#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/08/2011 22:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποκαλύπτουμε σχέδιο Παπανδρέου για τον εγκλωβισμό του Σαμαρά στην κυβέρνηση



Ένα παμπόνηρο σχέδιο που θα εγκλωβίσει τον Σαμαρά έχουν εκπονήσει οι δαιμόνιοι επιτελείς του Πρωθυπουργού στο Μαξίμου.

Όπως αποκαλύπτουν καλά πληροφορημένες πηγές, πριν από τη ΔΕΘ θα έχει παραιτηθεί όλη η Κυβέρνηση και έτσι θα επιφορτισθεί ο Πρόεδρος της ΝΔ, με την εκτέλεση του φετινού και πολλών ακόμη προϋπολογισμών.

"Που θα πάει, δεν θα μου γλιτώσει" λέει στους συνεργάτες του ο Γιώργος, ο οποίος ως γνωστόν έχει βαλθεί από τότε που εισήλθε στο Μαξίμου να κάνει πρωθυπουργό τον Σαμαρά.

Η  εφαρμογή του ευφυούς σχεδίου ξεκίνησε από τον Χάρη Παμπούκη. Από αύριο αναμένονται νέες και συνεχείς παραιτήσεις υπουργών και υφυπουργών. Θα παραιτούνται ένας - ένας και έτσι στο τέλος θα αναγκαστεί να παραιτηθεί και ο ίδιος ο πρωθυπουργός. Θα τηρήσει έτσι και την υπόσχεση που είχε δώσει στον αρχηγό της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, αλλά τα χάλασαν η μαμά του και ο αδελφός τους.

Ο πονηρός Σαμαράς όμως μάλλον το έχει καταλάβει και γι αυτό έχει αρχίσει από τώρα να επιβλέπει το έργο των υπουργών, για να προπονείται. Εξ ού και οι συνεχείς τηλεφωνικές επικοινωνίες του με υπουργούς όπως η σημερινή με τον Παπουτσή για τις πυρκαγιές.



Η ναυτιλία ήταν το πρόσχημα για την παραίτηση Παμπούκη. Άλλωστε το μυστικό της εκπληκτικής ανάπτυξης της, ήταν πάντα η μη εξάρτηση της από το κράτος και τους εκάστοτε κυβερνώντες.

Έχει πέσει βέβαια και άλλη καταπληκτική ιδέα στο τραπέζι: να υπάρχει υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας μόνο τους ζυγούς μήνες. Τους μονούς θα είναι ενσωματωμένο στο Περιβάλλοντος και Κλιματικής Αλλαγής. Ακόμη πιο προοδευτική φαίνεται η πρόταση η ύπαρξη του ΥΕΝ ως διοικητικής οντότητας να συνδεθεί με τον δακτύλιο. Η άποψη να υπάρχει όταν οι άνεμοι είναι βορειοδυτικοί εντάσεως 4 έως 5 μποφόρ είναι λογική, αλλά δεν διευκολύνει τον προγραμματισμό του κυβερνητικού έργου.

Αλαλούμ και με το νέο μισθολογικό καθεστώς στο Δημόσιο. Το υπουργείο Οικονομικών επισημαίνει ότι το "μοντέλο" των προσωπικών μισθολογικών διαφορών, θα εφαρμοστεί ούτως ή άλλως σε όλο το Δημόσιο και πως δεν πρόκειται για ειδική συμφωνία με τους εφοριακούς και τους τελωνειακούς.

Αν η διαφορά θα είναι στήθους, χρώματος ή γνωριμιών θα φανεί στην πορεία. Προς το παρόν οι αρμόδιοι συσκέπτονται. Έχουμε την αμυδρή ελπίδα ότι ταυτόχρονα σκέπτονται και την περίπτωση να δημιουργήσουν ένα σύστημα με περισσότερες αδικίες.

Όπως αναζητείται και αυτός που θα γίνει η ατραξιόν της φετινής μίζερης σε οικονομικές υποσχέσεις ΔΕΘ. Πιθανός πρωταγωνιστής ο αδικημένος από το δικαστικό σύστημα Πανίκας, ο οποίος και φημολογείται ότι θα κατεβάσει τη δική του πολιτική πλατφόρμα.  Με ρυμουλκό ή όχι δεν έχει ακόμη αποσαφηνισθεί. Οι απόψεις βέβαια διίστανται, καθώς η επαφή που είχε με τον Γιάννη Δημαρά, έδωσε τροφή στα σενάρια πρόσδεσης του στο «Άρμα». Ο Γιάννης Δημαράς. βρέθηκε στην Θεσσαλονίκη και δεν θα μπορούσε να μην συναντηθεί με τον «Πανίκα», με τον οποίο διατηρεί άριστες σχέσεις.  Ο πρόεδρος του «Άρματος» εξέφρασε την στήριξή του στον εν αργία περιφερειάρχη για την περιπέτεια που περνά, με τον τελευταίο να πλέκει το εγκώμιο του πρώην βουλευτή του ΠΑΣΟΚ, χαρακτηρίζοντας τον έντιμο και «καθαρό».

Η πολυθρύλητη εκλογική ισχύς του «Θεσσαλονικάρχη» φαίνεται ότι επηρεάζει τα σενάρια για συνεργασίες. Βεβαίως έξω από το «μαντρί» αλλάζουν τα δεδομένα άρδην…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/08/2011 22:33:20

    h--p://www.antinews.gr/2010/09/20/62574/

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 25/08/2011 22:57:09

      Ανεβασμένο σε βρίσκω

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 25/08/2011 23:01:35

        Κουρεύτηκα!

  2. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 25/08/2011 22:59:55

    Οι πληροφορίες λένε ότι από το υπουργείο Υγείας έχουν στείλει κουνούπια του Ανατολικού Νείλου στη Συγγρού που προκαλούν οξεία πρωθυπουργίτιδα (όχι σαν τα άλλα του Δυτικού που προκαλούν εγκεφαλίτιδα). Μόνο που δεν τσίμπησαν τον Αντώνη αλλά κάτι άλλους!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 25/08/2011 23:10:10

      κακίες...

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 25/08/2011 23:14:38

        Αληθεύει ότι προσπάθησαν να παγιδεύσουν και το Ροδινό για να αναλάβει το υπό σύσταση υπουργείο Τρίτης Ηλικίας? Κάτι τέτοιο, λένε, κυκλοφόρησε στη Βαλαωρίτου. Αλλά δε δέχτηκε γιατί ήθελε το Αθλητισμού.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 25/08/2011 23:18:22

          Αυτός ζει ακόμη; Μα τι στο διάολο; Απέθαντος είναι; Επί Τρικούπη δεν γεννήθηκε;

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 25/08/2011 23:24:43

            Μπα πιο παλιός είναι. Λένε ότι είναι ο τελευταίος φύλακας του Άγιου Δισκοπότηρου...

          • Orestios avatar
            Orestios @ Γιάννης Φαίλτωρ 25/08/2011 23:44:04

            ROFLMAO

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Strange Attractor 26/08/2011 02:12:16

            Πληροφορίες λένε πως πάνω του βασίστηκε ο ρόλος του Σων Κόννερυ στον Χαιλάντερ.

          • The Saint avatar
            The Saint @ TopGunZ 26/08/2011 07:01:47

            :D :D :D
            Καλό!

  3. danaos avatar
    danaos 25/08/2011 23:22:09

    Δεν ήθελε το αθλητισμού.Προπονητής θέλει να αναλάβει στην άρση βαρών κορασίδων.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ danaos 26/08/2011 01:57:55

      Μόνο μην πιαστεί κότσος και τον στείλουν στην άρση βαρέων κορασίδων. Υπάρχει πάντα η δυνατότητα σύστασης Γ.Γ. Τυμβωρυχίας και Μουμιοποίησης για όσους κατέχουν ανάλογες εμπειρίες.

  4. Factorx avatar
    Factorx 25/08/2011 23:49:59

    Μας κουνιέται και ο Φάιλτωρας με τον Strange Ροδινέ.... Που να ήξεραν τα καυμενα....

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 26/08/2011 00:07:47

    Τσ, τσ..δεν έχω ελπίδες να παραιτηθούν άλλοι...άμα συνηθίσεις στο Fast F..ck, γλυκαίνεσαι..άλλωστε έτσι εξηγείται και η δυναμική άρνηση του κ. Ροδινού να εισέλθει σε κυβερνητικό σχήμα...
    Σε παρακαλώ πολύ ΜΟ...κάνε μια προβλεψούλα για το ποιος θα κερδίσει στο νέο ''μοντέλο'' προσωπικών μισθολογικών διαφορών..το στήθος, το χρώμα ή η γνωριμία; (καταλαβαίνεις....να λάβουμε μέτρα...)

  6. danaos avatar
    danaos 26/08/2011 00:15:15

    Τι είναι αυτό το Fast F..ck ρε ΕΥΑ; Το Fast το ξέρω απ' την παλιά διαφήμιση που έλεγε:
    -Τι θα φας;
    -Ψωμί με Fast.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ danaos 26/08/2011 00:20:27

      Έχει γράψει βιβλίο σχετικό ο Στροσκόναν ..σου το συστήνω ανεπιφύλακτα Δαναέ...πάει και για bestseller

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ ΕΥΑ 26/08/2011 02:00:27

        Ο Κροσκόναν ο Ταύλαρος? Εμείς εδώ είμαστε Μακεδόνες, ποτέ δε βάζουμε αυτές τις δύο λέξεις μαζί, το πάμε λάου λάου το θέμα, αρχοντικά, όχι ψεκάσΤΕ, σκουπίσΤΕ, τελειώσαΜΕ.

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ TopGunZ 26/08/2011 02:00:59

          *Τροσκόναν, το ΓΑΠδάμ μου μέσα.

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ TopGunZ 26/08/2011 02:04:54

          Ναι, αλλά είδες τι λαμπερή που ήταν μετά η καμαριέρα....!

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ ΕΥΑ 26/08/2011 02:07:21

            Δεν ήταν από το fast fracking (δες παρακάτω εξήγηση), τα μάτια της είχαν μετατραπεί σε χρυσά σύμβολα του δολαρίου όπως στα καρτούν.

  7. danaos avatar
    danaos 26/08/2011 00:24:20

    Βρε δεν σου μίλησα για το βιβλίο το βάρβαρου αλλά τι είναι αυτό το Fast F..ck. Έβαλα διάφορα γράμματα στις τελείες αλλά άδικος κόπος!

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ danaos 26/08/2011 00:50:34

      Το U το έβαλες?

      • danaos avatar
        danaos @ Dee Jay Stelios 26/08/2011 00:54:01

        Αφού έχει δυο τελείες.Σου έστειλα τραγούδι σε άλλη ανάρτηση.Άκουσέ το.

        • Dee Jay Stelios avatar
          Dee Jay Stelios @ danaos 26/08/2011 01:31:41

          Γυναίκες αδερφέ,ποτέ δεν ξέρεις τι έχουν στο μυαλό τους,σε καληνυχτώ με day after day από Cayetano

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ danaos 26/08/2011 02:05:21

      Δοκίμασε το -ra- εκ του Frack. Διαρυγνύεις τοιχώματα και δομές υλικών μέσω άσκησης υδραυλικής πίεσης προερχόμενη από ένα εισαχθέν αιχμηρό μηχανισμό, όπως ένα καλογυαλισμένο δράπανο. Τώρα που το σκέφτομαι, σαν μηχανολογική προσέγγιση άλλης δραστηριότητας μου κάνει αυτό, απλά με άλλη ορθογραφία...

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ TopGunZ 26/08/2011 02:15:56

        Εύγε, Top..
        Μα κανείς δεν κατάλαβε το ρήμα frack-άρω; (ξε-frack-άρω, η αντίθετη)
        Και πάλι εύγε..έβαλες τα γυαλιά στο Δάσκαλο Δαναό..

  8. danaos avatar
    danaos 26/08/2011 01:37:23

    OK. Καλό ξημέρωμα!

  9. Yannis avatar
    Yannis 26/08/2011 12:07:42

    Πολυ "ΜΑΣΚΑ" διαβαζεις φιλε! Κοψε κατι!