#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/02/2011 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απελπισμένα κρατικοδίαιτα παπαγαλάκια προσπαθούν να σώσουν την κυβέρνηση



Αν απορούσατε γιατί τα delivery boys της κυβέρνησης που έχουν μαζευτεί στο Mega, κι όχι μόνο, τις τελευταίες ημέρες είχαν ξεσαλώσει και υποστήριζαν αναφανδόν την πολιτική του κ. Παπανδρέου, θα καταλάβατε μετά την αποκάλυψη της συνάντησης του πρωθυπουργού με τον Σταύρο Ψυχάρη. Αν και δεν πρέπει να δαιμονοποιούνται τέτοιες συναντήσεις, αυτό που συμβαίνει στο Mega, το Βήμα και σε άλλες εφημερίδες δεν έχει ίσως προηγούμενο.

Ακόμη και χθες στο Mega προσπαθούσαν να μας πείσουν πόσο δραματικές ήταν οι εξελίξεις και η “κόντρα” κυβέρνησης – τρόικας. Μας είπαν ότι ο καημένος ο Γ. Παπακωνσταντίνου είναι αυτός που έχει επωμισθεί το project της σωτηρίας της χώρας και δέχεται πιέσεις ενώ ο παρουσιαστής κ. Στραβελάκης μας έκανε μαθήματα οικονομίας λέγοντας “όσο κι αν κοπούν οι μισθοί και οι συντάξεις αν δεν γίνουν αποκρατικοποιήσεις το χρέος θα αυξάνεται”.

Δηλαδή έπρεπε να φτάσουμε ως εδώ για να το καταλάβουν οι φωστήρες της ενημέρωσης ότι το μείγμα πολιτικής που ακολουθεί η κυβέρνηση μπορεί να μειώνει το έλλειμμα γονατίζοντας τους πολίτες αλλά εκτοξεύεται το χρέος. Τότε που η χώρα βοούσε για λάθος πολιτική γιατί το Mega δε μας έκανε οικονομικά μαθήματα;

Βγήκε και ο ανταποκριτής από τη Νέα Υόρκη να μας πει ότι πηγές από εκεί λένε ότι η Τρόικα κατάλαβε το λάθος της και θα διορθώσει την κατάσταση αποφεύγοντας πλέον να δίνει συνεντεύξεις. Είπαν ότι έκαναν... λάθος, δεν κατάλαβαν καλά ότι έπρεπε να περιμένουν τον κύριο υπουργό να μιλήσει για τις αποκρατικοποιήσεις με νούμερα.

Δηλαδή όλο αυτό το χάλι που παρουσιάζει η κυβέρνηση έγινε από ένα... λεκτικό λάθος τη Τρόικας.

Αυτά λοιπόν προσπαθούν να πασάρουν στον κόσμο και να τον πείσουν ότι η κυβέρνηση έχει αγαθές προθέσεις και δε θα ξεπουλήσει αλλά θα αξιοποιήσει περιουσία.

Ομως, τα βασικά ερωτήματα παραμένουν εδώ και μήνες αναπάντητα:

Όταν υπέγραφαν το Μνημόνιο το Μάιο μας έλεγαν ότι θα κάνουμε θυσίες αλλά σιγά – σιγά θα μειωθεί το έλλειμμα, θα μειωθεί το χρέος, θα βγούμε στις αγορές και θα ανακάμψουμε. Τι προέκυψε τώρα και πρέπει να τα ξεπουλήσουμε όλα; Δεν ήξεραν τότε;
Εδώ και μήνες αλλάζουν τα μνημόνια σαν τα πουκάμισα, παίρνουν νέα μέτρα, ανακοινώνουν κι άλλες περικοπές. Μέχρι που θα πάει αυτή η κατάσταση; Πότε δηλαδή θα σταματήσει το γαϊτανάκι των μέτρων και των αναθεωρήσεων και πότε θα μας πουν αν η χώρα θα ανακάμψει επιτέλους;
Υπάρχει κάποιος στην κυβέρνηση που να έχει τα κότσια να μας πει ότι κυβερνά η τρόικα και επ' αυτού δεν υπάρχει αμφιβολία; Οι λεονταρισμοί είναι καθαρά επικοινωνιακοί κι ακόμη κι αν κοπούν οι συνεντεύξεις η ουσία είναι άλλη. Ότι η Ελλάδα χορεύει στους ρυθμούς των ξένων σαν την... Πάτι στις συναυλίες που δίνει και γίνεται χαμός.
Και το τελευταίο ερώτημα για την ακίνητη περιουσία. Από την αρχή της ανάληψης της εξουσίας στο ΠΑΣΟΚ γνώριζαν ότι το κράτος έχει περιουσία ύψους 300 δισ. ευρώ. Εκαναν τίποτε για να καταγράψουν και να ξεκαθαρίσουν αυτή την περιουσία ώστε να έρθουν επενδυτές και να προχωρήσει η αξιοποίηση κάποιων ακινήτων; Δεν έκαναν τίποτε, άφησαν το χρόνο να περάσει, απαξίωσαν την ΚΕΔ και τώρα που η τρόικα τους διατάσσει τρέχουν να βρουν τι θα πουλήσουν και τι θα αξιοποιήσουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. trans avatar
    trans 14/02/2011 10:49:42

    Απόλυτα σωστή τοποθέτηση

  2. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 14/02/2011 10:50:24

    Η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΠΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ PROJECT THΣ ΣΥΜΜΟΡΙΑΣ.
    ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΕΧΟΥΝ .
    ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΙΑ ;

  3. Σελάνος avatar
    Σελάνος 14/02/2011 10:50:57

    ΡΕ ΣΥ ΧΑΤΖΗ ΠΑΠΑΓΑΛΑΟΥ ,
    ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ..
    ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΚΤΡΑΠΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/02/2011 10:51:30

    Στημένο θέατρο από την Έκθεση στην ΔΕΘ το 2008.
    Προσβάλλουν την νοημοσύνη μας.
    Συναίνεση ΜΗΔΕΝ κάτω από τέτοια κοροϊδία.

    Κι ας λέει ό,τι θέλει η σοβαρή upper class. Αν θέλουν ctrl alt del, αλήθεια, Σύνταγμα, και λιτότητα, κόβω το φαϊ και δίνω ότι έχω . Ειδεμή, είμαι εκτός.

    • Misha avatar
      Misha @ archaeopteryx 14/02/2011 10:54:22

      Αρχαίε, ΕΤΣΙ!
      Ούτε σταγόνα συναίνεση στους Τσολάκογλου

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ archaeopteryx 14/02/2011 13:12:39

      Σωστός. Η αντίδραση όμως πρέπει να είναι δυναμική. Οι τράπεζες είναι που τους καίνε. Αναληψεις μαζικές να τρέχουν και να μην φτάνουν .

  5. Στέργιος avatar
    Στέργιος 14/02/2011 11:00:15

    Μα γιατί εξακολουθείτε και βλέπετε MEGA;

    Είναι σαν να βλέπετε 902 και να περιμένετε κριτική κατά τού ΚΚΕ!

  6. Misha avatar
    Misha 14/02/2011 11:05:25

    Και για να μη ξεχνιόμαστε : Ο ΝΤΕΡΟΥΖ (που ζήτησε με ιταμό, χυδαίο και προκλητικό ύφος το ξεπουλημα νησιών ) ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΗΣ ΕΕ, όχι του ΔΝΤ.

    ΕΕ και ευρω δε θέλαμε;

  7. katalytikos avatar
    katalytikos 14/02/2011 11:08:57

    ......Ότι η Ελλάδα χορεύει στους ρυθμούς των ξένων σαν την… Πάτι στις συναυλίες που δίνει και γίνεται χαμός. ΤΡΟΜΕΡΟ!!
    Συμβαδίζει και με την σημερινή ημέρα (Valentine day)

  8. tiramola avatar
    tiramola 14/02/2011 11:09:16

    Πάει πολύ το κόμμα των Βατοπεδινών να ζητάει και τα ρέστα.
    Έλεγε ο πατριώτης Σαμαράς από τον Ιούλιο...
    "Υπολογίζεται ότι ένα σύνολο 50 δισεκατομμυρίων μπορεί να βρεθεί τα επόμενα δύο χρόνια από εμπορική αξιοποίηση μικρού μέρους της ακίνητης περιουσίας και την τολμηρή προώθηση ενός ολοκληρωμένου προγράμματος αποκρατικοποιήσεων".
    Είναι στην ίδια συνέντευξη που ο Σαμαράς ανακοίνωσε ότι μπορούσε να μηδενίσει το έλλειμμα της χώρας σε ένα χρόνο.
    Αυτό που δε λέει ο Σαμαράς είναι πως η Τρόικα δεν προτείνει κάτι διαφορετικό, από αυτό που είχε προτείνει κι εκείνος λίγο καιρό πριν.
    Η τρόικα ζητά από την κυβέρνηση αυτό που ζητούσε ο ίδιος.
    Όχι άλλη υποκρισία ρε σύντροφοι, έλεος...

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ tiramola 14/02/2011 11:23:37

      Εκποίηση με εκποίηση έχει διαφορά. Ο Σαμαράς δεν ψήφισε τη σύμβαση που εκχωρεί στους Τρώες το δικαίωμα να κατάσχουν ελληνική γη. Οι καλοί μας σοσιαλιστές παραιτήθηκαν από όλα τα δικαιώματά τους. Αντιγράφω από τη συγκεκριμένη σύμβαση:

      «Με την παρούσα ο Δανειολήπτης αμετάκλητα και άνευ όρων παραιτείται από κάθε ασυλία που έχει ή πρόκειται να αποκτήσει, όσον αφορά τον ίδιο ή τα περιουσιακά του στοιχεία, από νομικές διαδικασίες σε σχέση με την παρούσα Σύμβαση, περιλαμβανομένων, χωρίς περιορισμούς, της ασυλίας όσον αφορά την άσκηση αγωγής, δικαστική απόφαση ή άλλη διαταγή, κατάσχεση, αναστολή εκτέλεσης δικαστικής απόφασης ή προσωρινή διαταγή, και όσον αφορά την εκτέλεση και επιβολή κατά των περιουσιακών στοιχείων του στον βαθμό που δεν το απαγορεύει αναγκαστικός νόμος» (άρθρο 14, παρ. 5 της δανειακής σύμβασης).

      Όπως αντιλαμβάνεσαι είναι τελείως διαφορετικό να σύρεσαι σε εκποίηση φιλέτων, παραλίας νησιών κλπ (δεν τα λέω εγώ, ο Τράα τα είπε) υπό το βάρος της υπογραφής σου στο τερατούργημα αυτό και είναι τελείως διαφορετικό από θέση ισχύος που απορρέει από την εθνική κυριαρχία, να διαπραγματεύεσαι την αξιοποίηση της εθνικής σου περιουσίας.

      Όπως λέει και ο λαός, ''την υπογραφή σου και το πιπί σου πρέπει να ξέρεις που τα βάζεις''

    • SKAIs avatar
      SKAIs @ tiramola 14/02/2011 11:28:58

      Επειδή το "λεφτά υπάρχουν" απευθυνόταν κυρίως σε ηλιθίους, θέλω να προσπαθήσεις να καταλάβεις τούτο:

      Μετά την υπογραφή του μνημονίου το χρέος της Ελλάδος αυξήθηκε σημαντικά, και υπολογίζεται ότι σε 2 χρόνια θα είναι στο 160% του ΑΕΠ.
      Άρα το μνημόνι αντί να λύσει το πρόβλημα το μεγάλωσε. Και σου λένε τώρα, πούλα για να γλιτώσεις από το χρέος. Δηλάση πούλα τα ασημικά για να γλιτώσεις.

      Σύντροφε, ένα είναι σίγουρο όσο "λεφτά υπάρχουν" και αν είσαι! Ο Σαμαράς ποτέ δεν εννούσε όλα αυτά που λες΄και μάλιστα την χρονική στιγμή που τα είπε: 1 χρόνο πριν και χωρίς μνημόνιο.
      Διάβασε και αυτό για να είσαι πλήρως ενημερωμένος ΠΑΣΟΚΟΣ!
      http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2011-02-14-00-36-38-2011021433554/

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 14/02/2011 11:31:45

      Μιλάει ο τιραμόλα!

      το καλαμπόκι του Αθανασόπουλου
      Ο Κοσκωτάς
      Η Ελλάδα στους Έλληνες
      Ο ιδρυτής των χαχόλων
      H ανάπτυξη Αρσένη
      Τα παμπερς
      Το ροζ κωλόσπιτο
      Οι αγροτικοί συνεταιρισμοί
      Τα υποβρύχια και τα βαγόνια του Σημίτη
      Οι ψηφιακές παροχές
      Η χορηγία του Μαντέλη
      Τα λεφτα που υπάρχουν
      Οι 200.000 πρασινες θέσεις
      Το φωτοβολταϊκό στην Πτολεμαϊδα
      Η διάλυση της ΔΕΗ
      Η Παιδεία από ΓΑΠ σε δια βίου ... τι κάνει δια βίου;

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ archaeopteryx 14/02/2011 11:35:42

        Και μην ξεχάσω... Αν σήμερα μειώσουμε μισθούς, αν σήμερα βάλουμε φόρους...πώς το είπε; Φαύλος κύκλος της κατάρρευσης;
        Βρε δεν ντρέπεστε; Ψεύτες και κλέφτες κατ επάγγεlμα και κατ εξακολούθηση;

        Σκατά οι Ινδοί του Μαγκίνα, σκατά τα δομημένα ομόλογα. Το άλλοθί σας είναι τα σκατά των άλλων. Άλλοθι;!

        • Misha avatar
          Misha @ archaeopteryx 14/02/2011 11:51:47

          Aρχαίε, το ΑΠΥΘΜΕΝΟ ΘΡΑΣΟΣ έχει γινει το νο 1 χαρακτηριστικό των φαιοπρασινων τρωκτικών της εξουσίας .

          Τύποι σαν τον Τιραμόλα θέλουν καρφίτσωμα στον τοίχο για να βλέπουν οι επόμενες γενιές την αντιστροφη εξέλιξη,πώς από το «ψωμί, παιδεία , ελευθερία» καταντάει ο άνθρωπος σε κτήνος της αγοράς.

        • tiramola avatar
          tiramola @ archaeopteryx 14/02/2011 12:08:19

          Έγινες βασιλικότερος του βασιλέως...
          Το πράγμα μιλάει μόνο του, δεν μπορείτε να κοροιδέψετε κανένα.
          Εκτός αν δεν ξέρεις να διαβάζεις ελληνικά...

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ tiramola 14/02/2011 12:16:44

            Η έκφραση δεν είναι να "διαβάζεις" είναι "να μιλάς", και σημαίνει τουλάχιστον 500 χιλιάρικα σε φάκελο.

            Τα δικά μου πολιτικά είναι "μην με κλέβετε" και "μην με δουλεύετε", και δεν ήμουν βασιλικός, αλλά αρχίζω και το ...σκέφτομαι... Μήπως μου βγαίνει πιο φτηνά... Για να δούμε... Πόσα χρόνια Γλυξμπουργκ... Πόσα χρόνια Παπανδρέου... τι έχει στοιχίσει παραπάνω...

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ archaeopteryx 14/02/2011 12:57:44

        To τραίνο Μεσολόγγι -Αγρίνιο.(Στρώσανε γραμμές και τραίνο δεν υπάρχει).

    • blue nile avatar
      blue nile @ tiramola 14/02/2011 11:32:36

      Με τη μόνη διαφορά ότι αυτή τη στιγμή εκποιούμε τη περιουσία μας.
      Έχουμε χάσει κάθε ίχνος διαπραγματευτικής ικανότητας στο πόσα μπορείς να αποκομίσεις πουλώντας κερδοφόρους οργανισμούς ή πλουτοπαραγωγικές πηγές.
      Οι αγοραστές ή οι επενδυτές σου πρέπει να είναι εγκεκριμένοι από το ΔΝΤ και την ΕΕ.
      Σκέφτηκες ποτέ γιατί ναυάγησε η περιβόητη υπόθεση του Αστακού?
      Απλά τα αφεντικά του ΓΑΠ δεν έδωσαν συγκατάθεση.
      Σε αυτό στο σημείο φτάσατε τη χώρα υπογράφοντας το κατάπτυστο μνημόνιο.
      Ούτε την περιουσία της να μην μπορεί να διαχειριστεί.
      Όμως ο καιρός δεν είναι μακρυά .
      Η εξαθλίωση που επιβάλετε στην κοινωνία άρχισε ήδη να πυροδοτεί αναξέλεγκτες αντιδράσεις.
      Με όλη τη στήριξη των ΜΜΜ και του κρατικοδίαιτου κατεστημένου που εσείς έχετε εκθρέψει και θεριέψει το μόνο που θα καταφέρει ο ΓΑΠ είναι να φύγει αξιοπρεπώς με αεροπλάνο χωρίς να χρειαστεί να δραπετεύσει με ελικόπτερο.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ tiramola 14/02/2011 12:41:21

      To ιδιο ακινητο πιανει αλλη τιμη σε μια ανθουσα οικονομια ή εστω στασιμη και αλλη τιμη σε μια συρρικνουμενη.Η "εσωτερικη υποτιμηση" εκτος απο τους μισθους θα ριξει και τις τιμες της ακινητης ιδιοκτησιας.

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 14/02/2011 15:32:10

      Τιραμόλα, αντί να κρυφτείς από ντροπή υποστηρίζεις τους προδότες της Κυβέρνησης?

    • athorivos avatar
      athorivos @ tiramola 14/02/2011 17:26:09

      περαστικα σου τιραμολα!!!
      συνεχισε να ψηφιζεις σοσιαΛΗΣΤΕΣ!!!! ΕΥΓΕ!!!! Μαλλον ζεις σε αλλη χωρα και σε αλλο τοπο!!!
      ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ!!
      ΥΠΟΒΡΥΧΙΑ!!!
      ΔΥΟ ΥΠΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΑΣΟΚ!!!
      ΡΟΔΙΝΗ ΚΟΥΤΣΟΓΙΩΡΓΑΣ!!! Το θυμασαι?
      ΣΟΦΟΥΛΗΣ ΔΕΗ 500 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΕΚΑΝΕ ΔΩΡΟ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΌ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΕΑΣ ΤΟΤΕ ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ!!! Το θυμασαι?
      ΡΟΖ ΒΙΛΑ!!! ΑΣΤΡΟΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΜΑΓΙΣΣΕΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΣΑΝ ΤΗ ΧΩΡΑ!!! Το θυμασαι??
      ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΘΥΜΙΣΩ: 800.000 ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΨΗΦΙΖΕΙΣ!!
      Α Ν Τ Ε Γ Ε Ι Α Τ Ω Ρ Α!!!!!!!

  9. salmonellas avatar
    salmonellas 14/02/2011 11:12:59

    Το πολιτικο παιχνιδι παιζεται μεχρι τελους. Σημασια εχει να μπορεις να καταλαβαινεις απο που κρατα η σκουφια του καθενος που εχει ρολο στα μηντια.

  10. kakofonix avatar
    kakofonix 14/02/2011 11:16:57

    Ο τρόπος αντίδρασης και οι μεταλλάξεις της ΥΕΝΕΔ του μνημονίου είναι... μνημειώδεις!

    Δεν πέρασε μια μέρα που να monblanc έγλυφαν γλοιωδέστατα το μονόδρομο του μνημονίου και βάφτιζαν γραφικό όποιον διαφωνούσε με τους Τρώες.

    Απορώ πώς αυτό το δελτίο έχει ακροαματικότητα.

  11. Rote Phane avatar
    Rote Phane 14/02/2011 12:10:55

    Οσο για το αν υπαρχουν τα λεφτα κε. Αρχαιοπτερυγα και βεβαια υπαρχουν:
    600 δις Ευρωπουλα ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΑΤΡΙΩΤΩΝ (Υπουργων τε και μη)στην HELVETIA.

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ Rote Phane 14/02/2011 13:50:58

      Και δηλαδή τι θα ήθελες οι εφοπλιστές , οι βιομήχανοι, και οι επιχειρηματίες που δουλεύουν στο εξωτερικό να φέρουν τα χρήματά τους εδώ και να τρέχουν να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες ?
      Οσο για τούς πολιτικούς, τα ντόπια λαμόγια, και λοιπούς δεν χρειάζεται να τα φέρουν πίσω αυτοί, αρκεί η πολιτική βούληση να τους βρούν κι αν είναι παράνομοι να τους χώσουν μέσα. Τα λοιπά περί πατριωτών κλπ είναι κουβέντες , για να βρισκόμαστε σε δουλειά...

  12. tiramola avatar
    tiramola 14/02/2011 12:29:43

    Διάβαζε, τάδε έφη Σαμαράς...
    “Υπολογίζεται ότι ένα σύνολο 50 δισεκατομμυρίων μπορεί να βρεθεί τα επόμενα δύο χρόνια από εμπορική αξιοποίηση μικρού μέρους της ακίνητης περιουσίας και την τολμηρή προώθηση ενός ολοκληρωμένου προγράμματος αποκρατικοποιήσεων. Κι αυτά τα ρευστά κεφάλαια μπορούν να τα εξασφαλίσουν άμεσα σύγχρονες μορφές προχρηματοδότησης, το λεγόμενο bridge financing. Αυτό θα επιφέρει σημαντική μείωση του δημοσίου χρέους, αλλά και απαλλαγή από την ανάγκη «ενέσεων ρευστότητας», που σήμερα μας προσφέρει μόνον ο Μηχανισμός Στήριξης. Έτσι θα καλύψουμε τις δανειακές ανάγκης των αμέσως επομένων ετών και θα έχουμε καθαρή μείωση χρέους τουλάχιστον κατά 10% (30 δισεκατομμύρια). Κι αντί θα περιμένουμε να βρεθούμε, μετά από αιματηρές θυσίες, με 140-150% χρέος προς ΑΕΠ μετά από τέσσερα χρόνια (όπως προβλέπει σήμερα το Μνημόνιο), θα βρεθούμε με 110% μετά από δύο χρόνια, ταυτόχρονα με μηδενικό ή ελάχιστο έλλειμμα και με ανάπτυξη”.
    Τι διαφορά έχει με ότι λέει η τρόικα?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 14/02/2011 12:38:38

      Σου μοιάζω να κολλάω στο τι λένε;

      Μετά από την νίλα που πίστεψα τον ΓΑΠ στην ΔΕΘ του 2008; Χα!

      ΤΟ zero based budgeting το είχα προτείνει από μεταβατική και αναθεωρητική Κυβέρνηση 12 μηνών, ΠΡΙΝ τις εκλογές. Αντε βρες το, δεν ξέρω που είναι, κάπου στα σχόλια.

      Σημασία έχει να έχουν ΚΑΠΟΙΑ αντιστοιχία τα λόγια με τα έργα. Ειδεμή Δημοκρατία "μηδέν"

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 14/02/2011 12:40:53

      Και προτιμώ να τα ακούω από δημοκρατικά εκλεγμένο Έλληνα, και όχι από Βέλγες αδερφές (για να μην πάρουν οι Ελληνίδες αδερφές το πολιτικό κόστος)

      Όσο για την Πρασινη Ανάπτυξη, θα έχετε την τύχη του Κόμικαλ Άλι. Και ιδίου επιπέδου σοβαρότητας.

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ tiramola 14/02/2011 13:03:37

      Δεν απαντάς επί της ουσίας, αλλά που να απαντήσεις. Τέτοια ντροπή ούτε στο mega δεν ξεπλένεται...

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 14/02/2011 13:17:00

      @κακοφωνίξ
      Χαιρετίσματα αδερφέ...
      Σε τι να απαντήσω?
      Στις μπαρούφες, ότι ο ένας ο "πατριώτης" νοικιάζει και ο άλλος ο "πουλημένος" πουλάει?
      Με την επικοινωνία της κάλπικης οργής θα ασχοληθώ?
      Ελληνικά ξέρεις να διαβάζεις πατριώτη?

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ tiramola 14/02/2011 13:41:04

      @tiramola
      Και το ΠΑΣΟΚ τι απάντησε τότε ? Σου είναι εύκολο να το βρείς φαντάζομαι . Μου θυμίζεις τους Δαμανακοανδρουλάκηδες, που πάντα έχουν δίκιο, και στο ΚΚΕ, και στον Συνασπισμό, και στο ΠΑΣΟΚ, και ποιός ξέρει που αλλού στο μέλλον...

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/02/2011 12:35:35

    Χαμήλωσε τον φορολογικό συντελεστή, μείωσε το κράτος, ξεφορτώσου τους κρατικοδίαιτους (που ζούν απο την υψηλό φορολογικό συντελεστή), κλαατάργησε τα 2/3 των Δημοσίων "φορέων", φυλάκισε 3-4 σεσημασμέονους, διώξε ΟΛΗ την τοπική αυτοδιοίκηση (όπως έχει προκύψει), άλλαξε το Σύνταγμα να έχει λέγειν ο φορολογούμενος για το πόσα λεφτά δίνει και που πάνε, και όοοοολα λύνονται. Μην είσαι σίγουρος ΟΥΤΕ για το ποσό των 600, ούτε για το που είναι.

  14. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 14/02/2011 12:39:31

    Ολη η επιχιερηματολογια του ΠΑΣΟΚ για οσα κανει ειναι οτι "δεν ηξερε" οταν ειπε το "λεφτα υπαρχουν".
    Ακομη και αν το δεχθουμε αυτο οταν υπεγραψε το μνημονιο ηξερε πλεον τα παντα.Και ξεροντας μας ειπε οτι χρειαζονται οι θυσιες αυτες μεχρι το 2013 και μετα βγαινουμε στις αγορες και τερμα.
    Τι τσαμπουναει τωρα για αξιοποιησεις και αναδιαρθρωσεις και επιμηκυνσεις;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ψυχραιμια 14/02/2011 12:43:26

      έλα βρε ψυχραιμία και είσαι έξυπνος άνθρωπος... 300 δις ή 350 δις, σε αυτό τ περιβάλλον με διαλυμένη απο φαύλες επιδοτήσεις οικονομία... Πολλοί εδώ φωναζαν, ΠΡΙΝ τις εκλογές ότι δεν είναι ...αειφόρα κατάσταση 8)

  15. zackii avatar
    zackii 14/02/2011 13:05:07

    Αυτό που θάπρεπε να σας απασχολεί δεν πρέπει να είναι η μειοδοτική κυβέρνηση που το έχουμε συζητήσει 1000 φορές αλλά γιατί η ΝΔ δεν ανεβαίνει χιλιοστό παράτο ότι συμβαίνει. Αυτό θα πρέπει να παραδεχτούμε ότι είναι παγκόσμια πρωτοτυπία. Αλλά και πανεύκολο να εξηγηθεί. Ο λόγος είναι όχι το παρελθόν και τα λάθη που έγιναν αλλά δυστυχώς το παρόν.
    Τι λέει λοιπόν η ΝΔ προς το δοκιμαζόμενο πολίτη που ψάχνει μιά ελπίδα, ένα φως στο τούνελ? Μα...απολύτως τίποτα. Γενικότητες και τίποτε άλλο. Ανάπτυξη, διαφορετικά μείγματα, και και και. Δηλαδή κάτι που το λένε ...όλα τα κόμματα.
    Πως θα γίνουν αυτά? Ποιός θα επενδύσει σε μιά φαληρισμένη χώρα? Κανείς και το ξέρουν όλοι.
    Εδώ θέλει συγκεκριμμένα πράγματα. Μείωση φορολογίας, αυξήσεις -γιατί αν δεν βγει ο κόσμος στην αγορά δεν πρόκειται να αναπτυχθεί τίποτα και επομένως κανείς δεν θα επενδύσει σε χώρα με ελάχιστη κατανάλωση και πολλά άλλα που ...οι φωτεινοί εγκέφαλοι μας έχουν απαγορεύσει...και να λέμε γιατί δεν συμφέρουν τα αφεντικά όλων - και όταν λέω όλων εννοώ όλων.
    Και βγαίνει και ο κος Σταικούρας και μας λέει ότι η ΝΔ δεν λέει να πουλήσουμε...αλλά να παραχωρήσουμε την εκμετάλλευση ΔΥ σε ιδιώτες έναντι ενοικίου φυσικά. Σοβαρά κε Σταικούρα? Μπορείτε να μου αναφέρετε έστω και ένα παράδειγμα τέτοιου ενοικιαστού που το πρώτο που έκανε δεν ήταν η αύξηση των παρεχομένων υπηρεσιών προς τους πολίτες?
    Πιστεύετε ότι υπό τις παρούσες συνθήκες αυτό το βάρος μπορεί να το σηκώσει η κοινωνία? Αν δεν αλλάξετε μυαλά το ποσοστό δεν θα ανέβει, και εμείς θα πάρουμε γιά άλλη μιά φορά ΓΑΠ. Αυτό η δεν το καταλαβαίνετε...η το επιδιώκετε

    • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
      Δημήτριος Κοκκαλάκης @ zackii 14/02/2011 15:06:52

      Εύστοχες παρατηρήσεις - δυστυχώς.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ zackii 14/02/2011 15:24:55

      Α, είδες το βαρόμετρο (σήμερα στο Σκάϊ) της Public Issue θυγατρική της Civitas του κ. Φέσσα (ΔΝΤ κλπ).
      Ε τότε ναι είναι θεσφατο. Η ΝΔ δεν ανεβαίνει ούτε γραμμή, το ΠΑσοκ είναι το λαοπρόβλητο κόμμα, ο καταλληλότερος πρωθυπουργός της κατεχόμενης Ελλάδας κ. Παπανδρέου είναι ο πλέον λαοφιλής κλπ.κλπ. κλπ.
      Μιλάμε για σοβαρη έρευνα.

  16. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 14/02/2011 14:57:16

    Υπάρχει λύσις.

    Να κρεμασθούν οι υπαίτιοι
    Το μνημόνιο το ψήφισαν το όλον πασοκ, η Μπακογιάννη και το όλον ΛΑΟΣ του Καρατζαφέρη.
    Τη (λεόντειο)όμως δανειακή σύμβαση την υπέγραψαν δύο
    Ο Γεώργιος Ανδρέα Παπανδρέου και
    ο Γεώργιος Παπακωνσταντίνου.