03/09/2011 23:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποδοκιμασίες Παπανδρέου και διαπληκτισμοί στο Εθνικό Συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ



Δεν είναι καθόλου αριστερό -είναι βαθιά αντιδραστικό- το αλισβερίσι και η συναλλαγή που βλέπουμε να ανθεί συχνά στα Ελληνικά Πανεπιστήμια", απάντησε ο Γιώργος Παπανδρέου, καταχειροκροτούμενος από τους συμμετέχοντες στην Εθνική Συνδιάσκεψη του κινήματος.

Ομάδα μελών της νεολαίας που επιχείρησε με συνθήματα να διακόψει την ομιλία του όταν αναφέρθηκε στη μεγάλη μεταρρύθμιση που έχει ξεκινήσει στα ΑΕΙ με την ψήφιση του νόμου για την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

"ΠΑΣΠ ιδέα πεθαίνει τελευταία", "Κάτω τα χέρια από το άσυλο", και "Οι νέοι παλεύουν σοσιαλιστικά για μια Παιδεία δημόσια και δωρεάν", ήταν τα συνθήματα που φώναξαν λίγα μέλη της νεολαίας ΠΑΣΟΚ για να τους απαντήσει από το βήμα ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ: "Δεν είναι καθόλου σοσιαλιστικό, συντρόφισσες και σύντροφοι, ορισμένοι να παριστάνουν τους κατ' επάγγελμα φοιτητοπατέρες μέχρι τα 30 τους, αποκομίζοντας οφέλη για τους εαυτούς τους και λειτουργώντας παρασιτικά εις βάρος της συντριπτικής πλειοψηφίας των φοιτητών, που διψούν να αποκτήσουν εφόδια για να γίνουν ελεύθεροι και δημιουργικοί πολίτες. Όσο και αν αντιδρούν αυτές οι κατά βάση βαθιά αντιδραστικές δυνάμεις, εμείς δεν θα κάνουμε πίσω. Ας μην ματαιοπονούν λοιπόν".

Όπως μεταδίδει και το ΑΠΕ το μεγαλύτερο μέρος των εργασιώνστην κεντρική αίθουσα των συνεδριάσεων έγινε με περιορισμένο ακροατήριο, ενώ όλοι σχεδόν οι ομιλητές ζήτησαν από τον Γιώργο Παπανδρέου αλλαγή πορείας και προσώπων «πριν να είναι πολύ αργά».

Στην συζήτηση που διεξήχθη δεν έλειψε η έκφραση αγωνίας αρκετών στελεχών του ΠΑΣΟΚ για τον κίνδυνο αλλοίωσης των βασικών ιδρυτικών του αξιών και απώλειας της φυσιογνωμίας του με αποτέλεσμα, όπως ειπώθηκε, να μην έχει την πολιτική πρωτοβουλία και να ακολουθεί τα γεγονότα που επιβάλλουν οι αγορές και οι πολιτικές δυνάμεις στην Ευρώπη που τις εκφράζουν.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 03/09/2011 23:31:03

    Δηλαδή το ΠΑΣΟΚ θα κόψει τη χρηματοδότηση στην ΠΑΣΠ????

  2. kp8 avatar
    kp8 03/09/2011 23:46:27

    Πάντως γενικά όπως διάβασα σε άλλες σελίδες, το κλίμα ήταν κάπως υποτονικό στη συνδιάσκεψη, δεν υπήρχαν και πολλά χειροκροτήματα, εκτός αυτών στο τέλος της ομιλίας του ΓΑΠ που εντάθηκαν και σκόπιμα για να καλύψουν τις συνεχιζόμενες διαμαρτυρίες της ΠΑΣΠ, σημειώθηκαν απουσίες στελεχών, ένα επεισόδιο με ομιλητή από την Κεφαλλονιά που μίλησε για υπουργούς που ζουν σε χρυσά κλουβιά, άλλες φάσεις με ομιλητές να μιλούν σε ανύπαρκτους ή ελαχιστους ακροατές .... Στο ίδιο χάλι που είναι ως κυβέρνηση είναι και ως κόμμα.

  3. ΨΧ avatar
    ΨΧ 04/09/2011 06:32:23

    Τα παιδιά τα ΠΑΣΠιτάκια ονειρεύονταν να δρέψουν δάφνες και αυτά -- άμα τη αποφοιτήσει τους -- στο ελληνικό Δημόσιο. Σαν τους μπαμπάδες τους και τις μαμάδες τους δηλαδή. Μόνον που τα σημερινά ΠΑΣΠιτάκια δεν πρόλαβαν, γιατί το μαγαζί φαλίρισε. Και επειδή οι γονείς ΠΑΣΟΚοι έκαναν ό,τι έκαναν και δεν έχουν άλλες δικαιολογίες, τώρα αποκαλούν τα ΠΑΣΠιτάκια τους «αντιδραστικά» και «μη σοσιαλιστικά»! Μα αν είναι δυνατόν!

  4. ΔΗΜΟΣ avatar
    ΔΗΜΟΣ 04/09/2011 09:08:17

    ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΠΑ."Σ".Π. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΧΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ, ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΝ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΟΚΤΑΩΡΟΥ , ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ Κ.Λ.Π. ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ ΟΙ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΙΜΙΑΚΟΥ ΑΣΥΛΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ!

  5. jkr avatar
    jkr 04/09/2011 09:35:11

    Το πόσο έχουμε υποτιμήσει τον ΓΑΠ φαίνεται από το γεγονός ότι αντιλαμβανόμενος τις ιαχές των ΠΑΣΠιτών αμέσως ανέβασε τους τόνους της ομιλίας του και είπε τα τσιτάτα του... Εκεί που θέλει το παίζει μια χαρά.

  6. δημης avatar
    δημης 04/09/2011 11:14:40

    ΤΑ...ΕΒΑΛΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ....ΑΡΙΣΤΕΡΗ ....ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ..... ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΤΗΝ ..ΛΕΚΑΝΗ ΑΠΟΡΡΟΗΣ ΤΩΝ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΕΝΩΝ.....
    -ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΤΟΥΣ ΤΟΣΟ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ...
    -ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΤΟ...ΚΙΝΗΜΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΤΕ;;;;;;
    ΘΥΜΙΖΕΙ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ ΠΟΥ ΕΝΑΣΣΟΜΕΝΑ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ...ΜΕΣΑ...
    ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΔΕ ΤΟΝ ΦΕΡΟΜΕΝΟ ...ΑΡΧΗΓΟ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ -ΠΙΣΤΕΥΩ - ΘΑ ΚΥΤΤΑΖΕ ΤΟΝ..ΠΑΠΟΥΤΣΗ ,ΤΟΝ ΣΚΑΝΔΑΛΙΔΗ ΚΛΠ

  7. Αντανάκλαση avatar
    Αντανάκλαση 04/09/2011 15:38:52

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! Άγρια γιουχαΐσματα στον Γιωργάκη μέσα στο ίδιο τους το σπίτι!!!
    http://adanaklasi.blogspot.com/2011/09/37.html

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/09/2011 20:35:42

    Eιναι αριστεροτατο το αλισβερισι αφου η αριστερα και το ΠΑΣΟΚ ειναι ενα ματσο απατεωνες.

  9. ήγγικεν avatar
    ήγγικεν 05/09/2011 16:17:59

    Πάντα με εξέπληττε και με εκπλήσσει το γεγονός, με τέτοια αδιακρίτως λαοκτόνα πολιτική, να υπάρχουν χιλιάδες να χειροκροτούν της πατρίδας τον χαμό και μετά να πηγαίνουν να κοιμούνται ήσυχοι.