#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/05/2009 01:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απερρίφθη η πρόταση του ΠΑΣΟΚ για Εξεταστική

Απερρίφθη κατά πλειοψηφία από την ολομέλεια της Βουλής, η πρόταση του ΠΑΣΟΚ για σύσταση Εξεταστικής Επιτροπής, σχετικά με τη διερεύνηση της υπόθεσης Siemens. Επί 299 ψηφισάντων, κατά της πρότασης ψήφισαν 151 βουλευτές της συμπολίτευσης, και υπέρ 148 της αντιπολίτευσης. Απουσίαζε ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Μ. Παπαγιαννάκης ο οποίος με επιστολή του δήλωσε ότι εάν παρίστατο θα ψήφιζε «ναι».

Νωρίτερα, ο υπουργός Εσωτερικών, Προκόπης Παυλόπουλος, κατηγόρησε το ΠΑΣΟΚ ότι ζητά την ποινικοποίηση της πολιτικής ζωής, και όταν το 2003 ανέκυψε το θέμα Siemens δεν έκανε τίποτε. Το ΠΑΣΟΚ επιχειρεί να πετάξει το μέγα σκάνδαλο, είπε χαρακτηριστικά ο υπουργός Εσωτερικών, «γιατί είναι παιδί του».

«Η κυβέρνηση δε θέλει εξεταστική γιατί φοβάται τις αποκαλύψεις για αποφάσεις της περιόδου 2004 -2005»,  δήλωσε από το ΠΑΣΟΚ ο Χρήστος Παπουτσής, ενώ ο Τηλέμαχος Χυτήρης χαρακτήρισε «άμεσο και εθνικό καθήκον» τη σύσταση της εξεταστικής επιτροπής και κάλεσε την κυβέρνηση να μην κλείσει τη Βουλή τον Ιούνιο, ώστε να μην παραγραφούν τα αδικήματα κανενός. «Οι υπεύθυνοι να πληρώσουν, όπου κι αν ανήκουν» τόνισε ο κ. Χυτήρης.

Επί της ουσίας: Η ΝΔ ποντάρει στο σκάνδαλο της Ζήμενς, αλλά δεν ήθελε να προχωρήσει τώρα σε Εξεταστική Επιτροπή και να για να μην φανεί ότι σύρεται από το ΠΑΣΟΚ και επειδή φοβάται μην από τις συνεχιζόμενες δικαστικές έρευνες προκύψουν ευθύνες για δικούς της. Από τη στιγμή που κατασταλάξει η δικαστική έρευνα, λέγανε σήμερα βουλευτές, τίποτα δεν εμποδίζει τον Καραμανλή να ζητήσει αυτός Εξεταστική Επιτροπή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. alexoulis avatar
    alexoulis 07/05/2009 02:28:51

    Ενταξει δε θα μπει κανείς μέσα αφού θα παραγραφούν....

    Αυτοι που θλεουν εξεταστική θα την κάνουν και μετα την παραγραφη?
    (μετα τις εκλογες)

    Ας έχουν τις πολιτικές ευθύνες...ας μαθουμε ποιοι τα πηραν τουλάχιστον!

    αυτο είναι μεγάλο θεμα...

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/05/2009 07:45:39

    Στο τέλος τέλος....
    Ποιός θα εξετάσει τους εξεταστές;

  3. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 07/05/2009 08:20:43

    "Από τη στιγμή που κατασταλάξει η δικαστική έρευνα, λέγανε σήμερα βουλευτές, τίποτα δεν εμποδίζει τον Καραμανλή να ζητήσει αυτός Εξεταστική Επιτροπή."

    Πότε θα τη ζητήσει, όταν περάσει στην αντιπολίτευση για να αρνηθεί τότε το ΠΑΣΟΚ; "Οι βουλευτές" κάνουν μπλακ χιούμορ και δεν τους φαίνεται...

  4. Lavazza avatar
    Lavazza 07/05/2009 08:40:14

    Τ;vρα κακά τα ψέμματα αλλά το σκάνδαλο SIEMENS αγγίζει κατά 80% το ΠΑΣΟΚ και κατά 20% τη Ν.Δ.
    Όχι φυσικά γιατί η Ν.Δ δεν θα τα "άρπαζε" αλλά την επίμαχη περίοδο ήταν τα περισσότερα χρόνια το ΠΑΣΟΚ στην Κυβέρνηση.

    Άλλο όμως θέλω να επισημάνω:

    Επειδή παρακολουθώ τα γερμανικά ΜΜΕ λόγω του οτι γεννήθηκα και μεγάλωσα εκεί, σημειώνω οτι στη Γερμανία ξεσπάει το σκάνδαλο ΜΑΝ που θα πάρει διαστάσεις SIEMENS.
    Είναι η εταιρεία που φτιάχνει νταλίκες, λεωφορεία, τρολλεϋ, μηχανές κτλ.
    Γράφει λοιπόν στον γερμανικό τύπο, οτι εδώθησαν το 2001-2002 μίζες στην Ελλάδα για να προμηθευτεί ο ΗΛΠΑΠ λεωφορεία, τρολλεϋ κτλ. από τη ΜΑΝ και όχι από κάποια άλλη!
    Μέσω θυγατρικής του ΗΛΠΑΠ λέει και μεσω offshore κτλ. αλλά ακόμη δεν έχω βγάλει άκρη γιατί είναι φρέσκο.

    Το 2001-2002 λέει, το ακούτε εσείς Πασόκοι...;;;

    Αν θέλετε να προσφέρετε υπηρεσίες στο Κόμμα σας, να φωνάζετε όλοι μαζί οτι ο ΓΑΠ πρέπει να στείλει στο διάολο το 95% των στελεχών και πραιτωριανών του Σημίτη για να πάει μπροστά!

  5. βαγγελης avatar
    βαγγελης 07/05/2009 09:02:48

    καταρχην τι φωναζεις;
    το θεμα ειναι αν πιανει 20-30-40% ενα κομμα; Πρεπει να βγουν ΟΛΑ στο φως, να πανε ΟΛΑ στη δικαιοσυνη και να δικαστουν ΟΛΟΙ ακομα και τα πραγραφθεντα..... ολα τα αλλα ειναι λογια κ δικαιολογιες. Τον απλο πολιτη δεν τον ενδιαφερει σε ποιο κομμα ανηκει ο κλεφτης, τον ενδιαφερει να πιαστει και να πληρωσει ΚΑΙ φυσικα και οσοι τον καλυπταν....
    Και εννοειται ΟΧΙ μονο για siemens, ειναι και μιζες c4i, πολεμικη αεροπορια κλπ, βατοπεδι, ομολογα, χρηματιστηριο, αγονες γραμμες κλπ

  6. Lavazza avatar
    Lavazza 07/05/2009 09:18:58

    @Βαγγελη

    μαζί σου κι εγώ!

    Τα ποσοστά τα έγραψα απλώς γιαί τώρα τέλευταία οι Πασόκοι έχουν κάνει τη σκανδαλολογία σημαία και αποκλειτική πολιτική τους θέση.

    Εγώ δεν είμαι Ν.Δ (γενικώς δεν είμαι υπερ των κομματικών λύσεων).

    Σαφώς και πρέπει να πάνε φυλακή ΟΛΟΙ που αναμίχθησαν.

    Αλλά θα δεις που στο τέλος θα μπούνε άνθρωποι μέσα (αν μπουνε γιατί μάλλον μόνο θα διωχθούν ποινικά και θα αθωοθούν) που δεν θα είναι πολιτικοί.

    Θα έχει προβλήματα ο Χριστοφοράκος κι ο Μαυρίδης από τη SIEMENS, κανα 2-3 ΟΤΕτζήδες, Πρινιωτάκηδες με τα Ομόλογα, κανας Κατασκευαστής, το Χρηματιστήριο περιμένουν να παραγραφεί κτλ. κτλ.

    Πολύ φοβάμαι οτι πρώην/νυν Υπουργό, υφυπουργό, γενικό γραματέα υπουργείου ή Βουλευτή δεν θα "ευτυχήσουμε" να δούμε με χειροπέδες σε αυτή τη χώρα...

  7. zayebiste avatar
    zayebiste 07/05/2009 09:22:19

    Το πρόβλημα κύριε Παυλόπουλε δεν είναι η ποινικοποίηση της πολιτικής ζώης αυτού του τόπου, αλλά η πλήρης αποποινικοποίηση όπως την έχουμε ζήσει τα τελευταία 20 χρόνια.

  8. Lavazza avatar
    Lavazza 07/05/2009 09:28:14

    Παιδιά, να κάνω μια ερώτηση νομικού χαρακτήρα;

    Αν διωχθεί ή διωκόταν ο Παυλίδης, τότε ο Μανούσης δεν πρέπει να διωχθεί κι αυτός ποινικά που λέει οτι έδωσε 100.000 μίζα;

    Δηλαδή, το να μην πας στην Αστυνομια αν σου ζητηθεί μίζα αλλά να την πληρώνεις (την μίζα) δεν είναι ποινικό αδίκημα;

  9. Lavazza avatar
    Lavazza 07/05/2009 09:29:28

    @zayebiste

    μακράν η καλύτερη τοποθέτηση!

    Θα μπορούσες όμως να επιμηκύνεις την χρονική περίοδο από 20 σε 35 χρόνια...

  10. Hase avatar
    Hase 07/05/2009 09:30:52

    Και τι θα εκανε η εξεταστικη;; Παλι ο καθενας το δικο του πορισμα θαβγαζε και θα τα κουκουλωναν. Δεν ξερω προς τι γινεται αυτο το θεατρο του παραλογου. Ολος ο κοσμος λεει οτι τα εχουν παρει και σιγουρα τα εχουν παρει και αυτοι το μονο που ξερουν ειναι να προσπαθουν με καθε τροπο να τα καλυψουν οπως η γατα τα σκατα της.

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/05/2009 09:49:15

    Lavazza
    Ο Μανουσης ηδη διωκεται για συκοφαντια μετα απο μηνυση Παυλιδη.Τωρα αν θα προτιμησει να δικασθει για συκοφαντια ή θα αυτοκατηγορηθει για δωροδοκια το ξερει ο δικηγορος του.

  12. Metoikos avatar
    Metoikos 07/05/2009 10:07:06

    ΝΔ και ΠΑΣΟΚ έπαιξαν τέλεια παράσταση χθές βράδι: "ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΣΤΗ ΠΑΠΑΓΡΑΦΗ". Ξέρει κανείς τον ορισμό της λέξης ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ;

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/05/2009 10:15:56

    @14: ψάξε να τον βρεις σε ένα πολύ καλό κείμενο σεντόνι που έχει δημοσιευθεί στο ίντερνετ πρόσφατα, σε γειτονικό μαγαζί από τούτο 'δω ...

  14. rs avatar
    rs 07/05/2009 10:19:22

    Το ξεσκέπασμα των σκανδάλων με την αποκάλυψη των μηχανισμών και των διαδρομών του χρήματος, έχει μόνο ποινική αξία. Η όπως έλεγε και κάποιο τραγούδι του Θεοδωράκη «…..ο εξευτελισμός σου να γίνει τέλειος….».
    Εδώ ταιριάζει μάλλον αντί για «σου» , το «μας» και ….. αντίδραση δεν βλέπω!
    Ο Μιθριδατισμός της κοινωνίας είναι πλέον με αναστρέψιμος.
    Το ότι τα δύο αυτά κόμματα εμφανίζονται πάλι σαν οι μόνοι διεκδικητές της εξουσίας. είναι το άκρον άωτον της ξεφτίλας.
    Και απαντά και ο κόσμος στις δημοσκοπήσεις (άλλη ξεφτίλα αυτή) ναι θέλουμε πάλι την ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ για να συνεχίσουν και να ολοκληρώσουν τον…εξευτελισμό.
    Τα σκάνδαλα επωάζονται στο θερμοκήπιο των δύο κομμάτων. Είναι μέρος του μηχανισμού τους και κατ΄ επέκταση της πολιτικής τους . Κανένας που συμμετέχει σ΄ αυτά δεν είναι αμέτοχος. Όλοι γνωρίζουν πως πληρώνονται τα κομματικά στελέχη πως κινείται ο κομματικός μηχανισμός και πώς….μεταφέρονται οι χειροκροτητές στις πολιτικές και όχι μόνο συγκεντρώσεις.
    Όπως και όλοι ελπίζουν κάποτε να συμμετάσχουν στο «μεγάλο φαγοπότι».
    Αντί λοιπόν να κάνουν πολιτικό «χαρακίρι» εμφανίζονται ξανά σαν σωτήρες. Με τα ίδια άτομα και τους ίδιους μηχανισμούς, που δεκαετίες τώρα σύλησαν το κράτος.
    Και φυσικά να μην μιλήσουμε για …ιδεολογίες!!!

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/05/2009 15:15:00

    @18: σεμνά και κυνοβουλευτικά για απόσβεση των κρούσεων ...

  16. Lavazza avatar