07/09/2010 19:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απειλές Ρέππα κατά φορτηγατζήδων

Απείλησε πριν από λίγο ο Δ. Ρέππας τους ιδιοκτήτες Φορτηγών πως σε περίπτωση που προχωρήσουν και πάλι σε απεργίες μακράς διαρκείας αποκλείοντας την αγορά, προτίθεται να μηδενίσει την τριετή περίοδο προσαρμογής και το επάγγελμα να ανοίξει άμεσα την επομένη της ψήφισης του νομοσχεδίου. Αυτό είπε απευθυνόμενος προς τα μέλη της αρμόδιας επιτροπής της Βουλής, τα οποία ενημέρωσε παρουσιάζοντας τις ρυθμίσεις του σχεδίου νόμου για τις εμπορευματικές οδικές μεταφορές, όπως διαμορφώθηκαν μετά και την ανοιχτή διαβούλευση.

Τα κύρια σημεία του νομοσχεδίου είναι η ελεύθερη πρόσβαση στο επάγγελμα του οδικού μεταφορέα, ο εξορθολογισμός, ο εκσυγχρονισμός και η ανάπτυξη του κλάδου των εμπορευματικών μεταφορών στην χώρα μας, καθώς και η απελευθέρωση του κομίστρου. Μέχρι την οριστική απελευθέρωση του κλάδου θα υπάρξει ένα μεταβατικό διάστημα τριών ετών ενώ οι υφιστάμενες άδειες εξακολουθούν να ισχύουν με τους όρους έκδοσης τους για μία δεκαετία. Μετά την παρέλευση πενταετίας, σε περίπτωση μεταβίβασης, οι κάτοχοι των νέων Φ.Δ.Χ. υποχρεούνται να αντικαταστήσουν τα οχήματά τους με άλλα νεώτερης τεχνολογίας, τα οποία θα είναι περισσότερο φιλικά προς το περιβάλλον.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Olympia avatar
    Olympia 07/09/2010 20:00:47

    Κατά τα άλλα είχε νικήσει η κυβέρνηση και είχαν υποχωρήσει οι φορτηγατζήδες;;; Ε ρε κουτόχορτο που τάιζαν τον κόσμο... κότα ο Ρέππας και τώρα λεονταρίζει. Να δω τι θα πουν οι έγκριτοι των ΜΜΕ.

    • Mind.the.gap avatar
      Mind.the.gap @ Olympia 07/09/2010 20:33:08

      δεν τα βλεπω καλά τα πραγματα....
      μαλλον τελικά θα τους την κάνουν την ζημιά οι φορτηγατζήδες...

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ Olympia 07/09/2010 21:37:56

      Το ίδιο τους κάνει. Ή θα αφήσουν τις σαχλαμάρες οι φορτηγατζήδες ή δεν έχει τριετή προσαρμογή. Ξηγημένα πράγματα.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ mitsosms 07/09/2010 21:42:33

        Ενώ με τριετή προσαρμογή, σώθηκαν, ε;

        "Ή σε σκοτώνω κατευθείαν, ή σιγά σιγά σε τρία χρόνια".

        Δημοκρατία, να σου πετύχει...

    • Olympia avatar
      Olympia @ Olympia 07/09/2010 21:46:12

      Στην Αργεντινή η εξέγερση ξεκίνησε από τους φορτηγατζήδες. Πέτυχαν μία νίκη μεσούσης της τουριστικής περιόδου. Γιατί να κολώσουν το φθινόπωρο που όλα θα είναι νεκρά στην αγορά;

      • Αμετανόητος avatar
        Αμετανόητος @ Olympia 07/09/2010 23:55:56

        +100000.πολύ σωστά.για αυτούς που δεν τους έχουν συναναστραφει δεν ξέρουν τι ράτσα είναι.θα έχουμε μεγάλα χουνέρια σε λίγο.

  2. eiraman avatar
    eiraman 07/09/2010 22:00:27

    Αφού τη μία τους επιστράτευσε γιατί την άλλη να μην τους εκτελέσει ως λιποτάκτες!Εγώ προτέινω να εκτελεστούν άμεσα διότι είναι λαμόγια και δεν θέλουν να σωθεί η Ελλάδα!Τώρα που θα πρασινήσει και η Ελλάδα στις περιφέρειες νομίζω ότι δεν πρέπει να κάνει πισω...
    Άντε να πάρουν και τα φορτηγά τους οι λαθρομετανάστες που περιμένουν ήδη στα φανάρια!
    ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ!

  3. μεταφοραι-εκδρομαι ο μητσος avatar
    μεταφοραι-εκδρομαι ο μητσος 07/09/2010 22:08:22

    Το υπουργείο ούτε απειλεί ούτε και απειλείται είπε ο μέγας ρέππας!!αλλά απο την άλλη ούτε στον ανπτυξιακό νόμο θέλει να μας βάλει ούτε μερική αποζημίωση της άδειας δέχετε(μέσω κάποιων φοροελαφρύνσεων)για το ασφαλιστικό ούτε να ακούσει και άμα κάνουμε απεργία θα μας κόψει και την υποτιθέμενη περίοδο προσαρμογής!!!

  4. stroumfaki avatar
    stroumfaki 08/09/2010 01:44:20

    Η "δημο(τρομο)κρατική" παράταξη της χώρας......... ξανα μίλησε.

  5. zafeiris avatar
    zafeiris 08/09/2010 19:40:39

    ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΘΑ ΤΗΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΣ ΑΔΕΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΕΛΗ ΚΑΙ ΕΦΟΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΟΦΕΛΟΣ ΑΣ ΜΑΣ ΔΟΣΕΙ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΚΟΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΕΔΩΣΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΚΑΙ 15000 ΕΦΑΠΑΞ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΟΥΜΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ