#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/10/2010 20:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Απαράδεκτη η εμφάνιση δημοσιογράφων ως οιονεί κυβερνητικών εκπροσώπων»



Ακόμα και η ΕΣΗΕΑ αρχίζει να αντιλαμβλάνεται ότι οι μεγαλοδημοσιογράφοι των καναλιών καταστρέφουν κι αυτά που απέμειναν απο την αξιοποστία της δημοσιογραφίας

Έτσι, σύμφωνα με το Εποπτικό Όργανο Δεοντολογίας της ΕΣΗΕΑ «αποτελεί απαράδεκτο φαινόμενο  η εμφάνιση δημοσιογράφων, κυρίως σε ραδιοτηλεοπτικά μέσα ενημέρωσης, ως οιονεί κυβερνητικών εκπροσώπων».






Σε ανακοίνωσή του τονίζει ότι «πρωταρχικό καθήκον είναι η αντικειμενική ενημέρωση, ο πλουραλισμός στην παρουσίαση θέσεων και απόψεων και ο σεβασμός στην είδηση, ώστε να μην εμφανίζεται ο δημοσιογράφος ως φερέφωνο, προκαλώντας την αγανάκτηση του κοινωνικού συνόλου».

Και τι σκέφτεται να κάνει γι αυτό η ΕΣΗΕΑ; ΤΙ ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ για την αντιμετώπιση αυτού του νοσηρού φαινομένου;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 04/10/2010 20:09:18

    Σωπα ρε ,τοσο καιρο λεμε ποιοι δουλευουν στο δημοσιο ,και σε εφημεριδες και καλυπτουν το ιδιο υπουργειο,και ως γραφειο τυπου και στην εφημεριδα το ρεπορταζ του υπουργειου στο οποιο εργαζεται,χαμπαρι η ΕΣΗΕΑ.
    Ο εκπροσωπος των ΝΕΩΝ,σε ποσες δουλειες ειναι,αυτος η γυναικα του και η αδελφη του,του δημοσιου,ασε που την περασμενη περιοδο ΠΑΣΟΚ,ηταν στο γραφειο του Πρωτοπαπα υπουργου τυπου,και στα ΝΕΑ πολιτικος συντακτης,και στο ΑΠΕ και στις Μακεδονικες αερογραμμες,ανυπαρκτη θεση αλλα αμοιβομενη.

  2. loretta avatar
    loretta 04/10/2010 20:09:48

    NA AΠΟΛΥΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΙΤΣ ΦΙΤΊΛΙ...ΓΙΝΕΤΑΙ????

  3. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 04/10/2010 20:18:41

    Από αντανακλαστικά...
    Ευχολόγια...Δεν πρέπει...
    Τι πρέπει όμως δεν ακούμε.Θα κάνει κάτι η οργάνωση στην οποία ηγείται ο κ.Σόμπολος; Θα διαγράψει κανέναν; Θα βγάλει την περιβόητη λίστα ο κ. Ρίζος;
    Μπα...Θα καταγγείλει παραβίαση προσωπικών δεδομένων ο κ. Καμίνης...

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 04/10/2010 20:21:17

    Χοχοχο! Καλά κρασιά!

    • loretta avatar
      loretta @ Επώνυμος 04/10/2010 20:22:59

      .....Επωνυμε τα καλα κρασια εχουν γινει πλεον ακριβο σπορ χαχαχαχαχα!!

  5. kiki avatar
    kiki 04/10/2010 20:26:58

    Οχι δεν γινεται,και δεν διαγραφονται παρα μονο απο την ΕΣΗΕΑ,οχι απο τον ΕΔΟΕΑΠ,δηλαδη χανανε την ιατροφαρμακευτικη καλυψη,και συνταξη,αυτο θα τους ποναγε.
    Τωρα ομως ακουγα τον Χατ..,ο οποιος επαθε κριση αντισυνδικαλιστικη γιατι δεν ξεσηκωνονται για το μνημονιο.Σιγα Νικολακη,μη φυγει κανενας ποντος απο το καλσον.

  6. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 04/10/2010 20:37:25

    Εκείνες οι λίστες με τους κρατικοδίαιτους τι έγιναν;

  7. victoria avatar
    victoria 04/10/2010 20:57:57

    Χα kiki μας, ναι κι εγώ το είδα. Έλα ντε, βρήκε να τα χώσει εκεί που όλοι ήδη έχουν γυρίσει την πλάτη προ πολλού, τελοσπάντων.

    Πρέπει όμως να πω ότι πρώτη φορά τα έχωσε τόσο ο Παναγιωτοπ (που δεν είμαι κ η μεγαλύτερη θαυμάστριά του) στη Μακρή. Επιτέλους! Της είπε (εν ολίγοις) να σταματήσει την προπαγάνδα. Αφού δεν χρειάζεται καν να έχουν σε παράθυρο εκπρόσωπο ΠΑΣΟΚ για απάντηση, έχουν τη Μακρή!

    Σχετίζεται το χώσιμο με το εδώ άρθρο; νομίζω... Πάλι καλά που είπαν και στην ΕΣΗΕΑ να τηρήσουν κανένα πρόσχημα!!

  8. Hase avatar
    Hase 04/10/2010 21:04:12

    Τον Χατ.. με καλτσον παντα τον ειχα στο πισω μερος του μυαλου μου. Κατι οι αρμονικες κινησεις των χεριων του, κατι η αργοσυρτη ομιλια του, μαλιστα σκεφτομουν καποιον φιλο που ξερει καλα το φωτοτσοπ να κανει κατι επαυτου. Τωρα που βγαζουν σιγα σιγα τα ρουχα τους 0ρισμςνοι και αποκαλυπτονται στο τελος θα μεινουν με τα καλτσον.

  9. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 04/10/2010 21:31:01

    Τά λέει όλα !!

    http://www.enet.gr/?i=news.el.gallery&id=49&m=91006#gallery-item-container

  10. δημης avatar
    δημης 04/10/2010 21:33:26

    Οι πόρνες αφού γεράσουν γινονται καλόγριες....

  11. TASSOS avatar
    TASSOS 04/10/2010 21:41:55

    Τώρα που φτάσαμε στο σημείο όλους δαύτους τους γυμνοσάλιαγκες της ""ενημέρωσης!!!"" να τους "κράζουν" και οι λάσπες θυμήθηκε η ΕΣΗΕΑ ΤΟΝ ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΌ. Όχι, κάποια πράγματα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΛΙΟ ΑΡΓΑ ΠΑΡΑ ΠΟΤΕ!!

  12. anonymos avatar
    anonymos 04/10/2010 21:51:54

    Ετυχε να παρακολουθήσω το δελτίο του ΑΝΤΕΝΑ στις 5 απεριγραπτο συνεχές λιβάνισμα γιωργάκη, εντελώς απαράδεκτο και ψευδές. Μήπως πρέπει να τους καταγγείλει η ΝΔ?

  13. Σόμπολε γερά.. avatar
    Σόμπολε γερά.. 04/10/2010 22:00:32

    Μην ανησυχείτε θα βάλει τάξη ο Σόμπολος... (κατά το "λεφτά υπάρχουν" του jeffrey)

  14. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 04/10/2010 23:00:25

    Μα υπάρχουν τέτοιοι δημοσιογράφοι; Απορώ πώς το φαντάστηκε η ΕΣΗΕΑ. Εκπλήσσομαι...

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΒΙΣ 04/10/2010 23:02:16

      +10000

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/10/2010 07:45:34

    Ειπε ο γαιδαρος τον πετεινο κεφαλα. Δημοσιογραφοι του Σωληνα. Να δωσουμε το Νομπελ στο ΔΣ της ΕΣΗΕΑ για τα υβριδια π ανακαλυψαν και εξεθρεψαν.

    ΠΠ

  16. kiki avatar
    kiki 05/10/2010 09:35:02

    Τωρα πρωι πρωι ο ΣΚΑΙ,παιζει ενα τρειλερ,για μια εκπομπη που θα προβληθει με τιτλο το τελος του Κομμουνισμου,μουσικη υποκρουση θριλερ,εκφορα λογου ΥΕΝΕΔ επι χουντας.
    Μηπως επειδη αυριο περναει ο νομος απο το Ευρωκοινοβουλιο,για απαγορευση της υπαρξης μας,ολων εννοω.Μας προετοιμαζει,γιαυτο που ερχεται.
    Αρε μεγαλεια ,τα πουλημενα ΜΜΕ.

  17. δρόμος avatar
    δρόμος 05/10/2010 10:20:18

    Μεταμεσονύκτιος Πρετεντέρης με προσκεκλημένους: Πάγκαλο, Ντόρα, Τσίπρα.

    Όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω. Οι υπόλοιποι πήγαν άπατοι.

  18. athamas avatar
    athamas 05/10/2010 18:39:40

    «Ποιός, πού, πότε, πώς, τί ή γιατί».
    Αυτή είναι η *είδηση*.

    Τα πλέον τούτων αποτελούν στην καλύτερη περίπτωση προσωπικές απόψεις και εκτιμήσεις του δημοσιογράφου.
    Μπορεί επίσης να αποτελούν παραπληροφόρηση, προπαγάνδα, να εξυπηρετούν πολιτικές σκοπιμότητες, να υπηρετούν στενά κομματικά συμφέροντα και πολλά άλλα καθόλου κολακευτικά και εντελώς ασυμβίβαστα με την δεοντολογία του δημοσιογραφικού επαγγέλματος (αν και κάποτε το έλεγαν «λειτούργημα» σήμερα έχει καταντήσει η δημοσιογραφία επάγγελμα που σε πολλές περιπτώσεις δεν είναι ούτε κάν ένα τίμιο επάγγελμα).

    Η κυρίως εργασία του δημοσιογράφου είναι να παρουσιάζει *ειδήσεις*.

    Και κατά την προσωπική μου άποψη σήμερα κανένα απ τα «μεγάλα» ονόματα της δημοσιογραφίας δεν κάνει σωστά την εργασία του.