#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/06/2010 10:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απογοήτευση, οργή και φόβος



Μια άλλη άποψη για  τις δημοσκοπήσεις καταγράφεται εδώ: Το πραξικόπημα των δημοσκοπήσεων.

Δείτε τώρα τις εκτιμήσεις από τις εξαμηνιαίες τάσεις της MRB που θεωρείται η πιο έγκυρη δημοσκόπηση:

Σύμφωνα με την έρευνα Ιουνίου 2010, η οποία διενεργήθηκε από την εταιρεία, τα συναισθήματα που κυριαρχούν στην κοινή γνώμη είναι απογοήτευση (70,1%), οργή (58,9), φόβος (49,2%) και ντροπή (37,3%).

Το 91% των πολιτών βλέπουν "άσχημα" τα πράγματα, το 73,5% εκτιμά ότι η οικονομία κινείται σε λάθος κατεύθυνση και ίδιο ποσοστό απαντά ότι η κατάστασή του θα επιδεινωθεί τους επόμενους 12 μήνες.

Το 86,7% απαντά ευθέως ότι όπως είναι τα πράγματα δεν αποκλείεται να οδηγηθούμε σε γενικευμένη κοινωνική έκρηξη και ένταση.

Η ανασφάλεια και ο φόβος των πολιτών φαίνεται και από την απάντηση στο ερώτημα αν η Ελλάδα θα χρεοκοπήσει. Παρά τις κατηγορηματικές διαψεύσεις από την κυβέρνηση το ποσοστό των πολιτών που πιστεύουν ότι η χώρα μας δεν θα αποφύγει την πτώχευση εκτοξεύεται στο 52,6% από 34,5% πριν από 4 μήνες.

Στην πρόθεση ψήφου, το ΠΑΣΟΚ προηγείται με 8 μονάδες της ΝΔ, ωστόσο "πρώτο κόμμα" αναδεικνύεται η "αδιευκρίνιστη ψήφος" που απογειώνεται από το 12 στο 31%. και καταλληλότερος πρωθυπουργός ο "κανένας".

Στην πρόθεση ψήφου, το ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνει 28,1%, η ΝΔ 20,1%, το ΚΚΕ 7%, ο ΛΑΟΣ 4,6%, ο ΣΥΡΙΖΑ 3,6% και οι Οικολόγοι Πράσινοι 2,5%. «Άλλο κόμμα» προτίθεται να ψηφίσει το 3%, Λευκό ή άκυρο το 7,4%, ενώ το 11% εμφανίζεται αναποφάσιστο και το 12,7% των ερωτηθέντων δηλώνει ότι δεν θα προσέλθει στην κάλπη.

Πως ερμηνεύουν την δημοσκόπηση οι εφημερίδες:

ΒΗΜΑ: «Ραγδαία πτώση της δύναμης των κομμάτων, της δημοτικότητας των πολιτικών αρχηγών, αύξηση της αρνητικής άποψης για τους πολιτικούς αρχηγούς και “πρώτη δύναμη” στην πρόθεση ψήφου την αδιευκρίνιστη ψήφο καταγράφουν οι εξαμηνιαίες τάσεις της ΜRΒ. Επιπλέον καταγράφεται ότι κανένα κόμμα δεν έχει την ικανότητα διακυβέρνησης, ενώ και οι δύο συγκεντρώνουν χαμηλά ποσοστά στην καταλληλότητα για την πρωθυπουργία, αν και ο κ. Γ. Παπανδρέου συνεχίζει να έχει σαφές προβάδισμα έναντι του κ. Αντ. Σαμαρά . Οι τάσεις καταγράφουν έντονα φυγόκεντρες κινήσεις των πολιτών, που αυτή τη στιγμή διοχετεύονται στην αντισυστημική/αντικομματική ψήφο, καθώς και στην πρόθεση να απόσχουν από τη διαδικασία των εκλογών».

ΕΘΝΟΣ: «Καμπάνα για τα δύο μεγάλα κόμματα χτύπησαν οι πολίτες, καθώς για πρώτη φορά την τελευταία εικοσαετία και σε τέτοια μεγάλη έκταση εξέφρασαν την απαισιοδοξία τους, αλλά και την αποδοκιμασία τους προς το πολιτικό σύστημα της χώρας. Σύμφωνα με την έρευνα Ιουνίου 2010, η οποία διενεργήθηκε από την εταιρεία MRB, αυτό που κυριαρχεί στους πολίτες είναι η απαισιοδοξία αλλά και η αρνητική γνώμη για την πορεία της χώρας».

ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ: «Τα χαμηλότερα ποσοστά αισιοδοξίας των πολιτών για την πορεία της χώρας και την εξέλιξη της οικονομίας της καταγράφουν οι δείκτες μέτρησης της τελευταίας έρευνας της MRB που έγινε την πρώτη εβδομάδα του Ιουνίου.  Ο  δείκτης αισιοδοξίας, λοιπόν, κινείται κοντά στο -100% που σημαίνει ότι έχουν εκλείψει σχεδόν ολοκληρωτικά οι θετικές αξιολογήσεις. Σε πολύ αρνητικά ποσοστά κινούνται και οι δείκτες που καταγράφουν την αισιοδοξία των πολιτών για την προσωπική τους οικονομική κατάσταση. Το ποσοστό αγγίζει το -69%. Ο δείκτης, εκτός από τα απίστευτα χαμηλά ποσοστά παρουσιάζει την περισσότερο ραγδαία επιδείνωση στη διάρκεια του τελευταίου 6μηνου».

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ: « Απογοήτευση και οργή για το παρόν και το μέλλον της χώρας εκφράζει η μεγάλη πλειοψηφία της κοινής γνώμης. Την ίδια στιγμή περισσότεροι από εννέα στους δέκα Έλληνες (91,1%) κρίνουν πως τα πράγματα στην Ελλάδα πηγαίνουν από αρκετά έως πολύ άσχημα το 73,5% πιστεύει πως η πορεία της οικονομίας κινείται προς τη λάθος κατεύθυνση, ενώ εντυπωσιακή είναι η φθορά της κυβέρνησης του Γ. Παπανδρέου, η οποία μέσα σε επτά μήνες χάνει σημαντικό ποσοστό της εκλογικής δύναμής της. αναλυτικά σύμφωνα με τα στοιχεία της δημοσκόπησης της εταιρείας MRB που παρουσιάστηκε χθες στο κεντρικό δελτίο του ΄΄Mega’’στο ερώτημα ποια είναι τα συναισθήματά σας για το παρόν και το μέλλον της χώρας το 70,1% των πολιτών απαντά η απογοήτευση».

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ: «Άλλο οργή, άλλο ισοπέδωση…»: «Η οργή και ο θυμός δικαιολογούνται. Όμως, η ισοπέδωση και η απαξίωση δεν θα οδηγήσουν σε έξοδο από την κρίση. Θα ευνοήσουν την ανάπτυξη ακραίων πολιτικών εκφράσεων, θα στρέψουν τμήματα ψηφοφόρων σε συντηρητικότερες κατευθύνσεις. Το παράδειγμα της Ιταλίας αποτελεί το καλύτερο μάθημα. Η απαξίωση και η εξαφάνιση του παλιού πολιτικού κόσμου δεν έφερε την εξυγίανση. Οδήγησε στην κυριαρχία του Μπερλουσκόνι. Αλλού συνέβησαν ακόμη χειρότερα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Hot dog avatar
    Hot dog 18/06/2010 10:40:57

    Ωραία η εικόνα! Αν βγάλουν φρουτάκια με τα παραπάνω σύμβολα , πρόσωπα, εικόνες παρακαλώ όπως επιφυλάσσεστε κάθε νομίμου δικαιώματος & πνευματικής ιδιοκτησίας της ιδέας. :-)

  2. salmonellas avatar
    salmonellas 18/06/2010 10:50:25

    Βουλιαξε το ΠΑΣΟΚ και τα αστερια του. Δεν τη βγαζει μεχρι τα Χριστουγεννα.

    • AUD avatar
      AUD @ salmonellas 18/06/2010 11:11:47

      Ok... τι εναλλακτική έχουμε???????

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ AUD 18/06/2010 12:39:11

        Ο Κανένας! Κάτω από το πρόβατο, γερά, το κεφάλι μέσα και βούρ για τη Χώρα της Πραγματικότητας. Και ψίτ, μακριά από τους Κύκλωπες, το τυρόγαλο ήταν χαλασμένο εδώ και δεκαετίες!

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ AUD 18/06/2010 12:46:27

        Από τον Παριζιάνο εμιγκρέ Κύκλωπα στον μερακλο-Κύκλωπα με το ρόζ κωλόσπιτο, μετά στον Κίτρινο Κύκλωπα της ισχυρής Ελλάδας - Σινικού τείχους και τέλος πορείας στον Βουδο-Κύκλωπα της Ραφήνας και του Μπαιρακτάρη.

  3. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 18/06/2010 10:55:31

    εγω νομιζω οτι η ελληνικη κοινωνια εχει καταλαβει αυτο που λενε οι ξενοι..οτι ζουμε πανω απο τις δυνατοτητές μας...και παρολο που ολοι εχουμε παθει μπλακ-ουτ απο τα μετρα, ο ΓΑΠ χαιρει δημοφιλιας.ο ερπης που ειρωνευτηκατε εχει κανει καλη εντυπωση.επιτελους ενας ελληνας πρωθυπουργος στεναχωριεται, ενω ο προκατοχός του καταπινει τα σουβλακια πέντε-πέντε

    • zackii avatar
      zackii @ CRAZY DOCTOR 18/06/2010 13:58:02

      Τον λυπάμαι...κι ο ΚΚ στενοχωριόταν και πικρανόταν με τους Υπουργούς που...διάλεγε ο ίδιος..άμα είμαστε τόσο μαλάκες καλά μας κάνουν

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ CRAZY DOCTOR 18/06/2010 14:48:37

      από τη στεναχώρια το'χει ρίξει στο κανό.

      ο γαπ κορόιδεψε με το πιο χυδαίο τρόπο τον ελληνικό λαό όταν εν μέσω κρίσης του είπε λεφτά υπάρχουν, η νοημοσύνη του είναι για γέλια και οι γνώσεις του στα οικονόμικα ανύπαρκτες. ο χειρότερος πρωθυπουργος στην πιο κρισιμη στιγμή για την Ελλαδα. γ... την ατυχια μου...

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/06/2010 11:06:22

    Nαι αλλα ετρωγαν και οι υπηκοοι του σουβλακια και οχι μονο πεντε - πεντε.Η εποχη Καραμανλη θα καταγραφει η εποχη του υψηλοτερου βιοτικουν επιπεδου στην Ελλαδα για δεκαετιες.
    Ωστοσο σε πολλους δεν αρεσε και πιστευαν οτι "ενας αλλος κοσμος ειναι εφικτος".Ηλθε λοιπον ο κοσμος που επιθυμουσαν οι προοδευτικες δυναμεις.

    • CRAZY DOCTOR avatar
      CRAZY DOCTOR @ ψυχραιμια 18/06/2010 11:12:44

      σφαλεις .επι σημιτη ηταν η εποχη των παχιων αγελαδων

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ψυχραιμια 18/06/2010 13:08:48

      Σωστό ψυχραιμια: "Η εποχη Καραμανλη θα καταγραφει η εποχη του υψηλοτερου βιοτικουν επιπεδου στην Ελλαδα για δεκαετιες".
      Η μέγιστη διόγκωση της φούσκας. Οι τρόμπες δούλευαν τριπλές βάρδιες, εικοσιτετράωρες. Το λάστιχο είχε φθάσει στο σημείο θραύσης, κι αυτοί τρομπάριζαν, τρομπάριζαν. Τάκα τάκα τάκα τάκ! Έσκασε το ρημάδι, τί να έκανε; Γινόταν να φούσκωνε μέχρι την τροχιά του Πλούτωνα;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ψυχραιμια 18/06/2010 13:56:11

      Το θεμα ομως ειναι και πως ξεφουσκωνεις.Με χαρη και σταδιακα οπως τα αλλα PIGS η αγαρμπα οπως ο "λεφτα υπαρχουν".

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ψυχραιμια 18/06/2010 14:07:55

      Χα χα, με χάρη: Ισπανία, ανεργία 22% με "σκασμένες τράπεζες" και η μισή ατέλειωτο γιαπί γαι τα επόμενα 20 χρόνια, Ιρλανδία από "κέλτικη τίγρις" έγινε ξαφνικά σκληρό κέλτικο Κέρρυγκολντ...
      Κι εκεί "τα λεφτά υπήρχαν". Τα Ισπανικά εξαερώθηκαν μαζί με τις τιμές των ακινήτων. Tα Ιρλανδικά τα πήρε η Dell και τα ακούμπησε σε κάτι μαοικούς κομμουνιστές που παίζουν με δράκους, πυροτεχνήματα και Terabytes. Άπονη ζωή...

    • tiramola avatar
      tiramola @ ψυχραιμια 18/06/2010 14:20:43

      χαχαχα με χάρη και όχι άγαρμπα
      Γειά σου ρε Ψυχραιμία με τα καινούργια κοινωνικά συμβόλαια

  5. man8os avatar
    man8os 18/06/2010 11:18:07

    Σωστός! Και που να δείτε τι μας περιμενει απο φθινώπορο!

  6. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 18/06/2010 11:36:33

    και επι σημιτη καλα ηταν....

  7. POLITIS avatar
    POLITIS 18/06/2010 11:46:06

    crazy doctor, ψυχραιμία!!! Οι "δημοσκοπήσεις" που διαβάζεις είναι η συνέχεια των δελτίων μαζικής εξηλιθίωσης των οχτώμιση. Ναι! αυτά που σ' έχουν κάνει να νομίζεις ότι ο τσολάκογλου και ο μπουχέσας χαίρουν δημοφιλίας ... λυπάμαι φίλε μου αλλά το να τους παρακολουθείς έχει και συνέπειες. Ο ψυχίατρος που θα χρειασθείς σε λίγο, που όλα θα σου φαίνονται ακατανόητα, ίσως, αν προλαβαίνει, να σε βοηθήσει. Του χρόνου τέτοια εποχή δεν θα χρειάζεται να κοιτάζεις "δημοσκοπήσεις", "ειδησεις" κλπ αποβλακωτικά ψυχοπλυσίματα. Οι δρόμοι θα σου εξηγούν καλλίτερα!!!

  8. καινός avatar
    καινός 18/06/2010 12:27:43

    Εγώ πάλι θα έλεγα ότι προετοιμάζουν το έδαφος για μια "νέα ελλάδα". Θέλουν να μας δείξουν ότι οι πολίτες στο σύνολο απαξιώνουν τα υπάρχοντα κόμματα και ότι η Ελληνική πολιτική σκηνή χρειάζεται... ανανέωση!


    Να δείτε που στην επόμενη δημοσκόπηση θα υπάρχει και η ερώτηση "θα ψηφίζατε ένα νέο κόμμα?"


    Το ποσοστό του θα είναι άνω του 5-8% (για αρχή). Από κει και μετά παίρνει τη μορφή αυτοεκπληρούμενης προφητείας.

    welcome to the jungle...

  9. GSV avatar
    GSV 18/06/2010 12:42:34

    Προσωπικως οι δημοσκοπισεις δεν μου λενε τιποτα. Εκφραζουν την ταση του λαου σε μη εκλογικες περιοδους.

    Εχει αποδεικτει πολλακις οτι κατα το αποκορυφωμα της εκλογικης περιοδου τα κομματα καταφερνουν να συσπειρωσουν μεγαλο μερος των ψηφοφορων τους, εφαρμοζοντας τη παγια τακτικη τους. Τη δημαγωγια και τη προσφορα ψευδους μελλοντος.

    θυμηθητε την προεκλογικη εκστρατεια του ΠΑΣΟΚ. Στηριζομενοι σε ανηθικο λαικισμο και δημαγωγια καταφεραν να λαβουν ψηφο εμπιστοσυνης απο το λαο με ποσοστα που δεν χωραγαν αμφισβητηση.

    Το πολιτιακο και κοινωνικο επιπεδο καλλιεργειας του λαου στην Ελλαδα ειναι πολυ φτωχο.

    Ο λαος αρεσκεται στο να ακουει αερολογιες που του χαιδευουν τα αυτια. Και επειδη δεν υπαρχει καποιο επιπεδο καλλιεργειας, με ολη αυτη τη δυσμενη κατασταση της οικονομιας, το κομμα το οποιο θα προσφερει τις περισσοτερες αερολογιες θα κυριαρχησει.

    Οσο πιο πολυ πειναει ο αλλος τοσο περισσοτερο ανακγη σε εχει και τοσο πιο ευκολο ειναι να τον εξαγορασεις.

    Η αριστερα συντηριθηκε τοσα χρονια στην Ελλαδα βασιζομενη στην επιτυχημενη συνταγη της. Να προσφερει ουτοπιες νεοπλουτισμου, καταργηση των αστικων ταξεων, βρυκολακοποιηση των πλουσιων. Τα ιδια συνθηματα εδω και δεκαετιες.

    Τη συγκεκριμενη τακτικη χρησιμοποιησε και το ΠΑΣΟΚ απο το 81 και την ιδια συνταγη χρησιμοποιησε και στις τελευταιες εκλογες.

    Δεν χρειαζονται πειραματισμοι στο ελληνικο εκλογικο σωμα εφοσον υπαρχει η δοκιμασμενη συνταγη. Και αυτο θα συνεχισουν να κανουν. Ειμαι δε σχεδον σιγουρος οτι οποια αυξηση του ΑΕΠ προελθει απο τις αυξησεις φορων και τις περικοπες δαπανων θα αναλλωθει κατα τη προεκλογικη περιοδο μεσω εκτακτων επιδοματων προκειμενου να εξαγοραστουν ψηφοι. Μια τακτικη που εχει ακολουθησει και η Νεα Δημοκρατια για να ειμαστε δικαιοι.

    Επομενως δεν εχει κανενα νοημα στην Ελλαδα να ασχολουμαστε με γκαλοπ. Γιατι ο Ελληνας εκ φυσεως ειναι θερμος και ακραιος στις αντιδρασεις του, αλλα στο τελος ο καθενας κοιταει το δικο του συμφερον.

  10. Thraphsorchis avatar
    Thraphsorchis 18/06/2010 12:56:43

    Τα εκλογικά ποσοστά είναι επί όσων ΨΗΦΙΣΑΝ. Αν δείτε τη δημοσκόπηση ως εκλογικό αποτέλεσμα (με περίπου 98% στα 6 κόμματα) τότε τα ποσοστά θα ήταν :

    ΠΑΣΟΚ 41,8%
    ΝΔ 29,9%
    ΚΚΕ 10,4%
    ΛΑΟΣ 6,8%
    ΣΥΝ 5,4%
    ΟΙΚΟ 3,7%

    τα οποία δεν απέχουν πολύ από τα γνωστά.

    • man8os avatar
      man8os @ Thraphsorchis 18/06/2010 13:00:19

      Δεν εναι ετσι. Εσυ δεν υπολογιζεις την ανακατανομη των αναποφασιστων.
      Αν εγραφες:
      ΠΑΣΟΚ 40
      ΝΔ 33
      ΚΚΕ 9
      ΛΑΟΣ 6
      ΣΥΝ 4
      ΟΙΚ 3
      Θα ησουν πιο ακριβεις. Πολλοι απο τους αναποφασιστους θα ψηφισουν ΝΔ. Αλλα μεχρι το φθινοπωρο πολλα θα εχουν αλλαξει. Ισως και να ισοφαρισουμε .

  11. 2505 avatar
    2505 18/06/2010 13:17:53

    toy pasok oxi ton allon nai!!

  12. nov11 avatar
    nov11 18/06/2010 14:27:41

    Η καμπύλη της καπιταλιστικής οικονομίας με τη γνωστή παθογένεια των κρίσεων πριν φθάσει στο υψηλότερο σημείο και πάρει τον κατήφορο έχει διάστημα με μεγάλους ρυθμούς ανάπτυξης.
    Οι ΞΥΠΝΙΟ ΗΓΕΤΕΣ και ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ που ΑΓΑΠΟΥΝ το ΛΑΟ και τη ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ έχουν φροντίσει για ΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΥ ΙΣΤΟΥ και ΔΕΝ ΤΣΙΜΠΑΝΕ ΕΙΣΠΡΑΤΟΝΤΑΣ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΣΚΟΡΠΩΝΤΑΣ ΤΟ ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΟΛΑΜΟΓΙΑ.Συγχρόνως ΔΕΝ ΣΥΜΠΡΑΤΤΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΠΕΤΩΝΤΑΣ ΚΟΚΚΑΛΑΚΙΑ ΣΤΟ ΛΑΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΚΟΙΜΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΨΗΦΟΘΗΡΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.
    Βέβαια οι ΗΓΕΤΕΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΟΝ ΛΑΟ και ΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΣΤΟΧΟΥ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΨΕΜΑΤΑ ΠΑΡΑΠΛΑΝΩΝΤΑΣ ΤΗ ΛΑΙΚΗ ΜΑΖΑ ΚΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ.Ούτε την ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΕΝΟΧΕΣ για ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΛΑΜΟΓΙΕΣ ωσάν παρθένες που μόλις σήκωσαν τον φερετζέ και ΑΝΤΙΚΡΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.
    Αρα οι μόνοι που ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΗ ΧΩΡΑ και ΤΟ ΛΑΟ ΤΗΣ είναι Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΛΑΟΣ.
    Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΠΛΑΧΝΑ ΤΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΕΥΘΕΤΕΙ ΤΑ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥ ΤΟΥ ΚΙ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΝΕΓΚΛΙΖΕ ΜΑΡΙΟΝΕΤΕΣ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΟΑΣΤΙΚΗΣ Ή ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΤΑΞΗΣ.
    ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ...ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΠΑΘΑΙΝΕΙ...ΜΕ ΙΔΙΑ ΓΕΥΣΗ!!!!

  13. socrates avatar
    socrates 18/06/2010 14:58:23

    Λοιπόν για να τελειώνουμε με αυτές τις αστειότητες περί δημοσκοπήσεων κλπ.
    Στις εκλογές του Οκτωβρίου το πασόκ πήρε τις ίδες ψήφους που είχε πάρει το 2007.
    Γιατί κέρδισε και μάλιστα με τόσο μεγάλη διαφορά;
    Έγινε μεταστροφή νεοδημοκρατών που ήγαν και ψήφισαν Πασόκ;
    Οχι, αυτό έγινε σε πολύ μικρό βαθμό.
    Ο Παπανδρέου κέρδισε διότι 1.000.000 νεοδημοκράτες δεν πήγαν να ψηφίσουν, η συσπείρωση της Ν.Δ,. ήταν τραγική.
    Ερχόμαστε στο σήμερα.
    Το επιτελείο μάρκετιγκ του πασόκ ΞΕΡΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ότι δεν κινδυνεύει από την μεταστροφή ψηφοφόρων του από το πασόκ προς τη Ν.Δ.
    Κινδυνεύει από την μεγάλη απογοήτευση των οπαδών του που είναι βέβαιο ότι πολλοί δεν θα πάνω κάν να ψηφίσουν στις εκλογές.
    ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΠΥ ΕΠΑΘΕ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΟ 2009.
    Αρα λοιπόν λένε, η συσπείρωσή μας πέφτει και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε γι' αυτό.
    Μπορούμε όμως να κάνουμε κάτι άλλο, να κρατήσουμε όσο πιό χαμηλά γίνεται τη συσπείρωση της Νέας Δημοκρατίας.
    Αυτός είναι ο λόγος που βγΑΊνουν αυτές οι δημοσκοπήσεις εναντίον όλου του πολιτικού συστήματος με τόσο πολλούς αναποφάσιστους. Προσπαθούν να γενικεύσουν την απογοήτευση και στους άλλους πολιτικούς χώρους, για να μην συσπειρώνονται οι οπαδοί των άλλων κομμάτων και να εκμεταλλεύονται τη γρήγορη φθορά του Παπανδρέου.
    Τα πράγματα είναι απλά, πολύ απλά.

  14. Thraphsorchis avatar
    Thraphsorchis 18/06/2010 15:31:41

    Η κατανομή των αναποφάσιστων είναι αρκετά υποκειμενικός παράγοντας. Θεωρώ πως επιμερίζεται αναλογικά σε όλο το πολιτικό φάσμα. Την παραπάνω ανάλυση έχω χρησιμοποιήσει στις πρόσφατες εκλογές με αρκετή επιτυχία (κέρδισα το στοίχημα του γραφείου).

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/06/2010 16:12:53

    "Η ίδια η εξουσία θεμελιώνεται ευρέως στην αηδία. Όλη η διαφήμιση και ο πολιτικός λόγος είναι μια δημόσια ύβρις προς τη νοημοσύνη και τη λογική, μια ύβρις όμως στην οποία συμμετέχουμε κι εμείς, ένα ευτελές εγχείρημα σιωπηλής αλληλεπίδρασης. Πάνε οι τακτικές της απόκρυψης, σήμερα πλέον μας κυβερνούν με όρους ανοικτού εκβιασμού", (Ζαν Μπωντριγιάρ, "Η διαφάνεια του Κακού").

    "Αν ο Διάβολος νομίζει ότι μπορεί να κάνει τον άνθρωπο χειρότερο απ' όσο τον έκανε ο Θεός, είναι πολύ γελασμένος"!!!!!!!,
    (Καρλ Κράους, "Ρήσεις κι αντιρρήσεις").

  16. Μαρία avatar
    Μαρία 18/06/2010 16:34:09

    Εκπληκτικό άρθρο που διάβασα πριν λίγο.

    Ελλάδα: Πορεία αυτοκαταστροφής – Η κυβερνητική…αντιπάθεια στο ελληνικό έθνος, του Δημήτρη Κωνσταντακόπουλου

    Αξίζει προβολής γι' αυτό το ανεβάζω εδώ!

    http://agrupnoipolites.wordpress.com/2010/06/18/65433-3/

  17. ερευνητής avatar
    ερευνητής 18/06/2010 22:13:49

    Όπα, τι έγινε Φάκτορα, άρχισες να αξιολογείς δημοσκοπήσεις και να καθιστάς τις Τάσεις της MRB την "πιο έγκυρη δημοσκόπηση" ?

    • Factorx avatar
      Factorx @ ερευνητής 18/06/2010 22:31:04

      Εγω ποτέ - "θεωρούμενη" γραφω

      • ερευνητής avatar