#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/03/2011 13:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απασφάλισε ο Ευ. Βενιζέλος



Μία μέρα μετά τη δημόσια αντιπαράθεσή του με τον Γ. Ραγκούση για τους μετανάστες, ο υπουργός Αμυνας, με νέα του δήλωση ασκεί έμμεση κριτική στην κυβέρνηση και δείχνει να θέλει να ξαναμπεί στο παιχνίδι της διαδοχής στη μετά Παπανδρέου εποχή. Μια κυβέρνηση που παραπαίει, με συνεχείς εντάσεις και διαξιφισμούς είναι αναμενόμενο να παρουσιάζει διαλυτικές τάσεις και το κάθε... ποντίκι – υπουργός να θέλει να εγκαταλείψει το καράβι. Η δήλωση που έκανε σήμερα ο κ. Βενιζέλος έχει ως εξής: “"Το θέμα μου δεν ήταν ούτε είναι ο κ .Ραγκούσης. Μίλησα με τον πρωθυπουργό και με καλύπτει η δήλωση του κυβερνητικού εκπροσώπου. Το θέμα είναι άλλο. Η Ελλάδα είναι σε βαθιά κρίση, υπάρχει κοινωνική ένταση και δεν πρέπει να φορτίζουμε το κλίμα. Απαιτείται απ' όλους ψυχραιμία, υπευθυνότητα, επινοητικότητα, ευελιξία και συγκατάβαση. Για την κυβέρνηση μετρά το αποτέλεσμα που πρέπει να είναι το ασφαλές μέλλον της χώρας και η κοινωνική συνοχή."

Είναι εμφανής η προσπάθεια του σκληρού Μπένι να αποδομήσει τον κ. Ραγκούση καθώς δεν τον θεωρεί “θέμα”.

Είναι εμφανής η προσπάθειά του να αποστασιοποιηθεί από τις κυβερνητικές επιλογές για την οικονομία. Και επιχειρεί να βάλει το δικό του στίγμα με ένα είδος μίνι μανιφέστου για το τι θα ήθελε αυτός να γίνει στη χώρα.

Η ουσία όμως δεν είναι το λέει ο κ. Βενιζέλος ή οποιοσδήποτε. Η ουσία είναι ότι εν μέσω της τόσο σφοδρής οικονομικής κρίσης, φαίνεται να υπάρχει κενό εξουσίας που ούτε ο πρωθυπουργός δείχνει ικανός να καλύψει. Οπότε δύο είναι οι λύσεις: Ή εγκαταλείπουν τον Τιτανικό και πάνε σε εκλογές είτε προχωρά ο κ. Παπανδρέου σε ανασχηματισμό μπας και σώσει τα προσχήματα. Ως πότε όμως;

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 04/03/2011 13:44:07

    Aρχισε η μάχη των διαδόχων..

  2. stoxastis avatar
    stoxastis 04/03/2011 13:51:05

    Να δείτε που ο Μπενι κάτι θέλει να κάνει με την Ντόρα....
    οι κάλπες προ των πυλών και ...όλοι ετοιμάζονται

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ stoxastis 04/03/2011 15:02:48

      Κάποιο σενάριο πλάθει στο μυαλό του: Μη αυτοδυναμία >> Πρωθυπουργός ο ίδιος, ΥΠΕΞ η Ντόρα.

      Αλλά ο ελληνικός λαός δεν θα του κάνει τη χάρη να στείλει στη Βουλή την αιώνια πολιτική παρτεναίρ του...

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 04/03/2011 13:52:10

    Απασφάλισε μεν, ξέχασε να πετάξει τη χειροβομβίδα δε. Κι η χειροβομβίδα έσκασε μέσα στη τζέπη του.

    Από όλα τα θέματα που καίνε τους Έλληνες, μόνο οι απεργοί πείνας τού Υπατία συγκίνησαν τον Βενιζέλο;

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/03/2011 13:54:50

    το ΓΑΠ ειχε περασει ως αριστερο.. και το Μπενυ ως δεξιο... χαχαχαα
    ΠΟΙΟΣ ήταν σύντροφοι αυτός που το 1996 στηρίξε τον Ακη Τσοχατζόπουλο -την αριστερά του ΠΑΣΟΚ δηλαδή- ενώ ο σοσιαλιστής αριστερός κληρονόμος τον εκσυγχρονιστή Σημίτη?
    πατ πατ πατ... Χυτηρηηηη

    ΠΠ

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/03/2011 13:55:14

    την εφαγε...

    ΠΠ

  6. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 04/03/2011 13:59:31

    Ο αποκαλούμενος από την ομάδα του.."πρόεδρος"

  7. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 04/03/2011 14:04:52

    Ο Μπένι κατέχει άριστα την τέχνη του να χειρίζεσαι χιλιάδες διαφορετικές λέξεις χωρίς να λες τίποτα.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Δημήτρης 04/03/2011 15:38:27

      Μη το λες υπάρχει και ο πρωταθλητης του αθλήματος.
      Ο Δ.Αβραμόπουλος τον ξεπερνάει.
      Σε όποιον δε συμφωνει τον προκαλώ.
      Να πάρει μια ομιλία του Αβραμόπουλου και να να αλλάξει τις λέξεις που είναι ειδικές στο θέμα που αναφέρεται με άλλες.
      Π.χ να αλλάξει την υγεία με την παιδεία, την οικονομία με την προστασία του περιβάλλοντος.
      Δεν πρόκειται να χαθεί το νόημα.
      Δηλαδή το απόλυτο τίποτα.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 04/03/2011 17:40:47

        ο Λιαπης?
        ο Χυτηρης?
        ο Καστανιδης? ( με μεταφραση...)

        ΠΠ

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Δημήτρης 04/03/2011 15:38:55

      Μη το λες υπάρχει και ο πρωταθλητης του αθλήματος.
      Ο Δ.Αβραμόπουλος τον ξεπερνάει.
      Σε όποιον δε συμφωνει τον προκαλώ.
      Ναπάρει μια ομιλία του Αβραμόπουλου και να να αλλάξει τις λέξεις που είναι ειδικές στο θέμα που αναφέρεται με άλλες.
      Π.χ να αλλάξει την υγεία με την παιδεία, την οικονομία με την προστασία του περιβάλλοντος.
      Δεν πρόκειται να χαθεί το νόημα.
      Δηλαδή το απόλυτο τίποτα.

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 04/03/2011 14:16:51

    Για μένα ο κος. Βενιζέλος "κάηκε" με την δίκην Αφρικανού φυλάρχου εμφάνισή του το 2007. Ήταν εμβληματικό του χαμηλού επιπέδου που διακρίνει το ελληνικό πολιτικό προσωπικό και το γεγονός ότι πολύ εύκολα η χώρα μπορεί να κυληθεί προς την εμφύλια σύγκρουση όταν και αν οι περιστάσεις το ευνοούν. Και μάλλον προς τα εκεί πάμε.

  9. Aris. A avatar
    Aris. A 04/03/2011 14:44:42

    Μετά κάποιοι θέλουν και κυβερνήσεις συνεργασίας.

    Τόσο ηλίθιοι και εκτός πραγματικότητας είναι όσοι σχεδιάζουν το μέλλον αυτής της χώρας εδώ δεν μπορούν να τα βρουν υπουργοί του ίδιου κόμματος θα τα βρουν οι άλλοι.

  10. NTINOS avatar
    NTINOS 04/03/2011 14:50:25

    Η ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΤΩΝ ΚΥΡΙΩΝ ...ΑΝΕΥΘΥΝΟΥΠΕΥΘΥΝΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑ ΤΑΚΤΙΚΗ ΤΩΝ ΣΤΕΛΕΧΩΝ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ.
    Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΒΑΘΙΑ ΚΡΙΣΗ ΚΥΡΙΕ ΒΕΝΙΖΕΛΟ ΑΛΛΑ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΚΩΛΟΤΡΥΠΟΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ ....ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΘΕΙΟ ΔΗΛΑΔΗ.

  11. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/03/2011 14:58:09

    Σιγά μη σκίσει κανα καλσόν. Μάλλον ξέχασε τον... Ρέλλο.

  12. kostas avatar
    kostas 04/03/2011 16:20:13

    Τωρα που γερνει η βαρκα ξυπνησε ο τουρκογλου.......

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar