#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/03/2010 22:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απογειώθηκαν οι τιμές της βενζίνης



Είναι εντυπωσιακό, όσο και τραγικό για εκατομμύρια Έλληνες. Το... δωράκι της κυβέρνησης με την διπλή αύξηση του ΕΦΚ και η κερδοσκοπία στην αγορά καυσίμων έχει απογειώσει την τιμή της βενζίνης σε δυσθεώρητα επίπεδα. Μέχρι και 1,65 ευρώ πωλούνταν την Τρίτη.

Το ακόμη πιο εντυπωσιακό είναι ότι στις αρχές Ιανουαρίου η Ελλάδα μεταξύ των 27 κρατών – μελών βρισκόταν στη 19η θέση, ήταν δηλαδή από τις φθηνότερες της Γηραιάς Ηπείρου.

Το πιο ύπουλο μέτρο της κυβέρνησης, η αύξηση του φόρου στα καύσιμα, οδήγησε τη χώρα μας στην 3η θέση της Ευρώπης και συναγωνιζόμαστε πλέον τους Γερμανούς που έχουν και τριπλάσιους μισθούς.

Και για να δούμε και την άλλη πλευρά του νομίσματος. Οι βενζινοπώλες λένε ότι αν η κυβέρνηση αποφάσιζε να βάλει χέρι στις προμηθεύτριες εταιρείες, στα διυλιστήρια δηλαδή, θα μπορούσαμε να έχουμε πολύ φθηνή βενζίνη. Όμως, το ΠΑΣΟΚ κάνει ότι δε βλέπει, κλείνει τα μάτια στα υπερκέρδη του Λάτση και των άλλων βενζινάδων που πλουτίζουν στις πλάτες του κοσμάκη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 16/03/2010 23:27:24

    Βαθαίνει η κρίση …

  2. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 16/03/2010 23:43:34

    δηλαδή ηια τη σημερινή τιμή της βενζίνης φταίει ο Λάτσης και ο Βαρδινογιάννης;

  3. KNWD avatar
    KNWD 16/03/2010 23:46:36

    Θα τον πιούμε που θα τον πιούμε... τουλάχιστον να γλυτώσουμε ότι μπορούμε

    Δύο διευθύνσεις για να βρίσκετε ποιο είναι το πιο φθηνό βενζινάδικο κοντά σας
    Υπ. Ανάπτυξης - Παρατηρητήριο Τιμών Υγρών Καυσίμων
    www.fuelprices.gr/GetGeography (προσοχή! αυτή την στιγμή δεν δουελεύει ο σέρβερ)
    Gas Price - Η φθηνότερη βενζίνη στην περιοχή σου
    http://www.gasprice.gr/main/welcome.asp

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/03/2010 00:34:21

    Και πού να δείτε τι έχει να γίνει από 1/4. Οι βενζινοπώλες τα έχουν πάρει άγρια με την υποχρέωση έκδοσης αποδείξεων από εκείνη την ημερομηνία, και ήδη κυκλοφορεί η φήμη ότι σκέφτονται να ανεβάσουν κι άλλο λίγο τις τιμές (χωρίς, αυτή τη φορά, να υπάρχει αύξηση φόρων) προκειμένου να... ρεφάρουν κάπως την αυξημένη φορολόγηση!

  5. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 17/03/2010 01:12:58

    υπάρχει και η αισιόδοξη πλευρά του θέματος. Οι Γερμανοί τουρίστες το καλοκαίρι βλέποντας τις τιμές των καυσίμων θα νιώσουν σαν στο σπίτι τους!
    Και οι Γερμανίδες!

  6. blue nile avatar
    blue nile 17/03/2010 01:48:51

    Οι βενζινοπώλες έχουν τα χαμηλότερα κέρδη από το εμπόριο των καυσίμων.
    Βέβαια τώρα με τα νέα κέρδη πολλοί από αυτούς θα βρούνε ευκαιρία να αισχροκερδήσουνε.
    Οπωσδήποτε πρέπει να γίνει κάτι και να ελεγθεί η κατάσταση στα διυλιστήρια.
    Είναι αστρονομικά τα λεφτά που βγάζουν οι εταιρίες στην Ελλάδα,
    ας γίνει κάτι τώρα.

  7. blue nile avatar
    blue nile 17/03/2010 01:49:28

    ...με τα νέ μέτρα ήθελα να πω...

  8. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 17/03/2010 07:48:04

    Οι βενζιναδες βγαζουν απιστευτα κερδη και δεν φορολογουνται επι των κερδων αλλα μονο επι των αγορων.... για καντε τις πραξεις να δειτε

  9. danger avatar
    danger 17/03/2010 09:29:14

    Αγαπητοι κυριοι

    Διαβαζω ολη αυτην την περιοδο για τα κερδη των βενζινοπωλων επειδη τυγχανει να εχω σχεση σοβαρη με τον συγκεκριμενο χωρο για πολλα χρονια θα ηθελα αν θελει ο factor η οποιος αλλος θελει να μαθει για την λειτουργια της αγορας αυτης να μου θεσει στο εμαιλ μου ερωτησεις και να του απαντησω. Πρεπει ομως να σας δηλωσω κατι οτι απο το 1,62 που γραφεται πιο πανω το κερδος του πρατηριουχου δεν ξεπερνα τα 7 λεπτα. Εχει πολλες στρεβλωσεις η αγορα και η συνδικαλιστες του χωρου την οδηγουν στον αφανισμο.Παντως να ξερεται οτι ειναι μια αγορα που εχει και φτωχους και πλουσιους ενω τον πιο ασχημο ρολο παιζουν οι εταιρειες πετρελαιοειδων με πρωτοστατη την κρατικη ΕΚΟ

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ danger 17/03/2010 10:26:21

      Κρατική η ΕΚΟ; Και οι Λάτσηδες γιατί είναι στην εταιρία; Τζιτζίκια πεταλώνουν;

  10. danger avatar
    danger 17/03/2010 09:37:05

    Και σας δηλωνω οτι ολα αυτα μπορω να τα αποδειξω σε οποιον εχει ανοικτο μυαλο να ακουσει και να δει

  11. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 17/03/2010 10:17:55

    Αγόραζαν με μανία τζιπάρες τύπου Leopard οι (τζάμπα) μάγκες και καραμπουζουκλήδες. Και τραγουδούσαν "οι ωραίοι έχουν χρέη".
    Ε, άς χορεύουν τώρα. Το Ζειμπέκικο του Διονύσιου: .."πάνω στη μοτοσυκλέττα, και πίσω τρέχανε σκυλιά".

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Sic transit gloria mundi 17/03/2010 12:27:07

      Συνεχίζουν όμως να τα αγοράζουν. 35 Porsche πουλήθηκαν στο πρώτο δεκαπενθήμερο του Μαρτίου!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 17/03/2010 12:33:20

      Σ' αυτή της χώρα, το (κατά κεφαλήν) απόθεμα σε χλιδάμπουρες είναι πελώριο. Ελπίζω ότι δεν θα μας "τελειώσουν" πριν τελειώσουν!

  12. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 17/03/2010 10:58:39

    Μας απειλούν και με απεργίες απο πάνω οι ηλίθιοι.
    Ο εισαγγελέας που είναι?

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Κεραυνός 17/03/2010 11:41:23

      Ο καλύτερος "εισαγγελέας" είναι μια εβδομάδα χωρίς καθόλου ΙΧ αυτοκίνητα στους δρόμους. Θα κάνει καλό στο περιβάλλον, στην υγεία, στην τσέπη μας, ίσως κάτι λίγο και στην εκκαθάριση του κυκλώματος των πετρελαιοειδών.
      Το κυριότερο, θ' αλλάξει λίγο και τις (επιβλαβείς) συνήθειές μας.
      Κι άστους να ψάχνονται.

  13. danger avatar
    danger 17/03/2010 12:19:43

    Το ΔΣ ποιος το διοριζει? για δες καλλυτερα την μετοχικη συνθεση!

  14. victoria avatar
    victoria 17/03/2010 14:12:00

    Δείτε και αυτό (και συγκρίνετε προηγούμενες βδομάδες και μήνες).. τραγική τιμή καταναλωτή.
    http://www.ypan.gr/c_announce/45_5666_cms.htm

  15. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 17/03/2010 15:37:06

    Θεαματικώτατη η βελτίωση του βιοτικού επιπέδου των Ελλήνων .Εύγε τρισμέγιστοι !!!!