17/03/2009 22:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποκτήσαμε και νέο κόμμα

Τη διακήρυξη αρχών και θέσεων του νέου πολιτικού σχηματισμού «Δράση» ανακοίνωσαν ο Στέφανος Μάνος, ο Βασίλης Κοντογιαννόπουλος και ο Γιάννης Μπουτάρης. Το νέο κόμμα θα κάνει το ντεμπούτο του στις Ευρωεκλογές του Ιουνίου.

Στόχος του νέου κόμματος, που «απευθύνεται στον σκεπτόμενο πολίτη», όπως χαρακτηριστικά είπαν, είναι η διεκδίκηση συνεργασίας με το πρώτο κόμμα στην περίπτωση μη αυτοδυναμίας στις εθνικές εκλογές (!!!)

Η διοικούσα 11μελής επιτροπή του νέου πολιτικού σχήματος δεν έχει αποφασίσει ακόμα το πρόσωπο που θα ηγηθεί του κόμματος, ενώ μετέχουν ακόμη καθηγητές, διακεκριμένοι επιστήμονες και εκπρόσωποι του επιχειρηματικού κόσμου. Ο πρόεδρος του Εθνικού Συμβουλίου Παιδείας Θ. Βερέμης, ο οποίος συμμετείχε επίσης στο πάνελ, είπε ότι το νέο κόμμα στηρίζεται στην κοινωνία των πολιτών, η οποία «λανθάνει στη χώρα μας».

Σε σχετική ερώτηση, οι πρωτεργάτες της πρωτοβουλίας τόνισαν ότι σε περίπτωση πρόωρων εκλογών, το κόμμα δεν θα συμμετάσχει, ενώ διευκρίνισαν ότι δεν έχει αποφασιστεί ποιος θα τεθεί επικεφαλής του ευρωψηφοδελτίου.

Με γραπτό χαιρετισμό του, ο οποίος διαβάστηκε κατά την παρουσίαση, ο πρώην βουλευτής Ανδρέας Ανδριανόπουλος ανέφερε ότι το νέο κόμμα αποτελεί «ελπίδα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 17/03/2009 23:06:25

    Πάνος Βερέμης ή Θάνος Βερέμης;

    είναι λάθος ή είναι άλλος;

  2. kanis avatar
    kanis 17/03/2009 23:12:07

    Βερέμης Θάνος, Καθηγητής, Πρόεδρος Εθνικού Συμβουλίου Παιδείας ;

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/03/2009 23:13:13

    Μπα, ο ίδιος είναι.

    Την τύχη των "Ταύρων" θα έχει το νέο απόκομμα. Με τις "προσωπικότητες" που πρωτοστατούν σ' αυτό και με το στιγματισμό από την εμμονή στο νεοφιλελευθερισμό, έχει ήδη ξεκινήσει από αρνητική αφετηρία.

    Πάμε γι' άλλα...

  4. μουτζούρης avatar
    μουτζούρης 17/03/2009 23:13:13

    Τι Λωζάνη , τι Κωζάνη.

  5. Keep Talking avatar
    Keep Talking 17/03/2009 23:21:30

    Που πανε τ' αγορια με τ' αρβυλα γεματα νεοφιλελευθερισμο; Θα τους πανε για πρωινο οι ψηφοφοροι.

  6. G.GAKIS avatar
    G.GAKIS 17/03/2009 23:29:47

    ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Η ΟΔΟΣ ΜΕΛΙΔΟΝΗ ΞΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΕΦΕΔΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΞΕΠΕΣΕ ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΤΕΛΕΜΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΧΑΡΟΠΟΙΕΙ;

  7. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 18/03/2009 00:00:47

    O Πάνος Καζάκος εννοεί ο Factorx..αλλά οκ..

    γνωστός και μη εξαιρετέος υπέρμαχος του λιγότερου κράτους..κτλ..κτλ..

  8. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 18/03/2009 00:04:18

    για θυμήστε μου, στο πασόκ δεν βολόδερναν τούτα τα παλληκάρια; γειά σου γαπ καραμπουζουκλή!

  9. perabrexei kai bronta avatar
    perabrexei kai bronta 18/03/2009 00:06:33

    πάντως ρε παιδιά ναναι καλά τα κανάλια μόνο στον σκαϊ στις ειδήσεις το άκουσα, γιατί τέτοια μούγκα οι άλλοι? ιτ να πω καλή τύχη στους ανθρωπους αν και ο Μάνος δεν είναι και ότι καλύτερο από πλευράς απόψεων, ο Μπουτάρης όμως τον είχα για αριστερίζουσα ύπαρξη.. αν είναι αυτός που έβαλε για δήμαρχος Θεσσαλονίκης.. εκτός και είναι κανας άλλος....

  10. perabrexei kai bronta avatar
    perabrexei kai bronta 18/03/2009 00:20:52

    έχει κάνει αποτοξίνωση ο άνθρωπος και τα έχει παραδεχθεί όλα στην τηλεόραση, δεν θυμάμαι σε ποιά εκπομπή.

  11. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 00:28:21

    Αφού, δεν έχουν αποφασίσει, ποιός θα ηγηθεί, γιατί δεν το προτείνουν στην Ντόρα ή τον Κυριακό, που έχουν και το απωθημένο τους τα παιδιά κι έχουν και την ίδια ιδεολογία!

  12. M avatar
    M 18/03/2009 00:44:51

    Καινούριο κόμμα ε;
    Κι έλεγα τι μας έλειπε...

    Έτσι πάντως όπως έχουν γίνει τα πράγματα, το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα όταν πέτυχα το ρεπορτάζ δεν ήταν "ποιες να είναι οι θέσεις τους;" αλλά "ποιος να το χρηματοδοτεί άραγε... ποιος να είναι από πίσω;".

    Δεν φταίω εγώ! Η διαπλοκή έχει μπολιάσει στο συνειδητό και υποσυνείδητό μου.


    peravrexei είπε:
    >>έχει κάνει αποτοξίνωση ο άνθρωπος και τα έχει παραδεχθεί όλα στην τηλεόραση, δεν θυμάμαι σε ποιά εκπομπή.>>

    Είχε δώσει πάντως σίγουρα συνέντευξη για αυτό το θέμα στα ΝΕΑ σχετικά πρόσφατα.

  13. ariel avatar
    ariel 18/03/2009 00:49:41

    Μεθούας εννοείς τον Μπουτάρη. Ηταν κάποτε, δεν το έκρυψε ποτέ. Εχει κάνει γερή αποτοξίνωση, είναι σωστός επιχειρηματίας και πράγματι αριστέριζε. Μακάρι να είχε βγεί δήμαρχος Θεσσαλονίκης, γιατι αγαπάει την πόλη και είναι ικανός. Στον Αρκτούρο, έχει ρίξει και λεφτά και δουλειά.

  14. Σπύρος avatar
    Σπύρος 18/03/2009 01:03:59

    Πλήν τού Μπουτάρη πού είναι μιά Αξιοπρεπέστατη Προσωπικότητα ,οι λοιποί να μάς λείπουν..
    Καλά ο κυρ Βερέμης ως εκπρόσωπος Κομματος θα τρελλαθεί να δίνει συνεντεύξεις σε Τουρκικά Πρακτορεία ειδήσεων μαζί με την Ρεπούση για να καταγγέλλουν τήν Σφαγή τής Τριπολιτσάς και λοιπές Ελληνικές ΄θηριωδίες΄...........

  15. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/03/2009 01:13:05

    @15
    Εγώ πάντως απορώ για το εξής: τώρα που ο Βερέμης είναι επίσημα πλέον κομματικός αντίπαλος, τι περιμένει ο Αρούλης για να τον ξωπετάξει από το ΕΣΥΠ;

    Εκτός κι αν ο νεοταξίτης έχει κάποια στοιχεία και τον κρατάει γερά...

  16. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 18/03/2009 01:13:38

    Αξιοπρεπέστατη ή μη, θα κάνει τη δεύτερη φωνή στον Βερέμη ο Μπουτάρης. Πρώτο βιολί υποστήριξης της Ρεπούση στη Θεσσαλονίκη ήτανε τότε.

  17. Σπύρος avatar
    Σπύρος 18/03/2009 01:29:01

    Τηλέμαχος@17
    Δεν το γνώριζα αυτό πού γράφεις για τον Μπουτάρη.
    Οπως και νάχει πάντως στίς εκλογές τής Θεσσαλονίκης ,ανάμεσα στούς υπόλοιπους υποψηφίους,ήταν μιά παρουσία πού ξεχώριζε...
    Εξυπακούεται πάντως πως η ΄Δράση΄μυρίζει Μ.Κ.Ο.απο μακριά.

  18. μπάμπης avatar
    μπάμπης 18/03/2009 01:33:36

    θα προτείνουν και της αλήστου κοντογιαννοπουλικές ποδιές εξαιτίας των οποίων από 16 χρονώ γίναμε αναρχοαυτόνομοι?

    :P

  19. αντί avatar
    αντί 18/03/2009 01:38:37

    Τι δουλειά έχει ο Μπουτάρης με τους άλλους;

  20. Mόνος και όχι Μάνος avatar
    Mόνος και όχι Μάνος 18/03/2009 01:44:12

    Άν κάποιοι κατηγορούν τον Μπουτάρη (για πράγματα που "έχουν ακούσει" κάπου), ενώ ποτέ δεν έχουν κατηγορήσει δημόσια "επιχειρηματίες" που ακούν στο όνομα Βουλγαράκης ή Παυλίδης και "εισοδηματίες" που ακούν στο όνομα Καρατζαφέρης ή Καραμανλής, δύο τινά μπορούν να ισχύουν: Είτε αυτοί οι κάποιοι είναι τοξικομανείς που δεν θέλουν με τίποτα να αποτοξινωθούν από τη δεξιολαικούρα τους, είτε μας δουλεύουν όλους, όπως ο Αλογοσκούφης με την "απογραφή" του.
    Και είχαμε ακούσει το Μάνο το 1980, ως Υπουργό Χωροταξίας, ίσως η Αθήνα δεν θα ήταν τόσο μεσανατολίτικη λαμαρινοτσιμεντούπολη, όπως κατάντησε τελικά.

  21. PATRA avatar
    PATRA 18/03/2009 02:04:13

    ΓΝΩΣΗ ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΡΑΣΗ

  22. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 02:28:01

    Κόμμα νέας γενιάς

    Στ. Μανος 70 ετών
    Ν. Δήμου 74 ετών
    Ι. Μπουτάρης 67 ετών
    Θ. Βερέμης 66 ετών
    Β. Κοντογιαννόπουλος 67 ετών

  23. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/03/2009 02:56:51

    Μαύρη αντί-Δραση.

    Goodnight and Goodluck

  24. Θύμα avatar
    Θύμα 18/03/2009 05:17:04

    Είναι δεξιοί που αποβλήθηκαν απο το καθεστώς Καραμανλή, μόνο γι'αυτόν τον λόγο είναι για μένα υγιέστατες πολιτικές δυνάμεις.

  25. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/03/2009 08:01:12

    Losers

  26. anetos avatar
    anetos 18/03/2009 08:31:29

    το οτι συμμετεχει ο Ν. Δημου ο ξερολας ΜΚΟ ..φθανει και περισευει δεν χρειαζονται σχολια για τους αλλους .

  27. anon avatar
    anon 18/03/2009 08:48:06

    Ο Μπουτάρης είναι γέννημα θρέμμα Δεξιός που επειδή σε κάποια φάση φαλίρησε, έγλυψε τις κατουρημένες ποδιές τού Βενιζέλου με αποτέλεσμα να βάλει σκουλαρίκι στα 60 και να αναβαπτιστεί με μπόλικο πασοκικό χρήμα ως Αριστερός και προοδευτικός.
    Το να λες στην Ελλάδα ότι είσαι Αριστερός είναι καλή μαγκιά, γιατί σε προστατεύει από πάσα νόσο και πάσα μαλακία. Από τότε που έγινε Αριστερός ο Κοντογιαννόπουλος κανείς δεν του θυμίζει τον Τεμπονέρα.
    Ό,τι νόμιμο είναι και ηθικό, είπε ο Βουλγαράκης.
    Ό,τι αριστερό είναι και ηθικό, λένε οι Έλληνες Αριστεροί.

  28. ΑΦΡΙΚΗ avatar
    ΑΦΡΙΚΗ 18/03/2009 09:50:37

    Η ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ... ΒΑΖΟΥΝ "ΤΑ ΝΕΚΡΟΤΑΦΙΑ" ΝΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ... ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΝΕΟΙ ΡΕΕΕΕ! ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΤΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!! ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΑΣ.... ΑΛΛΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΤΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΙ ΣΑΣ.... Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΓΙΝΕ ΕΝΑ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ "ΓΕΡΟΝΤΩΝ" ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ "ΗΓΕΤΕΣ."

  29. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 18/03/2009 09:57:13

    Μαζεύτηκαν οι ξερόλες να μας σώσουν. Το μόνο θετικό τους είναι πως μπορούν να συζητούν χωρίς να γίνονται καραγκιόζηδες. Κατά τα άλλα όλοι τους απέτυχαν όταν είχαν υπουργεία. Το μεγάλο τους αρνητικό πιστεύω είναι πως διεκδικούν το αλάθητο και την απόλυτη γνώση. Νομίζω ότι είναι περισσότερο όμιλος προβληματισμού παρά κόμμα. Αν μετά από την κρίση αυτό είναι που γεννιέται στην Ελλάδα τότε καλή μας τύχη.

  30. αντί avatar
    αντί 18/03/2009 10:08:08

    Θα έπρεπε να το ονομάσουν κόμμα νοικοκυραίων!

  31. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 18/03/2009 10:13:47

    Γενικό συμπέρασμα,
    ενα μεγάλο τμήμα του οικονομικοπολιτικού κατεστημένου της χώρας «κατέλαβε» την εξουσία και θεωρεί «εαυτόν αναντικατάστατο κυβερνήτη» το φαινόμενο , παρόμοιες καταστάσεις συναντιούνται επίσης σε χώρες με ολοκληρωτικά καθεστώτα που συνήθως παλεύουν να λύσουν τα βιοποριστικά προβλήματα τους, έτσι έχουν τους πολίτες σε καταστολή.
    Η ελληνική πολιτική πραγματικότητα δεν διαφέρει πολύ από τις χώρες εκείνες, όσο και εάν δεν αρέσει σε αρκετούς, είναι η αλήθεια, το ζήτημα είναι τι γίνεται! από τη στιγμή που κανένας δεν θέλει να το καταλάβει ή κάνουν ότι δεν τον καταλαβαίνουν.,

    έχει κάποιος/α ιδέα για το ζήτημα;

  32. osaperas avatar
    osaperas 18/03/2009 10:22:04

    Σε λίγο θα διαβάσουμε από τους σχολιαστές αυτού του μπλογκ ότι αυτά τα νούμερα της δράσης ή αντίδρασης (όπως και να λέγονται) είναι υπέυθυνα για το βατοπέδι το σκάνδαλο των ομολογων την αύξηση της εγκληματικότητας στην χώρα μας τις κατα καιρούς κλοπές του δημοσίου χρήματος και τις σφαλιάρες που τρώμε στη διεθνή σκηνή.

    Ρε σεις πάμε καλά;

    Πέρασαν τώρα και ξεχάστηκαν όλα τα βατοπεδινοβουλγαροντορικά και πυροβολούμε το Μπουτάρη επειδή κάποτε κατέβαζε νταμιτζάνες;

    Στο διάλο το κόμμα τους, αλλά δεν μας κάνει ο Μπουτάρης επειδή τα έτσουζε και μας κάνουν όλοι οι άλλοι (ανεξαρτητώς κομματων) οι οποίοι μας έχουν κατακλέψει και μας έχουν διασύρει διεθνώς;

  33. matakis avatar
    matakis 18/03/2009 10:23:32

    @23

    ΤΟΠΟ ΣΤΑ ΝΕΙΑΤΑ :-)

  34. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/03/2009 10:25:24

    Εαν εισαστε ηλικιωμενοι,και τα γραφετε αυτα,ζηλευετε που δεν εισαστε εσεις στη θεση τους.
    Εαν εισαστε ομως νεοι,τοτε εισαστε απλως γκρινιαρηδες,δηλαδη ανικανοι,που το μονο που ξερετε,ειναι να δειχνετε απο δω κι απο κει,και να ζητατε ευθυνες απο τους αλλους,και ποτε απο τον εαυτο σας.
    Ειμαι ο προβοκατορας και τελείωσα.

  35. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 18/03/2009 10:37:32

    ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΤΡΑΜΕΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΑ ΤΟ
    ΝΕΟ ΠΕΙΡΑΤΙΚΟ ΚΑΡΑΒΙ.ΑΚΟΥ ΟΝΟΜΑ ΔΡΑΣΗ!ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΟΛΗ Η ΒΙΤΡΙΝΑ ΤΟΥΣ.ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΨΙΛΟΑΛΤΣXΑΙΜΕΡΙΖΟΥΝ.ΣΩΣΤΟΣ Ο ΑΦΡΙΚΗ .ΠΟΛΥ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΘΕΙ Ο ΜΠΟΥΤΑΡΗΣ.ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΒΕΡΕΜΗ ΤΙ ΤΟΝ ΗΘΕΛΑΝ;ΤΗΝ ΕΚΟΨΕ ΗΔΗ ΤΗΝ ΣΟΥΠΑ.ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ Ο STRANGE ATTRACTOR ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ΩΣ LOSERS KAI O ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΜΑΥΡΗ ΑΝΤΙ-ΔΡΑΣΗ.

  36. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 18/03/2009 10:54:58

    Η πολιτική στη χώρα μας τείνει να γίνει ένα παιχνίδι μηδενικού αθροίσματος, (zero- sum- game) όπου ο πολιτικός κερδίζει μόνο όταν τα χάνει όλα ο πολίτης, για να αποφύγουν τη σύγκρουση ρίχνουν τις πάντα στους πιο εύκολους , δηλαδή κατηγορούν τους πολίτες, κτλ αυτό είναι ένα μεγάλο πρόβλημα, κατά τη γνώμη μου το μεγαλύτερο χάσμα εινα ανάμεσα σε εκείνους που μπορούν να αλλάξουν τον τρόπο που σκέφτονται, και σε εκείνους που δεν μπορούν, δυστυχώς φαίνεται ότι όσοι μπορούν να αλλάξουν τον τρόπο σκέψης τους, είναι ελάχιστοι.

  37. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 18/03/2009 11:03:08

    Υ.Γ. απορία; Όταν κάποιο κόμμα- σχηματισμός κατεβεί στις ευρωεκλογές και πάρει μικρό ποσοστό παίρνει κανονικά κρατική επιχορήγηση;
    Aν είναι έτσι, να μαζευτούμε 5- 20 να κάνουμε ένα κόμμα στις ευρωεκλογές να πάρουμε τα χρήματα

  38. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/03/2009 11:06:35

    Καλύτερα να ίδρυαν ορειβατικό σύλλογο των Άλπεων.

  39. ataktos avatar
    ataktos 18/03/2009 11:41:04

    kai na episkeptonte ta horia tous pou sto parelthnon epihorigihikan sfodra p.h. Nimfeo tou Mpoutari gia kerdoskopikous skopous

  40. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 11:44:17

    Tελικά η λέξη ΔΡΑΣΗ (ACTION),σαν ιστός αράχνης απλώνεται. Με σειρά χρονολογικής εμφάνισης, απαριθμούνται:


    *ACTION aid : φιλανθρωπική ΔΡΑΣΗ κόρης Μητσοτάκη
    *ΣΚΑΙ ΔΡΑΣΗ : ραδιοτηλεοπτική "οικολογικού" προσανατολισμού ΔΡΑΣΗ
    *ΔΡΑΣΗ : πολιτικό κόμμα νεοφιλελεύθερου ύφους(αν κρίνει κανείς τις αρχές των επιμέρους συντελεστών)

    Ισως υπάρχουν κι άλλες κινήσεις με την επωνυμία ΔΡΑΣΗ.

    Αιτούμενη, η ταυτοποίηση της "Αράχνης", ώστε να αναδειχθεί η ηγετική φυσιογνωμία, το στίγμα, οι στόχοι,οι προοπτικές για τη χώρα!

  41. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/03/2009 12:08:07

    Ο τόπος χρειάζεται επιτακτικά νέες πολιτικές δυνάμεις .ΝΕΕΣ όμως !

    Νέους επιστήμονες , νέους καλιτέχνες , νέες ιδέες .

    Αλλά , για αναρωτηθείτε , αν το κόμμα του κολλητού του Αλαφούζου και του έχοντα πρόσβαση σε όλα τα κανάλια Μπουτάρη ανακοινώνεται μόνο από τον ΣΚΑΙ , ένα κόμμα παντελώς άγνωστων πολιτών έχει ελπίδες να γνωστοποιηθεί πέρα από τους συγγενείς των μελών του ???

    Γαμώ την μιντιακή δημοκρατία μου γαμώ .

  42. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/03/2009 12:20:16

    Όχι, θα πάμε μπροστά με τα αρτηριοσκληρωτικά παππούδια των 65 και των 70 χρονών να ιδρύουν νέα κόμματα.
    ΝΕΟΥΣ, ΝΕΟΥΣ ανθρώπους δεν έχει αυτή η χώρα, έξω από τζάκια και από σόγια;

  43. anon avatar
    anon 18/03/2009 12:29:29

    @ 42 kanis
    Μην ξεχνάς τις "δράσεις" τού Σημίτη, όπως στο "θα γίνουν δράσεις για να αντ'μετωπ'στεί το ζήτημα".

  44. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 12:34:14

    Μπράβο αλλενάκι.

    Δεν μπορώ να καταλάβω και το timing της ανακοίνωσης του νέου κόμματος.

    Τώρα, που ο νεοφιλελευθερισμός έχει αποδειχθεί παγκοσμίως, ότι οδήγησε στην οικονομική κρίση..
    τώρα, κάποιοι διαβλέπουν niche κι ανακοινώνουν καθαρόαιμο νεοφιλελεύθερο κόμμα;;;

    Ξέχασα, στην Ελλάδα τους νεοφιλελεύθερους τους λέμε "κεντρώους" ή "μεσαίο χώρο" !!!!!!!!

  45. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 12:35:43

    anon

    Ερχεσαι στα λόγια μου...Από Σημίτη πλευρά , έψαχνα και δεν θυμόμουν! Να΄σαι καλά!

  46. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 12:38:38

    Δράση, Δράσεις...

    Απωθημένο προσκοπισμού παρατηρώ ..ψυχαναλυτικά!

  47. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 12:50:40

    Joke

    Δεν θα εκπλαγώ, αν έχουν τον Κοσκωτά για οικονομικό σύμβουλο!

  48. ianos avatar
    ianos 18/03/2009 13:28:11

    Με εξαίρεση τους"οπαδούς",(μπλέ, πράσινους, κόκκινους κλπ)όλοι οι άλλοι επισκέπτες του blog αναφερόμαστε στα κόμματα εντελώς απαξιοτικά.Και δικαίως.Γιατι τα κόμματα είναι"αιμομικτικά" διαφθαρμένα, αλλοτριομένα, αναξιοκρατικά.Ομως τί κάνουμε ολοι εμείς εκτός απο το να"ξαπλώνουμε" την γκρίνια μας στα blogs σαν στο κρεββάτι του ψυχαναλυτή για να εκτονωθούμε.Και είμαστε έτοιμοι να απαξιωσουμε τα πάντα.(Και δεν αναφέρομαι στο κόμμα του Μανου για το οποίο δεν έχω και την καλύτερη άποψη).Χρειαζόμαστε ανθρώπους που να έχουν νέες ιδέες και που να μπορούν να τις υλοποιήσουν.Αυτό το μπλογκ έχει σχολιαστές επιπέδου.Καταθέσετε προτάσεις και αντι να το παίζουμε σαν τους "γέρους"στο Μαπετ Σώου, κατεβείτε στη σκηνή και παρτε ρόλους.Γιατί όλα τα αλλα ειναι εύκολα και τζαμπα!

  49. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 13:34:41

    Οπως στο Μάππετ Σώου, έτσι και γύρω μας, υπάρχει το "άνιμαλ", που πνίγει κάθε νέα πρόταση, αν δεν ανήκει στο "μεσαίο χώρο" !

    ..."μάπαφοουν" έχει καταντήσει κάθε νέα πρόταση!

  50. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/03/2009 13:56:26

    (τα εύκολα) Και πες ότι προτάσεις κατεβαίνουν (έχουν κατατεθεί αρκετές ήδη βέβαια) , και πες ότι οι προτάσεις είναι εφικτές και πρακτικές .

    Πες μου τώρα και πως παίρνεις και το ρόλο για να συμπληρώσουμε το παζλ (θέλω όμως και τον σκηνοθέτη που θα σου τον δώσει) .

  51. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 14:07:29

    @ greekpoliticalreview

    Γι΄αυτό αναζητάται η "Αράχνη", να μας πεί, ποιός είναι ο σκηνοθέτης!

  52. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/03/2009 14:15:04

    η καλύτερη πρόταση ήταν αυτή που κατέθεσες εσύ @greekpoliticalreview αν δεν κάνω λάθος για την συμμετοχική τράπεζα των πολιτών

  53. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/03/2009 14:18:08

    Υπάρχει κανένας λόγος να ψάξεις τον σκηνοθέτη του Μάνου ? Όποιος κι αν είναι τα κλαίει ήδη .

  54. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/03/2009 14:21:09

    Ευχαριστώ αλλενάκι αλλά νομίζω ότι είμαστε λίγο νωρίς ούτως ώστε να μπορεί να γίνει εφικτό (και ψυχολογικά και τεχνολογικά) . Σε καμιά 50στή χρονάκια όμως ποτέ δε ξέρεις .

  55. matakis avatar
    matakis 18/03/2009 14:56:22

    Που θα την ρίχνει την αβάντα ο Αλαφούζος τώρα ?
    Στον Μάνο ή στον Τρεμόπουλο ???

  56. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 14:57:04

    @ greekpoliticalreview


    Αν, άμα ακούς "αράχνη", σκέφτεσαι "μάνο", μάλλον δεν συντονιζόμαστε!

  57. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/03/2009 15:20:36

    Α σόρρυ kanis νόμιζα ότι αναφερόσουν στο άρθρο (δεν τα έχω διαβάσει όλα τα σχόλια σε αυτό το τόπικ) και δεν μπήκα καν στη διαδικασία ανάλυσης .

  58. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 18/03/2009 15:23:24

    Σήμερα τό πρωΐ,είδα στό ΜΕΓΑ(άν δέν κάνω λάθος),ότι θά είναι στό νέο κόμμα καί ό Καφετζόπουλος!
    Τίς θέσεις τους γιά εξωτερική πολιτική θά τίς μάθουμε;

  59. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 15:39:54

    Κορίννα

    Ρώτα το "ουράνιο τόξο" και τον Βαλλιανάτο!

  60. Οργισμένος βλάχος από το Νυμφαίο avatar
    Οργισμένος βλάχος από το Νυμφαίο 18/03/2009 16:41:36

    Άν κατεβάσει ο Μπουτάρης πέντε - έξι από τις αρκούδες του στην πλατεία Κολωνακίου σας, θα τρέχετε κατουρημένοι και χεσμένοι μέχρι το Σούνιο!
    Τέτοιο χουνέρι σας χρειάζεται, το ξύλο της αρκούδας!

  61. stelios avatar
    stelios 18/03/2009 16:53:04

    O...Koυναλακης τι λεει για ολα αυτα?
    Προσωπικα θα ψηφισω Λεβεντη,ειναι ο,τι λιγοτερο αχρηστο μπορω να κανω,ακομη και το Ακυρο το κλεβουνε.

  62. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 16:55:45

    Ο κ Μπουτάρης, είναι ο μόνος ειλικρινής απο την ομάδα τούτη.
    Αρκεί να μην αναπληρώνει τον άλλο οινοπαραγωγό, Καρρά ..αφεντικό-εγγυητή, χορηγό του Κοσκωτά και της παρέας της αράχνης!
    Η απορία είναι τι δουλειά έχει ο κ.Μπουτάρης, με τους άλλους, όταν...οι αρκούδες του Νυμφαίου, είναι πάντα καλοδεχούμενες!

  63. Σπύρος avatar
    Σπύρος 18/03/2009 21:28:31

    Ο Καφετζόπουλος τι θέλει στο Νεο Κόμμα...
    Αυτός δεν είχε πάρει αμπάριζα ολα τα κανάλια οταν ειχε πάρει ο ΓΑΠ το δακτυλίδι και έσκουζε ΄Γιώργο άλλαξε τα όλα΄
    Αλλά ξέχασα...Τότε είχε και μια εκπομπούλα πού κόστιζε αρκετά εκατομυριάκια,αλλά κόπηκε γιατι δεν τήν έβλεπε ουτε ο ίδιος..
    Σαν την Δάφνη Μπόκοτα έχει καταντήσει ο Αντωνάκης,,,,,,,,,,,,

  64. babis lazarou avatar
    babis lazarou 18/03/2009 22:20:09

    ΜΑΖΕΥΤΙΚΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΕΡΓΟΥΜΕΝΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΟΥΝ .ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΠΑΝΕ?ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΛΙΓΟ? ΘΕΛΕΙ ΛΕΕΙ ΝΑ ΜΕ ΣΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΑΝΤΡΑΚΛΑΣ Ο ΣΑΛΟΝΙΚΙΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΣΟΥΡΙ.ΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΟΝΟΜΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ ΣΕ ΚΕΜΑΛ ΑΤΑΤΟΥΡΚ .ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ? ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΣΟΥΡΓΕΛΑ.ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΦΤΥΣΕΤΕ.ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΟΜΠΡΕΛΑ. ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΞΥΡΑΦΙΑ.

  65. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 19/03/2009 01:26:42

    ¨¨Η ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ¨¨ . Ενας πραγματικά προφητικός τίτλος του Ν. Δήμου που μαζί με τον Βερέμη και τον τουρκολάγνο Μπουτάρη ζητούν την φήφο μας για να μας σώσουν. Εκεί καταντήσαμε.

  66. Μητσοτάκουλας avatar
    Μητσοτάκουλας 19/03/2009 01:30:38

    @ 68
    Ψέμα είναι ο τίτλος; Μπάς και είσαι ευτυχισμένος;
    Τότε τι κάνω εγώ, η παρέα μου και οι όμοιοί μου τόσα χρόνια, άχρηστοι και ανποτελεσματικοί είμαστε;

  67. petros gkyzi avatar