#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/02/2010 22:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποκαλύψεις, ή αποπροσανατολισμός;



Εντυπωσιάζει φυσικά το μπαράζ αποκαλύψεων των τελευταίων ημερών για τον Χριστοφοράκο και τις επαφές του σε όλο το φάσμα του πολιτικού κόσμου.

Δεν μπορούμε όμως παρά να επισημάνουμε ότι οι «συνταρακτικές αποκαλύψεις», που  προέρχονται όλες από ένα ημερολόγιο γραμματέως, δεν θα έχουν καμία ποινική συνέπεια, επειδή ο Ποινικός Κώδικας δεν έχει ποινικοποιήσει ακόμα τα ραντεβού επιχειρηματιών με πολιτικούς. Και φυσικά το θέμα δεν είναι ποιους έβλεπε και με ποιους συνομιλούσε ο κ. Χριστοφοράκος, αλλά σε ποιους τα έδινε και ποιους λάδωνε. Κι αυτός και οι μεγαλομέτοχοι αντίστοιχων εταιρειών.

Είναι προφανές δηλαδή ότι εν όψει των εργασιών της Εξεταστικής Επιτροπής της Βουλής επιδιώκεται (από ποιους άραγε;) να διαχυθεί στην κοινή γνώμη η εντύπωση ότι «όλοι το ίδιο είναι» και ότι «όλοι τα έπαιρναν». Κι αν αυτό επιτευχθεί, τότε φυσικά θα μειωθεί ο ρόλος και η ευθύνη των πραγματικά εμπλεκομένων στην υπόθεση, εκείνων δηλαδή που είχαν κεντρικό ρόλο και αποδεδειγμένα τα έπαιρναν. Και όλοι ξέρουμε ποιοι είναι αυτοί.

Ελπίζουμε λοιπόν ότι οι εργασίες της Εξεταστικής Επιτροπής δεν θα εξελιχθούν σε ένα σόου όπου θα παρελαύνει για να δώσει εξηγήσεις η πιο απίθανη καταγραφή στο ημερολόγιο του κ. Χριστοφοράκου. Και ότι αντιθέτως θα αναζητήσει τους πραγματικά υπεύθυνους πολιτικούς. Όχι για να τους στείλει φυλακή, αν και καμιά φορά πρέπει να πηγαίνουν και οι πρωθυπουργοί φυλακή. Αλλά για να τους παραδώσει στην δημόσια χλεύη προκειμένου να εξοβελιστούν διά παντός από την πολιτική ζωή. Κι αυτοί και οι επίγονοί τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. popolaros avatar
    popolaros 06/02/2010 22:16:59

    Παλιά μου τέχνη κόσκινο.
    Αποπροσανατολισμός τσεκουράτος, αλλά υπάρχει και το internet για ενημέρωση.

  2. Orestios avatar
    Orestios 06/02/2010 22:18:02

    Η DEAL δεν ασχολείται με την οικονομία. Το πρώτο ψέμα έλεγε για χάρισμα του 90% των δανείων. Ψέμματα και απόκρυψη της πραγματικότητας.

  3. Orestios avatar
    Orestios 06/02/2010 22:18:51

    Ευτυχώς που δεν αγοράζω πια παλιόχαρτα.

    • Vachus avatar
      Vachus @ Orestios 06/02/2010 23:26:42

      Καλά κάνεις και αυτό θα πρέπει να κάνουμε όλοι. Όχι και να τους ταΐζουμε κιόλας!

  4. MOURGOS avatar
    MOURGOS 07/02/2010 00:58:38

    ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ.
    ΑΠΟ ΤΟ 90 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΔΙΠΟΛΟ ΙΝΤΡΑΚΟΜ ΚΑΙ ΣΗΜΕΝΣ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΙΧΕ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΛΑΔΩΤΗΡΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΩΝ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΟΠΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΤΑ ΠΕΡΝΑΝΕ (ΕΣΕΙΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΡΑΨΑΤΕ ΟΤΙ ΠΡΩΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΩΝ ΤΟΥ ΟΤΕ ΖΗΤΑΓΕ ΕΠΙΜΟΝΩΣ ΣΙΔΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΡΑΒΕΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΑΧΑ ΜΟΥ ΤΑΧΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΙΔΕΡΟ ΤΗΣ ΣΥΖΥΓΟΥ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ Η ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΤΟΥ!!!!!!!!!!
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΤΡΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΞΑΝΑΓΙΝΩ ΜΗΤΣΟΤΑΚΙΚΟΣ.
    Η ΜΝΗΜΗ ΜΟΥ ΑΣΘΕΝΕΙ
    ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ....

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ MOURGOS 07/02/2010 12:23:22

      Και να με συγχωρεί η χάρις σου, αλλά όταν η Ζήμενς έπαιρνε τα μεγάλα έργα ενόψει των Ολυμπιακών, στην κυβέρνηση ήταν το Πασοκ, κι αυτό το ξεχνάει ο πολύς κόσμος. Το Πασόκ έπρεπε να λαδώσουν για να τα πάρουν τα έργα όχι την τότε αξιωματική αντιπολίτευση. Οι ευχές δεν αποδεικνύουν τίποτε, μόνον γλύψιμο -όπως είθισται να κάνουν όλοι οι πολιτικοί- στους μεγαλοσχήμονες, ελπίζοντες ότι κάποια μέρα οι τελευταίοι θα τους βοηθήσουν .

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ MOURGOS 07/02/2010 12:30:48

      Τώρα είναι που θα περάσει τα νομοσχέδια το πασόκ...

      πια και έπιασες το θεμα είναι ένα ενδιαφέρον θέμα για τους συμβούλους του ζόρζ για να παίξε λίγο μπαλα...

  5. Factorx avatar
    Factorx 07/02/2010 01:15:49

    1. Τι ενδιαφέρει περισσότερο αυτή την συγκεκριμένη χρονική στιγμή; Αν έστειλε ο Χ Σιούφας καρτα στον Μιζοφοράκο, ή ποιοί υπεφραψαν τις συμβασεις και ο Τσουκάτος;

    2. Γιατί βγαίνουν τωρα όλα αυτα και οχι πριν απο τις εκλογές;

  6. Shalai avatar
    Shalai 07/02/2010 02:13:29

    Τις συμβάσεις τις υπέγραφε το "όλον Μαξίμου" που σήμερα κάθεται στους δερμάτινους καναπέδες παρά τω Γκιόργκω και λοιπά...

    Η σιωπή της ΝΔ όμως είναι τόσο εκκωφαντική που γίνεται ένοχη. Σαν να μην πολυφτάνει πλέον το "μα θα πληρώναμε τα διπλά, δεν γινόταν να ακυρώσουμε τις συμφωνίες".

    Έτερον εκάτερον όμως.
    Εννοείται ότι είναι αποπροσανατολισμός όλο αυτό το τωρινό. Το Πασοκιστάν ανέκαθεν ήταν "μανούλα" σε κάτι τέτοια.

  7. pasokistan avatar
    pasokistan 07/02/2010 02:42:04

    Μην τα φορτωνουμε ολα στο πασοκισταν.
    Μητσοτακισταν μου μυριζει η υποθεση..

  8. Factorx avatar
    Factorx 07/02/2010 02:52:17

    συμφωνω

  9. levantes avatar
    levantes 07/02/2010 08:52:02

    την ώρα που ασχολούμαστε με τις πιο απιθανες και άσχετες λεπτομέρειες του ημερολογίου Χριστοφορακου οι απολύσεις χτυπάνε κόκκινο. Λογω της πρόσφατης συγχώνευσης της Κραφτ με την Cardburry , οι δύο θυγατρικές τους στην Ελλάδα θα απολύσουν μέσα στους επόμενους τρεις μήνες γύρω στα 100 άτομα και θα κλείσουν δύο εργοστάσια. Πού είσαι ΓΣΕΕ, πού είσαι Εργατικό Κέντρο Αθηνών;

  10. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 07/02/2010 09:28:40

    Τρέξτε,τρέξτε να προκάμετε(Αθάνατε Χαρίλαε,με τον απλωμένο τραχανά).Παράλληλλα με την σας(λέμε,τώρα),μοιράζουμε βιντεοκασέτες,DVD,χτενάκια,καθρεφτάκια,χάντρες,προφυλακτικά,τσατσάρες,ένα φακελλάκιδυόσμο,αλάτι, πιπέρι και μιά κονσέρβα κονκασέ.Γιά την Θεσαλλλλλονίκη μας την Κούκλλλλα.Αθάνατο βλαχομπαρόκ, a la version Greque.
    Y.Γ(Α):Η πληροφορία ότι θα περιέχεται και αναλυτικός τιμοκατάλογος,οπωροκηπευτικών διά χειρός Τσιαμτσίκα,δεν επιβεβαιώνεται.
    Υ.Γ.(Β):Ενισχύσατε τον National Gi-Gi,τόση επιτυχία έκανε με το "σουξέ" του περί κουρασμένου.Γιά την ΕΛΛΛΛΛΑΔΑ ρε γα....το!

  11. Swell avatar
    Swell 07/02/2010 14:48:47

    Αν εξοβελιστούν και οι επίγονοί τους θ' αδειάσει η Βουλή.