07/09/2010 01:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απίστευτο !!! Τα κατάφερε και έκανε ανασχηματισμό

Ανακοινώθηκε στις ... 1.30 τα ξημερώματα της Τρίτης από τον κ. Γ. Πεταλωτή το νέο κυβερνητικό σχήμα, ύστερα από πολύωρες και πυρετώδεις διαβουλεύσεις. Ριζικές αλλαγές ως προς τη δομή των υπουργείων αλλά και τα πρόσωπα που θα τα στελεχώσουν

Αναλυτικά η σύνθεση της νέας κυβέρνησης έχει ως εξής:

Πρωθυπουργός

Γιώργος Παπανδρέου

Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης

Θεόδωρος Πάγκαλος

Υπουργός Επικρατείας

Χάρης Παμπούκης

Υπουργείο Προεδρίας και Εσωτερικών

Υπουργός: Γιάννης Ραγκούσης
Αναπληρωτής υπουργός με αντικείμενο τη Β. Ελλάδα: Σωκράτης Ξυνίδης
Ενδεχομένως θέση υφυπουργού λαμβάνει ο Ηλίας Μόσιαλος

Υπουργείο Υγείας, Διατροφής και Άθλησης

Υπουργός: Ανδρέας Λοβέρδος
Υφυπουργός: Μιχάλης Τιμοσίδης
Υφυπουργός: Αϊδόνης Χρήστος

Υπουργείο Εξωτερικών


Υπουργός: Δημήτρης Δρούτσας
Αναπληρώτρια υπουργός: Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου
Υφυπουργός: Δημήτρης Δόλης

Υπουργείο Εργασίας


Υπουργός: Λούκα Κατσέλη
Αναπληρωτής: Γιώργος Κουτρουμάνης
Υφυπουργός: Βασίλης Κεγκέρογλου
Υφυπουργός για θέματα μεταναστευτικής πολιτικής: Άννα Νταλάρα

Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης

Υπουργός: Κώστας Σκανδαλίδης
Υφυπουργός: Μιλένα Αποστολάκη
Υφυπουργός: Γιάννης Κουτσούκος

Υπουργείο Πολιτισμού


Υπουργός: Πάυλος Γερουλάνος
Αναπληρωτής υπουργός Πολιτισμού με αρμοδιότητα για τα ΜΜΕ: Τηλέμαχος Χυτήρης

Υπουργείο Οικονομίας

Υπουργός: Γιώργος Παπακωνσταντίνου
Υφυπουργός: Φίλιππος Σαχινίδης
Υφυπουργός: Δημήτρης Κουσελάς

Υπουργείο Παιδείας


Υπουργός: Άννα Διαμαντοπούλου
Αναπληρώτρια υπουργός: Φώφη Γεννηματά
Υφυπουργός: Πανάρετος Γιάννης
Υφυπουργός: Εύη Χριστοφιλοπούλου

Υπουργείο Ανάπτυξης


Υπουργός: Μιχάλης Χρυσοχοϊδης
Υφυπουργοί: Ντίνος Ρόβλιας και Παναγιώτης Ρήγας

Υπουργείο Εθνικής Άμυνας

Υπουργός: Ευάγγελος Βενιζέλος
Αναπληρωτής υπουργός: Πάνος Μπεγλίτης

Υπουργείο Περιβάλλοντος

Υπουργός: Τίνα Μπιρμπίλη
Αναπληρωτής υπουργός: Νίκος Σηφουνάκης
Υφυπουργοί: Γιάννης Μανιάτης, Θάνος Μωραϊτης

Υπουργείο Θαλασσίων υποθέσεων και Νήσων και Αλιείας

Υπουργός: Γιάννης Διαμαντίδης
Υφυπουργός: Ελπίδα Τσουρή

Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη

Υπουργός: Χρήστος Παπουτσής
Υφυπουργός: Μανώλης Όθωνας

Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων

Υπουργός: Δημήτρης Ρέππας

Υπουργείο Δικαιοσύνης

Υπουργός: Χάρης Καστανίδης

Υπουργείο Υποδομών
Υπουργός: Σπύρος Βούγιας
Υφυπουργός: Γιάννης Μαγκριώτης

Τη θέση του Γραμματέα του ΠΑΣΟΚ αναλαμβάνει ο Μιχάλης Καρχιμάκης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. StoXastis avatar
    StoXastis 07/09/2010 04:04:36

    Επειδη αυτο το λαθος γινεται συχνα.
    Οχι στις 1.30, αλλα στην 1.30

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/09/2010 05:47:57

    Υπάρχει βιογραφικό που λέει "Γυμναστής, Αναπληρωτής Γραμματέας του Τομέα Κινητοποιήσεων και Εκδηλώσεων του Ανδρέα Παπανδρέου"... Στο Υπουργείο Διατροφής και Άθλησης... Βρε τι έχουμε να ακούσουμε ακόμα

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 07/09/2010 05:57:11

      χαχαχα στείλτο το γέλιο μας χρειάζεται η χλεύη τους αρμόζει

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 07/09/2010 05:53:28

    Ολιγομελές...
    48 άτομα...
    Ανασχηματισμό για να φύγει η Μπατζελή και να έρθει η Νταλάρα;
    Για να ξανά φτιάξουμε το Ανάπτυξης και Ναυτιλίας;
    Την επόμενη φορά ας παίξει μουσικές καρέκλες:

    βάζουμε ταμπελίτσες Υπουργείων στις καρέκλες
    καλούμε την Κοινοβουλευτική Ομάδα
    αρχίζει η Μουσική
    μόλις σταματά όποιος κάτσει όπου κάτσει ...ετελείωσε

    ΥΓ

    σε κανένα μήνα οι εξουσιοδοτικές οι καραμπόλες ΓΓ οι αρμοδιότητες ...αλλά τι έγινε σάμπως εμείς καταρτίζουμε προϋπολογισμό; Θα μας πουν και θα υπακούσουμε...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 07/09/2010 05:56:09

      ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΑΘΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ... θεϊκό

      Γιατί αν δεν έχεις Υγεία πως αθλείσαι; αθλήσου ...τι τρως;

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 07/09/2010 06:10:07

        Γιατί μετά το κάπνισμα το σουβλάκι η μπύρα το τσίπουρο είναι ο νέος φίλος των Ταμείων. Εφαγες; πρόστιμο...η Αστυνομία σε νέο λαμπρό πεδίο δράσης.

        Γιατί ο τέταρτος δρόμος για τον σοσιαλισμό θέλει πορεία-υγεία-διατροφή...να δω το πρώτο νομοσχέδιο και τις εγκυκλίους και ...ας πεθάνω

        ΥΓ

        ποιες θα είναι οι αρμοδιότητες της κα Νταλάρα; η Β Αθηνών τι σχέση έχει με τον πρωτογενή τομέα; ο Βούγιας στο Υποδομών θα πάρει και σύμβουλο την ...αντι-Τσόκλη;ο Χυτήρης την ΕΡΤ ή τα άπαντα στη τηλεόραση της Βουλής θα έχει;ΠΡΟΠΟ - Ανάπτυξης - Εξωτερικών - Δια βίου ...άπαιχτα, ασχολίαστα, ανεπανάληπτα.
        Ειλικρινά μετά από 11 μήνες ΓΑΠ επιτέλους γέλασε το χειλάκι μας...

      • Dimitris D avatar
        Dimitris D @ Ο Ιθαγενής 07/09/2010 11:37:24

        Το ΑΘΛΗΣΗΣ μάλλον σημαίνει ΤΖΟΓΟΥ, ΟΠΑΠ, ΦΡΟΥΤΑΚΙΑ.

        Το ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ δεν καταλαβαίνω.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Ο Ιθαγενής 07/09/2010 07:47:50

      Οχι σκέτο Νταλάρα. Αννα Ραγκούση-Νταλάρα.
      Οικογενειοκρατία γαρ.....

    • Johnny Rep avatar
      Johnny Rep @ Ο Ιθαγενής 07/09/2010 09:49:26

      48 άτομα Υπουργικό συμβούλιο από τα οποία 22 είναι Υπουργοί. Δεν είμαι ειδικός αλλά νομίζω ότι τόσοι Υπουργοί Αναπληρωτές δεν πρέπει να έχουν υπάρξει ποτέ σε κανένα κυβερνητικό σχήμα.
      (Φαίνεται πως τον ανασχηματισμό τον έκανε η Διαμάντω και είπε να πάρει και κανένα Αναπληρωτή να καλύψει τα κενά από κεκτημένη ταχύτητα)

      Δεν τόλμησε να διώξει κανένα Υπουργό (πλην της Μπατζελή) και αφού δεν έφταναν τα Υπουργεία να τους βολέψει όλους τους έκανε Αναπληρωτές.

      Αυτό σημαίνει μισθοί Υπουργών, μέγεθος γραφείου Υπουργών και αρμοδιότητες ποιές; Μετά κατηγορεί η Κυβέρνηση τους Δ.Υ. ότι είναι αργόσχολοι και δεν έχουν αντικείμενο εργασίας. Τουλάχιστον οι Δ.Υ δεν κοστίζουν, ενώ οι Αναπληρωτές Υπουργοί παρακοστίζουν.

      Για αυτό το λόγο σύσσωμος ο Τύπος (πλην του Δημοσιογραφικού Οργανισμού Ψυχάρη) λέει ότι ο ανασχηματισμός είναι "Μαύρα μεσάνυχτα", "Της νύκτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελάει" και άλλα τέτοια ωραία.

      Πάντως χθες ο Γκαιμπελοδίαυλος, είχε την τιμητική του. Ανακοινώναν ένα-ένα τα ονόματα των Υπουργών και χαίρονταν οι υποστηρικτές του Μνημονίου. Ήθελα να ήξερα τι ανακοίνωσε ο Σρεκ στην μια και μισή αφού τα είχε ανακοινώσει η Όλγα από τις 11...

  4. Makis avatar
    Makis 07/09/2010 07:30:24

    Τον παππού του Giorgos ο κοσμάκης τον αποκαλούσε "παπατζή" (εδώ ο παπάς, εκεί ο παπάς, που είναι ο παπάς;) Ο εγγονός κερδίζει τον τίτλο επαξίως. Ως Παπαπτζής Νο 2 ή junior, έχει στήσει το μεγαλύτερο δούλεμα στην ιστορία της Ελλάδος συνεπικουρούμενος από ανδρείκελα μπροστά στα οποία η προηγούμενη κυβέρνηση του Kostas φαντάζει ως επιτπροπή σοφών. Σωτηρία πια δεν υπάρχει με κίβδηλες "δημοκρατικές διαδικασίες" -- για να δούμε ΠΟΤΕ θα αποφασίσει ο κυρίαρχος λαός να τους σαρώσει δια μιας και να ξεκινήσουμε from a clean slate που θάλεγε και ο Giorgo Papatzis jr....

  5. Κικη avatar
    Κικη 07/09/2010 07:58:15

    Δεν βρισκανε ψυχιατρο να τον στηριξει μεσα στην νυχτα.
    Ο δε γελοιος τιτλος αθλησης διατροφης,καλου υπνου,καλου,χε...,ειναι ιδανικος για την φοροφυγαδα συζυγο του Νταλαρα.
    Ξεχασανε στον τιτλο,και των λιγμενων.

  6. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 07/09/2010 09:28:29

    Η τραγωδια συνεχιζεται... λυπαμαι πραγματικα που τοσα νεα παιδια εγκαταλειπουν την Ελλαδα για καλυτερη τυχη στο εξωτερικο! Αυτη ειναι η πραγματικη αιμοραγια...

  7. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 07/09/2010 09:51:52

    Τι νούμερο ο Αυτιάς ρε παιδιά. Πρέπει να μιλάει συνεχώς και ας λέει και σαχλαμάρες. Ολιγομελές σχήμα επειδή γεμέζουν ένα λεωφορείο 48 άτομα.

  8. konstantine avatar
    konstantine 07/09/2010 09:58:37

    Υφυπουργός η Τζάκρη!Αυτό τα λέει όλα!!!!

  9. Tasos Dedes avatar
    Tasos Dedes 07/09/2010 10:08:58

    Πολύ σωστά τα σχόλια σας. Απλά χειροκροτώ. Εδώ πρόκειται για παρωδία.
    @ Johnny Rep: O Shrek πρέπει να δικαιολογήσει το μισθό του!!!!! Η Όλγα το ίδιο οπότε ο καθένας στην ώρα του.

    48 άτομα μετά απο 11 μήνες ενώ προεκλογικά έλεγε για ευέλικτα μικρά σχήματα, δεν χρειάζονται τόσα υπουργεία και ιδρύει και άλλα...μας θεωρεί για μεγάλους μαλ..... έτσι? Ποιός??? Ο ΓΑΠ. Θα με τρελάνει έτσι? Καλά δεν είναι ο ΓΑΠ, είναι ο Ραγκούσης και ο Παμπούκης που κάνουν ότι θέλουν εκεί μέσα. Απορώ με τις δημοσκοπήσεις και ότι υπάρχει και 26% που θα ψηφίσει ΠΑΣΟΚ. Εκτός από τους ίδιους, τους συγγενείς τους και αυτούς που βολέψανε ποιός άλλος θα τους ψηφίσει???? Άρε Ελλάδα!!!!

    Υ.Γ. Σας πληροφορώ ότι την ώρα που ο κόσμος πεινάει, δεν βγαίνει, πληρώνει φόρους και δεν έχει για τα δάνεια ο Ραγκούσης με διαδικασίες express προσλαμβάνει κόσμο στο υπουργείο του με ΑΣΕΠ (χωρίς εξετάσεις μόνο με χαρτιά) και χωρίς να το μάθει κανείς!!

    Για ψάξτο λίγο Antinews!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Tasos Dedes 07/09/2010 15:42:38

      Μα τί λες? Κάνουν παράνομες προσλήψεις οι ΠΑΣΚοι? Πρωτοφανές!

  10. φουκαρας avatar
    φουκαρας 07/09/2010 10:12:49

    Τον Καρατζαφέρη και την Ντόρα γιατί δεν τους αξιοποίησε?

    • ouf avatar
      ouf @ φουκαρας 07/09/2010 11:46:51

      Αμ τον Κουβέλη?

  11. Αντανάκλαση avatar
    Αντανάκλαση 07/09/2010 16:04:26

    http://adanaklasi.blogspot.com/2010/09/blog-post_07.html

  12. takis avatar