#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/09/2010 17:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απαγόρευση καπνίσματος: Το τελευταίο καρφί στο φέρετρο της οικονομίας



Ο διάσημος Αμερικανός συγγραφέας Mark Twain είχε πει κάποτε πως «το τσιγάρο είναι ένας χάρτινος κύλινδρος, που στη μια του άκρη  έχει φωτιά, και στην άλλη έναν ηλίθιο». Και πολύ σωστά. Κανένας, ακόμη και οι πιο φανατικοί καπνιστές, δεν το αρνούνται. Έλα όμως που δεν μπορούν και να το στερηθούν. Άλλωστε, ο ίδιος είχε πει πάλι πως «το να κόψεις το κάπνισμα είναι πανεύκολη υπόθεση. Εγώ το έκοψα δέκα φορές…».

Έτσι λοιπόν, η κυβέρνηση μας, που έλυσε μάλλον όλα τα προβλήματα της χώρας, αποφάσισε να μας καταστήσει πραγματική Ευρώπη. Όχι αυξάνοντας τους μισθούς στα πρότυπα της ΕΕ, ή παρέχοντας βελτιωμένες υπηρεσίες, και άλλες τέτοιες σαχλαμάρες. Όχι.  Αποφάσισε να μας κάνει Ευρώπη, μετατρέποντας τους θεριακλήδες πολίτες σε παρίες. Και μάλιστα εν μέσω οικονομικής κρίσης, που όσο νάναι το θέλει το τσιγαράκι της.

Αναρωτιέμαι ποιος είναι ο φωστήρας που το σκέφτηκε, και που έπεισε τους αρμόδιους υπουργούς να το εφαρμόσουν, σε αυτή τη χρονική συγκυρία. Δεν κατάλαβε ότι το κάπνισμα, έστω και λίγο, ηρεμεί τον άνθρωπο και άρα μειώνει την επιθετικότητα; Μια επιθετικότητα που λίγο θέλει αυτόν τον καιρό για να εκτονωθεί απέναντι στα σκληρά μέτρα που μας επιβλήθηκαν.

Πέραν αυτού, η απαγόρευση είναι σίγουρο πως θα αποτελέσει και τη χαριστική βολή στο μόνο κομμάτι της ελληνικής οικονομίας που τα πάει σχετικά καλά. Αυτό της διασκέδασης. Ο Έλληνας, καλώς ή κακώς, είναι μερακλής. Θα βγει με τις ώρες για καφέ, θα πάει για τα ούζα του, θα πιει το ποτό του στα μπαρ και στα μπουζούκια, και πάει λέγοντας. Κρίση ξεκρίση, ο Έλληνας ζει με το μότο «Η φτώχεια θέλει καλοπέραση». Έλα όμως που όλα τα παραπάνω συνοδεύονται και με τσιγάρο. Και όσο οι καιρικές συνθήκες το επιτρέπουν, όλα πάνε καλά. Τραπεζάκια έξω και Άγιος ο Θεός. Τι θα γίνει όμως μόλις σφίξουν τα κρύα; Ειδικά στις βόρειες περιοχές της χώρας; Φαντάζεστε να μπουκάρουν τα κομάντο τις αντικαπνιστικής «υστερίας» σε κανένα καφενείο ή μεζεδοπωλείο του Πηλίου, ή του Τυρνάβου, και να ρίχνουν πρόστιμα δεξιά και αριστερά;

Δυο τινά θα συμβούν αν όντως εφαρμοστεί ο νόμος. Πρώτον, θα έχουμε τα μεγαλύτερα δημόσια έσοδα του πλανήτη, και δεύτερον τους περισσότερους ποινικούς παραβάτες της οικουμένης. Και αν οι παραβάτες αρνηθούν να πληρώσουν τα πρόστιμα, τότε θα χρειαστούμε τα στάδια της χώρας για χώρους κράτησης….

Το ζήτημα είναι σοβαρό. Οι ιδιοκτήτες μπαρ κλπ αρχίζουν να το συνειδητοποιούν, Και πολύ φοβάμαι πως θα την πατήσουν άσχημα. Αυτό που προβλέπω να γίνεται είναι πως η διασκέδαση θα μεταφερθεί έξω από τα μαγαζιά, στα όρθια, και με το ποτό στο χέρι. Έτσι όπως έχει γίνει και σε άλλες χώρες, ακόμη και χιονισμένες. Η μόνη διαφορά είναι πως σε εκείνες τις χώρες οι πολίτες είναι σχετικά πειθαρχημένοι. Και αγοράζουν το ποτό τους από το μαγαζί, έξω από το οποίο  το απολαμβάνουν. Τι θα εμποδίσει όμως τους δικούς μας θεριακλήδες, πιτσιρικάδες και μη, που σήμερα συντηρούν αυτού του είδους τα μαγαζιά, από το να αγοράζουν τη μπύρα τους από το περίπτερο και μάλιστα πολύ φθηνότερα; Και να τη πίνουν έξω από το μπαράκι στο δρόμο, όπου θα έχει μεταφερθεί το παιχνίδι της νύχτας;

Μήπως αυτός ήταν ο σκοπός της κυβέρνησης; Να βοηθήσει οικονομικά τους νεαρούς πολίτες μας; Καταστρέφοντας όμως τα μαγαζιά που πουλάνε διασκέδαση; Άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου.

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aggelos avatar
    Aggelos 18/09/2010 17:41:05

    μην διαβαζω παλαβα.........

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Aggelos 18/09/2010 21:20:26

      Έλα ντε. Τι σχέση έχουν οι παλαβομάρες του ΓΑΠ, που οδήγησαν τα επιτόκια στο Θεό, με ένα σωστό μέτρο που θα γινόταν και από την προηγούμενη κυβέρνηση; Και ο Αβραμόπουλος είχε πει πως αν δεν υπάρχουν αποτελέσματα με τον προηγούμενο νόμο, θα πάμε σε καθολογική απαγόρευση. Αυτό είναι και το σωστό, καθένας στο χώρο του ή σε λέσχες καπνιστών να κάνει ό,τι θέλει. Μήπως και η δεξιά Γαλλία του Σαρκοζί είναι τσιράκια του Παπανδρέου; Είπαμε.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Σ. 19/09/2010 00:44:45

        Να τη μιμηθούμε και στους μισθούς, και στις απελάσεις των τσιγγάνων... γιατί μόνο στην απαγόρευση του καπνίσματος; Αλλού μας βολεύει η Γαλλία και αλλού όχι;

    • Bob ο μάστορας avatar
      Bob ο μάστορας @ Aggelos 19/09/2010 21:47:25

      Την εποχή της ποτοαπαγόρευσης στην Αμερική, ο αλκοολισμός έσπασε όλα τα ρεκόρ.

      Είναι επίδειξη δύναμης του κατεστημένου το φλερτ (παραγωγή, φόροι, διακίνηση, απαγορεύσεις) με τους εθισμούς.

  2. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 18/09/2010 18:50:53

    Είναι καθαρή επίδειξη σκληρού τσαμπουκά από την κυβέρνηση και τους λοιπούς νεοεποχίτες. Και αυτό είναι μόνο η αρχή. Θα ακολουθήσουν κι άλλες πιο σκληρές απαγορεύσεις και περιορισμοί,μέχρι να μπει ο μεγάλος αδελφός στα σπίτια μας. Ήταν επόμενο,αφού οι άπιοτοι,οι άκαπνοι και οι αγ...τοι φλώροι γιάπηδες έγιναν παγκόσμιοι κυβερνήτες. Είναι ξεκάθαρα η εκδίκηση του σπασίκλα. Και για να μην ξεχνιόμαστε. Αν το τσιγάρο έκανε τόσο κακό, όσο μας λένε, τότε θα μας το δίνανε με το ζόρι.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ ΙΩΝΑΣ 18/09/2010 18:56:18

      Και για να μην παρεξηγούμαι. Αναγνωρίζω πλήρως το δικαίωμα των μη καπνιστών να μην εισπνέουν τον καπνό μου,αλλά ως εκεί. Να δημιουργηθούν μαγαζιά καπνιστών, (μπαρ,καφετέριες κλπ) και γενικότερα χώροι καπνιστών,οι οποίοι φυσικά,δεν είναι μιάσματα. Και είναι τεράστια υποκρισία το να απαγορεύουν το κάπνισμα, ενώ πουλιούνται ελεύθερα τα προιόντα καπνού.

      • Enzo avatar
        Enzo @ ΙΩΝΑΣ 18/09/2010 19:00:39

        απαγορευεται το απαγορευεται! αυτο πρεπει να γινει στην Ελλαδα.
        Ελευθερια!

    • Misha avatar
      Misha @ ΙΩΝΑΣ 18/09/2010 19:14:26

      Ίωνα

      Δεν υπήρξα ποτέ καπνιστής και απεχθάνομαι την οσμή του καπνού, αποφέυγω δε να πηγαίνω σε μέρη όπου καπνίζουν.
      Ωστόσο συμφωνώ μαζί σου.Το μέτρο είναι επίδειξη ευρω-ιατροφασισμού προεόρτια για άλλα χειρότερα (πχ μη ασφάλιση ή πρόσληψη αν το γονιδιακό προφίλ είναι βεβαρυμένο κ.ο.κ) και γι αυτό συμφωνω με την τοποθέτηση σου.

    • Kostas K avatar
      Kostas K @ ΙΩΝΑΣ 19/09/2010 05:24:24

      Εδώ λέμε να νομιμοποιήσουμε όλα τα ναρκωτικά για να λύσουμε το πρόβλημα της εξάπλωσης και της εγκληματικότητας (πχ Πορτογαλία) και αυτοί οι ρουφιάνοι βάζουν περιορισμούς στο...τσιγαράκι!

      Ο κρετίνος της ΝΥ ο δήμαρχος Μπλούμπεργκ θέλει να απαγορεύσει το κάπνισμα ακόμα και στους ανοικτούς δημόσιους χώρους! (πχ στα πάρκα)
      Αυτό τι είναι εκτος απο 'σπάσιμο του τσαμπουκά';

      Παρεπιμπτόντως, αν κάποιος μου φέρει σοβαρή ιατρική μελέτη πως το παθητικό κάπνισμα μπορεί να προκαλέσει καρκίνο (με αποτέλεσμα στατιστικά σημαντικό, όχι πως οι μή καπνιστές που θα πάθουν καρκίνο θα αυξηθούν απο 0.3 σε 0.4%) κερδίζει κούτα Μάρλμπορω.

      Για να εξηγούμαστε:
      Ας χωρίσουμε τα τσανάκια μας οι καπνιστές με τους μη.
      Σε νοσοκομεία, δημ. υπηρεσίες, τράπεζες όπου κάποιος ΠΡΕΠΕΙ να πάει άς υπάρχει πλήρης απαγόρευση.
      Σε κλειστά μέρη που πας να διασκεδάσεις, να υπάρχει ελευθερία.
      Ας υπάρχουν σκυλάδικα και μπαράκια μη καπνιζόντων. Αδιαφορώ.

    • s54elas avatar
      s54elas @ ΙΩΝΑΣ 19/09/2010 12:58:08

      τι λες ρε.. μην σου πω και τιποτα παραπανω και σαν ανθρωπος παρεξηγηθεις .. βαρεθηκα να μου κοπανατε .. ξανα και ξανα .. για μεγαλο αδελφο στα σπιτια μας .. για παγκοσμιους κυβερνητες .. παγκοσμια δικτατορια .. και αλλα τιποτενια πραγματα .. για αυτο μουλωξατε και εσεις και ολοι εμεις οι αλλοι στα σπιτια μας .. και δεν βγαζουμε κιχ .. χεζομαστε στα βρακια μας .. τα κανουμε πανω μας .. ας το διαλο .. η ολη δραση σας .. αναιρει τις αρλουμπες που χωρις φοβο αραδιαζεται

      σε ενα κοσμο που στο σημειο που εχει φτασει .. ολα τα εναπομειναντα ολοκληρωτικα καθεστωτα τριζουν εκ θεμελιων .. η σοβιετικη ενωση διαλυθηκε .. το ανατολικο μπλοκ δεν υπαρχει πια .. η Κινα μετα βιας προσπαθει να συγκρατησει τους ανθρωπους της .. το Ιραν καθε λιγο και λιγακι διαβαζεις τις αντιδρασεις των πολιτων του εναντιον των ιμαμηδων .. οι κυβερνησεις αλλαζουν συνεχεια τις πορειες πλευσεις των .. παιρνουν ολο και περισσοτερο υποψιν τους, μεγαλυτερες μαζες ατομων για να χαραξουν τις πολιτικες τους .. και απο εκει που ηταν στο ελεος .. στις ελιτιστικες ομαδες της γειτονιας τους .. και με στρατους και αστυνομιες καταστελανε καθε τι εναντια στις βλεψεις τους .. που αλωνιζαν και καναν οτι ηθελαν .. τωρα ας κανουν τα ιδια, δεν κοτανε .. γιατι δεν μπορουν να κανουν και αλλοιως .. δεν τολμανε .. διαβαζα καπου οτι η αστυνομια κραταει ισες αποστασεις στον Αγιο Παντελεημονα .. δεν σημαινει τιποτα αυτο για σας; .. αλλα δεν σας αξιζει να σας ρωτανε πρεπει να σας τα λενε .. γιατι θα αραδιασετε ενα σωρο κοτσανες .. για να βγειτε και απο πανω ..

      και μου λες τωρα οτι θα 'ρθουν τα πανω κατω .. η ιστορια να οπισθοδρωμει .. αντι να κανει βηματα μπροστα

      σας επιασε μανια με τον Οργουελ .. τον ανακαλυψατε αργα στην πορεια σας .. χωρις να δειτε οτι οταν τις εβαλε μεσ' το μυαλο του, στην εποχη του .. οι μαζες ηταν ενα αντικειμενο .. για να το κανουν οτι θελουν .. οι κυβερνωντες και οι προυχοντες .. οτι μια σταλια φυλλαδες .. εραβαν και εδεναν .. δημιουργουσαν κοινες γνωμες .. παραπληροφορουσαν αντι να πληροφορουν .. που ειναι αυτα τωρα .. για καθε μια παραπληροφορηση βγαινουν δεκαδες πληροφορησεις .. τα μαζικα μεσα ενημερωσης αγκομαχουν, κανουν αγωνα για να επιβιωσουν .. αυτα τουλαχιστον που ακομα εξακολουθουν να ειναι πιστα στις παραδοσεις τους

      και ερχεστε εδω να μας πουλησετε .. εσεις, παραπληροφορηση .. την αναλαβατε τωρα εσεις

  3. Θεσσαλονικιός avatar
    Θεσσαλονικιός 18/09/2010 19:21:09

    Το μέτρο βρήκε μιμητές: Ο κυβρνητικός εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ -συγγνώμη, πρύτανης του ΑΠΘ ήθελα να πω- απαγόρευσε τη χρήση ΙΧ την επόμενη Τετάρτη με μια σοβιετικής εμπνεύσεως απόφαση, σε μιά προσπάθεια να μας κάνει όλους με το ζόρι οικολόγους!

    Γιαβάστε την ανακοίνωση:

    Τετάρτη 22 Σεπτεμβρίου 2010

    "ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ

    ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ

    Το Α.Π.Θ. στην προοπτική να γίνει το πρώτο «Οικολογικό Πανεπιστήμιο» της χώρας, έχει ξεκινήσει μια προσπάθεια με κύριο στόχο τον σταδιακό περιορισμό της χρήσης του ιδιωτικού αυτοκινήτου στο χώρο της Πανεπιστημιούπολης, με παράλληλη ενίσχυση όλων των ήπιων εναλλακτικών μορφών βιώσιμης κινητικότητας.
    Σαν πρώτο βήμα το Α.Π.Θ. συμμετέχει στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας (16-22 Σεπτεμβρίου), προσκαλώντας στις 22 Σεπτεμβρίου, Ημέρα Χωρίς Αυτοκίνητο, όλα τα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας να αφήσουν το αυτοκίνητό τους και να χρησιμοποιήσουν εναλλακτικούς τρόπους μετακίνησης, φιλικούς στο περιβάλλον.
    Για μια ημέρα, την Τετάρτη 22 Σεπτεμβρίου, αφήστε το αυτοκίνητο κι ελάτε στο πανεπιστήμιο με μαζικά μέσα μεταφοράς, με ποδήλατα, ή και με τα πόδια.
    Με την πρωτοβουλία αυτή στέλνουμε το μήνυμα: «μια μέρα χωρίς αυτοκίνητο φέτος, πολλές μέρες χωρίς αυτοκίνητο στο μέλλον για καλύτερη ποιότητα ζωής».
    Ο χώρος της Πανεπιστημιούπολης θα είναι κλειστός για όλα τα Ι.Χ. αυτοκίνητα σε ολόκληρη διάρκεια της ημέρας με εξαίρεση την πρόσβαση στο Νοσοκομείο ΑΧΕΠΑ.
    Θα διανεμηθούν ειδικές οδηγίες για τις προσβάσεις σε περίπτωση ανάγκης, καθώς και για τους περιφερειακούς χώρους στάθμευσης."

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Θεσσαλονικιός 18/09/2010 20:12:12

      Πότε είπε;;Τετάρτη;;


      Ωραία...την Τετάρτη θα "κάψω" ΟΛΟ ΤΟ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ κάνοντας κύκλους γύρω από το Πανεπιστήμιο...


      ...ΚΑΙ καπνίζοντας!!!

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ tsilivithras 18/09/2010 20:32:04

        @ tsilivithras

        Αυτή η ατάκα, πρέπει να έχει γραφεί γιά σένα:

        "Eχω διαβάσει τόσα πολλά γύρω από το κάπνισμα και το ποτό που αποφάσισα να κόψω το διάβασμα."~Αρκάς

        Cheers!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 18/09/2010 21:06:37

        Dimi

        διαβάζοντας κάτι τέτοια νοσταλγώ το παλιό τογιότα που είχα και κάπνιζε σαν βιομηχανικό φουγάρο!!!

        Πιο πολύ φούμο κι από τεθωρακισμένο έβγαζε.

        Α ρε και να το είχα τώρα...καταλύτες και μλκς...!!!

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ tsilivithras 18/09/2010 21:32:04

        @ tsilivithras

        Υou are quite a character.

  4. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 18/09/2010 19:41:28

    Μήπως ήρθε ο καιρός για εκείνες τις "καλλιέργειες" σε γλάστρα, που δεν μειώνουν μόνο την επιθετικότητα αλλά «ναρκώνουν» στην κυριολεξία τη ζωηρή Νέα Γενιά και την στέλνουν στο πουθενά;
    Θα θυμάστε ασφαλώς, πως αυτή η "αγαθοεργός" ασχολία υπήρξε ως προτροπή κάποτε του ίδιου του ΓΑΠ!
    Ο "υπηρεσιακός" μας πρωθυπουργός έχει «σοβαρά» κοινωνικά πρότυπα και μάλλον φιλοδοξεί να μας τα κουβαλήσει και εδώ.

  5. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 18/09/2010 19:58:51

    επί τόσα χρόνια κυριαρχούσε στα μαγαζιά,στους χώρους διασκέδασης και στους εργασιακούς χώρους η "δικτατορία των καπνιστών". Ο κάθε καπνιστής άναβε όσα τσιγάρα ήθελε και όποτε ήθελε, αδιαφορώντας πλήρως για όσους μη καπνιστές ή παιδιά είχαν την ατυχία να βρίσκονται στον ίδιο χώρο. Και βέβαια η μεγάλη πλειοψηφία των καπνιστών δεν ήταν διατεθειμένη να δεχτεί καμιά παρατήρηση για σβήσιμο ή μείωση των τσιγάρων που κάνει, εκ μέρους κάποιου μη καπνιστή. Κανείς ποτέ καπνιστής τόσα χρόνια (και αν όχι κανείς, σίγουρα η πολύ μεγάλη πλειοψηφία των καπνιστών) δεν νοιάστηκε ή δεν έδειξε ενδιαφέρον για τα δικαιώματα των μη καπνιστών.
    Κάποια στιγμή αποφάσισε καθυστερημένα – όπως πάντα - η Πολιτεία να παρέμβει με βάση την διεθνή πρακτική και εμπειρία(παρόμοια μέτρα απαγόρευσης καπνίσματος ισχύουν εδώ και πολλά χρόνια σε διάφορες ευρωπαικές χώρες)και με σκοπό να προστατέψει την δημόσια υγεία.
    Έτσι η Πολιτεία θέσπισε τον αρχικό νόμο, που επέτρεπε χώρους για καπνίζοντες και χώρους για μη καπνίζοντες.
    Ο αρχικός αυτός νόμος συνέφερε τους καπνιστές, διότι οριοθετούσε συγκεκριμένους χώρους καπνιστών, οι οποίοι ανενόχλητοι θα μπορούσαν να καπνίζουν χωρίς να ενοχλούν τους μη καπνιστές. Ο νόμος όμως αυτός συστηματικά και εσκεμμένα παραβιάστηκε από τους ίδιους τους καπνιστές (επαναλαμβάνω : από τους καπνιστές και όχι από τους μη καπνιστές).....διότι οι καπνιστές είχαν μάθει τόσα χρόνια στην λογική του Καραγκιόζη : "τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου δικά μου" (προς θεού, δεν αποκαλώ κανέναν καπνιστή καραγκιόζη και έχουμε φιλονικίες για αυτό).
    Οι καπνιστές ήταν τόσα χρόνια ασύδοτοι και δεν ήταν ποτέ διατεθειμένοι να καπνίζουν μόνο σε συγκεκριμένους οριοθετημένους χώρους για καπνίζοντες. Οπότε άρχισαν να παραβιάζουν συστηματικά τον νέο νόμο και να καπνίζουν όπου και όποτε θέλουν.
    Όπως μάλιστα, είχα πει σε φίλους μου φανατικούς καπνιστές, η μη εφαρμογή αυτού του αρχικού νόμου και η συστηματική παραβίασή του από τους καπνιστές, το μόνο αποτέλεσμα που θα επέφερε θα ήταν μια αυστηροποίηση της απαγόρευσης του καπνίσματος (και πιστέψτε με, δεν έχω κληρονομικό χάρισμα). Αυτό ακριβώς είχε τονίσει και ο κύριος Αβραμόπουλος όταν ήταν ακόμα υπουργός Υγείας, το ίδιο τόνισε και η κυρία Ξενογιαννακοπούλου λίγο μετά την ανάληψη των καθηκόντων της ως υπουργός Υγείας.
    Και αυτή η αυστηροποίηση με την μορφή της καθολικής απαγόρευσης του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους, έλαβε σάρκα και οστά με την ψήφιση πρόσφατου νέου πιο αυστηρού νόμου, όταν διαπιστώθηκε η συνεχής και συστηματική παραβατικότητα εκ μέρους των καπνιστών.
    Και τότε άρχισαν διάφοροι να μιλάνε για τα δικαιώματα των καπνιστών (άραγε αυτοί που ήταν τόσα χρόνια για να αρθρώσουν μια έστω λέξη για τα δικαιώματα των παιδιών και των μη καπνιστών που γινόντουσαν άθελά τους ή με το ζόρι παθητικοί καπνιστές?).
    Κάποιοι άλλοι επικαλούνται τώρα την οικονομική κρίση. Ας μας πουν όμως : "Αν δεν υπήρχε οικονομική κρίση, θα συμφωνούσαν με τον νέο νόμο, ναι ή όχι?"
    Μήπως δηλαδή κάποιοι (συνήθως καπνιστές) επικαλούνται τώρα προσχηματικά την οικονομική κρίση για να μην εφαρμοστεί η καθολική απαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους?
    Δεν θα γράψω για όσους κάνουν λόγο για απαγορεύσεις που επιβάλλει η νέα τάξη πραγμάτων.....αυτή η άποψη αγγίζει την σφαίρα επιστημονικής φαντασίας!!!!!
    Επιγραμματικά, για την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί σήμερα αποκλειστική ευθύνη έχει το σύνολο των καπνιστών. Που δεν δέχτηκε την οριοθέτηση συγκεκριμένων χώρων για καπνίζοντες και μη καπνίζοντες,βάση του αρχικού νόμου και που παραβίαζε συστηματικά αυτόν τον νόμο.
    Αν οι καπνιστές είχαν αποδεχτεί αυτόν τον νόμο και κάπνιζαν μόνο σε συγκεκριμένους οριοθετημένους χώρους, τότε σίγουρα δεν θα είχε αλλάξει ο αρχικός νόμος και δεν θα είχε συμβεί ποτέ η πρόσφατη αυστηροποίηση.
    Ας μην χύνουν λοιπόν, όσοι καπνιστές τώρα διαμαρτύρονται, κροκοδείλια δάκρυα.
    Δεν είναι άμοιροι των ευθυνών τους!!!!!!
    Ποτέ δεν νοιάστηκαν για τους μη καπνιστές και τους βόλευε τόσα χρόνια μια χαρά “η δικτατορία των καπνιστών”!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    @ Ιωνάς....αν αναγνώριζες πλήρως το δικαίωμα των μη καπνιστών να μην εισπνέουν τον καπνό σου, τότε δεν θα κάπνιζες ποτέ μπροστά τους....και ενώ ζητάς να δημιουργηθούν μαγαζιά καπνιστών(μπαρ,καφετέριες κλπ), και γενικότερα χώροι καπνιστών,παραλείπεις -μάλλον εσκεμμένα- ότι αυτά τα προέβλεπε ο αρχικός νόμος, που όμως παραβιάστηκε συστηματικά από καπνιστές σαν και εσένα!!!!!!!!!!!!! Να μην το ξεχνάμε αυτό!!!!!!!!!!!!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ δαιμονάκι 18/09/2010 20:03:54

      Πες τα, χρυσόστομε!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ δαιμονάκι 18/09/2010 20:16:14

      Τώρα κατάλαβα. Σε αυτά και σε αυτά θα γίνουμε η Δανία του Νότου. Αποστειρωμένοι και ξενέρωτοι. Όχι σε μισθούς και κοινωνικές παροχές.
      Και παρεμπιπτόντως, γιατί δεν επιβάλλουν και μια ποτοαπαγόρευση; Λιγότερο κακό κάνει το αλκοόλ;

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ Strange Attractor 18/09/2010 21:26:44

        Το κρασάκι, με μέτρο, κάνει καλό. Το κάπνισμα, καθόλου, σε οποιαδήποτε ποσότητα. Μην είσαι υπερβολικός και βγάζεις όλους τους άλλους ξενέρωτους, επειδή εσύ είσαι καπνιστής. Και μεταξύ μας, δεν βρίσκω κάτι ερωτικό σε μια γυναίκα που βρωμάει τσιγαρίλα.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Strange Attractor 19/09/2010 09:58:42

        Γιάννη ο Strange δεν είναι γυναίκα και επιπλέον είναι λίγο μεγάλος για τα δόντια σου...

        Αλλά θα μου πεις η γριά η κότα...

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ δαιμονάκι 18/09/2010 20:19:43

      δε θα σου δώσω άδικο, αλλά να μη φτάσουμε και στο σημείο της Νεας Υόρκης, αν το άκουσες, απαγορεύτηκε συνολικά το κάπνισμα, ακόμη κι έξω.
      χέστηκαν όλοι τους για την υγεία μας. αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να ελέγξουν απόλυτα τη ζωή μας, πρώτα το τσιγάρο, με πρόσχημα την υγεία και την προστασία των μη καπνιστών, και μετά ένας θεός ξέρει τι.
      σε λίγα χρόνια θα μας ζητούν συνεχόμενα σπερμοδιαγράμματα για να δουν αν συνουσιαζόμαστε συχνά. κι αυτό δε θα πρέπει να γίνεται, διότι θα είμαστε κουρασμένοι και δε θα αποδίδουμε τα μέγιστα στη δουλειά, που εννοείται θα είναι πολύωρη κι άσχημα αμειβόμενη.

      και μη λες για τήρηρση του πρώτου νόμου. αν το κράτος ήθελε, θα μπορούσε να έχει κάνει πλήρη διαχωρισμό στα μαγαζιά σε καπνιστών και μη. ποτέ δεν το κατάλαβα, άκου χώρος καπνιστών σε ένα μαγαζί, λες κι ο καπνός πέφτει κάτω. και να μη λέμε σαχλά....δεν έχουν καμιά δουλειά παιδιά κι έφηβοι σε μπαρ και ξενυχτάδικα. στα εστιατόρια, ναι συμφωνώ, καθολική απαγόρευση.

      τα υπόλοιπα είναι υποκριτικά

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ δαιμονάκι 18/09/2010 20:24:39

      Παθητικοί πότες δεν υπάρχουν, στρέηντζ...

      • 11888 avatar
        11888 @ (A)θανάσης 18/09/2010 20:33:41

        Ουτε παθητικοι καπνιστες ο ορος ειναι αδοκιμος.Ειναι σαν να λες οτι ενας συνοδηγος ειναι παθητικος οδηγος.
        Δεν υπαρχει κινδυνος για καποιον που δε καπνιζει.Αν ηταν ετσι τα πνευμονια σας θα ηταν μαυρα και θα ησασταν ηδη εθισμενοι στο καπνισμα.

      • Misha avatar
        Misha @ (A)θανάσης 18/09/2010 20:43:06

        Η εξάρτηση από το αλκοόλ και οι συνέπειες από την κατάχρηση του είναι μακράν πολύ χειρότερες από την εξάρτηση στη νικοτίνη.

      • Σπύρος avatar
        Σπύρος @ (A)θανάσης 18/09/2010 22:24:57

        Υπάρχουν όμως αυτοί πού υφίστανται τίς συνέπειες τού πότη ή αυτού πού κάνει κατάχρηση αλκοόλ..Καί μπορεί μέν νά θεωρείται αλκοολικός (ως στερεότυπο)ο τύπος πού υποδύεται ο μακαρίτης ο Ορέστης Μακρής(δηλαδή ο μονίμως μεθυσμένος),αλλά τά πράγματα δέν είναι έτσι..
        Αυτός πού κάνει κατάχρηση αλκοόλ,πιό εύκολα εμπλέκεται σέ περιπτώσεις οικογενειακής βίας(μιά ματιά σέ Βρεττανικές ή Σκανδιναυικές μελέτες είναι πολύ πειστική)καί οδικών ατυχημάτων τουλάχιστον.

    • KABBADIAS avatar
      KABBADIAS @ δαιμονάκι 19/09/2010 10:09:05

      Bρε δαιμονακι, μην πεφτεις στην παγιδα της αντιπαραθεσης με αλλη κοινωνικη ομαδα (Καπνιστες-μη καπνιστες).
      Αυτος ειναι και ο τελικος στοχος ολων αυτων που δηθεν ενδιαφερονται για την υγεια μας!!!!
      Αυτο ειναι το θεατρο του παραλογου.
      Αν ενδιαφεροταν πραγματικα για την υγεια μας, θα ειχαν αποσυρει απο την αγορα ολα εκεινα τα χρωματιστα γιαουρτακια με τα καφε μπιλακια σοκολατας ( ο Θεος να την κανει σοκολατα....) που απευθυνονται σε παιδια τεσσαρων και πεντε ετων............

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/09/2010 20:00:49

    Η Ακυβερνηση θελει να το παιηει και Πρασινη και οτι και καλα ενδιαφερεται για την υγεια των πολιτων ( και πωλητων ). Του κωλου τα 9μερα.

    Συστημα υγειας δεν εχει και ουτε προκειτε ν αποκτησει. Τα ναρκωτικα ειναι παντου χαλαραμ και το αλκοολ ειναι ελευθερο και 100% υγειες για ολες τις ηλικιες.

    Εχει φερει τον κοσμο στα προθυρα αυτοκτονιας και τον ποτιζει ελευθερα οινοπνευμα και πρασινα αλογα.

    Το καπνισμα βλαπτει τον καπνιστη και τους γυρω του ως ενα βαθμο. οκ.
    ως καπνιστης το καταλαβαινω. αλλα δε θα μου κοψει και το εξω και τον καφε ενω γυρω μου γινεται πανικος με ποτα, πουρα, ναργιλεδες και τσιμπουκια και στριφτα με γεμιση. Δεν μπορει να θελω περιθαλψη και να περιμενω μηνες και να εχω υπηρεσιες Βανουατου.

    Τα κοστολογια του συτηματος υγειας δεν εξυγειενονται με την απαγορευση του καπνισματος, αλλα με την σωστη παιδεια και αθληση, τα ενδιαφεροντα του κοσμου και ειδικα των νεων, τα οραματα, και τα νοσοκομεια σε λειτουργια χωρις μαυρα/φακελακια και μηχανηματα εκτος λειτουργιας χωρις υλικα και ορεξατους γιατρους και προσωπικο.

    τι ψανχω τωρα...

    ΠΠ

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/09/2010 20:20:25

      Live..
      Πηγα βολτα το σκυλο.. περναω απο ΑΒ, 15 πιτσιρικαδες απο 13-15 ετων, περιμενουν να κλεισει για ν αρχισουν σκειτ, ποδηλατα κλπ..

      καπνιζουν απο στριφτα μεχρι αφιλτρα. οι 6 πινουν μπυρες και οι υπολοιποι αναψυκτικα.

      Ρωταω. Ποιος τους πουλησε τις μπυρες? Ποιος τους πουλησε τα τσιγαρα? Για τις μπυρες σκεφτηκα τον ΑΒ.. σου λεει ηρθε να ψωνισει για το σπιτι. Αληθεια επιτρεπεται να ψωνιζουν οινοπνευματωδη ανηλικοι απο Σουπερκαρκετ ??? Υπαρχει σχετικη οδηγια ??

      Οσον αφορα στα τσιγαρα, οι περιπτεραδες πουλανε παντου πεφτει που πεφτει ο τζιρος. Κανενας ελεγχος. Το ιδιο και με τις μπυρες και τα λοιπα αλκοολουχα στα περιπτερα.

      Σχολια????

      ΠΠ

      • Misha avatar
        Misha @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/09/2010 20:24:39

        ΠΠ

        Ψάξε τα στατιστικά της παιδικής και της εφηβικής κατάθλιψης.
        Θα πάθεις νταράκουλο και μετά θα σου φανεί απολύτως φυσιολογικό και το κάπνισμα και το αλκοόλ των πιτσιρικάδων.
        Εικόνες μας είναι ...'η ετσω εικόνες των εικόνων με τις οποίες πνίξαμε τα μυαλουδάκια τους

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/09/2010 20:34:51

        Εχω κορη 14 ετων... και γνωριζω απο τις παρεες της Misha.

        Οι γινεις ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ !! λασκα τα παντα ολα.. αλλο θεμα αυτο.

        Ποιος κερατας τους πουλαει κανπο και οινοπνευμα ??

        ΠΠ

      • Misha avatar
        Misha @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/09/2010 20:46:25

        Λάθος ερωτημα αδερφέ...
        ΠΟΙΟΣ και ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΆ ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ είναι το σωστό.
        Το αλκοόλ, το τσιγάρο, η πρέζα είναι απλά οι συνέπειες.
        Βλέπω παιδάκια 10 χρονων να «χαμουρεύονται» μιμούμενοι αυτά που βλέπουν στο χαζοκούτι...Μετά τι ψάχνεις;

  7. tsilivithras avatar
    tsilivithras 18/09/2010 20:18:29

    Ρε συ Strange είσαι πολύ προβοκάτορας...

    Strange Provocator ξερωγωναπούμε δλδ...

    Με σύγχυσες...

    Έτσι μου ρχεται να πάω να "ντουμανιάσω" ένα παιδότοπο εδώ δίπλα να πούμε...

  8. 11888 avatar
    11888 18/09/2010 20:28:02

    Ξαφνικα και με ενα φασιστικο νομο γιναμε Ευρωπη και πολιτισμενος κοσμος.Δε πειραζει που η ατμοσφαιρα στις ελληνικες πολεις ειναι σκετος καρκινος αρκει να μην αναπνεουν καπνο οι μη καπνιστες στα μαγαζια και ολα διορθωθηκαν.
    Δε θα μου φανει περιεργο αν αυριο ολοι αυτοι οι politically correct απαιτησουν και απαγορευση του καπνισματος ακομα και στα παρκα.Η εισαγωμενη υστερια απο το αμερικα ειναι της μοδας και η μια απαγορευση φερνει ορεξη για περισσοτερες.
    Το κρατος απο την αλλη σπαει το ενα ρεκορ υποκρισιας μετα το αλλο.Νοιαζεται και καλα για την δημοσια υγεια αλλα δεν το ενδιαφερει καθολου το χαλι στα δημοσια νοσοκομεια,τα σκουπιδια,το βλαβερο νεφος,η ολικη καταστροφη του περιβαλλοντος.


    @δαιμονάκι
    Δε νομιζω να διαφωνουν οι καπνιστες με την απαγορευση του καπνισματος στους δημοσιους χωρους.Οι καφετεριες και τα μπαρ δεν ειναι δημοσιοι χωροι ομως.Επισης τα καζινο και τα σκυλαδικα εμειναν παλι απ εξω.Εκει δηλαδη αν πας δε σε πειραξει ο καπνος?

  9. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 18/09/2010 20:50:42

    @11888....σε καζίνο και χώρους πάνω από 300 τ.μ δόθηκε μεταβατική περίοδος 8 μηνών - αν δεν κάνω λάθος -...επειδή στην Ελλάδα που ζούμε "ουδέν μονιμότερον εκ του προσωρινού " πολύ φοβάμαι, ότι εκεί δεν θα ισχύσει τελικά ποτέ η απαγόρευση καπνίσματος.

    Βέβαια τώρα για εσένα είναι ο νόμος φασιστικός, γιατί προφανώς δεν σε συμφέρει......τόσα χρόνια που εγώ, οι υπόλοιποι μη καπνιστές, τα παιδιά, εισπνέαμε με το ζόρι τον καπνό των καπνιστών όπου πηγαίναμε, αυτό δεν ήταν ΦΑΣΙΣΜΟΣ?

    @ σιδεράκιας....δεν θέλω να γίνουμε Νέα Υόρκη....θα ήθελα να μου σεβαστούν εδώ και χρόνια το δικαίωμα να πηγαίνω κάπου και να μην μπουκώνω από τον πολύ καπνό.....πιστεύω ότι το δικαιότερο ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ήταν ο αρχικός νόμος, που προέβλεπε συγκεκριμένους χώρους καπνιστών και μη καπνιστών....αλλά δεν τον παραβίασαν αυτόν τον νόμο οι μη καπνιστές, αλλά οι ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ!!!!!!!!

    Κάνεις και ένα λάθος.....η απαγόρευση του καπνίσματος δεν γίνεται για να ελέγξουν απόλυτα τη ζωή μας(τι άλλο θα ακούσω ή θα διαβάσω από τους δυσαρεστημένους καπνιστές!!!!!).
    Απλώς σε παγκόσμιο επίπεδο γίνεται μια προσπάθεια μείωσης των καπνιστών, επειδή οι δαπάνες περίθαλψης από ασθένειες που οφείλονται από το κάπνισμα (π.χ καρκίνος, άσθμα κτλ), είναι τεράστιες και επιβαρύνουν δυσανάλογα τα ασφαλιστικά ταμεία των κρατών. Έτσι αν μειωθεί ο αριθμός των καπνιστών, θα μειωθούν και οι ασθενείς από το κάπνισμα, οπότε θα μειωθούν και οι δαπάνες των κρατών και των ασφαλιστικών ταμείων.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ δαιμονάκι 18/09/2010 20:57:30

      Και γιατί δεν φτιάχνουν δρόμους και δεν εφαρμόζουν τροχονομικούς ελέγχους σε συστηματική βάση ώστε να μειωθούν τα τροχαία ατυχήματα που στην Ελλάδα είναι μάστιγα και που βαρύνουν όχι μόνο τα νοσοκομεία και τα ταμεία, αλλά και τις ζωές όλων μας;
      Γιατί δεν ελέγχουν τις εξατμίσεις φουγάρα; Γιατί δεν υπάρχει οποιοσδήποτε έλεγχος σε καίρια ζητήματα που κοστίζουν ζωές; Καλές οι Αμερικανιές, αλλά πρώτα να λύσουμε και τα βασικά μας ζητήματα.
      Φαντάζεστε απαγόρευση καπνίσματος σε κράτος της μέσης ανατολής;
      Κάπως έτσι είμαστε και εμείς σε σχέση με τα σοβαρά δυτικά κράτη.

  10. Hellas-Orthodoxy avatar
    Hellas-Orthodoxy 18/09/2010 20:58:08

    Συμφωνα με τη "λογικη" των καπνιστων,αφου υπαρχουν κι αλλοι πολλοι κινδυνοι για την υγεια μας,κακως απαγορευεται το καπνισμα.

    Με την ιδια "λογικη",αφου καθε χρονο σκοτωνονται ετσι κι αλλιως χιλιαδες σε τροχαια,γιατι να εχουμε φαναρια και κανονες οδικης κυκλοφοριας;

    ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ...ΦΑΣΙΣΜΟΣ!!!

    Για να μιλησουμε σοβαρα:Κρατηστε την...επαναστατικοτητα σας για αλλου.Και οχι για να καπνιζετε μπροστα σε εγκυους,εξω απο Εντατικες Νοσοκομειων και στα μουτρα βρεφων.

    Ανεφερα μονο μερικες κατηγοριες,χωρις αυτο να σημαινει πως οποιος πηγαινε για ενα καφεδακι κι εβγαινε λες και ειχε μπει σε θαλαμο αεριων,δεν ενοχλειτο.

    Και δεν καταλαβα,απο ποτε το τσιγαρο θεωρειται αναποσπαστο στοιχειο της Ελληνικης κουλτουρας;

    Της...μαλακονεοελληνικης σιγουρα,αλλα της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ απο ποτε;

    Γιατι κανεις δεν λεει οτι ειναι μια ξενοφερτη συνηθεια;

    Και πως πριν ερθει αυτη,μια χαρα ζουσαμε κι εμεις και ολος ο κοσμος;

    Κοψτε λοιπον τις βλακειες περι "φασισμου",γιατι αυτο θα ισχυε αν σας απαγορευαν να εκπληρωσετε μια φυσικη σας αναγκη.

    Το τσιγαρο,απ'οτι ξερω,δεν ειναι τετοια.

    • Γλίτσας avatar
      Γλίτσας @ Hellas-Orthodoxy 18/09/2010 21:08:46

      Να απαγορευτούν και τα θυμιατά και τα κεριά και όλα όσα ντουμανιάζουν τους ναούς μας, που πάμε και δεν μπορουμε να εκκλησιαστούμε από την κάπνα.
      Και επίσης να κόψουν το κάπνισμα και οι καλόγεροι. Τέλος. Αμ πως.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Hellas-Orthodoxy 18/09/2010 23:36:24

      Μια και το ανέφερες, θα το ξαναπώ. Πριν απο ένα χρόνο είδα ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ σε μαιευτήριο πανεπιστημιακού νοσοκομείου, το γραφείο των μαιών να είναι ντουμάνι από τους καπνούς, ενώ οι γόπες ξεχείλιζαν το τασάκι. Ξέρετε πού ήταν το γραφείο αυτό; Ακριβώς ΔΙΠΛΑ στο θάλαμο ανάνηψης (δηλαδή εκεί όπου μεταφέρονται οι επίτοκες και τα νεογνά αμέσως μετά τον τοκετό και παραμένουν για περίπου μιάμιση ώρα)! Και οι πόρτες διαδρόμου και των δύο χωρών, ΟΡΘΑΝΟΙΧΤΕΣ! Σε παρατήρησή μου μάλιστα, ξέρετε τι μου απάντησε μια μαία; "Εχουμε αρκετό άγχος εδώ, πρέπει να μπορούμε να καπνίζουμε!"

      Ο διοικητής του νοσοκομείου φυσικά, δεν βλέπει, δε γνωρίζει, δε μιλάει. Πείτε μου μετά: τάσσεσαι ανεπιφύλακτα υπέρ της αμερικάνικου τύπου αυτοδικίας ή δεν τάσσεσαι;

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Αυριανιστής 19/09/2010 00:01:01

        Πες τα, σε λίγο ό,τι έχει σχέση με στοιχειώδη εφαρμογή του νόμου θα θεωρείται "φιλο-μνημονιακό"!
        Θα τρελλαθούμε τελείως.
        Είμαι περιστασιακός καπνιστής, αυτό που λένε οι Αγγλοσάξωνες social smoker, και για τον λόγο αυτό θα έπρεπε να είμαι περισσότερο κατά της απαγόρευσης από ό,τι ο κανονικός καπνιστής (εγώ δεν θα βγω σχεδόν ποτέ έξω να κάνω το τσιγαράκι μου, απλά δεν θα το κάνω, αλλά δεν θα μου αρέσει που δεν θα μπορώ να το κάνω). Εντούτοις, πρέπει να μάθουμε κάποτε στη χώρα αυτή να εφαρμόζουμε κάποιους στοιχειώδεις κανόνες. Δεν γίνεται άλλο να συνεχιστεί αυτό το μπάχαλο, έχουμε φτάσει πια στα όρια.
        Εχετε προσπαθήσει να περπατήσετε με το μικρό σας παιδί σε πλατεία και ξυστά να περνάνε τα μηχανάκια και να τολμήσετε να κάνετε παρατήρηση;
        Οι ίδιοι που υποστηρίζουν το κάπνισμα σε κάθε χώρο και κλαίγονται για τα καημένα τα μπαρ (αυτά με τα μαύρα χρήματα και τους κατειλημμένους κοινόχρηστους χώρους και την ηχορρύπανση, ξέρετε...), θα υποστηρίξουν το δικαίωμα του δίτροχου στον πεζόδρομο.
        Τέτοια που είναι τα μπαρ στην Ελλάδα, ας κλείσουν τα μισά, σκασίλα μου. Μόνο την παραοικονομία και την ανομία συντηρούν.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 19/09/2010 00:21:10

        @ ΒΙΣ

        Δυστυχώς, το "δικαίωμα" σε τέτοια προκλητική ατιμωρησία είναι πλέον "κεΧτημένο" στο δημόσιο, χάρη στις άοκνες προσπάθειες των συνδικαλισταράδων. Αν αυτό είχε συμβεί σε ιδιωτικό μαιευτήριο, θα είχαν ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ εκπαραθυρωθεί ΟΛΕΣ οι μαίες ή όχι;

        Ιδού λοιπόν άλλος ένας λόγος για τον οποίο οι νέοι μας έχουν το δημόσιο ως όραμα ζωής. Τέτοια εγκληματική ατιμωρησία, πού αλλού μπορούν να βρουν;

    • Κάγκουρας avatar
      Κάγκουρας @ Hellas-Orthodoxy 20/09/2010 12:13:59

      Στα κόμματα και στις νεολαίες.

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/09/2010 21:05:39

    "Με την ιδια “λογικη”,αφου καθε χρονο σκοτωνονται ετσι κι αλλιως χιλιαδες σε τροχαια,γιατι να εχουμε φαναρια και κανονες οδικης κυκλοφοριας;"

    Ωραία λογική, μόνο που το παράδειγμά σου αντίστοιχα θα έπρεπε να ήταν να απαγορευτεί τελείως η αυτοκίνηση σε δημόσιους δρόμους, όπως απαγορεύεται τελείως το κάπνισμα. Θα σου άρεζε;

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Strange Attractor 18/09/2010 21:30:04

      Μπορείς να καπνίζεις όπου δεν ενοχλείται κανείς. Δεν μπορείς να καπνίζεις όπου ενοχλούνται οι άλλοι. Απλό. Εξάλλου, οι 4 στους 10 είναι καπνιστές.

      Στην τελική, εσύ πας σε μια καφετέρια, κάθεσαι μια ώρα και καπνίζεις λίγα τσιγάρα. Τους εργαζόμενους τους σκέφτεσαι, που εισπνέουν τα δικά σου και όλων των τραπεζιών, επί οκτάωρο;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Σ. 18/09/2010 22:19:35

        Γιάννη Σ. δες κι αυτό, για να τα πάρεις στο κρανίο για τα καλά: h**p://www.antinews.gr/?p=60076

  12. Kelly avatar
    Kelly 18/09/2010 22:11:26

    Δεν ενδιαφέρθηκαν ξαφνικά για την υγεία μας.Το πιθανότερο είναι να κρύβενονται συμφέροντα.Όπως η επίθεση στις καπνοπαραγωγικές χώρες όπως η Ελλάδα.Το πρόβλημα των μαγαζιών θα λύνονταν αν δηλώνονταν ως λέσχες μόνο για καπνιστές.

  13. Σπύρος avatar
    Σπύρος 18/09/2010 22:26:52

    Το ηλεκτρικό τσιγάρο γιατί τό απαγόρευσαν οι κρετίνοι??Εχει καμιάν άκρη τό Υπουργείο Υγείας και προτιμά τίς τσίκλες νικοτίνης???

  14. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 18/09/2010 22:41:50

    Εχω μερικες αποριες: σε οποια χωρα του εξωτερικου εχω παει ολοι σεβονται τον νομο σχετικα με το καπνισμα Εδω γιατι οχι;
    Τι σχεση εχει το καπνιμα με το μνημονιο;
    Στο αερολανο στο πλοιο στο λεωφορειο για τι πειθαρχουμε και δεν καπνιζουμε επι ωρες;
    Μην συγχεετε το μετρο κατα του καπνισματος με τους οικονομικους ακροβατισμους της κυβερνησης
    Μην στρεφετε την προσοχη του κοσμου αλλού. Τα οικονομικα μετρα ειναι τετοια που σιγα-σιγα υπαρχει δραστικη περικοπη και των αναγκαιων.
    Στην επαρχια δεν υπαρχει καφετερια με φραπε απλο κατω απο 3 €
    Εχουμε και λεμε 1 φραπε+μια Εφημεριδα= 4,30 € + 1 πακετο τσιγαρα= 7,30 το λιγοτερο ημερησιως
    Βενζινη; Τροφιμα;
    Ολα αυτα περιοριζουν την καταναλωση.
    Μας αφανιζουν και εμεις θρηνουμε σαν τις μωρες παρθενες για το τσιγαρο.
    Μπροστα μας εχουμε την μεγαλυτερη πολιτικη απατη των τελευταιων ετων και ασχολουμαστε με τα επουσιωδη.
    Ζωη να εχουμε μεχρι την αλλη ζωη στο μνημονιο θελει να μας εχει η κυβερνηση.
    Διαβαστε με προσοχη την ομιλια του κ. Σαμαρα και σκεφθειτε σοβαρα το αυριο.
    Ολοι ισχυριζονται οτι λεει τα πραγματα με το ονομα τους, και τα λεει κατα την ταπεινη μου αποψη.
    Μην περιμενετε ομως να τα κανει ολα μονος του...πρεπει να αντιδρασουμε και να ζητησουμε σεβασμο, αξιοπρεπεια, ηθος πρωτα απο τους Κυβερωντες και μετα απο αρκετα στελεχη της παραταξης που εξακολουθουν να μην βλεπουν περα απο την μυτη τους. Ο αγωνας ολων πρεπει να ειναι ανιδιοτελης, να μην επιζητουμε ανταλλαγματα.
    Το ΠΑΣΟΚ ειναι υπευθυνο για τον λαικισμο και την "εξισωση" των παντων προς τα κατω. Εφαρμοσε και εφαρμοζει την αρχη της ελαχιστης προσπαθειας...υπαρχει παντελης απουσια της ΑΙΔΟΥΣ. Στην παιδεια ο απολυτος παραλογισμος...εισαγονται σε σχολες με 0,9 και πανηγυριζουν ολοι, υπουργοι, γονεις ,μαθητες. Ποιες απαιτησεις θα εχει ενας καθηγητης ΛΥΚΕΙΟΥ απο τους μαθητες του; Η παιδεια αξιολογειται με τα σουβλακια, τους καφεδες και τα ενοικιαζομενα διαμερισματα;
    Στην υγεια με το καλημερα ο Λομβερδος εισαγει αυξηση στην χρηση των φαρμακων φασον και αφηνει τα νοσοκομεια χωρις εφημερευοντες γιατρους.
    Φυσικα υπαρχουν και αλλα προβληματα που δεν μπορω να τα αναφερω ολα εδω, ο καθενας απο εμας τα γνωριζει ομως, αλλος περισοτερο και αλλος λιγοτερο.
    Πρεπει ομως να αντισταθουμε στο καθεστως τρομου που θελουν να επιβαλουν με επιστημονικο τροπο για να μειωσουν τις αντιδρασεις της κοινωνιας. Στο καθεστως του διαιρει και βασιλευε, στο μαρτυριο της σταγονας που μας υποβαλουν καθημερινα ανακοινωνοντας σιγα-σιγα τα μετρα, ενα καθεστως μιθριδατισμου του χειριστου ειδους.
    Πανω απο ολα πρεπει να προστατεψουμε την αξιοπρεπεια μας, την ψυχη μας, την ελευθερια μας. ...Η μεσαια ταξη που κινδυνευει με αφανισμο πρεπει να αναλαβει πρωτοβουλιες.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 19/09/2010 00:03:57

      Πολύ σωστός! Μερικοί "αντιμνημονιακοί" εδώ μέσα συγχέουν στοιχειώδη υπεύθυνη συμπεριφορά πολίτη και εφαρμογή του νόμου με "νέα τάξη", "νέα εποχή", "Νέα Σμύρνη" και νεφελείμ και δεν συμμαζεύεται.

  15. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 18/09/2010 22:48:15

    @ Kelly...και οι καπνοβιομηχανίες που είναι τεράστιες πολυεθνικές και χάνουν μεγάλα χρηματικά ποσά, δεν θα αντιδρούσαν σε αυτές τις δήθεν "επιθέσεις" κατά καπνοπαραγωγικών χωρών? Και ποια μπορεί να είναι τα δήθεν "συμφέροντα που κρύβονται από πίσω"? Οι τσιχλοβιομηχανίες? Τα antismoking centres?
    Για να μιλήσουμε λίγο σοβαρά, το κάπνισμα γενικά πληρώνει τα τελευταία χρόνια, τα συστηματικά λάθη των καπνοβιομηχανιών,που απέκρυπταν για δεκαετίες την αλήθεια για τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος, που "λάδωναν" ερευνητές για στημένες έρευνες, που "λάδωναν" ερευνητές για να εξαφανίσουν και να κουκουλώσουν έρευνες που αποδείκνυαν την σύνδεση του καπνίσματος με πολλές μορφές καρκίνου, που έδιναν τεράστια ποσά για δημόσιες σχέσεις και προβολή του "αθώου" και "αβλαβούς" τσιγάρου.
    Ήδη από την δεκαετία του 1940, οι καπνοβιομηχανίες είχαν τα αποτελέσματα ερευνών, ότι το κάπνισμα ευθύνεται για τον καρκίνο των πνευμόνων.

    Για το συγκεκριμένο θέμα, υπάρχουν 3 κατατοπιστικά ντοκυμαντέρ του BBC με τίτλο "Οι πόλεμοι του Καπνού" που προβλήθηκαν στην εκπομπή "Ρεπορτάζ χωρίς σύνορα" το 2005.

    http://www.rwf.gr/episode1-new.php?id=74

    Όπως αναφέρει το προαναφερόμενο site " τρία αποκαλυπτικά ντοκιμαντέρ του BBC για ένα από τα μεγαλύτερα σκάνδαλα του 20ου αιώνα : τη συστηματική παραπληροφόρηση και συγκάλυψη των βιομηχανιών καπνού που στο βωμό του κέρδους θυσίασαν τις ζωές εκατομμυρίων καπνιστών, πριν οι διάφοροι insider, οι επιστήμονες που δούλευαν για τις καπνοβιομηχανίες, αποκαλύψουν την αλήθεια παρά τις πιέσεις και βάζοντας σε κίνδυνο τη ζωή τους.....".

  16. Κelly avatar
    Κelly 18/09/2010 23:46:00

    Για να μιλήσουμε λίγο σοβαρά ,τα συμφέροντα δεν είναι πάντα εμφανή σε όλους.
    Όσο για τις έρευνες το είπες και μόνη σου ότι οι ερευνητές λαδώνονται,γιαυτό θα πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί για τα αποτελέσματά τους.

  17. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 19/09/2010 00:12:24

    @ Κelly...σε λίγο θα μας πεις ότι οι ιατρικές έρευνες που κάνουν λόγο για άμεση σύνδεση διαφόρων νόσων π.χ καρκίνου και άσθματος με το κάπνισμα είναι στημένες και οι ερευνητές που τις έκαναν, λαδώθηκαν για να ενοχοποιήσουν το κάπνισμα!!!!!!
    Έλεος!!!!!!

  18. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 19/09/2010 00:33:38

    Η Παροιμια λεει: αλλου κτυπουν τα κρουταλα, αλλου χορευει η νυφη!!
    Αφου δεν εχετε να ασχοληθειτε με κατι αλλο πιο σοβαρο ασχοληθειτε με το καπνισμα ...και εν τω μεταξυ να και ο πρεσβης, οχι ο Φερερο Ροσσε,ο αλλος!!! ο αμερικανος

    h**p://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=42831&catid=9
    Αποκάλυψη Newsit: Πιέζουν για λύση στο Σκοπιανό οι ΗΠΑ

    'Εχουν υποβάλλει ολοκληρωμένο σχέδιο που συναντά την αντίδραση των Σκοπίων
    - Θα πιέσουν τον Γ. Παπανδρέου για μία ύστατη παραχώρηση, ώστε να κλείσει το θέμα

    Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του Newsit, ένας απο τους βασικούς λόγους που ο Γιώργος Παπανδρέου μετέβη στις ΗΠΑ είναι το Σκοπιανό(για οσους αναρρωτιουνταν προχθες στο ιστολογιο..γιατι το παιδι πεταχτηκε μεχρι το Αμερικα...οχι παιζουμε)
    Διαβαστε την συνεχεια στον συνδεσμο που αφηνω

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 19/09/2010 00:35:00

      Επαναλαμβανω και ας με πειτε κουραστικο: Μας αφανιζουν και εμεις θρηνουμε σαν τις μωρες παρθενες για το τσιγαρο.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 19/09/2010 00:46:01

      "Αφου δεν εχετε να ασχοληθειτε με κατι αλλο πιο σοβαρο ασχοληθειτε με το καπνισμα …"

      Αυτό το ερώτημα μήπως θα έπρεπε να το απευθύνεις στους κυβερνώντες;

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Strange Attractor 19/09/2010 00:52:46

        Ειλικρινα πιστευω οτι η συζητηση εινα ακαιρη..
        Υπαρχει και η λυση της προσφυγης στη δικαιοσυνη κατα του νομου.
        Strange Attractor ..πιτευω να συμφωνεις οτι τα γεγονοτα τρεχουν και σε λιγο δεν θα υπαρχει διφραγκο ουτε γαι ταξι που ελεγε το τραγουδακι αν θυμασαι.
        Και κατι αλλο..περιμενα μια απαντηση και στα υπολοιπα σημεια του σχολιου μου, που τα θεωρω σοβαροτερα

  19. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 19/09/2010 00:36:20

    @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ....κάποιους προφανώς καίει το θέμα με το τσιγαράκι!!!!!

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ δαιμονάκι 19/09/2010 00:47:22

      Ολα τα αλλα καινε πιο πολυ!!!!Το θεμα τσιγαρο με λιγη υπομονη και διπλωματια λυνεται...τα υπολοιπα ομως;
      Οσο για τα αποτελεσματα του καπνισματος; Ρωτηστε ενα γιατρο να σας εξηγησει απλα τι σημαινει Χρονια Αποφρακτικη Πνευμονοπαθεια.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 19/09/2010 00:49:59

        Ρήγα, τι σόι "διπλωματία" χρειάζεται για τις μαίες του παραδείγματος που ανέφερα παραπάνω; Καλάσνικωφ και Ούζι χρειάζεται, όχι "διπλωματία"!

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 19/09/2010 00:56:39

        @Αυριανιστη, δεν μιλω για το συγκεκριμενο επεισοδιο, αναφερομαι στην μουρμουρα που επικρατει και την θεωρω ακαιρη. Για το επεισοδιο που ανφερεις..εφαρμογη του νομου..γαιτι ετσι περασε και ο αλλος μς κοκκινο καιμετα το επαιζε τρελλιτσα.
        Απο τα απλα ερχονται τα αλλα τα πιο σοβαρα και επωδυνα

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/09/2010 00:49:41

    Πάντως η κυρία στη φωτογραφία μια χαρά στέκεται για καπνίστρια, και είναι και 35 χρονώ μεγάλη γυναίκα.

  21. Γλίτσας avatar
    Γλίτσας 19/09/2010 00:55:44

    Η μπάλα στη κερκίδα με εύστοχο σουτ. Η ανάρτηση μιλάει για καφενεία και μπαράκια και εσείς το πήγατε σε μαιευτήρια και μονάδες εντατικής νεογνών. Πάμε καλά; Τόσο δυνατό είναι πια το λόμπι των ξενέρωτων;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Γλίτσας 19/09/2010 00:58:01

      Μέχρι τώρα που πανίσχυρο ήταν μόνο το "λόμπυ" της καπνιστικής χουντάρας, ήταν καλά, ε;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Αυριανιστής 19/09/2010 01:02:42

        Μη χαίρεσαι. Όσο περπάτησε ο νόμος του Αβραμό, θα περπατήσει και αυτός. Να μου το θυμηθείς.
        Η Ελλάδα είναι Ελλάδα και σημαίνει πως κατοικείται από Έλληνες, με όλα τα καλά και τα κακά τους. Μια συνεννόηση των καπνιστών να γίνει ότι δεν σβήνουν τα τσιγάρα και δεν πληρώνουν τα πρόστιμα, να δούμε που θα χωρέσουν οι ...συλληφθέντες. Θα τους πάρει σπίτι του ο Χάρης ο Καστανίδης ή η πρώην υπουργός υγείας που φαγώθηκε να απαγορεύσει το κάπνισμα; (Έχοντας λύσει όλα τα άλλα πρώτα).

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 19/09/2010 01:06:12

        Μέχρι που να βρεθεί κανας σαλεμένος συγγενής ασθενούς σε εντατική και να μπουκάρει με καμιά κοντόκαννη μπερέτα στο γραφείο των θεριακλήδων γιατρών... τότε να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο καπνιστικός σάκος και τι ωραία τραγούδια τύπου "I don't like Mondays" θα βγουν...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Αυριανιστής 19/09/2010 23:22:01

        Αυριανιστή: "Τουλάχιστον δύο άνθρωποι σκοτώθηκαν και δύο τραυματίστηκαν στις 18.30' (19.30' ώρα Ελλάδος) όταν μια γυναίκα διαπληκτιζόμενη, άρχισε να πυροβολεί σε νοσοκομείο της πόλης Λέραχ στη νοτιοδυτική Γερμανία".

        Λες νάταν καμιά σαλεμένη αντικαπνίστρια με μπερέτα κοντόκαννη;

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Γλίτσας 19/09/2010 01:04:32

      Ζω στην επαρχια...πριν την απαγορευση ενα πρωι πηγα στο ταμειο της τραπεζας..καλημερα λεω στον υπαλληλο, καλημερα μου απαντα φυσοντας
      τον καπνο επανω μου.
      Τα σχολια δικα σας το περιστατικο αληθινο...ο ταμιας συμμαθητης μου..αν και δεν εχει σημασια νομιζω αυτο, αλλα εχουν σημασια, βρειτε τα εσεις.

      • Γλίτσας avatar
        Γλίτσας @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 19/09/2010 01:11:13

        Έπρεπε να ήταν ο αυριανιστής ο ράμπο στη θέση σου, να του άναβε καμιά με κανένα ούζι ή καμιά μπερέτα ή καμιά κοντόκαννη. Έχω μπερδευτεί. Τεστοστερόνη στο φουλ. Μήπως πρέπει να κάνετε κανένα τσιγάρο να ηρεμήσετε λιγουλάκι;

      • Enzo avatar
        Enzo @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 19/09/2010 01:13:14

        σε ολες της δημοσιες υπηρεσιες καπνιζουν σαν τα φουγαρα.
        πηγαινετε μονοι σας να δειτε.

  22. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/09/2010 01:06:18

    Και να μη ξεχνάμε πως στα σοβαρά κράτη που ξαφνικά μιμούμαστε με φιρμάνια απαγόρευσης, δεν πουλούνται τσιγάρα ή οινοπνευματώδη σε ανήλικα. Έχετε δει πουθενά να ισχύει αυτό στην Ελλάδα; Προφανώς θα υπάρχει ο σχετικός νόμος. Ε, και; Οι καπνιστές μας μάραναν. Βρήκαμε τον εχθρό. Γιούρια...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Strange Attractor 19/09/2010 01:11:52

      Ο μόνος λόγος για τον οποίο εγώ πιστεύω ότι τελικά ο νόμος δεν θα εφαρμοστεί, είναι επειδή ο έλεγχος του μέτρου ανατέθηκε κυρίως στις λεγόμενες "δημοτικές αστυνομίες". Δηλαδή, στα γιουσουφάκια των καφετεριάδων και των εστιατόρων.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Αυριανιστής 19/09/2010 01:14:32

        Ούτως ή άλλως δηλαδή, στο τέλος συμφωνούμε. Εδώ είναι Βαλκάνια.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Αυριανιστής 19/09/2010 01:15:59

        Εχεις απολυτο δικιο για λεγόμενες “δημοτικές αστυνομίες"

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Strange Attractor 19/09/2010 01:14:39

      Αυτο λεω Strange Attractor Εφαρμογη των νομων..ο πατερας στελνει το γυιο για τσιγαρα ο περιπτερας τα δινει...ειναι θεμιτα ολα αυτα;
      Πεταξου στις τουαλεττες ενος γυμνασιου; 13χρονα με το τσιγαρο στο στομα και αν τους γινει παρατηρηση απειλουν θεους και δαιμονες..ρωτα σε παρακαλω καποιον γνωστο σου καθηγητη ολο και κατι θα εχει να σου πει.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 19/09/2010 01:17:06

        Τα ζω εγώ ο ίδιος. 13 χρονών είμαι.
        (Για να χαλαρώσουμε και λίγο! λολ)

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 19/09/2010 01:18:14

        να τα εκατοστησεις!!!!

  23. The Narrator avatar
    The Narrator 19/09/2010 04:44:59

    Αν τους ενδιέφερε η υγεία μας και δη τα πνευμόνια μας, θα είχαν απαγορεύσει τη διαβίωση στην Κυψέλη και στα Πατήσια και σίγουρα στην Πτολεμαΐδα, όπου η σκόνη του λιγνίτη σκεπάζει τα πάντα.
    Όσον αφορά τις καπνοβιομηχανίες είναι μια χαρά! Η αντικαπνιστική εκστρατεία-εκστρατεία φούσκωσε τα ταμεία τους, για τους εξής απλούς λόγους:
    1) Ότι απαγορευμένο είναι και πιο επιθυμητό. Για κάθε 40αρη, 50αρη που το κόβει, υπάρχουν δέκα νεαροί/ες που το ξεκινούν.
    2) Η ίδια η εκστρατεία του no smoking είναι η καλύτερη διαφήμιση
    3) Αυξήθηκε θεαματικά το λαθρεμπόριο τσιγάρων. Είτε στο περίπτερο, είτε από λαθρέμπορο, το κέρδος είναι ίδιο για την όποια παραγωγό καπνοβιομηχανία.
    4) Τους γλύτωσε από τις διαφημιστικές δαπάνες. Περίπου το 10% των κερδών τους πήγαινε στη διαφήμιση.
    Επί της ουσίας, η αντικαπνιστική εκστρατεία είναι θείο δώρο για τις πολυεθνικές του καπνού.
    Και κάτι ακόμη. Δεν είμαι ηλίθιος - όντας καπνιστής- να μην γνωρίζω και να μην παραδέχομαι τις βλαβερές συνέπειες του τσιγάρου. Μα για σταθείτε, όποιο γιατρό και να ρωτήσετε θα σας πει ότι για καρδιά και εγκεφαλικό οι παράγοντες να ασθενήσεις είναι κατά σειρά (επικινδυνότητας) οι εξής:
    1) Κληρονομικότητα, 2) Άγχος, 3) Διατροφή, 4) Αλκοόλ, 5) Τσιγάρο.
    Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί το "Σύστημα" μας αφήνει αβοήθητους και εκτεθειμένους στους πιο επικίνδυνους παράγοντες του άγχους, της διατροφής και του αλκοόλ και μας έχουν πρήξει τα ...φρύδια με το τσιγάρο;
    Επίσης δεν έχω δει καμία σοβαρή εκστρατεία για τα τροχαία ατυχήματα που μας θερίζουν εδώ και δεκαετίες, ενώ έχω βαρεθεί να ακούω πως το τσιγάρο (μόνο) προκαλεί καρκίνο του πνεύμονα.
    Δυστυχώς κάποιοι από μας έχουμε πάψει να σκεπτόμαστε κριτικά και καταπίνουμε αμάσητη κάθε νέα μόδα και "εκστρατεία". Κάνουν κάποιοι σαν τρελοί για το τσιγάρο, την ίδια στιγμή που στο κέντρο της Αθήνας και όχι μόνο κυκλοφορούν ανάμεσά μας, "ζωντανοί-νεκροί" δεκάδες ετοιμοθάνατα παιδιά που τα έχει θερίσει η πρέζα....
    Το όλο θέμα είναι ζήτημα αγωγής και παιδείας. Είμαι καπνιστής-φουγάρο, αλλά ποτέ δεν καπνίζω στα μούτρα των άλλων, ούτε και σε κλειστούς χώρους. Από που κι ως που όμως θα έλθει η όποια Κυβέρνηση να μου επιβάλει ότι στη δουλειά μου, που για παράδειγμα είμαστε δέκα άνθρωποι, όλοι καπνιστές, δεν μπορούμε να ανάψουμε τσιγάρο! Έλεος! Ποιον ενοχλούμε; Τους τοίχους;

  24. antiochos avatar
    antiochos 19/09/2010 08:53:02

    Φοβερη ατακα του Κραουνακη στην τηλεοραση χθες σε συζητηση περι τσιγαρου,εθισμου και ελευθεριας.
    Απευθυνομενος προς τον Μπεχρακη ( ο γνωστος που σκυλοβριζε οσους αντιδρουσαν στον εμβολιασμο για την "νοσο των χοιρων" )και τον γραμματεα του υπουργειου:
    " Kαι το κομμα σας εχει τρομερο εθισμο με την εξουσια, καταξεσκισε επι εικοσι χρονια την Ελλαδα αλλα δεν κανετε ετσι.."
    Ακουστηκε ενα αμηχανο βηχαλακι...και ησυχια.

  25. Enzo avatar
    Enzo 19/09/2010 10:16:13

    εδω ο κοσμος καιγεται και εμεις ασχολουμαστε με το τσιγαρο.
    και εγω καπνιστης ειμαι , δεν πειραζει, καλο θα μας κανει.
    αλλα δεν συμφωνω με την απαγορευση σε τετοιον καιρο.
    τετοια μετρα τα παιρνουν σε περιοδους παχιων αγελαδων και οχι στην σημερινη κατασταση που ειμαστε

  26. Κάποιος avatar
    Κάποιος 19/09/2010 11:39:42

    Επιχειρηματολογία υπέρ του τσιγάρου δεν μπορεί να υπάρξει.
    Είτε ως πρώτη, είτε ως τελευταία αιτία θανάτου, από την στιγμή που μόνο κακό προκαλεί στην υγεία αυτού που καπνίζει αλλά κυρίως των άλλων, πρέπει να απαγορευτεί σε κλειστούς δημόσιους χώρους και χώρους εργασίας.
    Οποιος θέλει να καπνίσει ας το κάνει εκει που δεν ενοχλεί ή δεν βλάπτει με τον καπνό του άλλους συνανθρώπους του.
    Το ίδιο ισχύει και με το αλκοολ.Αν θέλει να γίνει κάποιος ντίρλα, δικαίωμα του, αλλά δεν είναι δικαίωμα του να με "καθαρίσει" σε κανένα δρόμο ή εθνική οδό.
    Αυτά κανονικά δεν θα έπρεπε να τα επιβάλλει κανένα κράτος αλλά να τα καταλαβαίνει ο κάθε καπνιστής ή πότης από μόνος του.
    Είδαμε όμως και στο παρελθόν όταν το κράτος δεν παρενέβαινε πόσο σέβονταν κάποιοι τους συμπολίτες τους.

  27. The Narrator avatar
    The Narrator 19/09/2010 11:58:19

    @ Κάποιος

    Αγαπητέ, λυπάμαι αλλά δεν καταλάβατε τίποτα από όσα έγραψα...
    Όσα αναφέρετε είναι αυτονόητα και δεν υπάρχει νοήμων και εχέφρων άνθρωπος που θα διαφωνήσει μαζί σας. Παραλείπεται ωστόσο να αγγίξεται την ουσία όλης αυτής της ιστορίας. Πως πρόκειται για mind games, από τα οποία όμως οι πολυεθνικές του τσιγάρου βγαίνουν πλουσιότερες.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ The Narrator 19/09/2010 12:15:31

      Το λαθρεμπόριο αυξήθηκε όχι λόγω της απαγόρευσης αλλά λόγω της αύξησης των εμμέσων φόρων που επιβάρυναν την τιμή του πακέτου.
      Επίσης δεν απαγορεύτηκε το τσιγάρο αλλά το κάπνισμα σε χώρους εργασίας ταξί ,πλοία στους κλειστούς δημόσιους χώρους.
      Με την δική σου συλλογιστική θα πρέπει να μην κάνουμε καμπάνια εναντίον "ποτού και οδήγησης" και να καταργήσουμε τα αλκοτεστ, γιατί κάνουμε διαφήμιση στις ποτοποιίες και τις κάβες και γιατί ότι είναι απαγορευμένο είναι και πιο επιθυμητό.

  28. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 19/09/2010 12:13:30

    Θεωρω πως ειναι κεντρικη στρατηγικη εξωελλαδικη επιλογη οπως συντομα θα γινει και με αλλα που "θα γινουν για το καλο μας" η καλυτερα για εμας χωρις εμας.Ετσι ενω οι καπνοβιοληχανιες με μικροτερη παραγωγη κερδιζουν τα διπλασια, ταυτοχρονα οι φτωχες καπνοπαραγωγικες χωρες βυθιζονται στην οικονομικη απραξια και την οικονομικη καταστροφη..Ας παρατηρησουμε λιγο, η σταφιδα χαλαει τα δοντια, ο καπνος προκαλει καρκινους (ΨΕΜΜΑ ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΟ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ),τα λαδια νοθευονται, τα δημητριακα ανεβαινουν, και αλλα αγροτικα προιοντα που στηριζαν ανθρωπους και χωρες ολοκληρες ενω ο πολεμος για το οπιο, αφιονι, κοκκαινη κλπ εχει ληξει προ πολλου...οι επιλογες σε λιγο για τις φτωχες χωρες και τους ταλαιπωρους κατοικους των θα ειναι τα μεταλλαγμενα ηα λλιως γεννετικα τροποποιημενα... Απλα η εκστρατεια κατα του καπνισματος -ποιος και γιατι πληρωνει τοσο και τοσο χρημα αραγε και με ποιο απωτερο στοχο- ειναι μερεος του γενικωτερου σχεδιου... Για το κοσμο που εξ αιτιας της ανεργιας αγχεται με αποτλεσμα υπερταση, νευρικες παθησεις, αδυναμια συνκετρωσης, νευροψυχικες η και παθολογικες ασθενειες ποιος δαπανα? Ουτε καν τ ασφαλιστικα ταμεια για τα οποια εχει πληρωσει για σειρα ετων!Αυτη η κοινωνικη υποκρισια και η δικη μας τυφλωση δημιουργει ατυο που θελουν.Διαμαχες περι ονου σκιας με ενω το σχεδιο εξελισσεται κατω απ τη μυτη μας χωρις καν να θελουμε να του δωσουμε σημασια...Το καλο το δικο μου π.χ. ανησυχει την Ευρωπαικη Ενωση και θελει να με απαλλαξει απ το πιθανο κινδυνο του καπνισματος, ενω δε φροντιζει να μου δημιουργησει τις προυποθεσεις καν να ζησω.Ποσοι ζουν ακομη και στη χωρα μας κατω απ το οριο της2 φτωχειας? Ποσοι αυτοκτονουν εξ αιτιας της οικονομικης ανεχειας? Σε ποσους εχουν παρει το πσιτι και κοιμουνται σε χαρτοκουτα? "ΟΥΑΙ ΥΜΙΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ ΚΑΙ ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ ΥΠΟΚΡΙΤΑΙ..."

    • Kelly avatar
      Kelly @ Μαυρη Αντιδραση 19/09/2010 17:57:33

      Εξαιρετική ανάλυση και σωστή οπτική του θέματος.

  29. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 19/09/2010 12:20:56

    @The Narrator Σωστος!!! Επι πλεον δε εχω δικαιωμα να καπνιζω να πινω να αυτοδιατιθεμαι χωρις να ενοχλω αυτον που δεν επιθυμει ο οποιος εχει αντιοστοιχα δικαιωματα.Αληθεια για τις "ωφελιμες " συνεπειες της κοκα κολα ποτε θα μας πουν? Για τα απεμπλουτισμενα σε θρεπτικα συστατικα τροφιμα που θα μας πουλησουν μετα σαν συμπληρωματα? Τη προσθετη γλουτενη απ το ψωμι που δημιουργει ανιτια παχυσαρκια? Για τον εθισμο που προκαλουν τα προσφερομενα αποΓκουντυς μακ ντοναλντ κλπ?Για τον αερα και τα chemtrails? Για την μη υπογραφη της συνθηκης του Ριο κα ιτου Κυοτο απο τις ΗΠΑ? Εγω κι ο καθε εγω τι φταιω να αναπνεω και να λουζομαι στη θαλασσα τα λογης λογης αερια στερεα η υγρα αποβλητα των καθε ειδους βιομηχανιων τους ?????

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Μαυρη Αντιδραση 19/09/2010 12:26:53

      Δηλαδή εσύ όταν καπνίζεις σ'έναν κλειστό δημόσιο χώρο πας και ρωτάς πριν ανάψεις όσους δεν καπνίζουν, αν κάνουν υγιεινή διατροφή,αν έχουν προβλήματα υγείας ή αν τους αρέσει ο καπνός σου ;

  30. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 19/09/2010 12:30:02

    Δε ξερω που αναφερεται το "εσυ" αλλα δημοσιος χωρος ειναι και η παραλια και η πλατεια κα ιτα βουνα και τα λαγκαδια...Αφου δεν προβλεπεται χωρος καπνιστων στην αργασια ας νομοθετησουν διαλειμματα για τους καπνιστες...

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Μαυρη Αντιδραση 19/09/2010 12:33:56

      ΚΛΕΙΣΤΟΣ δημόσιος χώρος, έγραψα!
      Κανείς δεν σου απαγορεύει να καπνίζεις σε λόγγους, ραχούλες,θάλασσες και πλατείες αρκεί αν μην πετάς τις γόπες κάτω, που είναι ένα εξίσου αντιαισθητικό θέαμα.

  31. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 19/09/2010 12:32:04

    Τα φουγαρα και τα αποβλητα των "βιομηχανικα ανεπτυγμενων χωρων" ποιος θα τα απαγορευσει?????? Τωρα καθαρισε η θαλασσα ας πουμε απ τις μακρομοπριακες ενωσεις του πετρελαιου που εχυσαν στην επεμβαση κατα του Σανταμ, η απ το πετρελαιο που αφειδως αφηνε να διρρεει η B.P.?

  32. Κάποιος avatar
    Κάποιος 19/09/2010 12:36:16

    Σε αυτό εχεις απόλυτο δίκιο.
    Την ίδια ευαισθησία που δείχνουν με την αντικαπνιστική εκστρατεία να την δείξουν και σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος και του πολίτη γενικότερα.
    Το ένα όμως δεν αναιρεί το άλλο!

  33. The Narrator avatar
    The Narrator 19/09/2010 12:37:53

    @ Κάποιος

    Εξακολουθείς να μην κατανοείς τι έγραψα. Εγώ μιλάω για παιχνίδια εξουσίας και διαχείριση φόβου για τον έλεγχο των μαζών. Της κατανάλωσης προηγείται η αποβλάκωση, λένε και εννοείς να μην κατανοείς ότι τα αντικαπνιστικά νομοθετήματα δεν έγιναν για την προστασία της υγείας μας.
    Τίποτα από όσα βάζεις στο στόμα μου δεν είπα. Ορθώς ο/η "Μαύρη Αντίδραση" βάζει θέμα αυτοδιάθεσης. Σε ρωτώ: Είμαστε μια εταιρία με δέκα ανθρώπους. Όλοι μας καπνιστές. Απο που και ως που μας απαγορεύει το Κράτος να καπνίζουμε στο γραφείο; Δηλαδή μεθαύριο θα μου απαγορεύσει να καπνίζω και στο σπίτι μου;

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ The Narrator 19/09/2010 12:48:03

      Δηλαδή την αντικαπνιστική εκστρατεία περίμεναν για να μας ελέγξουν ;
      Τα παιχνίδια εξουσίας και η διαχείριση φόβου για τον έλεγχο των μαζών έχουν μεγάλη προιστορία και συνέχεια στις ανθρώπινες κοινωνίες.
      Το να καπνίζει όμως κάποιος όπου γουστάρει φλομώνοντας τους γύρω του δεν τον κάνει ούτε κοινωνικό επαναστάτη. ούτε πολέμιο του συστήματος.
      Αν έβγαινε νόμος για καθολική κατάργηση του καπνίσματος θα με έβρισκε αντίθετο, γιατί ο καθένας έχει το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης.Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως μιλάμε για το παθητικό κάπνισμα.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ The Narrator 19/09/2010 12:53:27

      ΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ!!!!!!!!!!!!

      ΝΑΙ...ΝΑΙ...ΝΑΙ...ΝΑΙ!!!!

      Get it through your head ρε ντεμέκ αποστειρωμένοι άκαπνοι που ξυπνήσατε ξαφνικά και ανακαλύψατε τα "δικαιώματά σας"...!!!!

      ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ...ΕΛΕΟΟΟΟΟΣ!!!!

      Το κράτος νομίζετε ότι νοιάστηκε για την υγειά σας;;;;

      ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

      Έλεγχος έλεγχος έλεγχος και πάλι Ε-Λ-Ε-Γ-Χ-Ο-Σ!!!

      Να δεχτείς το "μικρό" το ανόητο για να σου φερμάρουν μετά το μεγαλύτερο και σοβαρότερο.
      Να μαλώσεις με τους συνανθρώπους σου για ασήμαντη αιτία και να υποστηρίξεις αυτόν που θα ρθει μεθαύριο να μπει ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΡΕ ΓΙΔΙ ΕΛΛΗΝΑ να σου περτσινώσει ένα "ακατάλληλος γονέας" με μια κλήτευση επειδή καπνίζεις μπροστά στο παιδί σου...!!!
      Να μπουν στα σπίτια μας με την παραμικρή αφορμή θέλουν.
      Να νομοθετούν μλκς για να ελέγχουν όσο το δυνατόν περισσότερο κομμάτι της καθημερινότητας και της προσωπικής ελευθερίας μας.
      Όλη αυτήνντην άθλια "αμερικανιά" θα την κουβαλήσουν εδώ όπως έχπυν σχεδιάσει χρόνια τώρα κι εσείς κάθεστε και υπερασπίζεστε τι ακριβώς;;;...

      Το "δικαίωμα" του καπνιστή;;;

      Με το δικαίωμα της προσωπικής Ε-Π-Ι-Λ-Ο-Γ-Η-Σ τι γίνετε ρε μάγκες;;;
      Με το δικαίωμα του ιδιοκτήτη να ΟΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥ τι γίνετε ρε τσακαλάκια;;;

      Στο διάολο όλα αυτά έτσι;;;
      Δε γαμείς...έλα μωρέ...έχουμε πρόβλημα;;;...ας έρθει το κράτος να νομοθετήσει για να λυθεί το πρόβλημα.
      Έτσι μπράβο.
      Με τα χέρια μας να σφίγγουμε τη θηλειά στο λαιμό.

      Ντιπ τίποτα δεν έχετε καταλάβει από το κωλο-ίντερνετ και την διασπορά της πληροφορίας τόσα χρόνια.
      Ούτε ένα κλικ δεν έχετε πάρει πρέφα τον τρόπο και τη μέθοδο που λειτουργεί το παγκόσμιο σύστημα ελέγχου.

      Μερικά χρόνια πριν στο αμέρικα ένας βλακο-ευγονικός καθηγητής υπερασπίστηκε την μείωση του παγκόσμιου πληθυσμού κατά 90% ως μόνη λύση επιβίωσης του πλανήτη ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΚΡΑΤΗ ΝΟΜΟΘΕΤΟΥΝ ΠΡΟς ΩΦΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ;;;;

      Να μπούνε στην ελευθερία μας και στα σπίτια μας θέλουν και να το κάνουν ΑΦΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ...!!!

      Free will is a bitch...

  34. The Narrator avatar
    The Narrator 19/09/2010 12:40:31

    @ Κάποιος

    Της κατανάλωσης προηγείται η αποβλάκωση. Πρώτα - λένε- αποβλακώνεις κάποιον και μετά τον μετατρέπεις σε πειθήνιο καταναλωτή, ψηφοφόρο, εργαζόμενο κ.ά.
    Για να το καταφέρεις ένα "εργαλείο" είναι ο φόβος, ο πανικός....

    • Enzo avatar
      Enzo @ The Narrator 19/09/2010 12:43:33

      γιαυτο και την ελλαδα την αποβλακωσαν τοσα χρονια με τις επιδοτησεις της ΕΕ που ηταν και το τυρι και μετα πηγαμε μονοι μας στην φακα της νεας ταξης των πραγματων.

  35. The Narrator avatar
    The Narrator 19/09/2010 12:56:31

    @ Κάποιος

    Δεν ... "παλεύεσαι" άνθρωπέ μου!!!!!!!!!!!! Δεν θέλεις να καταλάβεις τι σου λέει ο συνομιλητής σου!!!!! Σε ξαναρωτώ: Είμαστε μια εταιρία με δέκα ανθρώπους. Όλοι μας καπνιστές. Απο που και ως που μας απαγορεύει το Κράτος να καπνίζουμε στο γραφείο; Δηλαδή μεθαύριο θα μου απαγορεύσει να καπνίζω και στο σπίτι μου;

    Υ.Γ. Μην βάζεις στο στόμα μου πράγματα που δεν είπα.
    Ρωτάς: Δηλαδή την αντικαπνιστική εκστρατεία περίμεναν για να μας ελέγξουν ;
    Σου απαντώ: Όχι μόνο, αλλά και αυτή (η αντικαπνιστική εκστρατεία) χρησιμοποιείται στη κατεύθυνση πως φοβίζω, τρομοκρατώ και διασπώ (καπνιστές-αντικαπνιστές) τα ανθρωπάκια.

    Υ.Γ. Είναι τόσα πράγματα γύρω μας που μας σκοτώνουν καθημερινά αλλα ουδείς εξουσιαστής νοιάζεται

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ The Narrator 19/09/2010 13:10:36

      α.Στο γραφείο σου μπαίνουν πελάτες ή επισκέπτες ;
      β.Καπνίζετε όλοι το ίδιο;
      Τι εννοώ.
      Και εγώ μπορεί n'ανάψω ένα,δυό τσιγάρα την ημέρα αλλά δεν σημαίνει ότι γουστάρω να αναπνέω καπνό 8-9 ώρες συνεχόμενα.

      Οσον αφορά αυτό που γράφεις για το σπίτι σου, απάντησα ήδη όταν έγραφα για αυτοδιάθεση.
      Παρολα αυτά αν έχεις παιδί ή γυναίκα ή συγκάτοικο που δεν καπνίζει θα πρέπει να σκεφτείς κάποια πράγματα περισσοτερο απο το τι σου επιτρέπει ή οχι το κράτος.

  36. athamas avatar
    athamas 19/09/2010 17:27:04

    Το μέτρο σωστό είναι για μας τους εδώ και πολλά χρόνια μή καπνίζοντες μπάς και πιούμε και κανα ζεστό καπουτσίνο χωρίς μετά να χρειαζόαμαστε 3ωρη πεζοπορία στον Λυκαβηττό και δύο πλυσίματα στο πλυντήριο μαζί με τα ρούχα για να ξεβρωμίσουμε απ την τσιγαρίλα.

    Επειδή όμως στην ζωή δεν αρκεί να βλέπουμε τα πράγματα μόνο απ την πλευρά που βολεύει εμάς αλλά να βλέπουμε και την οπτική της αντίθετης πλευράς και εν προκειμένω των καπνιστών αλλά και *κυρίως* *και* των ιδιοκτητών των πάσης φύσεως καταστημάτων διασκέδασης, αναψυχής κλπ νομίζω πως στην παρούσα κατάσταση το μέτρο αυτό μόνο σαν ένα μέτρο αποπροσανατολισμού των πολιτών απ τα πραγματικά σοβαρά προβλήματα μπορεί να εκληφθεί.

    Πρώτα πρέπει να δοθεί μια κατάλληλη παιδεία, να μάθει ο άνθρωπος πως το δικό του δικαίωμα να καπνίζει δεν αποτελεί και υποχρέωση του άλλου να ζεί μέσα σε ένα περιβάλλον ντουμανιασμένο με καπνούς, ενίοτε όχι μόνο σε χώρους αναψυχής που λές «εντάξει, δεν βαριέσαι, για διασκέδαση βγήκαμε», αλλά και σε εργασιακούς χώρους με ότι αρνητικό συνεπάγεται αυτό για τους μή καπνιστές, και μετά αν κριθεί αναγκαίο να ληφθούν μέτρα καταστολής όπως τα παρόντα.

    Με την τρέχουσα νοοτροπία που μας χαρακτηρίζει σαν λαό ούτε αυτό το μέτρο θα αποδώσει, ένας ακόμα νόμος απ τους πολλούς που δεν θα εφαρμοστεί και θα μείνει στα χαρτιά.

    Το κράτος πρέπει να δώσει προτεραιότητα στην παιδεία, στο να κατανοούμε όλοι μας πως για χάρη μιας καλύτερης ζωής του συνόλου της κοινωνίας κάποιες φορές, κάποια προσωπικά μας γούστα και προτιμήσεις και επιλογές πρέπει να θυσιάζονται προς όφελος της κοινωνίας.
    Αν αυτό αρχίσουμε σιγά σιγά να το κατανοούμε και να το κάνουμε πράξη η κοινωνία θα αλλάξει, θα υπάρχει ο αλληλοσβασμός μεταξύ μας και ο καπνιστής θα γίνει πιο προσεκτικός στο που και πότε θα καπνίζει και ο μή καπνιστής πιο ανεκτικός προς το δικαίωμα του άλλου να καπνίζει.

    Δική μου άποψη είναι πως στις καφετέριες και στα κέντρα διασκέδασης το κάπνισμα ΔΕΝ πρέπει να κοπεί ποτέ.
    Μια καλή ιδέα θα ήταν να δημιουργηθούν και κάποιοι χώροι αναψυής και διασκέδασης και για μή καπνίζοντες.
    Απ την άλλη το κάπνισμα σε εργασιακούς χώρους, σε υπουργεία, σε νοσοκομεία, σε μέσα μεταφοράς και γενικά σε κάθε είδους κλειστούς δημόσιους χώρους θα πρέπει να απαγορεύεται αυστηρά και διά ροπάλου και επί ποινή οριστικής απολύσεως για τους εργαζόμενους και με ποινή φυλάκισης και αυστηρότατα πρόστιμα για τους πολίτες. Δεν μπορώ να διανοηθώ άνθρωπο να καπνίζει σε νοσοκομείο! για παράδειγμα.

    Αυτό το μέτρο που *κυρίως* και *πρωτίστως* πρέπει να λάβει η παρούσα κυβέρνηση είναι ένα και μοναδικό:

    *Να μας αδειάσει την γωνιά! και όσο γρηγορότερα γίνεται!*

  37. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 19/09/2010 23:01:46

    "ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ των ΕΛΛΗΝΩΝ ΩΣ ΣΤΥΛΟΒΑΤΗΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ"
    Τι άλλο θα ακούσω, Θεέ μου...
    Να'λεγες, τουλάχιστον, "Το κάπνισμα των άλλων", να ακουμπιέται από κάπου...

  38. Γλίτσας avatar
    Γλίτσας 19/09/2010 23:08:26

    ΠΗΛΕΑΣ says:
    Τι άλλο θα ακούσω, Θεέ μου…
    Ότι τα λεφτά υπάρχουν σου κάνει;

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Γλίτσας 20/09/2010 00:59:18

      Οχι, δεν μου κάνει! Επί της ουσίας τώρα, κινήσεις εσωτερικής κατανάλωσης αυτού του είδους, μόνο σαν βελτιωτικές της ψυχολογίας μπορούν να ιδωθούν θετικά. Δυστυχώς, δεν προκύπτει καμμία άμεση εισροή στο κουτάκι "Ελληνική Οικονομία". Ούτε εμποδίζεται κάποια εκροή. Το αντίθετο μάλιστα...

  39. Kostas K avatar
    Kostas K 20/09/2010 07:58:20

    Ο Πούτιν προέτρεψε τους Ρώσους να καπνίζουν και να πίνουν περισσότερο,
    για να βοηθήσουν το κράτος με τους φόρους!
    Θα μεταναστεύσω.
    Ο δεύτερος λόγος είναι οι Ρωσσίδες...

  40. ΗΛΙΑΣ 30 avatar
    ΗΛΙΑΣ 30 20/09/2010 16:00:38

    ΑΜΑ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΩΣΤΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΠΡΟΣΤΜΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΩΣΤΟ ΕΞΑΕΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΟΥΝ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΣΕ ΜΠΑΡ ΚΑΙ ΚΑΦΕ. ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΛΙΓΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΟΣΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΛΟΥΣ ΕΞΑΕΡΙΣΜΟΥΣ. ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Π*ΠΕΣ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ.-

  41. δημητρης κ. avatar
    δημητρης κ. 29/09/2010 01:27:45

    εχω καφετερια 3 χρονια και δε καπνιζω.εχω βαλει εξαερισμο 10000 κυβικων αερα ανα ωρα inverter.το μαγαζι στοιχισε για να κατασκευασθει ο κουκος αηδονι.εχω 14 ατομα προσωπικο.συμφωνω να υπαρξει κρατικος ελεγχος για τη μη υπαρξη σωστου εξαερισμου στα μαγαζια.για την ανεργια που θα παει στα υψη συζητησατε καθολου η δε σας νοιαζει κι αυτο;που θα απορροφηθουν ολα αυτα τα παιδια που θα μεινουν χωρις δουλεια;τσακωνεστε σα μωρα παιδια και δε βλεπετε αυτο που μας κανουν.εμφυλιος αναμεσα σε καπνιστες και μη.ελεος.θα μπορουσαν να κανουν πολλα ποιο σωστα πραγματα περι τσιγαρου.να ειστε καλα.

    • Kostas K avatar
      Kostas K @ δημητρης κ. 29/09/2010 07:09:22

      +1000

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Kostas K 29/09/2010 07:20:32

        Η απαγόρευση του καπνίσματος στα ι.χ. που ετοιμάζουν να περάσουν με νομοσχέδιο, τι σκοπό έχει; Ας μας πει κάποιος Πασόκος καπνιστής ή μη. Μήπως απλά για να δοκιμάσουν τις αντοχές μας; Να δουν αν θα αντιδράσουμε και πότε; Που είναι δηλαδή τα όρια μας; Μας παίζουν προετοιμάζοντάς μας για τα χειρότερα; Ας μας πει κάποιος, ποιο το νόημα μιας τέτοιας απαγόρευσης;

      • Kostas K avatar
        Kostas K @ Kostas K 29/09/2010 08:15:38

        Το σπάσιμο του τσαμπουκά.
        Στο τέλος θα είναι και στα σπίτια μας.
        Εκτός απο το κάπνισμα, θα απαγορεύεται και το ιεραποστολικό.

        Σου υπενθυμίζω πως κανονικά θα έπρεπε να απελευθερωθούν όλα τα "ναρκωτικά" για να εξαλειφθεί η τεράστια παραοικονομία και το έγκλημα που σχετίζονται με αυτά.
        Φυσικά με κανόνες.

        Ο τζίρος των σκληρών είναο πολλαπλάσιος του πετρελαίου.
        Και ο πόλεμος κατα των ναρκωτικών τον διατηρεί.

        Δείτε το παράδειγμα της Πορτογαλλίας.

  42. alimakias avatar
    alimakias 07/10/2010 09:07:35

    Ο Μητσιάλης είναι ισχυρότερος και από τον Παπανδρέου. Αν οι δύο τους συγκρουστούν, μάλλον ο Παπανδρέου θα φύγει, και ο Μητσιάλης θα μείνει στη σουϊτα του.

    • alimakias avatar
      alimakias @ alimakias 07/10/2010 09:42:30

      Ζητώ συγγνώμη, αλλά άλλο ήθελα να κάνω copy paste σχετικό για το κάπνισμα, και δεν ξέρω που κόλλησε αυτό που είχε η μνήμη και έτσι γράφτηκε κάτι άσχετο με το θέμα. Παρακαλώ διαγράψτε το. Συγγνώμη