και να σημαδεύει προς τη μεριά των διαδηλωτών, ο φωτογράφος που ύστερα από δικές του πιέσεις δημοσιεύθηκαν οι φωτογραφίες, απολύθηκε. Επίσημη δικαιολογία, το ότι έδωσε τις φωτογραφίες σε άλλα δύο ξένα πρακτορεία σε αντίθεση με τη γραμμή της εφημερίδας που προσπαθώντας να κουκουλώσει το θέμα έπαιξε τις φωτό στη σελίδα 8!!!

    Άλλωστε το προχθεσινό βράδυ όσοι παρακολουθήσαν τον εμετικό και είρωνα διευθυντή της εφημερίδας σε ρόλο κυβερνητικού εκπροσώπου στην «Ανατροπή» του Πρετεντέρη κατάλαβαν άμεσα και τη γραμμή της εφημερίδας. Απόψεις για γέλια σε μια περίοδο για κλάματα «μα η κυβέρνηση δεν φέρει καμία ευθύνη», «πρώτα γίνονται οι διαδηλώσεις και μετά βγαίνουν 50-100 κουκουλοφόροι και τα σπάνε», αυτά βλέπει ο κύριος από το γραφειάκι του στο Μαρούσι την ώρα που πολλές χιλιάδες διαδηλωτών κατεβαίνουν κάθε μέρα στο δρόμο και συγκρούονται, την ώρα που όλα τα διεθνή μέσα μιλούν για εξέγερση στην Ελλάδα της ρεμούλας, της διαπλοκής, της ανικανότητας, της αδικίας, των 350 ευρώ. Άχαρος ο ρόλος του υπερασπιστή της κυβέρνησης σε περιόδους που ούτε η ίδια δεν αναλαμβάνει την ευθύνη να υπερασπιστεί τον εαυτό της.

    Θύμα του Κοτρώτσου λοιπόν μετά τους 18 δημοσιογράφους που απολύθηκαν το τελευταίο δίμηνο από την εφημερίδα, και ένας φωτογράφος που τόλμησε να κάνει θέμα τo –καθόλου πρωτοφανές και μεμονωμένο- νταηλίκι ενός ακόμη μπάτσου.

    Είναι βαθιά η πολιτική κρίση Σεραφείμ και πως θα την διαχειριστείς...

    mediaworkers.blogspot.com

  38. patos avatar
    patos 11/12/2008 12:16:32

    μέσα στο Σύστημα εντολών και έλεγχου η ιστορία θα συνεχίζει να γράφεται μόνον όσο θα απορούμε μπροστά στο τι ξεπετάγεται απρόβλεπτα και ξεφεύγει απ τον έλεγχο [τον έλεγχο των τραπεζικών δανείων εννοώ]

  39. οοοοοο avatar
    οοοοοο 11/12/2008 12:17:02

    Προχτές, στο antinews.gr, στο "η ΕΛΑΣ παίζει με τη φωτιά" γράφτηκε ότι ο φωτορεπόρτερ απολύθηκε.

    http://www.antinews.gr/?p=4572

  40. Le canard avatar
    Le canard 11/12/2008 12:17:56

    Προχτές, στο antinews.gr, στο "η ΕΛΑΣ παίζει με τη φωτιά" γράφτηκε ότι ο φωτορεπόρτερ απολύθηκε.

    http://www.antinews.gr/?p=4572

  41. neoinileias avatar
    neoinileias 11/12/2008 12:20:19

    Τα δραματικά γεγονότα που έλαβαν χώρα τις τελευταίες μέρες και ξεπέρασαν πολιτικούς και κόμματα, έδειξαν ότι η χρόνια απραξία μεγάλης μερίδας του πολιτικού συστήματος, η προβληματική και αναποτελεσματική διαχείριση των κονδυλίων, οι χαμηλές δημόσιες δαπάνες για την παιδεία που είναι από τις χαμηλότερες στην Ευρώπη κτλ, αλλά και η πολιτική των εντυπώσεων που εφαρµόζεται εδώ και χρόνια στη χώρα μας έχει κάνει ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού να δυσανασχετεί αλλά και να είναι έτοιμο ανά πασά στιγμή, με όποια κ αν είναι η εξέλιξη, να συνεργαστεί για την ανατροπή του συστήματος. Στις μέρες μας η κριτική αμφισβήτηση του πολιτικού συστήματος έγινε αρκετά έντονη και φαίνεται.
    Από την άλλη πλευρά ένα μεγάλο μέρος του μιντιακου συστήματος της χώρας εδώ και χρόνια συνεργάζεται άψογα και συνεχίζει να το κάνει, επειδή βολεύεται και εκτιμά ότι θα συνεχίσει τη βολή του, με μοναδική επιδίωξη να προαχθεί το γενικό επίπεδο των καλοπερασάκηδων πολιτικών και μη και πάντα εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο τις όποιες δυνατότητες.
    Έτσι, αποδυκνείουν την ανοχή τους στη στρεβλή πραγματικότητα και παράγουν συχνά- πυκνά μηνύματα άλλοθι, όλα αυτά έχουν ως αποτέλεσμα να προάγεται το φαινόμενο της κοινωνικής διάβρωσης και να δημιουργούνται εύκολες ομοφωνίες, η κατάσταση οδηγεί αναπόφευκτα να μην αντιμετωπίζονται οι ελλείψεις και να δημιουργούνται μεγάλα κοινωνικά προβλήματα.
    Κατ’ αυτό τον τρόπο ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού είναι αναγκασμένοι να αντιμετωπίζουν καθημερινά τις ελλείψεις ενός «εχθρικού» κράτους! και να προσαρμόζονται σε όλο και πιο δύσκολες γ΄ αυτούς συνθήκες. Οι διατήρηση συνηθειών και τρόπων πολιτικής συμπεριφοράς που αντλούν την προέλευση τους από αποτυχημένες πολιτικές πρακτικές είναι σίγουρο ότι θα διευρύνει τα όρια των ανισοτήτων και σε μεγάλο βαθμό θα δυσκολέψει την πολιτική και κοινωνική εξέλιξη

  42. Αγγελική avatar
    Αγγελική 11/12/2008 12:25:26

    Ο Ελεύθερος Τύπος έχει το όνομα αλλά όχι τη χάρη...

  43. Anendotos avatar
    Anendotos 11/12/2008 12:27:43

    Τη χάρη της ... ανικανότητας, της μετριότητας και του σφογκοκωλαρισμού έχει

  44. ataktos avatar
    ataktos 11/12/2008 12:31:53

    @Αγγελική -Αυτό έχει καταλάβει εκτός της Χρυσής Γιάννας όλοι οι κοινωνία αλλά βλέπεις τι να κάνουμε έτσι δεν είναι με την κακοί διαγνωστική η με την έλλειψη της π.χ. Παρασκευαιδης ,δεη του Τακη

  45. salmonellas avatar
    salmonellas 11/12/2008 12:32:27

    Με τις απολυσεις δεν κρυβεται η λαικη οργη. Αυτο το μηνυματακι ας φτασει στη διευθυνση της εφημεριδας .

  46. Γιάννης avatar
    Γιάννης 11/12/2008 12:33:15

    Είδα τη φωτό σε υψηλή ανάλυση και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΤΑΖ

    Οποιος γράφει ότι είναι μοντάζ είτε βλέπει πολύ Χαρδαβέλα (ο Ελβις ζει) είτε έχει τους λόγους του να σβήσει ένα ακόμη ντοκουμέντο

  47. Le canard avatar
    Le canard 11/12/2008 12:34:19

    Πολύ γκαντέμικο το σούπερ λούξ, ντιζαϊνάτο μαγαζί της Γιάννας, η οποία κάνει τα πάντα για να το επισκέπτονται και να βλέπουν το έτερο θαύμα της (μετά τους Ολυμπιακούς που χρυσοπληρώσαμε) οι πολιτικοί. Ετσι, λίγο μετά την επισκεψη Ρουσόπουλου στον Ελ.Τύπο, έφυγε από την κυβέρνηση. Λίγο μετά την επίσκεψή του εκεί, ο Παυλόπουλος κινδυνεύει να πέσει, εξαιτίας της δολοφονίας του πιτσιρικά. Ούτε Μητσοτάκης να'ταν η Γιάννα!

  48. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 11/12/2008 12:36:18

    @Helmut,

    oi plhrofories pou egrapsa htane apo th nyxta (to prwi doulevw).

    Ektropa "ellhnikou styl" den eginan.

    Sthn Ispania ayto pou les me ta daneia den isxyei se aytoto megethos kai htane prin ginei o peribotos "trapezikos nomos" pou ekopse to bhxa twn Trapezwn.

    H xwra mphke sthn E.U 10 xronia meta apo emas kai brisketai se poly kalyterh katastash apo emas sthn Ellada.

    Egwsthn Ellada den exw zhsei. Gennhthika kai megalwsa se Germania/Elvetia kai ta teleytaia deka xronia menw sthn Ispania. Ta dyo teleytaia ronia erxomai logw doulias kai menw kai 3-4 mhnes to xrono sthn Ellada.

    Logw taksidiwn me th douleia exw metro sygkrihs me alles xwres.

    Sthn Ellada ftaiei kata poly kai h nootropia twn anthrwpwn kai oxi panta to kratos (ypo opoiadhpote kybernhsh) opws areskontai na lene polloi gia na dikaiologoun thn katatash tous.

    Den ftaiei to kratos otan paw egw me to amaksi epi ths attikhs odou kai o mprostinos mou 40-50 etwn petaei mesa apoto amaksi oloklhres sakoles apo to McDonalds!

    Ti na kanei o Karamanlis h o Papandreou?

    Na bgalei nomous "mhn petate sakoules skoupidiwn apo ta aytokinhta" gia anthrwpous 40-50 etwn???

    Katebainw th Syggrou me 120 (orio 50-70) kai me prospernane deksia kai aristera kai o pisw mou mou kanei kai me ta fwta gia na paw pio grhgora!
    Katebainw Patra kai sthn ethnikh odo (egw kinoumai me tzip oloklhro gurouni 350 ippwn) prospathone maniwdws me kati aytokinhtakia na me prosperasoune sthn Korinthou-Patrwn! Aytokinta me 5amelhs oikogeneies mesa! Parakatw meta tous ksekollane apo thn asfalto kai kathe weekend 30-40 nekroi.

    Paraggelnw ths manas sto xwrio ena forthgo ksyla gia to xeimwna kai otan erxetai to forthgo katebainw sta kafeneia pou kathontai paidia anerga 20-30 etwn kai tous ekliparw (!!!) na tous dwsw ston kathenan apo ena 50ariko (sto xwrio me 60 cent o kafes ta 50 euro einai megalh ypothesh) na erthoun 3 atoma na me bohthisoun mia wra (gia mia wra 50 euro) kai mou apantane "perimene na erthoun oi Albanoi apo ta xwrafia (oi opoioi exoun hdh ena dwdekawro doulemeno) na se bohthisoun!!!

    Egw asxoloumai dw me camping, bungalows kai alles touristikes epixeirhseis.
    Bazw aggelia sthn Ellada h psaxnw mesw gnwstwn sthn Patra ktl. Neous Ellhnes anergous pou na milane Agglika na erthoune gia 5 mhnes douleia sthn Ispania me minimum 3200 kathara to mhna kai tzampa fai, ypno kai asfalish. Me pernoune thlefwno kai to prwto prama pou me rwtane den einai pws einai oi synthikes ergasias h ti tha kanoune akribws h pou tha koimounte alla h prwth erwthsh eina "poses wres tha doulevw?"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Anthrwpoi pou einai anergoi ston OAED...

    DEN milaw gia anthrwpous ergazomenous sthn Ellada pou antimetwpizou thn aisxrothta twn ergodotwn h ola ta kaka ka ta straba sto dhmosio.

    Alla o kathe tempelxanas bghke twra na pei oti tou ftaiei to kratos gia thn katastash tou.

    Bgainoun, spane, lehlatoun, rhmazun, anthrwpoi pou oute exoun doulepsei pote, oute kseroun ti tha pei ergasia, oute exoun psaksei gia ergasia pote...

    Kai aytoi einai oi "koinwnikoi agwnistes" kai oi "Epanastates"...

    Bazoun Koukoula kai to mono pou tous mellei einai oxi pws tha ftiaksoun h tha kalytereysoun to kratos alla pws tha kapsoun to magazi tou geitona tous pou to eftiakse me kopo kai pws tha rhmaksoun kai oti apemeine apo to kratos me thn kakodiaxeirish kai kakodoihkhsh twn kybernhsewn edw kai 35 xronia...

  49. Anendotos avatar
    Anendotos 11/12/2008 12:39:05

    @salmonellas

    Κι'αν φτάσει στη Γιάννα, τι θα αλλάξει βρε Ανένδοτε; Θα αποκαταστήσει την τάξη η Γιάννα; Θα "φάει" το παιδί της, τον Σεραφημάκο της; Εν πάση περιπτώσει, το πρόβλημα είναι οι κάθε λογής Σεραφήμ που έχουν πλλημμυρίσει όλες τις ελληνικές εφημερίδες και κατέχουν τις διευθυντικές καρέκλες. Είναι "μικροί" πολύ "μικροί" σχεδόν όλοι τους.

  50. ataktos avatar
    ataktos 11/12/2008 12:41:38

    le canard -Δεν το πλήρωσαν οι πολιτικοί (αυτοί το κακοδιαχειρίστηκαν αισχρά!!!) εσύ και το εγγονάκι πρόκειται να το πληρώσουν καλή μου .Για να δούμε .

  51. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 11/12/2008 12:43:14

    @Anendote,

    mia kai ksereis ta twn efhmeridwn.

    Giati stis politismenes xwres yparxoune mono 4-5 efhmerides (kai malista se xwres me 50-60 ekatomyria plhthysmo kai anw) kai sthn Ellada yarxei analogika mia Efhmerida ana 10.000 polites???

    Ayto bre paidaki mou panta aporia to eixa...

  52. ss_sk avatar
    ss_sk 11/12/2008 12:44:44

    Προς τους απανταχού επίδοξους Photoshop-άκηδες:
    πατάμε Ctrl+Alt+Del και στην καρτέλα ''Εφαρμογές'' ή ''Διεργασίες'' εντοπίζουμε το εγκεφαλικό πρόγραμμα που έχει κολλήσει και το διαγράφουμε.

    Που θα μας πείτε ότι το χέρι είναι μακρύ και στραβό. Βόδια!

    Δε χρειάζεται να είσαι ο Da Vinci για να γνωρίζεις λίγα από ανθρώπινη ανατομία (και άρα αναλογίες) ούτε η Coco Chanel για να αντιλαμβάνεσαι ότι το μανίκι ενός σακακιού (της αυτής ποιότητας) τσαλακώνει και κάνει ζάρες.

    Άει στο διάολο!

    Και δεν το κόβω το δικό μου χέρι ότι είναι αυθεντική η φωτό. Αλλά η πλαστότητά της (αν υφίσταται) θα φανεί αλλιώς.

    Που μου μάθατε και το Photoshop!

  53. aris53m avatar
    aris53m 11/12/2008 12:47:19

    Αμάν πιά, πρόβες ... κάναν οι ανθρώποι ...

  54. Photosopakias avatar
    Photosopakias 11/12/2008 12:50:23

    Πέστα, ss_sk χρυσόστομε, γιατί γίναν όλοι ειδικοί, για πες τους να δουν και το χρώμα του χεριού με το άλλο χέρι΄που διακρίνεται, πες τους επίσης να δουν και την στάση των ποδιών (μηρών) του.

  55. ataktos avatar
    ataktos 11/12/2008 12:51:19

    Lakis- den gnorizis apo avta ke lipame psaksto na dis .Edo sto Elladistan den mas lipi doksa to diabolo i pliroforia tin ehoume ke tin kataktisame .Avto pou den katalabame pou mesa se 30 hronia prepi na apobaloume tous kathe idous KOKO tous legan palia tora IDIOKTITES avtou tou horou helis ,kratos pesto .Pantos organomeno kinonia sta plesia tis Evropaikis Enosis .An den sou aresi to parapano min kanis san tin Aleka tou kolou ta eniamera ,ime stin E.E. alla tin polemao apo mesa . Protasi pai me tin Gianna ston Megalo Adelfo tis .Etsi ke mas dini neo erethisma gia EPANASTASI .panial kolega . Ke tote emis tha skevtoume irema ke sosta .Yparho!!!

  56. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 11/12/2008 13:06:00

    @Atakte,

    den kanw san thn Aleka. Oute eimai kata hs Evrwpaikhs Enwshs.

    Me exoun brei kamposa straba ki anapoda alla panta pesaxna kai psaxnw na dw pou eftaiksa/ftaiw egw.

    Den synhthizw na psaxnw panta to ftaiksimo stous allous kai dh sthn "koinwnia" kai sto "kratos"...

    Kathe 4 xronia (sthn kalyterh periptwsh) sthn Ellada didetai h eykaireia na allakseis thn diakybernhsh tou kratous ama den sou aresei.

    Olws periergws blepw synexeia dyo kommata na bgainoun, apartizomena apo fatses pou tis exw barethei akomh ki egw pou zw sto ekswteriko kai gia tis opoies fatses bwa o topos oti mphkane ksebrakwtoi sthn politikh kai shmera exoune terasties periousies...

    Alla ayta ta dyo kommata kai aytes oi sygkekrimens fatses ths symforas den eklegonte mona/monoi tous!

    Pairnoun apo 50.000-60.000 stavrous o kathenas, apo tous "bolemenous" h apo autous pou evelpistoun na "boleytoun".

    Opote ATAKTE mou mhn kaneis esy ton Epanastath tou kwlou giati stis ekloges pali aytous tous dyo tha pshfiseis...

  57. TEO avatar
    TEO 11/12/2008 13:08:34

    ekopses emena kai afinis autous kala pas MME ANTInews

  58. Anendotos avatar
    Anendotos 11/12/2008 13:11:28

    @Lakis, Spain

    Μα και στην Ελλάδα, οι εφημερίδες ουσιαστικά δεν είναι πάνω από 5-6 (οι μεγάλες). Οι υπόλοιπες μικρότερες, είναι ξέπλυμα, κρατικοδίαιτοι (με κρατική διαφήμιση), και κάθε λογής αλλοι μικρομεσαιο-διαπλεκόμενοι. Οι μεγάλοι διαπλεκόμενοι επιχειρηματίες έχουν τα μεγάλα ΜΜΕ και τα μικρολαμόγια τις μικρές.

  59. τιραμολα avatar
    τιραμολα 11/12/2008 13:14:32

    Φωτοσουτ-φωτοσοπ-φωτομπαρμπουτσαλα
    Οι πυρκαγιες περυσι , το Βατοπεδι , τα ομολογα , οι κουμπαροι και η δολοφονια του παιδιου ειναι ή ασυμετρες απειλες ή συνομωσια απο κυκλους για ανατροπη του Καραμανλη επειδη συνεργαστηκε με τον Πουτιν!!!!!!!!!!!

  60. TEO avatar
    TEO 11/12/2008 13:15:06

    ποιος τσαβεσ ποιος καστρο και ποιος μοραλεσ ο καραμανλης ειναι ο στοχος των αμερικανων που με την φιλαλαικη και ανθρωπινη πολιτικη του μπαινει συνεχως εμποδιο στα ιμπεριαλιστικα σχεδια της υπερδυναμης. επισης η σφαιρα εξοστρακισηκε και η φωτογραφια ειναι φωτομονταζ.

    Με λενε θοδωρη και ειμαι καλα

  61. ataktos avatar
    ataktos 11/12/2008 13:16:27

    Lakis- opion thelo eho psifisi stin zoi mou ,ke den eho apologithi se kanenan ala oute se esena agnoste mou .Pantos roufiano POTE!! epanastatis den ksero an ime i ohi tha to krinoun i sintrofi mou fili ,towazysze i wspolucznie ze szkolnej lawy ston tafo mou(min ton perimenis grigora ke me louloudia alloste ta ellinika bouna olo tetia kokala ehoun mesa stin psihi tous)

  62. mediaspotgr.blogspot.com avatar
    mediaspotgr.blogspot.com 11/12/2008 13:17:33

    ΓΙΑΤΙ ΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ;;;ΣΕ ΦΟΒΙΖΕΙ;;;

  63. mediaspotgr.blogspot.com avatar
    mediaspotgr.blogspot.com 11/12/2008 13:23:53

    ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΡΕ ΑΛΗΤΕΣ;;;ΕΤΣΙ ΣΤΟΧΕΥΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΑΤΕ;;;

  64. scarab avatar
    scarab 11/12/2008 13:24:22

    @65 & 69
    Πρόκειται για 2 διαφορετικές φωτογραφίες με διαφορά δεκάτων του δευτερολέπτου.
    Το καταλαβαίνεις από τον βηματισμού του νεαρού στο δεύτερο πλάνο.
    Άρα οι λείψεις ήταν πολλές για την απορία σχολιαστή στην αρχή.

  65. mediaspotgr.blogspot.com avatar
    mediaspotgr.blogspot.com 11/12/2008 13:25:00

    ΕΠΙΜΕΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ.............

  66. ataktos avatar
    ataktos 11/12/2008 13:25:21

    Factorx – ευτυχώς για όλους μας δεν υπάρχει σύστημα ψυχολογικής ανάλυσης H/Y ,κάνω πρόταση να απευθυνθείς στους επώνυμους μου(με το ίδιο επώνυμο εννοώ) να κάνουν ένα τέτοιο πρόγραμμα .Λες να μπορέσουν στο μέλλον;;;;;;;;;;;;Αρε δουλεια που τους βρήκαμε!!!!!!!!!!!!!!

  67. mediaspotgr.blogspot.com avatar
    mediaspotgr.blogspot.com 11/12/2008 13:26:48

    ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΚΟΥΓΙΑ - ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΥ ;;;
    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΕΠΕΙΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ;;;

  68. Γιάννης avatar
    Γιάννης 11/12/2008 13:27:03

    Για να μην τρελαινόμαστε εντελώς, η φωτογραφία που δημοσιεύεται εδώ δεν είναι μόνη της. Υπάρχουν κι άλλες που δείχνουν τον ίδιο αστυνομικό με το όπλο στο χέρι σε λιγότερο έντονες φάσεις. Από τη σειρά των φωτογραφιών φαίνεται ότι ο αστυνομικός κινείται, το πλήθος κινείται στο βάθος.

    Και η Γη κινείται αλλά κάποιοι ακόμη δεν το πιστεύουν

  69. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/12/2008 13:27:51

    Διαβάζοντας και τα δυο ποστ + σχόλια για το θέμα, καταλήγω κι εγώ ότι ΠΡΕΠΕΙ να είναι γνήσια η φωτό. Παρ' όλω που στην αρχή πίστεψα ότι ήταν μοντάζ, λόγω: "Αν προσεξετε καλα το χερι του δεξιου η κοροιδια φαινεται. Το ρουχο μοιαζει να εχει διαφορετικη υφη οπως επισης κανει και μια περιεργη γωνια στο κατω μερος στο υψος του αγκωνα. Η κολονα κρυβει πολυ καλα το μερος που επρεπε να βλεπουμε για να εχουμε ενα καλυτερο συμπερασμα", ("Breezer").

    Βασικά, γιατί θα έλεγε η ανακοίνωση του ΕΤ για αντιδεοντολογική συμπεριφορά του φωτορεπόρτερ, ώστε να σταματήσει και κάθε συζήτηση, και γιατί θα είχε βγει αμέσως η Αστυνομία να διαψεύσει το γεγονός και, ίσως, να μηνύσει και τον φωτορεπόρτερ. Επίσης, γιατί το ξανακάνει θέμα ο Φάκτωρ, πράγμα που ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να το έκανε μετά από δυο- τρείς μέρες, ΑΝ το ζήτημα ήταν "πατάτα".

    Η εξέλιξη του θέματος, όσον αφορά την απόλυση του φωτορεπόρτερ Κώστα Τσιρώνη, είναι κατάφορη παραβίαση του εργατικού δικαίου, της δημοσιογραφικής δεοντολογίας και, ΚΥΡΙΩΣ, του Συντάγματος (ελευθεροτυπία).

    ΑΡΑ, είναι ευθύνη της ΕΣΗΕΑ, (ή οι φωτορεπόρτερ ...εξαιρούνται αυτής;), να αναδείξει το θέμα, (: "φέξε μου και γλίστρησα";) ΚΑΙ του Εισαγγελέα, (: "γράψ' τα στο χιόνι";) .

    Άκουσα, και το θέτω στους ειδικούς προς διερεύνηση, ότι το όπλο αυτό ρίχνει πλαστικές σφαίρες. Που δεν μοιάζουν με σφαίρες, αλλά με "κάτι" σαν κουτάκι φιλμ φωτογραφικής μηχανής.

  70. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 11/12/2008 13:28:39

    Α ρε Τσιρωνη φουκαρα...Τοχει το τονομα φαινεται!!!

    Γιαννα αντε πιες καφε με την πρωθυπουργινα της Αργεντινης να συζητησετε ποια εκανε τα περισσοτερα ληφτινγκ και ποια δαγκοσε πιο δυνατα τον αντρα της....

  71. Anendotos avatar
    Anendotos 11/12/2008 13:29:03

    @mediaspotgr.blogspot.com

    Είσαι ανόητος. Σταμάτα να γίνεσαι και προκλητικός. Πήγαινε στον Ελ.Τύπο της Τρίτης και βρές τις 3-4 φωτογραφίες που δημοσιεύθηκαν. Και κλείστο. Δεν μιλάς σε παρόμοιούς σου.

  72. Factorx avatar
    Factorx 11/12/2008 13:29:53

    @mediaspotgr.blogspot.com: Τι προσπαθείς να κανεις; Να προσέξει κανένας το μπλοκάκι σου; Η φωτογραφία ΑΣΧΕΤΕ, είναι δημοσιευμένη στον ΕΤ την Τρίτη

  73. Anendotos avatar
    Anendotos 11/12/2008 13:30:37

    @mediaspotgr.blogspot.com

    Επίσης, επειδή έχεις μπλέξει την π με την βούρτσα, τι σχέση έχει αυτή η φωτό με τον Κούγια και τη δολοφονία στα Εξάρχεια; Αυτή είναι από τα επεισόδια που ακολούθησαν τις επόμενες ημέρες.

  74. mediaspotgr.blogspot.com avatar
    mediaspotgr.blogspot.com 11/12/2008 13:31:27

    ΑΦΗΣΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ , ΓΙΑ ΝΑ ΕΜΠΕΔΩΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ Ο ΜΠΑΤΣΟΣ ΣΤΟΧΕΥΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΥΨΟΥΣ ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣ ΡΙΧΝΕΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ... ΑΞΙΟΣ Ο ΡΟΥΦΙΑΝΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΣΟΥ ANTINEWS...
    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΜΠΑΝΙΖΕΙΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ;;;

  75. Xase avatar
    Xase 11/12/2008 13:34:48

    Τελικα φιλοι μου οι αντιφασεις ειναι πολλες. Ο Παπαγιαννης γραφει στο μπλογκ του οτι ο δημοσιογραφος απολυθηκε γιατι ενω ηταν αποκειστικα φωτογραφος του ελ. τυπου και ειχε λαβει εντολη να μην πουλησει την φωτογραφια στον ξενο τυπο, αυτος την πουλησε με αποτελεσμα να τον απολυσουν.

  76. scarab avatar
    scarab 11/12/2008 13:35:33

    Άμα τα ¨έπαιρνε¨ το Αντι θα είχε και καλύτερο service στους αγώνες και δεν θα ξέμενε κάθε λίγο:)))

  77. factorx avatar
    factorx 11/12/2008 13:35:45

    Διαβάστε όλοι τα σχόλια του mediaspotgr.blogspot.com
    για να καταλάβετε μόνοι σας οτι η βλακεία πάει συνεφο στο διαδίκτυο.
    Ο πανέξυπνος μπερδεψε τα γεγονότα του πυροβολισμού στον αέρα με την φωτογραφία του ΕΤ και όλα τα άλλα.

    και διααμαρτύρεται οτι τον κόβω

  78. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/12/2008 13:36:55

    Την άποψη του Τσιρώνη την ξέρουμε; Έχει κανένα μπλογκ- σάιτ;

  79. Factorx avatar
    Factorx 11/12/2008 13:38:57

    @scarab: Ελα ντε, σωστός;

  80. Factorx avatar
    Factorx 11/12/2008 13:40:21

    Κι εμένα με προβλημάτισε το χέρι πίσω απο τον κολώνα. Αλλά αφήστε το και θα δούμε.

    Βασίζομαι στη γνωμη συναδέλφων που ξέρουν το φωτογράφο και εγγυώνται

  81. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 11/12/2008 13:42:25

    @Anendote,
    me kalypses plhrws oson afora tis efhmerides sthn Ellada.


    @Atakte,
    Коммунизм умер на все

  82. t avatar
    t 11/12/2008 13:45:10

    Τραγική κατάσταση εντός του ΑΠΘ.
    όπου, σύμφωνα με πανεπιστημιακούς, η καταστροφή είναι σχεδόν ολοκληρωτική σε αρκετές σχολές ενώ έχει αφαιρεθεί σημαντικός αριθμός υπολογιστών αλλά και εξοπλισμοί εργαστηρίων!
    greece-salonika.blogspot.com/2008/12/blog-post_9314.html
    Μπράβο στην παιδία μας και τον πολιτισμό μας. Σκέτη πρόοδος.

  83. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 11/12/2008 13:45:35

    @Factora,

    ta MAT den feroun pyrobola opla giati se maxh swma me swma mporei na tous apospastoun.

    Apagorevetai na feroun pyrobola opla otan bgainoun sto dromo.

    Opote as eisai epifylaktikos gia thn gnhsiothta ths Foto

  84. mediaspotgr.blogspot.com avatar
    mediaspotgr.blogspot.com 11/12/2008 13:48:12

    PROS ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡ factorx ΔΙΑΒΑΣΕ ΕΠΙΣΕΙΣ ΤΙ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΚΟΥΓΙΑ- ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΥ, ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΑΣ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΣ

  85. Γιάννης avatar
    Γιάννης 11/12/2008 13:49:03

    @ Ανώνυμο 1:37

    Κόψτε το παραμύθι ότι η φωτό είναι πλαστή και τις δήθεν γνώσεις photoshop για σάλτσα. Δεν το καταπίνουμε.

  86. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 11/12/2008 13:53:46

    @mediaspot.blogspot.com,

    bres re file allous tropous na diafhmiseis to blog sou.

    Ki ama den pataei psyxh kleisto to rhmadi...

    O Roussopoulos psaxnei yposthriktes, trexa...

  87. Anendotos avatar
    Anendotos 11/12/2008 13:55:10

    @mediaspotgr.blogspot.com

    Επιβεβαιώνεις, ότι εκτός από βλαξ, είσαι και βαλτός. Καλά φίλος του Κοτρώτσου και της Γιάννας είσαι;

  88. Le canard avatar
    Le canard 11/12/2008 13:56:36

    ΦακτορΧ, νομίζω ότι είναι ώρα να αρχίσεις να "κόβεις" κάποιους που μπαίνουν στο μπλόγκ. Π.χ. Ανώνυμος 96. Τέτοιους δεν τους θέλουμε μέσα δω.

  89. Le canard avatar
    Le canard 11/12/2008 13:57:53

    Το ίδιο ισχύει και για τον mediaspotgr.blogspot.com που έχει μπλέξει την π... με τη βούρτσα.

  90. Γιάννης avatar
    Γιάννης 11/12/2008 14:02:18

    Τρολάκι δεν μασάω. Δεν θα κάνουμε τη συζήτηση μπάχαλο για χάρη σου

  91. Helmut avatar
    Helmut 11/12/2008 14:10:42

    @νήπιος γέρων
    ΑΡΑ, είναι ευθύνη της ΕΣΗΕΑ, (ή οι φωτορεπόρτερ …εξαιρούνται αυτής;)

    Σε πληροφορώ πως η ΕΣΗΕΑ μάχεται με νύχια και με δόντια για να μην μπορούν να γίνουν μέλη της οι φωτορεπόρτερ. Δες πρόσφατα "επεισόδια" π.χ. εδώ: http://www.antinews.gr/?p=3900

  92. Ιοκαστη avatar
    Ιοκαστη 11/12/2008 14:11:11

    ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ

    Ας μου πει καποιος ΠΑΤΡΙΝΟΣ, αν η αποβιβαση των πλοιων της Αδριατικης γραμμης ειναι ομαλη για τους Χριστουγεννιατικους επισκεπτες, που βρισκονται καθ' οδον για τη χωρα μας μεσω Ιταλιας;;;;
    Αναφερομαι στη συνεχεια στους οδικους αξονες για Αθηνα και Γιοφυρι Ριο/ Αντιρριο.

    Ευχαριστω

  93. hlektra avatar
    hlektra 11/12/2008 14:15:14

    aporias axio omos giati xafnika to xeri tou aqstinomikou dixnei pros ta pano

  94. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 11/12/2008 14:17:19

    Μια μαθήτρια προσφέρει λουλούδια στον φρουρό αστυνομικού τμήματος. Βλοσυρός εκείνος δεν το δέχεται. Κακώς, το Mega όμως πώς βρέθηκε εκεί να απαθανατίσει το γεγονός;

  95. hlektra avatar
    hlektra 11/12/2008 14:42:48

    2:33

    exo idea apo thn proigoumeni fotografia poy exei anartisi o anti, kai itane diaforetiki

  96. Factorx avatar
    Factorx 11/12/2008 14:50:43

    Δείτε τις φωτογραφίες όπως τις δημοσίευσε ο ΕΤ

    http://www.antinews.gr/blogimages/fotoET.pdf

    Δείτε και τη φωτογραφία που δημοσιεύσαμε εμεις

    http://www.antinews.gr/?p=4572

  97. ataktos avatar
    ataktos 11/12/2008 15:01:20

    Lakis- μακαρει να ηξερα !!
    απο μαρξεισμο;;;αριστοτελη ,κοπερνικο κατι
    alla apo Коммунизм ne znaiout;;;

  98. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/12/2008 15:29:20

    (Θα προσπαθήσω να βάλω τμηματικά ένα σχόλιο, γιατί δεν το παίρνει. Οπότε, ΑΝ το πάρει, περιμένετε τις ...συνέχειες).

  99. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/12/2008 15:30:07

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ...

    Επειδή η ροή σχολίων είναι καταιγιστική, διάβασα ποστ και σχόλια μέχρι το #51 και έγραψα το σχόλιό μου. Όταν διάβασα μετά τα σχόλια κάτω από το δικό μου είδα:

    Φάκτωρ Χ Says:
    December 11th, 2008 at 1:35 pm

    "Διαβάστε όλοι τα σχόλια του "έτσι".blogspot.com
    για να καταλάβετε μόνοι σας οτι η βλακεία πάει συνεφο στο διαδίκτυο.
    Ο πανέξυπνος μπερδεψε τα γεγονότα του πυροβολισμού στον αέρα με την φωτογραφία του ΕΤ και όλα τα άλλα.
    και διααμαρτύρεται οτι τον κόβω".

    Ψάχνω τα σχόλια τα πριν να διαβάσω τα σχόλια του και βρίσκω:

  100. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/12/2008 15:30:58

    "έτσι" Says:
    December 11th, 2008 at 1:17 pm

    ΓΙΑΤΙ ΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ;;;ΣΕ ΦΟΒΙΖΕΙ;;;

    "έτσι" Says:
    December 11th, 2008 at 1:25 pm

    ΕΠΙΜΕΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ………….

    "έτσι" :
    December 11th, 2008 at 1:26 pm

    ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΚΟΥΓΙΑ - ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΥ ;;;
    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΕΠΕΙΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ;;;

    "έτσι" Says:
    December 11th, 2008 at 1:31 pm

    "ΑΦΗΣΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ , ΓΙΑ ΝΑ ΕΜΠΕΔΩΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ Ο ΜΠΑΤΣΟΣ ΣΤΟΧΕΥΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΥΨΟΥΣ ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣ ΡΙΧΝΕΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ… ΑΞΙΟΣ Ο ΡΟΥΦΙΑΝΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΣΟΥ ANTINEWS…
    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΜΠΑΝΙΖΕΙΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ;;;".

    Μετά, μπήκα και στο μπλογκ του "έτσι", μπας και εννοούσε ο Φάκτωρ κάποια σχόλια εκεί, και για να δω "τι παίζει". Έχει την εξής ανάρτηση για το θέμα:

  101. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/12/2008 15:32:19

    "ΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΝ"

    (: η φωτό)

    "Το περίστροφο στα χέρια του ένστολου αλήτη το βλέπεται καθαρά να σημαδεύει.

    Προσέξτε το σχήμα που σχηματίζει το χέρι του δεύτερου ένστολου αλήτη, και την πρόθεση του, αυτό τα λέει όλα.

    (Τρίτη, Δεκέμβριος 09, 2008 1 σχόλια:

    Ο/Η Ανώνυμος είπε...

    Ώπα ρε μάγκα που έβγαλες αμέσως το συμπέρασμα ότι σημαδεύουν ανθρώπους.

    ΕΣΕΙΣ φταίτε για τον εμφύλιο πόλεμο των τελευταίων ημερών. Είστε οι ΗΘΙΚΟΙ ΑΥΤΟΥΡΓΟΙ.

    ΦΤΟΥ ΣΑΣ. Αλήτες"
    (10 Δεκέμβριος 2008 2:27). (ΣΣ: υβριστικό μήνυμα).

    ==============

    Δεν θέλω να πω τι συμπέρασμα έβγαλα, ΑΛΛΑ ότι

    - "έχει πάρει φωτιά ο κώλος μας"

    - προσπαθούμε να αποκρυπτογραφήσουμε τα αλλοπρόσαλλα μηνύματα που εκπέμπονται από αντικρουόμενες πολιτικές, δημοσιογραφικές και πρακτορικές πλευρές και να τα συγκρίνουμε με αυτά που ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ, ώστε να "βγάλουμε άκρη". Γιατί...

    - ξαφνικά, ξυπνήσαμε από τα νερά, γιατί βουλιάζουμε νύχτα μέσα σε καταιγίδα και έχουμε έντρομοι ανακαλύψει, μόλις, ότι ο καπετάνιος και το πλήρωμα, όχι μόνο είναι μαλάκ_ς όπως ξέραμε, ΑΛΛΑ έχουν εγκαταλήψει το καράβι. Κι ΕΜΕΙΣ έχουμε και τις οικογένειές μας στο καράβι.

    - ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΩΡΑ ΓΙΑ ΧΑΣΙΜΟ!!! Λεπτό!

    - όλοι κρίνονται "στα δύσκολα", Φάκτωρα, και ΤΩΡΑ, ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΝΤΕ ΜΕΡΕΣ, είναι ό,τι πιο δύσκολο έχω ζήσει στα 55 χρόνια μου

  102. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/12/2008 15:41:03

    Κοίτα, τώρα, δεν παίρνει έναν επίλογο- "Πρόταση" για το θέμα...

  103. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/12/2008 15:45:17

    Άντε, μετά, να πεις ποιος φταίει! Πήρε τα άλλα, τώρα, δεν παίρνει αυτό το λίγο και χωρίς κανένα νικ μέσα. Γι' αυτό, λέμε, απώλεια χρόνου... Δεν βγάζεις άκρη.

  104. Ιοκαστη avatar
    Ιοκαστη 11/12/2008 15:46:41

    Μπραβο σου, Νηπιε Γεροντα

    Η ευστροφια και η ευπλασια του λογου σου
    οαση στις ανυδρες μερες της ψυχης μας

  105. Factorx avatar
    Factorx 11/12/2008 15:53:43

    @"νήπιος γέρων": Μπορείς να διατυπώσεις σαφώς τι θέλεις να πείς, γιατί δεν καταλαβαίνω; please

  106. Factorx avatar
    Factorx 11/12/2008 15:57:14

    @"νήπιος γέρων": νομίζεις οτι σε κόβουμε; ΑΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΕΙς ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Το είπαν κι άλλοι και μετά ζητήσαν συγνώμη

  107. Αχιλλέας avatar
    Αχιλλέας 11/12/2008 16:05:19

    @Ιοκαστη-Λάρα: "άνυδρες" ή "άνανδρες" - χωρίς άνδρα;

  108. Ιοκαστη avatar
    Ιοκαστη 11/12/2008 16:17:03

    Αχιλλεα

    Aνυδρες ειν΄οι μερες με τον ηλιο στο ζενιθ να καιει κατακουτελα χρονο χρυσαφι
    κι εμεις να κυνηγαμε μυγες με τη σκοτωστρα στο χερι
    και την ελπιδα κρεμασμενη στο περιμενε.
    Κομπλιμεντο εκανα η καημενη κι εσυ παραφρασες τη σκεψη μου, Ελληναρα.

  109. Κώτσος avatar
    Κώτσος 11/12/2008 16:46:33

    σας θαυμάζω! Όμως όχι και τόσο. Εξηγούμαι.

    Εδώ είναι αριστερό μπλογκ και οι περισσότεροι θαμώνες επίσης. Το ζήτημα της κρατικής βίας σας ενδιαφέρει δεόντως, παρόλο ανάμεσα στις χίλιες τρεις φράξιες της αριστεράς αντιμετωπίζεται ενίοτε εντελώς διαφορετικά. Παραμένει όμως ψηλά στην ιεραρχία σας (ενδεχομένως, δικαίως). Η παρούσα κρίση είναι ευκαιρία ενασχόλησης με το θέμα, είτε πρακτικά (στους δρόμους), είτε θεωρητικά. Έτσι, το ξεψαχνίζετε, το ξεκοκαλίζετε. Τι είπε ο ένας, το ο άλλος, πώς πέρασε η είδηση από τα (αστικά) ΜΜΕ στον μέσο θεατή, πώς στον ξένο δέκτη των εκεί ΜΜΕ, ερευνάτε τον ρόλο του κάθε δημοσιογράφου, εντύπου, σατυρικής εκπομπής. Ανιχνεύετε μία κοινή γραμμή διαφορετική από τη δική σας, και διαφορετική από την πραγματικότητα (όπως την αντιλαμβάνεστε, που εν προκειμένω για να είμαι και δίκαιος ενδεχομένως και πάλι να είναι σωστή). Αρνείστε έτσι πεισματικά να δεχθείτε οτιδήποτε σας "σερβίρουν" τα ΜΜΕ, και κάνετε άριστα! Από το ένα αυτί μπαίνει, και από το άλλο βγαίνει.

    Η αντίθετη γνώμη (η δική σας δηλαδή) εκφράζεται στα μέσα. Επειδή όπως ήδη είπα, η γνώμη της αριστεράς δεν είναι μία και μόνο μία, όλες οι εκδοχές της ακούγονται. Είτε από τα Συνασπιστήρια (που προφανώς προσδίδουν πολιτική κάλυψη σε όλα αυτά), είτε από το ΚΚΕ (που αρνείται την ατομική τρομοκρατία), είτε από διάφορους ημι-ανένταχτους αριστερούς, είτε ακόμη από δημοσιογράφους (το 90% των οποίων έθρεψε στην αριστερά). [Έτσι, για παράδειγμα η δολοφονία ονομάζεται δολοφονία από όλους άνευ εξαίρεσης από το πρώτο δευτερόλεπτο.]

    Έστω κι έτσι όμως, καλώς αμφισβητείτε, καλώς διεκδικείτε την αλήθεια, καλώς κλείνετε τα αυτιά σας σε ό,τι θεωρείτε "κυρίαρχη γνώμη".

    Παρόλ' αυτά βέβαια, και εδώ εστιάζεται η κριτική μου προς τους περισσότερους εδώ μέσα, βρίσκω ότι δεν κάνετε το ίδιο σε άλλα θέματα. Βρίσκω μάλιστα ότι με εντυπωσιακή ευκολία αναπαράγετε την χίλιες φορές περισσότερο κοινή γραμμή που εκπέμπουν τα ίδια μέσα, μέσα σε συνθήκες που η αντίθετη γνώμη (από την "κυρίαρχη") δεν ακούγεται ούτε κατά το ένα χιλιοστό όπως οι διάφορες εκφάνσεις των δικών σας απόψεων.

    Αναφέρομαι, επί παραδείγματι, στο ζήτημα της Μονής Βατοπεδίου. Από τέλη Αυγούστου μέχρι σήμερα, μόνο 2-3 φορές εμφανίστηκε ο Κοιρανίδης στις αρχές Δεκεμβρίου να απαντήσει και να εκφράσει μία διαφορετική άποψη. Η "κοινή" γραμμή των ΜΜΕ ήταν πολύ πιο έντονη. Οι καταδίκες, οι χλεύες, οι ειρωνίες, η ρίψη στο πυρ το εξώτερο, η απαξίωση, η επιθετικότητα, οι χαρακτηρισμοί, όλα χίλιες φορές πιο έντονα. Οι λέξεις μεγάλες. Χωρίς ίχνος συστολής, κανείς δεν περίμενε 2η κουβέντα και έδιναν κι έπαιρναν τα επίθετα: μαφία, ξέπλυμα μαύρου χρήματος, ιερές μπίζνες, οι μεγαλύτεροι κτηματομεσίτες των Βαλκανίων, μοναχοί με οφφ-σορ, χλιδάτη και κοσμική ζωή, ανάξιοι, εγκληματίες, να μπουν αμέσως στη φυλακή, διεφθαρμένοι κλπ. Όλη αυτή η μπόχα αναπαράγεται με απόλυτη συμφωνία 100% όλων των μέσων.

    Και το παράπονό μου είναι ότι και εδώ, και εσείς, τις αναπαράγατε χωρίς ενδοιασμούς, χωρίς επιφυλάξεις, χωρίς προσοχή στη χρήση των λέξεων, μάλλον με τόνο ενισχυτικό των όσων ακούμε από τα κεντρικά ΜΜΕ.

    Γιατί;

    Το θυμάστε το ανέκδοτο ότι κάποτε κυνηγούσαν τους κομμουνιστές και δεν αντέδρασα γιατί δεν ήταν δουλειά μου, μετά κυνηγούσαν τους φασίστες και δεν μίλησα γιατί δεν ήταν δουλειά μου, μετά τους τάδε, μετά τους δείνα, στο τέλος κυνήγησαν εμένα αλλά δεν υπήρχε κανένας άλλος να σκεφθεί αν θα μου συμπαρασταθεί ή όχι... [Το σκότωσα μάλλον, αλλά μπήκατε στο νόημα].

    Δείτε εδώ μία διαφορετική άποψη, που δεν ακούστηκε καθόλου, μα καθόλου στη χώρα

    http://www.antibaro.gr/articles/church/1208-efraim.html

  110. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 11/12/2008 16:58:54

    Εντελώς πληροφοριακά: Εδώ και ένα-δύο χρόνια όπως είπε και κάποιος σε βραδινή εκπομπή, επιτρέπεται στους ειδ. φρουρούς να φέρουν όπλο. Ζω στην Αθήνα και το έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια να το φέρουν στην εξάρτησή τους.

    Η αλληλουχία των φωτογραφιών στο .pdf προηγούμενου σχολίου, τα λέει και τα δείχνει όλα. Απαντάει και σε παρατήρηση σχολιαστού, «για ποιό λόγο ο φωτογράφος δεν έβαλε την φωτογραφική στο “κατα ριπάς”». Ε λοιπόν, την έβαλε. Σκεφτείτε κάτι άλλο για να απαξιώσετε το ντοκουμέντο, γιατί μέχρι στιγμής όχι απλά δεν σας βγαίνει, αλλά μας κάνετε και γελάμε σε στιγμές που αρμόζει κλάμα και οδυρμός.

  111. Factorx avatar
    Factorx 11/12/2008 17:01:27

    @Κώτσος: Φίλε Κώτσο γιατί "είμαστε αριστερό μπλογκ"; Σώνει και καλά να μας χώσεις ταμπέλα; "Αντί" είμαστε. Ή προσπαθούμε τουλάχιστον. Οσο μπορούμε.

  112. Ιοκαστη avatar
    Ιοκαστη 11/12/2008 17:32:54

    Α, ρε Κωτσο ποσο νυχτωμενος εισαι να μας σταμπαρεις αριστερους, διχως να κατανοεις, πως ο κοσμος σημερα επαψε να στοιβαζεται σε χρωματισμενα ρακενδυτα στρατοπεδα,
    αλλα την ευτυχια και τα πλουτη της δουλειας του διδασκει να μοιραζεται μεσα απο φωτεινα κι ευαερα σαλονια πολυτελειας.
    Η ευρωπαικη εικονα της αληθειας νομιζω, πως αφοριζει τις τυχον βαλκανιες αντιληψεις σου

  113. Ιοκαστη avatar
    Ιοκαστη 11/12/2008 18:15:42

    Εχεις δικαιο Ανωνυμε 131
    Αληθευει αυτο με το χαλι δολλαριων, που στρωνεται κι ανανεωνεται απο τα φιλοδωρηματα στην παναγια
    των ομογενων μας θρησκευτικων επισκεπτων απο Αυστραλια και Αμερικη, οι οποιοι συναγωνιζονται τους Γιαχωβαδες στα αεροδρομια με εικονιτσες και μπουκαλακια μ' αγιο μυρο.

  114. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/12/2008 23:43:26

    @Factorx #20: Θέλω να πω ότι έψαχνα μια ώρα να βρω το σχόλιο που αποδείκνυε την βλακεία του φίλου, και βρήκα μόνο ...παράπονά του. Και ότι έχει παραγίνει με τα παράπονα για λογοκρισία και πρέπει να γίνει συν-ζήτηση για το μοντερέισον. Να μπουν ΞΕΚΑΘΑΡΑ όρια και να γίνει ΓΝΩΣΤΗ η ακριβής λειτουργία του μοντερέισον, ώστε να μην πέφτει τζάμπα ο τσαμπουκάς σε σένα και, ΑΡΑ, στο μπλογκ.

    #@”νήπιος γέρων”: "νομίζεις οτι σε κόβουμε; ΑΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΕΙς ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Το είπαν κι άλλοι και μετά ζητήσαν συγνώμη".

    Ξέρω δεν νομίζω, για να ζητάω συγνώμη, μετά. Τι έγινε; τόσο στριφνά γράφω; Ή με έχεις κόψει ότι ...ντρέπομαι να πω στα ίσια τι σκέφτομαι;

  115. Factorx avatar
    Factorx 12/12/2008 00:30:20

    @νήπιος γέρων. Το επεισόδιο θεωρείται λήξαν. Σε θεωρούμε συν-φάκτορα και τα πέρνουμε στο κρανίο τη στιγμή που είναι χιλιάδες μέσα κι εσυ φωνάζει "το σχολιάκι μου, το σχολιάκι μου". Απάντησα σκληρά και ειναι mea culpa. Αλλά μοντερεσιον συλλογικο δεν μπαίνει. Εχω βάλει ένα καλό για βλάκες. Τους μυρίζεται και του κόβει αμεσως. Το θέμα ειναι με ποιον συζητάμε, Μεταξυ μας, ή με όλους όσους θέλουν και νοιάζονται;

  116. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 12/12/2008 01:56:05

    @Factorx: "Το επεισόδιο θεωρείται λήξαν": συγνώμη, αλλά, δυστυχώς ή ευτυχώς, όχι από μένα. Θέλω να είμαι ξεκάθαρος. Δεν είμαστε οι δυο μας εδώ. Με ενδιαφέρει η γνώμη ανθρώπων που εκτιμώ εδώ μέσα. Δεν κάνω PR- κωλοτούμπες. "Για μια ΕΚΤΙΜΗΣΗ ζούμε", με έμαθε ο γέρος μου.

    "mea culpa": δεν είμαι πασόκος. Για την ακρίβεια, πιστεύω στο "ΔΕΝ ΘΙΓΟΥΜΕ, (ΓΙΑΤΙ) ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΟΥΜΕ" της Μεγάλης Ελλάδας. Στην Ιταλία δεν ήσουν; δεν πιστεύεις ότι έτσι θα πάει καλύτερα ο κόσμος; Ή πιστεύεις στο γύρνα και το άλλο μάγουλο; Ιδεολογικές διαφορές...

    “το σχολιάκι μου, το σχολιάκι μου”: πολύ μα_άκας πρέπει να είναι αυτό το νούμερο που γκρινιάζει έτσι, σαν "νήπιο". Εγώ, όμως, είμαι και "γέρων", και δεν κολλάει. Γιατί τα γερόντια δεν έχουν δόντια: ΔΕΝ ΜΑΣΑΝΕ και τα λένε χύμα. Οπότε, μάλλον, ψέματα είναι αυτό, ε;

    =============

    Εννοείται ότι είμαι πολύ στεναχωρημένος. Γιατί μέσα μου πιστεύω ότι αντιμετωπίστηκα ανάρμοστα από τους Φάκτορες. ΟΜΩΣ, αυτή είναι η γνώμη μου και ...ο καθένας έχει την καλύτερη ιδέα για τον εαυτό του. Θέτω, λοιπόν, τον "νήπιο γέροντα" στην διαλεκτική ευχέρειά σας. Όλων όσων έχουμε ανταλλάξει σχόλια εδώ, ή διαβάζουν, απλώς. ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ; Να σταματήσω να σχολιάζω- γράφω ή όχι. Με ενδιαφέρουν περισσότερο οι γνώμες όλων όσων έχουμε "διαπληκτισθεί" ιδεο-λογικά. Και όσο μικρότεροι, τόσο καλύτερα.

    NOT HARD FEELINGS...

    YΓ. Κουράστηκα... Πάω να ανοίξω τα παράθυρα να ακούω την βροχούλα. Θα βάλω και τους "Θεριστές" του Παυλέα. Αν είμαι τυχερός, μπορεί και να κλάψω...

    ***

    Μπήκε ένας ήλιος μες στο σπίτι και με ξύπνησε
    μετά με οδήγησε σε κάτι έρημες ακτές,
    έκαψε όλα μου τα ρούχα και με τύφλωσε,
    άπλωσε γύρω μου κάτι παράξενες σκιές.

    Μετά μου κόλλησε στα μάτια τηλεσκόπια
    και είδα ηλιοτρόπια σε κάμπους μακρινούς
    να στρέφονται στο φως σαν περισκόπια
    για αυτούς που θάφτηκαν από ασήκωτους καιρούς.

    Για όλους αυτούς που ονειρεύτηκαν να ζήσουν
    ένα ταξίδι μακρινό μα δεν προλάβανε αυτούς,
    αυτούς που δεν προλάβαν να γυρίσουν
    απ'το ταξίδι που οι άλλοι ονειρεύτηκαν απλώς...

    Ήρθε ένας άνεμος το απόγευμα και φύσηξε,
    κάπου μακριά μουγκρίζαν κάτι μηχανές
    κι όπως κυλούσε το τραγούδι τους με κοίμιζε,
    κάτι μου θύμιζε, κάτι εικόνες απ'το χτες.

    Κάτι ανθρώπους που με ΚΡΥΨΑΝ όταν ΈΒΡΕΧΕ,
    αίμα και δάκρυα πάνω στις σκεπές,
    κάτι κορίτσια που με κύλισαν στα σύννεφα
    όταν πατάγανε στη Γη με τα δρεπάνια οι θεριστές.

    Όσοι κρυφτήκαν στα τριαντάφυλλα γλιτώσαν,
    άλλοι πληρώσαν για κάθε αύριο με ένα χτες
    μα οι θεριστές ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑ δεν προδώσαν,
    ξηλώσαν τα αγκάθια απ'όλες τις καρδιές...

    Ήρθε ένα σύννεφο το βράδυ και με τύλιξε,
    πριν να προλάβω να σκεφτώ γέμισε η νύχτα αστραπές
    κι ώσπου να βρω κάτι να πω η νύχτα μίλησε,
    η νύχτα είπε πως απόψε είναι νύχτα για ευχές...

    Τα πλάσματα τριγύρω ησυχάσαν,
    μόνο το δέντρο της σιωπής, το δέντρο της σιωπής
    άπλωσε λίγο τα κλαδιά του και με φτάσαν,
    είχαν τα λόγια που θα πω μέσα στα φύλλα του φωλιές:

    Θέλω έναν ήλιο το πρωί πάνω απ'τη θάλασσα,
    έναν άνεμο το απόγευμα να διώχνει τις σκιές,
    ένα σύννεφο το βράδυ, ένα σύννεφο
    που οι κεραυνοί του να φωτίζουνε στα βράχια τις μορφές
    όλων αυτών που ονειρεύτηκαν να ζήσουν
    ένα ταξίδι μακρινό μα δεν προλάβανε αυτούς,
    αυτούς που δεν προλάβαν να γυρίσουν
    απ'το ταξίδι που οι άλλοι ονειρεύτηκαν απλώς...

    Αυτά είχα να τους πω όμως δε μίλησα,
    μ'άρεσε όπως την κοιτάζανε οι λύκοι από μακριά,
    αγκάλιασα τη νύχτα και τη φίλησα,
    ήτανε ωραία τα φιλιά...
    ήτανε ωραία τα φιλιά...
    ήτανε...

    (Παύλος Παυλίδης)

  117. κιbo avatar
    κιbo 12/12/2008 16:56:31

    AISXOS!!! ti en auta p ginode n pane sto diaolo oloi !! munia batsoi !!...