#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/12/2012 17:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απίστευτο, η ΔΑΚΕ είχε 500 στελέχη μέσα στη Βουλή!!!



Πεντακόσιοι  υπάλληλοι της Βουλής, στελέχη της ΔΑΚΕ αποχώρησαν σήμερα από τη συνδικαλιστική παράταξη διαμαρτυρόμενοι για τις περικοπές κατά 25% στους μισθούς τους. Μάλιστα, οι υπάλληλοι προχώρησαν σε 3ωρη στάση εργασίας απειλώντας ότι θα μπλοκάρουν την κατάθεση του φορολογικού νομοσχεδίου.

Εντυπωσιακή η είδηση: Κατ' αρχάς είχε η ΔΑΚΕ 500 στελέχη της μέσα στη Βουλή; Προφανώς οι υπόλοιποι 600-700 να φανταστούμε ότι είναι του υπόλοιπου πολιτικού φάσματος με πρώτο το ΠΑΣΟΚ. Δούλευαν καλά, όπως φαίνεται τα κομματικά ρουσφέτια για τις χρυσοποίκιλτες θέσεις της Βουλής. Τα κόμματα διόριζαν στην υγεία των υπόλοιπων κορόϊδων.

Από την άλλη, προφανώς τα 500 στελέχη της ΔΑΚΕ, ίσως και τα άλλα 500 της ΠΑΣΚΕ, τόσα χρόνια που έπαιρναν 16 μισθούς, επιδόματα τρελά, μπόνους, υπερωρίες, και εφάπαξ 200.000 ευρώ (πέραν αυτού που έπαιρναν ως δημόσιοι υπάλληλοι) δεν είχαν κανένα λόγο να κάνουν απεργίες, ούτε να παραιτηθούν από τα συνδικαλιστικά τους όργανα.

Όμως, μετά τα όσα τραγικά έγιναν εκείνη τη νύχτα στη Βουλή όταν η κυβέρνηση τόλμησε να τους κόψει τα προνόμια και οι εργαζόμενοι έβριζαν όποιον έβρισκαν μπροστά τους, τώρα επικρέμαται η απειλή του μπλάκ άουτ στο κοινοβουλευτικό έργο. Θα ήταν ωραίο να το δούμε κι αυτό. Να μη λειτουργεί η Βουλή επειδή οι υπάλληλοί της που τόσα χρόνια άρμεγαν τη χρυσή και «ιερή» αγελάδα του Δημοσίου, διαμαρτύρονται γιατί πρέπει κι αυτοί να κάνουν θυσίες.

Τι να πουν δηλαδή οι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα που δεν είχαν ούτε «δόντι» σε κάποιο κόμμα, και έχουν υποστεί απίστευτα μεγαλύτερες περικοπές;

Πάντως, οι υπάλληλοι της Βουλής ή ορισμένοι από αυτούς δεν έμειναν εκεί. Με μια σκληρή ανακοίνωση μιλάνε για χούντα, προφανώς γιατί βρέθηκε κάποιος να βάλει τα πράγματα στη θέση τους. Δε λέμε, μακάρι να μπορούσαν όλοι οι εργαζόμενοι να απολαμβάνουν τα προνόμια αυτών της Βουλής. Αλλά όταν έχεις πόλεμο, δε μπορεί κάποιοι να βρίσκονται στην πρώτη γραμμή και κάποιοι να κρυφογελάνε σε βάρος της δυστυχίας του άλλου.

Ολόκληρη η ανακοίνωση έχει ως εξής:

Με Πράξεις Νομοθετικού Περιεχομένου, που αποτελούν τη σύγχρονη εκδοχή των αναγκαστικών νόμων της χούντας, η τρικομματική κυβέρνηση καταργεί τη θεμελιώδη διάκριση των εξουσιών, το αυτοδιοίκητο της Βουλής και απαξιώνει τη Δημοκρατία.

Χθες το βράδυ, η συγκυβέρνηση προσπάθησε να επαναλάβει τον επικοινωνιακό αντιπερισπασμό που εγκαινίασε στο Μεσοπρόθεσμο. Με αίμα στην αρένα.

Με τη νέα Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου, για ακόμα μεγαλύτερες περικοπές στους υπαλλήλους της Βουλής, την οποία θέλησε να καταθέσει μαζί με το εξοντωτικό για τη μέση ελληνική οικογένεια και τα μεσαία κοινωνικά στρώματα φορολογικό νομοσχέδιο.

Πάγωσε το νομοσχέδιο, πάγωσε και η Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου.

Σ' αυτό το σήριαλ διαρκείας, σεναρίου πολιτικά διεστραμμένων και αδίστακτων εγκεφάλων, ο Πρόεδρος της Βουλής είναι τηλεθεατής. Ακόμα και τη στιγμή που η συγκυβέρνηση υποβαθμίζει το ρόλο του σε εντολοδόχο της εκτελεστικής εξουσίας. Το παραμύθι «περί προνομιούχων και αργόσχολων υπαλλήλων της Βουλής» να σταματήσει τώρα.

Υπενθυμίζουμε στο λαό, αυτό που γνωρίζει η συγκυβέρνηση:

Με τις νέες περικοπές, η μεσοσταθμική μείωση στις αποδοχές των υπαλλήλων της Βουλής ξεπερνάει το 63% σε σχέση με το 2009. Ανάλογη εισοδηματική μείωση δεν έχει υποστεί ούτε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, ο οποίος υπογράφει όλες τις Πράξεις Νομοθετικού Περιεχομένου, ούτε ο Πρωθυπουργός, ούτε ο Πρόεδρος της Βουλής και οι βουλευτές, ούτε το πολιτικό σύστημα ούτε καμία άλλη κατηγορία εργαζομένων στο Δημόσιο. Γι' αυτό και είναι απαράδεκτες.

Η Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου είναι παράνομη. Γιατί το ίδιο το Μεσοπρόθεσμο που ψήφισε η τρικομματική κοινοβουλευτική πλειοψηφία πριν από λίγες μέρες, αναστέλλει έως τις 31.12.2016 μειώσεις πέραν του 25% στις συνολικές μηνιαίες αποδοχές των δημόσιων υπαλλήλων από την ένταξή τους στο ενιαίο μισθολόγιο.

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Όπως κάθε Έλληνας και κάθε Ελληνίδα, κρατάμε τις τύχες μας στα χέρια μας. Πρέπει να τους σταματήσουμε και να τους σταματήσουμε τώρα. Κινητοποιούμαστε δυναμικά για να αποτρέψουμε την ψήφιση του φορολογικού νομοσχεδίου της τρόικα και κάθε άλλου νομοσχεδίου που καταβαραθρώνει το βιοτικό επίπεδο του ελληνικού λαού. Η συμμετοχή όλων μας σ' αυτές τις αγωνιστικές κινητοποιήσεις είναι επιβεβλημένη».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. παρεξήγηση avatar
    παρεξήγηση 12/12/2012 17:50:43

    Απίστευτο έ; και πού να μάθεις οτι από το 90 ως το 93 και από το 04 ως το 09 κυβέρνησε η ΝΔ!!!

    • fox42 avatar
      fox42 @ παρεξήγηση 12/12/2012 23:24:27

      Και που να μaθεις οτι λογω αντιδράσεων ΣΥΡΙΖΑ - Ανελ αποσυρθηκε η νομοτεχνικη αλλαγη Στουρναρα για ανταξη τους (ΚΑΙ των 500 της δακε) στο ενιαιο μισθολογιο ( 7.11.2012)

      • korios avatar
        korios @ fox42 13/12/2012 11:25:44

        Και που να μάθεις ότι οι υπαλληλοι της Βουλής είναι στο εννιαίο μισθολόγιο από το 2011.

  2. TARAMAS avatar
    TARAMAS 12/12/2012 18:32:44

    Αν οι αποδοχές τους ήταν αδικαιολόγητα υψηλές, γιατί να μην έχουν μεγαλύτερη μεσοσταθμική μείωση; Οι φαύλες πρακτικές του παρελθόντος πρέπει να δημιουργούν σήμερα αποδεκτά τετελεσμένα; Μετά λέμε για τους δικαστικούς ότι με τις κατάπτυστες αποφάσεις του ..μισθοδικείου το 2006, αύξησαν τις αποδοχές τους σχεδόν κατά 80%, τουλάχιστον εκείνοι επιτελούν ένα υψηλό λειτούργημα, και έχουν φάει τα χρόνια τους στις σχολές και στα βιβλία, οι υπάλληλοι της βουλής πέραν των ισχυρών "φίλων" τι άλλο ιδιαίτερο έχουν;

  3. tak avatar
    tak 12/12/2012 18:48:41

    Για το καλό της πατρίδας και για το δημόσιο συμφέρον και μόνο, να μεταταγεί όλο το ... σόι, πράσινο, μπλε και με κόκκινους και λοιπούς κόκκους, σε άλλες υπηρεσίες του Δημόσιου τομέα... Μια τέτοια μετάταξη, θα κάνει καλό σε όλους!

    • tak avatar
      tak @ tak 12/12/2012 18:49:54

      Αλλά πεντακόσιους η ΔΑΚΕ! Δε μας λέτε τα ονόματά τους, για να ξέρουμε τι ψηφίζουμε;

  4. Nikos avatar
    Nikos 12/12/2012 19:17:52

    Ο Τσίπρας φταίει

    • Χαζούλης avatar
      Χαζούλης @ Nikos 12/12/2012 22:37:31

      Πήγαινε ρώτα τον αν συμφωνεί με τις περικοπές και μετά έλα να μας αναλύσεις την απάντησή του.

      • nice avatar
        nice @ Χαζούλης 13/12/2012 01:36:44

        Ο Τσίπρας φταίει

  5. SADISO avatar
    SADISO 12/12/2012 19:40:56

    ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ, ΑΚΟΥΣ ΕΚΕΙ 500 ΑΤΟΜΑ ΔΑΚΕ-ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ!ΚΑΙ ΟΛΗ Η ΑΓΟΡΑ ΠΕΙΝΑΕΙ.ΑΡΧΙΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΑΛΛΑΓΗ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ,ΑΛΛΑΓΗ ΗΘΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑΣ!

  6. 1821 avatar
    1821 12/12/2012 20:02:26

    και ο Σκλουρλέτης

  7. Μ.Λ. avatar
    Μ.Λ. 12/12/2012 20:03:10

    Μπα! Παρεξήγηση! Του Τσίπρα θά'ναι! Για ψαχτείτε κι αλλού και γι΄άλλα τέτοια απίστευτα!

  8. someone avatar
    someone 12/12/2012 20:09:20

    του τσιπρα του φωτοπουλου του μπαλασοπουλου και του λυμπεροπουλου ειναι ολοι

  9. BLACK QUEEN IN STORM avatar
    BLACK QUEEN IN STORM 12/12/2012 20:20:21

    Το απογοητευτικό είναι οτι η απλή λογική, το αυτονόητο και η δικαιοσύνη, ακόμα μια φορά συντρίβονται μεγαλοπρεπώς, υπό την πίεση αισχρών εκβιασμών φατριών και αηδιαστικών (πια) βολεμένων κομματανθρώπων.
    Αξιοπρέπεια - Σκοπιμότητα 0-2 !!!
    Μετά την κατάθεση του φορολογικού όμως και το πέρας των άμεσων εκκρεμοτήτων που το αφορούν, φαντάζομαι οτι θα επανεξεταστεί το ζήτημα και την τρίτη φορά πια ΘΑ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ, η ισονομία, η ισοτιμία και η ισοπολιτεία που και το Σύνταγμα κατοχυρώνει.
    Το αντίθετο, θα αποτελεί βαρύ εξευτελισμό για όλους εμάς και ατιμωτική ηθική ήττα για τους κυβερνώντες.

  10. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 12/12/2012 20:37:39

    Τι καλά να βλέπαμε τον Αντώνη Σαμαρά να αντιμετωπίζει αυτές τις φεουδαρχικές ομάδες του Δημοσίου (υπαλλήλους Βουλής ,ΔΕΗτζήδες Φωτόπουλου κλπ) με την ίδια αποφασιστικότητα που ο Ρόναλντ Ρέηγκαν αντιμετώπισε το 1981 τους απεργούς της Αμερικάνικης ΥΠΑ:
    Απόλυση, άμεσα , ΟΛΟΙ , κι’ας γίνει ότι θέλει!

    Το αντιδημοκρατικό πραξικόπημα των υπαλλήλων της Βουλής εκείνη τη νύχτα πρόσφατα , θα ήταν η ιδανική αφορμή.

    Και αντίθετα με τους Ελεγκτές Εναέριας Κυκλοφορίας που δε δίστασε να στείλει σπίτια τους ο Ρέηγκαν χωρίς να κολλήσει στις συνέπειες, αυτοί θα ήταν πανεύκολο να αντικατασταθούν: Τι δουλείες κάνουν δα; Γραμματεία; Στενογράφοι; Αρχειοθέτηση; Υπάρχουν χιλιάδες άνεργα παιδιά που θα μπορούν να τους αντικαταστήσουν μέσα σε 24 ώρες!

    Και θα βλέπατε αυτόματα τα ποσοστά αποδοχής του Αντώνη Σαμαρά στον κόσμο να φτάνουν σε ύψη που μόνο ο Κωνσταντίνος Καραμανλής του 1974 είχε φτάσει!

    Αν δεν βρει το θάρρος κάποιος πολιτικός να ΣΥΝΤΡΙΨΕΙ μια για πάντα την Δημοσιουπαλληλίστικη νομενκλατούρα, δεν γίνεται τίποτα , καταλάβετέ το.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ ΣΤΕΛΙΟΣ 12/12/2012 21:54:21

      Σωστος, ετσι. +1.000.000.000..... να περασει το μηνυμα εκει που πρεπει. Και να μετα να γινει γνωστο στο ευρυ κοινο. Τελος τα ψεματα.

  11. fe avatar
    fe 12/12/2012 20:54:07

    επαθα σοκ..εγω νομιζα οτι ητανε ολοι ΠΑΣΚΕ.

  12. cogito ergo sum avatar
    cogito ergo sum 12/12/2012 21:04:18

    αν ειναι δυνατον! πραγματικα απιστευτο!

  13. hellasatt avatar
    hellasatt 12/12/2012 21:10:46

    Πιστεύει κανείς ότι η κυβέρνηση θα έχει πολιτικό κόστος από την ιστορία των υπαλλήλων της βουλής;

    • ΑΙΑΣ avatar
      ΑΙΑΣ @ hellasatt 12/12/2012 21:47:00

      αντιθετα μόνο κέρδος

  14. Ραβινος avatar
    Ραβινος 12/12/2012 21:19:32

    Ουφ εφυγε ενα βαρος απο την ΝΔ και την ΔΑΚΕ !Εμπρος στον δρομο που χαραξε ο σεριφης της ΠΟΕ-ΟΤΑ των σκουπιδιαραιων που μεταπηδησαν στις γραμματειες των Δημων και των θνησιγεννων Εταιρειων Δημοτικης Αναπτυξης και τρεχαγυρευε!Μονον την ομαδα της παγκοσμιας πρωτοτυπιας των νεροκουβαλητων στους ομιλητες απο το βημα της Βουλης λυπαμαι για το που θα βρουν τετοια δουλεια με τετοια ανεργια που μας δερνει !

  15. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 12/12/2012 21:49:59

    Τα ονοματα τους να διαρρευσουν εστω σε μπλογκ. Και ποιος τους εβαλε, και τι βαθμο συγγενειας ειχαν. Μερικοι απο μας, μετα απο δεκαετιες με συνεπεια και ανιδιοτελεια στη Ν.Δ, εχουμε δικαιωμα να τους ξερουμε...

  16. αιρετικός avatar
    αιρετικός 12/12/2012 22:02:26

    Την ισονομία, τριακόσιοι μάστορες και ανάλογοι μαθητάδες, ολημερίς, την κτίζανε το βράδυ, εγκρεμιζόταν...Αν δεν θυσιάσουν "δικούς τους" γιοφύρι δεν στεριώνει...

  17. Ιπτάμενος Ολλανδός avatar
    Ιπτάμενος Ολλανδός 12/12/2012 23:05:00

    να σας πω μία ιστορία, τελείως φανταστική, αλλά, όπως λένε και οι νομικοί, δεν μπορούμε να αποκλείσουμε μετά βεβαιότητος ότι μπορεί και να συνέβη...

    Σε κάποιο κοινοβούλιο ένας βουλευτής, ασκώντας το άγραφο δικαίωμα να διορίσει 2 - 3 υπαλλήλους της Βουλής, προσέγγισε κάποιους από τους συγγενείς ή φίλους του, τον καθένα ξεχωριστά, με αποτέλεσμα την ακόλουθη στιχομυθία:

    "Γιώργο μου, θέλεις να σε διορίσω στη Βουλή; Έχει σταθερή δουλειά, ελαφριά και με πολύ καλό πακέτο, 15 μισθούς, επιδόματα κλπ".

    "Το συζητάτε Κε βουλευτά μου; Βεβαίως και θέλω, σαν τρελλός".

    "Εντάξει Γιώργο μου, θα κάνω ότι μπορώ γιατί εγώ σε αγαπάω και σε νοιάζομαι. Αλλά ξέρεις, όπως αγαπάω εσένα που είσαι δικός μου, έτσι αγαπάω και τον Κώστα και τον Γιάννη και τον Χρήστο. Αλλά εσένα σε αγαπάω πιό πολύ, γι'αυτό θα προτιμήσω εσένα. Αλλά ξέρεις εσύ, η χάρη που σου κάνω είναι μεγάλη, τέτοια λεφτά δεν θα βρείς πουθενά, καταλαβαίνεις..."

    "Μήν ανησυχείτε Κε βουλευτά μου, διορίστε με εσείς και εγώ θα σας είμαι ευγνώμων εμπράκτως και εις το διηνεκές".

    Είπαν και άλλα και τελικά ο Κος βουλευτής διόρισε τον Γιώργο στη Βουλή.

    Πέρασαν χρόνια, ήρθανε μνημόνια και οι καταστάσεις απαιτούσαν να "υποβαθμιστεί" το πακέτο του Γιώργου μαζί με όλων των άλλων υπαλλήλων της Βουλής.

    Έλα όμως που άν ο Κος βουλευτής υποβάθμιζε το πακέτο, τότε ο Γιώργος δεν αισθανόταν πιά να δεσμεύεται από την μεταξύ τους συμφωνία.

    Χαζός ήταν ο Κος βουλευτής να αγγίξει το πακέτο;

    Η ιστορία τελείως φανταστική επαναλαμβάνω...

  18. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 13/12/2012 02:34:52

    «ἀχαριστία μεγίστη δοκεῖ εἶναι ἐπί τά αἰσχρά πάντα ἡγεμών. Ἕπεσθαι δοκεῖ μάλιστα τῇ ἀχαριστίᾳ ἀναισχυντία.»

    Ξενοφών

  19. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 13/12/2012 08:28:47

    Κάθε τέτοια αντίδραση από τους "παρασιτικούς" συνδικαλιστές του Κοινοβουλευτισμού αυξάνει δίνει μία ποσοστιαία μονάδα στη ΧΑ...δεν το έχουν καταλάβει;

  20. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/12/2012 11:13:44

    Ολόκληρη φράξια μπορούσαν να στήσουν στο πίτς φυτίλι (ο θείος Χρύσανθος ξέρει απο σχετικές εργασίες).
    Τελικά τους πέρασε βέβαια.
    Άχ καημένη ψωροκώσταινα...

  21. Ηλίας avatar
    Ηλίας 14/12/2012 12:00:01

    Έπεσες απ' τα σύννεφα??
    Με το φανατισμό που έχεις πίστευες ότι όλοι τους είναι ΠΑΣΚΕ ??
    Οι βουλευτές της ΝΔ είναι αγγελούδια ??