#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/07/2010 17:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποκλιμάκωση της ... δημοσιονομικής κρίσης βλέπει τώρα ο κ. Παπανδρέου



«Προχωράμε σταθερά στην αποκλιμάκωση της δημοσιονομικής κρίσης», σημείωσε ο πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου σε συνέντευξή του στη βουλγαρική εφημερίδα Trud και συμπλήρωσε ότι σε ορισμένες περιπτώσεις οι στόχοι υλοποιούνται ταχύτερα από τις προβλέψεις.

Επιπλέον, ο κ. Παπανδρέου αναφέρθηκε στην προσπάθειες που καταβάλλει η κυβέρνηση για πάταξη της φοροδιαφυγής και αντιμετώπιση της διαφθοράς.

Ο Πρωθυπουργός τόνισε ακόμα ότι η πολύ θετική, όπως είπε, αξιολόγηση του ΔΝΤ τον περασμένο μήνα, «θα πρέπει να διαλύσει κάθε επίμονη αμφιβολία σχετικά με την αποφασιστικότητά μας να επαναφέρουμε τη σταθερότητα στην ελληνική οικονομία».

Ερωτηθείς σχετικά με τις προσπάθειες εξομάλυνσης των σχέσεων με την Τουκρία, τη στιγμή που η Αγκυρα επιχειρεί αναθέρμανση των σχέσεών της με τον ισλαμικό κόσμο, δήλωσε ότι στη διπλωματία, δεν πρέπει να κερδίζεις εις βάρος του άλλου.

Γ»ια να χρησιμοποιήσεις τα στρατηγικά πλεονεκτήματά σου, δεν είναι απαραίτητο να γυρίζεις την πλάτη σε έναν προσανατολισμό, εξαιτίας ενός άλλου», συμπλήρωσε και επανέλαβε ότι η Ελλάδα στηρίζει την ενταξιακή πορεία της Τουρκίας.

«Η θέση μας είναι ότι η Τουρκία πρέπει να πληροί τους ίδιους όρους, όπως και κάθε άλλη υποψήφια χώρα. Το μήνυμά μας είναι σαφές», είπε χαρακτηριστικά.

Τέλος, δήλωσε ότι ο πετρελαιαγωγός Μπουργκάς – Αλεξανδρούπολη παραμένει μία από τις ύψιστες προτεραιότητες της κυβέρνησης.

«Θα τηρηθούν όλες οι προτεραιότητες για την προστασία του περιβάλλοντος στην περιοχή της Αλεξανδρούπολης και του Αιγαίου. Το ίδιο και στη Βουλγαρία. Η επίσκεψή μου εδώ αποτελεί μία πολλοστή ευκαιρία, για να εξετάσουμε αυτά τα θέματα και να βρούμε τις απαντήσεις με τον Πρωθυπουργό Μπ. Μπορίσοφ και την Κυβέρνησή του», πρόσθεσε.

Καταλήγοντας, ο Πρωθυπουργός σημείωσε πως επιθυμεί ανάπτυξη του σχεδίου, αλλά θέλει να τηρηθούν όλες οι προδιαγραφές, για να διασφαλιστεί η προστασία της φύσης και των κατοίκων της περιοχής.
NAFTEMPORIKI.GR

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άνθρωπός τις avatar
    Άνθρωπός τις 27/07/2010 18:13:54

    "Στη διπλωματία, δεν πρέπει να κερδίζεις εις βάρος του άλλου. Για να χρησιμοποιήσεις τα στρατηγικά πλεονεκτήματά σου, δεν είναι απαραίτητο να γυρίζεις την πλάτη σε έναν προσανατολισμό, εξαιτίας ενός άλλου."

    Εσείς καταλάβατε τίποτα; Πείτε μου, σας παρακαλώ, μόνο εγώ νοιώθω τόσο βλάκας; Τιραμόλα που είσαι;;;

    • 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
      30ς δρομος για τον κορυδαλλο @ Άνθρωπός τις 27/07/2010 18:27:01

      δεν ειναι αναγκη να καταλαβαίνει κατι ο μεσος ψηφοφόρος..ετσι και αλλιως ψηφιζει αποκλειστικα με ρουσφετολογικά κριτήρια

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Άνθρωπός τις 27/07/2010 18:53:23

      "Τέλος, δήλωσε ότι ο πετρελαιαγωγός Μπουργκάς – Αλεξανδρούπολη παραμένει μία από τις ύψιστες προτεραιότητες της κυβέρνησης".

      Το έπαθα κιόλας το Αλτσχάιμερ, ή...τιραμόλα τι λες και γι αυτό?

    • Dimi avatar
      Dimi @ Άνθρωπός τις 27/07/2010 22:22:53

      @ άνθρωπός τις

      Στη διπλωματία, στόχος δεν είναι να κερδίσεις αυτό που πιστεύειες ότι αξίζεις. Στόχος είναι, να κερδίζεις αυτό που διαπραγματεύεσαι.

    • Χαμενος avatar
      Χαμενος @ Άνθρωπός τις 28/07/2010 02:31:30

      -"στρατηγικά πλεονεκτήματά σου" : είναι η γεωγραφική θέση της Ελλάδας (στην πορεία των αγωγών).
      -"δεν είναι απαραίτητο να γυρίζεις την πλάτη σε έναν προσανατολισμό": είμαι λογοδοσμένος.
      - "Στη διπλωματία, δεν πρέπει να κερδίζεις εις βάρος του άλλου": μάλλον κάποιος μυστικός κώδικας.
      Με άλλα λόγια, θα χαζέψουμε λίγο τους αγωγούς αλλά δεν θα πάρουμε.

  2. Κικη avatar
    Κικη 27/07/2010 18:21:34

    Μεταξυ διαφορων σουλατσων τα σκεφτηκε αυτα.Σημερα πληρωσα την πρωτη δοση της εφοριας,1000 ευρω παραπανω απο περυσι ,συνταξιουχος,χωρις επιδομα αδειας.

  3. tony avatar
    tony 27/07/2010 21:02:11

    ....Προχωράμε σταθερά στην αποκλιμάκωση της δημοσιονομικής κρίσης.........
    Πολύ φοβάμαι ότι λέει την αλήθεια.
    Η δημοσιονομική κρίση τελειώνει και σύντομα αρχίζει το επόμενο στάδιο.
    Η πείνα.

  4. Orestios avatar
    Orestios 27/07/2010 22:22:37

    The masturbation goes cloud

  5. ataktos avatar