#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/12/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποδείξεις: μια ακόμα παγίδα για τους φορολογούμενους;



Δεν εξηγείται αλλιώς. Κάποιοι επιθυμούν διακαώς να δώσουν… αυτοδυναμία στον ΣΥΡΙΖΑ. Διότι με αυτά που κάνουν είναι σίγουρο ότι θα τιμωρήσουν την παρούσα κυβέρνηση γιατί κάνει άλλα αντί άλλων και πολλές φορές δείχνει να μην έχει συναίσθηση των πράξεών της.

Κατ’ αρχάς όποιος έχει καταλάβει τι θα γίνει με τις αποδείξεις που θα συγκεντρώσουμε το 2014 ας μας το πει. Εδώ δεν ξέρουν ούτε στο υπουργείο Οικονομικών, θα ξέρει ο απλός πολίτης;

Απ’ ότι μαθαίνουμε, η συλλογή αποδείξεων θα συνεχιστεί και του χρόνου αλλά πλέον θα απαιτείται να μαζευτεί το 10% κι όχι το 25% των εισοδημάτων. Ωστόσο, αν νομίζει κανείς ότι παίρνουν αυτό το μέτρο για το καλό των πολιτών γελιέται. Οι πληροφορίες λένε ότι ναι μεν θα είναι μόνο το 10%, αλλά στις αποδείξεις δεν θα περιλαμβάνονται αυτές από τα σούπερ μάρκετ και γενικά δαπάνες για τρόφιμα.

Το σκεπτικό των υπευθύνων, όπως ο Θεοχάρης και ο Μαυραγάνης, είναι ότι τα σούπερ μάρκετ έτσι κι αλλιώς δίνουν αποδείξεις, οπότε δεν υπάρχει λόγος να τις μαζεύουμε. Επιχειρούν μάλιστα να στρέψουν τον κόσμο στο να ζητά αποδείξεις από επαγγέλματα που φοροδιαφεύγουν όπως γιατροί, υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι κ.λπ. Από μια πρώτη άποψη είναι σωστό το σκεπτικό. Ωστόσο, τι γίνεται όταν ένας μισθωτός ή συνταξιούχος δεν καταφέρνει να μαζέψει αποδείξεις ίσες με το 10% των εισοδημάτων τους;  Θα φορολογείται με φόρο 22% επί της διαφοράς των αποδείξεων που μάζεψε κι αυτών που έπρεπε να μαζέψει.

Όμως, πώς θα συγκεντρωθούν οι αποδείξεις όταν όλα τα λεφτά πλέον πηγαίνουν σε έξοδα διατροφής, στα κοινόχρηστα, στους λογαριασμούς ΔΕΗ και ΟΤΕ κ.λπ., δηλαδή σε αποδείξεις που δεν περνάνε στις εφορίες; Πώς ένας κακόμοιρος συνταξιούχος θα συγκεντρώσει αυτές τις αποδείξεις, αν ολόκληρο το χρόνο δεν έχει χρειαστεί τις υπηρεσίες του υδραυλικού ή του ηλεκτρολόγου; Ή μήπως θα πρέπει να πάει καμιά 20αριά φορές σε γιατρό και να πάρει αποδείξεις; Να αρρωσταίνει συνέχεια ή να του χαλάσουν τα υδραυλικά προκειμένου να βρει αποδείξεις;

Μήπως πρόκειται για ακόμη μια παγίδα σε εκατοντάδες χιλιάδες φορολογούμενους που θα κληθούν να πληρώσουν επιπλέον φόρο;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΝΤΟΝΙΟ Β avatar
    ΑΝΤΟΝΙΟ Β 27/12/2013 09:41:24

    Καλά ακόμα δεν το καταλαβατε οτι είναι ένας νέος τρόπος φορολόγησης , ακόμα και ένα μωρό το αντιλαμβάνεται , σκέτη αλητεία , δηλαδή το 14 θα πρέπει να μου χαλάσουν τα υδραυλικά,τα ηλεκτρικά ,να πηγαίνω στον γιατρό συνέχεια κλπκλπ , δεν πειραζει όμως, το πρώτο σκαμπίλι η κυβέρνηση θα το φαει στις δημοτικες και στς ευρωεκλογές ,για το πασοκ δεν λεω γιατί αυτό ειναι πεθαμένο, αναμείνατε στο ακουστικό σας !!!

  2. Άγγελος avatar
    Άγγελος 27/12/2013 10:06:01

    Πάντως το πιο εύστοχο σχόλιο το είχα διαβάσει πριν λίγο καιρό σε site οικονομικού περιεχομένου και φίλα προσκείμενο στην ΝΔ, ότι "πρώτη φορά βλέπει κυβέρνηση να μισεί τόσο το λαό της".

  3. ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ. avatar
    ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ. 27/12/2013 10:49:10

    Καλά είναι τρελλοί οι άνθρωποι.Δεν εξηγείται αλλιώς.

  4. Stam avatar
    Stam 27/12/2013 11:05:56

    Καλα ρε θα μας τρελανουν:1)Εγω και οι πιο πολλοι γνωστοι μου προτιμαμε δημοσια νοσοκομεια οποτε αποδειξεις απο γιατρους γιοκ. 2)υδραυλικο,ηλεκτρολογο.. δεν εχω χρειαστει μεχρι τωρα για το 2014 και πες οτι θα χρειαστω 2φορες μεσα στο ετος συνολο 100ευρω.3)Εγω με ατομικο ειδοδημα 13.700 που θα βρω 1370 ευρω αποδειξεις απο γιατρους,ηλεκτρολογους δηλαδη πρεπει να παω σε γιατρο 10 φορες και να καλεσω καμια 15φορες υδραυλικο αλλιως θα φαω 22% προστιμο.

  5. Athena avatar
    Athena 27/12/2013 11:57:27

    Θα βγει κανένας σχολιαστής να μας πει ότι ο Σαμαράς δεν ξέρει και δεν άκουσε τίποτε και όλα αυτά τα κάνουν οι...κακοί υπουργοί του; Τέτοιο μίσος για ένα ολόκληρο λαό είναι πρωτοφανές!!! Να ετοιμαστούν για ότι χειρότερο στις ερχόμενες εκλογές.

  6. Νικόλαος Μπεχράκης avatar
    Νικόλαος Μπεχράκης 27/12/2013 12:12:50

    Πρέπει κάποιος να του μιλήσει για το REXONA.

  7. χμμμμμ avatar
    χμμμμμ 27/12/2013 12:14:15

    τρεις λαλουν και δυο χορευουν
    Την στιγμη που ζητουμενο ειναι η αναγεννηση της πατριδας
    καποιοι ονειρευονται τον βαθυ μεσαιωνα.

  8. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 27/12/2013 12:27:08

    Το είχα επισημάνει από προχθές, αλλά και πάλι δεν μπορώ να το πιστέψω, ίσως πρόκειται περί λάθους!
    Αν όμως η πληροφορία είναι ακριβής, τότε ένας σχετικά ....εύπορος με εισόδημα 30.000 ευρώ, θα πρέπει να συγκεντρώσει αποδείξεις 3.000.
    Αλήθεια είναι δυνατόν να συγκεντρωθεί αυτό το ποσό από γιατρούς και υδραυλικούς;
    Δηλαδή θα πρέπει να ευχόμαστε ολόψυχα να ..αρρωστήσουμε και όταν με το καλό αρρωστήσουμε να ...αποφεύγουμε το ΕΟΠΥΥ , όπως επίσης να παρακαλάμε στο σπίτι μας να γίνονται διαρκώς ηλεκτρολογικές και υδραυλικές ζημιές!
    Αρχίζω να υποψιάζομαι ότι κάτι σάπιο υπάρχει σ΄αυτό το κράτος της "Δανιμαρκίας"!

  9. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 27/12/2013 12:55:52

    Ἕνας μισθωτός μέ 15000 εὐρώ ἐτήσιο εἰσόδημα,πρέπει νά μαζέψει τό 10% σέ ἀποδείξεις,δηλαδή 1500 εὐρώ περίπου.Ἔ,δέν εἶναι πολλά βρέ παιδιά,λίγο πολύ μιά λάμπα θά καεῖ,μιά ἠλεκτρική κουζίνα θά τῆς πεταχτοῦν τά μάτια,μιά βρύση θά θέλει τόν ὑδραυλικό της,λίγο τά ὑδραυλικά τῆς συζύγου θά θέλουν σφίξιμο,καί μαζεύονται τά 1500...

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Κυθήριος 27/12/2013 13:24:34

      Τι τα θέλεις Κυθήριε ; αθάνατες οι ηλεκτρικές κουζίνες στις ημέρες μας, τα υδραυλικά το ίδιο.. οπότε προτείνω, αν μου επιτρέπεις,
      να στέλνεις υποχρεωτικώς και αδιαλλείπτως τη σύζυγο,
      στην αισθητικό της και στο κομμωτήριο, άπαξ εβδομαδιαίως, τουλάχιστον (30 ευρώ εβδομαδιαίως υπολόγισε, θα σου φέρει γύρω στα 1400 ευρώ αποδείξεις στο τέλος του χρόνου). Έτσι και τις αποδείξεις θα συλλέξεις και θα 'χεις τη σύζυγο ευχαριστημένη :-) Το τερπνόν μετά του ωφελίμου δηλαδή...

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ roadrunner 27/12/2013 14:20:22

        Ξέρεις τί εἶναι,μέχρι τῶρα νά τῆς κάνω κράτει στά κομμωτήρια,κι ἀπό τοῦ χρόνου νά τήν παρακινῶ;
        Θά πλερώνω ὄχι γιά νά τή βλέπω ὄμορφη,ἀλλά γιά νά μή μέ φεσώσει ὁ Στουρνάρας...

  10. Κωστας avatar
    Κωστας 27/12/2013 13:11:00

    Απο ποστ σε ποστ παμε απο προβαδισμα συριζα σε αυτοδυναμια συριζα...τοση ηττοπαθεια πλεον η' υπαρχουν τιποτε μυστικες δημοσκοπησεις στου μαξιμου που δειχνουν τετοια αποτελεσματα ? Γιατι στις δημοσκοπησεις που δημοσιοποιουνται δεν βγαινει τετοιο συμπερασμα.

  11. θηραία avatar
    θηραία 27/12/2013 14:29:53

    ..θα πληρώνουμε δηλαδή τα διπλά σε υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους κλπ, που ρίχνουν τις τιμές τους -άνευ αποδείξεων- λόγω αναδουλειάς, για να μαζεύουμε αποδείξεις ....
    Τα διπλά που θα πληρώνουμε, θα μας τα επιδοτούν οι του υπ οικ;;;

  12. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 27/12/2013 16:02:48

    Τελικά εκεί στο ΥΠΟΙΚ θυμίζουν παιδική χαρά.....Κάντε....ρε μάγκες αντιγραφή ένα σοβαρό φορολογικό νομοσχέδιο από άλλη ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΗ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΧΩΡΑ και μην παίζεται πλακίτσα με την υπομονή μας. Να βράσω τα πτυχία σας και τα master σας.....έχετε καταντήσει περίγελος με τις φαεινές σας ιδέες.