01/06/2010 00:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απεγνωσμένες προσπάθειες να βρουν λεφτά

Πότε σε επαίτη και πότε... σε άγριο διώκτη μεταμφιέζεται η κυβέρνηση σε μια προσπάθεια να εισπράξει έσοδα απ' όπου μπορεί. Έτσι, λοιπόν, μετά τη στάση πληρωμών προς τις επιχειρήσεις, αποφάσισε να δώσει νέα ευκαιρία σε όσους έχουν οφειλές στις εφορίες. Κάθε φορά που λήγει η προθεσμία και ελάχιστοι πάνε να ενταχθούν στις ρυθμίσεις, αφού δεν υπάρχει φράγκο στις τσέπες, η κυβέρνηση ανακοινώνει νέα παράταση μήπως “τσιμπήσουν” κι άλλοι.

Έτσι, δόθηκε παράταση μέχρι 30 Ιουνίου για να εξοφλήσουν τα χρέη τους όσοι έχουν παρτίδες με την εφορία και οι οποίοι υπολογίζεται σε 800.000. Στην περίπτωση εφάπαξ καταβολής του 100% της οφειλής, ο οφειλέτης απαλλάσσεται από το 80% των προσαυξήσεων ενώ αν καταβληθεί το 50% των συνολικών ληξιπρόθεσμων οφειλών, ο οφειλέτης απαλλάσσεται από το 60% των προσαυξήσεων εκπρόθεσμης καταβολής που τις επιβαρύνουν μέχρι την ημέρα της καταβολής.

Επίσης, όσοι δεν έχουν υποβάλει δηλώσεις ή έχουν κάνει λάθη έχουν νέα ευκαιρία για τροποποιητική δήλωση.

Από την άλλη, το ΣΔΟΕ βάζει το σκληρό του πρόσωπο και βγάζει το μαστίγιο απειλώντας από την Τρίτη με επιτόπια πρόστιμα τις επιχειρήσεις που φοροδιαφεύγουν. Έτσι, όποιος επιχειρηματίας έχει κάνει... λαδιές και τον πιάνουν οι ράμπο θα του δίνεται πρόστιμο εκείνη την ώρα. Σαν τροχονόμοι της εφορίας δηλαδή θα λειτουργούν.

Τι άλλο έχουμε να δούμε πάνω στην απελπισία τους...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/06/2010 00:27:46

    Καλά να πάθουν. Αν δεν μας είχαν υπαγάγει στο ΔΝΤ δεν θα αντιμετώπιζαν αυτή την άτυπη φοροδοτική αντίσταση.

  2. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 01/06/2010 00:36:34

    Κι εγώ που δεν χρωστώ σεντ, ούτε θέλω δανεικά, τι φταίω; Ίδιοι είμαστε;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Sic transit gloria mundi 01/06/2010 00:38:17

      σ εχουν σε καμερα να ψηφιζεις... αστα !

      ΠΠ

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Sic transit gloria mundi 01/06/2010 00:41:59

      Δε θα πάθεις τίποτα εσύ, γιατί σκας;

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2010 00:37:33

    τον Κιμωνα στη λαϊκη???

    ΠΠ

    • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
      ΓΙΩΡΓΟΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2010 16:54:25

      κοροιδευε πόρτα -πορτα ο ΚΙΜΩΝΑΣ είναι πετριώτης για αυτό ο ΓΑΠ τον έβγαλε εκτός κόματος

      • Nancy avatar
        Nancy @ ΓΙΩΡΓΟΣ 01/06/2010 17:11:42

        Μπα, μάλλον επειδή ήθελε να περνάει πολλή ώρα στον καθρέφτη του θα έλεγα.

  4. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 01/06/2010 00:50:17

    Δεν θα πάθω τίποτε γιατί ήδη έπαθα. Τέτοιου είδους μπαταχτσήδες δεν χρωστάνε μόνο στην εφορία!

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/06/2010 00:52:43

    κατάλαβα...

  6. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 01/06/2010 09:05:11

    με 14% ελλειμα και χρεος γκοτζίλλα...θα μας δανειζαν οι αγορες και θα περναμε αναπτυξιακά μετρα

  7. nyfitsa avatar
    nyfitsa 01/06/2010 12:50:34

    Τα νέα στο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ / ΔΗΜΟΥ &ΕΡΤ

    «Σύμφωνα με το Ν.3833/10 από 02.05.2010 επιβάλλεται ο Ειδικός Φόρος Κατανάλωσης (ΕΦΚ) στην ηλεκτρική ενέργεια ως εξής: για Οικιακή και Δημόσια χρήση 0,005€ /kWh. Επίσης , με το Ν.2093/92 επιβάλλεται και χρέωση Εκτέλεσης Τελωνειακών Εργασιών (ΔΕΤΕ) 5%.» !!!!!!

    …..σώπα, βρε μάγκες!
    Ποιοι βλαμένοι ψήφισαν αυτόν τον νόμο???
    Πόσο χαϊβάνια είμαστε εμείς οι καταναλωτές και δεν τους πλακώνουμε στο ξύλο? Γιατί τα ενεχόμαστε αυτά? …μάλλον μας αρέσει να μας βαράν από παντού…/αλλιώς δεν εξηγείται./