#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/01/2014 15:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποκάλυψη: Δεν θέλουν να ανάβει η Ολυμπιακή φλόγα στην Αρχαία Ολυμπία !!!!



Με μια μεγάλη αποκάλυψη ολυμπιακών διαστάσεων  κάνει ποδαρικό το antinews.gr στο 2014. Σύμφωνα με απόλυτα διασταυρωμένες πληροφορίες η ΔΟΕ για πρώτη φορά στην ιστορία του Ολυμπιακού κινήματος προσανατολίζεται να μην ανάψει την Ολυμπιακή φλόγα στην Αρχαία Ολυμπία.

Το ερχόμενο καλοκαίρι (16-28/8) η ΔΟΕ διοργανώνει τους 2ους Ολυμπιακούς αγώνες Νεότητας που θα γίνουν στην πόλη Nanjing της Κίνας. Όπως έγινε και το 2010 στους αντίστοιχους αγώνες της Σιγκαπούρης η Ολυμπιακή φλόγα είναι προγραμματισμένη να ανάψει στην κοιτίδα του Ολυμπισμού την Αρχαία Ολυμπία στις αρχές του καλοκαιριού ώστε να ταξιδέψει στην Κίνα και να φωτίσει τους  αγώνες αυτούς.

Λίγες μέρες όμως πριν την έλευση του 2014 μια επιστολή που έφτασε στην Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ήρθε να ανατρέψει την υπάρχουσα κατάσταση και να φέρει τον προβληματισμό  στα μέλη της. Με τη συγκεκριμένη επιστολή η ΔΟΕ ενημέρωνε την Ελλάδα ότι υπάρχει πολύ σοβαρό ενδεχόμενο να μην πραγματοποιηθεί η Τελετή Αφής και παράδοσης της Ολυμπιακής φλόγας για τους Αγώνες Νεότητας, να μην ανάψει ποτέ δηλαδή η Ολυμπιακή φλόγα στην Αρχαία Ολυμπία προκειμένου να μειωθεί το κόστος των Κινέζων διοργανωτών. Και να ΄ταν μόνο αυτό; Από την Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή αφήνουν ανοιχτό το ενδεχόμενο να γίνει μια παρόμοια τελετή κάπου στη  Κίνα  με μια φλόγα που θα ανάψει με νέους κανόνες και βέβαια δε θα έχει καμία σχέση με εκείνη της Αρχαίας Ολυμπίας .

Το θέμα είναι πολύ μεγαλύτερο απ ότι αρχικά φαίνεται και ανάλογος είναι ο προβληματισμός και στην Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή. Μια πιθανή διακοπή της αφής της Ολυμπιακής φλόγας από τον πιο επίσημο φορέα με την δικαιολογία της οικονομικής κρίσης  μπορεί να ανοίξει την πόρτα για τη μόνιμη κατάργησή του παραδοσιακού τρόπου με όλα τα συνεπακόλουθα που θα είναι δραματικά για τον πολιτισμό τον τουρισμό και τον αθλητισμό της Ελλάδας.

Το έγγραφο έχει θορυβήσει τα μέλη της ΕΟΕ η οποία θα πρέπει να απαντήσει και να διαπραγματευτεί ή όχι με τη ΔΟΕ για την φετινή διοργάνωση βλέποντας ωστόσο πολύ πιο μακριά. Οι πρώτες πληροφορίες από το Μέγαρο στη «Δ.Βικέλα» μιλούν για αδιαπραγμάτευτη στάση : «Η Ολυμπιακή φλόγα ανάβει πάντα για τους Ολυμπιακούς αγώνες και μόνο στην Αρχαία Ολυμπία». Ο δρόμος ωστόσο δείχνει μακρύς και ανηφορικός. Μην ξεχνάμε ότι μπροστά υπάρχει ένας οικονομικός γίγαντας η Κίνα και μια τεράστια και πανίσχυρη κοινότητα η ΔΟΕ. Από την άλλη όμως η Ελλάδα έχει τον μοναδικό και ανεκτίμητο θησαυρό, την ιστορία της , τα σύμβολά της και τους τόπους της.

Και όλα αυτά επιτάσσουν ένα και μόνο κανόνα. Να παραμείνει η Ολυμπιακή φλόγα αναμμένη  λαμπερή και κυρίως Ελληνική όπως χιλιάδες τώρα χρόνια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kritwn avatar
    kritwn 01/01/2014 15:27:05

    Το εθιμοτυπικό της αφής της ολυμπιακής φλόγας είναι ναζιστικής εμπνεύσεως η πατρότητα του οποίου ανήκει στον Γκέμπελς. Μπορεί να έχουμε την εντύπωση πως πρόκειται για παράδοση που έχει τις ρίζες της στην αρχαία Ελλάδα αλλά δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Επομένως μην παθαίνουμε υστερία άνευ λόγου κι αιτίας. Είναι μεν μια καλή διαφήμιση για την Ελλάδα αλλά δεν έχει καμία ιστορική αξία.

    • JayGatsby avatar
      JayGatsby @ kritwn 01/01/2014 17:33:32

      Ακριβώς. Αν δε θέλουμε τουρισμό, ας δημιουργήσουμε κίνητρα να επισκέπτονται οι ξένοι την Ολυμπία. Και τα εκεί κοντινά λουτρά Καϊάφα, τα οποία γνωρίζω οτι είναι τελείως αναξιοποίητα (έκανα έρευνα για λογαριασμό αλλοδαπού φίλου που έχει πρόβλημα υγείας, δεν υπάρχει καν μία αξιοπρεπής ιστοσελίδα)

      Αντ' αυτού εμείς την περιοή την κάψαμε πρόσφατα.

      • Giorgis avatar
        Giorgis @ JayGatsby 01/01/2014 23:31:18

        Κάνε και μια έρευνα για το αν υπάρχει και παραμικρός λόγος υγείας να βυθίζουμε το σώμα στο νερό με θειάφι ...

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ kritwn 01/01/2014 23:52:18

      Μπούρδες. Είναι χυδαίο ψέμα πως η ιδέα ανήκει στον Γκέμπελς.

      Η ιδέα της Ολυμπιακής λαμπαδηδρομίας όπως την ξέρουμε ανήκει στον φιλλέληνα Carl Diem, πνευματικό τέκνο του Πιέρ Ντε Κουμπερντέν.

      Ναι στους ναζί άρεσε η ιδέα και τη δέχτηκαν , αλλα τίποτε παραπάνω.

      Πως ενθουσιάζεστε μερικοί μολις βλέπετε να ανοίγει ακόμα και η πιό μικρή ανθελληνική κερκόπορτα! Το indymedia θα ήταν περήφανο για σας!

      • kritwn avatar
        kritwn @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/01/2014 01:32:06

        Το indymedia αν δεν απατώμαι υποθάλπτει τρομοκράτες. Υποννοείτε πως είμαι αντίστοιχης νοοτροπίας; Θα έπρεπε να ντρέπεστε κύριε.

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ kritwn 02/01/2014 11:44:23

          για την ταμπακιέρα τίποτα?

          • JayGatsby avatar
            JayGatsby @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/01/2014 15:12:58

            Από την wikipedia.
            "The Olympic flame is a symbol of the Olympic Games. Commemorating the theft of fire from the Greek god Zeus by Prometheus, its origins lie in ancient Greece, where a fire was kept burning throughout the celebration of the ancient Olympics. The fire was reintroduced at the 1928 Summer Olympics in Amsterdam, and it has been part of the modern Olympic Games ever since. In contrast to the Olympic flame proper, the torch relay of modern times, which transports the flame from Greece to the various designated sites of the games, had no ancient precedent and was introduced by Carl Diem at the controversial 1936 Summer Olympics in Berlin.

          • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
            ΣΤΕΛΙΟΣ @ JayGatsby 02/01/2014 21:32:45

            Δεν είπα πως υπήρχε στους αρχαίους Ολυμπιακούς. Και ο Μαραθώνιος δρόμος δεν υπήρχε ,να τον καταργήσουμε και αυτόν;

            Εννοώ πως είναι απαράδεκτο να χαρακτηρίζεται "ναζιστική" μια τελετή που εξυψώνει την Ελλάδα διεθνώς , μόνο και μόνο γιατί πρωτοέγινε το 1936.

            Αν ήταν "ναζιστική" η τελετή της Ολυμπιακής φλόγας ,λές να την επαναλάμβαναν οι Αγγλοι που έκαναν το 1948 τους αγώνες στο μισογκρεμισμένο απο τους Ναζι Λονδίνο;

  2. Κώστας τουρίστας. avatar
    Κώστας τουρίστας. 01/01/2014 15:49:42

    Καλή Χρονιά!
    Να περιορίσουν τα μεγαλεία οι "Άρχοντες" της ΔΟΕ και ειδικά ο Πρόεδρός της, να ανάψουν στην Ολυμπία την φλόγα, να την βάλουν σεμνά σε ένα αεροπλάνο και να την πάνε στην Κίνα! Δέν θα στοιχίσει και πολλά! Αλλά μάλλον κάτι άλλο κρύβεται απο πίσω. Θα το μάθουμε;;;;;

    • dioklis avatar
      dioklis @ Κώστας τουρίστας. 01/01/2014 21:17:12

      Κώστα, την απάντηση την δίνει παρακάτω ο …5t… το πρόβλημα δεν είναι οικονομικό, μάλλον θρησκευτικό

  3. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 01/01/2014 16:13:21

    Υπάρχει κάτι πιο απλό, να τους απαγορεύσουμε να χρησιμοποιούν τον όρο"Ολυμπιακοί Αγώνες"!
    ΥΓ. Ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά μπορούμε να το προσπαθήσουμε!

    • Ο Ιππέας avatar
      Ο Ιππέας @ ΝΤΙΝΟΣ 01/01/2014 19:32:44

      Συμφωνώ απόλυτα (χωρίς απαγορεύσεις όμως)
      Δεν χρειάζεται να απαγορεύσουμε τίποτα σε κανέναν.
      Μπορεί όποιος και όπου θέλει να διοργανώσει τους αγώνες του ελεύθερα και να τους δώσει και το ονομά του.
      Αν όμως θέλει να τους ονομάσει "Ολυμπιακούς" θα πρέπει (να διαβάσει) και να συμμορφωθεί με τις προδιαγραφές εκτέλεσης όπως αυτές αναφέρονται στους όρους του παιχνιδιού.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΝΤΙΝΟΣ 02/01/2014 14:42:01

      Ετσι και λέγαμε πως αποσυρόμαστε απο αυτό το κακέκτυπο Ολυμπιακών, και θα διοργανώσουμε εμείς Ολυμπιακούς Αγώνες στην Ελλάδα ,θα γίνονταν σεισμός!

      Αλλα τους μάγκες οι "Αθάνατοί" μας ξέρουν να τους κάνουν αμα είναι να σταυρώσουν κανένα κοριτσάκι επειδή είπε ένα ανέκδοτο. Σιγά μην τολμήσουν να τα βάλουν με την Κοκα Κολα!

  4. sender avatar
    sender 01/01/2014 16:52:42

    Τότε να απαιτήσουμε,το αθλητικό τους πανηγυράκι,να μην φέρει τον όρο''Olympic''.Και να διοργανώνουμε εμείς,εδώ στην χώρα της ολυμπιακής ιδέας,πραγματικούς αγώνες,λιτούς,χωρίς την υποκουλτούρα των πολυεθνικών,χωρίς doping,αλλά και folklore αφέλειες.Καλή ευκαιρία!

  5. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 01/01/2014 17:47:27

    Η ΔΟΕ είναι μία εταιρεία που κλέβει και λυμαίνεται και αυτή τον Ελληνικό πνευματικό πλούτο με τα μέλη της.
    Να της αφαιρεθεί κάθε δικαίωμα του αφορά ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ιδέα και ότι άλλο πηγάζει απ΄αυτό να το χρησιμοποιεί και να πλουτίζει.
    Οι ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ πνευματικά ανήκουν στην ΕΛΛΑΔΑ και στους ΕΛΛΗΝΕΣ , δεχόμαστε να συμμετέχουν όσοι σέβονται και πιστεύουν στην Ολυμπιακή Ιδέα.

  6. 5t avatar
    5t 01/01/2014 18:02:46

    Να τελειώνουμε μια και καλή με τα παγανιστικά έθιμα και τις προσευχές σε ανύπαρκτους "θεούς".

    • anettos avatar
      anettos @ 5t 03/01/2014 10:04:05

      να και ο μουτζαχεντιν Σαβαναρολα ...

  7. tk avatar
    tk 01/01/2014 18:23:19

    Αν έχουνε γκογκόφια να τους απαγορέψουν τον όρο Ολυμπιακοί αγώνες! Ας τους πούνε όπως θέλουν κι ας ανάβουν την φλόγα με λέιζερ ή όπως γουστάρουν!
    Να ησυχάσουμε κι από αυτό το αίσχος που μόνο ολυμπιακοί δεν είναι!

  8. 13 avatar
    13 01/01/2014 19:08:19

    Και γιατί δεν φτιάχνουν δικούς τους "Ολυμπιακούς αγώνες" να τελειώνουμε..?(εξάλλου στην αντιγραφή και στο "μαϊμού" είναι μανούλες!)

  9. Αris avatar
    Αris 01/01/2014 20:43:17

    Οι ολυμπιακοί αγώνες ΠΡΕΠΕΙ να τελούνται κάθε 4 χρόνια ΠΑΝΤΑ στην Ολυμπία.
    Χωρις ρεκόρ χωρίς διαφημίσεις χωρίς μετάλλια και χωρίς ντόπινγκ. Μόνο ο πρώτος θα παίρνει στεφάνι αγριελιάς και τίποτε περισσότερο.

    • Art of War avatar
      Art of War @ Αris 01/01/2014 23:28:27

      Εμείς και εμείς θα είμαστε μόνο , αφού αν δεν υπάρχει λιλί δεν θα έρθει κανένας από τους ''αστέρες'' του στίβου.
      Δυστυχώς τους κατάντησαν ''μπιζνα'' εξού και η ονομασία τους ''Olympic Games''

      • aris avatar
        aris @ Art of War 02/01/2014 13:36:39

        Δεν θα χάσουμε τίποτε. Ας το ξεκινήσουμε τοπικά και βλέπουμε...

  10. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 01/01/2014 21:10:36

    Να πληρώνει η Ελλάδα τα έξοδα. ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
    Εδω ακομη επιχορηγει επαγκελματικες ποδοσφαιρικες ομαδες σε καθε χωριουδακι. Δεν το πιστευετε? Ρωτηστε το βουλευτη της περιοχης σας τι πιεσεις δεχεται απο τους ποδοσφαιρικους παραγοντες της περιοχης για ζεστο χρημα.

  11. πΔπ avatar
    πΔπ 01/01/2014 22:18:26

    Η Ολυμπιακή Φλόγα πάει σετάκι με την ιδέα των Ολυμπιακών Αγώνων.
    Αν δεν θέλουν την "Φλόγα", ας βρουν άλλο όνομα για τους Αγώνες!
    Απλά πράγματα.

  12. πολίτης avatar
    πολίτης 02/01/2014 01:11:29

    Ας ανάβουν φλόγες, λέιζερ, κάρβουνα και ό,τι άλλο τραβάει η ψυχή τους.
    Δεν τους έπιασε κανείς από τον λαιμό.
    Το τελετουργικό είναι δική τους υπόθεση. Η ονομασία όμως είναι δική μας υπόθεση.
    Η Ολυμπία και οι αγώνες της δε διαπραγματεύονται ούτε και καπηλεύονται.
    Ας ψάξουν για όνομα λοιπόν.
    Άντε γιατί πολλά μαζευτήκανε.

  13. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 02/01/2014 07:16:42

    Θεωρώ ανυπόστατα και ίσως να ξεπερνούν τα όρια της βλακείας, τα περί Γκεμπελικής προελεύσεως και αντιχριστιανικής προσεγγίσεως, η συμβολική τελετουργία της αφής.
    Δεν είναι τίποτα άλλο από μια δέηση στο "Αρχαίο πνεύμα αθάνατο" και μια υπενθύμιση προς την ανθρωπότητα περί της συνέχειας του Ελληνισμού ανά τους αιώνας!

  14. GREGORIS avatar
    GREGORIS 02/01/2014 10:50:39

    τι σχεση εχουν τα "games" με τους Αγωνες? Αλλο πραγμα το παιχνιδι & αλλο ο Αγωνας.

  15. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 02/01/2014 11:57:40

    Να καταργήσουμε και τον Μαραθώνιο τοτε: δεν υπήρχε τέτοιο...event στην αρχαιότητα! Και να πάρουμε πίσω και το μετάλιο απο τον Σπύρο Λούη!

    Οχι στις επινοήσεις των Ελληναράδων ,που θέλουν τους Έλληνες εθνικά υπερήφανους , και το όνομα της Ελλάδος να ακούγεται σε όλο τον κόσμο!

  16. και πες και πες και ψ ψ π avatar
    και πες και πες και ψ ψ π 02/01/2014 12:51:08

    Περίεργον...

    Οι Δυτικοί (Ρωμαίοι- Ευρωπαίοι- Αμερικανοί) πήραν τα πάντα από την αρχαία Ελλάδα, εκτός από την θρησκεία της. ΓΙΑΤΙ, άραγε;;;

    • Art of War avatar
      Art of War @ και πες και πες και ψ ψ π 02/01/2014 13:11:41

      Σκέφτεσαι κάτι;

    • aris avatar
      aris @ και πες και πες και ψ ψ π 02/01/2014 13:45:08

      Οι Ρωμαίοι ειδικά, πήραν πρωτίστως τη θρησκεία της αρχαίας Ελλάδας, και μάλιστα ΟΛΟΚΛΗΡΗ,καθώς και οι περισσότεροι Δυτικοευρωπαίοι για 4-5 ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ αιώνες μέχρι τελικά να επικρατήσει ο Χριστιανισμός.
      Αν εννοείς οτι δεν πήραν την ορθοδοξία που ήρθε στην Ελλάδα μετά απο 15 αιώνες δωδεκαθεισμού (10.000π.Χ-500 μ.Χ Μ. Κωνσταντίνος) και συμπληρώνει τώρα κι αυτή 15 αιώνες στη χώρα μας, να το αναλύσουμε, αν και η βασική αιτία ήταν και παραμένει, το μοίρασμα της εξουσίας ανάμεσα στον Πατριάρχη και τον Πάπα.

  17. και πες και πες και ψ ψ π avatar
    και πες και πες και ψ ψ π 02/01/2014 13:42:19

    Ε, όλο και κάτι περνάει από το μυαλό μου. Αλλά θέλω να δω τι λένε και οι άλλοι...

  18. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 02/01/2014 14:06:37

    Στέλιο, λες:
    "Να καταργήσουμε και τον Μαραθώνιο τότε: δεν υπήρχε τέτοιο…event στην αρχαιότητα! Και να πάρουμε πίσω και το μετάλλιο από τον Σπύρο Λούη!"
    Και διερωτώμαι, είναι δυνατόν να υπάρχουν άνθρωποι που να γνωρίζουν γραφή και να σκέφτονται έτσι;

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΝΤΙΝΟΣ 02/01/2014 21:25:51

      Είναι δυνατόν να μην κατάλαβες πως το γράφω ειρωνικά και πως υποστηρίζω ακριβώς το αντίθετο?

  19. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 02/01/2014 14:13:27

    Εκτός και αν ο Στέφανος είναι κάποιος άφιλος μετανάστης, οπότε τότε δικαιολογείται και εγώ του ζητώ συγνώμη, αλλά ταυτόχρονα του ζητώ να μας αφήσει ήσυχους και να ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΝΔΟΞΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥ.
    Του πληρώνουμε και τα ναύλα !

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΝΤΙΝΟΣ 02/01/2014 22:25:24

      Τα χρόνια που υπηρέτησα σαν αξιωματικός του Ελληνικού Στρατού , δε φανταζόμουν πως θα με λέγανε..."αφιλο μεταναστη"!!!

      Οσο για την "ενδοξη πατρίδα μου" (των προγόνων μου) θα ήθελα να πάω ,αλλα δεν μπορώ ,γιατί είναι ο Ελληνικός Πόντος...

  20. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 02/01/2014 15:24:06

    Αντί για Στέφανο διάβασε Στέλιο.

  21. apollon avatar
    apollon 02/01/2014 18:07:52

    Οι Ολυμπιακοι Αγώνες δεν είναι παρά μια εμπορική πολυεθνική επιχείρηση. Η ντοπα αντικατέστησε τον κότινο και οι αθλητές δεν έχουν σχέση με την άμιλλα. Καλύτερα να διοργανώνουμε ερασιτεχνικούς αγωνες στην Ολυμπία κάθε 4 χρόνια. Με τον καιρό, εκεί θα γυρίσουν όλοι!

  22. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 02/01/2014 18:21:35

    ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ κάθε 4 χρονιά στην Ελλάδα, με λιγότερα αθλήματα.

    • Agrofylakas avatar
      Agrofylakas @ Παναγιώτης 02/01/2014 19:44:25

      Ξεχασες! και ολοι μαζι τα παρουμε πισω την Κυπρο, Την Σμυρνη, την Κωσταντινουπολη, την Τραπεζουντα και την Σικελια.

  23. αλ avatar
    αλ 02/01/2014 19:33:09

    Ας ονομάσουν τους Ολυμπιακούς "παγκόσμιους αγώνες" τον "μαραθώνιο" απλά 42χλμ η "the bigest run" . Για τον τουρισμό άμα θέλουμε μπορούμε να κάνουμε αναβιωση των κλασσικών ολυμπιακών αγώνων με λίγα αθλήμα και συμβολισμούς για τους ρομαντικούς.Οσοι πιστοί ας προσέλθουν..

    • remali-axmet avatar
      remali-axmet @ αλ 02/01/2014 22:30:21

      για την ντοπα δεν ειπες κατι. γιατι στην αρχαιοτητα υπηρχε με αλλον τροπο

  24. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 02/01/2014 23:38:41

    Αγαπητέ ΣΤΕΛΙΟ,
    Σου ζητώ ταπεινά συγνώμη, παρά του ότι θεωρώ τον εαυτόν μου ασυγχώρητο.
    Η καταγωγή σου και μόνο μαρτυρεί ότι είσαι πιο 'Ελληνας από όλους μας !

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΝΤΙΝΟΣ 03/01/2014 12:35:01

      Προς Θεού δεν χρειάζονται συγνώμες ,μια παρανόηση ήταν

  25. ΣΣΣ avatar
    ΣΣΣ 03/01/2014 10:59:52

    Συμφωνώ απόλυτα. Καλύτερο θα ήταν οι αθάνατοι να ντοπάρονται μέχρι να κλάνουν φωτιά και έτσι να ανάβουν απ' ευθείας την ολυμπιακή φλόγα στην τελετή έναρξης. Θα είναι πιο εντυπωσιακό, οικονομικό και ταιριάζει καλύτερα με το πνεύμα των σύγχρονων ολυμπιακών αγώνων.

  26. Κριτική Σκέψη avatar
    Κριτική Σκέψη 03/01/2014 17:39:05

    Παύεις να συμμετέχεις σαν χώρα στους Ολυμπιακούς Αγώνες και άσε τους "πολιτισμένους" να οργανώνουν τους δικούς τους αγώνες!!!!

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Κριτική Σκέψη 05/01/2014 12:37:28

      Καλό θα ήταν αυτό να είχε γίνει, πριν τους κάνουμε οι ίδιοι....

  27. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 05/01/2014 12:38:10

    Η αφή της φλόγας στην Αρχαία Ολυμπία, για την τέλεση των εμποροπανηγύρεων που αναιδέστατα ονομάζονται “ολυμπιακοί αγώνες”, αποτελεί καπήλευση του αρχαίου ολυμπιακού ιδεώδους και μεγίστη προσβολή για την ίδια την Αρχαία Ολυμπία.

    Ήταν καιρός να σταματήσει. Ευχαριστώ όποιον είχε την πρωτοβουλία να δώσει τέλος σ’ αυτό το αίσχος.