05/12/2008 14:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απεβίωσε ο Πατριάρχης Αλέξιος

Ο επικεφαλής της ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας, Πατριάρχης Αλέξιος ο Β', , απεβίωσε σήμερα το πρωί. Ο επί σχεδόν είκοσι χρόνια επικεφαλής της ρωσικής εκκλησίας αντιμετώπιζε καρδιολογικά  προβλήματα., που τον ταλαιπωρούσαν, καθιστώντας σπάνιες τις δημόσιες εμφανίσεις του.  

Ο Αλέξιος ο Β', κατά κόσμον Αλεξέι Μιχάλοβιτς Ρίντιγκερ, γεννήθηκε στις 23 Φεβρουαρίου του 1929 στο Τάλιν της Εσθονίας και είχε πατέρα ιερέα. Το 1950 χειροτονήθηκε Διάκονος και Πρεσβύτερος. Μετα το θάνατο της γυναίκας του το 1961 έγινε μοναχός. Υπήρξε μητροπολίτης της Μητρόπολης του Τάλιν, της περιφέρειας του Λένινγκραντ και Νόβγκοροτ και από τον Ιούνιο του 1990 ήταν Πατριάρχης Μόσχας και πασών των Ρωσιών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Mad Dog avatar
    Mad Dog 05/12/2008 14:57:49

    Αααα! τελικά απεβίωσε γιατί κάπου διάβασα ότι κοιμήθηκε.

  2. Lara avatar
    Lara 05/12/2008 15:01:06

    ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

    factorx: Αγαπητή Λάρα, θα παρακκαλούσα να μην συνεχίσουμε τα ίδια όπως παλιά.

  3. Le canard avatar
    Le canard 05/12/2008 15:12:40

    Χαρούλες σρο Πατριαρχείο της Πόλης και στην Αρχιεπισκοπή τώρα!!!

  4. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/12/2008 15:23:08

    Don't forget to remenber:

    "ΤA ΣΑΒΑΝΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΣΕΠΕΣ"

  5. Kamarieris avatar
    Kamarieris 05/12/2008 15:32:18

    Γεμάτος χρυσάφι, θα το πάρει μαζί του στην Κόλαση;

  6. ataktos avatar
    ataktos 05/12/2008 15:44:09

    Kamarieris- μήπως θες να μας πεις , ότι θα τα πάρει και αυτος όπως ο «δικός μας » Παρασκευαιδεις στο Αθήνα πέρσι.

  7. Kωλοσούζας avatar
    Kωλοσούζας 05/12/2008 15:50:43

    Ποτέ δεν κατάλαβα αυτή τη διαστροφή των ιεραρχών με το χρυσάφι. Λες και εκπροσωπούν το διάβολο και όχι τον ταπεινό Χριστό της φάτνης. Ο Θεός να τους λυπηθεί.

  8. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/12/2008 16:09:59

    Όχι! της CIA.

  9. Helmut avatar
    Helmut 05/12/2008 16:11:01

    Αυτή η είδηση λέει την μισή αλήθεια. Αναμένονται εναγωνίως επεξηγηματικά σχόλια περί αγωγών αερίου, δραστηριοποίηση Ρώσων εμπόρων όπλων στην Αθωνική Πολιτεία, μυστικά κονδύλια Σόρος, εμπλοκή CIA, Μοσάντ και Λέσχης Μπίλντενμπεργκ σε αυτό το ύπουλο χτύπημα που έχει στόχο να μειώσει την ισχυροποίηση της Ρωσίας που λαμβάνει χώρα τελευταίως...

  10. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/12/2008 16:26:24

    Θεός, σχωρέσ' τον, τον άνθρωπο! Πρώτα απ' όλα...

    (Παράληψις και επανόρθωσις)

  11. Αμάν πια! avatar
    Αμάν πια! 05/12/2008 16:39:11

    Λυσσάξατε όλοι με τα χρυσάφια!

    Τα χρυσά άμφια είναι ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΟ ένδυμα, δεν είναι κουστούμια ή παπούτσια Prada, Gucci ή Boss, που τα φοράνε όλη την ώρα ακόμη και τα σεμνότερα και ταπεινότερα αριστερά σαρκία τής ελληνικής πολιτικής ζωής.

  12. KaryID avatar
    KaryID 05/12/2008 16:57:57

    @Mad dog: σωστός. Τελεσίδικα πράγματα.

  13. Mad Dog avatar
    Mad Dog 05/12/2008 16:59:11

    Ευχαριστώ Kary Id.

  14. efrem avatar
    efrem 05/12/2008 19:57:21

    Βλέπω ότ ενδιαφέρεσε πολύ για την κοίμηση του χριστεπώνυμου παπαδαριού.
    Αυτοί καλά την κρατάνε και την σημαίνουν.
    Μην λερώνεις το μπλόγκ σου με σκουπίδια.
    Αυτή την εργασία την έχει αναλάβει εργολαβικά για αυτούς πριν από μας η εταιρεία " Ζούγκλας Α.Ε "
    Φιλάκια

  15. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 05/12/2008 22:03:52

    Τουλάχιστον έφτασε μέχρι τα 79 και έφυγε χορτάτος.
    Αλίμονο σε εμάς.

  16. ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ avatar
    ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ 06/12/2008 01:08:32

    ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΑΘΕΟΙ,ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ Η ΟΤΙΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ.Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΣΙΩΠΗΣ.ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟ.ΕΑΝ ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΦΙΛΕΕΥΘΕΡΟΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΤΕ ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΟΙ ΨΕΥΔΟΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΑΣ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΕΛΟΙΕΣ.ΕΝΑ ΘΕΛΕΤΕ ΕΟΑΝΑΣΤΑΣΗ ΑΝΕΒΕΙΤΕ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΒΑΛΤΕ ΤΑ ΜΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΒΟΥΛΩΣΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΑΡΑΞΤΕ ΣΤΟΥΣ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΒΡΙΖΕΤΕ ΕΝΑΝ ΝΕΚΡΟ.

  17. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 06/12/2008 01:08:49

    efrem-Τόσες που έκανες και νομιμοποίησες που να σε πάρουμε πρέφα .Και το www.google.com κόλλησε ????????????

  18. efrem avatar
    efrem 06/12/2008 01:49:24

    Ατακτέ μου καμμιά φορά κολλάνε τα πάντα.

  19. Tassos avatar
    Tassos 06/12/2008 13:23:28

    Ας αναπαύεται εν ειρήνη και καλό Παράδεισο. Ας είναι αντάξιός του ο νέος Πατριάρχης Ρωσίας.