#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/08/2011 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απελευθερώνουν και τους "μπάφους" για να ξεχάσουμε τα μέτρα !!!



Ο υπουργός Δικαιοσύνης, Μ. Παπαϊωάννου ανακοίνωσε την αποποινικοποίηση της χρήσης κάνναβης. Ο υπουργός Υγείας, Γ. Λοβέρδος, ανακοίνωσε ότι θα μπουν και στα νοσοκομεία μονάδες χορήγησης μεθαδόνης για την απεξάρτηση ναρκομανών. Η Φ. Γεννηματά ανακοίνωσε ότι θα δημιουργηθεί σχολείο στα κτίρια της μονάδας απεξάρτησης 18 ΑΝΩ στα Εξάρχεια.

Όλα αυτά σε μια ημέρα από τρεις υπουργούς της κυβέρνησης. Πιθανότατα να πρόκειται για σχέδιο κατά των ναρκωτικών. Το αποτέλεσμα θα κρίνει τη μεθόδευση.

Κατά τη γνώμη μας το σχέδιο της κυβέρνησης είναι άλλο. Με τα μέτρα που έχει πάρει και με τα μπιλιετάκια της εφορίας που έρχονται σε ένα μήνα όλοι οι Ελληνες θα το ρίξουν στα ναρκωτικά.

Οπότε, για να μην πάνε όλοι φυλακή αποποινικοποιεί το χασισάκι. Κι άμα χρειαστεί και κανένας απεξάρτηση, δίνει και περισσότερες επιλογές.

Μας κατάντησαν να παίρνουμε όλοι ουσίες για να αντέξουμε το ΠΑΣΟΚ και κάνουν και πόλεμο κατά των ναρκωτικών. Σατανικό σχέδιο.

Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 03/08/2011 12:04:56

    Δεν πάνε να μας κάνουν μόνο χρήστες.
    Πάνε να μας κάνουν και καλλιεργητές.

  2. Kennan avatar
    Kennan 03/08/2011 12:31:25

    Τώρα κατάλαβα γιατί ο ΓΑΠ χάνεται με το κανό...

  3. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 03/08/2011 12:36:16

    Aφιερωμένο σε όσους ψηφίσουν την απελευθέρωση του μπάφου :
    http://www.youtube.com/watch?v=xhxlqkmJ7gY

  4. noname avatar
    noname 03/08/2011 12:45:41

    Πάντως η χορήγηση μεθαδονης από τα νοσοκομεία μπορεί να λειτουργήσει θετικά πιστεύω..αν υπάρξει καλή οργάνωση κ οι χρήστες μπορούν να μπουν στο πρόγραμμα μεθαδονης σε σύντομο χρονικό διάστημα από την στιγμή που κάνουν την αίτηση..

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ noname 03/08/2011 16:47:24

      Οι μεθαδόνες δεν θα έπρεπε να υπάρχουνε καν! Κοροϊδία είναι. Το μόνο που προσφέρουν είναι να έχουν τους ηρωϊνομανείς φακελωμένους και (υποτίθεται) ελεγχόμενους. Στην πραγματικότητα, σχεδόν όλοι τους παίρνουν και ηρωΐνη απ'έξω και επιδιώκουυν την ένταξη στα προγράμματα μεθαδόνης κυρίως ως ασφαλιστική δικλίδα, άμα τυχόν ξεμείνουν από λεφτά ή δεν είναι εύκολο να βρουν ηρωΐνη στην αγορά για τον άλφα ή βήτα λόγο.

      Κατά τα άλλα, έχουν το θράσος να ονομάζουν τις μονάδες μεθαδόνης, «μονάδες απεξάρτησης» ενώ δεν είναι παρά ένας εύσχημος τρόπος κουκουλώματος (και διαιώνισης) της εξάρτησης.

      Ελπίδα για απεξάρτηση υπάρχει μόνο στα στεγνά προγράμματα/κοινότητες. Αλλά τα λεφτά πάνε αλλού...

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ ΚΜ 03/08/2011 16:55:52

        Όταν λέω «στεγνά», εννοώ χωρίς μεθαδόνη ή άλλα υποκατάστατα ναρκωτικών.

  5. manos avatar
    manos 03/08/2011 12:45:59

    I'm flying man, i'm flying !!!
    Lucy in the scy with diamonds ....

    • juliet avatar
      juliet @ manos 03/08/2011 14:35:28

      Να φυτεύσω λες; πρέπει να κάνω ανάλυση του εδάφους; έχω συκιές τώρα.

      • manos avatar
        manos @ juliet 03/08/2011 16:15:38

        Juliet,

        Μπορείς όμως να ψάξεις την καλλιέργεια της τρούφας και της ρογδιάς. Επίσης στο χωριό μου, δυο καλόπαιδα ασχολούνται με χοχλιούς (σαλιγκάρια).

        Οσο για συκιές, απ'αυτές έχει μπόλικες και ειδικά στα μεσημεριανάδικα.

        • juliet avatar
          juliet @ manos 03/08/2011 16:37:53

          Μάνο, άνθρωποι της πόλης είμαστε,εγω δεν έχω κάν χωριό,αλλά επειδή αγαπώ υπερβολικά τη γη ασχολούμαι εδώ που μένω,έχω την τύχη να έχω αυλή και ροδιές έχουμε και πυγολαμπίδες (κολοφωτίτσες)έχουμε και πεύκα έχουμε και χελώνες έχουμε .
          Στη Πάτρα κάποτε πιάσανε έναν που τα φύτευε σε γλάστρα. Είχαμε ένα καναρινάκι και το καναβούρι που έπεφτε φύτρωνε.Για να σπάσω πλάκα ,έδωσα στα παιδιά φυντάνια να τα πάνε σπίτι τους,η μάνα μου ακόμη με κυνηγάει.

  6. Ειλωτας avatar
    Ειλωτας 03/08/2011 12:57:04

    Και κλαμα οσοι χασουν την κονομα
    Το φαρμακο του καρκινου ειναι φτηνοτερο

  7. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 03/08/2011 13:13:22

    Ο Τιτανικός του Captain George,
    μ' αυτόν θα πάμε άπατα κι εμείς,
    είναι φορτωμένος με χασίς...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Balafara Hunter 03/08/2011 14:19:17

      Ο Τζέφρυ, ο πρωθυπουργός από το Τενεσσσή
      όταν απ' τη βάρδια του της διάλυσης σχολούσε
      μες στις ζωές μας έμπαινε, γελώντας, να μας βρει
      κι ώρες πολλές για πράματα περίεργα μας μιλούσε.

      Έλεγε πώς καπνίζουν στην Ομόνοια το χασίς
      και στην Εκάλη πώς, χορεύοντας, πίνουν την άσπρη σκόνη
      κι έπειτα πώς αράζουνε και πώς αδιαφορούν
      όταν το Μνημόνιο με εξαθλίωση τους κυκλώνει...

      • manos avatar
        manos @ Αυριανιστής 03/08/2011 16:28:24

        Μ'αρέσεις φίλε.

        Δεν ξέρω όμως πως θα το εκλάβουν στο παλάτι. Ως ευφυή ποίηση ή ως γελοιοποίηση του αυτοκράτορα?
        Πάντως μπράβο σου.

        Manos - respect.

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/08/2011 13:17:01

    "Godamn the pusher..."
    Steppenwolf.

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/08/2011 14:13:52

    Είμαι περίεργος να δω τι θα γράψει επί του θέματος η αλαφουζοφυλλάδα. Επιφανείς συντάκτες της σήμερα, που εν έτει 1997 δούλευαν στο (θυγατρικό του ομίλου) περιοδικό "Μετρό" (σήμερα δεν υπάρχει πια), είχαν εκδώσει ένα ειδικό τεύχος, εξ ολοκλήρου αφιερωμένο στην προπαγάνδα για τη νομιμοποίηση του χασισιού!

    • juliet avatar
      juliet @ Αυριανιστής 03/08/2011 16:22:34

      Θα γράψει γίνονται μελέτες για τη παραγωγή ενός νέου φάρμακου με πρώτη ύλη την ινδική κάναβη.

  10. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 03/08/2011 14:29:10

    εκανε το ονειρο του πραγματικοτητα ο γιωργακης . εξαλου ειχε δηλωσει και ο ιδιος οτι επαιρνε χασις και μαριχουανα. λετε εξ αιτιας τους χασις και της μαριχουανας που επερνε να χαλασαν τα εγγεγαλικα του κυταρα? και γιαυτο ειναι σε αυτη την κατασταση το παιντι? να μην καταλαβαινει και πολλα πραγματα λετε? αμαν καηκαμε.

  11. KostasT avatar
    KostasT 03/08/2011 14:32:58

    Νομιμοποιούμε το παράνομο (μαύρη οικονομία και μάλιστα μεγάλη), του επιβάλουμε Φ.Π.Α., έκδοση αποδείξης (φορολογία στα κέρδη) κι οι χρήστες στα Βαρέα & Ανθυγιεινά (ένσημα).
    Αμ πως!
    Γάτα με πέταλα ο Goeffrey!

  12. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 03/08/2011 14:33:44

    ...Και χάνει και την αξία του το κλασικό άσμα ΄΄τώρα κλαίν΄όλα τ΄αλάνια που θα μείνουνε χαρμάνια΄΄..Τελικός του στόχος είναι να μας κάνει σαν κι αυτόν...

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΥΑ 03/08/2011 14:47:26

      Τι να σας πω,θυμάμαι στη Πάτρα κάτι κουτσαβάκια που καπνίζανε χόρτο αλλά ήτανε εξηγημένα και τα βράδια όταν γυρίζανε στο σπίτι τους αργά τραγουδούσανε τα βαριά λαΐκά .Τούτο το παιδί είναι διαφορετικό ......
      Εύα ,πως θα κάνει εμένα σαν κι αυτόν;τα ίδια γονίδια έχουμε;Είχα ένα συμμαθητή καλό ,ήσυχο παιδάκι ....πριν απο 2 χρόνια τον είδα ,του μίλησα .....τι να σου πω,τελικά αυτό το πράσινο φυτώριο ποτίζει τα δενδρίλιά του με νερό απο ιδικές πηγές.

  13. geroglaros avatar
    geroglaros 03/08/2011 14:56:06

    Για να καταλαβω,απο τωρα μετα απο καθε διαλογο θα ευχομαστε ..'' Αντε και καλη σοδια '';;

  14. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 03/08/2011 14:57:47

    Juliet
    χαχα! ευτυχώς δεν ψηφίσαμε ποτέ Πασόκ! έχουμε βάσιμες ελπίδες να γλιτώσουμε τα εγκεφαλικά μας κύτταρα! αλλά και προς Θεού, κανείς δεν πιστεύει ότι όσοι έχουν καπνίσει ινδική κάνναβη, είναι κι εγκληματίες...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΕΥΑ 03/08/2011 15:02:28

      Πάντως, κάποιος που έπαιζε σαξόφωνο και είχε παραδεχτεί ότι είχε καπνίσει, είναι (εγκληματίας). Πολέμου μάλιστα...

  15. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 03/08/2011 15:25:03

    Αυριανιστή
    για τον Μπίλι λες; ανακαλώ!

  16. Delphi avatar
    Delphi 03/08/2011 15:31:40

    Aisxos! I kibernisi Pasok prothi to mastouroma kai to thanato, apo ta malaka sta sklira einai ena bima.Theloun mia neolea mastouromeni, theloun tous gonis na aganaxtoun kai na pethenoun kathimerina apo to anxos me ta mastouromena tous paidia.Afti i kibernisi tha brethi kapios na tin dioksi epitelous, i ND kai to LAOS ti exoun na poun gia ti nomimopisi tou thanatou? Oli prepi na anidrasoume, oxi mono otan afora tis tsepes mas na bgenoume stous dromous..

  17. Ip0 avatar
    Ip0 03/08/2011 15:36:30

    Περιμένουμε από τον Αντώνη Σαμαρά και τη Νέα Ν.Δ, να δηλώσει δια του κοινοβουλευτικού της εκπροσώπου πως όταν γίνει κυβέρνηση θα επαναφέρει τη νομοθεσία περί κατοχής ναρκωτικών και χρήσης κάνναβης όπως είχε μέχρι πρότινος.
    Όχι να καταδικάσει, να ειρωνευθεί ή να χλευάσει την ΠαΣοΚική μεθόδευση. Δεν αρκεί. Θέλουμε να παραδώσει έμπρακτα μαθήματα υγιούς συντηρητισμού και απενοχοποιημένης δεξιάς δηλώνοντας πως θα πάρει πίσω αυτό το επαίσχυντο μέτρο.

    • Delphi avatar
      Delphi @ Ip0 03/08/2011 15:59:19

      Sinfono apolita. To thema einai para poli sovaro, afora ta paidia mas, afora tous gonis, theloume edo kai tora parembasi dinamiki apo to Samara, na katadikasi sklira, na to kani mizon thema sto koinoboulio kai na iposxexthi oti tha aposiri ti nomimopisi molis analavi kibernisi. Barethikame tin xliari antipolitepsi, barethikame na perimenoume igetiki kai apofasisitiki antipolitepsi, na ta lei ksekathara kai katigorimatika.O kurios Samaras prepi na katalavi oti i antipolitepsi enos melontikou igeti den prepi na sigentronote apoklistika se ena tomea.Kala ta lei gia ta oikonomika, ala iparxoun kai ta ethnika, kai ta koinonika, kai tha ithika. Eimaste kentro-deksia parataxi kai afto na min to ksexnai..

      • juliet avatar
        juliet @ Delphi 03/08/2011 16:06:55

        Γράφε ελληνικά!!!!!!!!

        • Delphi avatar
          Delphi @ juliet 03/08/2011 16:24:50

          Eimai ellinida genimeni sto eksoteriko, lipame ala mou einai pio efkoli i grafi sta latinika.Esi ti kolas eki? I ousia metrai, kai na eisai pio evgeniki, apo pou kai os pou dinis entoles?

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Delphi 03/08/2011 16:53:57

            Δεν είναι επιχείρημα αυτό. Με το να γράφεις με ξένη γραφή προσβάλλεις την γλώσσα μας και τους συνομιλητές σου (μόνο και μόνο επειδή «σου είναι πιο εύκολο»).

            Πάντως, όπως εσένα «σου είναι πιο εύκολο» να κακοποιείς την γλώσσα μου, έτσι και για τους περισσότερους αναγνώστες είναι πιο εύκολο να προσπεράσουν το σχόλιό σου, παρά να πάθουν ζαλάδα και καταρράκτη από τα γκρήκλις. Άμα είναι να παν αδιάβαστα, τί κάθεσαι και τα γράφεις;

          • juliet avatar
            juliet @ ΚΜ 03/08/2011 17:31:34

            Κ.Μ
            Ευχαριστώ!και εγώ δεν θέλω να κακοποιούν τη γλώσσα της πατρίδος μου ,ανορθόγραφα το δέχομαι έτσι όχι.

          • Delphi avatar
            Delphi @ ΚΜ 03/08/2011 18:39:31

            Afta pou grafis akougonte ratsistika kai iperoptika kata ton ellinon tis diasporas.Bori na min pigame elliniko sxolio, ala eimaste 2 fores pio ellines apo tous ellines stin ellada, se diaveveo.Edo i ellines exoun ksexasi tin enia patrida, sevasmo stin thriskia kai stis paradosis. Basi sto diko sou epixirma, tote enas Albanos pou megalose stin Ellada kai pige se elliniko sxolio arage grafi kala ellinika, dikeoute na diavastoun ta minimata tou, oxi ton ellinon tis diasporas. Den katanoo ti logiki sou. Kai adiaforo kai gia afti.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Delphi 03/08/2011 19:04:20

            Κι εγώ σου εξηγώ (άν θες να καταλάβεις!) ότι μπορεί εσύ να γράφεις εκεί μέσα σωστά πράγματα, να υπερασπίζεσαι την Πατρίδα και την Πίστη και τις παραδόσεις (100% μαζί σου σε αυτά!) ΑΛΛΑ:

            Με το που βλέπει γκρήκλις ένας φυσιολογικός άνθρωπος, νιώθει μια αποστροφή και δεν θα κάτσει καν να τα διαβάσει και να καταστρέψει τα μάτια του. Ούτε καν θα πάρει χαμπάρι λοιπόν άν υπερασπίζεσαι ή βρίζεις την πατρίδα.

            -Το συνειδητοποιείς αυτό;
            - Σε ενδιαφέρει να διαβάζονται αυτά που γράφεις;

            Αφήνω κατά μέρος το «παράδοξο» πώς μπορεί κάποιος να υπερασπίζεται από τη μία τις παραδόσεις και από την άλλη να μέμφεται όσους αντιδρούν στην κακοποίηση της γλώσσας μας.
            Και να την κακοποιεί ο ίδιος χάριν ευκολίας, όπως η ίδια έγραψες.

            Και όχι, δεν είσαι απαραιτήτως δύο φορές πιο Ελληνίδα από εμάς! Άν ήθελα μάλιστα να χρησιμοποιήσω τα τερτίπια τα δικά σου, θα έλεγα ότι «είσαι ρατσίστρια» έναντι των Ελλήνων της Ελλάδας.

          • Delphi avatar
            Delphi @ Delphi 03/08/2011 19:35:56

            Dikeoma sou ama den thelis na diavasis ta minimata mou, den se ipoxreoni kanis.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Delphi 03/08/2011 20:03:24

            Ασφαλώς.

            Δεν είναι όμως δικό σου δικαίωμα να κακοποιείς την γλώσσα μας. Άν ξέρω 'γω βρεθείς στο Χονγκ-Κονγκ και δεν μπορείς να γράψεις καθόλου ελληνικά, έχει καλώς, είσαι δικαιολογημένη. Όχι όμως να το κάνεις χάριν ευκολίας.

          • Delphi avatar
            Delphi @ ΚΜ 03/08/2011 20:26:33

            Se brisko poli iperoptiko. Otan egrapsa gia efkolia sta latinika, enoo oti den ksero kali grammatiki epidi megalosa ekso se kseno sxolio, ti pio efkolo na katalavis? Blepo oti parolo oti sou dini ponokefalo i grafi mou sinexizis kai apantas. Telos panton, den asxoloume me mikrotites, ala me tin ousia.

          • KM avatar
            KM @ Delphi 04/08/2011 05:46:48

            Δεν είμαι καθόλου υπεροπτικός και σου μιλάω με πολύ καλύτερο τρόπο από ότι μου μιλάς αλλά σου διαφεύγει. Άν πήγες σε ξένο σχολείο, γράψε όπως μπορείς (ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΜΩΣ!) και θα τύχεις της απολύτου κατανόησης ολωνών. Το να κάνεις λάθη ορθογραφικά (γιατί από γραμματική τα πας μια χαρά, δεν βρήκα κάποιο λάθος), δεν είναι μεμπτό. Το να γράφεις όμως σε γκρήκλις είναι καγκουριά και βαρβαρότητα και υποβιβάζει τόσο τον γράφοντα όσο και την γλώσσα μου (που με κόφτει). Και σε κάτι τέτοια δεν κάνουμε εκπτώσεις.

          • juliet avatar
            juliet @ ΚΜ 03/08/2011 22:56:12

            K.M
            μη κακοκαρδίζεις την κεντροδεξιά παράταξη και μετά θα μας πούνε φασίστες δεξιούς.

          • Dora avatar
            Dora @ Delphi 03/08/2011 17:08:45

            Ευγενικη ειναι παντα η Juliet, φιλικα το ειπε,ετσι στην παρεα.Μην το παιρνεις στραβα,παρακαλω.
            Στην ελληνικη γλωσσα,δεν εχει η προστακτικη παντα την εννοια της διαταγης,στις αλλες ευρωπαικες γλωσσες ναι!
            Αμα ξεχαστω,καμμια φορα και χρησιμοποιησω σε φιλικο κυκλο προστακτικη,μουρχονται κατι φονικα βλεμματα,τι να σου πω!

          • juliet avatar
            juliet @ Dora 03/08/2011 17:28:04

            Dora,
            Δεν χρειάζεται να απολογείσαι σε άτομα που είναι επιθετικά και αγενή.
            Καλά είσαι;

          • Dora avatar
            Dora @ juliet 03/08/2011 22:30:14

            Tι καλα ωρε Juliet,τι καλα να ειμαι μ'αυτα που διαβαζω κι εδω στην Ολλανδια κι εκει στην πατριδα!

          • Delphi avatar
            Delphi @ Dora 03/08/2011 18:40:24

            Dora, se efharisto gia tin eksigisi kai gia to evgeniko sou sxolio:)

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Dora 03/08/2011 19:09:57

            Δώρα, αυτό το έχουν οι δυτικοί επειδή είναι «του περιτυλίγματος», της επίπλαστης ευγένειας και του «σαβουάρ βίβρ» και ευτυχώς δεν το έχουμε εμείς στην δικιά μας την γλώσσα και επικοινωνία - είμαστε πιο άμεσοι. Το να αφομοιώνουν τους δυτικούς κώδικες επικοινωνίας και οι Έλληνες που ζουν ανάμεσα στους ξένους, ίσως είναι κατανοητό (δεδομένων των περιστάσεων) αλλά πάντως καλό δεν είναι! Η αφομοίωση μιας ξένης κουλτούρας επιφέρει αποξένωση από την δικιά μας!

          • Dora avatar
            Dora @ ΚΜ 03/08/2011 22:38:19

            ΚΜ,εχεις δικιο.Εγω εδω μεγαλωσα,αλλα λογω χαρακτηρος και ισχυρου δεσιματος με την Ελλαδα,κατι τετοια εδω μου κανουν την ζωη μερικες φορες εξαιρετικα δυσκολη!
            Εδω ο αυθορμητισμος ειναι συνωνυμος με την ...αγενεια!!!!
            Δεν συζηταμε δε,το να θελεις ν'αστειευθεις!
            Θα πρεπει να εξηγεις δυο μερες τι εννοουσες και σε ποιο σημειο ηταν η πλακα και θα εισαι τυχερος αν ποτε το καταλαβουν!!!!

  18. juliet avatar
    juliet 03/08/2011 16:05:48

    Κανένας λογιστής, να μας πει τον νέο κωδικό επαγγέλματος χασισοκαλλιεργητής.
    23% η 13% ο ΦΠΑ;
    Και έλεγα που είναι ο Μπένυ,μελετά τα κέρδη ,τέλος του μήνα θ' ανακοινώσει τη μείωση του ελλείματος.

    • manos avatar
      manos @ juliet 03/08/2011 17:28:55

      Για τον ΚΑΔ θα σου δώσω ένα τηλέφωνο στα Ζωνιανά.
      Οσο για ΦΠΑ θα πάει στο χαμηλό συντελεστή με τα είδη ευρείας κατανάλωσης.
      Ετσι που μας πάει ο Λουδοβίκος, όλη η Ελλάδα θα φουμάρει.

      • juliet avatar
        juliet @ manos 03/08/2011 17:37:49

        Ετσι και αλλιώς φούμαρα πουλάνε ,είπανε να τα βγάλουνε στη αγορά,πάρε κόσμε........

        • juliet avatar
          juliet @ juliet 03/08/2011 17:44:29

          Και η Ηλεία καλή σοδειά και το Αγρίνιο άκουσα,έτσι για να έχουμε μια εγκυκλοπαιδική μόρφωση περί της ποιότητας μην πάει χαμένη η παρτίδα.

      • Dora avatar
        Dora @ manos 03/08/2011 22:40:58

        χαχαχαχαχα!
        Μανο,τι εννουσες προηγουμενως με τους...κοχλιους και τα καλοπαιδα? Σε πολλα εχω μεσανυχτα,ομολογω.Αλλα πες μου βρε αδερφε κι εμενα!

  19. trellakias avatar
    trellakias 03/08/2011 16:08:55

    Τελικά ζούμε στον παράδεισο, ή στην πράσινη κόλαση του σοσιαλιστικού νεφελώματος; Πριν από λίγο καιρό ο πρώην μαθητευόμενος μάγος της οικονομίας, και εφαρμοστής του τιτανικού στην οικονομία της Χώρας, παπακωνσταντίνου, είχε φέρει για ψήφιση τον νόμο του Τζόγου, που με την δικαιολογία της εύρεσης πόρων από την φορολόγηση του Τζόγου, θα επιτρέπεται το άνοιγμα ενός μικρού, συνοικιακού καζίνο σε κάθε γειτονιά στην επικράτεια. Είτε γιατί ήθελε να ευχαριστήσει τους πραγματικούς του συμμάχους, τους Νταβαντζήδες των ΜΜΕ, που επέκτειναν την επιχειρηματική τους δραστηριότητα και στον Τζόγο, είτε γιατί η παντελή έλλειψη παιδείας καθώς και γνώσης από το παρελθόν, που ήταν ελεύθερος ο τζόγος με τα γνωστά «φρουτάκια», έχουν ως αποτέλεσμα τον εθισμό των Ελλήνων στον νόμιμο ή στον παράνομο τζόγο. Πάλι σε λίγο καιρό θα μιλάμε για «τραγωδίες» στις συνοικίες ανά την επικράτεια. Πάλι οι δακρύβρεχτοι δημοσιογράφοι θα ψάχνουν το θέμα που είναι «πιασάρικο και πουλά»!
    Χθες μάθαμε πως ανοίγεται και ένα ακόμα επάγγελμα: Του Χασισοκαλλιεργητή. Μάθαμε πως με νόμο η κυβέρνηση των ολίγιστων, απατρίδων, υπαλλήλων του Μνημονίου, θα αποποινικοποιήσει την χρήση του Χασίς, δίνοντας την δυνατότητα στα άρρωστα εξαρτημένα άτομα να καλλιεργούν στο μπαλκόνι τους την δική τους ποσότητα! Γνωρίζοντας από την εμπειρία της Ολλανδίας που ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ την ελεύθερη χρήση, λόγω του προβλήματος που δημιουργήθηκε από την αύξηση της παρανομίας αλλά και της παραβατικότητας, την αρνητική διαφήμιση της Χώρας τους από την ελεύθερη χρήση, εμείς σαν κυβέρνηση ερχόμαστε σήμερα ………..να μιλάμε για την χάραξη πορείας στο πρόβλημα των Ναρκωτικών, που ήδη είναι εγκαταλειμμένη από άλλη ευρωπαϊκή χώρα.
    Αν λοιπόν συνδέσουμε και τα δύο παραπάνω, την νομιμοποίηση του Τζόγου αλλά και του Χασίς, είναι να περιμένεις την απελευθέρωση της πορνείας, την «στροφή» προς το εμπόριο της σάρκας που αν ……….φορολογηθεί θα φέρει και αυτό πολλά……… χρήματα στην κυβέρνηση. Είναι μάλλον κάποιο σοσιαλιστικό σχέδιο ……για την μείωση της ανεργίας!!!!!!!!! Είναι λοιπόν προφανές πως το σοσιαλιστικό μοντέλο που υπήρξε λίγο μετά την πτώση του υπαρκτού σοσιαλισμού σε διάφορες χώρες, είναι το ……..όραμα του πρώην μαστούρα στα φοιτητικά του χρόνια, πρωθυπουργού μας! Άρα μπορούσε κάποιος να φανταστεί τον Οκτώβριο του 2009, σε τι παραδεισένια ……κόλαση μας πήγαινε ; Έρχομαι να πιστέψω πως τελικά όντως πάντα ο μειωμένης αντίληψης άνθρωπος είναι το καλύτερο πειθήνιο όργανο στα χέρια ικανού κέντρου αποφάσεων του παρασκηνίου! Πάντως δεν ξέρω αν τα κατάφερε να μας κάνει , Δανία του νότου, πάντως Κολομβία της Ευρώπης, δεν μπορώ να πω το …..προσπαθεί!

    • Dora avatar
      Dora @ trellakias 03/08/2011 22:45:14

      Θεε μου,δεν ξερω ορε τι να κανω,να γελαω η να κλαιω μ'αυτα που διαβαζω...
      Εδω πριν μηνες ειχαν συζητησεις επιστημονων και πολιτικων κι οι πρωτοι ισχυριζονταν οτι η χρηση του χασις ειναι αποδεδειγμενο οτι προκαλει εθισμο και δημιουργει βλαβες στον εγκεφαλο.... Εχετε δει το αταραχο και απλανες βλεμμα του ΓΑΠ? Για να μην συζητησω για τα υπολοιπα,Θε μου συγχωρα με.

  20. giannis avatar
    giannis 03/08/2011 17:24:39

    Το σχέδιό τους είναι αυτό του H.Κissinger, η εξαφάνιση της Ελληνικής ράτσας.

  21. Arianos avatar
    Arianos 03/08/2011 18:05:18

    [. . .]
    Κι ο Βάρναλης μας το ʼχε πει
    χωρίς καμιά περιστροφή
    στης Χούντας το αλισβερίσι
    λεύτερο ήταν το χασίσι
    ποτέ ο λαός να μην ξυπνήσει.

    Ξυπνήστε (Στίχοι-Μουσική: Πάνος Τζαβέλλας)

  22. cobalt avatar
    cobalt 03/08/2011 18:13:17

    Στο Brave New World του Huxley δεν τους ποτίζανε Soma για να μην αντιδρούν; ή για να αντιγράψω και μια *δικιά τους*: Το νού σας ε, στο μυαλό είναι ο στόχος

  23. Δ.Φ. avatar
    Δ.Φ. 03/08/2011 18:21:44

    Επιτελους να παψουμε να κανουμε εισαγωγες...ειδες το κρατος μας φροντιζει να μειωσει τις εισαγωγες κ ετσι το χρημα δεν θα φευγει εξω...αφου δεν μπορουμε να παραγουμε κατι αλλο καλο ειναι κ το χασισακι...ετσι θα ερχονται κ τουριστες για ελευθερο καπνισμα...με ενα σπαρο δυο τρυγωνια...θα τριζουν τα κοκκαλα του πατερα μου...μη χειροτερα,ελληνες μονο για καπνισμα εισθε ικανοι,αυτο πιστευουν οι πολιτικοι μας...

  24. γιωργος avatar
    γιωργος 03/08/2011 18:49:13

    ΟΤΑΝ Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕ ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΤΟ ΠΑΚΟ, ΕΝΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑΚΑΘΙΑ ΤΗΣ ΚΟΚΑΙΝΗΣ, ΚΙ Μ ΑΥΤΟ ΕΞΟΥΔΕΤΕΡΩΣΑΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ.
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΜΜΙΑ ΟΜΟΙΟΤΗΤΑ?

  25. Delphi avatar
    Delphi 04/08/2011 00:45:01

    Sou epistrefo tous xaraktirismous.

  26. Dora avatar
    Dora 04/08/2011 01:40:42

    Delphi,
    11 χρονων εφυγα απ'την Ελλαδα και μετα συνεχισα σε ολλανδικα σχολεια.Κανω φοβερα λαθη,αλλα κανεις ποτε δεν σχολιασε τα λαθη μου.
    Κανω επισης εκτος απο γραμματικα και φραστικα λαθη.Αυτα που γραφω εδω,τα ελεγχει η θεια μου και τραβαει τα μαλλια της απο απογνωση.
    Αλλα,δεν βαρυεσαι,τι να κανουμε τωρα,ετσι ηρθε η ζωη σε μας.
    Κι αν βρεθει ποτε κανεις και ειρωνευτει τα ελληνικα μας,ε,ας το κανει βρε αδερφε,αν αυτο τον κανει να νοιωθει (τωρα αυτο δηλαδη ,παιρνει οι η απλως ι ????)καλυτερα,δεν γκρεμιστηκε και κανενας φουρνος!
    Σημασια εχουν αυτα που γραφεις κι οχι τοσο αν κανεις λαθη. Σου λεω απο δικη μου εμπειρια,ο ελληνας εχει μεγαλη κατανοηση.Δοκιμασε καλυτερα τους ελληνικους χαρακτηρες,θα ελεγα.

  27. Dora avatar
    Dora 04/08/2011 01:47:27

    Ζυλιετ,να εισαι καλα,με κανεις και γελω πολλες φορες με το εξυπνο χιουμορ σου!
    Ενα αλλο στοιχειο για το οποιο ξεχωριζουν οι ελληνες,ειναι το εξυπνο χιουμορ τους.Εδω ξεκαρδιζονται αμα δουν καποιον να πεφτει στο δρομο!!!!!!! Απιστευτο,εγω πιανω την καρδια μου απο τρομο κι αυτοι γυρω γυρω γελανε δυνατα και κανεις δεν παει να του δωσει ενα χερι!

    Ετσι θα καταντησετε κι εσεις τωρα με το χασις!

  28. Dora avatar
    Dora 04/08/2011 01:51:01

    Φυσικα, το μυαλο ειναι ο στοχος του σατανα απο παντα.Μαστουρα και μηδενικη αντισταση!

  29. Delphi avatar
    Delphi 04/08/2011 02:43:57

    Dora se efharisto poli, ektimo ta logia sou kai se katalaveno apolita. Apo oti blepo ta grapta sou ellinika einai kalitera apo ta dika mou, giafto tha anagasto na grafo sen greeklish:)

  30. Μαθηματικός avatar
    Μαθηματικός 04/08/2011 04:22:24

    Αγαπητέ φίλε, εκδηλώθηκαν ήδη στο μεσημεριανό μαγκαζίνο του σταθμού!
    Δεν τους αδικώ: μόνο ένας μαστουρωμένος μπορεί να συμφωνήσει με την προπαγάνδα τους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Μαθηματικός 04/08/2011 10:23:47

      Τι έλεγαν;

      • Μαθηματικός avatar
        Μαθηματικός @ Αυριανιστής 04/08/2011 20:30:28

        Περίπου ότι έγραψαν και στο τεύχος του περιοδικού "Μετρό" που προανέφερες (το είχα διαβάσει και εγώ). Σε άλλη εκπομπή μάλιστα, είχαν καλεσμένο το συγγραφέα Θανάση Χειμωνά, ο οποίος υπερθεμάτιζε για την ψήφιση του νομοσχεδίου. Ο δε παραγωγός (δεν θυμάμαι το όνομά του, πρέπει να είναι από τα νέα "φυντάνια" του Αλαφουζοκάναλου) ειρωνευόταν όσους έστελναν μηνύματα εκφράζοντας αντίθετη άποψη.

      • Μαθηματικός avatar
        Μαθηματικός @ Αυριανιστής 05/08/2011 00:53:31

        Τώρα μάλιστα που το θυμήθηκα, ο δημοσιογράφος ρώτησε τον Χειμωνά αν "οι σημερινοί καιροί μπορούν να αντέξουν τις ιδεολογίες" ή αν πρέπει να τις απορρίψουμε συλλήβδην και να παραδοθούμε στην "στυγνή πραγματικότητα", υιοθετώντας "ρεαλιστικές λύσεις" (!????)
        Τα συμπεράσματα δικά σας...

  31. Dora avatar
    Dora 04/08/2011 14:04:13

    Διαβασα οτι ενα 10 χρονο κοριτσι στο πανεπιστημιακο του Ηρακλειου εχει βαρυ τραυματισμο στο κεφαλι και οι γιατροι λενε οτι απο θαυμα θα σωθει.Το ονομα της ειναι Ελπιδα.
    Οσοι απο σας ειστε πιστοι κι εχετε παιδια η οχι αλλα τα αγαπατε πολυ,παρακαλω πολυ,προσευχηθειτε για την επεμβαση του Θεου.

    "Οτι κι αν ζητησετε στο ονομα Μου απ' τον ουρανιο Πατερα θα σας δοθει",μας λεει μεταξυ τοσων αλλων ο Ιησους Χριστος.

    Δεσποτα Κυριε Σαβαωθ,ο Θεος ημων, ο Πατηρ του Κυριου ημων Ιησου Χριστου,ο επι των Χερουβιμ καθεζομενος,και υπο των Σεραφιμ ανυμνουμενος, ο εν υψηλοις κατοικων,και τα ταπεινα εφορων,ο ανατελλων τον ηλιον επι πονηρους και αγαθους,και βρεχων επι δικαιους και αδικους,ο διακρατων και διακυβερνων αρρητω δυναμει και σοφια πασαν την κτισιν,και πασαν πνοην,ο παιδευων και παλιν ιωμενος, δεξαι με προσερχομενον τη ση βδελυξη με τον αμαρτωλον,αλλ'επακουσον της φωνης της δεησεως μου,και εξαποστειλον βοηθειαν εξ αγιου κατοικητηριου σου,σπλαχνισθεις επι τω πλασματι των χειρων σου,ο παντων τας προσευχας επακουων,και ιασαι την δουλην σου Ελπιδα εκ της συνεχουσης αυτην ασθενειας. Σον γαρ εστι το ελεειν και σωζειν ημας ο Θεος ημων,και σοι την δοξαν αναπεμπομεν,τω Πατρι και τω Υιω και τω
    Αγιω Πνευματι,νυν και αει και εις τους αιωνας των αιωνων.Αμην.

  32. nik avatar
    nik 04/08/2011 15:30:26

    leuteria stin founta.

  33. juliet avatar
    juliet 04/08/2011 15:33:38

    Dora,
    να είσαι καλά! και να προσεύχεσαι ,γιατί κορίτσι μου ''Ο κόσμος είναι όποια και η καρδία μας''.

  34. Γιαννης avatar
    Γιαννης 04/08/2011 18:33:32

    Όποιος θέλει να μάθει αλήθειες μπορεί να διαβάσει το παρακάτω . . Ανοίξτε τα μυαλά σας επιτέλους σε αυτό το κωλοχώρι ! ! ! ! Αν δεν ήμασταν τόσο άχρηστοι σαν λαός δεν θα είχαμε τόσο άχρηστους πολιτικούς ουτε για 30 ώρες . . ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΓΙΑ 30 ΧΡΟΝΙΑ ! ! ! !

    http://dispistos.blogspot.com/2009/08/aaaaa.html

  35. t. avatar
    t. 08/08/2011 18:00:02

    για δες κι αυτα.....................................................

    http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=334683