#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/12/2013 15:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποκλείει η κυβέρνηση μείωση στο φόρο του πετρελαίου θέρμανσης



Αποκλείει κατηγορηματικά η κυβέρνηση το ενδεχόμενο να μειωθεί η φορολογία στο πετρέλαιο θέρμανσης, ως μέσου για την αντιμετώπιση του φαινομένου της αιθαλομίχλης.

Ο υπουργός Οικονομικών, Ι. Στουρνάρας, απηύθυνε έκκληση στο ευρύ κοινό να επωφεληθεί της δυνατότητας εξασφάλισης επιδόματος θέρμανσης, μετά από σύσκεψη που είχε με τους υπουργούς Υγείας, Άδ. Γεωργιάδη και Ενέργειας, Ι. Μανιάτη. Όπως δήλωσε χαρακτηριστικά ο κ. Στουρνάρας, «αναγνωρίζουμε το πρόβλημα, αλλά η θεραπεία δεν είναι η μείωση της τιμής», διότι, «έτσι ανοίγουμε ένα παράθυρο στο λαθρεμπόριο καυσίμων και δίνουμε σε όλους ανεξαιρέτως το επίδομα θέρμανσης, ακόμη και, στην ακραία περίπτωση, για θέρμανση πισίνας. Εμείς θέλουμε να επιδοτήσουμε τους φτωχότερους». Υπάρχει διαθέσιμο επίδομα θέρμανσης, της τάξης του 200 εκατ.ευρώ, καθώς έχουν δοθεί μόλις περίπου 60 εκατ.ευρώ έως τώρα, σημείωσε ο κ.Στουρνάρας.

Ο υπουργός Υγείας, ‘Αδωνις Γεωργιάδης, σε πιο έντονο ύφος, πρόσθεσε ότι «όσοι πιέζουν για μείωση του φόρου, άθελά τους θέλουν να παίξουν το παιχνίδι των λαθρεμπόρων».

 

Ταυτόχρονα, ο υπουργός Ενέργειας έκανε έκκληση στο κοινό να χρησιμοποιεί καθαρά καύσιμα, ώστε να μην προκαλείται πρόβλημα αιθαλομίχλης ενώ από κοινού με τον υπουργό Υγείας υπενθύμισαν ότι κατά τις ημέρες που παρατηρείται έξαρση του φαινομένου οι δικαιούχοι του κοινωνικού τιμολογίου της ΔΕΗ θα μπορούν να έχουν δωρεάν ηλεκτρικό ρεύμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Stam avatar
    Stam 25/12/2013 15:37:07

    Αφου ρε στουρναρα σου περισσευουν 200εκ. γιατι δεν αυξανεις το ποσο της επιδοτησης στους φτωχοτερους π.χ Για μια οικογενεια με εισοδημα κατω απο 12.000 η επιδοτηση να ειναι 50 λεπτα το λιτρο και για εισοδηματα πανω απο 12.000 να μεινει το ιδιο ποσο που ειναι και τωρα.Απλα πραγματα ειναι βοηθηστε τους αδυναμους δεν ειναι δικαιο ενας με εισοδημα 20.000+ να παιρνει την ιδια επιδοτηση με καποιον με εισοδηματα κατω απο 12.000 ευρω.

  2. θηραία avatar
    θηραία 25/12/2013 15:46:35

    Ο κόσμος κρυώνει, η ατμόσφαιρα στις πόλεις έχει γεμίσει αιθαλομίχλη κι ο υπ οικ αποκλείει τη μείωση στο φόρο πετρελαίου. Να βρει άλλη λύση τότε. Αυτή είναι η υποχρέωση που απορρέει εκ της θέσεως του… κι όχι το να μας πεθάνει όλους!
    “O υπουργός Οικονομικών απηύθυνε έκκληση στους πολίτες να επωφεληθούν από την δυνατότητα εξασφάλισης επιδόματος θέρμανσης”…

    Τα διάφορα επιδόματα βέβαια αφορούν τους αμεα, τους πολύτεκνους, τους μακροχρόνια άνεργους κι όσους δηλώνουν πενιχρά εισοδήματα (συμπεριλαμβανομένων και των καθ έξιν φοροφυγάδων, που δεν προκάμουν να ελέγξουν). Αν είσαι υγιής, έχεις δυό παιδιά, είσαι άνεργος, αλλά έχεις ακίνητα, τότε να πεθάνεις… εκεί εξωθεί την πλειοψηφία ο υπ οικ.
    Για τους κατόχους ακινήτων… ούτε κοινωνικό τιμολόγιο ΔΕΗ, ούτε επίδομα θέρμανσης δικαιολογείται!!!! Οσοι έχουν ακίνητα, ακόμη κι αν δεν τους αποδίδουν τίποτα,
    εξαιρούνται από κάθε ευνοικό μέτρο αντιμετώπισης της παγωνιάς!!!
    Τέτοια αναλγησία μόνο σε εμπαθείς, μονολιθικούς, ανάλγητους πολιτικούς ταιριάζει…. με την τόσο συστηματική επίθεση εξολόθρευσης των κατόχων ακινήτων, που αναμένουν την δρομολογημένη «δήμευση» και τον αφανισμό τους.

    Ο Αντώνης συναινεί σ όλα αυτά, ή πιέζεται αφόρητα…;

    • daresome avatar
      daresome @ θηραία 25/12/2013 15:56:31

      Ας μην εθελοτυφλούμε ... Φυσικά και συναινεί ο Αντώνης .... Τι είναι ο Αντώνης ? Κανένα παιδάκι ? Ο πρωθυπουργός της χώρας είναι !
      Όσο για την επιχειρηματολογία του υπουργού .... προφάσεις εν αμαρτίαις ...

  3. νικος avatar
    νικος 25/12/2013 16:22:58

    κοντα ειναι ο Μαϊος οταν θα παρουν ενα 5% τοτε να δουμε πως θα κυβερνουν και να πανε στον Στουρναρα να τους σωσει, που να μην σωσει

  4. Όστρια avatar
    Όστρια 25/12/2013 17:21:12

    ...Έτσι...
    Σταθερή πορεία προς το γκρεμό με τα μάτια σας κλειστά!

  5. Practical Joke avatar
    Practical Joke 25/12/2013 17:32:49

    Πραγματικά μαζέψετε τον γιατί στο τέλος θα τον λιντσάρουμε. Ζει σε γυάλα.
    Παίρνω 13500 τον χρόνο και δίνω σε ενοίκιο για 80 τετραγωνικά τριάρι τα 4800. Μου επιδοτούν 400!!!!!!!!!!!!!!!!! λίτρα. Δηλαδή 400 ΛΙΤΡΑ πες μου ακόμα και αυτά τα αγοράζω με την επιδότηση 360 ευρώ. Έχω ένα παιδί 3 χρονών και ένα 2 μηνών. τα υπόλοιπα 800 λίτρα που χρειάζομαι μου στοιχίζουν κοντά στα 1200 ευρώ που θα τα βρω; Θα σας πω πόσα μένουν.
    13500
    -1000 εφορία
    -4800 ενοίκιο
    -360 επιδοτούμενο πετρέλαιο
    -1200 υπόλοιπο πετρέλαιο
    -250 ευρώ τέλη κυκλοφορία
    -350 ευρώ ασφάλια
    -250 συνολικά κοινόχρηστα
    -1100 συνοιλική ΔΕΗ
    -200 Νερό
    -1000 συνολικά τηλέφωνα (κινητά σταθερά ιντερνετ)

    Μας μένουν 3000 ευρώ τον χρόνο για τα υπόλοιπα!!!!! 250 ευρώ τον μήνα!!!!!!
    Ε άμα είναι να γλιτώσω τα 1500 ευρώ πετρέλαιο θα κάψω και τους σοβάδες.

  6. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 25/12/2013 17:44:05

    Ίσως πρέπει να πάει σπίτι του ο Στουρνάρας.
    Αν βαρέθηκαν και θέλουν να πάνε σπίτι ας μας το πουν καθαρά.
    Δεν καταλαβαίνουν μου φαίνεται αλλιώς.
    Αλλά έρχεται ο Μάης και να δεις πως θα σφίξουν οι κώλοι.
    Ας μας πάρει κανένας τηλέφωνο να μας μιλήσει για οράματα και ιστορίες επιτυχίας.

    Χώρες σαν την βουλγαρία με 50 δις ΑΕΠ αντί για 250+ που έχουμε εμείς δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα. Η ρουμανία και η Μολδαβία δεν εχει τέτοιο πρόβλημα. Η Αλβανία με κατακεφαλήν 4 φορές μικρότερο δεν εχει πρόβλημα.
    Αμφιβάλλω αν υπάρχει εκτός αφρικής κάποια χώρα στον πλανήτη στην οποία να καίνε ξύλο για να ζεσταθούν.

    Την απάντηση του στουρνάρα προσωπικά δεν την δέχομαι.
    Σκέφτομαι να το αφήσω κι εγώ το πλοίο. Η υπομονή έχει όρια.

    • Mariana avatar
      Mariana @ Γιώργος Αχαιός 25/12/2013 22:33:54

      Άφησε το εγκαίρως γιατί τη στιγμή που βουλιάζει σε τραβάει η δίνη στο βυθό μαζί του. Δε θα προλάβεις, στο λέω!

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Mariana 26/12/2013 09:42:09

        Μην ανησυχείς κυρία μου τόσο.

  7. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 25/12/2013 17:47:42

    "Ο υπουργός Υγείας, ‘Αδωνις Γεωργιάδης, σε πιο έντονο ύφος, πρόσθεσε ότι όσοι πιέζουν για μείωση του φόρου, άθελά τους θέλουν να παίξουν το παιχνίδι των λαθρεμπόρων"

    Να δείτε τι παιχνίδι λαθρεμπόρων που θα παίξουμε τον Μάη. Θα παίξουμε το παιχνίδι ψάξε - ψάξε να βρεις ψήφο δεν θα την βρεις.

  8. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 25/12/2013 17:51:00

    Κατά τα άλλα πιάσαμε το λαθρεμπόριο καυσίμων......Ο κολλητός τους μεγαλοπρόεδρος ΠΑΕ ακόμη πληρώνει τα πρόστιμα.....10 ΔΙΣ χαρίζουν στους μεγάλους κρατικοδίαιτους επιχειρηματίες με οφειλές από δάνεια τραπεζών, και ο κοσμάκης καίει τα καδρόνια για να ζεσταθεί. Τι να περιμένει κανείς από ανεπάγγελτους πολιτικάντηδες πού έχουν μάθει στα ΣΟΒΙΕΤΙΚΑ ΠΡΟΤΥΠΑ και το μόνο πού ξέρουν να κάνουν είναι να προστατεύουν το πελατειακό- παρασιτικό κράτος του ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΤΟΜΕΑ και τους ΙΔΙΩΤΕΣ κρατικοδίαιτους νταβαντζήδες..........ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΣ ΠΕΘΑΝΟΥΝ.

    • Δημητριος avatar
      Δημητριος @ Σαρακατσανος 25/12/2013 19:25:46

      για μια ακομα φορα συμφωνω απολυτα μαζι σας

  9. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 25/12/2013 18:03:33

    Οταν ενας υπουργος προτιμα να εχει συνεχως ακριβο πετρελαιο
    απο το να πιασει τους λαθρεμπορους ωστε να μπορει να διαθεσει φθηνο πετρελαιο, τοτε σιγουρα δεν εχει κανει ποτε φτωχος.
    Κριμα γιατι το 80+% των Ελληνων πλεον είναι φτωχοι οποτε πως μπορει να τους νοιωσει?
    Οσο για τον Αδωνι τι να πω? υπουργος υγειας ειναι, τι δουλεια εχει να παιρνει θεση μεχρι και για την τιμη του πετρελαιου?

  10. George avatar
    George 25/12/2013 18:07:43

    Ξέρει τι λέει ο Στουρνάρας! Τα βόρεια προάστεια ανάψανε τα τζάκια για να εκβιάσουνε μείωση φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης. Οχι μόνο για να θερμαίνουν τις πισίνες τους φτηνά αλλά σκοπεύουν να αδειάσουν το νερό και να τις γεμίσουν με φτηνό πετρέλαιο που κάνει και ωραία επιδερμίδα. Τώρα τόσο νιονιό θέλει για να καταλάβουν στην κυβέρνηση ότι η κουτοπονηριά της πάταξης του λαθρεμπορείου δεν περνάει? Αν ήταν έτσι και όχι άλλο ένα χαράτσι θα είχαν δώσει όλη την διαφορά με την παραγγελία (ας το κάνανε με την χρεωστική κάρτα κι ας τραβάγαν το φόρο αμέσως και ομοίως την πίστωση στον φορολογούμενο), σε όλους με ένα πλαφόν λίτρων στα τετραγωνικά και στην περιοχή. Από την πάταξη του λαθρεμπορείου και τα αυξημένα έσοδα θα κρατάγανε ένα ποσό για να επιδοτήσουν ακόμα παραπάνω για να αντισταθμίσουν την μείωση εισοδήματος των Ελλήνων. Δηλαδή στα 70-80 λεπτά το λίτρο. Ηταν χαράτσι όμως στην ανάγκη για ζεστασιά των υπηκόων και τα αποτελέσματα ολοφάνερα. Τον Μάη θα ξοφληθεί κι ο λογαριασμός από τους πολίτες.

  11. Stam avatar
    Stam 25/12/2013 18:08:20

    Εγω επιμενω γιατι δεν αυξανουν την επιδοτηση στους φτωχοτερους με μικρα εισοδηματα, αν ειναι αληθεια οτι περισσευουν 200εκ. τοτε μπορει να επιδοτηθει το λιτρο με 0,50-0,55 λεπτα δηλαδη ελεος απλα μαθηματικα ειναι τοσοι φωστηρες εκει μεσα στο οικονομικων κανεις δεν το σκεφτηκε.

  12. yiannos avatar
    yiannos 25/12/2013 18:26:24

    Ακόμα υπάρχει κόσμος (14%) που πιστεύει ότι ο Σαμαράς διαφωνεί με όλα αυτά

  13. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 25/12/2013 18:30:43

    Η κυβέρνηση πήρε και θα πάρει όλα τα απαραίτητα μέτρα για την αντιμετώπιση της αιθαλομίχλης:

    1)Θα προτρέψει τους πολίτες να μην ανάβουν τζάκι στις γιορτές γιατί δεν θα μπορεί να κατέβει ο Αη Βασίλης από την καμινάδα.

    2)Θα βάλει τον Άδωνι πάνω στην κορυφή του λυκαβητού να φυσάει και να ξεφυσάει για να διώξει το νέφος. Μπορεί να κάνει και δηλώσεις εκεί πάνω για το ποιανού είναι η δόξα των απολύσεων μπας και αηδιάσει το νέφος και φύγει.

    3)Θα συνεχίσει να υπάρχει κοινωνικό τιμολόγιο (ήδη υπάρχει αλλά δεν λύνει το πρόβλημα. Οπότε;)

    4)Θα κάνει επικοινωνιακό παιχνίδι βάζοντας διάφορους να γράφουν ότι το νέφος το παράγει μόνο η Εκάλη.

    5)Η τροφή, η θέρμανση, η στέγαση των πολιτών είναι από τις λίγες τελείως βασικές βιοτικές ανάγκες. Η κυβέρνηση θα βάλει τον νέο πάγκαλο, τον πλέον αμετροεπή των υπουργών της, να μας πείσει ότι είναι και τα τρία πολυτέλειες.

    6)Η κυβέρνηση θα βάλει κάποιον να δηλώσει: "Δείξτε μου έναν νεκρό απο την αιθαλομίχλη".

    7)Θα βάλει άλλους να πουν ή να ξαναπούν ότι όσοι πέθαναν απο μαγκάλι, φωτιά κτλ , ήσαν ανόητοι και απαίδευτοι που δεν ξέρουν τι επιπτωσεις έχει η χρήση τους. (ίσως προτιμάνε να πεθαίνουμε απο το κρύο).

    8)Θέλω ρε παιδιά να ζεστάνω τηνπισίνα μου και δεν μπορώ! Τι τον νοιάζει τον στουρνάρα και δεν θέλει να με αφήσει να το κάνω; Λεφτά θα του δώσω για να ζεστάνω την πισίνα μου κι εγώ! Ας είναι φθηνότερο το πετρέλαιο να μην πεθαίνουν οι φτωχοί απο το κρύο, την αιθαλομίχλη και τα μαγκάλια κι ας αφήσει εμένα να ζεσταίνω την πισίνα μου. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΝΑ ΖΕΣΤΑΙΝΩ ΤΗΝ ΠΙΣΙΝΑ ΜΟΥ.

    • θηραία avatar
      θηραία @ Γιώργος Αχαιός 25/12/2013 19:49:23

      ...κατάλαβες φίλε μου τι γίνεται;
      Επειδή του Στουρνάρα, του φταίει ο γείτονας του που έχει εσωτερική πισίνα, θα την πληρώσουν όλοι οι υπόλοιποι!

    • Κωστας avatar
      Κωστας @ Γιώργος Αχαιός 25/12/2013 19:54:06

      Γιωργο δεν εχουν καταλαβει οτι το επικοινωνιακο παιχνιδι δεν πιανει πια.Πειθει ολο και λιγοτερους και ο καθενας βλεπει στην καθημερινοτητα του τι περναει.Ασε που οσο μιλανε στουρναρες και αδωνιδες χανει ψηφους η παραταξη.Αυτα ολα θα καταγραφουν στις ευρωεκλογες και ελπιζω να μην πιασουμε ποσοστα πασοκ στις βουλευτικες του 12.

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Κωστας 25/12/2013 22:10:58

        Σωστά λες ότι δεν μπορεί να γίνει επικοινωνιακή διαχείριση. Αν πάρω ένα σφυρί κι ανοίξω το κεφάλι κάποιου, πως να τον πείσω μετά ότι είναι για το καλό του;


        Δεν έχουν καταλάβει ότι η θέρμανση είναι σαν την τροφή και την στέγη. Είναι βασική ανάγκη που μόνο ελάχιστες κοινωνίες στον πλανήτη δεν έχουν καταφέρει να την εξασφαλίσουν στους πληθυσμούς τους.

        Και ένας άστεγος μόνο είναι τραγωδία. Ευτυχώς έχουμε μόνο 20.000 αστέγους, ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΡΥΩΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ. Θέλω να πω ότι το θέμα επηρεάζει πάρα πολλούς ανθρώπους . Και ένας στους δέκα να αγανακτήσει, υπάρχει πρόβλημα.

  14. χμμμμμ avatar
    χμμμμμ 25/12/2013 19:15:21

    Λογω της ημέρας θελω να πω μια ιστοριουλα στον υπουργο οικονομικων μας... ειναι έμμεσα και καπως προσωπικη αλλα ειναι το τελειο παραδειγμα πως άλλα πραγματα λενε οι αριθμοι και αλλιως ζει η κοινωνια.
    Εχω που λετε μια θεια που κοντευει τα 70 που ποσο συνταξη λετε να παιρνει? 130 ευρω, μεχρι Νοεμβριο επαιρνε 132 αλλα τα 2 της τα κοψανε μαλλον για φορο καλάντων.
    Η ιστορια ξεκιναει καπου στα 1941 , ο παππους μου σκοτωνεται στην Αλβανια, αφηνει πισω του μια γυναικα και 14 παιδια. Επι κατοχης τα παιδια μενουν 12 , τα 2 εκτελουνται απο τους Βουλγαρους (8 & 12 χρονων). Στην απελευθερωση τα παιδια μενουν 11 μια που το 1(το μικροτερο) δινεται αναγκαστικα για υιοθεσια αφου δεν υπαρχουν χρηματα ουτε για γαλα.
    Τα χρονια παιρνουν τα 10 παιδια παντρευονται και μενει η χηρα γιαγια μου να ζει μαζι με την μικροτερη κορη της παιρνοντας τη συνταξη θυματος πολεμου. (για να σας πω την αληθεια δεν θυμαμαι ποτε δοθηκε η συνταξη και τι ποσο ηταν τοτε, παντως θυμαμαι την γιαγια να κατοικει νοικιαζοντας ενα δωματιο 2χ2)
    Για να μην σας τα πολυλογω, οταν χαθηκε η γιαγια , η συνταξη μεταβιβασθηκε στην ανυπαντρη μικροτερη κορη και της δοθηκε και η αδεια εκμεταλλευσης περιπτερου.
    Γυρω στα 600 ευρω η συνταξη (το περιπτερο το νοικιαζε για περιπου 500 ευρω)-(δεν μπορουσε να το δουλεψει η ιδια αφου με τετοιες συνθηκες σε εκεινες τις εποχες που καιρος για σχολειο? προηχε το μεροκαματο για το φαγητο απο την παιδικη ηλικια ακομα.)
    Η θεια μου γιαυτα τα 1100 ευρω ποτε δεν πληρωσε φορο αφου η οικονομικη νομοθεσια τα ειχε στα αφορολογητα, η θεια μου ποτε δεν κολλησε 1 ενσημο- αφου η κυρια δουλεια της πριν γινει η κύρια συνταξιουχος ηταν να καθαριζει σκαλες.
    Που το προβλημα θα μου πειτε
    Εμ εδω αρχιζουν τα ωραια.
    Τον Σεπτεμβριο αντι να μπουν στο βιβλιαριο της συνταξης 600 ευρω μπηκαν 132. Τρεχει πανικοβλητη η θεια στο γραφειο αναπηρων και θυματων πολεμου για να δει τι συνεβει και μαθαινει, οτι με τον ταδε νομο τα συνολικα χρηματα που επρεπε να λαμβανει ενας συνταξιουχος θυματος πολεμου επρεπε να ειναι 700 ευρω και μια που επαιρνε το ενοικιο του περιπτερου το κρατος ηταν υποχρεωμένο να δινει μονο την διαφορα του ποσου.
    Λογικο μπορει να πει κανεις, τι χρεος εχουμε μεσα στην κριση να δινουμε 600 ευρω στα παιδια οσων επεσαν στην Αλβανια?
    Η λογικη ομως σταματαει στο γεγονος οτι η συνταξη υπολογισθηκε βαση της φορολογικης δηλωσης του 2011 -τοτε που δεν ειχαν πεσει ακομα τα ενοικια-
    Φετος η θεια ειναι 200 ευρω μειον στο ενοικιο , και το ακομα χειροτερο? δεν το εισπρατει καν αφου ο ενοικιαστης αδυνατει να της το δωσει.

    Σ αυτην την γυναικα με τα 130 ευρω συνταξη λεει ο Στουρναρας να βαλει πετρελαιο. Χα
    Μονο η συμμετοχη στα φαρμακα για το εμφραγμα που επαθε μολις ειδε τη νεα της συνταξη, ξέρει ποσο κοστιζουν?
    Σ αυτη τη γυναικα λεει ο Στουρναρας να ζεσταθει με το ρευμα
    Εδω θα του πω ενα αλλο μυστικο.
    Νοικιαζει ενα καμαρακι αλλα ειναι εντος αλλης οικιας με κοινο ρολοι και η συμφωνια για να πληρωνει λιγο ενοικιο(που οντως ειναι πολυ μικρο) ειναι να δηλωνει φιλοξενουμενη.
    Λοιπον κυριε υπουργε μας εξηγηστε μου
    Με ποιο τροπο αυτη η γυναικα θα τυχει του ευεργετηματος της επδοτησης πετρελαιου ή του κοινωνικου τιμολογιου αφου δεν διαθετει ρολοι της ΔΕΗ? Κι αν υποθεστε οτι το διεθεται, με 130 ευρω τον μηνα , τι να πρωτοπληρωσει?
    Παρ ολα αυτα λεει δοξα τον Θεο που εχω και λιγα λεφτα που εχω και ενα κεραμυδι , θα κανω υπομονη και θα περασει η μπορα,
    Θα κανει υπομονη στα 70 της. Σπουδαιο πραγμα αυτο.
    Ο Πατερας της και Παππους μου επεσε στην Αλβανια για την Ελλαδα, ξερει τι θα πει θυσια.
    Αλι σ αυτους που δεν ξερουν αφου εχουν μεγαλωσει στα πουπουλα και στα κολεγια.

  15. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 25/12/2013 19:51:46

    Ο Στουρνάρας και οι συν αυτώ στο ΥπΟικ. είναι ακριβοπληρωμένοι κρατικοδίαιτοι κηφήνες που δεν κατανοούν ότι ο ΄κόσμος δεν θέλει ελεημοσύνες αλλά ελεύθερη αγοράγια να μπορεί να ορίζει την μοίρα του στα πλαίσια του νόμου.

    • kritwn avatar
      kritwn @ Νίκος Αργεάδης 25/12/2013 23:21:54

      Μεταξύ σοβαρού κι αστείου αρχίζω να πιστεύω πως ο Στουρνάρας ήταν ο δούρειος ίππος του Πασόκ. Τον πρότειναν με την ελπίδα πως με την στενοκεφαλιά του αργά ή γρήγορα θα κατεδαφίσει όλη την κυβέρνηση.

  16. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 25/12/2013 19:56:27

    Είναι η μέθοδος που επέλεξαν για να μειώσουν το εμπορικό έλλειμμα ή όπως λέγεται κι αδιαφορούν για όλα τα άλλα. Οπως είπαν κι άλλοι σχολιαστές ο λογαριασμός δε θα πρέπει να τους εκπλήξει. Κρίμα στα Ζάππεια κύριε πρωθυπουργέ.

  17. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 25/12/2013 19:57:08

    Οι παλαιοί φίλοι του ANTINEWS γνωρίζουν τις απόψεις μου, πιστεύω στον Σαμαρά παρά τις κατά καιρούς έντονες διαφωνίες μου, αντιθέτως θεωρώ τον Στουρνάρα ...γνήσιο συνεχιστή των ΓΑΠ, Παπακωνσταντίνου και Παπαδήμου και σίγουρα εντεταλμένο όργανο της Τρόικας για την σωστή εφαρμογή των Μνημονίων!
    Όσες αμφιβολίες και αν είχα ήρθησαν με τις επανειλλημμένες δηλώσεις του, μνημεία ιταμότητας και αναλγησίας.
    Δεν μπορώ να κατανοήσω τους βαθύτερους λόγους που εμποδίζουν τον Σαμαρά να λάβει τις αυτονόητες αποφάσεις, ίσως είναι αρκετά σοβαρότερες από όσο μπορούμε να αποδεχθούμε, αλλά θεωρώ απείρως σοβαρότερο, η χώρα μας να πέσει στα χέρια του ΣΥΡΙΖΑ, που νομοτελειακά εκεί οδηγείται με την ασκουμένη πολιτική!!

    • George avatar
      George @ ΝΤΙΝΟΣ 26/12/2013 06:44:03

      Ο σοβαρός λόγος είναι ότι τα κομμένα δανεικά για τα πρωτογενή ελλείμματα αντικαταστάθηκαν από χαράτσια ώστε να διατηρηθεί ο δημόσιος τομέας, ουσιαστικά ανέπαφος. Είναι η αντίδραση ενός κρατικοδίαιτου κόσμου όταν είδε τη γη να φεύγει κάτω από τα πόδια του. Είναι η ίδια αντίδραση είτε είναι το πασοκ, η νδ ή αύριο το συριζα. Το μοίρασμα αρχικά γινόταν από τους καρπούς της ανάπτυξης, μετά από τους πόρους της ΕΕ, τα δανεικά και τέλος με την κατανάλωση του ιδιωτικού πλούτου. Ηδη έχουμε περάσει στην εξίσωση προς τα κάτω και την επιθετική και όλο και πιο άσχετη προπαγάνδα. Το επόμενο στάδιο είναι η δίκαιη διανομή μιζέριας, ο αυταρχισμός και η εμφάνιση των εχθρών του λαού. Η ιστορία είχε παντού το ίδιο τέλος και νομοτελειακά και εδώ, την κατάρρευση και την πτώση της σοβιετίας. Κάποτε θα υπάρξει και εδώ ένας υπουργός οικονομικών που δεν θα ασχολείται με πισίνες, κυβικά εκατοστά μηχανών εσωτερικής καύσης, τετραγωνικά μέτρα κατοικίας, μέτρα των πλεούμενων και άλλα φαιδρά αλλά με την ανασυγκρότηση και την δημιουργία πλούτου. Η κοινωνία δεν θα ασχολείται με ορυκτό πλούτο, πολεμικές αποζημειώσεις, ξανθά γένη, μειώσεις χρέους, την κατσίκα του γείτονα κτλ αλλά πως θα δημιουργήσει. Μέχρι τότε όμως....καλή τύχη.

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ ΝΤΙΝΟΣ 26/12/2013 21:45:16

      Τότε δημιουργείται το ερώτημα ποιός "επέβαλε" τον Στουρνάρα, γνωστό σημιτικό στειχείο, στον Α. Σαμαρά...

  18. Βασίλης Παπαχρήστος avatar
    Βασίλης Παπαχρήστος 25/12/2013 20:34:56

    Κακά τα ψέματα,στις εκλογές του Μάη θα χρειαστεί διανομή υπογλωσσίων.Είναι βέβαιο πλέον...

  19. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 25/12/2013 20:53:52

    Να πας να ψηφίσεις την επομένη των εκλογών, την δευτέρα φίλε μου........έτσι τους χρειάζεται.

  20. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 25/12/2013 21:47:15

    Κάθονται καί στεναχωριοῦνται στή κυβέρνηση...
    Ὅταν θά κυκλοφορήσει τό ἐλεύθερο Wi Fi στήν ἀτμόσφαιρα,θά δεῖτε πῶς θά διαλυθεῖ ἡ αἰθαλομίχλη...

  21. ERASMUS avatar
    ERASMUS 25/12/2013 21:51:42

    Επειδή μας περνάμε για πρόβατα και κάποιοι που καταλαβαίνουν κάνουν τους χαζούς και ότι δήθεν δεν ξέρουν και δεν καταλαβαίνουν
    ας δούμε την αλήθεια των γεγονότων

    « Μιλώντας στο MEGA, ο υπουργός Περιβάλλοντος ανακοίνωσε, την παροχή δωρεάν ηλεκτρικού ρεύματος, για τους δικαιούχους του κοινωνικού τιμολογίου, για τις διπλάσιες ημέρες από όσες καταγραφούν υπερβάσεις αιωρουμένων σωματιδίων από 150 mg / m3, προκειμένου να περιοριστεί η χρήση του τζακιού.»

    Ερώτηση : πόσες φορές καταγραφήκαν πέρυσι υπέρβαση των 150 mg / m3 ?????

    Απάντηση Από το ΥΠΕΚΑ και την ΕΤΗΣΙΑ ΕΚΘΕΣΗ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΗΣ ΡΥΠΑΝΣΗΣ 2012 στο http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=xYIP1FO6rIg%3d&tabid=490&language=el-GR
    Έχουμε στην σελίδα 39 να λέει : «Η κατάσταση
    της ατμοσφαιρικής ρύπανσης ανά ρύπο, στην Αθήνα κατά το έτος 2012 ήταν
    Αιωρούμενα σωματίδια ΑΣ10
    …….δεν παρουσιάζουν υπέρβαση της μέσης ετήσιας οριακής τιμής σε κανένα
    Σταθμό» !!!!!! Δηλαδή το 150 δεν το ξεπέρασε ΠΟΤΕ πέρυσι !!!!!!!!!!!!!!!!!
    Και φυσικά δεν το έχει ξεπεράσει και ΠΟΤΕ ΦΕΤΟΣ ……
    ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑααααανννννν το ξεπεράσει …. Λέμε ΑΑΑΑααα ννννν και αν κάνετε τους σχετικούς υπολογισμούς θα δείτε ότι η ΔΕΗ δεν δίνει πάνω από 5-10 ευρώ αξία ρεύματος δωρεάν ανα καταναλωτη ….

    Και για να καταλάβατε γιατί κρυώνετε απλά παραθέτω ένα απόσπασμα παλιότερο και όποιος κατάλαβε … κατάλαβε …
    Βέβαια κάποιοι θα καταλάβουν και θα κάνουν την πάπια …. Όμως έτσι και αλλιώς τόσα χρόνια την έκαναν ..δεν θα αλλάξει τίποτα τώρα..

    «Στο πλαίσιο αυτό προγραμματίστηκε για την Παρασκευή (25-1-2013) σύσκεψη με τη συμμετοχή του υπουργού Οικονομικών Γιάννη Στουρνάρα, του υπουργού Ανάπτυξης Κωστή Χατζηδάκη και του υπουργού Ναυτιλίας και Αιγαίου, Κωστή Μουσουρούλη.
    Πολιτικοί κύκλοι του υπουργείου Ναυτιλίας επισημαίνουν ότι «η εξίσωση του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης (ΕΦΚ) του πετρελαίου θέρμανσης και του πετρελαίου κίνησης παρατηρείται ότι οδηγεί στη μετατόπιση της δράσης των λαθρεμπόρων στο ναυτιλιακό καύσιμο (marine diesel), το οποίο στη συνέχεια χρησιμοποιείται ως πετρέλαιο θέρμανσης».
    Ο ΕΦΚ στο πετρέλαιο θέρμανσης και κίνησης είναι πλέον 330 ευρώ / 1.000 λίτρα, ενώ στο ναυτιλιακό πετρέλαιο είναι μηδαμινός (αποφορολογημένο καύσιμο). Με βάση τα επίσημα στοιχεία του υπουργείου Οικονομικών εκτιμάται ότι το Δημόσιο ζημιώνεται ετησίως περί τα 100 εκατ. ευρώ μόνο από το λαθρεμπόριο ναυτιλιακών καυσίμων. »

    Αυτά λοιπόν .....

  22. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 25/12/2013 22:08:10

    Πριν προλάβει να στεγνώσει το ...ηλεκτρονικό μελάνι του παραπάνω σχόλιο μου και ο Στουρνάρας ξαναχτύπησε!
    Αν είναι αλήθεια αυτό που ανακοινώθηκε στις ειδήσεις απόψε, το ύψος των αποδείξεων που θα "μαζεύει" ο φορολογούμενος θα ανέρχεται μεν στο 10% του εισοδήματος αλλά αποκλείει τις αποδείξεις των Σουπερμαρκετ, των Πολυκαταστημάτων και μερικών άλλων και περιορίζεται στις των ιατρών, των ηλεκτρολόγων, των υδραυλικών και των οικοδόμων!!
    Το μη συμπληρώμενο οφειλόμενο ποσό θα φορολογήται με 22%!!
    Μα είναι στα καλά τους, με τις σημερινές συνθήκες ο κόσμος ξοδεύει το 95% των εισόδημά των του για φαγητό, για ένδυση και υπόδηση !
    Μένω ενεός και το μόνο που μπορώ να ψελίσω είναι "ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ"!!!!!!!!

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ ΝΤΙΝΟΣ 26/12/2013 00:15:22

      Αν περιμένουν εκεί στο υπουργείο οι φορολογούμενοι να προσκομίσουν αποδείξεις εργαζομένων σε οικοδομικά επαγγέλματα, θα περιμένουν για πολύ. Αφ' ενός ο οικοδομικός κλάδος είναι κλινήρης σε βαθύ κώμα και αφ' ετέρου πολλοί εργάζονται με ημερομίσθιο (Ι.Κ.Α.) και κόβουν μικρές αποδείξεις παροχής υπηρεσιών για (ελάχιστο) εργολαβικό κέρδος ή συνοδές υπηρεσίες (π.χ. για ενοικίαση ξυλείας/καλουπιών οι κατασκευαστές ξυλοτύπου ή μεταλλοτύπου φέροντος οργανισμού).

      Κάποιοι απλώς συνεχίζουν να μας κοροϊδεύουν.

  23. DIMITRIS KERKYRA avatar
    DIMITRIS KERKYRA 25/12/2013 22:40:52

    ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΝΑ ΓΥΡΗΣΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΥΠΕΡ.
    ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ ΤΙ ΕΦΤΑΙΞΕ . ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΤΙΣ ΕΠΟΛΟΓΕΣ ΑΛΛΩΝ . ΟΠΩΣ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΤΟ 2009..

  24. Tassos avatar
    Tassos 25/12/2013 22:46:11

    ΒΑΛΤΕ ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ(για όσους μένουν σε πόλεις που έχει έρθει). Είναι δυνατόν να υπάρχει καύσιμο φτηνότερο 20-30% από το πετρέλαιο και να θέλετε επιδότηση για να καίτε πετρέλαιο? Θα μας τρελλάνετε? Να φτηνύνει η τιμή του φ.α. , όχι του πετρελαίου.

    • θηραία avatar
      θηραία @ Tassos 26/12/2013 00:40:16

      Σε παλαιά οικήματα η εγκατάσταση για το φυσικό αέριο είναι απαγορευτική τεχνικά και οικονομικά. Και μην ακούσω για επιδοτούμενα χαμηλότοκα δάνεια κλπ, γιατί με τόσες οφειλές σε εφορίες και τράπεζες δεν ανοίγεις νέες ιστορίες. Εκτός κι αν αναλάβουν οι του υπ οικ τα έξοδα εγκατάστασης φ.α. ....!

  25. roadrunner avatar
    roadrunner 25/12/2013 22:49:56

    Οι Έλληνες, ακόμη και στην πιο βαθιά ύφεση, παραμένουν νοικοκύρηδες.
    Για αυτό το λόγο, δύσκολα θα παρεκκλίνουν, από τον ισχνό πια, οικογενειακό προϋπολογισμό τους, αγοράζοντας πετρέλαιο, διότι απλούστατα δεν έχουν τα χρήματα, ακόμη και αν μειωνόταν ο ΕΦΚ του.
    Πετρέλαιο θα προμηθευτούν, όταν μειωθεί σημαντικα το υπόλοιπο κόστος διαβίωσης τους , και πρώτα από όλα αν παταχθεί η ακρίβεια στα προιόντα του καλαθιού της νοικοκυράς, στα κόμμιστρα, στα τιμολόγια ΔΕΗ και τα όμοια.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ roadrunner 26/12/2013 08:00:08

      Δηλαδή ποτέ...

  26. foros1 avatar
    foros1 25/12/2013 23:58:20

    Μωραινει κυριος ον βούλεται απωλεσαι
    ...

  27. JayGatsby avatar
    JayGatsby 26/12/2013 11:04:25

    Έχουμε φυσικό αέριο στην Θεσσαλονίκη με ατομικό καυστήρα σε πολυκατοικία του 68 και του 78.

  28. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 27/12/2013 00:41:37

    Ο Άδωνις έγινε ειδικός "επί παντός επιστητού". Ξεσάλωσε!

    Μπορεί το ακριβό "κόκκινο" πετρέλαιο να μην δελεάζει πλέον τον "ντηζελάτο" να το χρησιμοποιήσει για βόλτες στον Παρνασσό, το πραγματικό όμως λαθρεμπόριο του "τράνζιτ" πετρελαίου, από τα βαπόρια και τις αποθήκες, έχει πλέον διπλάσια αγορά. Η αύξηση ευνοεί το "πρωτοκλασσάτο" λαθρεμπόριο!!!!

    Και, καλά ο Γεωργιάδης. Ο Στουρνάρας όμως, δεν το ξέρει, άραγε;