#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/03/2011 15:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποκάλυψη: Η πρεσβεία δεν ήθελε τη Ντόρα για να μην γίνει η Ελλάδα Βόρεια Κορέα



Με τον πρώην  υπουργό Εξωτερικών Πέτρο Μολυβιάτη και το "καραμανλικό σύστημα" που υποτίθεται ότι ...συνωμοτούσε εναντίον της για να βγάλει αρχηγό της ΝΔ τον Αντώνη Σαμαρά τα έβαλε σήμερα  η Ντόρα Μπακογιάννη .

Συγκεκριμένα, κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου και σε ερώτηση σχετική με το θέμα του τηλεγραφήματος των Wikileaks που αναφερόταν στον Σαμαρά η κ. Μπακογιάννη απάντησε ως εξής: "Ξέρω ότι φαίνεται από το τηλεγράφημα που δημοσιεύεται ότι υπήρχε εν γνώσει ανθρώπων, εξωθεσμικών σε σχέση με τη ΝΔ, η πρόθεση δύο χρόνια πριν -το ξέρανε φαίνεται ή ένιωσαν την ανάγκη να ενημερώσουν την αμερικανική πρεσβεία- οι οποίοι ήθελαν να ετοιμάσουν κάποιον αντίπαλο δικό μου και αν ρωτάτε σε ποιον αναφέρομαι, αναφέρομαι στον κ. Πέτρο Μολυβιάτη".

Η  κ. Μπακογιάννη, η οποία δήλωσε επίσης ευτυχής που τα κείμενα του wikileaks βγαίνουν στη δημοσιότητα δεν παρέλειψε να επιτεθεί και στον Αντώνη Σαμαρά με αφορμή άλλο τηλεγράφημα από τα wikileaks και είπε ότι σύμφωνα με το τηλεγράφημα το Νο 2 της αμερικανικής πρεσβείας σε συνάντησή του με τον βουλευτή κ. Σαμαρά του εξέφρασε τότε την ανησυχία του για το άνοιγμα της κυβέρνησης Καραμανλή με υπουργό Εξωτερικών την κ. Ντόρα Μπακογιάννη προς τη Ρωσία και για την αγορά τεθωρακισμένων.

Οξύτατη ήταν η αντίδραση του Πέτρου Μολυβιάτη μόλις πληροφορήθηκε τις δηλώσεις της Ντόρας Μπακογιάννη. «Το γαρ πολύ της θλίψεως γεννά παραφροσύνη», δήλωσε μιλώντας σε συνεργάτη του.

Κατόπιν τούτων είμαστε αναγκασμένοι να σπάσουμε την αποκλειστικότητα της "Καθημερινής" και να προαναγγείλουμε την επόμενη σειρά αποκαλύψεων:

Η αλήθεια είναι ότι η Ντόρα πρωτοστάτησε στην προσέγγιση με τη Ρωσία και όχι ο Καραμανλής.

Ανήσυχη τότε η πρεσβεία προετοίμασε αντίπαλο για την Ντόρα, για να μη μετατραπεί η Ελλάδα σε Βόρεια Κορέα. Γνωστή για τους αντιαμερικανικούς αγώνες της, η προοπτική της υποψηφιότητας της Ντόρας για την ηγεσία της ΝΔ γέμισε με τρόμο την πρεσβεία. Το σχέδιο Ανάν για παράδειγμα το υποστήριξε μόνο και μόνο για να αντιδράσει ο κυπριακός λαός.

Είναι γνωστό άλλωστε ότι το 1992 ο τότε υπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ Τζαίημς Μπαίηκερ θεωρούσε τον Σαμαρά ...."κομμουνιστή", επειδή αντιδρούσε στο θέμα των Σκοπίων (μα το Θεό, καρατσεκαρισμένο)

Επίσης η Ντόρα πρωτοστάτησε στην στήριξη του Καντάφι αλλά και του κουρδικού λαού. Τα διαβαθμισμένα μηνύματα για το Ιράν θα μας δοθούν αργότερα. Αλλά είναι επίσης γνωστό ότι η Ντόρα στήριξε με όλες της τις δυνάμεις το πυρηνικό πρόγραμμα του Ιράν.

Η ιστορία με το wikileaks πάντως θα γίνει η χαρά των συνομωσιολάγνων.

Μήπως η Ντόρα βλέπει ότι το σύστημα τη θεωρεί «καμμένη» και «απασφάλισε»;

Αποκλείεται πάντως να θεωρεί ότι αδίκως δεν έγινε Πρόεδρος της ΝΔ.

Δεν είναι τέτοιος άνθρωπος...

Μ.Ο.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris. A avatar
    Aris. A 22/03/2011 15:48:00

    Το έχει ρίξει στο κουτσομπολιό και στις κατινιές.

    Λογικό είναι.
    Ξέρεις τι είναι για 15 χρόνια να είσαι το απόλυτο φαβορί και να χάνεις με τέτοια άνεση.

    Είναι αδύνατον να παραδεχθεί το απλό δεν την γουστάρει ο κόσμος.

    Το κακό όμως είναι ότι έχει φανατίσει εναντίον της ΝΔ και Σαμαρά έναν αριθμό ανθρώπων μικρό μεν αλλά κρίσιμο.

    Πλέον μοναδικός της στόχος είναι να μην γίνει ο Σαμαράς πρωθυπουργός και η ΝΔ κυβέρνηση για να τιμωρήσει τους Νεοδημοκράτες που την έφτυσαν.

    Ετσι ξεκίνησε και η περίφημη κυρία από το Περιστέρι με τα τηγανόψωμα και στο τέλος τους ξέκανε τους Γαμπρούς.

    Μ.Ο αμα σε καλέσει να σε τρατάρει μακριά και αλάργα.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Aris. A 22/03/2011 16:03:26

      Η οποία Φαρμακούλα αποφυλακίσθηκε μετά από 19 χρόνια, κάπου πήρε το μάτι μου.

      • loretta avatar
        loretta @ Μικρός Οδυσσέας 22/03/2011 19:19:31

        χαχαχα εγινε μελος του ΔΗΣΥ!!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Aris. A 22/03/2011 16:15:37

      Η Ντόρα ή η Φαρμακούλα?

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ Μικρός Οδυσσέας 22/03/2011 17:01:02

        Καλύτερα κατακυρώνουμε το

        "Ντορούλα η Φαρμακούλα" από εδώ και πέρα.

        Εξ άλλου όλο κακία βγάζει.

  2. julia avatar
    julia 22/03/2011 15:52:53

    Μικρέ, η Ντόρα σε ψάχνει να σε φιλέψει ντολμαδάκια της μαμάς της. :)

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ julia 22/03/2011 16:04:08

      Ξεροτήγανα και αυγοτάραχο.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ julia 22/03/2011 16:04:32

      Την ευχαριστώ από καρδιάς, αλλά ξεκίνησα δίαιτα

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/03/2011 15:54:07

    Κάποτε είχε δηλώσει και θαυμάστρια του Τσε. Μιλάμε για επαναστάτρια ολκής.
    Μετά μάλλον συμβιβάστηκε με τον Νεκτάριο Σφυράκη και τον "ροκά" Γονίδη.

    • julia avatar
      julia @ Strange Attractor 22/03/2011 15:56:46

      Με αγαπημένο της σουξέ το " Οτι σε θυμίζει με σκοτώνει".

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ julia 22/03/2011 16:07:03

        Λάθος. Σάκης και
        "Ξανά, να την ξανακάναμε την εκλογή ξανά,
        μέχρι να αφήσω δεύτερο τον Σαμαρά ...."

  4. Κώστας avatar
    Κώστας 22/03/2011 16:01:51

    Ε ρε θράσσος..!
    -Αυτή δεν ήταν που τάχθηκε, μόνη και πρώτη σε όλη την ευρώπη, υπέρ της νατοικής αντιπυραυλικής ασπίδας, που ξεκάθαρα υπονόμευε τα ρωσσικά συμφέροντα;
    -Αυτή δεν ήταν που ακόμη και στα τηλεοπτικά πλάνα Καραμανλή Πούτιν ήταν απούσα, διότι οι Ρώσσοι δεν ήθελαν ούτε να τη "μυρίσουν";
    -Ο Σαμαράς δεν ήταν που με τον Μπράιζα δίπλα του τα "έχωσε" στην πολιτική των ΗΠΑ φέρνοντας το υποθετικό παράδειγμα για το πως θα αντιδρούσε η υπερδύναμη αν μια χώρα της Καραιβικής επέλεγε να ονομάζεται Δημοκρατία της Φλόριντα;

    Τελικά η Φίλη Χριστοφοράκου έχει παραφρονήσει. Αδυνατεί να χωνέψει πως δεν φταίει ο Σαμαράς, ο Καραμανλής ή ο ...Μολυβιάτης. Οι Νεοδημοκράτες "φταίνε". Αυτοί δεν θέλουν να την βλέπουν, σε αυτούς να κάνει μούτρα. Γι΄αυτό και πάλεψε απελπισμένα για "κλειστό" συνέδριο κομματικών αξιωματούχων, όπου οι γνωστές μέθοδοι του μητσοτακέικου θα είχαν αποτελέσματα. Γι' αυτο πάλεψε απεγνωσμένα να μην πάει η εκλογή στη βάση.

    Περαστικά της...
    Ας βολευτεί τώρα με το γεγονός πως την αποκαλεί "κα.Πρόεδρε" ο...αστυνόμος Θεοχάρης, κατά κόσμον πρώην βουλευτής Γ. Βασιλείου, και οι μυστακοφόροι 60ηδες που κουβαλά στα προσυνέδρια του αποκόμματος.
    Αρκεί να βρει το θάρρος να κατέβει στις εκλογές. Μην βρει καμιά διακαιολογία και λακίσει. Και να μην φοβάται. Μπροστά από τον ηρωικό Βασίλη Λεβέντη θα είναι.

    • juliet avatar
      juliet @ Κώστας 22/03/2011 18:15:27

      στα μέρη μου, οταν πηγαίνουν σε κηδεία ή μνημόσυνο θυμούνται τις καλές στιγμές π.χ τώρα θα πρέπει να θυμάσαι τη πρώτη χειραψία της Ντόρας στον Σαμαράμετά τα πέτρινα χρόνια ,κατάλαβες τώρα;τέτοιες αναμνήσεις.......

    • sawas avatar
      sawas @ Κώστας 22/03/2011 19:34:35

      Όχι, Όχι!!! δεν προσκυνούσε!!! δεν είχε ακουμπήσει η μύτη της στο πάτωμα!!! Τέτοιες οσφυοκαμψιες δεν μετράνε!!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Κώστας 22/03/2011 23:17:43

      Όπως τα λες Κώστα.

  5. Aris. A avatar
    Aris. A 22/03/2011 16:04:10

    loretta και Αφροδίτη κατά τον σχολιασμό προσοχή μην σπάσεται το πληκτρολόγιο.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Aris. A 22/03/2011 16:05:11

      χαχαχαχα είναι γνωστές ντορικές

      • loretta avatar
        loretta @ Μικρός Οδυσσέας 22/03/2011 18:04:03

        ....M.O..

        να κερασω ξηροτηγανο ??χαχαχα

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ Μικρός Οδυσσέας 22/03/2011 22:05:57

        Μικρέ Οδυσσέα, με αποκάλυψες! Κι εγώ που νόμιζα πως είχα καταφέρει να είμαι ο δούρειος ίππος της αντάρτισσας, για να την ενδυναμώνω με τα ραπίσματα, τώρα τί μου μένει να κάνω; Να το ρίξω στα ξεροτήγανα;

        • Μικρός Οδυσσέας avatar
          Μικρός Οδυσσέας @ Αφροδίτη 22/03/2011 22:16:17

          Πολλά τηγάνια προβλέπω να τρώω στο κεφάλι...

    • loretta avatar
      loretta @ Aris. A 22/03/2011 16:23:11

      χαχαχαχαχαχα!! με προλαβες....και μου εκοψες την φορα!!
      αυτη την φορα η κορη ξηροτηγανο...εχει σταφιδιασει απο την κακια της!!

      i am speechless!!!

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Aris. A 22/03/2011 21:55:18

      Άρη σ' ευχαριστώ για την προειδοποίηση, γιατί έτσι και το σπάσω, με χάσατε! Χορηγία δεν έχω να περιμένω, από τον συμμαθητή Μιζοφοράκο, παρότι ξέρει την αδυναμία που της έχω!

  6. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 22/03/2011 16:21:33

    Διακρίνω μια κακία για την κα. Μπακογιάννη.
    Δεν την αφήνετε να πάρει ανάσα.
    Και αυτά τα αισχρά υπονοούμενα για τα ντολμαδάκια και τα ξεροτήγανα;
    Θα σας μηνύσει, όπως ο Πάγκαλος
    Να δώ με τι θα ασχολείσαι Μικρέ Οδυσσέα έτσι και σταματήσει να κάνει δηλώσεις για ένα μήνα.
    Στέρηση κανονική θα πάθετε όλοι σας...

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 22/03/2011 16:24:50

      Κακία εμείς; ίσα ίσα που της αναγνωρίζουμε το επαναστατικό φρόνημα. Ένα μήνα και να μην πει τίποτα;
      Δεν θα μας το κάνει αυτό, είναι τέτοιος άνθρωπος

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 22/03/2011 16:27:05

      Δεν είναι τέτοιος άνθρωπος εννούσα. Κώστα είδες ότι τους βετεράνους του Σαγγαρίου δεν τους αποκλείσαμε από τις λίστες, εξαιτίας σου!!!

    • loretta avatar
      loretta @ Κώστας Ροδινός 22/03/2011 16:29:47

      ...Κε Ροδινε...

      με τοση εθνικη καταθλιψη θα επρεπε να χαιρετε η κορη ξηροτηγανο για το αφθονο γελιο που προσφερει!!!

      ps Factora...θεσπεσια φωτο !! οντας στρατιωτης η θυγατερα!!

    • juliet avatar
      juliet @ Κώστας Ροδινός 22/03/2011 18:43:53

      κ.Ροδινέ ,τα κορίτσια φαίνεται ζηλεύουν τη κορμοστασία της μοσχαναθρεμμένης και τα αγόρια που δε θα γίνουν ποτέ αρχηγοί έστω και για μια μέρα!!!

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Κώστας Ροδινός 22/03/2011 22:24:49

      Κώστα Ροδινέ, δεν σου κρύβω ότι το είχα ψιλοπάθει το σύνδρομο στέρησης. Να είναι καλά όμως, το "νεανικό" σώμα του προσυνεδρίου της ΔΥΣΗΣ της, που την ενθάρρυνε τόσο πολύ, ώστε άρχισε το ακατάσχετο λέγειν. Κατά τους πιο συγκρατημένους, το παραμιλητό! Προβλέπεται πως θα έχουμε για μέρες να γράφουμε, αρκεί να μας κρατά ενήμερους ο Μικρός Οδυσσέας!

  7. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 22/03/2011 16:24:02

    ρε θα μας τρελανει? δεν θυμομαστε τις διαφοροποιησεις της υπερ της αμερικης ? θα μας τρελανει τελειως? τι αλλο θα πει η δυσμοιρη!!

  8. NWO avatar
    NWO 22/03/2011 16:24:14

    Καλά όλα αυτά, αλλά για την Ντόρα τα ξέραμε.
    Το ζήτημα των τεθωρακισμένων και του Σαμαρά πώς προέκυψε στα τηλεγραφήματα;
    Και εν πάση περιπτώσει αυτός ο έρμος ο ΚΚ ο Β΄ δεν είχε παρά μόνον έναν πυρήνα δικό του 5-6 ανθρώπων;

  9. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 22/03/2011 16:35:00

    Μικρέ Οδυσσέα,
    θα σε τρακάρουν εκεί στη Συγγρού που πίνεις καφέ τίποτα βετεράνοι με στριχνίνη και θα τρέχουμε...

  10. Tassos avatar
    Tassos 22/03/2011 16:41:02

    Ρε παιδιά αυτή δεν έλεγε ότι ήταν ...Μαοϊκή στα νιάτα της? Εξάλλου κι ο Μπακογιάννης κουμμουνιστής ήταν. Μήπως από κει οι Αμερικάνοι την είχαν φακελλωμένη ως πράχτορα :-) Μεσήλικας είμαι και έχω αρχίσει να πιστεύω ότι έκανα λάθος που δεν ήμουν ποτέ Μαοϊκός ή ΕΚΚΕ...

    • loretta avatar
      loretta @ Tassos 22/03/2011 18:05:23

      Τασο
      να την δω με κιμονο...!! ολα τα λεφτα θαναι χαχαχαχα !!

    • neotera avatar
      neotera @ Tassos 22/03/2011 19:14:44

      Υπήρξε αναρχομαοϊκιά (μαό σποντ) και "φιλούσε υπέροχα", όπως το 'γραψε σε πρωτοσέλιδο τιτλο ο μακαρίτης στο Καρφί ! ...

  11. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 22/03/2011 16:41:12

    Και στο σχέδιο Αναν η επαναστάτρια Ντόρα είχε πρωτοστατήσει εναντίον του επαίσχυντου σχεδίου που μετέτρεπε την Κυπριακή Δημοκρατία σε συνιστώσα του νέου μορφώματος. Πάντα υπερ των πατριωτικών κινημάτων η κυρία...

  12. Ανοιξιάτικος avatar
    Ανοιξιάτικος 22/03/2011 16:47:37

    Εμένα να μου το θυμηθείτε, όσο μιλάει η Θεία τόσο πιο κοντά στο Μαξίμου πηγαίνει ο Αντώνης. Η γυναίκα είναι λαχείο για τη ΝΔ.. Ίσως να έχει προσφέρει περισσότερα αυτή τη περίοδο στη ΝΔ παρά όλα τα προηγούμενα χρόνια που ήταν στην παράταξη! Σκεφθείτε το!

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ Ανοιξιάτικος 22/03/2011 20:31:55

      συμφωνώ 100%..την έχουν σιχαθεί μέχρι και οι πέτρες..

  13. Κώστας avatar
    Κώστας 22/03/2011 17:06:33

    Πάρε να έχεις, Ντορούλα:

    -"Την ξαφνική αποστράτευση τον Ιούλιο του 2009 του τότε αρχηγού των Ενόπλων Δυνάμεων στρατηγού Γράψα φωτίζει στο βιβλίο του για «Μια νέα εξωτερική πολιτική» που πρόσφατα κυκλοφόρησε, ο καθηγητής Βασίλης Μαρκεζίνης.
    Αναφέρεται σε πληροφορίες και περιστατικά που δείχνουν ότι κάθε άλλο παρά για... υπηρεσιακούς λόγους απομακρύνθηκε ο στρατηγός. Αντίθετα, φέρεται να είχε απαιτήσει την αποστράτευσή του η τότε υπουργός Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη.
    Γράφει συγκεκριμένα στη σελ. 370 ο κ. Μαρκεζίνης για την «αιφνίδια και ακόμη ανεξήγητη απομάκρυνση του πρώην ΑΓΕΕΘΑ στρατηγού Γράψα, διακεκριμένου αξιωματικού των καταδρομών και φίλου του τότε πρωθυπουργού κ. Καραμανλή:
    Ενοχλούσε τους Τούρκους!
    «Ο κ. Γράψας αντικαταστάθηκε άνευ αιτιολογίας 8 μήνες πριν λήξει η θητεία του (τέλος Ιουλίου 2009), αντί κατά την εποχή των προγραμματισμένων κρίσεων, δηλαδή Μάρτιο - Απρίλιο 2010, οπότε και θα μπορούσε, θεωρητικά, να είχε παραταθεί η θητεία του για ένα ακόμη έτος.
    Σχεδόν τίποτα δεν είναι επισήμως γνωστό για το επεισόδιο, όπως και το γιατί ο στρατηγός παραιτήθηκε “τοις κείνων ρήμασι πειθόμενος” με άκρα αξιοπρέπεια και άνευ σχολίου, αλλά και γιατί ο Τύπος δεν έκρινε σκόπιμο να σχολιάσει τις εξής φημολογούμενες, μη επιβεβαιωθείσες, αλλά αληθοφανείς πληροφορίες που φέρουν τους Τούρκους αλλά, ιδίως, τους Αμερικανούς ως εκφράσαντες διαμαρτυρίες εναντίον του στο δικό μας υπουργείο Εξωτερικών."
    http://www.paron.gr/v3/new.php?id=60847&colid=&catid=34&dt=2010-11-14%200:0:0

    -"Oπως αποκαλύπτει σήμερα το «Eθνος της Κυριακής», η αδράνεια του τότε υπουργού Aμυνας Β. Μεϊμαράκη και κυρίως η απόλυτη άρνηση της τότε υπουργού Εξωτερικών Ντ. Μπακογιάννη να διαθέσει τα απαιτούμενα κονδύλια για την αναβάθμιση της ναυτικής βάσης Bisht Palla στο Δυρράχιο, εμφάνισαν την Ελλάδα αφερέγγυα και ασυνεπή έναντι των δεσμεύσεων που είχε αναλάβει, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην Τουρκία να προσφέρει αυτή τα κονδύλια και να βάλει «πόδι» στην Αδριατική και στο Ιόνιο."
    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=13752946


    -Οι δηλώσεις Σαμαρά, δίπλα στον βοηθό της Κοντολίζα Ράις...
    Οταν η Φίλη Χριστοφοράκου κράυγαζε υπέρ της νατοικής αντιπυραυλικής ασπίδας στην Ευρώπη:
    http://www.youtube.com/watch?v=YjR6Hzh9kU4&feature=player_embedded

    Επίσης να θυμηθούμε πως μετά από τις δηλώσεις της στη σύνοδο των υπουργών εξωτερικών του ΝΑΤΟ, όπου έλεγε τα εξής...αντιαμερικανικά: "Η αντιπυραυλική ζώνη πρέπει να καλύπτει το σύνολο της Ευρώπης και το σύνολο των χωρών του ΝΑΤΟ", ο εκπρόσωπος Κουμουτσάκος αναγκάστηκε να βγει και να το μαζέψει με διευκρινιστικές δηλώσεις, γιατί τα είχε κάνει μαντάρα η Ντορούλα:
    http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=4023579&textCriteriaClause=

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Κώστας 22/03/2011 23:19:40

      Έτσι! Μπράβο φίλε Κώστα!

  14. Kennan avatar
    Kennan 22/03/2011 17:36:26

    Για να δείτε πόσο ¨σοβαρός" ήταν ο Σπέκχαρντ δείτε και σημερινό δημοσίευμα στην Καθημερινή:

    "Ο κ. Σπέκχαρντ αναφέρει ακόμη πως η κ. Λάμψα (Συμβουλος του ΓΑΠ)εξέφρασε την ανησυχία της ότι «μετά την εκλογή του Σαμαρά στην αρχηγία της Νέας Δημοκρατίας, η κυβέρνηση Παπανδρέου θα αντιμετωπίσει μεγαλύτερη κριτική και περιορισμούς στις διαπραγματεύσεις με τα Σκόπια και την Αγκυρα. Ο Σαμαράς, που είναι ο πιο συντηρητικός υποψήφιος για την ηγεσία της Ν.Δ., αναμένεται να προσπαθήσει να προσελκύσει ψήφους από τον ακροδεξιό ΛΑΟΣ. Κάτι τέτοιο θα σπρώξει τη Νέα Δημοκρατία προς τα δεξιά». Ο Αμερικανός πρέσβης καταγράφει, επίσης, «τον προβληματισμό της κ. Λάμψα για την επιλογή του Σαμαρά να ορίσει εκπρόσωπο της Ν.Δ. τον Πάνο Παναγιωτόπουλο, διότι, όπως είπε, είναι γνωστός για την εθνικιστική ρητορική του και μπορεί να προσπαθήσει να την εισαγάγει στην πολιτική συζήτηση»

    Δηλαδή ο Σαμαράς "συντηρητικός" και η Ντόρα "προδευτική"
    Ο Σαμαράς θα κανει στροφή στο ΛΑΟΣ και μέχρι τώρα κάνει στον ...μεσαίο χώρο
    Ο κόκκινος πάνος τους κατατρόπωσε όλους με την εθνικιστική ρητορική του στον ...μεσαιο χώρο

  15. brankaleon avatar
    brankaleon 22/03/2011 18:03:01

    Nαι αλλά και πρωτοστάτησε στην αντιπυραυλική ομπρέλα.
    Και τα κονέξια με τους Μπους, έτσι από αντι-αμερικανισμό έγιναν;
    Τώρα, αν κάποτε, ενεβαπτίσθει, εις τα "νάματα" της αριστεροφροσύνης, αυτό από πολλούς έγινε, χωρίς να παραλείψουν στο "τέλος" να επιστρέψουν υπό την σεπτήν κέραμον της Εξουσίας.
    Πολλά μένουν ακόμη που πρέπει να μάθουμε.
    Αλλά και μην παίρνουμε και της μετρητοίς όλα όσα προέρχονται από τα Wikileaks.
    Οι καιροί είναι παμπόνηροι, μέρες πούναι ...

  16. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 22/03/2011 18:13:12

    Τρικυμία στο κρανίο κυρίευσε την κα Μητσοτάκη. Με την όλη πολιτική της παρουσία αποδεκνύει πόσο ανύπαρκτη είναι. Ευτυχώς έφυγε νωρίς.

  17. Orestios avatar
    Orestios 22/03/2011 18:15:43

    Γιατί ασχολείστε με την ξεπεσμένη?

    • loretta avatar
      loretta @ Orestios 22/03/2011 19:22:58

      .....Βρε Ορεστιε

      προσφερει δωρεαν αφθονο γελιο...!!

    • Tassos avatar
      Tassos @ Orestios 23/03/2011 09:16:13

      Οπως λέει και η Λορέττα προσφέρει στιγμές χαλάρωσης να την μπινελικιάζεις :-) Συν ότι προσφέρεις υπηρεσία στην πατρίδα όταν την ξεφωνίζεις.

  18. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 22/03/2011 18:34:43

    Εντάξει, αφήστε τώρα τη Ντόρα γιατί υπάρχουν σοβαρότερα πράγματα. Συγκεκριμένα, το θέμα είναι αυτές οι επιλεκτικές διαρροές από το αλαφουζόλ. Έχει ενδιαφέρον αυτή η υπόθεση και θα έχει ουρά το πράγμα. Ήδη τα παπαγαλάκια (Τράγκας και ΣΙΑ) πατάνε πάνω σ' αυτό και πέφτει κάργα σπέκουλα. Και έπεται η συνέχεια. Και βέβαια, καταλαβαίνετε ότι αν περάσει στην κοινή γνώμη ότι ο Σαμαράς είναι Αμερικανάκι τελειώνει η σεμνή τελετή...

    • loretta avatar
      loretta @ ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 22/03/2011 19:24:21

      ...Και τοτε ο Γεωργιος Πισωπορτας τι ειναι???

      • ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
        ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ @ loretta 22/03/2011 19:45:21

        Η διαφορά είναι ότι ο ΓΑΠ είναι Αμερικανάκι και με τη βούλα (born in the USA που λέει και το άσμα). Αλλά υποτίθεται ότι μεταξύ άλλων ο Σαμαράς αντιτάσσει τον πατριωτισμό απέναντι στην ενδοτικότητα τού ΓΑΠ (όπως και απέναντι στη Ντόρα στα εσωκομματικά τής ΝΔ πριν κανά χρόνο). Επίσης, ο Σαμαράς απευθύνεται σε ευρύτερο πατριωτικό ακροατήριο πέραν τού στενού χώρου τής δεξιάς. Επομένως, αν περάσει ότι στην πράξη όλοι τα ίδια είναι ακόμα και στα εθνικά θέματα (λογική τού συμψηφισμού και τής ισοπέδωσης), αφενός θα μπορέσει κάπως καλύτερα να συγκρατήσει τις διαρροές του ο Καρατζαφέρης και αφετέρου θα ανακοπεί το ρεύμα τού μη δεξιού πατριωτικού χώρου προς τον Σαμαρά. Και αυτό θα κάνει τη μεγάλη διαφορά, ενώ ο ΓΑΠ δεν χάνει απολύτως τίποτα.

  19. giorgos45 avatar
    giorgos45 22/03/2011 19:08:09

    Μήπως θα πρέπει να δούμε και την ουσία. Ο Παπαχελάς αγοράζει τα wikileaks και στη συνέχεια αρχίζει να τα βγάζει με αποσπάσματα όπως τον συμφέρει. Κατά "σύμπτωση" βγάζει τη Ντόρα λάδι και όσους δεν χωνεύει το σύστημα τους, προδότες. Είναι μια αθλιότητα. Αλίμονο δε αν τσιμπήσουμε.

    • Bloody_Ophelia avatar
      Bloody_Ophelia @ giorgos45 23/03/2011 10:38:47

      Λάδι τη Ντόρα; ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑχαχαχααχαχαχαχαχαχα.
      Τη γλοιώδη στιχομυθία της με τον Ρις και την αμερικανική σημαία, δεν την διάβασες;

  20. irida avatar
    irida 22/03/2011 20:46:56

    Να βάλω ένα ερώτημα; Πιστεύει κανείς εδώ μέσα, θεωρώ έξυπνα τα άτομα που συχνάζουν εδώ, πως καποιος πολιτικός μπορεί να μείνει στην επιφάνεια αν δεν έχει αποδεχτεί τους όρους που βάζουν οι προστάτες του;Δεν εξαιρώ κανένα πολιτικό που πρωταγωνίστησε και πρωταγωνιστεί και θα πρωταγωνιστήσει. Ξέρετε όμως πως οι διαθέσεις κι οι στάσεις κι οι συμπεριφορές ποικίλουν κι αλλάζουν επίσης. Σε αυτό το πλαίσιο μπορεί να προτιμήθηκε ο Σαμαράς και να αδειάστηκε η Μπακογιάννη. Και μην πει κανείς πως ο Καραμανλής ήθελε να περάσει το κόμμα στη Ντόρα!! Εγώ δεν θα το πίστευα με τίποτα. Όπως και να χει κανείς αθώος από του αίματος της χώρας μας. Διαχρονικά. Προσωπική εκτίμηση που αδειάζει όλους. Δε με νοιάζει για κανένα. Και δεν πιστεύω κανένα. Αν είμαι λεύτερη; Μπα, μάλλον άφραγκη! ;-)

    • juliet avatar
      juliet @ irida 22/03/2011 22:07:04

      ''Οι πλούσιοι έχουν κόλακες και οι φτωχοί φίλους''

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ irida 22/03/2011 23:21:56

      800.000 ψήφισαν και η καθαρή πλειοψηφία είπε Αντώνη. Όλα τ' άλλα είναι όπως το λέει ο λαός: "Της κοντής ψ...ς, τις φταίνε οι τρίχες".

      • juliet avatar
        juliet @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/03/2011 23:56:48

        Φαήλο,πιπέρι.....γράψανε οτι κατεβαίνεις στη Β΄Πειραιά...ετοιμάσου ,τον Βαΐτση θα έχεις αντίπαλο ;χαχαχα

    • Bloody_Ophelia avatar
      Bloody_Ophelia @ irida 23/03/2011 10:37:30

      Ίριδα, 12 points!

  21. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 23/03/2011 02:12:27

    Η κόρη του μπαμπά

    Και ο μπαμπάς της κόρης.

    Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ