#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/05/2010 15:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απαγόρευση εξόδου από τη χώρα στον Τ. Μαντέλη και άσκηση δίωξης για μαύρο χρήμα



Με εντολή του εισαγγελέα του Αρείου Πάγου Ι. Τέντε, διετάχθη η απαγόρευση εξόδου από τη χώρα για τον πρώην υπουργό Τάσο Μαντέλη. Η διάταξη εκδόθηκε απο τον προϊστάμενο της εισαγγελίας Εφετών Ιωάννη Σακελλάκο.

Φαντάζεστε όμως να έχει φύγει από τη χώρα;  Στην περίπτωση αυτή θα έχουμε να κάνουμε με φιάσκο μεγαλύτερο από κείνο του Χριστοφοράκου.

Ο προϊστάμενος της Εισαγγελείας Εφετών κ. Ιωάννης Σακελάκος, απήγγειλε  ποινική δίωξη σε βαθμό κακουργήματος για νομιμοποίηση εσόδων από παράνομη δραστηριότητα εις βάρος του πρώην υπουργού, με βάση τη χθεσινή κατάθεσή του στην Εξεταστική της Βουλής για την υπόθεση Siemens, αλλά και βάσει στοιχείων από το άνοιγμα τραπεζικών του λογαριασμών στην Ελβετία.

Τα στοιχεία αυτά κρίνονται επαρκή -ως ενδείξεις- για τη διάπραξη του αδικήματος της νομιμοποίησης εσόδων από παράνομη δραστηριότητα.

Η κατηγορία είχε ασκηθεί «ΙΝREM» για την υπόθεση των «μαύρων ταμείων» της Siemens από τον εισαγγελέα Παναγιώτη Αθανασίου, ο οποίος είχε διενεργήσει προκαταρκτική εξέταση για την υπόθεση.

Έτσι, σε όσες περιπτώσεις έχουν κριθεί από την ανάκριση έχουν απαγγελθεί σχετικές κατηγορίες.

Όπως ανακοινώθηκε από την εισαγγελία του Αρείου Πάγου, ο εισαγγελέας Ιωάννης Τέντες, αφού έλαβε υπόψη του τις θέσεις που διατύπωσε ενώπιον της Εξεταστικής ο πρώην υπουργός, ζήτησε από τον προϊστάμενο της Εισαγγελίας Εφετών Αθηνών Ιωάννη Σακελλάκο να κινήσει τη διαδικασία απαγόρευσης εξόδου από τη χώρα του εν λόγω πρώην υπουργού.

Κατόπιν τούτου στις 14.00 εκδόθηκε από την Ιωάννη Σακελλάκο διάταξη με την οποία απαγορεύθηκε η έξοδος του Τάσου Μαντέλη από την χώρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΧΡΙΣΤΙΝΑ avatar
    ΧΡΙΣΤΙΝΑ 27/05/2010 15:54:32

    ΜΑΣ ΘΕΩΡΟΥΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΑ ΗΛΙΘΙΟΥΣ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΛΕΨΕΙ,ΔΕΝ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΚΑ,ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΟΥ.ΟΜΩΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΙΠΟΤΕ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ.ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ?

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΧΡΙΣΤΙΝΑ 27/05/2010 16:30:57

      αγνόησες όμως τη λαϊκή ρήση " ουδείς επλούτισεν δια της εργασίας - το χρήμα είτε κλέβεται, είτε κληρονομείται, ή παντρεύεται"

  2. grafta_klafta avatar
    grafta_klafta 27/05/2010 15:55:26

    ειμεθα γελοιοι, κυριες και κυριοι.

  3. Βολιώτης avatar
    Βολιώτης 27/05/2010 16:09:44

    Τι να φανταστούμε, αγαπητέ Φάκτορα?
    Από χθες το βράδυ, δημοσιευόταν σε διάφορα μπλογκς ότι έφυγε για Αζερμπαϊτζάν, μέσω Ελβετίας, με την πτήση των 00.12'!
    Αλλά, αμφέβαλλε κανείς σας, οτι έτσι, ακριβώς, θα γινόταν?...
    Κρίμα στα παιδιά μας, αγαπητοί μου.
    Κρίμα, για το μέλλον που τους επιφυλάξαμε, ως δώρο...

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 16:13:09

    Θα κανουν κομμα ολοι αυτοι.. Καραβελας, Μιζοφορακος, Μαντελης.. Οι Εξοριστοι. χαχααααα

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 16:15:36

      Λοιπόν, επειδή εσύ ξέρεις πολλά.
      Δε μας τα γράφεις όλα μαζί για να μη ψάχνουμε τα σχόλια;

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 16:42:04

      ΠΑΣΟΚ εξωτερικού - στείλτε τους όλους σε προανακριτικές, να φύγουν αυτοβούλως με νυκτερινή πτήση (και χωρίς σύνταξη, εννοείται)

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 18:07:34

      ...αυτοί είναι στον οικονομικό αγώνα εξωτερικού!

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ χελιδόνι 27/05/2010 18:30:02

        ...toυ ντοροσημιτικού κόμματος, που προετοιμάζεται από το 89!

  5. Ιάσων Κιανός avatar
    Ιάσων Κιανός 27/05/2010 16:14:44

    "Πιστεύω πως όποιος (πολιτικός) έτυχε της εμπιστοσύνης του ελληνικού λαού είναι υποχρεωμένος ανά πάσα στιγμή να λογοδοτεί προς αυτόν. Απλά δεν θεωρώ αρκετή την υποβολή αυτής της δήλωσης. Χρειάζεται να υπάρχει και δημοσιοποίηση της. Για να γνωρίζει ο πολίτης ότι στη μεγάλη... του πλειοψηφία ο πολιτικός κόσμος της χώρας είναι ακέραιος !!!!!"

    από άρθρο του ...σοσια-ληστή υπουργού Μαντέλη το 1983 στην Ελευθεροτυπία με θέμα την δήλωση των οικονομικών των πολιτικών.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ιάσων Κιανός 27/05/2010 16:16:21

      Μπραβο σου! η ΠΑΣΟΚΙΚΗ καταρα σε ολο της το μεγαλειο.

      ΠΠ

  6. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 27/05/2010 16:18:21

    tin ekane o mantelis "gia to azerbaitzan opou zei kai ergazetai monima"

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ etsi_kai_allios 27/05/2010 16:41:59

      Ξέπλενε οξύρρυγχους στην Κασπία θάλασσα.

      • nancy avatar
        nancy @ Sic transit gloria mundi 27/05/2010 16:58:27

        Και ήταν μαααύροι, σαν το χαβιάρι..

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ etsi_kai_allios 27/05/2010 17:00:56

      Εγω να θυμισω οτι Αζερμπαιτζαν πηγε ο Γερμανος ( ΟΤΕ + ΚΟΣΜΟΤΕ + ΜΑΤΡΙΓΟΠΟΥΛΟΣ + ΜΑΝΑΣΗΣ +δις ευρα + ΜΑΝΤΕΛΗΣ + ΟΤΕ ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ )

      Να φωναζαμε τους Μαναση και Μαρτιγοπουλο και Πανο Γερμανο να μας πουν αν γνωριζουν τον Μαντελη?? ρωταω ρε παιδια… μη χανουμε το δασος με βλεποπυμε το δενδρο-Μιζενς.

      ΠΠ

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ etsi_kai_allios 27/05/2010 17:03:00

      Η δουλειά που κάνει στο Αζερμπαιτζάν ΕΠΙΔΟΤΕΙΤΑΙ από την Ε.Ε !!!

      Με λίγα λόγια εκτός από τον Ελληνικό λαό (βουλευτική σύνταξη) τον πληρώνουν και οι Ευρωπαίοι πολίτες !!!!!

  7. theagpar avatar
    theagpar 27/05/2010 16:24:38

    Γελαει ο κοσμος με το χαμαιτυπειο ονοματι Ελλας......

  8. nov11 avatar
    nov11 27/05/2010 16:28:42

    Ωωωωω!!!!
    Τί έκπληξη!!!!!
    Μόλις πήραν σήμα ότι προσγειώθηκε στο Αζερμπαϊτζάν,ο εισαγγελέας έδωσε εντολή απαγόρευσης εξόδου!!!
    Φυγή ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΥ-Φυγή ΜΑΝΤΕΛΗ
    QUIZ!!!!!
    ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΟΜΩΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ!!!
    ΟΣΟΙ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΠΕΡΙΚΟΠΗ ΔΝΤ!!!

  9. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 27/05/2010 16:31:53

    Δε θέλω να γίνω κακός, αλλά μήπως ...κάποια, έδωσε την τεχνογνωσία;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Κώστας Ροδινός 27/05/2010 17:04:42

      ΠΑΘΟΚ είπαμε ... ΠΑ + ΘΟδώρα + Καρατζαφέρης

  10. face avatar
    face 27/05/2010 16:33:11

    Ρε παίδες χαλαρώστε λίγο.

    Αυτή η κατηγορία περί ξέπλημα μαύρου χρήματος είναι γελία. Δηλαδή η εταιρία αυτή έκανε λαθρεμπόριο όπλων, σωμαντεμπορίας και ναρκωτικών? Είναι δύνατόν ο Μαντέλης και ο κάθε μαντέλης να ξέρει ότι όποια χρήματα πήρε είναι απόροια μαύρου χρήματος η όχι. Μην ξεχνάμε ότι οι Γερμανοί έξω πότε δεν παραδέχτηκαν το μαύρο χρήμα όυτε και κανένας έξω έχει κατηγορηθεί για ξέπλημα μαύρου χρήματος αλλά για δωροδοκία.

    Πάλι στην Ελλάδα γίνονται κινήσεις βιαστικές. Εϊναι πασιφανές ότι έβαλαν το ξέπλημα μάυρου χρήματος για να τον κρατήσουν εδω γιατί μόνο με αυτό μπορούσαν να τον κρατήσουν.

    • anonymous avatar
      anonymous @ face 27/05/2010 18:07:23

      το μαύρο χρήμα περιλαμβάνει τα πάντα. Μίζες λεφτά από φοροδιαφυγή κλπ. Είναι πολύ αόριστο και μας το έχουν επιβάλει μέσω της ΕΕ οι Γερμανοί.
      Σε χώρες όπως η δική μας η διάταξη αυτή είναι επικίνδυνη διότι για τα πάντα μπορεί να σε πάνε μέσα. Αρκεί να το αποφασίσει το σύστημα.

  11. Αζέρος avatar
    Αζέρος 27/05/2010 16:36:59

    Παιντιά, ντεν κσέρω αν γκύρισε εντώ το κύριο Τάσο, πάντος ίνε πολύ καλό κύριο το κύριο Τάσο, πολύ εβγκενικό, ντίνι πολί καλά μπουρμπουάρ.

  12. nov11 avatar
    nov11 27/05/2010 16:37:10

    Aυτή η ανερυθρίαστη ευκολία στην απολογία του!Αυτός ο κοσμοπολίτικος αέρας του φτυσίματος στους άλλους,άραγε τί να κρύβουν;;;;;;;;
    ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΑΝΤΑ ΣΩΣΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙΙΙΙΙΙΙ!!!
    ΑΠΟΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΔΝΤ!!!!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ nov11 27/05/2010 18:06:56

      Έ όχι και κοσμαοπολίτικος, τον αναβαθμίζεις τον κλεφταράκο! Επαρχιώτης στην Ομόνοια είναι ο τύπος.

  13. GreenHorses avatar
    GreenHorses 27/05/2010 16:40:00

    Καλά εντάξει τώρα θα τους πιάσουν όλους, ο Μαντέλης είναι απλά ένα πιόνι άντε αξιωματικός σε ότι γίνονταν επί χρόνια στην Ελλάδα.

    Τότε είχε αξία κύριε εισαγγελέα που ήταν στα ντουζένια τους όλως αυτός ο συρφετός της διαπλοκής τώρα τα έχουν χωνέψει κιόλας.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ GreenHorses 27/05/2010 16:44:39

      τα πιονια μιλανε και τσιριζουν αν τα στριμωξεις. ΑΝ.-

      ΠΠ

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ GreenHorses 27/05/2010 16:46:58

      μην το λες αυτό, είναι τόσο πολλοί που ακόμη εδώ τους έχουμε, και παριστάνουν τις αθώες περιστερές, και τρώνε από τα έτοιμα

  14. acivictim avatar
    acivictim 27/05/2010 16:42:39

    Πρόκειται καθαρά για απαγόρευση εισόδου !!! Η "δικαιοσύνη" κλείνει την πόρτα πίσω του μήπως τυχόν ξεγελαστεί και επιστρέψει ...

  15. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 27/05/2010 16:51:46

    Για ξέπλυμα χρήματος είναι τελικά η εισαγγελική απόφαση και όχι φοροδιαφυγή. Άν τυχόν πρόλαβε και βγήκε, τα επόμενα 2 λογικά ερωτήματα είναι, έχει πρωτόκολλο συνεργασίας με την Ιντερπόλ το Αζερμπαιτζάν και άν ναί, φροντίζουν ταχέως για διεθνές ένταλμα;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Sic transit gloria mundi 27/05/2010 16:55:48

      διαβαζοντας το σχολιο σου για μια στιγμη επαθα εγγεφαλικο! χαχα νομισα οτι ρωτησες μηπως Ελλαδα=Αζερμπαιτζαν εχουν συμβαση αποφυγης διπλης φορολογησης !!! χαχααααααααααααααααααα


      ΠΠ

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 17:02:18

        Χα χα, όχι, δεν είναι ακόμη συνδεδεμένη χώρα με την ΕΕ, και είπαμε, εκεί ξέπλενε μαύρους από το πετρέλαιο οξύρρυγχους στην Κασπία και αυτή η δραστηριότητα φορολογείται μόνον επιτοπίως!
        Ελπίζω μόνον να μη πήγε στη ζούγκλα του Αμαζονίου, η Βραζιλία έχει ασάφειες στη σχέση με Ιντερπόλ!

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 17:03:13

        ΠΠ να δεις που άμα πρόλαβε και έφυγε πάλι ο κλητήρας θα φταίει...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 17:05:33

        ο ελεγχτης εναεριας μιζας και ο πιλοτος.- μην ακουω μακακιες...

        ΠΠ

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 17:17:23

        τσέκαρες την αεροσυνοδό; Μην την δούμε να κατεβαίνει με κανένα νεύμα ...έχουμε και παράδοση στο κόμμα αρχών ...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 17:18:41

        ο ΓΑΠ εκανε το νευμα στο ΔΝΤ κατεβαινοντας τη σκαλα... παει σοι το βασιλειο.

        ΠΠ

  16. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 27/05/2010 16:56:36

    Αν δεν κάνω λάθος ο Μαντέλης εργάζεται και πληρώνεται μέσω Ευρωπαικών επιδοτήσεων !!

    Πάλι με δικά μας λεφτά δηλαδή !!

    Επ'αυτού δεν μπορεί να κάνει τίποτα η κυβέρνηση ?

    Θα συνεχίσει να πληρώνεται από τα λεφτά των Ευρωπαίων φορολογούμενων πολιτών ο κύριος ?

  17. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 27/05/2010 17:04:57

    ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΑΝΤΕΛΗΣ ΟΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟ.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 27/05/2010 17:06:09

      οι Γερμανοι του αεροδρομιου φταινε. Να ζητησουμε τα ρεστα.

      ΠΠ

  18. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 27/05/2010 17:22:51

    Ε, ρε γέλια που θα ρίχνει -τώρα που έμαθε για την απαγόρευση εξόδου- από το Μπακού, στην αγκαλιά δίμετρων Ρωσίδων... και αμέσως μετά θα «ρίχνει κι έναν», εις υγείαν των κορόιδων...

    • nancy avatar
      nancy @ Αυριανιστής 27/05/2010 17:26:03

      Χαχα πάει θα τους χαλάσει και εκεί το γένος...

  19. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 17:39:44

    αρση τηλ απορρητου θα γινει στου Μαντελη?? να δουμε με ποιους μιλουσε?????
    πχ μιλα με Μιζενς.. μετα ποιον καλει?? εμενα? τη γυναικα του ? το κομμα?? συχνοτητα και συνδιασμοι τηλεφωνηματων??

    το ιδιο και για Τσουκρατο. συγνωμη ρε παιδια εχω παιδικες αποριες. χελπ μι.

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 17:40:38

      και προχτες - χτες και σημερα με ποιους μιλησε? ποιος τον καλεσε? εεεε/??????

      ΠΠ

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 17:47:23

        ...αλήθεια μήπως ο εισαγγελέας θα ψάχνει και τον "στρατηγό" ή περιμένει το πόρισμα του ΓΑΠ;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 17:49:22

        ο εισαγγελεας θα μαθει και ποιον καλεσε για να τον λουφαρει εκτος συνορων.. μαζι μ ολα τ αλλα. αλλιως ο εισαγγελεας ειναι για εισαγελλεα.

        ΠΠ

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2010 18:04:42

      μπα απλά ο κάθε εισαγελάς σε τέτοιες περιπτώσεις ανδρώνεται μέσα του κοινωνικές και ατομικές ελευθερίες και γιγαντώνεται ο νόμος περί προσωπικών δεδομένων.
      Κατέβασε την Ντούβλη να δεις πότε θα σου χτυπήσει την πόρτα ο εισαγελάς.
      Για τα ντούβλα ο εισαγελάς σε κάνει να ...γελάς

  20. kostasxan avatar
    kostasxan 27/05/2010 17:45:47

    Πού 'ν ο Μαντέλης... οεοο που 'ν ο Μαντέλης

    • χασοσκοπος avatar
      χασοσκοπος @ kostasxan 27/05/2010 21:30:12

      ειναι μπουκωμενος τρωει μαντελατα

  21. face avatar
    face 27/05/2010 18:16:07

    Άρση είναι λίγο δύσκολο να γίνει για συνομιλίες 12 χρόνων πριν.

  22. ΤΑΔΕ ΕΦΗ avatar
    ΤΑΔΕ ΕΦΗ 27/05/2010 18:27:10

    Προτείνω να φύγουν και οι 300 της Βουλής. Να πάνε αλλού. Σε χώρες μακρινές και ονειρεμένες. Και να τους απαγορευτεί η είσοδος στην χώρα δια βίου. Να μας απαλλάξουν από τις νοσηρές παρουσίες τους. Εμένα μου αρκεί να δημευτούν όλα τα περιουσιακά τους, από καταθέσεις τραπεζικών λογαριασμών μέχρι ακίνητα εντός και εκτός της χώρας. Ούτε στην φυλακή δεν τους θέλω, γιατί θα συνεχίζω να τους πληρώνω. Και μην μου πείτε το αστείο, ότι δεν είναι όλοι οι βουλευτές διεφθαρμένοι, γιατί θα απαντήσω με λόγο Λοβέρδου: «Μαζί με τα ξερά θα καούνε και τα χλωρά» που θεωρώ ότι είναι και οι λιγότεροι στην πολιτική - σε αντίθεση με τους συνταξιούχους αυτής της χώρας. Άντε να ξεβρομίσουμε μπας και δούμε άσπρη μέρα. Άντε, γιατί αφήσαμε τους λύκους και τα τσακάλια να οδηγήσουν τα πρόβατα στο μαντρί!

  23. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 27/05/2010 18:30:12

    Αν την έχει κοπανήσει και ο κ. Μαντέλης, μετά και τον κ. Χριστοφοράκο, είμαστε δημοκρατία για κλάμματα. Και η Δικαιοσύνη μας επίσης.

    Σαν να ζούμε έναν κακό εφιάλτη.

    Θραξ Αναρμόδιος

  24. Βασίλης avatar
    Βασίλης 27/05/2010 18:56:07

    Σχολιάζοντας την ανάρτηση "Ο Γιώργος δεν ήταν υπουργός της κυβέρνησης Σημίτη;", έγραφα το παρακάτω εντός εισαγωγικών κείμενο:

    "Το σοβαρότερο ζήτημα όμως είναι η δικαιοσύνη, η οποία πέρα από τυφλή, αποδεικνύεται ότι στην Ελλάδα είναι και κουφή και αναλφάβητη και ανάπηρη από τα δύο πόδια και μάλλον έχει και πρόβλημα αντανακλαστικών. Ο εισαγγελέας, μετά την κατάθεση Μαντέλη δεν μπορούσε να ασκήσει αμέσως δίωξη στον εν λόγω κύριο έτσι για τη τιμή της δικαιοσύνης;"

    Αν ο Μαντέλης μας την έχει κάνει, αφού ήλθε και μας είπε απλά και καθαρά ότι τα πήρε και άντε και γα...τε ρε μα....ες διότι δεν μπορείτε να μου κάνετε τίποτε διότι έτσι λέει το σύνταγμα που έτσι το φτιάξαμε έμεις οι πολιτικοί, τότε το παραπάνω σχόλιο για τη δικαιοσύνη είναι αληθές!!!

    Αλλά γιατί να παραξενευόμαστε; Εδώ για τον Μαζιώτη (που το πολύ να είναι ένας ευαισθητοποιημένος - παραπλανημένος - οργισμένος - αγανακτησμένος - θυμωμένος - επαναστάτης "εγκληματίας";) διορίσανε δύο εφέτες ανακριτές ενώ για τη Ζημενς διορίσανε ένα νέο και άπειρο πρωτοδική και μάλλον ελεγχόμενο από το σύστημα, που δεν έκανε τίποτε και άφησε να του φύγει και ο Χριστοφοράκος!!!

    Τώρα για κάποιους πιο σοβαρή υπόθεση είναι ο Μαζιώτης και όχι η Ζήμενς, ή ο Μαντέλης, ή ο Τσουκάτος, ή τα υποβρύχια που γέρνουν, ή το βατοπέδι, ή το χρηματιστήριο, ή το σορτάρισμα στα Ελληνικά ομόλογα που διευκόλυνε η ΤτΕ και ένα σωρό άλλα των όποίων ουκ έστι αριθμός και που γενούν και θα γεννήσουν ένα σωρό Μαζιώτηδες.

    Σε περίπτωση που ο Μαντέλης μας έφυγε, είμαι περίεργος να δω τι θα κάνει η δικαιοσύνη και η πολιτεία. Διότι έχουν πολλά όπλα στα χέρια τους. Ένταλμα σύλληψης, κάτασχεση περιουσιακών στοιχείων, αγωγή για τη ζημιά που έγινε στο δημόσιο, επιβολή των αναλογούντων φόρων και προστίμων, αγωγή στη Ζήμενς για τις μεθόδους που χρησιμοποιεί κλπ

    ΓΑΠ έχεις από αυτά που έχουν οι άντρες ή μόνο για λόγια συνεντεύξεις και ταξιδάκια αναψυχής είσαι κατάλληλος;;; Μπορείς να κάνεις κάτι σωστό τέλος πάντων από το να π...ς τους συνταξιούχους, ένας από τους οποίους είμαι και εγώ.

  25. triptokarudos avatar
    triptokarudos 27/05/2010 19:08:27

    Μετά λοιπόν ατην αρχηγική - αρχιλησταρχική εμφάνιση του τζουτζούκου Μαντέλη, μάλλον απολαμβάνει τις τουρκομανικές περιποιήσεις των Αζέρων.
    Μήπως ο Τζουτζούκος εξεβίαζε τα άλλα λυκόπουλα ότι θα τους πάρει και εκείνους η ball?
    Οπότε αίφνης "διέφυγε" και οι δικαστικοί μας λειτουργοί απηλλαγμένοι πολιτικών αγχών και πιέσεων εξετέλεσαν στο ακέραιον το καθήκον τους;..