#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/04/2010 09:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απελπισμένες κινήσεις αντιπερισπασμού από τον Γιώργο



Το κλίμα είναι πολύ βαρύ στην κυβέρνηση και το ΠΑΣΟΚ και για το λόγο αυτό ο Γ. Παπανδρέου επιχειρεί με δύο κινήσεις να προλάβει τα χειρότερα:

1. Η πρώτη κίνηση έχει να κάνει με τη στροφή στην καθημερινότητα και με προσπάθεια να φουλάρουν οι μηχανές. Την Τρίτη συγκαλείται υπουργικό συμβούλιο με θέμα τον Καλλικράτη, ένα θέμα που θα προκαλέσει σίγουρα αντιδράσεις. Εκεί ο πρωθυπουργός αναμένεται να θέσει προς των ευθυνών τους υπουργούς, θα τους ζητήσει περισσότερη δουλειά και περικοπές από παντού ενώ θα βγάλει την «κόκκινη κάρτα» σε ορισμένους με φόντο έναν πιθανό ανασχηματισμό το Μάιο.

2. Η δεύτερη κίνηση θα έχει να κάνει με το επικοινωνιακό κομμάτι. Επίθεση στη ΝΔ για τα προηγούμενα χρόνια, ίσως και νέα εξεταστική, «αποκαλύψεις» για μια σειρά από σκάνδαλα όπως της Siemens, μπαράζ συνεντεύξεων και δηλώσεων στελεχών ότι το ΔΝΤ δεν είναι… δαίμονας όπως είπε και ο Στρος Καν. Επίσης, επικοινωνιακή διαχείριση θεμάτων όπως οι περικοπές οι οποίες θα πασπαλιστούν με ολίγο εθνικό καθήκον, θυσίες και άλλα τέτοια απίστευτα που δεν γεμίζουν στομάχια αλλά μόνο αυτιά.

Έτσι θα προσπαθήσει ο πρωθυπουργός να σπρώξει το χρόνο μέχρι τα μέσα Μαΐου οπότε και θα γίνει η πρώτη εκταμίευση από το δάνειο των 40-45 δις ευρώ.

Υπάρχει και το καλό σενάριο να μη ληφθούν επιπλέον μέτρα στο δημόσιο και περικοπές στον ιδιωτικό τομέα. Όλα να πάνε το 2011 απλά τους επόμενους μήνες να πουληθούν τα ασημικά, όπως ακίνητα και εταιρείες ενώ θα κλείσουν δεκάδες οργανισμοί και θα απολυθούν χιλιάδες υπάλληλοι.

Οι πληροφορίες που έρχονται κάνουν λόγο για ανακοίνωση τον Ιούνιο, με την εαρινή έκθεση της Κομισιόν, της παράτασης για ένα ακόμη χρόνο (από 3 σε 4 χρόνια) της προθεσμίας για μείωση του ελλείμματος κάτω από 3%. Αυτό πρακτικά δεν βοηθά τον κόσμο διότι θα δημιουργηθεί ένα τετραετές πρόγραμμα σταθερότητας (η ανάπτυξη μας άφησε χρόνους), επομένως σκληρή λιτότητα για άλλα 3,5 χρόνια και βάλε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 26/04/2010 09:45:54

    Εχετε δεί ποτέ σας ποντικό στη φάκα; Μές την απόγνωση,τον πανικό και την απελπισία,κάνει σπασμωδικές κινήσεις,χτυπώντας στα σύρματα.Ενώ διαισθάνεται την τραγική του μοίρα.

    • Kostas avatar
      Kostas @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 26/04/2010 11:20:19

      Αγαπητέ Σπάρτακε,
      Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει, αλλά στην φάκα είμαστε εμείς (εννοώ όλοι μας, όλοι μαζί). Η μοίρα όλων μας θα είναι τραγική αν δεν πετύχουμε ως χώρα να βγούμε από το αδιέξοδο που είμαστε σήμερα.

      Και ελπίζω ο Σαμαράς να βρει ένα τρόπο να συννενοηθεί με τον Παπανδρέου (και το αντίστροφο). Απαιτείται συναίνεση και συστράτευση. Δεν υπάρχει χρόνος για άσκοπες κόντρες μεταξύ των κομμάτων.

      Αλλιώς η γενία της μεταπολίτευσης θα κάνει πολύ άσχημα γηρατειά, η γενιά το 40-50άρηδων θα χάσει τα αυγά και τα πασχάλια, ενώ ένα μέρος της δικής μου γενιάς των 35αρηδων +- 5, θα αρχίσει να αναζητά διεξόδους σε άλλες πολιτείες. Οι 20αρηδες θα φύγουν έτσι και αλλιώς σε άλλες χώρες είτε ως νέοι επιστήμονες είτε ως εργάτες (αναλόγως προσόντων).

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Kostas 26/04/2010 12:47:00

        Στη φάκα είμαστε πράγματι κι εμείς,αλλά μόνο ως τυράκια.Δηλαδή,ως προιόν που έχει ήδη αποκοπεί από κάθε ίχνος ζωής,αφού απεμακρύνθη ως πρωτογενής ύλη από τον ζωογόνο μαστό.Το θέμα είναι,ότι τώρα στην φάκα βρίσκεται και κάποιος απ'όλους αυτούς που μας στέγνωσαν.Ασφαλώς και λοίπουν πολλοί ακόμα.Θλίβομαι πράγματι γιά τη γενιά των 30δων,40δων,50δων και γιά όλους αυτούς που εμπιστεύθηκαν και στήριξαν ένα τέτοιο σύστημα.Ευθύνες,έχουμε όλοι Kοstas,μα περισσότερο εμείς, οι λίγο πιό παληοί.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2010 10:21:00

    ΑΜΑΡΤΩΛΗ ΧΩΡΑ ΜΕ ΑΓΙΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΦΗΤΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ.

    ΠΠ

  3. aristotelis avatar
    aristotelis 26/04/2010 10:27:37

    Πάντως δυστυχώς, από τα συμπεράσματα που προκύπτουν από τις χθεσινές εκλογές του ΤΕΕ, προκύπτει αυτά που συζητάμε εδώ δεν έχουν περάσει ακόμα στο ευρύ κοινό...Διόρθωστε με, αν κάνω λάθος αλλά μου φαίνεται ότι το ΠΑΣΟΚ ακόμα είναι κυρίαρχο στην πολιτική σκηνή. Πολλοί φίλοι μου και γνωστοί (με αυξημένο δείκτη ευφηίας) θεωρούν ακόμα υπεύθυνο τον Καραμανλή...

  4. ataktos avatar
    ataktos 26/04/2010 10:37:05

    ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΤΗΣ ΕΛΒΕΤΙΑΣ Ο Γ.ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΤΟΥ.
    ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
    ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ
    ΑΥΤΗ Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΥΓΕΙΑΣ
    Η ΚΥΡΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
    ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ
    ΚΛΠ ΚΛΠ..
    ΗΛΘΕ Η ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ ΕΛΒΕΤΟΥ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ
    ΔΩ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΥΓΕΙΑΣ
    ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
    AΥΤΟΣ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
    Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ..........

    ΤΟΤΕ Ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΚΡΥΦΟΓΕΛΑΕΙ.

    - ΓΙΑΤΙ ΓΕΛΑΣ ?? ΤΟΝ ΡΩΤΑΕΙ Ο ΕΛΒΕΤΟΣ

    - ΜΑ ΚΥΡΙΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΕ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΥΡΓΟ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΘΑΛΑΣΣΑ....

    - ΜΗΝ ΓΕΛΑΣ, ΤΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΕΛΒΕΤΟΣ, ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΣΥ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΣΟΥ

    ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ, ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ,........ ΕΓΩ ΔΕΝ ΓΕΛΑΣΑ............ ! ! !

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2010 10:37:42

    Το ΠΑΣΟΚ στην κυβερνηση και ο Λαος στην Εξουσια.. Η Ελλαδα ανηκει στους Ελληνες (ΑΓΠ)...

    ΔΝΤ στην κυβερνηση και ο Λαος στον παγκο και γυψο. Η Ελλαδα ανηκει στις "αγορες".

    ΠΠ

  6. Κρης avatar
    Κρης 26/04/2010 10:47:48

    Την Αμερικάνικη υπηκοότητα την έχει ακόμη ;

    Ο Γιώργος Παπανδρέου
    και η αμερικανική υπηκοότητα
    20/09/09 22:00
    http://www.diavatirio.com/blog/files/de91eff452ef660f1559ea86033ccf44-10.php

  7. F avatar
    F 26/04/2010 10:48:39

    Ἔχετε ἐνημερωθεῖ γιὰ τὴν κοινὴ (!!!) συνεδρίαση Ἑλληνικοῦ καὶ Τουρκικοῦ ὑπουργικοῦ συμβουλίου (ἐν Ἀθήναις, ναί) στὰ μέσα Μαϊου κατὰ τὴν ἐπίσκεψη Ἐρντογάν; Πρὀκειται γιὰ τὴν ἐσχάτη ὑποτέλεια καὶ οὐσιαστικὴ παράδοση τῆς χώρας στοὺς νεοοθωμανούς, φυσικἀ μὲ τὶς εὐλογίες τῶν προδοτῶν τοῦ ΕΛΙΑΜΕΠ καὶ λοιπῶν...

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/04/2010 10:53:32

    Να δούμε ποιό Σαββατοκύριακο θα μας ξεφουρνίσει την ...υποτίμηση. Και αυτό άκουσα πρωί πρωί...

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2010 11:01:08

    ο ΓΑΠ ειναι ολιγον πρωθυπουργος. Μονος του αποφασισε για τον κουβα των πρηγουμενων μαζι με τον Πωλσον. Θ αποφασισει και για τα Σκοπια και το ΑΙγαιο μονος του? Καλα ρε παληκαρι μου... Βουλη δεν εχουμε ??? Ουτε ο Παπαδοπουλος δεν εποφασιζε ετσι για το μελλον του κρατους. Ρε παληκαρι μου καταφερες μονος σου να ριξεις στο 1.32 το Ευρω... το πηρες χαμπαρι? Δε στο ειπαν? Ο Σοιμπλε μιλαει τη γλωσσα της αληθειας. Εσυ τι γλωσσα μιλας?

    Να πας σαν καλο παιδι στη Βουλη να εξηγησεις και να ζητησεις στηριξη απ ολους και εφοσον εισαι Χρεοσωτηρας μας να σου αναρτησουν και καδρο. Σαν Ελληνας πολιτης θελω να γνωριζω την επισημη θεση των 300 στους μηχανισμους που μας βαζεις και ν ακουσω τα επιχειρηματά τους. Τελος να ψηφισουν εστω αυτοι για εμενα. Δε θελω δημοψηφισμα διοτι το θεωρω επικινδυνο αυτη την περιοδο....

    ΠΠ

  10. t avatar
    t 26/04/2010 12:05:22

    Υποτίμηση?... πως θα γίνει? Μέσω ευρωδραχμής?

  11. t avatar
    t 26/04/2010 12:11:39

    Euro down after Greek call for aid package (AP)

  12. t avatar
    t 26/04/2010 12:32:47

    Tα spreads εκτινάσσονται στις 630(!) μονάδες, σημειώνοντας νέο ιστορικό υψηλό. Η απόδοση του 10ετούς ομολόγου διαμορφώνεται σε 9,5%

  13. George Poulos avatar
    George Poulos 26/04/2010 15:50:58

    Δύο φορές ο Ελληνικός λαός είπε να δόσει και σε σας την εξουσία μία με Μητσοτάκη και μία με Καραμαλή και είδαμε και πάθαμε.
    Και οι δύο προαναφερόμενοι βρίσκοντε εντός των τοιχών και γιαυτό δεν έχετε καμία τυχη.

  14. otiprepei avatar
    otiprepei 27/04/2010 02:55:34

    Εξήγησε τι ακριβώς κάνουν τώρα οι 100 βουλευτές της ΝΔ.
    Το τι κάνουν οι ΠΑΣΟΚ το ξέρουμε. προδίδουν τη χώρα, μας ξεπουλάνε, μπλα μπλα μπλα... η ΝΔ?