#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/05/2008 01:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απαγορεύονται οι γάμοι σε ξωκλήσια !!!

Πριν μας αφήσει ο Χριστόδουλος έκανε άλλο ένα "θαύμα": απαγόρεψε τους γάμους σε ιδιωτικά παρεκκλήσια και υπαίθριους χώρους !!! Νομίζω πως οι λόγοι είναι εμφανέστατοι, στα μικρά εκκλησάκια και σε εξωτερικούς χώρους δεν υπάρχουν πολυέλαιοι, ψάλτες και άλλα "έξτρα" που θα πληρώνουν τα ζευγαράκια. Σαν να μην μας έφτανε δηλαδή η ακρίβεια, οι παπάδες  μας βάζουν τώρα και έξοδα που δεν μπορούμε να αποφύγουμε. Να και η απόφαση: Γ΄ Συνεδρία ΔΙΣ Ιανουάριος 2007: Συνήλθε σήμερα Πέμπτη 11.1.2007, στην τρίτη Συνεδρία Της για το μήνα Ιανουάριο η Διαρκής Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος της 150ης Συνοδικής Περιόδου, υπό την Προεδρία του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ. Χριστοδούλου. Κατά την σημερινή Συνεδρία: …. Ἡ Δ.Ι.Σ. ασχολήθηκε με το θέμα της τελέσεως των Ιερών Μυστηρίων του Βαπτίσματος και του Γάμου σε ιδιωτικά Παρεκκλήσια και υπαίθριους χώρους. Κατόπιν σχετικής μελέτης και Εισηγήσεως του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Σισανίου κ. Παύλου, ακολούθησε συζήτηση και η Δ.Ι.Σ. αποφάσισε να αποστείλει Εγκύκλιο στους Σεβασμιωτάτους Μητροπολίτες της Εκκλησίας της Ελλάδος με την οποία θα απαγορεύονται στο εξής οι τελέσεις των Ιερών αυτών Μυστηρίων εκτός των Ενοριακών Ιερών Ναών». Αντώνης Μ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. seven films avatar
    seven films 01/05/2008 09:46:18

    Καλή Πρωτομαγιά!

  2. Theodore avatar
    Theodore 01/05/2008 09:55:39

    Ετσι ειναι φιλε μου. Ολοι κλαιγονατι για τα λεφτα, αλλα οταν τους λες, τραβα στο δημαρχο, κανουν περα.
    Τολμανε να πανε κοντρα στις γυναικες τους;Θα πεσει παντοφλα αμεσως.
    Δεν γνωριζεις, οτι το ...@ουνι, σερνει καραβι;
    Ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω, γιατι κανουν ετσι τα λιγουρια για να παντρευτουν και βαζουν και τον κωλο τους υποθηκη, προκειμενου να κανουν τα χατηρια της ανεγκεφαλης, που πουλαει ακριβα τον ...Βωλο της.
    Και τωρα τελευταια, η επιδραση των πρωτων διδαξαντων, των εντελως κρετινων "συμμαχων και φιλων", Αμερικανων, εχει παει στο 100%.
    Δηλαδη, γονατισματα, μπροστα στη γκομενα, για να τη ζητησει σε γαμο, δαχτυλιδια με μονοπετρα, υποχρεωτικως, που περνανε απο ελεγχο πρωτα, για να δουμε τα καρατια, και πολλα αλλα.
    Τι να πω, καταντια!
    Και μετα λεγανε, "του Ελληνος ο τραχηλος, ζυγον δεν υποφερει".
    Μωρε υποφερει, μωρε υποφερει!!

  3. Frixos13 avatar
    Frixos13 01/05/2008 10:19:53

    Πέστα Χρυσοστομε, συγνωμη Θόδωρε

  4. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 01/05/2008 10:47:41

    Όποιος θέλει και με λίγα παντρεύεται και μάλιστα με θρησκευτικό γάμο Βρίσκεις έναν παπά σε ένα χωριό δεν καλείς κανέναν και έχεις έξοδα κάτω από 200 ευρώ. Το πρόβλημα είναι οι γυναίκες που δεν καταλαβαίνουν και ζητάνε τον ουρανό με τ' άστρα. Όλα πρέπει να είναι τέλεια ακόμη κι αν δεν υπάρχει το χρήμα.

    Ποιά είναι η διαφορά της γκόμενας από αυτή που θα παντρευτείς? Η γκόμενα κοιτάει να σου τα φάει ενώ η άλλη προσπαθεί να σου κάνει οικονομία.
    :D :P
    .
    .

    Η εγκύκλιος απαγόρευσε γάμους σε ιδιωτικά παρεκκλήσια και σε υπαίθριους χώρους. Όχι σε ξωκλήσια γενικά. Στην περιοχή μου έχουμε αρκετά και είναι όλα της Εκκλησίας. Εκεί δεν απαγορεύεται.

  5. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/05/2008 11:33:55

    Και τι μάς νοιάζει ;
    Είμαστε αμετανόητοι εργένηδες.:-)))))))

    Όσοι θέλουν να παντρευτούν ας πληρώσουν.

    Χρόνια Πολλά σε όλους τους φίλους.

  6. espectador avatar
    espectador 01/05/2008 11:39:18

    Καλα και συ τι φαγωθηκες να παντρευτεις-νυμφεφθεις τεσπαν πως το λενε. Πηγαινε στον Δημαρχο στο κατω-κατω, που ειναι και ατελως.

  7. LEON avatar
    LEON 01/05/2008 13:24:57

    Γιά τά δεινά μας δέν φταίει τό "παπαδαριό" αδέρφια αλλά οί ιδιοκτήτες τών "ιδιωτικών" παρεκκλησίων.Μήν κάνουμε τό άσπρο μαύρο..

  8. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 01/05/2008 13:34:42

    LEON Αυτό που λές δεν το είχα σκεφτεί. Πολλοί ιδιοκτήτες κέντρων ζουν από αυτό ...

  9. LEON avatar
    LEON 01/05/2008 13:42:14

    @ Anonymous
    Φίλε άν νομίζεις οτι τά έξοδα ενός γάμου ειναι αυτά τού ναού,τότε δέν έχεις ιδέα..
    Tά χοντρά είναι οί στολισμοί,οί φωτογραφησεις-βιντεοσκοπήσεις καί κυρίως τό "τραπέζι" καί τό γαμήλιο ταξίδι,επιταγές τού σύγχρονου life style,
    Πού καθόλου δέν αποφεύγονται μέ τόν πολιτικό γάμο..

  10. fantomas avatar
    fantomas 01/05/2008 15:19:32

    ΦΙΛΕ LEON ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΔΙΚΙΟ !
    ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΣΤΗΝ ΣΟΦΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΜΕ !!!
    ΑΛΛΑ ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΙΣΩ !!
    ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ '' Η' ΘΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΜΕ 'Η ΣΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΘΑ ΣΕ ΛΕΕΙ ΠΑΠΠΟΥ''
    ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΚΡΗ !
    ΟΛΑ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΦΡΑΓΚΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ...!!!!

  11. giorgos avatar
    giorgos 01/05/2008 18:15:35

    Και εγώ σε ξωκκλήσι παντρεύτηκα,φίλοι!Γκλαμουριά!εμποροπανήγυρις κανονική και εγώ ντεκόρ!Οσον αφορά την εκκλησία μας,η σταση της στο θέμα του συμφώνου ελεύθερης συμβίωσης δηλώνει και την επιθυμία της να μη χαθούν έσοδα.Μαύρο χρήμα αφορολόγητο!

  12. LEON avatar
    LEON 01/05/2008 21:12:33

    Ο γάμος είναι ένα από τά μυστήρια τής Εκκλησίας καί δέν γίνεται νά καταργηθεί όσο κι'άν χτυπιούνται ορισμένοι¨"προοδευτικοί".
    Οσο γιά τό ΣΕΕ,είναι θέμα τής πολιτείας τί νόμους ψηφίζει καί τών πολιτών νά τούς εφαρμόσουν.

  13. Ν.Δ.Σ.(ΑΤΑΚΤΟς ) avatar
    Ν.Δ.Σ.(ΑΤΑΚΤΟς ) 02/05/2008 08:01:25

    Είδατε ποτέ κανέναν λογικό να ακούει τον Παρασκευαιδη (σε αυτόν υποκλινόταν ο Σημιτάκος )

  14. κ avatar
    κ 17/06/2008 18:36:26

    !!!!!!!!!!!

  15. targa avatar
    targa 28/06/2012 19:23:00

    δεν φταιει το κοριτσι σας αλλα οι μαμαδες μας που τα θελουν ολα και σου αλλαζουν τα φωτα!οσο για το νινι και το καραβι που σερνει απο κει βγαινεις και σ αυτο μπαινεις!ο καθενας κανει αυτο που θελει και μπορει αν το κοριτσι σας τραβαει ζορι και δεν ακουει μηπως υπαρχει θεμα κατανοησης η ακοης?ψαξε ψαξε δν θα το βρεις!!!!!!!!!!!

  16. TopGunZ avatar
    TopGunZ 28/06/2012 19:39:46

    Να πάρει, όλοι σε Καθολικό σχολείο έχουνε πάει και έχουν τόσο μίσος για τους παπάδες? Κοινώς, άμα εσένα και της λεγάμενης δε σας φτάνουν δυο κεράκια και ένας φίλος με μια ψηφιακή της σειράς, δε σου φταίει η Εκκλησία. Ο θρησκευτικός γάμος είναι η απόλυτη ένδειξη αγάπης, γιατί ενώνεστε λόγω Πίστης, όχι για να πάρετε τη φοροαπαλλαγή ή να κονομήσει ο ένας τη σύνταξη του άλλου όταν ψοφήσει, όπως ουσιαστικά αποσκοπεί το ΣΕΕ. Αν ο νεοέλλην το έχει καταντήσει σε βλαχοκιτς σύγκριτικό ψευτογκλαμουριάς, και πάλι, δεν φταίει η Εκκλησία!!!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ TopGunZ 28/06/2012 19:41:17

      Ρε σεις... ποιος το ξέθαψε το θέμα από το 2008. Τώρα το είδα, χαχαχα!