02/12/2010 13:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απειλούσε να κάψει ζωντανή υπάλληλο του ΟΑΕΕ !!!

Αναστάτωση προκάλεσε στις 9.30 το πρωί ασφαλισμένος του Οργανισμού Ασφάλισης Ελεύθερων Επαγγελματιών ΟΑΕΕ , ο οποίος εισήλθε στα γραφεία του οργανισμού στα Πατήσια και κράτησε όμηρο γυναίκα υπάλληλο, απειλώντας ότι θα την κάψει.

Συγκεκριμένα, ο δράστης μπήκε στα γραφεία, που βρίσκονται στη διασταύρωση Πατησίων και Τσίλερ, ανέβηκε στον 3ο όροφο όπου έδεσε με σύρμα τη συγκεκριμένη υπάλληλο, την περιέλουσε με βενζίνη και απειλούσε να της βάλει φωτιά.

Σύμφωνα με τα μέχρι στιγμής στοιχεία, ο λόγος που οδήγησε το δράστη στην παραπάνω πράξη είναι ότι είχε υποβάλει τα χαρτιά του για σύνταξη και θεωρούσε ότι καθυστερούσαν τη διαδικασία.

Ο δράστης τελικά συνελήφθη και κρατείται στο αστυνομικό τμήμα Πατησίων, όπου μετέβη και η υπάλληλος όταν συνήλθε από το σοκ για να του υποβάλλει μήνυση.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TopGunZ avatar
    TopGunZ 02/12/2010 13:37:59

    Και ακόμα που είσαι. Ευτυχώς ο πατέρας μου είναι εξοργιστικά φιλήσυχος άνθρωπος, γιατί τώρα που θα υποβάλλει τα χαρτιά για σύνταξη ΟΑΕΕ άντε να τον κυνηγάς μη σου βρεθεί με κανά μπιτόνι στο χέρι...

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ TopGunZ 02/12/2010 14:09:45

      Το λέω αυτό το πράγμα σε φίλοςυ εδώ και 4-5 χρόνια.
      Ότι δλδ μια μέρα ένας τρελός θα πάρει κάποιον στον λαιμό του και θα χει και δίκιο με το κράτος των απατεώνων που τρέφουμε τόσα χρόνια.

      Κρίμα την κοπέλα που θα έπαθε τρελό σοκ.

      • Tassos avatar
        Tassos @ tsilivithras 02/12/2010 14:29:10

        Γιατί ρε φίλε είναι τρελλός? Πως θα ζήσουν οι συνταξιούχοι όταν τους καθυστερούν την σύνταξη επί μήνες? Καλά κάνει μπας και φιλοτιμηθούν οι απατεώνες και δώσουν τα λεφτά. Αυτός δηλ. τα καθυστερούσε? Επειδή δεν μπορεί να κάψει καναν υπουργό, ας παν οι κρατικοδίαιτοι υπάλληλοι να απειλήσουν τον υπουργό. Ας καθυστερήσουν τους μισθούς της υπαλλήλου.

        • (A)θανάσης avatar
          (A)θανάσης @ Tassos 02/12/2010 14:40:05

          ...

        • ΑΡΚΑΣ avatar
          ΑΡΚΑΣ @ Tassos 02/12/2010 15:31:11

          ????????????

        • Ηλίας avatar
          Ηλίας @ Tassos 02/12/2010 15:33:42

          Εγώ λέω να του δώσεις εσύ τα λεφτά.

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ Tassos 02/12/2010 15:56:25

          Γιατί φίλε tassos πρέπει να ναι λιγάκι σαλεμένος κάποιος που δένει μια γυναίκα και την περιλούζει με πετρέλαιο...υπό οποιεσδήποτε συνθήκες.

          Και δεν κατηγόρησα αυτόν.
          Λέω ότι λόγω των ελεεινών που μας κυβερνάνε εδώ και καιρό πλέον ο κίνδυνος να συμβούν τέτοια σκηνικά είναι άμεσος.

  2. Enzo avatar
    Enzo 02/12/2010 14:37:11

    οταν βρισκεσαι πλεον σε καταστασεις απελπισιας τιποτα δεν μπορει να σε σταματησει.
    οταν μαζευτουν πολλοι απελπισμενοι μαζι τοτε θα εχουμε γλεντια.

  3. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 02/12/2010 14:41:34

    Τότε ρε παιδιά να οπλοφορούν και οι υπάλληλοι, και όποιος τους ζορίζει να του τραβάνε καμια κουμπουριά!

    Τοσο γκαγκά είστε και παίζετε το παιχνίδι του Πάγκαλου?

  4. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 02/12/2010 15:35:40

    Ακούω συχνά για παρόμοια περιστατικά. Που φυσικά και ΔΕΝ δημοσιεύονται.

    Ο έλληνας πολίτης-φορολογούμενος έχει αρχίσει και φτάνει στο όριο. Είναι λίγους μήνες πριν την κόκκινη γραμμή. Και ξέρει ότι σε αρκετές περιπτώσεις δεν φταίνε απλώς οι διευθυντάδες των δημοσίων υπηρεσιών. Αλλά και οι κακομαθημένοι και τεμπελχανάδες υπάλληλοί τους.

    Κάθε μέρα ακούω ιστορίες γραφειοκρατικής τρέλλας. Και φρίκης. Και ανευθυνότητας. Μέχρι εγκληματικότητας. Από όλες τις υπηρεσίες.

    Κι όμως τόσα χρόνια όλοι προάγονται κανονικώτατα. Και οι εκθέσεις αξιολόγησης ΟΛΩΝ των υπαλλήλων είναι "τζάμι". Οι πρώτοι. Οι καλύτεροι.

    Κι όμως υπάρχουν ακόμη έλληνες που πιστεύουν ότι θα τους σώσουν τα κόμματα. Και μάλιστα χωρίς να τα ζορίσουν αυτά τα κόμματα. Να κάνουν επιτέλους αυτό που ζητάει η βάση. Ετσι χύμα. Να τους αφήνουμε να κάνουν ότι θέλουν.

    Ε, να τι κάνανε. Οδήγησαν έναν ΟΛΟΚΛΗΡΟ κρατικό μηχανισμό, μια ολόκληρη ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΙΟΙΚΗΣΗ, σε αυτό το χάλι. Που όλοι ΞΕΡΕΤΕ. Κι εσύ ο ΠαΣοΚος κι εσύ ο ΝεοΔημοκράτης κι εσύ ο Αριστερός.

    Τους αφήνουμε να διαχειρίζονται 4 χρόνια την κοινή μας περιουσία χωρίς έλεγχο κανέναν από μας. Μας κλέβουν μας κατακλέβουν. Εκεί εμείς.

    Καταστρέψουν το βιος μας, ξεπουλάνε εδάφη μας, υποβαθμίζουν τις υπηρεσίες που πληρώνουμε με τον ίδρωτά μας. Εκεί εμείς. Το ίδιο βιολί.

    Μη και τους στεναχωρήσουμε αν τους στριμώξουμε λίγο.

    Ξέρω, ξέρω. Μερικοί περιμένουν πως μόλις έρθει το κόμμα τους στην εξουσία, θα τα φτιάξει όλα καλά και θα τα στρώσει.

    Ε, λοιπόν τους έχω νέα: Είναι κι άλλοι πολλοί, που ήρθε το κόμμα τους στην εξουσία, και ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΕ.

    Κι αυτό το πήγαιν' έλα και η αναμονή βελτίωσης έχει γίνει κι έχει ξαναγίνει περίπου 160 φορές, όσες και οι κυβερνήσεις του κοινοβουλευτικού μας βίου περίπου.

    Και δεν άλλαξε τίποτε.
    Διότι δεν ζητήσαμε να αλλάξει κάτι.
    Απλώς περιμένουμε την καλή τους θέληση.
    Των πολιτικών μας.
    Τόσο μυαλό έχουμε.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • allien avatar
      allien @ Θραξ Αναρμόδιος 02/12/2010 17:51:01

      Στου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα.

  5. Pikis avatar
    Pikis 02/12/2010 15:50:06

    Οι δημόσιοι υπάλληλοι (είμαι και εγώ δημόσιος) χαίρονται να ταλαιπωρούν τον πολίτη. Όταν ανακαλύπτουν ότι σου λείπει ένα δικαιολογητικό μηδιάζουν και κάνουν σαν παλαβοί μόνο και μόνο για να σε ντροπιάσουν. Τους αρέσει η ιδέα να σε ταλαιπωρούν. Πριν 2 ημέρες πήγα στη ΔΟΥ να ρωτήσω για μια διαδικασία. Αποδείχθηκε ότι είχα κάνει λάθος. Το πρώτο που μου είπε μια υπάλληλος (ναι η κλασική ανέραστη χοντρή) ήταν "θα φας πρόστιμο". Έμεινα κάγκελο. Ο λογιστής μου είχε πει ότι απλά θα γράψω ΑΚΥΡΟ στο λάθος δελτίο που είχα κόψει!!!
    Αυτό είναι φίλοι μου το πνεύμα των δημόσιων. Νομίζουν ότι έχουν εξουσία και φέρονται σαν δικτατορίσκοι.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Pikis 02/12/2010 15:56:34

      Kαι δεν την έλουσες με βενζίνη να την κάψεις ζωντανή?

      ΚΟΜΜΟΥΝΙ!!!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ (A)θανάσης 02/12/2010 16:13:37

        Η σωστή προφορά είναι "κΟΥμούνι"...

        • (A)θανάσης avatar
          (A)θανάσης @ tsilivithras 02/12/2010 16:25:06

          Σωστόςςςς...

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Pikis 02/12/2010 16:00:08

      Άσχημη παιδική ηλικία;

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/12/2010 15:51:29

    Τι έφταιγε η υπάλληλος, η οποία έχει εκατοντάδες φορολογούμενους κάθε μέρα πάνω από το κεφάλι της, ειδικα΄τώρα που ελέγχουν για διπλοσυνταξεις ;
    Και στον ΟΑΕΕ όπως και στο ΙΚΑ έχουν εντολές να διπλοελέγχουν και να τριπλοελέγχουν τα βιβλιάρια, τις εισφορές, τα παραστατικά των γιατρών, τα παραπεμπτικά, διότι η μηχανογράφηση είναι σχετικά πρόσφατη συγκριτικά με το χαρτομάνι από 30ετίας.
    Όλοι οι έλεγχοι ειδικά για σύνταξη γίνονται φύλλο το φύλλο και λέξη προς λέξη συγκρίνοντας με τα ψηφιακά περασμένα αρχεία.

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/12/2010 15:56:45

    Η συμπεριφορά αυτή του πολίτη που πήγε να κάψει την υπάλληλο, εκτός του ότι φανερώνει διαταραγμένη προσωπικότητα, είναι συμπεριφορά κοπαδιού προβατων, επηρεασμένου από τις εκπομπές που ασχολούνται με βοθρο-σκανδαλολογία και αποσκοπούν στο να μετατρέψουν την κοινωνία σε ζούγκλα.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 02/12/2010 15:58:54

      Και δεν θα απορήσω καθόλου, αν κατά την εκδίκαση της μήνυσης ο δικηγόρος του κατηγορούμενου πλέον πολίτη, επικαλεσθεί ότι ο πελάτης του είναι διαταραγμένη προσωπικότητα, για να πέσει στα μαλακά.

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ αλλενάκι 02/12/2010 16:01:35

        Να μπει φυλακή ο παλιομακάκας να φάει τη σύνταξη του [όταν βγει] στα τσιγάρα.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ Ηλίας 02/12/2010 16:08:12

          Ποτέ δεν με εχουν καθυστερήσει αν ήμουν εντάξει με τα έγγραφα, με τις προθεσμίες κλπ. είτε σε εφορίες, είτε σε άλλες υπηρεσίες.

          Αν βέβαια ο φορολογούμενος πάει με γραμμένη τη λαμογιά στο πρόσωπο για να πετύχει συναλλαγή, ο υπάλληλος το εισπράττει και δίνει το ανάλογο feedback.
          Και ποιο είναι αυτό: αν ο υπάλληλος είναι τίμιος θα τσινίσει και μπορεί να του κάνει τη ζωή δύσκολη, αν δεν είναι τίμιος θα υπάρξει συναλλαγή κάτω από το τραπέζι.

          Οι συναλλαγές με το δημόσιο είναι στην ουσία απόδειξη ικανότητας για καλές διαπροσωπικές σχέσεις.
          Απαιτείται τήρηση των στοιχειωδών ζωνών - αποστάσεων επικοινωνίας, σεβασμός στους κώδικες συμπεριφοράς, αλληλοκατανόηση και από τα δύο μέρη.

          Το χρηματικό μέρος ΕΠΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ!!!
          Προηγείται η καλή επικοινωνία.
          Το τονίζω αυτό!

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 02/12/2010 16:12:35

            πωωω μ αρεσει το σχολιο σου !! ειναι για αναρτηση σε ολες τις Δημ Υπηρεσιες αυριο πρωι !!

            Αν ερθεις ως Αυτιας θα φυγεις Μαγκας.

            ΠΠ

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ αλλενάκι 02/12/2010 16:18:19

            Και όμως, δεν έχει μετατραπεί όλη η κοινωνία σε ζούγκλα ακόμα.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 02/12/2010 16:20:32

            γνωριζετε το ποσοστο αναλφαβητων στην Ελλαδα του 2010??
            Το ποσοστο των "αργών"??

            ΠΠ

          • (A)θανάσης avatar
            (A)θανάσης @ αλλενάκι 02/12/2010 16:23:38

            Πολλοί πιστεύουν ότι το έθνος χωρίζεται στα δύο από ένα ...γκισέ. Και ότι από τη μια πλευρά του γκισέ βρίσκονται οι αδάμαντες, και από την άλλη τα λαμόγια.

            Κατά 75% τα παράπονα περί κακής εξυπηρέτησης προέρχονται από άτομα που αδυνατούν να καταλάβουν ότι υπάρχουν νόμοι και κανόνες, και νομίζουν ότι αυτά που απαιτούνται τα βγάζει κάποιος υπάλληλος από το μυαλό του.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 02/12/2010 16:29:03

            620.000 δεν εχουν παει σχολειο
            1.000.000 μπορουν να διαβασουν και να γραψουν αλλα δεν καταφεραν να τελειωσουν το Δημοτικο !!
            και τελος 4.500.000 Ελληνων, κουτσα στραβα γνωριζουν καποια "κολυβογραμματα".

            παμε παρακατω,
            500.000 ανω των 55 δεν γνωριζουν γραφη κ αναγνωση ( 74% γυναικες 26% ανδρες )- αναλφαβητοι.

            με λιγα λογια λειτουργικα αναλφαβητοι ειναι 2.200.000 γυναικες και 2.000.000 ανδρες.

            Σιγουρα δεν φταινε ολοι αυτοι οταν οι Δ Υπηρεσιες ενω το γνωριζουν τους κανουν τη ζωη ακομη δυσκολοτερη !! Μην ψαχνουμε επειπεδο επικοινωνιας στους αναλφαβητους, διοτι λειτουργει και η υπερηφανεια και η αμυνα-επιθετικοτητα !

            ΠΠ

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ αλλενάκι 02/12/2010 16:29:33

            Για ποιους μιλάς ΠΠ, για τους ΔΥ ή για τους πολίτες;

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 02/12/2010 16:35:23

            κ οσοι ΔΥ ειναι 60 φευγα πως μπηκαν?? ειναι και τμηματαρχες τωρα αχαχαχαα

            τελος παντων.

            ΠΠ

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ αλλενάκι 02/12/2010 16:35:59

            Εντυπωσιακό ΠΠ!
            Προς επίρρωσιν όσων λέω!

            Αρα και οι ΔΥ έχουν ένα δίκιο οταν "επαναστατούν" με τον τρόπο τους.

            Για εξήγησέ μου όμως, αυτοί οι κατ' εσέ αναλφάβητοι πολίτες, οι οποίοι καθυβρίζουν ολημερίς και ολονυχτίς τους ΔΥ -αρκετές φορές με το δίκιο τους- γιατί ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΟΥΖΑ ΣΤΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ, στα ΚΑΡΤΕΛ και στις ΤΡΑΠΕΖΕΣ;

            Μήπως ειναι θέμα "εταιρικής" επικοινωνίας και προπαγάνδας;

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 02/12/2010 16:41:27

            ο φοβος και το δεος της καθε "εξουσιας"...
            ανασφαλεια!! δες πως φερονται στους γιατρους !! Θεοι τα λαμογια.

            κρινω απο τους δικους μου... "μη μιλας ετσι, ειναι γιατρος !!" χαχα και φουντωνω.

            ΠΠ

      • loretta avatar
        loretta @ αλλενάκι 02/12/2010 16:22:44

        για να ειμαστε δικαιοι αλλενακι ομως υπαρχουν και πολλοι δημοσιοι υπαλληλοι που εχουν το συμπλεγμα της εξουσιας...συμπεριφερονται ως ραγιαδες ειναι τεμπελιδες και κανουν τρις εκατομυρια λαθη απο την αγνοια τους...!!

        εγω δεν συμφωνω ουτε με την συμπεριφορα του ανθρωπου αυτου αλλα ουτε με την συμπεριφορα πολλων δημοσιων λειτουργων.

        λιγες φορες εχουμε υποστει την αδιαφορια τους?? την αγενεια τους? την αγνοια τους???

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ loretta 02/12/2010 16:28:59

          Νομίζω όμως ότι σημερα δεν υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι σε οργανικές θέσεις με άγνοια, "αργοί" και αναλφάβητοι.
          Μιλάμε για τις παραγωγικές ηλικίες 30 - 45 που στελεχώνουν το βασικό κορμό και έχουν προσληφθεί με ΑΣΕΠ.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 02/12/2010 16:30:39

            πιο πανω μιλαω για τους αναλφαβητους πελατες.. κ οχι τους οργανικους !! τα σαινια...

            ΠΠ

          • loretta avatar
            loretta @ αλλενάκι 02/12/2010 16:38:57

            αλλενακι

            αν ηταν οπως τα λες....τοτε δεν θα τρεχαν ο κοσμος απο γκισε σε γκισε επειδη οταν τους κανεις μια απλη ερωτηση για το πως θα εξυπηρετηθεις για το θεμα σου ....καταληγεις να κανεις το κυκλο της..υπηρεσιας...και στο τελος ....σαυτον που ρωτησες αρχικα.

            απο την αλλη και που να κανεις αναφορα ?? στον προισταμενο??? ε και αυτο παιζεται...με το πως ξυπνησε το πρωι....η το πως θα σε κοψει....!!

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ αλλενάκι 02/12/2010 16:47:35

            Loretta, δεν ειναι ιδανικά τα πράγματα, αλλά ούτε και τόοοσο χάλια.

  8. aristotelis avatar
    aristotelis 02/12/2010 16:14:57

    Συμφωνώ στο συγκεκριμένο...Ως ελεύθ. επαγγελματίας έχω πολλές συνδιαλλαγές με το δημοσιο. Πολλές φορές υπάρχουν ανακοινώσεις δίπλα από το γκισέ που αναγράφουν σαφώς τι θέλουν αλλά εκεί ο άλλος να πάει χωρίς τα απαραίτητα χαρτιά και να θέλει από πάνω να εξυπηρετηθεί. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι από την άλλη δεν υπάρχουν δ.υ. που νομίζεις ότι σου κάνουν χάρη όταν σου παρέχουν τις υπηρεσίες τους..

  9. Greg avatar
    Greg 02/12/2010 16:18:12

    Ε, καλά δεν την έκαψε κιόλας τη γυναίκα. Τέτοιες εμπειρίες είναι πάντα διδακτικές. Υπεύθυνη η συγκεκριμένη υπάλληλος για το πρόβλημα του πολίτη μάλλον δεν ήταν, αλλά ποιος ξέρει πώς του μιλήσε;
    Είναι ένας ψιλικατζή που του λες καλημέρα και σε κοιτάει σαν βλάκας. Μία, δύο φορές, μετά βέβαια δεν του ξαναλές καλημέρα, παρά του πετάς τα λεφτά στον πάγκο και φεύγεις, βρίζοντας. Το πρόβλημα, λέω εγώ, ξεκινάει από την καλημέρα. Αγροίκοι υπάρχουν παντού, στο δημόσιο, όμως, διεξάγεται το ανταγωνιστικότερο πρωτάθλημα αγροίκων, με συμμετέχοντες παγκόσμιας κλάσης παίκτες.

  10. Tassos Hercules avatar
    Tassos Hercules 02/12/2010 16:48:06

    Τα βλεπει αυτα η κυβερνηση μας γι αυτο ακριβηνε τη βενζινη και εξισωνει το πετρελαιο κινησης με το πετρελαιο "θερμανσης"...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar