17/10/2011 12:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απαιτούν 180 για το «κούρεμα»!

Δεν έχουν τέλος τα κόλπα, οι πιέσεις και οι εκβιασμοί στον Σαμαρά, προκειμένου να συναινέσει στην μνημονιακή πολιτική. Το τελευταίο εύρημα θα έρθει από τις Βρυξέλλες, καθώς θα απαιτήσουν από την ελληνική Βουλή να εγκρίνει με 180 ψήφους την συμφωνία για το «κούρεμα» του ελληνικού χρέους!

Το επιχείρημα για τους 180 είναι ότι δεν μπορεί η Ελλάδα να υποχρεώνει τα κοινοβούλια των ευρωπαϊκών χωρών να βάζουν κόμματα να συμφωνούν να τους δώσουν χρήματα και τα ελληνικά κόμματα να μην συμφωνούν για να πάρει η χώρα χρήματα.

Όλο το θέμα είναι να ψηφίσει τη νέα συμφωνία ο Σαμαράς, διότι, μην γελιόμαστε, δεν τους νοιάζει να ψηφίσει ο Τσίπρας και η Αλέκα (αν και θα ήταν ωραία πλάκα στους Ευρωπαίους και το «κόμμα του μνημονίου»). Οι οπαδοί του μνημονίου θέλουν να δεσμεύσουν τον Σαμαρά στην πολιτική τους και να τον πάνε «δεμένο» σε εκλογές όποτε θέλουν εκείνοι…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tassos avatar
    Tassos 17/10/2011 12:21:38

    Θα πάρουν απάντηση τύπου Καραϊσκάκη...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Tassos 17/10/2011 12:27:20

      Μακάρι. Και -θα το επαναλάβω άλλη μια φορά- ο Σαμαράς πρέπει να ενισχύσει τα μέτρα φρούρησής του. Οι ναζί είναι αδίστακτοι.

      • stanley@gr avatar
        stanley@gr @ Αυριανιστής 17/10/2011 12:31:15

        το οτι οι ευρωπαιοι θα τον κανουν τοσο γρηγορα πρωθυπουργο και με τεραστια πλειοψηφια ουτε που τους περναει απο το μυαλο!!!

    • diaforos avatar
      diaforos @ Tassos 17/10/2011 15:34:29

      Πετρέλαια - Ορυκτός Πλούτος. To Γιατί;

      1. Ο πραγματικός λόγος: Η υψηλή φορολόγηση τους.
      ΦΕΚ Χούντας: Φόρος 50%
      ΦΕΚ 1995 (ΠΑΣΟΚ): Φόρος 40%
      2. Σύμβαση Cooper: Ως το 2010 ήταν δεσμευμένα.

      Δείτε το στο kontrachannel.
      link http://diaforos.blogspot.com/2011/10/to.html

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/10/2011 12:22:46

    Ας το απαιτήσουν, να τελειώνουμε μια και καλή με τους εκβιασμούς των ναζί.

  3. spiros avatar
    spiros 17/10/2011 12:24:50

    Τάσο πολύ σωστό

  4. spiros avatar
    spiros 17/10/2011 12:26:08

    Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή παρά 40 χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

  5. stanley@gr avatar
    stanley@gr 17/10/2011 12:30:00

    Η επετειος του ΟΧΙ πλησιαζει!!

  6. φωνη avatar
    φωνη 17/10/2011 12:38:16

    Λες και για το μνημόνιο, το μεσοπρόθεσμο και για τη συμφωνία της 21ης ψήφισε το κοινοβούλιο με 180. Τώρα το θυμήθηκαν οι Ευρωπαίοι; Τώρα το θυμήθηκαν...Αυτό μπορεί και να το ζήτησε ο δικός μας, το παλικάρι μας ο Γεώργιος Α.Παπανδρέου σαν χάρη από την Ευρώπη.

  7. tsapari avatar
    tsapari 17/10/2011 12:38:43

    Κάνετε ένα μικρό σφάλμα αυτά είναι τεχνάσματα του ΓΑΠ και του ΠΑΣΟΚ επικαλούμενοι έναντι των Ευρωπαίων ότι η αντιπολίτευση είναι αυτή που ουσιαστικά αντιδρά στην υλοποίηση των μέτρων του μνημονίου και γι’ αυτό έχει αποτύχει η εφαρμογή του ενώ αυτοί προσπαθούν να εφαρμόσουν τα μέτρα της ΤΡΟΙΚΑΣ. Εδώ και τώρα ο Ελληνικός Λαός θα πρέπει να απαιτήσει εκλογές όχι γιατί δεν έχει συνειδητοποιήσει τις σαρωτικές αλλαγές που πρέπει να γίνουν στην Ελληνική κοινωνία αλλά για να τιμωρήσει τους ψεύτες πολιτικούς που κατάντησαν την Ελλάδα περίγελο όλου του κόσμου!!!

  8. Aris. A avatar
    Aris. A 17/10/2011 12:45:32

    Τέλεια Τέλεια Τέλεια

    Τώρα που οι παραλήδες αυτής της χώρας αντιλαμβάνονται ότι την μεγαλύτερη σούβλα στην ψησταριά οι Γερμανοί την ετοιμάζουν για αυτούς (βλεπε δηλώσεις Σάλλα) είναι ευκαιρία να γίνει σοβαρή συζήτηση για το τι πρέπει να γίνει και η χώρα να μην παράγει ελλείματα αλλά και να μην ισοπεδωθεί η κοινωνία.

    Απαιτείται μια κυβέρνηση ισσοροπημένη όπου και τις συντεχνίες να βάλει στην θέση τους όπου πρέπει να γίνουν διορθωτικές κινήσεις αλλά και με την τρόικα να διαπραγματευθεί και να μην έχουμε το φαινόμενο να είμαστε υποχρεωμένοι με εκβιασμούς να εφαρμόζουμε τα πάντα.

    Απαιτείται μια νέα κυβέρνηση που θα ισομοιράσει το κόστος της προσαρμογής στα νέα δεδομένα σε όλους.

    Τώρα είναι η στιγμή που όλοι αντιλαμβάνονται την κρισιμότητα των καταστάσεων.

    Ισως είναι ο μόνος προεκλογικός αγώνας που θα διεξαχθεί με αλήθειες προς όλους για τις θυσίες που πρέπει να γίνουν και η μοναδική περίπτωση εκλογής νέας κυβέρνησης όπους δεν θα έχουμε πανηγυρισμούς το βράδυ των εκλογών.

    • Στρυμών avatar
      Στρυμών @ Aris. A 17/10/2011 16:42:46

      Πάρα πολύ σωστός!!!
      Πλησιάζει η ιστορική στιγμή και για τον ελληνικό λαό να αναλάβει κι αυτός τις ευθύνες του.

  9. EPICOUROS avatar
    EPICOUROS 17/10/2011 12:47:26

    ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ!

  10. ΠΑΙΚΤΗΣ avatar
    ΠΑΙΚΤΗΣ 17/10/2011 12:48:01

    δεν θα τολμήσουν να ζητήσουν κάτι τέτοιο οι Ευρωπαίοι από το Σαμαρά
    αλλά και να έχουν σκοπό να κάνουν κάτι τέτοιο, ας κάνει και η ΝΔ τα δικά της λόμπυ στο ΕΛΚ .
    εδώ μας παραμυθιάζουν σήμερα στον Ελεύθερο Τύπο ότι το ταξίδι Αβραμόπουλου στις ΗΠΑ στέφθηκε από επιτυχία, ας δούμε λοιπόν τις άκρες των βαρώνων μας, ας βάλουν πλάτη κι αυτοί στο Σαμαρά για να σωθεί η χώρα

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ ΠΑΙΚΤΗΣ 17/10/2011 16:12:01

      Γερμανοί, μέσα στο ΕΛΚ, όλο και το γυροφέρνουν εκεί το θέμα. Επιβεβαιώνω (από ότι έχω ακούσει).

  11. xzetta avatar
    xzetta 17/10/2011 12:54:57

    If you can talk with crowds and keep your virtue,
    ' Or walk with Kings - nor lose the common touch,
    if neither foes nor loving friends can hurt you,
    If all men count with you, but none too much;
    If you can fill the unforgiving minute
    With sixty seconds' worth of distance run,
    Yours is the Earth and everything that's in it,
    And - which is more - you'll be a Man, my son!

  12. φωνη avatar
    φωνη 17/10/2011 12:57:52

    Μην ξεχνάμε και όσα είπε ο Σαμαράς πριν μια βδομάδα:

    Εμείς παραχώρηση κυριαρχικών δικαιωμάτων δεν ψηφίζουμε!

    Ακούμε ότι σχεδιάζουν να εκτονώσουν τη λαϊκή κατακραυγή με δημοψήφισμα! Τους προειδοποιώ να μη το κάνουν. Δεν θα εκτονώσουν το λαό. Θα τον εξοργίσουν ακόμα περισσότερο…

    Ακούμε επίσης, ότι σχεδιάζουν εκβιαστικές ψηφοφορίες στη Βουλή με 180 ψήφους! Τους προειδοποιώ κι αυτό να μη το κάνουν… Γιατί εμείς ό,τι συμφωνούμε το ψηφίζουμε από μόνοι μας, χωρίς κανένα εκβιασμό.

    Κι όπου διαφωνούμε, το καταψηφίζουμε όποιος κι αν πιέζει, όσο κι αν πιέζει, είτε με 180 ψήφους το φέρουν, είτε με 280…Εμείς παραχώρηση κυριαρχικών δικαιωμάτων δεν ψηφίζουμε!

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ φωνη 17/10/2011 13:08:03

      Φωνή, οψόμεθα. Έχω την εντύπωση ότι το 180 είναι το τελευταίο (ή από τα τελευταία) χαρτί του Βενιζέλου προς ΓΑΠ και Σαμαρά ταυτόχρονα. Μη υποτιμάτε τους πασόκους.

      • φωνη avatar
        φωνη @ Χρήστος 17/10/2011 13:26:12

        Ναι, σίγουρα θα δούμε τι θα γίνει. Αλίμονο, δεν προεξοφλώ κάτι. Καταρχάς δεν ξέρουμε τι θα αποφασίσουν στη σύνοδο, δηλ, δεν ξέρουμε το περιέχομενο της συμφωνίας για το κούρεμα.
        Απλά έβαλα το απόσπασμα,γιατί πιστεύω δείχνει τη λογική με την οποία αντιλαμβάνονται το θέμα των (εκβιαστικών) ψηφοφοριών με 180.

        • stanley@gr avatar
          stanley@gr @ φωνη 17/10/2011 13:28:44

          Ο Σαμαρας οτι και να γινει θα παραμεινει να στηριζει τους Ελληνες και την Ελλαδα!
          Κανεις δεν μπορει να μας στερησει την Ελπιδα και το αυριο.
          Ουτε 180, ουτε 280 οπως σωστα λες φωνη!!!

  13. Ιωάννης ο Μεσσήνιος avatar
    Ιωάννης ο Μεσσήνιος 17/10/2011 13:20:50

    Ο Χ Ι Κ Α Θ Α Ρ Μ Α Τ Α ..... ΑΠΟΘΑΝΕΤΩ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΟΦΥΛΩΝ......

  14. Μηνάς avatar
    Μηνάς 17/10/2011 14:32:21

    Γράφτηκε στα ψιλά γράμματα ότι η παραίτηση 60 συνολικά β(ο)υλετών προκαλεί εκλογές. Αληθεύει ??? Και αν ναί που είναι νη αριστερά?? που είναι η ΝΔ που θέλει λέει εκλογές????

    • jkr avatar
      jkr @ Μηνάς 17/10/2011 14:56:20

      Έλα ντε!!! Παραίτηση βουλευτών κι επιλαχόντων ΤΩΡΑ!

      • Βούρδουλας avatar
        Βούρδουλας @ jkr 17/10/2011 17:40:54

        Να παραιτηθούν βολευτές -όπως λες Μηνά- πιο πάνω .... Αυτό μένει να δούμε, μόνο αυτό. Προσωπικά να δω τον ήλιο να βγαίνει από τη δύση του δίνω μια πιθανότητα στο δις, να παραιτηθεί βολευτής δεν του δίνω καμία.

        Αυτά τα παραπούλια που ξαφνικά βρήκανε προνόμια που ούτε τα φαντάζονταν, θα σηκωθούν ξαφνικά να παραιτηθούν, για να γίνουν εκλογές στις οποίες κανείς δεν εγγυάται πως θα επανεκλεγούν για να προσφέρουν τις ιλαροτραγικές "υπηρεσίες" τους στον ΤΟΠΟ (την έχουν ξεφτυλίσει τη λέξη), όπως λένε και δεν ντρέπονται οι σμέρνες.

        Ποιος έχασε την τσίπα του για να την βρει έλληνας βολευτής ;

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/10/2011 16:18:15

    Απαιτούν; Απαιτούν;

  16. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 17/10/2011 16:31:02

    Τελικά συμφώνησαν μεταξυ τους για το τελικό μήκος της τρίχας;

  17. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 17/10/2011 16:45:07

    Αυτοι που ειναι να μας δωσουν λεφτα, πιστευω δεν ειναι και τοσο...βλακες! Ολο το οικονομικο συστημα δηλαδη περιμενει τελευταια στιγμη τι θα αποφασισει ο Σαμαρας; Το ξερουν ηδη. Απο τη σταση και τελικως την αποφαση του Σαμαρα θα φανει τι κατευθυνση δινεται παλι ΑΠΟ ΕΞΩ για την Ελλαδα. Ειμαστε τοσο μικροι για να τα βαλουμε ειτε με τις Αγορες ειτε με την Ευρωπη. Οι Αγορες επιδιωκουν πτωση του Ευρω και η Ευρωπη την επικρατηση του. Υαινες και Λιονταρια μαχονται για το θηραμα. Απλα θα μαθουμε ποια παραταξη ΑΠΟ ΕΞΩ θα φαει το θηραμα. Εδω που μας εφτασαν, σε ολους χρωσταμε. Λιγο σημασια εχει...

  18. calogero.1 avatar
    calogero.1 17/10/2011 16:48:13

    Ειμαστε τοσο μικροι για να τα βαλουμε ειτε με τις Αγορες ειτε με την Ευρωπη και ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟΙ για να τους εκβιασουμε.
    Οπως τοτε στις 28 Οκτωβριου του 1940!!!

  19. ΒΑΡΒΑΣ avatar
    ΒΑΡΒΑΣ 17/10/2011 16:53:56

    Όσοι μίλαγαν για κούρεμα το έλεγαν σαν ευνοϊκό για εμάς, ότι θα μειωθεί το χρέος. Μετά μας είπαν ότι επειδή ομόλογα έχουν και οι Ελληνικές τράπεζες και τα Ασφαλιστικά μας Ταμεία, θα πάθουμε ζημιά. Μα μας δουλεύουν ???? Τότε αν είναι έτσι, να διπλασιάσουμε το χρέος μας ,για να οικονομήσουν οι Τράπεζες ΜΑΣ και τα Ασφαλιστικά ΜΑΣ Ταμεία. Τελικά αυτές είναι οι ανώνυμες "αγορές" ??? Και αν υπάρχουν και άλλες του εξωτερικού , τι μας εμποδίζει στις δικές μας "αγορές" να έχουμε, με οποιοδήποτε τρόπο, ένα διαφορετικό χειρισμό.

  20. GAETANO avatar
    GAETANO 17/10/2011 19:25:38

    Όχι στον εκβιασμό των 180 Βουλευτών . ΟΧΙ στην νέα δόση αν δεν υπάρξει αλλαγή οικονομικής πολιτικής .

  21. Μηνάς Γαλάνης avatar
    Μηνάς Γαλάνης 20/10/2011 21:20:19

    Κύριοι όλα όσα λέγονται εδώ είναι σωστά. Πως όμως αυτή η ανίκανη και αναποτελεσματική κυβέρνηση μαζί με το ΠΑΣΟΚ θα φύγουν ? δηλαδή πως θα γίνουν το ταχύτερο εκλογές προτού καταστραφούμε όλοι μας???????????????????