#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/01/2014 16:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποκαλύπτουμε τα έγγραφα για την επιδοτούμενη βίλα της πεθεράς του κ. Καμμένου

[caption id="attachment_240898" align="alignnone" width="600" caption="Σε ποιόν ανήκει αυτό το οίκημα στην Ικαρία;"][/caption]

Σε καταγγελίες σύμφωνα με τις οποίες ο πρόεδρος των Ανεξάρτητων Ελλήνων Πάνος Καμμένος έχτισε σπίτι στην Ικαρία με επιδότηση τουριστικού καταλύματος, προέβη ο υπουργός Υγείας Άδωνις Γεωργιάδης, μιλώντας σήμερα το πρωί του Σαββάτου στην τηλεόραση του Σκάι.

«Υπάρχουν καταγγελίες, και αντίστοιχα δημοσιεύματα για πολιτικό αρχηγό, ότι έχει κάνει την ίδια ακριβώς ιστορία με τον κ. Λιάπη. Πρόκειται για τον κ. Καμμένο. Δεν υιοθετώ τα δημοσιεύματα» ανέφερε χαρακτηριστικά, τονίζοντας ότι «αν συμβαίνει, είναι ηθικά απαράδεκτο και φαντάζομαι και ποινικώς κολάσιμο».

Η απάντηση των Ανεξάρτητων Ελλήνων στις δηλώσεις Γεωργιάδη ήταν άμεση. Σύμφωνα με τους ΑΝΕΛ, ο κ. Γεωργιάδης «μόλις εισέπραξε μια ακόμα μήνυση και αγωγή».
«Ελπίζουμε να μην παρακαλάει πάλι στη Βουλή να μην αρθεί η ασυλία του» πρόσθεσαν.

Μέχρι όμως να ανοίξουν τα δικαστήρια και να καταθέσουν οι ΑΝΕΛ την μήνυση και την αγωγή κατά του κ. Γεωργιάδη, μήπως μπορούν να μας εξηγήσουν τι λένε τα έγγραφα που δημοσιεύουμε στη συνέχεια; Μήπως δικαιώνουν τον υπουργό Υγείας; Επίσης, μπορούν να μας πουν σε ποιόν ανήκει το σπίτι, την φωτογραφία του οποίου δημοσιεύουμε;



ΣΧΟΛΙΑ

  1. θηραία avatar
    θηραία 04/01/2014 16:26:20

    Αν μη τι άλλο, είναι αισθητικά απαράδεκτο, ένα τέτοιο κτίσμα -τύπου νεοπλουτέ Εκάλης - να μολύνει ένα νησί σαν την Ικαρία. Τόσοι αρχιτέκτονες, πολεοδόμοι και λοιποί της αισθητικής αστυνομίας, δεν μπορέσαν κάτι να κάνουν να προλάβουν το κακό;

    ...όπου κι αν ταξιδεύω η Ελλάδα με πληγώνει!

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ θηραία 04/01/2014 17:36:31

      Το τερατούργημα αυτό ΠΡΕΠΕΙ άμεσα να κατεδαβιστεί!
      Πρόκειται για αισθητικό έγκλημα . Για ασελγεία στο σώμα της Ικαρίας.
      Ως προς το νομικό ζήτημα καταδεικνύει το κατοχικό καθεστώς υπό το οποίο η χώρα μας στενάζει τα τελευταία 30 χρόνια.

    • κππ avatar
      κππ @ θηραία 04/01/2014 23:24:04

      τιν εχεις δει πως την εχουν χτισει την Ικαρια;;; πολλα καλα εχει η Ικαρια , το καλο γουστο δεν βρισκεται μεσα σε αυτα. Και το πολλά καλα το λεω κυριολεκτικα... Δυστυχως αυτη η αισθηγτικη δεν εινια η εξαιρεση αλλα ο κανονας

      • θηραία avatar
        θηραία @ κππ 04/01/2014 23:27:42

        κι αν αναλογιστούμε, ότι η αισθητική εκφράζει την ηθική κατά την σημειολογία, εξηγούνται τότε πολλά......

  2. Katia avatar
    Katia 04/01/2014 16:32:26

    Εγώ πιστεύω πως εάν ψαχθεί εις βάθος θα αποδειθούν δύο πράγματι:
    α) πως θα είναι μια νομότυπη πράξη, όπως και με την περίπτωση του "Ηλιάτωρα", της οφφ-σορ Καμμένου κλπ.
    β) πως ο Καμμένος είναι ο καλύτερος μαθητής του...Γιώργου Βουλγαράκη: "το νόμιμον είναι και ηθικόν".
    Που για να είμαι ειλικρινής, θα μπορούσα όντως να συζητήσω εάν το νόμιμο είναι και ηθικό, αλλά ο κ.Καμμένος είναι εκείνος που μας έχει πρήξει πως δεν είναι.

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 04/01/2014 16:45:47

    Μιλάμε για δικομανία. Κάνουν αγωγή και μήνυση επειδή κάποιος (όποιος και να είναι) επανέλαβε αυτό που είδε όλη η Ελλάδα σε δημοσίευμα εφημερίδας; Δηλαδή θα επιβάλλουν και σιωπητήριο στην κοινωνία αυτοί που δεν παύουν ημέρα να βρίζουν και να συκοφαντούν αυτούς που δε συμφωνούν με τις τρέλες τους; Και όταν ο Καμμένος σε ανοιχτή εκδήλωση (δημοσίως δηλαδή) προτρέπει σε λιντσάρισμα του οποιουδήποτε πολίτη χωρίς δίκη και καταδίκη, έχιε μούτρα να το διακιολογεί μετά; Μιλάμε για ψυχιατρική υπόθεση.

    • Εμείς στο Νότο avatar
      Εμείς στο Νότο @ Γεώργιος Τ. 05/01/2014 07:22:53

      Όλη η Ελλάδα, μιά τεράστια Ψυχιατρική Κλινική! Οι λευκές ρόμπες με τα μανικάκια μποροστά, πάνε κι έρχονται. Αφήστε! Απελπισία.
      Αφού οι πλέον και βαρέως ...''ασθενείς'', έχουνε αναλάβει εργολαβία τη θεραπευτική αγωγή του συνόλου. Τι καλό μπορεί να περιμένει πια κανείς;

      • GJ avatar
        GJ @ Εμείς στο Νότο 07/01/2014 23:39:15

        Όταν ο γέρος Καραμανλής είπε ότι η 'Ελλάδα είναι ένα απέραντο τρελοκομείο' ήμουν μικρός κ δεν το κατάλαβα τότε!!! Πόσο δίκιο όμως είχε!!!!!

  4. Panos avatar
    Panos 04/01/2014 16:51:00

    Όχι ρε παιδιά μη βαρούτε... τον ψεκασμένο, μην τον αποκαλύπτεται....
    Παραπλάνησε τους εχθρούς του Έθνους μέσω πεθεράς, γιατί εκεί είναι το αρχηγείο που θα υψώσει το λάβαρο της επανάστασης και θα ξεκινήσει τον απελευθερωτικό ...αγώνα.
    Μεγάλε ....οπλαρχηγέ Καμμένε παντού εχθροί παραμονεύουν να σε εξοντώσουν.
    Κόττερα σε off shore...., βίλλα χλιδατοκιτσάτη με ξένα λεφτά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ... ΚΑΜΜΕΝΕ ΠΑΤΡΙΩΤΑΡΑ.......

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 04/01/2014 17:21:52

    - Αύξηση του Συντελεστή Δόμησης μήπως;
    - Αρχαιότητες της Νήσου Ικαρίας στη περιοχή μήπως;
    - Απόσταση από το χειμέριο κύμα;

  6. κατερίνα avatar
    κατερίνα 04/01/2014 17:25:16

    Είδα το καλοκαίρι, ολόκληρο χωριό, πετρόκτιστο, άψογα αναστηλωμένο, Και όταν ρώτησα πως βρε παιδιά, όλοι οι πλούσιοι από εδώ κατάγονται, άκουσα για πρώτη φορά το γνωστό στους μυημένους επιδοτούμενος" ξενώνας".
    Οτι μπορεί ο καθένας, άλλος μίζα εξοπλιστική εκατομμυρίων ευρώ, αλλος τα ψιχουλάκια για ξενώνα.
    Δυστυχώς η ατιμωρήσια και η παραγραφή είναι ο μόνος νόμος που ισχύει στη χώρα μας. Σε όσους δεν μας αρέσουν όλα αυτά, τα κουβαδάκια μας και σε άλλη παραλία.......

  7. Jean-Claude DL avatar
    Jean-Claude DL 04/01/2014 17:55:09

    απόσταση από τις εκλογές ίσως;

  8. cp avatar
    cp 04/01/2014 18:03:23

    Αγαπητοί μου τώρα τα ανακαλύψατε ?Και μόνο με την πεθερά του Καμμένου?
    Κατ'αρχήν τα ερωτήματα :
    "- Αύξηση του Συντελεστή Δόμησης μήπως;
    - Αρχαιότητες της Νήσου Ικαρίας στη περιοχή μήπως;
    - Απόσταση από το χειμέριο κύμα;"ή η αισθητική ΔΕΝ έχουν σχέση με την πεθερά ,διότι το κτίσμα είναι νόμιμο και ΟΛΑ αυτά εξετάζονται από την πολεοδομία.Ακόμη και η αισθητική (ΕΠΑΕ).
    Το ότι ξεφυτρώνουν ξενώνες ,τον αγροτοτουριστικές βιλίτσες κτλ ,να ερωτήσετε τους ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ του Νομού σας Καλύτερα ! Τώρα το ανακαλύψατε?

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ cp 04/01/2014 19:07:22

      Πάντως στήν Κρήτη τό πασοκ μοίρασε εὐρωπούλια στούς ἀγρότες γιά "ἐπενδύσεις" ὄχι σέ ἀγροτοτουριστικές βιλίτσες ἀλλά ξνοδοχεῖα πεντάστερα! :D

    • Μαρία Μπαλούση avatar
      Μαρία Μπαλούση @ cp 04/01/2014 22:55:51

      Για ποιους Αρχιτέκτονες ο λόγος , ποιες επιτροπές αρχιτεκτονικού ελέγχου κ.α. φαιδρά.
      1. Στην Ελλάδα της τελευταίας εικοσαετίας οι μόνοι , που δεν συμβάλουν στην παραγωγή δομημένου περιβάλλοντος είναι οι "αρχιτέκτονες". Εκείνοι οι λίγοι που συμβάλουν είναι του ίδιου γνωστικού επιπέδου με τους , εν δράση γαλαντζί αρχιτέκτονες, δηλαδή τεχνολόγους δομικών έργων , πολιτικούς μηχανικούς κ.α. Άρα τα παράπονα για τα εκτρώματα ...αλλού.
      2. Οι αποφάσεις όλων των ΕΠΑΕ, κανονικά θα πρέπει να καταργηθούν ως άκυρες, επειδή ο νόμος που τις θέσπισε σε πρώτου και δευτέρου βαθμού (ΕΠΑΕ), προέβλεπε και το ανώτατο αυτών των δύο όργανο το Α.Π.Α.Σ. (=ανώτατο πολεοδομικό συμβούλιο), το οποίο ουδέποτε στελεχώθηκε και ουδέποτε λειτούργησε. Άρα ο κάθε πολίτης εξαντλούσε την άρνηση του στις πρώτες δύο ...χωρίς να υπάρχει η τρίτη και η ανώτερη βαθμίδα. Τα συμπεράσματα δικά σας...!!!!

      • Πολίτης Β. avatar
        Πολίτης Β. @ Μαρία Μπαλούση 05/01/2014 10:38:02

        Οι ΕΠΑΕ σε κάθε Νομό δεν στελεχώνονται από Αρχιτέκτονες; Δεν έχουν ευθύνη οι ΕΠΑΕ για τα εκτρώματα που έχουν εγκρίνει σε όλη τη χώρα;

        • enas mixanikos avatar
          enas mixanikos @ Πολίτης Β. 07/01/2014 17:42:50

          Όχι δεν έχουν. ..έτσι απλά.

          Οι πρώην ΕΠ.Α.Ε. και νυν Σ.Α. (Συμβούλια Αρχιτεκτονικής) ήδη από τη νομοθεσία έχουν συγκεκριμένες αρμοδιότητες και περιορισμένη δυναμική. Περιθώριο περισσότερων παρατηρήσεων επί των εκάστοτε μελετών έχουν για περιοχές όπου ισχύουν σαφείς αρχιτεκτονικοί/μορφολογικοί κανόνες. Για όλες τις άλλες τα χέρια τους είναι δεμένα.

          Για παράδειγμα, εάν τους έρθει μία μελέτη ενός άσχετου (πχ. πολιτικού μηχανικού) που είναι μια αηδία και μισή (και δυο και τρεις) και βρίσκεται σε περιοχή άνευ ενδιαφέροντος δεν μπορούν έτσι απλά να την απορρίψουν. Πρέπει η απόφασή τους να έχει νομικά πατήματα. Και αυτά δεν μπορεί να είναι του τύπου η-μελέτη-δε-διαθέτει-αρχιτεκτονικές-ποιότητες.

          Οπότε κε. "Πολίτη Β." ευθύνες για το υπάρχον αισθητικό/λειτουργικό αίσχος να αποδώσετε αλλού.

  9. m.s avatar
    m.s 04/01/2014 18:08:29

    αφού είναι τουριστικό βούουουουουρ όλοι στου Καμένου για διακοπές.
    και επειδή το κόβω λίγο αλμυρό δέχομαι προτάσεις για ρεφενέ .
    άραγε να έχει πρωινό ;;;;;(και αμερικάνικο δε με χαλάει)

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ m.s 04/01/2014 21:17:16

      Μια και μελετησατε τους περαν του Ατλαντικου, ταχουν βαψει μαυρα....
      Οπου και να πονταρουν, κουτσο αλογο τους βγαινει!! Δε μπορουν οι ανθρωποι να κανουν τα κουμαντα τους. Αθανατε Νεοελληνα!!! Αθανατα κι αιωνια ανθρωπινα παθη!

  10. Φανούριος Αττάρδ avatar
    Φανούριος Αττάρδ 04/01/2014 18:40:45

    Ας τα δουν οι δικαστές κάτι τέτοια με ηρεμία και τη δέουσα λεπτομέρεια....για να κρίνουν ως καθ' ύλην αρμόδιοι !
    Πολλά έχουν δει τα μάτια μας κύριοι .... πάρα πολλά και για πάρα πολλούς πολιτικούς....
    Από βίλες, πισίνες ,εξωχώριες εταιρείες (off shore) και εκατομμύρια Ευρώ απόλυτα ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ εντός και εκτός Ελλάδος οι "γενναίοι" και "ικανότατοι" πολιτικοί μας (και το μισό τους σόϊ) .... άλλο τίποτε !!!!!!
    Ένα σπίτι παραπάνω βλέπω...... Και τι έγινε ;
    Τα άλλα ; Των άλλων ; Είναι εντάξει ;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Φανούριος Αττάρδ 04/01/2014 19:34:14

      Αυτός που βρίζει και κατηγορεί καθά θα κάνει να μην μπάζει από παντού. Όπως ο συγκεκριμένος. Εκεί είναι το ζήτημα λόγω του οποίου τα ακούει. Προκαλεί ο τύπος...

  11. Sim avatar
    Sim 04/01/2014 19:15:37

    Μία του Λιάπη, μία του Καμμένου αιντε να δούμε ποιοί άλλοι έχουν σειρά. Τέτοιο ξεκατίνιασμα είχαμε καιρό να δούμε. Αλληλοσπαραγμός καραμανλικής και άδολης και άσπιλης λαικής δεξιάς. Τελικά αρπαχτίτσες δεν εκανε μόνο το συνεταιράκι το Πασοκ .

    • Simon Bolivar V avatar
      Simon Bolivar V @ Sim 04/01/2014 23:01:01

      Οι αλήθειες να λέγονται

  12. και πες και πες και ψ ψ π avatar
    και πες και πες και ψ ψ π 04/01/2014 19:27:54

    Το ότι αυτός ο τύπος ήταν βουλευτής, ήταν για γέλια. Το ότι είναι αρχηγός κόμματος, είναι για κλάματα...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ και πες και πες και ψ ψ π 04/01/2014 20:55:42

      Θά ἔλεγα τό ἀντίθετο,διότι ἀρχηγός κόμματος ἔγινε μόνος του,ἐνῶ γιά βουλευτή κάποιοι τόν ψήφιζαν τόσα χρόνια...

      • και πες και πες και ψ ψ π avatar
        και πες και πες και ψ ψ π @ Κυθήριος 05/01/2014 01:02:19

        Μπαρδόν; Το κόμμα του είναι στη Βουλή. Ψηφίστηκε: 10,60% και 33 έδρες

  13. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 04/01/2014 19:29:50

    Στο έγγραφο φαίνεται έτος 2004...επί κυβερνήσεως Καραμανλή...μήπως ο κύριος Καραμανλής μπορεί να απαντήσει και γι' αυτό;
    Τότε που ο Καμμένος, μέλος της ΝΔ, πήγαινε στην Ικαρία και ζητούσε από τους Ικαριώτες να ψηφίσουν στις δημοτικές εκλογές το ΚΚΕ...
    Η Σάρα η Μάρα και το κακό συναπάντημα...

  14. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 04/01/2014 19:45:45

    Στη Ικαρια δεν είναι που το ΚΚΕ διαχρονικα εχει ποσοστα ρεκόρ ??

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Μικρασιάτης 04/01/2014 19:46:03

      (στην)

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Μικρασιάτης 04/01/2014 20:00:40

      ᾿Αριστερές καταβολές δέν ἔχει ὁ καμμένος;

  15. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 04/01/2014 19:55:20

    καλα βρε παιδια. ο τσουκαλας που τα εχει βαλει ; τον ξεχασατε γρηγορα... ο τσιπρακος, δεν εχει τιποτε να δηλωσει ; να κανουμε ερανο ρα γαμωτο...
    κατακαημενη ελλαδιτσα μου... τι σουμελλε να παθεισς...

  16. Ν.Καραβαζάκης avatar
    Ν.Καραβαζάκης 04/01/2014 20:05:44

    Όλοι δουλεύουν για την Χ.Α.;

    • Art of War avatar
      Art of War @ Ν.Καραβαζάκης 05/01/2014 01:57:03

      θαρρείς και το κάνουν επίτηδες!

  17. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 04/01/2014 20:20:26

    Τα διαφθαρμένα ΜΜΕ αναπαραγάγουν την ανθρωποθυσία με γκαιμπελική μαεστρία έτσι, ώστε να μην αλλάξει τίποτα από το θεσμικό πλαίοσιο που επιτρέπει και αναπαραγάγει την διαφθορά και το πλιάτσικο της κοινωνίας.
    Αν δεν γίνουν ριζικές θεσμικές αλλαγές, όποιος και να βγει, κι ο Χριστός ο ίδιος τα ίδια θα έχουμε.
    Τα λαμόγια και τα αρπακτικά περιμένουν να καταλαγιάσει η σκόνη με την καταδίκη κάποιων ήδη πτωμάτων, για να επανέλθει δριμύτερα.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Μανιάτης 04/01/2014 21:36:02

      Στή συγκεκριμένη χρονική συγκυρία ὅμως,πιστεύω ὅτι ἡ ἀνρθωποθυσία αὐτή ἀπ'τά ΜΜΕ, συμβάλλει θετικά στήν καταπολέμηση τοῦ σάπιου κατεστημένου. Ἀφοῦ μέ στοιχεία πιάνονται οἱ παρανομοῦντες,τί ἄλλο θά πρέπει νά γίνει; Κι αὐτοί λαμόγια κι ἀρπαχτικά δέν εἶναι; Μικρά ἴσως σέ σχέση μέ ἄλλους, ἄλλά κάποιοι τουλάχιστον φεύγουν ἀπό τή μέση...

  18. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 04/01/2014 20:26:15

    Aποφάσεις του καλοκαιριού του 2004. Λίγες εβδομάδες μετά το "σεμνά και ταπεινά", που ειπώθηκε στο Υπουργικό Συμβούλιο. Τότε που γινόταν πράξη η "επανίδρυση του κράτους"...

  19. αντιμνημονιακα λαμογια avatar
    αντιμνημονιακα λαμογια 04/01/2014 21:27:32

    Άλλος ένας ελληναρας αντημνημονιακος των ψεκασμενων είναι μπλεγμένος σε παρόμοια υπόθεση. Ψάξτε στην Ανδρο στην περιοχή της Παλαιοπολης και θα πιασετε λαβράκι

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ αντιμνημονιακα λαμογια 05/01/2014 20:09:12

      Η επιτροπή παραλαβής δεν το παρέλαβε.....
      Αντικατέστησαν την επιτροπή με άλλη και όλα καλά και ωραία.
      Και τι σχέση έχουν μεγαλοστελέχη της τοπικής αναπτυξιακής με κοινοβουλευτικό εκπρόσωπο πολιτικού κόμματος στη Βουλή ;
      Αυτά λέγονται από κακές γλώσσες;

  20. aris. Aold avatar
    aris. Aold 04/01/2014 21:31:17

    Τι γίνονταν και γίνεται σε αυτή την χώρα τελικά.

    Μόνο εμείς οι μαλάκες πεθαίνουμε κάθε ημέρα για 3 και 60 και έχουμε πληρώσει όλες μας τις υποχρεώσεις.

    Τι λιγούρα τι τρακαδόροι τι ξευτίλες θέε μου.

    Τι πατέντες είχαν ανακαλύψει για να τα βγάζουν από παντού.

    Τι θα τα κάνουν τόσα λεφτά που έχουν στις τράπεζες.

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ aris. Aold 05/01/2014 20:04:10

      +1.000.000.000!

  21. παραμεθοριος avatar
    παραμεθοριος 04/01/2014 21:31:56

    Με το ζορι να αλλαξει η ατζέντα τελικά. Τα πταίσματα του Λιαπη και του Καμμενου να καλυψουν τις μιζες των εξοπλισμων. Με αυτη την σειρα τα κατατασουν και τα καναλια της διαπλοκης.
    Τελικος σκοπος, η συλλογικη ευθυνη και εθνικη συλλογικη ενοχοποίηση. Ωστε αναυδοι να τους παρακολουθούμε, και αφωνοι να τρεχουμε στα γκισε να πληρωνουμε.
    Ετσι τελικά θα πορευτούμε, μεχρι να αποφασισουμε πως δεν παει άλλο, και να τα κανουμε λιμπα.

    • κππ avatar
      κππ @ παραμεθοριος 04/01/2014 23:26:01

      ++++ το κυριαρχο προβλημα στην ελλαδα σημερα, και αυτο που δεν μπορεσε ο ΚΚ να πολεμησει και μετα δεν ηθελε, το 2004, ειναι τα καναλια, οτιδηποτε αλλο ειναι παραπλάνηση..

  22. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/01/2014 22:22:49

    Πάλι καλά που δεν πήρε επιδότηση για διατηρητέο....

  23. papadopoulos ilias avatar
    papadopoulos ilias 04/01/2014 23:37:06

    Πως γίνεται και ότι έγγραφο αφορά τον Καμένο ή κάποιον που αντιτίθεται στην κυβέρνηση ,να βγαίνει αμέσως στην φόρα,ενώ όταν πρόκειται για θέματα όπως η ζήμενς η διάφορες λίστες, τα εξοπλιστικά κλπ να μην υπάρχει τίποτα!! ρε κατι μυστήρια!!

    • Giorgis avatar
      Giorgis @ papadopoulos ilias 05/01/2014 09:33:04

      Αυτό κάνεις και συ τώρα. Κάθε φορά που πάμε να βαρέσουμε ένα πολιτικό ... φωνάζει Ζήμενς, λίστες και εξοπλιστικά έχουν το ψωμί, άσε με εμένα με την βίλα μου και τα 500 ευρό στο λογαριασμό

      • papadopoulos ilias avatar
        papadopoulos ilias @ Giorgis 05/01/2014 22:42:21

        Πριν μερικές ημέρες διαβάσαμε οτι κάποιοι "κακοί" εφοριακοί έψαχναν τα οικονομικά στοιχεία μελών του οικονομικού επιτελείου. Αμέσως χτύπησε "συναγερμός" και εντοπίστηκαν οι "αδιάκριτοι". Κάπως έτσι βγαίνουν και τα όποια στοιχεία ή "στοιχεία" βολεύουν κάποιους για να χτυπούν τους αντιπάλους. Κάποιο "καλοί" υπάλληλοι που μας έχουν κάποια υποχρέωση ή έχουν οι ίδιοι υποχρεώσεις, μας "ενημερώνουν" για οτιδήποτε.
        Έβλεπα σε ένα ντοκιμαντέρ το κόλπο που κάνουν στην Νότια Αμερική για να προστατέψουν το κοπάδι απο τα πιράνχας, όταν θέλουν να περάσουν από ποτάμι. Ρίχνουν στο νερό τα ποιό αδύναμα ζώα και την ώρα που αυτά δέχονται την επίθεση από τα ψάρια το κοπάδι περνά με ελάχιστες απώλειες!!!
        Δύο μέρες τώρα έχω χάσει από τα κανάλια τις "αποκαλύψεις" των αμαρτωλών που με προτροπή των "πνευματικών"τους για να σώσουν την ψυχή τους,θυμούνται τις μίζες που έχουν δώσει σε απόστρατους ή πεθαμένους. Εντελώς συπτωμματικά το θέμα χάθηκε από τα κανάλια μόλις ο δικηγόρος είπε στον Ευαγγελάτο, ότι εμπλέκετε μεγάλο στέλεχος του ΠΑΣΟΚ.

  24. alex avatar
    alex 04/01/2014 23:41:45

    δυστυχως απο οτι φαινεται ειχε στηθει μια μηχανη που χρησιμοποιουσαν πολιτικοι,επιχειρηματιες, δικηγοροι και οι φιλοι τους και που νομοτυπα χρηματοδοτουσε την κατασκευη της βιλας τους σαν τουριστικο καταλυμμα

    το μονο που ειχαν μετα να κανουν ηταν να το δηλωσουν σε καποιο καταλογο σαν τουριστικο οικισμα και να απαντανε σε οποιον ενδιαφερεται για ενοικιαση οτι ειναι κλεισμενο και οι πιο εξυπνοι να εξασφαλιζουν μια αποδειξη πληρωμης απο κανενα γνωστο οτι το χρησιμοποιησε για τουριστικους λογους..

    κατω απο τους ορους που ειχε στηθει το κολπο ολα θα φαινονται νομιμα και μονο οι τοπικες κοινωνιες θα εχουν γνωση των πραγματικων γεγονοτων..
    ηθικο φυσικα δεν ειναι, αλλα οι ελληνες ουτε ψηφιζουν ηθικους πολιτικους ουτε ψεγουν με την καταναλωτικη τους συμπεριφορα επιχειρηματιες που δεν σεβονται τους νομους, οποτε δεν νομιζω οτι θα ανησυχουν ιδιαιτερα οι καταχραστες του σκοπου του επενδυτικου νομου..

  25. factorx avatar
    factorx 05/01/2014 00:18:42

    Κτύπα "Ζήμενς" ή όποιο άλλο σκάνδαλο θέλεις επάνω δεξιά και θα δεις ότι δεν υπάρχουν μυστήρια.Μονο κακεντρέχεια (δική σου)

  26. roadrunner avatar
    roadrunner 05/01/2014 00:23:29

    Πέρα από την ηθική διάσταση της διασπάθισης δημοσίου χρήματος και των παράνομων χρηματοδοτήσεων που εκταμίευσαν, οι πρώην ή νυν βουλευτές,
    (όπως οι περιπτώσεις των "παραδοσιακών ξενώνων" Λιάπη ή αυτή του Καμμένου στην Ικαρία),
    υπάρχει η πρακτική πλευρά του θέματος, που είναι ίσως σημαντικότερη, και
    που έχει χαρακτήρα κατεπείγοντος:
    Ποιά είναι η πρακτική πλευρά ; Μα να επιστραφούν ΕΧΘΕΣ στο ελληνικό δημόσιο,
    τα εκατομμύρια που παρανόμως εκταμίευσαν για τους "ξενώνες" .
    Μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ, από κάθε παράνομα χρηματοδοθέντα "ξενώνα" και βλέπω σύντομα να συμπληρώνονται τα ισοδύναμα των 40 εκατομμύριων, ώστε να μην εφαρμοστεί το 25ευρο στα νοσοκομεία. (ή τουλάχιστον να καθυστερήσει η εφαρμογή του).

  27. η Dimi avatar
    η Dimi 05/01/2014 00:40:44

    (Antinews Άρθρο: “Παραλίγο να λιντσάρουν εφοριακούς !!! - 10/07/2010”)

    Ομάδα Επιστημόνων, Δημογράφων, Βοτανολόγων και ο Συγγραφέας του Βιβλίου «Γαλάζιες Ζώνες™» Dan Buettner, σε συνεργασία με το Περιοδικό AΑRP (με τη μεγαλύτερη κυκλοφορία στον κόσμο) και το Νational Geographic, ταξίδεψαν και μελέτησαν το φαινόμενο Μακροζωΐας και Υγείας των κατοίκων της Ικαρίας.

    Σύμφωνα με τις μελέτες τους, η Ικαρία είναι το νησί όπου 1 στους 3 κατοίκους ζεί άνω των 90 ετών (το υψηλότερο ποσοστό 90χρονων στον πλανήτη!), με 20% λιγότερους καρκινοπαθείς, 50% λιγότερους καρδιοπαθείς και σχεδόν ανύπαρκτα περιστατικά γεροντικής άνοιας.

    Ούτε η πολυάσχολη κα Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου, ούτε η μονίμως χαρωπή κα Φώφη Γεννηματά, ούτε ο κάθιδρος των Spa κ. Πάνος Γερουλάνος, βρήκαν λίγο χρόνο ν’ασχοληθούν και να προβάλλουν Διεθνώς την «Γαλάζια Ζώνη™» Παγκόσμιας Πρωτιάς Υγείας και Μακροζωΐας των κατοίκων της πανέμορφης, μυθικής Ικαρίας. Είναι βλέπεις τo Μόγγολο απέναντι και δεν θέλουν να θυμώσει .. Έστειλαν όμως το ΣΔΟΕ να ελέγξει και να επιβάλλει πρόστιμα στους άφραγκους Ικαριώτες καταστηματάρχες. Αυτά συμβαίνουν φίλε μου, όταν η πολιτική ευαισθησία και τσίπα, έχουν οριστικά πιά χαθεί.

    Η Ειδυλλιακή Ικαρία μπορεί να είναι η Νέα «Γαλάζια Ζώνη» Μακροζωΐας, Υγείας και Ευτυχίας, Παγκοσμίως! http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=103744881
    (antinews.gr/?p30467 – 14/1/10)

    • Tassos avatar
      Tassos @ η Dimi 06/01/2014 21:47:37

      Ας πληρώνουν τους φόρους τους οι "καυμένοι Ικαριώτες" και ας ζήσουν 1000 χρόνια.
      " βρήκαν λίγο χρόνο ν’ασχοληθούν και να προβάλλουν Διεθνώς την «Γαλάζια Ζώνη™» Παγκόσμιας Πρωτιάς Υγείας και Μακροζωΐας των κατοίκων της πανέμορφης, μυθικής Ικαρίας. Είναι βλέπεις τo Μόγγολο απέναντι και δεν θέλουν να θυμώσει .."
      Τρόμαξαν οι Τούρκοι από την μακροζωία των Ικαριωτών :-)

  28. stayros avatar
    stayros 05/01/2014 00:51:24

    Οταν τρεις τουλαχιστον γενιες Ελληνων μεγαλωσαν ,εχοντας οι περισοτεροι σαν προτυπο τον καραγκιοζη,[δουλοπρεπης,γλυφτης ,κουτοπονηρος,αρπαγας,ψευτης],και αλλα πολλα, για να μη κουραζω τι δεν καταλαβαινετε ωρε πατριωτες?Αυτος ειναι ο μεσος νεοελληνας. ρωμιος.......................... Υ.Γ τα σημερινα λαμογια σιγουρα θα τον θαυμαζαν.Και δυστηχως εγιναν καλυτεροι απ το ιδαλμα τους...................................

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ stayros 05/01/2014 01:47:11

      ῞Ολη ἡ ἀλήθεια γιά τήν ξευτῖλα τους!!

    • Zame avatar
      Zame @ stayros 05/01/2014 21:59:40

      :))..& να γιατι λοιπον οταν (83) ειπα εναν διατητη καραγκιοζη..
      με εστειλαν με συνοπτικες διαδικασιες στο τοτε γεντι-κουλε..
      καπως ετσι λοιπον το παρα-ισιο εφαγε το ισιο..
      για να "αρμενιζουμε σημερα στραβα μαζι στραβος ναναι ομως & ο γυαλος.

  29. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 05/01/2014 01:30:00

    Είμαστε φοβερός λαός, πάντως. Ίσως η μόνη ευρωπαϊκή χώρα όπου οι ιδιωτικές βίλλες βαφτίζονται "επενδύσεις"! Αλλά ας μην ταρασσόμεθα: Ασφαλώς, πρόκειται για σκοτεινό δάκτυλο της Μέρκελ ή άλλων, εξίσου σκοτεινών, ξένων κέντρων και "κύκλων ανωμαλίας", που βυσσοδομούν και θέλουν το κακό μας....
    Το καλό της ιστορίας είναι ότι με τα αλληλοκαρφώματα αυτά μεταξύ των κομμάτων για το ποιος είναι πιο διεφθαρμένος, επιταχύνεται το ξήλωμα του πολιτικού συστήματος.

    • papadopoulos ilias avatar
      papadopoulos ilias @ ΒΙΣ 05/01/2014 22:49:05

      Θα πέσεις από τα σύννεφα όταν μάθεις οτι η Βασίλισσα της Αγγλίας έπαιρνε επιδόματα απο την ΕΕ για τα αγροκτήματά της!! Το μεγαλύτερο μέρος της χώρας ανοίκει στην Βασιλική οικογένεια.

  30. η Dimi avatar
    η Dimi 05/01/2014 01:38:58

    «Οι τούρκοι έχουν τον δικό τους καραγκιόζη και οι Έλληνες τον δικό τους.»
    ~Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου, Πρωθυπουργός ΔΝΤ (σε στιγμές κρίσης αυτογνωσίας του)

  31. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 05/01/2014 01:40:28

    l'italiano,

    Πόνεσε λίγο, ἔ; :D

  32. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 05/01/2014 01:59:11

    Ο σοφός λαός λεει:
    Μ' όποιον δάσκαλο καθήσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις.
    Λέει και το άλλο:
    Εκατό η αλεπού, εκατόν δέκα το αλεπουδάκι.
    Τι νόμιμα, τι ηθικά, τι βουλγαράκης, τι καμμένος, μιχαλάκης, άκης, σάκης, τάκης, χιούι, λιούι, ντιούι και έτεροι τεσσαράκοντα...
    Βλέπω και πίσω στους λόφους τα καμμένα και φτιάχνομαι...

  33. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 05/01/2014 03:29:46

    Το "νέο" είναι παλιό, από τότε που ο χοντρούλης γκρέμιζε μετά την αυτοψία, γυψοσανίδες. Δεν κοιτάτε και τον "αχυρώνα" / "αποθήκη" του τρομερού πλην πλέον γηραλέου εκσυγχρονιστή του ΠΑΣΟΚ, λίγο πιο πάνω, στην ίδια περιοχή*;_Κ.Π.
    *Και αυτός από σπόντα, δηλ. σύζυγο.

  34. Τάσσος Παπαδόπουλος avatar
    Τάσσος Παπαδόπουλος 05/01/2014 09:34:10

    !!!

  35. Τάσσος Παπαδόπουλος avatar
    Τάσσος Παπαδόπουλος 05/01/2014 09:35:19

    Πέστα μεγάλε!!!

  36. Asxetos avatar
    Asxetos 05/01/2014 10:38:35

    Γιατί τον κατηγορείτε
    1) Δεν είναι δικό του και δεν υπάρχει οικογενειακή ευθύνη
    2)Αύξησε την εισροή πολύτιμου ξένου νομίσματος στην χώρα (Ευρώ) λόγω της επιδότησης
    3) αύξησε την οικοδομική δραστηριότητα στην περιοχή
    4) αυξήθηκε η αξία της περιοχής και του νησιού (μιάς ακριτικής περιοχής)
    5) Δίνει παράδειγμα σε όλη την πολιτική ελίτ να μη επενδύουν στη Εκάλη ή το εξωτερικό αλλά στις ακριτικές περιοχές

    • Art of War avatar
      Art of War @ Asxetos 05/01/2014 11:51:58

      Πάνο....εσύ είσαι;

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Art of War 05/01/2014 20:59:22

        μπά ,όχι ,η ορθογραφία είναι σχετικά σωστή!

  37. τοξο avatar
    τοξο 05/01/2014 12:36:45

    Ο Ροϊδης έλεγε ότι το κομματικό σύστημα γνωρίζει σαράντα τρόπους απόκτησης χρημάτων,από τους οποίους ο τιμιώτερος είναι η κλοπή.Τώρα άραγε είναι μόνον σαράντα .ή έχουν επινοηθεί άλλοι τόσοι;

  38. Μπαρμπαθωμας avatar
    Μπαρμπαθωμας 05/01/2014 13:49:15

    Μα τα εγγραφα αυτα αφορουν το 2004, και ο Καμενος αν δεν κανω λαθος γνωριστηκε με την κορη της λεγαμενης το 2007. Ειναι δυνατον να φερει ευθυνη για τις ενεργειες καποιου που δεν γνωριζε καν την υπαρξη του;

    • papadopoulos ilias avatar
      papadopoulos ilias @ Μπαρμπαθωμας 05/01/2014 22:53:37

      Κάτι ερωτήματα που βάζεις τώρα και συ ρε φίλε!!! Αφου το ανέλαβε ο Άδωνις, κάνει λάθη αυτός?

  39. GLAD avatar
    GLAD 05/01/2014 18:02:48

    Κατά την γνώμη μου ειδικά η περίπτωση Λιάπη και ο τρόπος με τον οποίο όλα τα κανάλια ασχολούνται μαζί του και ο οποίος είναι συστηματικά γελοίος (δεν μπορεί αυτό να είναι πρώτο/δεύτερο θέμα στις ειδήσεις συνεχώς , ακόμη και αν έχει την όποια σοβαρότητα το χαρακτηρίζει) , αφορά μία αγχώδη προσπάθεια αναστήλωσης του καταρρακωμένου ηθικού του μέσου πρασινοφρουρού ψηφοφόρου .
    Πρόκειται γιά την λογική του "να ... δεν είμαστε μόνο εμείς ξεφτιλισμένοι είναι και οι δεξιοί ".
    "Εδώ ο κόσμος καίγεται και το μ... χτενίζεται" δηλαδή.
    Κοντεύουμε να διαλυθούμε ως χώρα και το μόνο θέμα συζητήσεως αυτές τις μέρες είναι ο Λιάπης και τώρα και ο Καμμένος.
    Όχι ρε παιδιά .
    Αυτά είναι τα σοβαρά προβλήματά μας ?

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ GLAD 05/01/2014 20:58:17

      Μερικά έχεις δίκιο, σε ένα βαθμό είναι αποπροσανατολισμός.

      Αλλα εδώ δε μιλάμε για κανένα Βασίλη Λεβέντη! Μιλάμε για άτομα που έχουν χρηματίσει υπούργοι επι χρόνια και (Καμμένος) είναι αρχηγός κοινοβουλευτικού κόμματος.

      Αρα , είναι κομάτι της αιτίας που κοντευουμε να διαλύθούμε.

      • GLAD avatar
        GLAD @ ΣΤΕΛΙΟΣ 06/01/2014 01:42:19

        Οι πλαστές πινακίδες του Λιάπη είναι ηθικό πρόβλημα αλλά σίγουρα δεν είναι ούτε κατά διάνοια το μείζον.
        Επιπλέον θεωρώ ότι οι πολιτικοί εδώ και πολύ καιρό δεν συνιστούν "στοιχεία" παραδειγματισμού για τον τάχα ανυποψίαστο λαό.
        Είμαι σίγουρος ότι ο μέσος Έλληνας που διαμαρτύρεται για την διαφθορά , θα ήταν πρώτος και καλύτερος στο "κόλπο" αν του δινόταν αυτού η ευκαιρία για "λαδιά".
        Δυστυχώς οι διαμαρτυρίες είναι υποκριτικές.
        Εξ άλλου τριάντα χρόνια τώρα όλοι ήξεραν τι γίνεται στη χώρα , αλλά οι πολιτικοί συσχετισμοί παρέμεναν σταθεροί και το ΠΑΣΟΚ εν τέλει κυριαρχούσε .
        Άρα ας πάμε λίγο παρακάτω στα μεγάλα και ουσιαστικά .

  40. ΤΙΜΩΡΟΣ avatar
    ΤΙΜΩΡΟΣ 05/01/2014 21:37:08

    ΤΟ ΠΟΣΟΝ ΤΗΣ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΜΟΥ ΔΙΕΦΥΓΕ . ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ .

  41. giwrgos avatar
    giwrgos 05/01/2014 23:07:35

    Ο Καμμένος μας δουλεύει. Αυτό είναι που λένε η κρίση δημιουργεί ευκαιρίες... Για τον Καμμένο το βγαλανε!

  42. Nik avatar
    Nik 05/01/2014 23:51:33

    Η βίλλα του Καμένου, ακούγεται σαν περίεργο κυπριακό τοπωνύμιο.

  43. giorgoslei avatar
    giorgoslei 06/01/2014 10:52:36

    Ρε παιδια δεν ψαχνη καποιος και τι βιλαρα του εξαφανισθεντα Προτοπαπα
    με τα περιφημα μαρμαρα σε σενα το λεω ΦΑΙΛΕΕΕΕΕ

    • Agrofylakas avatar
      Agrofylakas @ giorgoslei 06/01/2014 18:14:51

      Που ειναι ο Φαηλος? Ο κοσμος ρωταει, εχει καιρο να ακουστει.

    • Απορών avatar
      Απορών @ giorgoslei 06/01/2014 18:51:24

      το αλφα γιώτα πώς προφέρεται αι ή ε. Κανονικά πρέπει να βάλεις διαλυτικά.

  44. factorx avatar
    factorx 06/01/2014 20:07:18

    http://www.antinews.gr/2014/01/05/240971/