05/05/2010 11:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποκάλυψη: Ο Σαμαράς δεν «άκουσε» τις δημοσκοπήσεις

Θα διαβάσατε φυσικά τα ρεπορτάζ μερικών που δεν κατάλαβαν ακόμα τι γίνεται ή έχουν λάθος πληροφόρηση ότι ο Σαμαράς παρήγγειλε δημοσκοπήσεις και με βάση αυτές πήρε τάχα την τελική του απόφαση.

Είναι αλήθεια ότι ο Σαμαράς παρήγγειλε δημοσκοπήσεις. Αποφάσισε όμως …κόντρα σε ορισμένες από αυτές που έδειχναν τον κόσμο να θέλει, με μικρή διαφορά, την υπερψήφιση των μέτρων.

Φυσικά όλοι ξέρουμε πως γίνονται οι δημοσκοπήσεις και ποια είναι η αξιοπιστία τους. Πέρα από αυτό όμως το συγκεκριμένο γεγονός πιστοποιεί κατά την γνώμη μας το τέλος των «επικοινωνιολόγων» και την επαναφορά της Πολιτικής στο προσκήνιο.

Ο πολιτικός ηγέτης οφείλει να χαράσσει γραμμή και όχι να ακολουθεί.

Και μερικά μαθήματα τακτικής από τον συνεργάτη μας Δου Ντσου:  Όπως έχουμε ξαναπεί το παιχνίδι όλο αυτόν τον καιρό ήταν η διάσπαση της ΝΔ κάτω από τις χειρότερες συνθήκες και ταυτόχρονα η παγίδευση του Σαμαρά. Ο πονηρός Καλαματιανός όμως έκανε  την Αγία Οικογένεια και τους άλλους να πιστεύουν  ότι αμφιταλαντεύεται, έσπρωξε  τη Ντόρα να τον επιστεφτεί χθες το πρωί για να βγει μετά και να πανηγυρίσει ότι «πέρασε η γραμμή της» (βέβαιη ότι ο Σαμαράς θα αναγκαζόταν να υπερψηφίσει τελικά) και στο τέλος όταν δεν τον περίμενε κανένας εξαπέλυσε το βαρύ πυροβολικό.

Παράδειγμα ο Κυριάκος. Την ώρα που ο Σαμαράς δήλωνε πως θα καταψηφίσει τα μέτρα, βρισκόταν στην εκπομπή της ΝΕΤ “Press” . Αμέσως, ο παρουσιαστής της εκπομπής, Κωνσταντίνος Ζούλας τον ρώτησε «ακούσατε τη δήλωση του κυρίου Σαμαρά. Εσείς τι θα κάνετε;». Ο καημένος ο Κυριάκος τα έχασε στην κυριολεξία. Δεν ήξερε τι να πει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Blut und Tränen avatar
    Blut und Tränen 05/05/2010 11:12:02

    Η αλήθεια είναι ότι άκουσε τις δημοσκοπήσεις.

    Δεν άκουσε την Ντόρα.

    Το θέμα είναι μήπως και η Ντόρα ζητούσε αυτή τη στιγμή την ρήξη, ώστε να τον παρουσιάσει ως ανεύθυνο και λαϊκιστή.

    Ο Σαμαράς επιχειρεί δύσκολο ελιγμό και ίσως κάτι σαν τετραγωνισμό του κύκλου.

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 05/05/2010 11:14:08

    Πολύ ενθαρρυντική η τοποθέτηση του Αντώνη. Σε αντίθεση με τις "γενικές" δημοσκοπήσεις, η διαδικτυακή δημοσκόπηση των αδέσμευτων bloggers έδινε ποσοστό πάνω από 83% στο όχι. Κι εμείς εδώ στο antinews ξεσαλώσαμε αυτές τις ημέρες να γράφουμε υπέρ του όχι.

    Το συμπέρασμα που βγαίνει από τις δύο διαφορρετικές τοποθετήσεις είναι, κατά τη γνώμη μου, το εξής:

    Το ενημερωμένο και δυναμικο (αλλά ακόμη μειοψηφικό) κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας που αντλεί ενημέρωση, πληροφόρηση, γνώση και άποψη μέσα από το ελεύθερο διαδίκτυο, ήταν σαφώς κατά του "ναι". Το ακόμη πλειοψηφικό κομμάτι της κοινωνίας που ενημερώνεται από την τηλεόραση "πείστηκε" από την προπαγάνδα του συστήματος περί "αναγκαιότητας" των μέτρων και "υποχρέωσης" του Σαμαρά να τα υπερψηφίσει.

    Ο Αντώνης διάλεξε να πορευθεί με τη δυναμική μειοψηφία. Είμαι πεπεισμένος ότι δεν θα χάσει, διότι μόνον έτσι θα έλθει η ανατροπή που θα του επιτρέψει να κυριαρχήσει στο πολιτικό σύστημα. Με τα υλικά του κατερρέοντος συστήματος δεν πρόκειται να πάει πουθενά. Μόνον μαζί μας μπορεί να πορευθεί. Μόνον μαζί μας έχει μέλλον.

    Έκανε τη σωστή επιλογή και είμαστε πολύ χαρούμενοι για αυτό.

    Η ανάρτηση αυτή είναι μια πολύ καλή απάντηση και σε όσους υποτιμούν, έστω και όχι από κακή πρόθεση, την αξία της χθεσινής τοποθέτησης Σαμαρά.

    • ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ @ Επώνυμος 05/05/2010 12:56:32

      Φίλε επώνυμε,

      Πραγματικά τα γράφεις ωραία.
      Τώρα όμως που ο Αντώνης Σαμαράς αποφάσισε να μην συμπορεύεται πλέον με τα φερέφωνα του πολιτικού συστήματος, και τα Greek Statistics (ελληνικές δημοσκοπήσεις), τώρα που αποφάσισε να μην συμπορευτεί με το σάπιο και διεφθαρμένο πολιτικό σύστημα, εμείς όλοι εδώ στον ελεύθερο κόσμο του διαδικτύου θα πρέπει να τον στηρίξουμε. Να στηρίξουμε το μέλλον μας.
      Διαφορετικά θα τον κατασπαράξουν τα ΜΜΕ των κρατικοδίαιτων ολιγαρχών που περιμένουν με ανυπομονησία τα κατοχικά δάνεια για να τα αρπάξουν και πάλι.

  3. Wishmaster avatar
    Wishmaster 05/05/2010 11:16:29

    Online petition - Δημοψήφισμα τώρα

    Online petition - Δημοψήφισμα τώρα
    Άν θέλετε κάντε το link αξίζει

    ένα κείμενο για να απαιτήσουμε δημοψήφισμα... Έξω απο κόμματα και έξω απο όποια καπήλευση της προσπάθειας. Ο λαός είμαστε εμείς. Ελπίζω να συμφωνείτε και να το κάνουμε πράξη. Ας μη μένουμε άλλο αμέτοχοι, καλή η κριτική αλλά ας περάσουμε στη δράση... Όλοι μαζί μπορούμε, που λένε και οι πολιτικοί μας...

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 05/05/2010 11:19:03

    Φυσικα, διοτι φαινεται να εχει "γονιδια" ηγετη. Και το λεω διοτι αφ' οτου γνωρισα συνεργατες του στη Βοστωνη και στη Νεα Υορκη το 1990 (ονοματα δε λεμε) οταν τρεχαμε και δεν προλαβαιναμε για το "Μακεδονικο", καταλαβα οτι ειναι σοβαροι πολιτικοι, πατριωτες, διχως ιχνος εθνικιστικων παροξυσμων και κενης αντι-Σκοπιανολογιας.

  5. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 05/05/2010 11:29:40

    Από ότι φαίνεται, ενώ η Ελλάδα διαλύεται, το σκηνικό του δικομματισμού καλά κρατεί, όταν θα παραδώσει την Εξουσία ο Γ.Α.Π , ο νέος Εθνοσωτήρας και Υπερπατριώτης, αφού θα έχει τάξει και την καρδιά μας ρημάξει, θα βρει μία καμμένη Ελλάδα και θα δικαιολογηθεί ότι πρέπει να υποβληθούμε σε νέες θυσίες, γιατί αυτός τα ¨έλεγε¨", αλλά!!!.
    Αυτός ο λαός καταστρέφεται αλλά του αρέσει το παραμύθι. Να δούμε πότε θα μεγαλώσουμε να ξεφύγουμε από τα παραμύθια.

  6. Ratca avatar
    Ratca 05/05/2010 11:49:17

    Ασχετο με το θέμα αλλα θα το γράψω.Σήμερα το πρώι κατεβαίνοντας την Εθνική οδο στο υψος του Αγιου Στεφάνου,είδα κάτι που γαλήνεψε την καρδιά μου
    Μια τεράστια Ελληνική σημαία επάνω σε μια διαφημιστική πινακίδα.Μπράβο στον πατριώτη[για οποιον λόγω και να το έκανε]

  7. Spm avatar
    Spm 05/05/2010 12:00:29

    Η Αλήθεια είναι ότι άκουσε όλους εμάς που καθημερινά ανταλλάσουμε απόψεις σ΄αυτή τη διαδυκτιακή σελίδα, το Antinews.

    Επίσης Φακτορα, τι είναι αυτό περί του τέλους των επικοινωνιολόγων!!!
    Εμείς τι θα κάνουμε δηλαδή, θα βγούμε στα φανάρια να ζητιανεύουμε!!!
    Ωραίος είσαι!

  8. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 05/05/2010 12:40:47

    ΜΠΡΑΒΟ ΑΝΤΩΝΗ !

    ΜΠΡΑΒΟ !

    Ζητα και ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ να ξερουν ποιοι θα φανε ξυλο.... ολα τα αλλα ειναι λεξεις ..

  9. καινός avatar
    καινός 05/05/2010 13:14:07

    Μήπως έχει παραγίνει με την διαφήμιση στο Σαμαρά ρε παιδιά;

    Ασχολούμαστε τόσο καιρό με το αν θα έλεγε ναι ή όχι, ενώ το ερώτημα που θα έπρεπε να κάνουμε, είναι: "θα ζητήσει ο γαπ αυξημένη πλειοψηφία ή όχι"?

    Οι απαντήσεις και κυρίως ο προβληματισμός σε αυτή την ερώτηση θα μας χάριζαν πολύ περισσότερα. Αντ' αυτού, προτιμήσαμε να αναλωθούμε στα του οίκου μας ευλογώντας τα γένια μας, ή... "προειδοποιώντας" με αυστηρό τόνο τον αρχηγό μας...

    Και φυσικά, η εξαγωγή συμπεράσματος για το ναι ή όχι του αντώνη θα ήταν απείρως ευκολότερη αν είχαμε απαντήσει πρώτα στο ερώτημα "Τι θα ζητήσει ο ΓΚΑΠ". Υποθετικά δεν μπορούμε να μιλάμε. Δεν μπορούμε να δούμε την απάντηση του Αντώνη παρά μόνο συναρτήση της επιλογής του ΓΚΑΠ. Αν καθόμασταν να το σκεφτούμε καλά, δεν ετίθετο θέμα. Θα βλέπαμε οτι το ΓΚΑΠ δεν θα ζητούσε αυξημένη, άρα ο Αντώνης θα έλεγε ΟΧΙ. Ήταν προφανές.

    Θα πρότεινα λοιπόν να είμαστε στο μέλλον πιο "σφαιρικοί" μήπως και μπορέσουμε να δούμε μεγαλύτερο κομμάτι από το πάζλ. Αντιλαμβάνομαι ότι ο σαμαράς προβάλλει σαν η μόνη ελπίδα, αλλά ας μην τον κάψουμε...

    Με τα παραπάνω δεδομένα, θεωρώ οτι η σκέψη μας έπρεπε να είναι ως εξής:

    1. Ο ΓΚΑΠ ΘΑ πάει για αυξημένη;
    οχι.

    2. Τι θα πει ο Σαμαράς;
    οχι.

    3. Θα αποκαλύψει το ΟΧΙ ο Σαμαράς;
    οχι

    4. Μήπως επειδή φοβάται ή επειδή περιμένει δημοσκοπήσεις?
    οχι.

    5. Γιατι;
    Για να παγιδέψει τη Ντόρα και την μειοψηφία να πάρουν θέση και να τους αδειάσει μετά

    6. Πως θα τους αδειάσει;
    Δίνοντας κομματική γραμμή

    Για να δούμε τώρα τι θα κάνουν τα ντοράκια...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ καινός 05/05/2010 13:26:57

      Το ερώτημα αυτό ήταν μπλόφα. Επιτέλους, λίγη κοινή λογική! Δεν υπήρχε ποτέ τέτοιο ζήτημα!

      Αν ήταν μάγκας ο ΓΑΠ, γιατί δεν έσπευσε να ζητήσει 180; Μόνον με διαρροές προσπαθούσε να παγιδέψει τον Αντώνη; Άρα, ως θέμα ήταν τελικά ανύπαρκτο.

      Χάνεστε στη μετάφραση.

  10. gekapsa avatar
    gekapsa 05/05/2010 13:48:33

    Μπραβο Σαμαρα, όχι για κανενα σοβαρο λογο. Τα μέτρα έχουν κλειδώσει.
    Έτσι για να γινεται τζερτζελές.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ gekapsa 05/05/2010 14:03:40

      αααχ νοιώθω τον πόνο σου...

      • gekapsa avatar
        gekapsa @ archaeopteryx 05/05/2010 14:10:23

        Ποιον πόνο; Τα μέτρα είναι κλειδωμένα. Το στορυ με το όχι του Σαμαρά είναι για να τσακώνονται στα τηλεπαράθυρα και να εχουμε να ασχολούμαστε τα επόμενα 12 χρόνια που θα είναι Πρωθυπουργός ο Γιώργος

  11. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 05/05/2010 13:49:53

    Οταν δεν είσαι απομονωμένος,όταν μιλάς με τον κοσμάκη,όταν έχεις πολιτικό αισθητήριο,όταν ακούς τον απλό άνθρωπο,όταν ΜΠΟΡΕΙΣ να πιάσεις τον παλμό του,ΤΟΤΕ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΊΕΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΩΝ,ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΕΣ.

  12. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 05/05/2010 14:02:35

    Φίλε Μιχαλάκη δεν μας τα λες καλά, δηλαδή ο Σαμαράς θα απολογηθεί για την κατεστραμμένη Ελλάδα;
    Πρώτα έφταιγε ο Καραμανλής, τώρα θα φταίει ο Σαμαράς μετά ο φούφοτος, αλλά ο Γιώργος ποτέ γιατί τα παιδιά ότι και να κάνουνε είναι παιδιά.
    Κι' εσύ Μιχαλάκη τα έχεις τόσο μπερδεμένα που μαζί με το φαί σου τρως και το νιονιό σου και θα σε βλάψει.

  13. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 05/05/2010 14:20:45

    Τι βλακείες διαβάζω! Ο πολιτικός λέει χαράσει γραμμή και δεν ακολουθεί. Δηλαδή το κόψιμο των μισθών των ΔΥ είναι λάθος επειδή το λέει το ΠΑΣΟΚ? Δεν πρέπει να πάρουμε μέτρα? Θα αφήσουμε το ασφαλιστικό να καταρρεύσει? Θα μιλήσει επιτέλους κανένας για το νόμο περι ευθύνης υπουργών? Είχα μια ελπίδα ότι ο Σαμαράς δεν θα πασόκιζε άλλο τη ΝΔ. Δυστυχώς κάνει ακριβώς την ίδια στείρα αντιπολίτευση που έκανε ο ΓΑΠ στον Καραμανλή. Μέχρι και τα ρουσφέτια των stage υπερασπίστηκε. Άστο Αντώνη... Άστο να πάει άστο λέμε...

  14. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 05/05/2010 16:07:01

    Δεν δίνω έναν «παρά», αν άκουσε ή αν δεν άκουσε τις δημοσκοπήσεις ο Αντώνης!
    Μου φτάνει ότι έκανε αυτό που του έλεγε η συνείδησή του, που βρέθηκε σε πλήρη ταύτιση με τη συνείδηση της πλειονότητας της κοινής γνώμης! Άλλωστε την «αξιοπιστία» των δημοσκοπήσεων, την έχει νοιώσει για τα καλά στο πετσί του.
    Έκανε το χρέος του πρώτα σαν Έλληνας, που δεν συνυπέγραψε την παραχώρηση της εθνική μας κυριαρχίας!
    Έκανε το χρέος του ως πολιτικός, βάζοντας τη φροντίδα και το συμφέρον του πολίτη στο επίκεντρο της πολιτικής του!
    Κατέδειξε πως δεν συγκαλύπτει, έναντι κανενός τιμήματος, εγκληματικές πράξεις και παραλήψεις!
    Κατέδειξε πως δεν σύρεται από «συμβουλές» και «παραινέσεις», ακόμα και αν προσπάθησαν να τον πείσουν ότι είναι για το «καλό» του!
    Αποκάλυψε τον διαχρονικά ύποπτο ρόλο, της ετέρας υποψηφίας για την αρχηγία του κόμματος, η οποία αφού τοποθετήθηκε θετικά στα μέτρα στη συνέχεια θυμήθηκε να του κάνει και τη «στημένη» επίσκεψη!
    Σφράγισε το συμβόλαιο που υπέγραψε στις 29 Νοεμβρίου, αναγνωρίζοντας και δίνοντας λόγο μόνο στην βάση της κοινωνίας!
    Τέλος έριξε ένα περιποιημένο χαστούκι, σε όσους κατά καιρούς τόλμησαν να αμφισβητήσουν τις αρχές του και τις προθέσεις του αλλά και τον τσαμπουκά του!
    Αντώνη από χτες βράδυ νοιώθουμε καλύτερα, γιατί ανασαίνουμε βαθύτερα!
    Τόσο βαθειά, όσο βαθειά κατάφερες να μπεις και να διαβάσεις την ψυχή μας!

  15. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 05/05/2010 17:14:41

    Αγαπητέ dora_tora, κρίνοντας από τα γραφόμενά σου, πιστεύω ότι κατά βάση ταιριάζουμε νοητικά, απλώς έχω μία ένσταση. Συγκεκριμένα, πιστεύω ότι μάλλον ο Σαμαράς έχει αρχίσει να ελέγχει το κόμμα και γι αυτό ξεκίνησε τις διαγραφές. Ποιούς άραγε θα διαγράψει στη συνέχεια για να ελέγχει ακόμα περισσότερο το κόμμα; Έχεις καμμιά ιδέα;

  16. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 05/05/2010 17:33:37

    O Επωνυμος at 11:14 ειπε με λιγα λογια αυτα που επαναλαμβανω καιρο τωρα. Οτι, δηλαδη, το κομματι της ελληνικης κοινωνιας που "ενημερωνεται" απο την τηλεοραση και ως εκ τουτου αποδεχεται και πειθεται απο την προπαγανδα του συστηματος ειναι πλειοψηφικο. Ενω, το ενημερωμενο απο το ελευθερο διαδικτυο κομματι ειναι ακομη μειοψηφικο. Συνεπως χρειαζεται να αναληφθει μια μεγαλη προσπαθεια ωστε η σωστη ενημερωση και η εγκυρη πληροφορηση να φτανει και στα "θυματα" της τηλεορασης. Μεσα και τροποι υπαρχουν εν αφθονια στην εποχη μας. Και κατα την ταπεινη μου αποψη, εαν δεν υπαρξει αυτη η επιβαλλομενη προσπαθεια για την εγκυρη ενημρωση ολων των Ελληνων πολιτων οι προσδοκιες μας για κατι καλυτερο για τη χωρα και τον ελληνικο λαο δεν προκειται να ευοδωθουν, γιατι τα παντα θα τα ανατρεπει και θα τα καταστρεφει η επιρροη της τηλεορασης.