#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/06/2011 18:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποκαλύπτουμε το περιεχόμενο του "non paper" του Γιώργου στον Αντώνη



Πρώτο θέμα αυτήν την στιγμή σε κανάλια και μπλογκ το σημείωμα που έδωσε ο Γιώργος Παπανδρέου στον Αντώνη Σαμαρά στην

κατ' ιδίαν συνάντηση που είχαν πριν από το συμβούλιο των πολιτικών αρχηγών. Ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται και όλοι τώρα οι διαμορφωτές της κοινής γνώμης ψάχνουν να βρουν συναίνεση κάτω από το τραπέζι. Υπενθυμίζουμε ότι την "αποκάλυψη" έκανε χθες τηλεοπτικά η Άννα Διαμαντοπούλου.

Για να μην μείνουμε λοιπόν πίσω σας αποκαλύπτουμε το απόρρητο περιεχόμενο του μυστικού εγγράφου του ΓΑΠ προς τον αρχηγό της ΝΔ

Ζητούσε καταρχήν να μάθει αν για κανό είναι καλύτερα στον Μεσσηνιακό ή στον Κυπαρισσιακό κόλπο και ποια είναι η βέλτιστη ποδηλατική διαδρομή από Πάτρα προς Πύλο.

Επίσης είχε εξήντα επτά απορίες από το Ζάππειο ΙΙ και ζητούσε διευκρινήσεις και οπτικοαουστικό υλικό.  Ακόμη είχε χρόνια την απορία αν η Φάνη Πάλλη-Πετραλιά είναι ένα ή δύο πρόσωπα.

Η βασικότερη πρόταση του Πρωθυπουργού προς τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης ήταν να γίνει πρωθυπουργός εσωτερικού ο Σαμαράς για να ασχοληθεί μόνο με το εξωτερικό ο Γιώργος.

Η Διαμαντοπούλου εμπλέκεται στη διεθνή συνωμοσία κατά του Στρος Καν, σύμφωνα με την επιστολή αναφέρουν οι ίδιες συνομιλίες.

Η Λαγκάρντ είναι ο άνθρωπος του Ανδρουλάκη στο ΔΝΤ και ο Κυριάκος Μητσοτάκης θα κατέβει με τον ΛΑΟΣ στις επόμενες εκλογές .



Στην κοινή επιτροπή των δύο κομμάτων ο κ. Γ. Παπανδρέου ζήτησε να είναι οπωσδήποτε η Έλσα Παπαδημητρίου. Υποσχέθηκε ότι κι αυτός θα στείλει τον Πεταλωτή



Το αντικείμενο της επιτροπής θα αφορά μία βασική πρόβλεψη: πόσα χρόνια ακόμη η ΝΔ θα πατά τις μπανανόφλουδες που της πετά το ΠΑΣΟΚ;

Πριν απαντηθεί το ερώτημα να ληφθεί υπόψη η γήρανση του πληθυσμού:

Ο πληθυσμός της Ελλάδας αναμένεται να αυξηθεί από τα 11,3 εκατομμύρια τον Ιανουάριο του 2010 στα 11,6 εκατομμύρια το 2035 (+2,7%), στη συνέχεια όμως θα ακολουθήσει πτωτική πορεία και θα φτάσει τα 11,2 εκατομμύρια το 2060 (-0,1%).
Αυτό προκύπτει από στοιχεία της Eurostat για τους πληθυσμούς των 27 χωρών-μελών της ΕΕ την περίοδο 2010-2060. Σύμφωνα με τα στοιχεία της κοινοτικής στατιστικής υπηρεσίας, το 2060 τα άτομα άνω των 80 ετών θα αντιπροσωπεύουν το 13,3% του πληθυσμού της Ελλάδας, από 4,6% που ήταν το 2010.



Θα είναι πολύ τυχεροί οι Έλληνες το 2060. Θα είναι λίγοι αλλά θα έχουν το μεγαλύτερο χρέος στην υφήλιο. Θα το κουρεύουν τέσσερις φορές το χρόνο και άλλες τρεις καθάρισμα σβέρκου.  Το επίσης ελπιδοφόρο είναι ότι το 2060 ο Κώστας Μητσοτάκης , σε ώριμη πολιτικά ηλικία θα οδηγήσει το έθνος στα πεπρωμένα του.

Ας επιστρέψουμε όμως στο 2011 και στο non paper του Πρωθυπουργού που έκλεινε με την ευχή η επόμενη συνάντηση των δύο ανδρών να είναι στην τελετή παράδοσης-παραλαβής του Μαξίμου...



Μ.Ο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 09/06/2011 18:18:42

    Σιγα που θα αφησει ο Λοβερδος να ζησουμε τοσο πολυ.
    Μετα απο αυτο θα αυξηθει το προσδοκιμο, και θα βγαινουν στην συνταξη οι ελληνες στα ενενηντα.
    Μετα που θα παει θα πεθαινουν, και ετσι κανουμε οικονομια στις συνταξεις.
    Μεχρι το 2060 δεν θα ζω, οποτε Μικρε αναλαμβανεις την ευθυνη να μου αποστειλεις μηνυμα, για το πως εχει εξεληχθει το Μνημονιο 2025 και ποτε θα βγουμε στις αγορες.

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ kiki 09/06/2011 18:47:32

      Καλά, ο Λοβέρδος έχει απίστευτη θεατρικότητα και πείθει όποιον θέλει.
      Μη ξεχνάμε πως μεγαλώνουμε σε μια χώρα με άρτον και θεάματα.
      Αυτός σφάζει με το βαμβάκι, κάνοντας και 2-3 σωστές ενέργειες που υπερπροβάλλονται (προμηθευτές-πιράνχας, τοποθετήσεις για τα νοσήματα που επανέρχονται εξαιτίας της μεταναστευτικής κρίσης, ...), και από κάτω χειροκροτούν τον Κόπερφιλντ εκστασιασμένοι!
      Που να 'ξεραν όμως (...)

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ kiki 09/06/2011 18:59:25

      Δεν θέλω πεσσιμισμούς Κική. Και θα ζούμε και θα ψηφίσουμε Μητσοτάκη το 2060 !

      • juliet avatar
        juliet @ Μικρός Οδυσσέας 09/06/2011 19:37:45

        M.O
        δεν τα πιστεύει αυτά,για τον καημένο τον Λοβέρδο το κάνει....

        • kiki avatar
          kiki @ juliet 09/06/2011 20:18:04

          Ψιτ, παιδια δεν θα γινω και Μαθουσαλας ,
          για να ψηφισω το ζομπι,
          τωρα Ιουλιετα και Μικρε,
          Λαε λαε η τωρα η ποτε.
          μην με τσιγκλατε και ανεβω εκδρομη την Κυριακη με το πουλμαν της χαρας, και οι δικοι μας δω κατω δεν ειναι καθολου ειρηνικοι .

  2. Kennan avatar
    Kennan 09/06/2011 18:21:51

    "πόσα χρόνια ακόμη η ΝΔ θα πατά τις μπανανόφλουδες που της πετά το ΠΑΣΟΚ;
    Πριν απαντηθεί το ερώτημα να ληφθεί υπόψη η γήρανση του πληθυσμού.."

    Έγραψες πάλι Μικρέ. Άντε γιατί γεράσαμε.....

  3. blue nile avatar
    blue nile 09/06/2011 18:33:48

    ...M.O. μου φαίνεται φορμαρίστηκες στη κατάλληλη εποχή...

  4. juliet avatar
    juliet 09/06/2011 18:59:57

    Μ.Ο
    άσε να λένε ότι γεράσαμε ,αφού και στα 60 τραβάμε κουπί ,στα 90 αναλύουμε ,τι είναι τα 40-τα 50 μπροστά στην αιωνιότητα ,θα μας οργανώσει και η Φάνη μια κρουαζιέρα ιαματική και θα γίνουνε 20-30,δηλ.ζήτω η αθανασία .....χάνουμε τον Λοβέρδο τόσοι νέοι ....πάει το ταμείο!!

  5. stefanos avatar
    stefanos 09/06/2011 19:11:11

    Μη μου τσαντίζετε το παιντί... Θα χτυπήσει το χέρι του στο τραπέζι και θα μας απειλήσει εκνέου ότι θα βάλει σε υποθήκη το Καστρί!! Παλιάνθρωποι δε βλέπετε την "αγωνία" του για τον τόπο;

    • kiki avatar
      kiki @ stefanos 09/06/2011 20:20:04

      αυτο ειναι σαν τον νομο οτι δεν θα πουληθει δημοσια περιουσια.
      Μια κουβεντα ειπαμε για να περναει η ωρα.
      σκεφτεσαι μαγκα τον ΓΑΠ, θα ξε@@@σω

  6. juliet avatar
    juliet 09/06/2011 21:21:45

    @Κική
    ηθικό δίδαγμα:μη λες ότι είσαι μεγάλη γιατί θα σε πειράζουνε οι Μικροί.Συμφωνεί ο Μ.Ο;

    • kiki avatar
      kiki @ juliet 09/06/2011 21:50:12

      Ειμαι και το χαιρομαι, αλλα ακουγα τωρα το μεσοπροθεσμο, και πραγματικα δεν βλεπω να μακροημερευω, με την συνταξη του ενος , γιατι εγω ειμαι βοηθος συνταξιουχου.
      Τελος παντων, Ιουλιετα, μπλεξαμε και τους βλεπω γαντζωμενους στην εξουσια, μεχρι τελους, αλλα το θεμα ειναι να καταφερουμε τωρα , να πιεστουν τοσο πολυ,ωστε να μην περασει αυτο το ανοσιουργημα.
      Η ΝΔ, πραγματικα πρεπει να αντιληφθει οτι η καλη συμπεριφορα κυριων δεν εχει ανταποκριση στον λαο.Και να μεταβαλει την στρατηγικη της , οχι απλα επαναδιαπραγματευση αλλα Εξω και ΟΥΣΤ.
      Καλυτερα φτωχοι χωρις τους τρομοκρατες τοκογλυφους, παρα να νοιωθουμε κατακτημενοι με τους Τσολακογλου-Πινοσετ στο κεφαλι μας.
      Ασε παω να φαω το γιουρτακι μου σαν καλη συνταξιουχος και να συνηθιζω κιολας.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ juliet 09/06/2011 22:03:38

      Όχι βέβαια. Μόνο τον Ροδινό πειράζω για την ηλικία του. Άσε που είναι και νεότατος (στο πνεύμα)

  7. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 09/06/2011 21:47:58

    Σίγουρα ο Γιώργος κάθε φορά που καλεί τον Σαμαρά όλο και κάτι τσιμπάει.
    Θα δούμε ποιος στο τέλος θα είναι ο έξυπνος και ποιος ο βλάκας.

  8. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 09/06/2011 22:04:56

    Μικρέ Οδυσσέα, απλά και πάλι καταπληκτικές οι αποκαλύψεις σου. Μια απορία θα ήθελα να μου λύσεις όμως. Η Αννούλα της Α-Παιδείας έχει πάρει εργολαβικά και το πρόγραμμα της Διά Βίου Μάθησης για καμαριέρες στις σχολές υποκριτικής; Γιατί είχε ακουστεί πως είναι ειδική μόνον επί των συγχωνεύσεων-καταργήσεων των σχολείων, καθότι μηχανικός και όχι επί των θεατρικών σπουδών, και μάλιστα στο στήσιμο διεθνών συνωμοσιών!
    Έχει καταφέρει να ανέβη τόσο υψηλά στην ιεραρχία;

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Αφροδίτη 09/06/2011 22:43:48

      Στα 12 ήταν νομάρχη. Είναι δυνατόν να μην είναι ψηλά στην ιεραρχία. Αυτό που δεν μπορεί να χωνέψει είναι να βλέπει τον Παπακωνσταντίνου ΥΠΟΙΚ...
      Αυτός προήχθη κατ΄εκλογήν....

  9. vaggelis avatar
    vaggelis 09/06/2011 22:19:41

    μηπως τον ρωτησε αν η ΕΛΣΑ ειναι συγγενης του ΜΠΑΜΠΗ?????

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ vaggelis 09/06/2011 22:44:12

      Τον Φλου?

  10. Αννίτα avatar
    Αννίτα 10/06/2011 08:28:10

    Επειδή ο άνθρωπος αυτός έχει καταντήσει γελοίος από την απληστία του για εξουσία είναι καιρός να φύγει. Σόρυ πρώτη φορά εκφράζομαι έτσι, αλλά διαβάζοντας το κείμενο εξοργίστηκα απίστευτα. Θα παραδεχθώ μετά λύπης μου ότι αυτό που είπε ο Μ. Θεοδωράκης στην Θεσ-κη ήταν σημείο αναφοράς για όλο τον κόσμο και για τους πολιτικούς. Τελικά τώρα θα " Ξεχωρίσουν οι Ελληνες από τους Ραγιάδες". όπως και σε όλα όσα προλόγισε ο κ. Ζουράρις τα βρήκα πολύ σωστά. Πάντα πίστευα οτι οι Ελληνες διακατέχονταν από το " αίσθημα Δικαίου". Και στην κατάλληλη ωρα επιβάλλουν δικαιοσύνη.
    Εκαναν αναφορά κάποια bloggs ακόμα κ για οικονομικούς δολοφόνους που δήθεν εκβιάζουν τον Γαπ. Τι παραμύθια είναι αυτά προκειμένου να τον λυπηθούμε; Εύχομαι ο κ. Σαμαράς να σταθεί ως το τέλος πατριώτης και να μην υποκύψει. Οι φόβοι μου είναι εύλογοι λόγω οτι οι καιροί είναι πονηροί. Να μην υποκύψει γιατί αυτό επιδιώκουν, εκτός από την κατάρρευση της Ελλάδας. Και να θυμάστε οτι: Αν ξεσηκωθεί ο λαός δεν θα λογαριάσει ούτε ούτε "οικονομικούς δολοφόνους" ούτε Γαπ ούτε την παρέα του. ΄Ολοι μας μέχει τώρα στηρίξαμε και στηρίζουμε τον κ.Σαμαρά, αν υποκύψει αυτός χάνουμε τα πάντα. Αυτό στην Ευρώπη το ξέρουν, δεν είναι ηλίθιοι, γι αυτό τον φέρνουν βόλτα εδώ και καιρό και τον καλοπιάνουν με δήθεν καλοπροαίρετη προσέγγιση κ απ την άλλη του πασσάρουν το γλυκό Η Συναινείς στην κυβέρνησή σου η το
    χάος. Καλλίτερα θα ήταν να του πούν "Θα σου φέρουμε το χάος στην πατρίδα σου". το λένε έμμεσα οχι στα ίσια. Ας τολμήσουν!!. Ο λαός είναι ήδη αγανακτισμένος!! κ οχι μόνο!! ΕΞΟΡΓΙΣΜΕΝΟΣ!! με την ωκοροίδια και τις απειλές.!! Το πετσί του ΕΛΛΗΝΑ δεν τα σηκώνει αυτά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  11. Brankaleon avatar
    Brankaleon 11/06/2011 19:49:22

    Κάνετε απολύτως λάθος αγαπητοί μου.
    Τίποτα από τα παραπάνω δεν εμπεριείχε το Non Paper.
    Απλώς ρωτησε να μάθει αν στα κανώ μπαίνουν εξωλέμβιες.