#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/04/2011 11:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποκαλύπτουμε τα σχέδια του Πρωθυπουργού για τον ανασχηματισμό



Στο πλαίσιο της συμμετοχικής δημοκρατίας και του opengov και υπό το πρίσμα ότι το Antinews στέκεται στο πλευρό της Κυβέρνησης και σε αυτή την κρίση, καλούνται οι αναγνώστες του να προτείνουν στον Πρωθυπουργό, το τέλειο κυβερνητικό σχήμα εν όψει του επικείμενου ανασχηματισμού.

Για να βοηθήσουμε την αλάνθαστη κρίση σας αποκαλύπτουμε τις μυστικές πληροφορίες που είχε ειδικός συνεργάτης  μας  από το περιβάλλον του Πρωθυπουργού. Το νέο σχήμα που σκέφτεται ο Πρωθυπουργός θα αξιοποιεί όλες τις διαθέσιμες δυνάμεις του έθνους πλην των δεξιών και αριστερών αρνητών του ΔΝΤ. Θα είναι ολιγομελές με μόνο 12 Υπουργούς για οικονομία αλλά και για συμβολικούς λόγους, καθώς τόσοι ήταν και οι Θεοί του Ολύμπου:

Πρωθυπουργός παρά τω πρωθυπουργώ: Γ. Α. Παπανδρέου

1. Αναπληρωτής Πρωθυπουργός & Υφυπουργός Γαλακτομικών: Θ. Πάγκαλος

2. Υπουργός Μνημονίου, Οικονομικών και Τροϊκανών Γ. Παπακωνσταντίνου

Υφυπουργός με αντικείμενο τα «έσοδα»: «Στρατηγός» Τσουκάτος

Υφυπουργός με αντικείμενο τις «χορηγίες»: Α. Μαντέλης

3. Υπουργός Ναυτικών, Τύπου και κυβερνητικός εκπρόσωπος: Γ. Καρατζαφέρης

4. Υπουργός Εσωτερικών, Εξωτερικών και πασών των Ρωσιών:  Θ. Μπακογιάννη



5. Υπουργός της Δικαιοσύνης ήλιε νοητέ: Φ. Κουβέλης

6. Και Μυρσίνη εσύ δοξαστική: Μ. Ξενογιαννακοπούλου

7. Υπουργός Ανεργίας, Μοιρολογιού και εικαζόμενου νεφρού: Α. Λοβέρδος

8. Υπουργός Πολιτισμού: Βασίλης Διαμαντάκος (ο Ε. Βενιζέλος του Τατσόπουλου στο μυθιστόρημα «Τιμής Ένεκεν»)

Αναπληρωτής Υπουργός: Π. Τατσόπουλος

9. Υπουργός Υπανάπτυξης & Αλιείας: Α. Τσοχατζόπουλος

10. Υπουργός Διοδίων: Δ. Ρέππας

11. Υπουργός Παιδείας, Γεωργίας και Κτηνοτροφίας: Α. Μέρκελ (μια πρωτοξαδέλφη της κανονικής, υπάρχει μνεία στο επικαιροποιημένο μνημόνιο)

12. Υπουργός Ενέργειας, Πετρελαίου και Τουρισμού: Μούσα Κούσα (τώρα που έμεινε άνεργος, θα τον έχουμε τζάμπα)

Στην πρώτη συνεδρίαση του υπουργικού συμβουλίου ο κ. Παπανδρέου θα εισηγηθεί επίσης την αλλαγή της ονομασίας της Ελληνικής Κυβερνήσεως σε "Διαδικτυακή Λαοκρατία"

Μικρός Οδυσσέας

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. irida avatar
    irida 12/04/2011 11:23:54

    Επομένως αναγνωρίζεται τη φιλορωσική στάση της Ντόρας; χαχαχχαχαχαα
    Ως πασών των Ρωσιών τι άλλο;
    Για το ΥΠΔΒΜΘ προτεινω εμένα..τα ξερω καλύτερα!!! Θα κάνω διαχωρισμό την κτηνοτροφία. Άλλη εκπαίδευση οι αίγες(όχι εκείνες που λεγε ο Καντιώτης παλιά), οι αμνοί, τα βοοειδή κλπ..

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ irida 12/04/2011 12:18:52

      Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά απλά έκανε ρίμα με το Εσωτερικών και το Εξωτερικών

      • irida avatar
        irida @ Μικρός Οδυσσέας 12/04/2011 13:15:11

        Ειλικρινά με αφήνει αδιάφορη και βασικά κάνω πλάκα!!Οπότε μην ανησυχείς δεν με απογοητεύεις!

        • Μικρός Οδυσσέας avatar
          Μικρός Οδυσσέας @ irida 12/04/2011 13:32:53

          Χρειαζόταν κάτι παραπάνω. Δεν μπορεί να είναι στην ίδια μοίρα με τους λοιπούς Υπουργούς.
          Ευτυχώς που κάνεις πλάκα γιατί εγώ σοβαρολογώ χαχαχα

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ irida 12/04/2011 12:45:47

      Χα χα, Πασών των Ρωσιών, μέχρι Ειρηνικό ωκεανό, Άπω Ανατολή, Βλαδιβοστόκ και Καμτσάτκα. Μόνο μη πάρει προς τα εκεί, σε διπλωματική αποστολή, κανένα μέλος της οικογένειας κι ενσκήψει πάλι γκαντεμιά, και ξανασκάσει η Φουκουσίμα.
      Σε τέτοιες οικογενειακές αποστολές, καλού κακού, μακριά από θάλασσες ευεπίφορες σε τσουνάμι.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/04/2011 11:31:47

    Προτείνω συγκυβέρνηση Πασόκ, ΔΗΣΥ, ΛΑΟΣ, Ορνιθολόγους Ανταλλακτικούς.
    -Υπουργό Άμυνας της Εύα Καϊλή (για τόνωση του ηθικού των φαντάρων μας) και αν τυχόν δεν μπορεί να αντεπεξέλθει, τον μάχιμο κομάντο κο Αϊβαλιώτη.
    Επίσης, Υπουργό εις το Εξωτερικόν τη Κα Ντόρα. (Και παράκληση να μην επιστρέψει ποτέ).
    Και οπωσδήποτε να αξιοποιηθούν τα ακονισμένα μυαλά των κ.κ. Ρέπα, Αποστολάκη, Ανατολάκη, Φώφης, και εκείνης της τραγουδιάρας Σταυρώστε με κλπ.
    Μια έκτακτη φιλική συμμετοχή του (κομμουνιστή) Γλέτσου θα ήταν χρήσιμη. Για να ρίξει & μερικές σφαλιάρες.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Strange Attractor 12/04/2011 12:27:51

      Μα είπαμε ολιγομελές σχήμα. Μόνο με τη Σαρρή συμφωνώ. Αλλά υπάρχει και η Θώδη...

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Strange Attractor 12/04/2011 12:32:14

      Συνυπογράφω για Καϊλή.

  3. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 12/04/2011 12:00:38

    Αχ, προλάβατε μια καλή ιδέα.
    Λοιπόν, σωστή η επιλογή του Λοβέρδου για μοιρολογίστρα.
    Η Μπιρμπίλη σωστά δεν είναι πλέον υπουργός. Ως Γ.Γ. Αθλητισμού(γυμναστήριο με ΓΑΠ) και Ανεμοπτερισμού (λόγο αιολικών) τουλάχιστον, θα την κρατούσα.
    Τον Καρατζαφέρη για ναύαρχο τον φοβάμαι, θα εξοπλίσει με αντιμεταναστευτικά κανο-καγιάκ ως κανονιοφόρους όλα τα νησιά και θα μας κυνηγά η Δ.Αμνηστία.
    Για το Πολιτισμού όμως διαφωνώ... Νίκος Παπανδρέου και ξερό ψωμί (άντε και Γιάννης Βούρο ως Γ.Γ. λόγω της τέχνης του)

  4. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 12/04/2011 12:03:01

    Πότε θα γίνει διαδικασία ΑΣΕΠ για υπουργούς, να πάρω κι εγώ μέρος;

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΝΙΚΟΛΑΣ 12/04/2011 12:22:27

      Με μόρια ή εξετάσεις;

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Μικρός Οδυσσέας 12/04/2011 13:53:12

        Οι εξετάσεις να είναι μόνο ιατρικές. Τους υποψηφίους να εξετάζει η κ.Γκερέκου

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/04/2011 12:05:47

    Αστροναύτης σκέφτομαι
    όλο πιο πολύ θέλω να γίνω...

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 12/04/2011 12:21:10

      Καλά, εσύ πήγαινε μια βόλτα από τη Φουκουσίμα να δείς αν έρχομαι...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 12/04/2011 13:26:50

        καλώς την πρασινη λίγδα!
        Καμιά χορηγία; Καμία μελέτη;
        Πες αλεύρι, η Φεροσταλ σε γυρεύει

  6. Kώστας Ροδινός avatar
    Kώστας Ροδινός 12/04/2011 12:12:16

    Στο Μικρό Οδυσσέα παρακαλώ να ανατεθούν:
    -η διεύθυνση του Μεγάρου Μουσικής,
    -τα Μουσικά Σύνολα της ΕΡΤ
    -ο ΟΠΑΠ!
    -το ΟΑΚΑ και το ΣΕΦ
    Μπορεί να τα καταφέρει!
    Και παρακαλώ απο τώρα για τσάμπα εισιτήρια στις θέσεις των επισήμων!

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Kώστας Ροδινός 12/04/2011 12:17:53

      Εγώ έπεσα κάτω από τα γέλια με τη Μυρσίνη, πού τα βρίσκει ο Μικρός, άξιος.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Kώστας Ροδινός 12/04/2011 12:24:33

      Εάν ξεπεράσετε το ζήτημα ταυτοπροσωπείας, θα δούμε το αίτημα σας με συμπάθεια κ. Ροδινέ

      • Kώστας Ροδινός avatar
        Kώστας Ροδινός @ Μικρός Οδυσσέας 12/04/2011 12:51:30

        Εν τη μεγαλοθυμία σας....

  7. Basilio Emm... avatar
    Basilio Emm... 12/04/2011 12:14:52

    Και Υπουργός παιδείας η Τζούλια Αλεξανδράτου... (υφυπουργοί, διαλέχτε εσεις...)

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Basilio Emm... 12/04/2011 12:16:30

      Τρεις Σομαλοί σου κάνουν;

      • Basilio Emm... avatar
        Basilio Emm... @ Strange Attractor 12/04/2011 12:20:16

        Καλοί είναι, αρκει να έχουν τα ...."προσόντα"!!!

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Basilio Emm... 12/04/2011 12:35:45

      και ποιον/ποια βάζεις στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο;

    • Balafara Hunter avatar
      Balafara Hunter @ Basilio Emm... 12/04/2011 13:28:50

      Η Τζούλια να πάει στο υπουργείο "Διαχείρισης Κρίσεων και Αντιπερισπασμού"

  8. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2011 12:21:54

    αχαχαχαχαχαχαχα

  9. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 12/04/2011 12:22:10

    η Μιράντα αναλαμβάνει τη Μυρσίνη. Σωστός ο Μικρός Οδυσσέας.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΝΙΚΟΛΑΣ 12/04/2011 12:25:51

      Μαριλίζα...

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Μικρός Οδυσσέας 12/04/2011 13:08:49

        Αμάν ξεφτίλα, μπέρδεψα τις ομορφονιές..

  10. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 12/04/2011 12:25:51

    Γιατί κανένας/καμιά σας δε συμπεριλαμβάνει το Νταλαρέϊκο;

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/04/2011 12:31:12

    video: Everything has stopped... Ετοιμάζονταν να του πάρουν τα όργανα και σηκώθηκε

    h**p://www.youtube.com/watch?v=u6CXKBYiNKs&feature=player_embedded#at=352

    αφιερώνεται στους τεχνικούς του ανθρώπινου σώματος και τον υπουργό μοιρολογιού και εικαζόμενης συναίνεσης

    στο ιστολόγιο του Misha Mishapb blog

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 12/04/2011 12:34:23

      μιλούν η μάνα και ο πολυτραυματίας σε τροχαίο γιός της που ανένηψε από "εγκεφαλικό θάνατο"

      κανονίστε!!!

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ αλλενάκι 12/04/2011 12:34:54

      Το μοιράζομαι..

  12. manos avatar
    manos 12/04/2011 12:36:12

    Ξέχασες την Τζάκρη.

  13. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/04/2011 12:40:32

    Oδυσσέα, ο Μπλάκ Τζάφ θα αισθάνεται πολύ μόνος εκεί μέσα. Χρειάζεται παρέα οικείων
    Πρόταση: Υπουργός Δασικής Οικονομίας και Υλοτομίας: Μ. Βορίδης,

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 12/04/2011 13:27:26

      Με Υφυπουργό Κτηνοτροφίας και Εκδοροσφαγής: Απ. Ανδρεουλάκο.

  14. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/04/2011 12:43:21

    Υπουργός Παιγνίων και Λεσχών: Γ. Παπακωνσταντίνου
    Αν. Υπουργός, με αρμοδιότητα Λεσχών: Α. Διαμαντοπούλου.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αυριανιστής 12/04/2011 13:31:35

      lol

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Αυριανιστής 12/04/2011 13:33:02

      Παιγνίων, Λεσχών και Ιπποδρόμου είναι αρμόδιος ο Παπουτσής

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/04/2011 12:50:47

    Τα παιδιά μας ανταλλακτικά υπό μεταμόσχευση, οι απολυμένοι στα παγκάκια, οι επαγγελματίες στη φυλακή, οι συνταξιούχοι υπό μεθοδευμένη εξόντωση.

    LONGEVITY BONDS Ομόλογα Μακροβιότητας - τζογάρονται και σορτάρονται αγρίως διότι ενέχουν υψηλό κινδυνο για τους αγοραστές-επενδυτές σε περίπτωση υπέρβασης του "προσδόκιμου ζωής" που ορίζεται στο ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΟ.

    ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ "ΥΨΗΛΟ ΠΡΟΣΔΟΚΙΜΟ ΖΩΗΣ" ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;

    από τον tsiliadoro blog, του Δημήτρη Μυταρά
    Είναι γνωστό σε όλους ότι οι συνταξιούχοι γενικώς, αποτελούν ένα ΒΟΥΒΟ ΠΛΗΘΟΣ ανθρώπων το οποίο στερείται της δυνατότητας διαμαρτυρίας.
    Δεν μπορούν να απεργήσουν, δεν έχουν μοχλό πίεσης στην οποιαδήποτε κυβέρνηση, δεν εισακούγονται, δεν μπορούν να κόψουν το ηλεκτρικό ρεύμα, δεν μπορούν να κλείσουν δρόμους, δεν μπορούν να κλείσουν τα τελωνεία των συνόρων. Εκτός από την έλλειψη φωνής, είναι άτομα με πολλές ιατρικές ανάγκες, φάρμακα και περίθαλψη...
    Είναι η εξαθλιωμένη ομάδα ανθρώπων που πολύ συχνά εγκαταλείπεται από συγγενείς και φίλους και που είναι υποχρεωμένη να υφίσταται κάθε είδους ταπεινώσεις.
    Εργάζονται και πληρώνουν φόρο για 30 χρόνια , στη συνέχεια εισπράττουν μια πενιχρή σύνταξη, η οποία φορολογείται για δεύτερη φορά και, τελικώς παραλαμβάνουν φάρμακα τα οποία προϋποθέτουν και τρίτη φορολογία, η οποία ονομάζεται: «ΕΚΤΑΚΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ».

    Μέσα από αδιανόητες διαδικασίες από γιατρούς οι οποίοι ποτέ δεν έχουν αρκετό χρόνο και γράφουν φάρμακα, τα οποία σύμφωνα με την τελευταία μεγαλοφυή άποψη ανάλγητων γραφειοκρατών, πρέπει να τα πληρώνουν οι συνταξιούχοι από την τσέπη τους.

    Μετά να τα εισπράττουν μέσω γραφείων της ασύλληπτης σε ταλαιπωρία γραφειοκρατικής μηχανής, έπειτα από μεγάλο χρονικό διάστημα, εφόσον το κράτος ευδοκήσει να τα πλήρώσει. Η έσχατη αυτή εξαθλίωση την οποία υφίστανται είναι αντάξια υπανάπτυκτου κράτους.

    Εύχομαι, κάποια στιγμή, όσοι αποφάσισαν ένα τέτοιο κατατρεγμό, να έρθει η ώρα να περιμένουν άρρωστοι και εξαθλιωμένοι 5 ώρες στο δρόμο για να εισπράξουν 15 ευρώ.

    Αυτό λοιπόν, είναι, ένα κράτος χωρίς μέλλον, κράτος που δεν σέβεται τίποτε, ένα τριτοκοσμικό κράτος που υφίσταται τις υπερβάσεις ενός θρησκευτικού καπιταλισμού. Μια καλή λύση για το κράτος: «ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ». Το κέρδος θα ήταν αρκετά δισεκατομμύρια.
    Αν λόγω επιμήκυνσης της βιωσιμότητος όλο και αυξάνονται οι συνταξιούχοι, υπάρχει και άλλη λύση: «Oι θάλαμοι αερίων», μέθοδος αξιόπιστη και δοκιμασμένη

  16. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/04/2011 12:56:07

    Κανονίστε οι σκαιοί υπουργοί διότι ΔΙΕΞΑΓΕΤΕ ΕΘΝΟΚΑΘΑΡΣΗ SOFT & HARD!!!

  17. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/04/2011 12:56:07

    Μετά τη χθεσινοβραδινή του συνέντευξη, με την οποία μάς κηρύσσει οριστικά χρεωκοπημένους, προτείνω:

    Υπουργός Αναδιάρθρωσης, Αναμόρφωσης και Θαλάμων Αερίου: Hans-Werner Sinn (πρόεδρος του γερμανικού ΙΟΒΕ).

  18. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 12/04/2011 12:59:10

    Μικρέ Αντιβασιλεύ Δαμασκηνέ, πες μας και τη σκιώδη κυβέρνηση του Αντώνη για να συμπληρωθεί το πολιτικό σκηνικό!

    • Kώστας Ροδινός avatar
      Kώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/04/2011 13:10:24

      Μη του δίνεις ιδέες!
      Θα εκθέσει κόσμο!!!!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Kώστας Ροδινός 12/04/2011 13:17:08

        Και πως θα περάσει η μέρα μας χωρίς παραπολιτικά? Θα πλήξουμε. Το χρέος θέλει καλοπέραση!

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ Kώστας Ροδινός 12/04/2011 13:17:54

        Θα πέσει ο σέρβερ και θα με κυνηγάει ο φάκτορας.αχαχα

        • Kώστας Ροδινός avatar
          Kώστας Ροδινός @ Μικρός Οδυσσέας 12/04/2011 14:24:50

          Mην ανησυχείς!
          Θα σε πιάσει!

  19. loretta avatar
    loretta 12/04/2011 13:05:26

    Υπουργος εξωτερικων εμφανίσεων...γλωσσα ροδανι μαλλι αφανα.!!

  20. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 12/04/2011 13:32:11

    Το υπουργείο "Παρακολούθησης Facebook και Αναβάθμισης Λειτουργικών Συστημάτων" θα το αναλάβει μόνος του ο Γιώργος;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Balafara Hunter 12/04/2011 13:44:58

      Όχι, σ' αυτό θα πάει ο Τιραμόλα. (Έστω ως υφυπουργός, με αρμοδιότητα το πρώτο σκέλος.)

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Balafara Hunter 12/04/2011 13:46:48

      Να το πάρει ο Καστανίδης ο οποίος και θα διορίσει δικό του άνθρωπο επικεφαλής στην Αρχή Εποπτείας κατά της Εχθροπάθειας και Προώθησης Κοινωφελούς Προπαγάνδας. Εγώ θα πρότεινα τον Καμπουράκη γι' αυτήν την Αρχή.

  21. night star avatar
    night star 12/04/2011 13:59:36

    Υπουργός εξωτερικών Θ. Μπακογιάννη. Δεν πρέπει να λέγεται για πλάκα, αλλά πολύ σοβαρά.

    • loretta avatar
      loretta @ night star 12/04/2011 14:19:28

      Αν θες να λεγεται σοβαρα το πολυ πολυ αλλαζουμε τον τιτλο του Υπουργειου σε Υπουργειο Οξαποδω!!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ night star 12/04/2011 14:23:10

      Ναι, αλλά υπάρχει και ο Δρούτσας. Εϊναι δύσκολη η επιλογή: Κίσσινγκερ ή Μέττερνιχ?

      • Orestios avatar
        Orestios @ Μικρός Οδυσσέας 12/04/2011 15:03:46

        LMAO

      • loretta avatar
        loretta @ Μικρός Οδυσσέας 12/04/2011 15:05:23

        O Δρουτσας ας παρει το υπουργειο ΑΓΟΡΩΝ απο 2 χερι...!!

  22. antonis avatar
    antonis 12/04/2011 17:17:24

    Υπάρχει ένα λάθος....
    Υπουργός Διοδίων: Απόστολος Γκλέτσος

  23. thanasis avatar