12/09/2008 12:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποδεκατίζεται η Νέα Δημοκρατία

 Κάνουμε σύνθεση δυο σημερινών τίτλων («Αποδεκατίζεται η Νέα Δημοκρατία», στο Βήμα και «πολιτικο ναδίρ» στον ΣΚΑΙ) επειδή κατά τη γνώμη μας εκφράζει καλύτερα την πολιτική κατάσταση.

Τα στοιχεία δείχνουν ταχεία φθορά της κυβέρνησης και νέες διαρροές ψηφοφόρων προς το ΠΑΣΟΚ, οι οποίες κυμαίνονται από 2% ως 4%, αναλόγως της έρευνας.

Χθες το βαρόμετρο της Ρublic Ιssue για λογαριασμό του ΣΚΑΙ έδειξε τη διαφορά ανάμεσα στη ΝΔ και στο ΠΑΣΟΚ στο 1,5%, εν μέσω έντονων φημών ότι στην πραγματικότητα το ΠΑΣΟΚ προηγείται.

Να σημειωθεί ότι σε έρευνες της ίδιας εταιρείας η διαφορά ανάμεσα στα δύο ακολουθεί σταθερή πτωτική πορεία. Συγκεκριμένα, από 6% που ήταν τον περασμένο Μάιο έπεσε στο 3,5% τον Ιούνιο και τον Ιούλιο, ενώ τώρα έφθασε στο 1,5%. Ο Καραμανλής παραμένει βέβαια το βασικό (μοναδικό) ατού της ΝΔ, αλλά ποι προτιμήσεις στον κ. Κανένα παραμένουν σταθερές (20%).

Πέρα όμως από την μείωση της διαφοράς ΠΑΣΟΚ - ΝΔ. κατά τη γνώμη μας το πραγματικά νέο δεδομένο στην πολιτική ζωή είναι ότι επιδόσεις όλων των κομμάτων βρίσκονται σε πρωτοφανή για τα πολιτικά χρονικά χαμηλά επίπεδα

Σύμφωνα με το βαρόμετρο του ΣΚΑΪ το ποσοστό αρνητικής γνώμης για τα δύο μεγάλα κόμματα ξεπερνά το 60% (61% για της ΝΔ και 62% για το ΠΑΣΟΚ. Εξίσου απογοητευτική είναι η εικόνα και για τα μικρότερα κόμματα: Το ποσοστό αρνητικής γνώμης για το ΛΑΟΣ βρίσκεται στο 60%, του ΚΚΕ στο 56% και του ΣΥΡΙΖΑ 41%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 12/09/2008 12:52:38

    Δηλ. θέλουμε νέο σχήμα αλλά δεν υπάρχει κανείς να το εκφράσει.

  2. Greek citizen avatar
    Greek citizen 12/09/2008 12:54:12

    Κατι θα βρεθει! ο Θεος των Ελληνων ειναι μεγαλος!
    Εχω την εντυπωση οτι αναμενονται εξελιξεις στους επομενους μηνες! Εσεις τι λετε?

  3. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 12/09/2008 13:18:42

    Εξακτινε -Πάλι έβγαλες συμπέρασμα που σε ικανοποίησε .Και είναι λάθος .Εμείς δεν θέλουμε το υπάρχον δίδυμο που βούρκωσε την Ελλάδα .Ας κάνουν ότι θέλουν οι προστάτες τους
    Κανείς σε αυτόν τον τόπο(εκτός τα κομματόσκυλα τους ) δεν θέλει ποια να τους βλέπει μια ΓΑΠ μια Κωστάκη (με παραλλαγή Ντορα ) και τουμπαλειν .

  4. Helmut avatar
    Helmut 12/09/2008 13:22:01

    Βλέποντας την σημερινή κατάσταση και την πλήρη απάθεια των πολιτικών αρχηγών μας και των κομματικών μηχανισμών τους, και μου έρχεται στο μυαλό μια ατάκα από το "Μίσος" (La Haine) του Ματιέ Κασοβιτς:

    "C'est l'histoire d'un mec qui tombe d'un immeuble de cinquante étages; au fur et à mesure de sa chute il se répète sans cesse pour se rassurer:
    jusqu'ici tout va bien,
    jusqu'ici tout va bien,
    jusqu'ici tout va bien...

    mais l'important, c'est pas la chute c'est l'atterrissage."

    * * * *

    "Είναι η ιστορία ενός τύπου που πέφτει από ένα 50όροφο κτίριο. Ενώ πέφτει, για να εφησυχαστεί επαναλαμβάνει στον εαυτό του:

    μέχρι τώρα, πάμε καλά,
    μέχρι τώρα, πάμε καλά,
    μέχρι τώρα, πάμε καλά...

    αλλά αυτό που μετράει, δεν είναι η πτώση, είναι η προσγείωση."

  5. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 12/09/2008 13:27:45

    @ ΑΤΑΚΤΟΣ

    Νομίζω ότι κατάλαβες λάθος το σχόλιό μου. Δεν εννοώ να μείνουν οι ίδιοι.

  6. spikol avatar
    spikol 12/09/2008 13:47:33

    Χρήσιμες οι εκτιμήσεις του άρθρου αλλά... ο σωστός δημοσιογράφος πρέπει να ανακαλύπτει την πραγματική είδηση. Έτσι νομίζω ότι η πραγματική είδηση είναι ότι, αν και όλοι βρίσκονται στο ΝΑΔΙΡ... ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ όχι μόνο κρατάει(!) αλλά αυξάνει και την διαφορά!. Έτσι ο τίτλος έπρεπε να είναι "ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΤΟ... ΧΑΟΣ"

  7. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 12/09/2008 14:27:13

    Δεν έχει πάρει γραμμή ο κόσμος ότι ο κύριος υπεύθυνος είναι ο Καραμανλής και ότι βγάζει στη σέντρα τους Υπουργούς.

  8. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 12/09/2008 14:32:26

    Factorx- αυτό που λες Νέα Δημοκρατία τελικά τι είναι
    1.κομμα
    2.παραμαγαζω
    3.μπαραγγα
    Του Κωστάκη ,Βουλγαράκη ,Ρουσο κλπ
    Τελικά υπάρχει?
    Τα ερωτήματα αφορούν και το ΠΑΣΟΚ !!

  9. Xase avatar
    Xase 12/09/2008 20:31:39

    Με λιγα λογια ο λαος τους εχει σιχαθει ολους!

    Ισως καποιο νεο σχημα θα κανει θραυση στις επομενες εκλογες και μαλλον τριβουν ηδη τα χερια τους αυτοι που σκεφτονται να κανουν το κομμα των επιχειρηματιων.

    ΝΔ και ΠΑΣΟΚ ειναι μαλλον για τα μπαζα. Τον επομενο καιρο θα δουμε μπολλες νεες κινησεις.

  10. Xase avatar
    Xase 12/09/2008 20:33:38

    Helmut

    Καθ οδον ομως πετουσε η ομαδα!

  11. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 13/09/2008 00:17:03

    @Xase: α-πί-θα-νο!

  12. Lara avatar
    Lara 13/09/2008 09:40:13

    Χαζε
    Επεσες μες τη σκεψη μου.
    Αυτο ακριβως εκφραζω απο καιρο με τη διαφορα οτι μια τετοια κινηση παραιτης κυβερνησης, κηρυξη εκλογων μεσα σε νομικα και δημοκρατικα πλαισια θα πρεπει να επιταχυνθει αφου ο καιρος για αυτη την Ευρωπαικη χωρα προ πολλου μετραει αντιστροφα.
    Σε λιγο αν συνεχιστει αυτη η κατασταση στα βρεθει στα προθυρα ενος μοντερνου μεσαιωνα με τιβι και κινητο.
    λαρα