26/10/2008 17:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απαγορεύτηκαν τα μπλογκ στην Τουρκία;

«t» έγραψε: Από τις 24 Οκτωβρίου  απαγορεύονται τα blogs και Youtube στην γείτονα Τουρκία. Since today whoever tries to access Blogger or any *.blogspot.com domain from Turkey will get the following message on screen: «Bu siteye erisim mahkeme karariyla engellnmistir».This is the same message we get if we try to visit YouTube, which is also banned in Turkey. In the past blogging platform Wordpress.com has been banned as well.

Νομίζω ότι η πρόσβαση απαγορεύτηκε με απόφαση δικαστηρίου εξαιτίας των προσβλητικών για τον Κεμάλ Ατατούρκ videos που ανέβαζαν οι χρήστες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Greek Rider avatar
    Greek Rider 26/10/2008 21:41:46

    Κοιτάξτε σε ποια χώρα πήγε και επένδυσε χοντρά για την Εθνική ο Αράπογλου!!

    Φοβερή επένδυση, ιδίως τώρα που έπεσε 40% η λίρα σε μόλις 3 εβδομάδες...

  2. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 26/10/2008 22:23:20

    Οφείλω να ομολογήσω οτι, ενώ πολιτισμικά με βρίσκει αντίθετο, η ακραία αυτή στάση της τουρκικής πολιτείας σε πράγματα που θεωρούν «ιερά», κατά κάποιο τρόπο την βρίσκω ρομαντική.
    «Είμαστε τόσο βαθύτατα θιγμένοι όταν μας πειράζουν τον Κεμάλ, που δεν διστάζουμε να κλείσουμε δίκτυα, κάνουλες, αποχετεύσεις, να κατεβάσουμε ρολά και να απολυμάνουμε τα πάντα, προκειμένου να αντισταθμισθεί η προσβολή».
    Γραφικό και άκυρο βέβαια, απλώς ώρες-ώρες το θεωρώ θεσμικά συγκινητικό.
    Εντωμεταξύ κάποιοι, το έχουν βρει άθλημα να αναρτούν τέτοια video και να μαθαίνουν από τις ειδήσεις οτι με την ενέργειά τους αυτή, εκατομμύρια πολίτες στερούνται ορισμένων διαδικτυακών υπηρεσιών. Η λογική λεει πως αυτά τα video δεν έχουν καμία άλλη χρησιμότητα, εκτός από αυτή την συγκεκριμένη που περιέγραψα. Δεν κάνουν κάποιες δυσμενείς ιστορικές αποκαλύψεις για τον Κεμάλ, απλά τον παρουσιάζουν με διάφορα εφέ ως τραβεστί, ως κλόουν, ως κατσίκι και ότι βάλει ο νούς. Συνεπώς δεν μπορώ να εκλάβω την συγκεκριμένη πρακτική ως «φίμωση της ελεύθερης διακίνησης πληροφορίας και ιδεών», δεν έχουμε να κάνουμε δηλαδή με σκόπιμη απόκρυψη στοιχείων και γεγονότων για τα έργα και τις ημέρες του Κεμάλ ως ηγέτη, αλλά απλά για χυδαίες προσβολές του Κεμάλ ως σύμβολο.
    Και η Τουρκία ως μη-Δυτική χώρα απαντά απλά, ορθά και κοφτά «δεν ξέρουμε πως έχετε συνηθίσει εσείς κάποια πράγματα στον πολιτισμό σας, αλλά στην δική μας κουλτούρα κάτι τέτοια δεν τα σηκώνουμε καθόλου». Εδώ πυροβολήσανε τον Σολωμού τότε που τόλμησε να αγγίξει και να κατεβάσει ένα πανί. Του πήρανε τη ζωή στην ψύχρα για μια συμβολική του κίνηση, χωρίς μα-μου-σου-του. «Έκανες τέτοια κίνηση απέναντι στη σημαία μας? Το πλήρωσες με τη ζωή σου.» Φαντάσου τώρα να βλέπουν τον Κεμάλ στο internet με ρουζ, μπικουτί και ζαρτιέρες. Είναι αστείο να νομίσει κανείς οτι «προστατεύουν τους Τούρκους πολίτες από την θέα των πραγμάτων αυτών», όπως η μάνα που καλύπτει τα μάτια του παιδιού της μπροστά σε κάτι αισχρό. Το μήνυμα απευθύνεται προς τα έξω και πάσα κατεύθυνση.

  3. Σπύρος avatar
    Σπύρος 26/10/2008 22:29:38

    Τοτε θα βρισκεις ρομαντική και την αποψη να απαγορεψει η Ελλάδα την πρόσβαση εάν βγάλουν τον Κολοκοτρώνη με ζαρτιέρες κάποιοι..
    Αλλοιμονο να δικαιολογούνται τετοιες πράξεις..
    Το καθεστώς της Τουρκίας είναι καθαρά ημι-φασιστικό και δεν εχει καμιά θεση στην Ε.Ε.
    Αρκετά μέ οσους πιστεύουν στον δήθεν εκδημοκρατισμό της Τουρκίας.
    Η Τουρκία στηρίζεται στην ολοκληρωτική θεωρία τού Παντουρκισμού τού Κεμάλ και εάν εκσυγχρονιστεί θα διαλυθεί.

  4. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 26/10/2008 22:48:16

    @Σπύρος
    «Τοτε θα βρισκεις ρομαντική και την αποψη να απαγορεψει η Ελλάδα την πρόσβαση εάν βγάλουν τον Κολοκοτρώνη με ζαρτιέρες κάποιοι..»

    Φυσικά και θα το έβρισκα ρομαντικό. Επίσης όμως θα το έβρισκα και πολιτισμικώς μη-ορθό, γραφικό και άκυρο, ακριβώς όπως το έθεσα και για την κίνηση αυτή από πλευράς Τουρκίας. Προτιμώ την χώρα μου σοβαρή και πολιτισμένη, ακόμη κι αν αυτό έχει κόστος απέναντι σε διαφόρων ειδών ρομαντισμούς. Μακριά από εμάς τέτοια αντανακλαστικά που αποτελούν κοινωνιολογικό πισωγύρισμα για το ανθρώπινο είδος. Η Τουρκία προσπαθεί να πεί «βάλτε μας στην Ευρώπη» ενώ ταυτόχρονα προβάλει την εικόνα «αυτοί είμαστε όμως και σε όποιον αρέσει». Προφανώς, και σωστά κατ' εμέ, δεν μας αρέσει καθόλου.

  5. Σπύρος avatar
    Σπύρος 26/10/2008 23:01:03

    Ξ.Δακτυλε συμφωνούμε στήν ουσία.
    Μονον που δεν βρισκω κανεναν ρομαντισμό εάν απαγορευτούν τά blogs στην Ελλάδα επειδή θα εμφανιστεί μιά φουστανελα με ζαρτιέρες.

    Ο ρομαντισμός ακόμα και σάν κίνημα στόν 18ο-19ο αιώνα είχε εντελώς διαφορετική αντίληψη..
    Μεγίστη απόδειξη τά επιτεύγματα του στην Μεγάλη Μουσική ,που ακόμα παραμένει ζωντανή ως Υψηλή Τέχνη..

  6. salmonellas avatar
    salmonellas 26/10/2008 23:16:05

    Oi malakies twn diadixwn tou efevreti tou kosmikou kratous den teleiwnoun xwris anatropes. To provlima aftis tis hwras pou kratietai enwmeni me spangous den lynetai me tin apagorefsi twn blogs, opws to kourdiko den lythike me tin apagorefsi tou tourkikou kommounistikou kommatos.Na doume poso tha kratisoei i opereta en mesw oikonomikis krisis.

  7. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 26/10/2008 23:31:00

    Σπύρο ίσως έχω περίεργο τρόπο που αντιλαμβάνομαι το «ρομαντικό». Ρομαντισμό θα έβρισκα απέναντι και στον Μανιάτη που θα πει «έβρισες τη μάνα μου? Τώρα θα μπεις στο χώμα» ή απέναντι στον μαυροπουκαμισά Κρητικό του οποίου αν αγγίξεις το χέρι της αδερφής του χωρίς να την στεφανωθείς, σε απειλεί οτι θα σε θάψει ζωντανό. Ρομαντισμό βρίσκω επίσης και στον βαρύμαγκα της Τρούμπας του ’20 που αν του πατούσες το ζωνάρι σου έχωνε στο στέρνο τη μαχαίρα, ακόμα και στον κυρίαρχο αρσενικό χιμπατζή της αγέλης που ξυλοφορτώνει όποιον τολμήσει να φλερτάρει με κάποιο από τα θηλυκά του. Μπορώντας να τα μελετώ όλα αυτά από μια αποστασιοποιημένη και «αφ’ υψηλού» θέση, αναγνωρίζω κάποιες συγκινητικές συναισθηματικές προεκτάσεις, αλλά είπαμε: μακριά από εμάς τέτοια πράγματα στον 21ο αιώνα. Αν ήμουν μέσα σε τέτοιους κύκλους πραγμάτων, ούτε ρομαντισμούς θα αναγνώριζα, ούτε λαογραφικές προσεγγίσεις ούτε τίποτα. Η σκέψη μου θα ασχολούταν με το πολύ σοβαρότερο θέμα, πως θα γίνει να την βγάλω καθαρή μέσα σε τέτοια κόλαση πολιτισμικών συνθηκών.

    Επίσης να προσθέσω στο προηγούμενο οτι η στήριξη του «εκδημοκρατισμού της Τουρκίας», δεν είναι στοίχημα. Δεν λεει κανείς πως πιστεύει οτι θα καταφέρει να εκδημοκρατιστεί αυτή η χώρα, τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον. Αυτό που διατυπώνεται ως θέση υπέρ των όποιων προσπαθειών εκδημοκρατισμού της, είναι ακριβώς αυτό που είπες. Η αυτο-καταστροφή της σημερινής της μορφής. Πως δηλαδή, ΑΝ τελικώς με κάποιους τρόπους καταφέρει η Τουρκία να εκδημοκρατιστεί (δηλαδή να μεταμορφωθεί ο εθνικός ιδεολογικός της πυρήνας μέσω μακροχρόνιων ζυμώσεων) και έπειτα καταφέρει να γίνει μέλος της Ευρώπης, ουσιαστικά για την Ελλάδα θα είναι σαν να έχει πάρει πίσω την Πόλη, τη Σμύρνη, τον Πόντο, την Κύπρο κ.ο.κ.
    Το λάθος εστιάζεται σε εκείνους που φέρνουν το πράγμα τούμπα υποστηρίζοντας πως ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ για τον εκδημοκρατισμό της, είναι η ένταξή της. Πράγμα εξαιρετικά επισφαλές. Αυτό που θα μπορούσε μόνο να γίνει υπό όρους, είναι ακριβώς το αντίθετο. Αλλά στην πράξη δεν φαίνονται καθόλου πρόθυμοι και είναι αμφίβολο αν θα προθυμοποιηθούν ειλικρινά ποτέ τους. Η νομαδική νοοτροπία στέπας είναι τόσο βαθιά χαραγμένη στη συνείδησή τους που δεν επιτρέπει τέτοιο πράγμα, τουλάχιστον όχι για τα επόμενα 50-100 χρόνια.

  8. Σπύρος avatar
    Σπύρος 26/10/2008 23:56:15

    Ξ.Δ. απολύτως διευκρινιστικός.
    Συμφωνώ απολύτως στην τελευταία σου παράγραφο.
    Και γενικά και στά υπόλοιπα.

  9. t avatar
    t 27/10/2008 00:24:07

    If you're a Turkish blogger blogging via Blogger, you cannot blog in Turkey... because Blogger is blocked in Turkey. Turkish visitors to Blogger itself, or to any blogs that it hosts, are met with the message "Access to this web site has been suspended in accordance with decision no: 2008/2761 of T.R. Diyarbakir 1st Criminal Court of Peace". No further explanation is given.
    Wordpress is already blocked, as is Youtube, and now Turkey bans Blogger.
    This is the same message we get if we try to visit YouTube, which is also banned in Turkey. In the past blogging platform Wordpress.com has been banned as well, to much dismay of many Turkish bloggers.

  10. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/10/2008 00:29:51

    Ανώνυμε καλές οι κουλτουριάρικες δήθεν διευκρινισεις περί blogging και τά κεφαλαία γράμματα (Στραβοί δεν είμαστε)αλλά ο t άλλα γράφει...

  11. Julia avatar
    Julia 27/10/2008 02:32:36

    Νομίζω πως ματαιοπονούν:

    anonymous proxies
    http://tools.rosinstrument.com/proxy/?rule1
    και
    http://proxify.com/

  12. Όχι Ανώνυμος avatar
    Όχι Ανώνυμος 27/10/2008 02:56:26

    Έβαλα όνομα, για να αποκτήσω "εγκυρότητα".

    1) Αν κάποιος δεν ξέρει καλά αγγλικά, καλύτερα να μην επεμβαίνει βιαστικά.

    2) Οι επισημάνσεις είναι απαραίτητες. Δεν απαγορεύτηκαν "τα μπλογκ" στην Τουρκία. Απαγορεύτηκε η πρόσβαση σε μια συγκεκριμένη υπηρεσία φιλοξενίας ιστολογίων. Αν η διαφορά σου φαίνεται "κουλτουριάρικη", δικό σου θέμα. "Έχω μπλογκ" δεν σημαίνει "έχω μπλογκ στο μπλόγκσποτ". "Δεν μπορώ να μπω στο μπλόγκσποτ από την Τουρκία", δεν σημαίνει "δεν μπορώ να μπω σε μπλογκς από την Τουρκία".

    3) O t γράφει πράγματα που δεν ισχύουν, χωρίς να δίνει πηγές. Έγραψα το λόγο για τον οποίο αποφασίστηκε η απαγόρευση. Το... "Nova" της Τουρκίας δεν γουστάρει την πειρατεία, γιατί η μπάλα πουλάει. Τέλος. Ούτε Κεμάλ, ούτε Ξεμάλ. Σωστή ή λάθος απόφαση, λίγο με νοιάζει. Αυτή είναι η πραγματική είδηση.

    4) Οι χαρακτηρισμοί επιστρέφονται.

  13. Όχι Ανώνυμος avatar
    Όχι Ανώνυμος 27/10/2008 02:59:00

    Κάτι ακόμη: δημοσιογραφία του ποδαριού, ας κάνουν άλλοι (ΦΕΚ και σία). Όταν κάτι μας παίρνει ένα λεπτό για να το επιβεβαιώσουμε, το διασταυρώνουμε.

  14. Greco avatar
    Greco 27/10/2008 14:18:00

    λογικο....καθως πολλοι τουρκοι που ειναι ευαισθητοι ως προς τη θρησκεια τους,το ισλαμ,εχουν αρχισει ν ξυπναν και να κατηγορουν τον κεμαλ για ο,τι εκανε και για το οτι απομακρυνε τη παραδοση απτη χωρα τους βαζοντας ως στοχο τον "εκσυγχρονισμο".Αν δειτε videos στο youtube τον κατηγορουν ως εβραιο στη καταγωγη κ.α......

    εναν εκσυγχρονισμο,που για να μη ξεχναμε,βασιστηκε σε εγκληματα κατα του αμαχου πληθυσμου και σε μια ακαμπτη κ σκληρη σταση ως προς τα εξω και μεσα
    Ο στρατος μεχρι κ σημερα ενεργει στο "πνευμα"του κεμαλ,σ'αντιθεση με εκατομμυρια μουσουλμανους που τονιζουν πιο πολυ την αναγκη της επιστροφης στην ισλαμικη παραδοση(και ειναι η πλειοψηφια) και σιγουρα θα ηταν ενας πιο ειρηνικος γειτονας για μας.Αλλωστε το κρατος αυτο ,απτο ξεκινημα του στην ουσια ειναι μια "κεμαλικη χουντα"(αγαλματα του κεμαλ παντου,εικονες παντου κτλ...)

    ειναι παντως θετικο οτι ξυπνανε σιγα σιγα...

  15. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/10/2008 16:10:10

    Οχι Ανωνυμε ενοχλήθηκες γιά το δήθεν κουλτουριάρης???
    Aν τον θεωρείς χαρακτηρισμό επαυξάνω...
    Οσο για τά κεφαλαία γράμματα στην γλώσσα τού Διαδικτύου(μιάς και παριστάνεις τον ειδικό και στά Αγγλικά αλλά και στο Διδίκτυο)σημαίνουν ΄Σκούζω αγενώς΄............
    Ντάξει??

  16. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/10/2008 16:13:31

    Οχι Ανωνυμε τί εννοείς ως χαρακτηρισμό??
    Kαι μιά και δηλώνεις βαθύς γνώστης τών Αγγλικων και τού Διαδικτύου θάπρεπε να γνωρίζεις πώς τά Κεφαλαία γράμματα στο Διδίκτυο σημαίνουν ΄Σκούζω αγενώς΄..
    Εκτός εάν σέ πειραξε το ΄δήθεν κουλτουριάρης΄.
    Ε δεν είναι ύβρις...
    Τα σέβη μου στον Παντουρκισμό τής Γείτονος..........

  17. t avatar
    t 27/10/2008 16:32:42

    @ Όχι Ανώνυμος
    Δεν γράφω πράγματα που δεν ισχύουν. Μάλλον ισχύει το αντίστροφο.
    1 Λες η TODAYS ZAMAN να κάνει δημοσιογραφία του ποδαριού??????
    todayszaman.com/tz-web/detaylar.do?load=detay&link=157012
    2 και όμως θέμα είναι ο Κεμάλ,
    Web sites are most often banned on the grounds that they insult the founder of the Turkish Republic, Mustafa Kemal Atatürk.
    3 ούτε ένα ή δύο αλλά σε ένα χρόνο περισσότερα από 1100 web sites έχουν απαγορευθεί στην Τουρκία.
    More than 1,100 Web sites have been blocked since November 2007 in Turkey.
    Ελπίζω να μην σου θίγω την Τουρκία η τον Κεμάλ.

  18. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/10/2008 21:59:40

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΝΩΝΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ......
    Δέν είναι κραυγή,αλλά απλώς εμφατική γραφή.

    Εντάξει?????
    Y.Γ.
    Προτιμώ το λατινικό ερωτηματικό,αλλά θά διορθωθώ.
    Και βάζω όσες τελίτσες επιθυμώ.
    Ευτυχώς ακόμα τά Ελληνικά blogs δέν ελέγχονται γιά τον αριθμό τών τελειών.
    Με εκτίμηση as well.