Απίστευτος ο Β. Σόιμπλε: «Εγώ είχα πει στον Γ. Παπανδρέου να κάνει δημοψήφισμα!»
10/05/2015 20:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απίστευτος ο Β. Σόιμπλε: «Εγώ είχα πει στον Γ. Παπανδρέου να κάνει δημοψήφισμα!»

Μπορεί το 2011, πολλοί Ευρωπαίοι ηγέτες και ειδικά ο Νικολά Σαρκοζί να είχαν κοντέψει να... επιτεθούν στις Κάννες στον τότε πρωθυπουργό, Γιώργο Παπανδρέου, όταν πληροφορήθηκαν πως σκεφτόταν σοβαρά να προσφύγει σε δημοψήφισμα, όμως σήμερα ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε δίνει μια διαφορετική εκδοχή των όσων είχαν γίνει και της στάσης των εταίρων της Ελλάδας, δηλώνοντας ότι είχε διαμηνύσει στον κ. Παπανδρέου πως είναι υπέρ του δημοψηφίσματος!

Σε συνέντευξή του στην κυριακάτικη εφημερίδα FAZ, ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών λέει χαρακτηριστικά: «Τότε είχα συμβουλεύσει τον Γιώργο Παπανδρέου υπέρ ενός δημοψηφίσματος». «Ήταν και παραμένει απόφαση του ελληνικού λαού ποιον δρόμο θα πάρει, αλλά υπάρχουν και άλλες αποφάσεις χωρών, από την Εσθονία μέχρι την Ισπανία, που πρέπει να γίνουν σεβαστές». «Ο κύριος Τσίπρας είχε πει τις προηγούμενες εβδομάδες πως εάν πρέπει να κάνει το αντίθετο από αυτό που υποσχέθηκε προεκλογικά, θα πρέπει να υπάρξει δημοψήφισμα» ανέφερε με νόημα.

Σε ερώτηση δε εάν η Ελλάδα θα είναι και το φθινόπωρο μέλος της ευρωζώνης και απαντά πως το «ελπίζει», λέγοντας πως «η απόφαση όμως δεν είναι δική μας, αλλά της Ελλάδας». Παράλληλα, υποστηρίζει πως το κλίμα στις διαπραγματεύσεις έχει βελτιωθεί και υπογραμμίζει ότι ζητούμενο είναι «η ολοκλήρωση του τρέχοντος προγράμματος». Στην ερώτηση εάν αποκλείονται αλλαγές, ο γερμανός ΥΠΟΙΚ απαντά πως «η Αθήνα μπορεί να αντικαταστήσει μεταρρυθμίσεις με άλλες ισοδύναμες, αλλά θα πρέπει και να τις εφαρμόσει».

Τέλος, όσον αφορά τον έλληνα ομόλογό του, Γιάνη Βαρουφάκη, ο κ. Σόιμπλε απάντησε ότι ο Γιάνης Βαρουφάκης παραμένει ο έλληνας συνομιλητής στο Eurogroup.Σε σχέση δε με τις φήμες, σχολίασε: «Οι εφημερίδες πρώτα είχαν κάνει σούπερσταρ τον Βαρουφάκη, τώρα τον θάβουν. Και τα δύο είναι εξίσου λάθος. [Ο Βαρουφάκης] φυσικά γνωρίζει άψογα πώς να αξιοποιεί υπέρ του τους όρους της σύγχρονης επικοινωνίας, αλλά αυτό δεν έχει προσφέρει πολλά επί της ουσίας».

imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. iconology2009 avatar
    iconology2009 10/05/2015 20:13:31

    Εντυπωσιακό! Ουσιαστικά περνάει γραμμή στο Τσίπρα να κάνει δημοψήφισμα. Ίσως η πολιτική συμφωνία που μπορεί να πέτυχε ο Τσίπρας με τη Μέρκελ να έχει τη μορφή παραχώρησης ευχέρειας κωλοτούμπας με τη μέθοδο του δημοψηφίσματος και την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ σε ρόλο Πόντιου Πιλάτου!

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ iconology2009 10/05/2015 20:28:28

      Το ερώτημα θα είναι: "Θέλετε πάση θυσία ευρώ;" ναι ή όχι; Ο "κυρίαρχος" θα πει "ναι" και θα αρχίσουν οι "θυσίες". Δε θα μπορεί και η ΝΔ να λέει πια για "Σύριζα της δραχμής"...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Βαγγέλης 10/05/2015 21:47:53

        Ούτε οι συριζανέλ να το παίζουν αντιμνημονιακοί όμως... Τουλάχιστον ο Σαμαράς λέει ξεκάθαρα ότι θέλει να μείνουμε στην ΕΕ. Και φορτώθηκε άδικα τα μέτρα του ΓΑΠ και του Παπαδήμου που διαπραγματεύονταν ενώ ο ίδιος μείωσε φορολογία εισοδήματος και ακίνητης περιουσίας, έδωσε επιδόματα για 1 και 2 παιδιά, το κοινωνικής αλληλεγγύης, το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα στους 12 δήμους, επέστρεψε το παραμεθορίου και ξεκίνησε την αποκατάσταση μισθών στα σώματα ασφαλείας. Παρόλα αυτά, του χρέωσαν και τα προηγούμενα και ψήφισαν Τσίπρα να απαλλαγούν και τελικά (όπως ήταν βέβαιο για όποιον καταλαβαίνει από απλή αριθμητική), οι Συριζανέλ ή θα μας βάλουν σε νέο μνημόνιο πολύ χειρότερο από πριν ή θα μας πάνε στο χάος της χρεοκοπίας. Όσοι τα ξέραμε και αντιδρούσαμε και προειδοποιούσαμε εδώ και χρόνια για το συρφετό του Σύριζα και δε φταίμε θα πληρώσουμε μαζί με τους απερίσκεπτους. Δυστυχώς...

        • Βαγγέλης avatar
          Βαγγέλης @ Γεώργιος Τ. 11/05/2015 07:44:46

          Άν γίνει δημοψήφισμα και βγει εναντίον της ρήξης, τότε είναι που θα το παίζουν αντιμνημονιακοί! "Εμείς θέλαμε επανάσταση αλλά ο περήφανος λαός... κιότεψε. Τι να κάνουμε; Εμείς κάνουμε ό,τι μας πει ο λαός". "Δεν ωρίμασαν ακόμα οι συνθήκες για το σοσιαλισμό"...

          • οδυσσεύς Κ. avatar
            οδυσσεύς Κ. @ Βαγγέλης 11/05/2015 12:48:03

            Αγαπητέ Βαγγέλη διαπιστώνω οτι κάνεις σωστά και διεισδυτικά σχόλια. Τα σέβη μου!

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ Βαγγέλης 11/05/2015 15:29:11

            Το θέμα είναι ότι θα είναι κόντρα στην ιδεολογία τους την οποία θα έχουν πουλήσει για να συνεχίσουν να υπάρχουν πολιτικά κάνοντας ολική κολοτούμπα. Αυτό δεν καλύπτεται με λόγια και δικαιολογίες...

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ iconology2009 10/05/2015 20:38:03

      Η Μέρκελ θα κάνει τα πάντα για να φέρει τον Τσίπρα στα νερά της. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα τον αφήσει στα κρύα του λουτρού εάν δεν τον φέρει τελικά στα νερά της. Δημοψήφισμα θες αγόρι μου; Δημοψήφισμα. Αρκεί να βγεις καθαρά υπέρ των Μνημονίων και των μέτρων που θα σε βάλω να πάρεις. Αρκεί να σε βοηθάει αυτό να ακολουθήσεις την πολιτική μου. Και να μην γυρίσει εις βάρος της προσπάθειάς της για μνημονιοποίηση του Τσίπρα.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ iconology2009 10/05/2015 21:26:58

      Ποιός και πώς είναι τόσο σίγουρος για το ερώτημα και το αποτέλεσμα ενός δημοψηφίσματος;

      • Μεγάλα λόγια avatar
        Μεγάλα λόγια @ Μεγάλες στιγμές 11/05/2015 14:20:22

        Κανένας. Σωστά το επισημαίνεις. Αν το ερώτημα τεθεί : ''Θέλετε Ευρώ, αλλά με 300 € σύνταξη, μισθό 150 € και πλήρη αποδοχή μέτρων που θα σας εξαθλιώσουν'', ποιά θα είναι η απάντηση;

  2. Διογένης avatar
    Διογένης 10/05/2015 20:41:16

    Πάντως το δημοψήφισμα ήταν παλιά ιδέα του ΓΑΠ, πολύ πριν τον μοιραίο για εκείνον Νοέμβριο του 2011. Το θυμάμαι ότι το είχε ξαναπετάξει προς το τέλος του 2010 και με μια ψιλο-έρευνα στη μηχανή αναζήτησης του antinews βρήκα δυο χρακτηριστικά άρθρα που είχαν γραφτεί εδώ μέσα (το θυμόμουν ότι είχε γίνει θέμα συζήτησης εδώ): http://www.antinews.gr/Antitheseis/dimopsifisma-pos-o-gap-tha-epixeirisei-na-pagideusei-tin-antipoliteusi/ http://www.antinews.gr/Antitheseis/stasi-pliromon-mia-alli-protasi-gia-dimopsifisma/ Τα άρθρα έχουν ημερομηνία 13 και 14 Δεκεμβρίου 2010. Άρα, η ιδέα δεν μπορεί να ήταν του Σόιμπλε, ο Σόιμπλε προφανώς ήρθε εκ των υστέρων και του είπε "εν ανάγκη κάνε τα". Δεν νομίζω να ήταν τόσο ενθουσιώδης όσο το παρουσιάζει σήμερα, που το πιθανότερο είναι ότι πρόκειται για "πάσα" προς τον Τσίπρα, όπως λέει παραπάνω πολύ σωστά ο iconology.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Διογένης 10/05/2015 21:48:42

      Σωστός. Δεν ήταν του Γερμανού η ιδέα. Απλά αυτός δεν αντέδρασε αρνητικά. Αντίθετα με πολλούς άλλους στην ΕΕ.