#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/12/2009 08:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποκαλύπτουμε το σατανικό σχέδιο πίσω από τα μέτρα φορολόγησης

Οι αλλαγές στη φορολογία των εισοδημάτων παραμένουν στο σκοτάδι αφού ο αρμόδιος υπουργός δεν κατάφερε να μας φωτίσει. Τι θα κάνουμε από την Πρωτοχρονιά; Θα μαζεύουμε αποδείξεις από παντού μήπως και κερδίσουμε κάποιο αφορολόγητο όριο;

Ο κ. Παπακωνσταντίνου είπε να παίρνουμε αποδείξεις και από τα σούπερ μάρκετ. Μα έτσι θα πατάξει τη φοροδιαφυγή; Αφού τα σούπερ μάρκετ έτσι κι αλλιώς δίνουν αποδείξεις. Άλλοι δεν το κάνουν.

Από την άλλη, φανταστείτε 3-4 εκατομμύρια Έλληνες να συγκεντρώνουν κατά μέσο όρο 2 αποδείξεις την ημέρα, δηλαδή περίπου 600 αποδείξεις το χρόνο. Όλος αυτός ο όγκος των αποδείξεων θα κατατίθεται στην εφορία και θα ελέγχεται και ύστερα θα διασταυρώνεται με τα στοιχεία άλλων φορολογούμενων; Θα μείνει χρόνος να κάνουν τίποτα άλλο οι εφορίες;

Εκτός αν όλο αυτό το σχέδιο είναι σατανικό. Δεν έλεγε ο Γ. Παπανδρέου ότι η οικονομία θα σωθεί αν αυξηθεί η κατανάλωση; Ε, λοιπόν θα σπρώξει όλους τους πολίτες να ξοδεύουν για να παίρνουν αποδείξεις ώστε να έχουν και αφορολόγητο. Πράγματι σατανικό αλλά μάλλον πρόκειται για πράσινα όνειρα που σύντομα θα γίνουν εφιάλτες, δυστυχώς για όλους.

Οι δηλώσεις του Γ. Παπακωνσταντίνου αφενός για τα τέλη κυκλοφορίας και αφετέρου για τα φορολογικά μέτρα που θα θεσπιστούν δείχνουν για ακόμη μια φορά την έλλειψη σχεδίου στην οικονομία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/12/2009 08:29:40

    Οι ψίθυροι που ακούω εγώ από μία όλο και πιο απελπισμένη αγορά είναι ότι η φοροδιαφυγή θα ενταθεί και θα πάρει διάσταση civil disobedience. Τον υπολογισμό "τι έκπτωση θες να μοιραστούμε ΦΠΑ και φόρο εισοδήματος" τον κάνουν ΌΛΟΙ.

    Είναι θέμα χρόνου και οι πιο νομοταγείς, να αντισταθούν. Η Ελληνική εκδοχή του Γκάντι. ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΨΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΜΠΑΡΟΥΦΟΛΟΓΟΥΣ. Αντιστεκόμαστε.. χεχεχε θα του δώσουμε και αντιστασιακή υφή.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 30/12/2009 13:57:29

      Με μαυρα πληρωνουμε ετσι κ αλλως. Προσοχη...!!! πισω εχει η πρασινη αχλαδα την ουρα. Το Πρασινο παραμυθι εχει δρακο !

      ΠΠ

  2. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 30/12/2009 09:18:59

    Σταδιακά βαδίζουμε προς πλήρη απονομιμοποίηση του ελληνικού κράτους. Αντίστοιχες σκέψεις απονομιμοποίησης του ελληνικού κράτους είχα τον καιρό που η κυβέρνηση Καραμανλή φαινόταν να ξεπουλάει το θέμα της Μακεδονίας. Έβλεπα δηλαδή ότι αυτό το κράτος δεν με εκπροσωπεί πλέον, δεν είναι δικό μου. Τώρα αναβιώνουν τέτοιες σκέψεις μέσα μου με αφορμή το θέμα των μεταναστών. Ένα κράτος που θέλει να ξαναφέρει αυτούς που διώξαμε όταν πολεμήσαμε σε όλους τους μεγάλους και μικρούς πολέμους μας από το 1453 μέχρι σήμερα, δεν είναι δικό μου κράτος, είναι κράτος κάποιων άλλων.

    Η απονομιμοποίηση του κρατικού κορβανά είναι πολύ παλιότερη. Ο κόσμος αισθάνεται ότι δεν τον αφορά και πολύ το να πηγαίνουν καλά τα δημόσια οικονομικά, διότι δεν τα αισθάνεται δικά του. Ο λόγος είναι ότι οι κρατικοί λειτουργοί κλέβουν πολύ συχνά, απλώνουν το χέρι εκεί, το θεωρούν "δικό τους" το ταμείο και όχι ξένα λεφτά, χρήματα όλων μας, που έχουν υποχρέωση να διαχειρίζονται σωστά.

    Η συνολικότερη απονομιμοποίηση του ελληνικού κράτους, μέσω του θέματος των μεταναστών, θα μειώσει και τη δυνατότητα συλλογής φόρων. Δεν υπάρχει η παραμικρή εμπιστοσύνη στους κυβερνώντας και ειδικά σε αυτούς εδώ, που τη μια μέρα λένε έτσι και την άλλη αλλιώς. Πάμε για ολική ανυπακοή! Λένε να κάνουν διασταυρώσεις, αλλά πώς να κάνουν αν κανένας δεν δηλώνει τίποτα; Προς τα εκεί πάμε.

    Τα χρέη του ελληνικού κράτους και οι δημόσιοι υπάλληλοί του, όμως, θα εξακολουθήσουν να υπάρχουν και αυτή η ολική ανυπακοή θα έχει καταστροφικές συνέπειες για όλους μας τελικά. Κάτι πρέπει να γίνει πριν να είναι πολύ αργά.

    • poisonous avatar
      poisonous @ Blimblomblim 30/12/2009 15:04:53

      Επιτέλους, το πρώτο πραγματικά αναρχικό κράτος...

  3. stelios avatar
    stelios 30/12/2009 09:23:42

    Xαοτικο μυαλο,χαοτικες φαντασιωσεις,βαζω ομως στοιχημα οτι λιαν συντομως θα φυγουν τρεχοντας....

  4. JOHN avatar
    JOHN 30/12/2009 09:29:38

    Θα γινει οτι εγινε και με τα τελη κυκλοφοριας,ΦΙΑΣΚΟ!Δεν υπαρχει σχεδιο απελπισμενες κινισεις κανουν και πειραματα στις πλατες μας.Και η αντιμετωπιση απο τους πολιτες θα ειναι και η αναλογη.Πως δηλαδη θα δουλεψει το σχεδιο με ωτις αποδειξεις.Η καθε γιαγια θα μαζευει αποδειξεις απο το μαναβι το χασαπι το σουπερ μαρκετ θα τα γραφει σε καποιο εντυπο με το ΑΦΜ του καθενος,και αυτο σε καθημερινη φαση!!!!Πρεπει να προσλαβει και ενα λογιστη.Και ολα αυτα επειδη το κρατος δεν διαθετει τους μηχανισμους η για να μη δυσαρεστησει την εκλογικη πελατεια των κοματων δεν κυνηγαει τη μεγαλη φοροδιαφυγη,και ζηταει απο ολους εμας να κανουμε το ρουφιανο και να κυνηγαμε μαγισσες!!!Και αυτο λεγεται φορολογικη πολιτικη!!!

  5. Jack avatar
    Jack 30/12/2009 10:20:01

    Λοιπόν εγώ δεν πηγαίνω σε ταβέρνες, σε καφετέριες και σε νυχτερινά κέντρα. Αποταμιεύω τα χρηματά μου για να αγοράσω ένα καινούργιο αυτοκίνητο μετά από 2-3 χρόνια. Επομένως θα τιμωριθώ και θα πληρώσω περισσότερους φόρους από άλλους που θα έχουν ίδια εισοδήματα μ' εμένα αλλά τα γλεντάνε. Αυτοί θα προσκομίσουν περισσότερες αποδείξεις και θα έχουν μεγαλύτερο αφορολόγητο.
    Τι υπέροχο και κυρίως δίκαιο φολογικό σύστημα !!!

  6. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 30/12/2009 10:39:59

    Αποδεικνύεται ότι δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα την μία λένε κάτι την άλλη τα παίρνουν πίσω κοκ... Οι αποδείξεις σούπερ μάρκετ αν παραμείνουν δεν θα προσφέρουν τίποτα επί της ουσίας παρά μόνο να κρατήσουν το αφορολόγητο των 12.000 οι πολίτες, από την άλλη αν δεν περνούν στην εφορία καταργείτε το αφορολόγητο αν εμφαρμοστεί το όριο που προτείνεται για να πιάσει κάποιος το αφορολόγητο. Ουσιαστικά το 2ο θέλει η κυβέρνηση αλλά επειδή το κόστος θα είναι βαρύ και ασήκωτο με την έλευση των εκκαθαριστών αρχίζει να μαζεύει άρον άρον.

  7. koronia96 avatar
    koronia96 30/12/2009 10:57:03

    Εγώ έχω μία απορία.
    Οι περισσότερες αποδείξεις λόγο της θερμικής εκτύπωσης μετά από 2-3 μήνες δεν διαβάζονται. Θα ισχύουν; Ο έλεγχος και η διασταύρωση πως θα γίνονται;
    Και μία ακόμα.
    Με ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ τι θα γίνει;

    • Karmacedon avatar
      Karmacedon @ koronia96 30/12/2009 15:19:15

      Εισαι απολυτα σωστος για το θεμα της θερμικης εκτυπωσης. Λιγοι το εχουν καταλαβει .

    • Α.Κ. avatar
      Α.Κ. @ koronia96 30/12/2009 15:24:18

      Αγαπητέ κορονια 96

      Δεν θα καταθέτεις τις αποδείξεις. Σε ειδικό (νέο) χώρο των εντύπων Ε1 ή Ε2 που σου στέλνει κάθε χρόνο η εφορία, θα αναγράφεις το ΑΦΜ της εταιρείας ή του καταστήματος ή του υδραυλικού κοκ καθώς και την επωνυμία του/της, το ποσό που πλήρωσες κτλ. ΔΕΗ και γενικά αποδείξεις από ΔΕΚΟ και ΟΤΕ δεν θα γίνονται δεκτές.

      • koronia96 avatar
        koronia96 @ Α.Κ. 30/12/2009 15:38:29

        Οκ κατάλαβα. Αν όμως εγώ βάλω στη δήλωση ψευδή στοιχεία (όχι στην τύχη, αλλά στοιχεία υπαρκτών εταιριών που δεν είχα όμως συναλλαγή μαζί τους) ποίος θα πάει μέσα; Εγώ που έκανα ψευδή δήλωση ή η εταιρεία για μη έκδοση απόδειξης, μη δήλωση φορολογικού μηχανισμού κ.λ.π.; Πώς θα γίνετε αυτός ο έλεγχος;

        • Α.Κ. avatar
          Α.Κ. @ koronia96 30/12/2009 15:47:26

          Αγαπητέ κορονια 96

          Δεν το ξέρω αυτό. Πάντως το όλο θέμα είναι στον αέρα ακόμα, αφού δεν έχει ψηφιστεί τίποτα.

  8. angi avatar
    angi 30/12/2009 11:26:06

    Eίναι όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι άχρηστοι!!!

    • Σπίθας Δημήτριος avatar
      Σπίθας Δημήτριος @ angi 30/12/2009 13:29:32

      Μάλλον το λές γιατί θα ήθελες νασουν....

  9. Hase avatar
    Hase 30/12/2009 11:26:21

    Ακουγεται και ΦΠΑ στα ιατρικα και παραιατρικα επαγγελματα. Δηλαδη αν θελεις να γινεις καλα θα πληρωνεις και φορο. Ντροπη τους. Οι ΔΕΚΟ μενουν απεξω.
    Τι θα γινει αν θελησω να δωσω ενα πενηνταρικο στο εγγονακι μου; Θα πρεπει να μου δωσει αποδειξη ο μικρος; Ολα στο ποδι γινονται, ουτε σχεδιο υπηρχε ουτε μυαλο υπαρχει.

    • Α.Κ. avatar
      Α.Κ. @ Hase 30/12/2009 15:26:47

      Αγαπητέ hase

      Περίμενε λίγο. Μπορεί να πληρώνεις 19% ΦΠΑ παραπάνω σε μία π.χ. φυσιοθεραπεία, αλλά υπάρχει περίπτωση το ποσό να μειώνει το φορολογητέο σου εισόδημα. Κάτσε να δούμε.

  10. Green St avatar
    Green St 30/12/2009 12:13:09

    Δυστυχώς το λάθος το κάναμε τον Οκτώμβριο. Δεν μπορώ να καταλάβω, ύστερα από τα δεινά που έχουμε περάσει σαν λαός και αφού όλοι μας μέσες - άκρες γνωρίζουμε το δημοσιοικονομικό πρόβλημα, ποιό ρόλο εξυπηρετεί η ανάδειξη ισχυρής μονοκομματικής κυβέρνησης.

    Αφού είναι εμφανές (ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ) ότι σχέδιο, ικανότητες ή δεξιότητες δεν υπάρχουν. Δείτε για παράδειγμα τι συμβαίνει κάθε έτος στο φορολογικό νομοσχέδιο. Οι εκάστοτε υπουργοί αναπροσαρμόζουν τους φορολογικούς νόμους, την φορολογική κλίμακα, τις εκπτώσεις των δαπανών κατά το δοκούν. Όπως εξυπηρετεί την συγκεκριμένη χρονική στιγμή τις συγκεκριμένες ανάγκες ή απαιτήσεις της ΕΕ. Διαβάζω λοιπόν για παράδειγμα:
    1) Ότι επανέρχονται τα αντικειμενικά κριτήρια τα οποία είχαν καταργηθεί ώς άδικα
    2) κατάργείτε το ΕΤΑΚ που κατάργησε με την σειρά του τον ΦΜΑΠ για να επανέλθει ο ΦΜΑΠ.
    3) Αναπροσαρμόζετε η φορολογική κλίμακα (γίνεται ενιαία) που είχε ήδη αλλάξει 15 φορές τα τελευταία 15 χρόνια.
    4) Επανέρχεται το σύστημα συγκέντρωσης των αποδείξεων που είχε καταργηθεί διότι ήταν αδύνατος ο έλεγχος και διότι πολλοί παρουσίαζαν δαπάνες που δεν είχαν κάνει.

    Με αυτόν τον ρυθμό αλλαγών στο φορολογικό σύστημα όλοι οι έλληνες πολίτες, είναι φοροφυγάδες. Ο έλληνας πολίτης είναι αδύνατον να γνωρίζει και συνεπώς να υπολογίσει τον φόρο εισοδήματος που καλείτε να πληρώσει κάθε χρονιά. Ακόμα και αν γνωρίζει ότι λχ το εισόδημα του θα αυξηθεί σε ένα ποσοστό της τάξης 15% δεν είναι δυνατό να υπολογίσει τον φόρο που αναλογεί στο δημόσιο αφού τα όρια του φορολογικού πλαισίου στο οποίο υπάγεται αλλωτε διευρύνονται και άλλωτε συρρικνώνονται.

    Το κράτος ουδέποτε είχε ενιαία πολιτική ή στρατηγική σε οποιονδήποτε τομέα δραστηριοποιείτε. Και αυτήν την ασυνέπεια των πολιτικών (δεν αφορά μόνο την σημερινή κυβέρνηση, αφορά όλες τις κυβερνήσεις από την μεταπολίτευση και μετά...τουλάχιστον) καλείτε να πληρώσει ο πολίτης. Ο οποίος εκλέγει αυτοδύναμες κυβερνήσεις που προσλαμβάνουν στρατίες δημοσίων υπαλλήλων (φιλικά προσκείμενων πάντα), συμβούλων και διοικητών Δημοσίων Υπηρεσιών κ Οργανισμών που πάλι καλείτε να πληρώσει ο πολίτης.

    Θα πρέπει επιτέλους να συνειδητοποιήσουμε ότι οι αυτοδύναμες κυβερνήσεις δεν δίνουν λόγο σε κανέναν από εμάς. Θα πρέπει οι κυβενρήσεις να ελέγχονται από εμάς. Να έχουν τον "φόβο" της αυτοδυναμίας και της απώλειας της υπουργικής / πρωθυπουργικής καρέκλας για να λειτουργήσουν σωστά. Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιόν λόγο είμαστε εγκλωβισμένοι σαν λαός μεταξύ ΠΑΣΟΚ κ ΝΔ; Για ποιόν λόγο δίνουμε άφεση αμαρτιών στην μια παράταξη που απορρίψαμε στην αμέσως προηγούμενη εκλογική αναμέτρηση ως ανίκανη; Και οι σκέψεις αυτές δεν προέρχονται από έναν άνθρωπο που ανήκει στο εξω-κοινοβουλευτικό χώρο αλλά από έναν αγανακτισμένο ψηφοφόρο και των 2 κομμάτων, που πλέον κουράστηκε να είναι θεατής στο έργο "ΠΑΡΑΛΑΒΑΜΕ ΚΑΜΜΕΝΗ ΓΗ".

  11. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 30/12/2009 12:57:59

    Παπακωνσταντίνου πες αλέυρι.....η κρεμάλα και το τέλος της (σύντομης) πολιτικής καριέρας σου σε περιμένει.

    "Λεφτά υπάρχουν", αχα αχα αχα!

    Παρακαλώ την σχολή οικονομικών σπουδών του Λόντον Σκούλ οφ Εκονομικς να πάρει πίσω κάποια πτυχία που έδωσε προ ετών σε "Κολεγιόπεδα" .

    Φέρτε στην Ελλάδα πίσω το μαύρο χρήμα όπως έκαναν οι Ιταλοί, μειώστε το κράτος και μειώστε τους φόρους, ηλίθιοι! Διαοφρετικά το σ΄χεδιο όντως είναι σατανικό, αλλά όχι για να αυξηθεί η κατανάλωση, αλλά για να ξεπουληθεί η Ελλάδα στη Γκολντμαν Σακς και τα λοιπά φιλαράκια της οικογένειας ΠΑΠΑΤΖΗΔΩΝ και ΣΙΑ.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Dubai Expatriate 30/12/2009 13:39:34

      'μειώστε το κράτος'

      Και όλοι αυτοί που ζουν από το ροκάνισμα τι θα απογίνουν;

  12. manolis avatar