#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/07/2008 15:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απειλούν τώρα τον Ζορμπά με …εισαγγελέα

Εκατοντάδες λέξεις αφιερώνει σήμερα το κυριακάτικο ΦΕΚ του ΔΟΛ για να πλέξει τάχα το εγκώμιο του Ζορμπά. Και ουσιαστικά για να τον προειδοποιήσει ότι έτσι κι αρχίσει να βγάζει στη φόρα κρυμμένα μυστικά και ντοκουμέντα θα τον καθίσουν στο …σκαμνί. Έτσι το «Βήμα» (κυβερνητικών ιδεών) υπενθυμίζει ότι: «Κατά την εκτέλεση των καθηκόντων τους, ο πρόεδρος και τα μέλη της Αρχής έχουν υποχρέωση να τηρούν τις αρχές της αντικειμενικότητας και αμεροληψίας και έχουν καθήκον να τηρούν εχεμύθεια για πληροφορίες των οποίων λαμβάνουν γνώση κατά την άσκηση των καθηκόντων τους για πέντε έτη μετά την ακούσια ή εκούσια αποχώρησή τους από την Αρχή». Και προσθέτει: «εφόσον διαρρεύσουν στοιχεία από υπόθεση που εκκρεμεί στη Δικαιοσύνη, τότε ο κ. Ζορμπάς θα υποστεί τις συνέπειες του νόμου, αφού δεν θα έχει πια την προστασία του προέδρου ανεξάρτητης αρχής».

Καλά, μόνο τόσο μπορούν να κάνουν; Στο «χωροφύλαξ» και το «σκαμνί» κατήντησε η μεγάλη συναινετική πολιτική του Καραμανλή; Η παλιά καλή δεξιά, ως απόδειξη της αποτυχίας των επικοινωνιολόγων; Ας φροντίσουν καλύτερα να βρουν επιχειρήματα για να αντιτάξουν σε όσα θα αρχίσουν να αποκαλύπτονται. Γιατί δεν «θα είναι ένας πόλεμος με χαρακτηριστικά ξεκαθαρίσματος λογαριασμών» όπως προσπαθεί στην απόγνωσή του να ψελλίσει το Μαξίμου. Θα είναι ένας πόλεμος για αρχές που παραβιάστηκαν και υποσχέσεις κάθαρσης που διαψεύστηκαν ανερυθρίαστα. Και για την μεγάλη κοροϊδία.

Ερώτημα: Τι θα κάνει όμως η κυβέρνηση αν δεν μιλήσει ο πονηρός Ζορμπάς, αλλά μιλήσουν άλλοι, που δεν δεσμεύονται από απόρρητα, αλλά και ούτε και άλλες δεσμεύσεις;  

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 27/07/2008 15:41:04

    Μπα δε θα μιλήσει. Θα πάρει το αεροπλάνο θα πάει σε ένα internet cafe σε μια τριτοκοσμική χώρα θα ανεβάσει τα στοιχεία σε ένα μπλογκ κι άσε τους μάγκες να κουρεύονται ποιος τους την έπαιξε.

    Έχουμε πει κατ επανάληψη ότι το σύστημα δε θα παραδοθεί. Θα χυθεί αίμα κύριοι για να γίνει αυτό. Όσο το ελέγχουν με τους αστυνόμους δικαστές είμαστε καλά αν δεν αρκούν αυτοί θα έχουμε ''ατυχήματα''. Αν δεν αρκούν τα ατυχήματα θα χτυπήσουν στο ψαχνό.

  2. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 27/07/2008 16:26:01

    Ο κ. Ζορμπάς να ξέρει ότι, ΕΜΕΙΣ, οι απλοί Έλληνες πολίτες, ο Λαός, είμαστε ΜΑΖΙ του. Και ότι δεν είναι, φυσικά, τυχαίο, που τον Έλληνά του ο Καζαντζάκης τον έβγαλε ..."Ζορμπά"! Επίσης, ότι σε μερικούς από 'μας αρέσει η ζωή στα "κόκκινα", Φάκτορα, ή όταν "ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι", φίλε Εξάκτινε, γιατί εκεί και τότε γίνεται, ή όχι, η διαφορά...

    ΙΔΩΜΕΝ, -αδέρφια!

  3. I am The Devil In The Skies avatar
    I am The Devil In The Skies 27/07/2008 16:28:31

    Παιδια ωραιο το blog Εγω εδω στη Γαλλια αντιμετωπίζω πρόβλημα επειδη ειμαι απ την Ελλάδα. Μην γινεστε κι εσεις ρατσιστες. Για ποιο λογο εχετε προβλημα με τους αλλοδαπους; Τι σας εκαναν;

  4. μανώλης avatar
    μανώλης 27/07/2008 16:59:59

    Γνωρίζει ο Ζορμπάς πληροφορική?
    Μήπως πρέπει να τον πλησιάσουμε και να τον ενημερώσουμε σχετικά?

  5. mareli avatar
    mareli 27/07/2008 17:25:48

    Εγώ νομίζω ότι ο Ζορμπάς μίλησε. Έκανε την αρχή στη βουλή όταν "τα 'ριξε" στον Σανιδά. Είπε, ότι του έστειλε με αστυνομικό την παραγγελία για άνοιγμα και δέσμευση των λογαριασμών Παπαμαρκάκη, κι εκείνος δεν έκανε τίποτα. Άρα ο Σανιδάς δεν έπραξε το καθήκον του! Μετά από λίγες μόνο ώρες, ο Ζορμπάς αναδιπλώθηκε λέγοντας ότι απλώς του μίλησε στο τηλέφωνο και ότι δεν έστειλε ούτε τον αστυνομικό, ούτε έγγραφο με το αίτημα άνοιγμα και δέσμευσης λογαριασμών. Φαίνεται ότι τα λεγόμενα του Ζορμπά έχουν διάρκεια λίες μόνο ώρες. Εύλογα, λοιπόν, αναρωτιέται κανείς πόση διάρκεια έχουν αυτά που ΔΕΝ έχει πει ο Ζορμπάς. Ευτυχώς (για σας) έχουν μέρες, μήνες ίσως και χρόνια. Τόσο όσο διαρκεί το επικοινωνιακό παιχνιδάκι.
    Το έργο το έχουμε ξαναδεί. Τα ίδια πρωτοσέλιδα, τα ίδια blogοσέλιδα... Τα "πολιτικά σκάνδαλα", που προκύπτουν από τους διαλόγους Ζαχόπουλου στο DVD που όλοι το είχαν δει, αλλά ξέροντας ότι δεν θα παίξει ποτέ "σπεκουλάριζαν" γι' αυτά που ΘΑ αποκαλυφθούν... Είδατε τίποτα;
    Το βασικό ερώτημα που προέκυπτε τις τελευταίες μέρες για το τι έπραξε η επιτροπή τα τελευταία 2 χρόνια των αποκαλύψεων για τη Siemens απαντιέται σήμερα σε ρεπορτάζ της Κας Γ. Παπαδάκου στην "Ε".
    Κάποιο μέλος της επιτροπής είχε την ενασχόληση με τη Siemens, ενώ ο ίδιος ο Ζορμπάς λάμβανε σημειώματα από την Εισαγγελία του Μονάχου. Γιατί όμως δεν άνοιξε ούτε δέσμευσε κανέναν λογαριασμό; Δείτε γιατί:"Οσοι παρακολουθούν από κοντά το ενδιαφέρον της Αρχής για τη Siemens είναι απολύτως βέβαιοι ότι μόνο λόγοι ευπρέπειας τον απέτρεψαν να ενεργήσει, έστω και την περασμένη εβδομάδα, δεσμεύοντας λογαρισμούς πρωταγωνιστών."

    Για λόγους ευπρέπειας....
    Πρόβλεψη: οι αποκαλύψεις που προαναγγέλετε θα προκύψουν όταν το επιτρέψει η ευπρέπεια του Κου Ζορμπά;

  6. omogeneia avatar
    omogeneia 27/07/2008 17:38:06

    ΚΥΡΙΕ ΖΟΡΜΠΑ Η ΟΜΟΓΕΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ!

  7. thanos avatar
    thanos 27/07/2008 17:39:36

    Anonymous
    July 27th, 2008 at 5:06 pm

    Ayto to eixe pei kai o Sioufas prin xronia gia kapoious allous.Twra omws pou hrthan sthn porta tou(parataxh tou) poiei thn nhssan.

  8. thanos avatar
    thanos 27/07/2008 17:47:32

    mareli
    July 27th, 2008 at 5:25 pm

    @mareli gia osa anaferesai sto Zormpa ,den distazw na se apokalesw pseyth kai anhthiko.
    Ws anafora gia to DVD peri zaxopoulou rwthse to afentiko sou na sou pei poso tremei o kwlos tou Vouxesa H' O ola sto fws kai ths xeirourgou iatrou.

  9. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 27/07/2008 18:01:22

    mareli: Ενδιαφέρουσες οι απόψεις σου φίλε mareli.. Ας πούμε λοιπόν ότι είναι έτσι, ότι δηλ. και ο Ζορμπάς δεν τόλμησε να αγγίξει τα της Siemens. Είναι αυτονόητο λοιπόν ότι πρέπει να αναμένουμε αποκαλύψεις και δεσμεύσεις λογαριασμών ευθύς ως αναλάβει τα καθήκοντά της η επιτροπή με τη νέα της μορφή και τα νέα πρόσωπα. Σ'αυτό ήθηλες και εσύ να καταλήξεις φαντάζομαι?

    Α και όσο για "επικοινωνιακά παιχνιδάκια" αυτή η κυβέρνηση από το 2004 αποδείκνύει καθημερινά ότι τα γνωρίζει καλά, αφού άλλωστε οι επικοινωνιακές τακτικές έχουν υποκαταστήσει την ουσία της άσκησης της εκτελεστικής εξουσίας από το φορέα της.

    Υ.Γ. : Αυτές οι δηλώσεις του Ζορμπά όπου ανασκευάζει τα λεγόμενα του εγώ τουλάχιστο δε τις εντόπισα κάπου, αν τις βρήκες δώσε μας και ένα λινκ σε παρακαλώ..

  10. salmonellas avatar
    salmonellas 27/07/2008 19:20:03

    Σιγα τα αυγα! Τι θα κανουν δηλαδη, θα τον βαλουν μεσα? Αλλο ειναι να τα σκατωνεις, και αλλο να προκαλεις το δημοσιο αισθημα. Οσο πυροβολουν το Ζορμπα, τοσο ανακυκλωνεται η μποχα. Στο τελος δεν θα τους θελει ουτε ο λαος (με μικρα, η καφαλαια).

  11. mareli avatar
    mareli 27/07/2008 20:04:01

    @Ανώνυμους
    Δεν πιστεύω ότι δεν τόλμησε, απλώς ή δεν ήθελε ή αδράνησε ή όπως λέει και η Κα Παπαδάκου "το ανέθεσε σε άλλον". Θεωρώ ότι όταν ένας θεσμός αποκτά "ονοματέπωνυμο" (επιτροπή Ζορμπά), τότε προκύπτει ζήτημα συγκέντρωσης εξουσίας με απρόβλεπτες συνέπειες τόσο ως προς το πρόσωπο όσο και ως προς τη δημοκρατία (Για φαντάσου... ο Ζορμπάς συνομιλητής του Καχριμάκη; Έτσι εξαφανίζουν από το "κάδρο" και αυτόν ακόμα το Γ. Παπανδρέου, το οποίο αντιπολιτευτικά και δημοκρατικά είναι ανεπίτρεπτο!)

    Συμφωνούμε, λοιπόν, ότι ΟΛΟΙ κάνουν "επικοινωνία", από τη μεριά του ο καθένας...

    Η ανασκευή των λεγομένων του στην επιτροπή της βουλής προέκυψε μετά την ανακοίνωση Σανιδά και την ανακοίνωση του Υπ. Δικαιοσύνης, το οποίο ζητούσε τα έγγραφα, διότι υπήρχε θέμα παράβασης καθήκοντος από την πλευρά Σανιδά.
    Εγώ, ο ίδιος είδα την είδηση στο δελτίο των 8 του ΑΝΤ1 την 25/7/2008 μάλιστα έπαιξε στις 8:45 (πριν τα αθλητικά δηλαδή!!!)
    Το ίδιο έπαιξε και στον ALPHA, όπως θα διαπιστώσεις με το παρακάτω link:
    Από Δελτίο των 8 alphatv

    Και για να μην ξεχνάμε...


    Δεν προκύπτουν ευθύνες κατά υπουργών
    Πηγή: ΑΝΤ1 ONLine Δημιουργία:7/11/2007 9:19 πμ Τελευταία ενημέρωση:10/1/2008 3:45 μμ


    Κανένα θέμα ποινικής ευθύνης υπουργών δεν προκύπτει στην υπόθεση των ομολόγων διαβεβαίωσε εμμέσως πλην σαφώς ο Γιώργος Ζορμπάς, καταθέτοντας την Τετάρτη στην επιτροπή Θεσμών και Διαφάνειας της Βουλής.

    Απαντώντας σε σχετικές ερωτήσεις, ο κ. Ζορμπάς διαβεβαίωσε ότι, εάν είχε διαπιστώσει κάτι τέτοιο, θα έστελνε το πόρισμά του, όπως επιτάσσει το Σύνταγμα, στο Κοινοβούλιο.

    Ο επικεφαλής της Αρχής κατά της νομιμοποίησης παρανόμων εσόδων, απαντώντας στις επίμονες ερωτήσεις βουλευτών για το εάν χρήματα από την υπόθεση των ομολόγων πήγαν σε συγκεκριμένο κόμμα, σημείωσε ότι ο ίδιος κατέγραψε στο πόρισμά του μόνο μαρτυρικές αφηγήσεις. Πρόσθεσε, ωστόσο, ότι ερευνώνται θέματα λογαριασμών.

    Παράλληλα, κράτησε ανοιχτό το μέτωπο με τον Εισαγγελέα Εφετών Γιώργο Κολιοκώστα, ο οποίος είχε επιστρέψει το πόρισμά του ως μη σύννομο, αλλά και με τον Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου για τη γνωμοδότησή του.

    Ο κ. Ζορμπάς διευκρίνισε ότι μέχρι σήμερα δεν γνωρίζει τι τύχη είχε το πόρισμά του, αν δηλαδή βρίσκεται μέσα στη δικογραφία, όπου και πρέπει να είναι.

  12. mareli avatar
    mareli 27/07/2008 20:11:51

    @thanos

    Γιατί ΒΡΙΖΕΙΣ;
    Μπορείς να αποδείξεις τους χαρακτηρισμούς εναντίον μου;
    Εγώ παρέθεσα τις αποδείξεις... Τις έχεις ήδη διαβάσει!!!

    Το ΒΡΙΖΕΙΝ εδώ φαίνεται πως αποτελεί πρακτική e-stalin(?)

  13. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 27/07/2008 20:39:52

    Πρεπει ολοι οσοι αγαπαμε αυτο τον τοπο να βοηθησουμε τον ΖΟΡΜΠΑ.
    Σε αυτο μπορει να συμβαλλει τα μεγιστα και το μπλογκ.

    Αρκετοι ζουμε στο εξωτερικο, και γνωριζουμε απο μεσα τις τραπεζικες πρακτικες σε ολες τις διαστασεις. ΟΛΕΣ...

    Αν ζητησει την οποια βοηθεια,ειμαι σιγουρος οτι πολλοι θα προθυμοποιηθουν να τον βοηθησουν. Και δεν ανφερομαι μονο σε μπλογκερς αλλα σε ξενους συναδελφους του (Εισαγγελεις) οι οποιοι δεν δεσμευονται απο κανενος τυπου απορρητου...

    Το αρθρο του Βηματος-une fois de plus Mr.Pretenderis-ειναι καταπτυστο! Ακους εκει ο Ζορμπας να χαλασει την μανεστρα και να αποκαλυψει τα ανομηματα της αρχουσας ταξης προεξεχοντων των πολιτικων λαμογιων,δημοσιογραφων και λοιπων δημοκρατικων δυναμεων που ελεγε ο αστειος...

    ΑΕΡΑ ΑΕΡΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Η ΧΟΛΕΡΑ!

  14. Aline avatar
    Aline 27/07/2008 20:49:08

    Xaze afhse tous mesa sth vroma.
    Tous axizei oxi oti vghke sta fora, alla kai xeirotero.
    einai oloi lamogia me kuvernhsh prigipes lamogion

  15. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 27/07/2008 20:56:14

    @ Aline

    Α ρε Christophe!

  16. Aline avatar
    Aline 27/07/2008 20:56:24

    Kurie Zorba

    12 ek Omogenwn einai mazi sas.
    Bgalte sta fora ola na steiloume tous kleftes sth fulakh.
    H Ellada den einai idiokthto spiti ton politikon lamogion.
    Antistoixh katagelia tha kanoume kai stis armodies EE arxes.
    Na mathei o kosmos olos oti h Ellhnikh dikaiosinh einai nekri xari merikon kleftronion, pou xtizoun palatia kai viles prokalontas olous tous Ellhnes

  17. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 27/07/2008 21:21:42

    "Η μόνη περίπτωση που θα είχε κάποια αξία μια συνεργασία μεταξύ κομμάτων, θα ήταν μεταξύ των δυο μεγαλύτερων εάν μπορούσαν να συμφωνήσουν στην προώθηση κάποιων πολύ δύσκολων μεταρρυθμίσεων που κανένα κόμμα δεν μπορεί να αναλάβει το κόστος να προωθήσει από μόνο του", δηλώνει ο κ. Αλογοσκούφης σε συνέντευξή του στην "Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία".


    Από εδώ

    Όπως έγραψα και πιο πάνω το σύστημα δεν παραδίνεται. Με συνεργασία των δυο κομμάτων το σύστημα της διαπλοκής θα μείνει αιώνιο. Έγραψα επίσης και αλλού ότι πιο πιθανή είναι η συνεργασία ΠΑΣΟΚ ΝΔ παρά η συνεργασία ΛΑΟΣ ΝΔ.

  18. Factorx avatar
    Factorx 27/07/2008 21:21:47

    @mareli, καλά τον ΑΝΤ1 μας βάζεις ως μαρτυρία; και τον ΑΛΦΑ. προ Μάρας τα έλεγαν αυτά ή μετά;

  19. Aline avatar
    Aline 27/07/2008 21:23:42

    Xaze,

    Et j' ai criée criée Aline pour qu' elle renienne et j' ai pleurais....pleurais...na, na, na...
    Aline

  20. μπάμιας avatar
    μπάμιας 27/07/2008 21:31:00

    μαρέλι, βλέπω έχεις καινούργιους φίλους!

  21. mareli avatar
    mareli 27/07/2008 21:52:13

    Το video του ΑΝΤ1 παίζει την είδηση 8:50 ακριβώς. Υπάρχει το video στο site ant1online.gr. H είδηση έπαιξε πριν τα αθλητικά, ενώ η είδηση που παίζατε και σεις (δηλώσεις στη Βουλή κλπ) έπαιζαν 8:00...ΠΡΩΤΗ ΕΙΔΗΣΗ!!! Η "μετά τα αθλητικά δημοσιογραφία" είναι γνωστή στους... χώρους σας
    Προφανώς, ο alphatv το έπαιξε την "μετά Μάρα εποχή" και την "μετά τις παραπομπές Κοντομηνά για κακουργήματα"... εκεί κοντά στ' αθλητικά... ξέρετε εσείς.
    Επί του δημοσιεύματος Παπαδάκου για την... "ευπρέπεια" δεν έχετε σχόλιο...

  22. mareli avatar
    mareli 27/07/2008 21:53:59

    ο exa...pteryx είναι εδώ; Νόμιζα ότι έτρωγε παγωτό όλο το Σαββατοκύριακο... Σε περίμενα από Δευτέρα... "φίλε"

  23. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 27/07/2008 22:02:17

    @ Aline

    Toi tu es apparue!
    Peut être un jour je crierai aussi...Qui sait?

  24. μπάμιας avatar
    μπάμιας 27/07/2008 22:36:39

    μαρέλι, κατά σύμπτωση, η απάντηση του "χαζού του χωριού" 10:02 κάνει και για σένα.

  25. mareli avatar
    mareli 27/07/2008 22:56:50

    σύμφωνοι...
    την "ευπρέπεια" του Ζορμπά απέναντι στους εμπλεκόμενους στο σκάνδαλο Siemens, θα μου την εξηγήσει κάποιος;

  26. ataktos avatar
    ataktos 28/07/2008 11:35:35

    ah mareli -tin kultura tou anthropou tin leme evprepia i pos alios den blepis edo ksehname ta to himata tou Peramatos les ke me mia apergia 3 meres (me sabatokiriako ke apalagi tou ipevthinou) to gaidouri o Boulgarakis ehi apalagi apo tin sinidisi mas tou sinhronou Mengele .

  27. Aline avatar
    Aline 28/07/2008 16:34:55

    Xaze
    Je suis d' avis qu'il m'a flanque à la porte,
    parce que je ne peux pas plus entrer a écrire.
    Röstigraben uf d'rechte Ufer

  28. mareli avatar
    mareli 28/07/2008 16:38:45

    Αγαπητέ ataktos,
    Η κατά... Ζορμπά "ευπρέπεια" είναι ένας εύσχημος δημοσιογραφικός τρόπος για να συντηρηθεί ο μύθος του Zorba the Greek, από όλους αυτούς που κατά καιρούς "ανακαλύπτουν" ή "δημιουργούν" επικοινωνήματα (ας μου επιτραπεί ο όρος) με στόχο τη συνείδησή μας.
    Όταν ο Ζορμπάς παίζει ΠΡΩΤΗ είδηση και ξεχνάμε τα θύματα του Περάματος τότε δεν φταίει ούτε ο Ζορμπάς ούτε ο Βουλγαράκης.
    Φίλε, η αλαζονεία της 4ης εξουσίας είναι η χειρότερη μορφή φασιστικής πρακτικής!
    Αλήθεια, όταν ο Κούρκουλος έλεγε "όχι άλλο κάρβουνο" στο κατηγορώ του κατά των πλοιοκτητών και του κατεστημένου της εποχής ήταν πριν 30 χρόνια! Από τότε οι πολέμιοι του κεφαλαίου συμβιβάστηκαν. Πρώτος ο συγχωρεμένος. Παντρεύτηκε πλοιοκτήτρια!

  29. ataktos avatar
    ataktos 28/07/2008 18:49:39

    mareli -avta ide simera i Aleka ke to epekse ligo arga alla opos les ke avti sto pehnidi den ine?

  30. μπάμιας avatar
    μπάμιας 28/07/2008 18:58:55

    άτακτε, τον είχα για υπάλληλο του Ρουσόπουλου...μάλλον του Αλογοσκούφη είναι, αλλά παρ' όλα αυτά το παίζει ευπρεπής.

  31. ataktos avatar
    ataktos 28/07/2008 19:10:35

    μπαμια -ego teties leptomeries den gnorizo ime apo horio .

  32. μπάμιας avatar
    μπάμιας 28/07/2008 19:20:55

    και εγώ από χωριό (εξ ού και το όνομα!) Στο χωριό μου άντως που είναι όλοι ψιλοαγράμματοι και 50% πασόκοι, και 50% Νουδου θεωρούν ότι (1) τον Ζορμπά τον έφαγαν λάχανο (2) ο ΓΑΠ δεν τραβάει (3) ο ΚΚ είναι στον κόσμο του. Το οποίον αδιέξοδο, αλλά λόγω λειψυδρίας δεν δίνουν σημασία.

    (οι διακοπές ρεύματος δεν τους νοιάζουν, έχουν μάθει)

  33. pessimist avatar
    pessimist 28/07/2008 23:28:40

    O πραγματικός Ζορμπάς, ως γνωστόν, ήταν μεταλλωρύχος. Ο τωρινός μάλλον έχει ανακαλύψει οχετό - φλέβα χρυσού (στην περίπτωση αυτή ταυτίζονται), αλλά δεδομένου ότι δεν ανήκει πιά στο "βαθύ κράτος", θα πρέπει να σκέφτεται τώρα πως θα το διαχειριστεί μόνος του. Σαν καουμπόυ, φαντάζομαι. Δεν έχει προστασία, δεν ανήκει όμως και σε μαντρί, πιά.
    Άν είναι όντως Ζορμπάς και καουμπόυ όπως λέγεται, δεν θα εξαργυρώσει το μετάλλευμα, αλλά θα θαυμάσουμε θεαματικές εκρήξεις από τα έγκατα της βαθειάς εξουσίας.

  34. mareli avatar
    mareli 29/07/2008 02:03:37

    @ataktos
    Ακριβώς φίλε! Εγώ πάντα είχα την απορία, γιατί η επικυριαρχία της αριστεράς στην Ελλάδα τα τελευταία 30 χρόνια, δεν κατόρθωσε να επιλύσει ζητήματα που κάποτε ήταν 1ης γραμμής. Επιεικώς λέω:συμβιβασμός. Για δες για παράδειγμα τη 17Ν (αριστερή οργάνωση) που κατάντησε: "ρουφιανεύει" ο ένας τον άλλον... Είναι κι άλλοι λέει, δεν τους πιάσατε!
    Ο τσίπρας απ' την άλλη μεριά, νομίζει ότι στην Ελλάδα ζούν αφρικανοί. Απομακρύνεται από την κοινωνία και τα προβλήματά της και ορθώνει το ανάστημά του για να υποστηρίξει "το gay γάμο". Και έχει και συνέχεια...

  35. mareli avatar
    mareli 29/07/2008 02:10:08

    Γιατί αρχαίο εξαπτέρυγο ταυτίζεις την αλήθεια με το Ρουσόπουλο;
    Για την "ευπρέπεια Ζορμπά" θα πεις τίποτα;
    Αφού τον "έφαγαν λάχανο", γαιτί δεν τον καλείς σε τραπέζι, να φάτε μπάμιες, να σου τα πει ΟΛΑ και μετά να κάνεις τις ΜΕΓΑΛΕΣ αποκαλύψεις ωστε να κάνεις το όνειρό σου πραγματικότητα;
    Το πόρισμά του πώς το βρήκες;

  36. alfaalfa avatar