#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/12/2013 13:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απίστευτη φοροδιαφυγή: Αγρότης με εισοδήματα 12,5 εκατ. ευρώ !!!



Απίστευτη φοροδιαφυγή αποκαλύπτουν τα στοιχεία που έδωσε το ΣΔΟΕ και τα οποία, ωστόσο, δείχνουν ότι σίγουρα υπάρχουν πολύ χειρότερες υποθέσεις. Ο ελληνικός λαός στενάζει από τους φόρους και τις περικοπές, αλλά κάποιοι έχουν απίστευτα χρήματα, άγνωστο από που. Χαρακτηριστική περίπτωση αγρότη με εισοδήματα 12,5 εκατ. ευρώ ή πλαστικού χειρουργού στο Κολωνάκι που δεν έκοψε αποδείξεις 1,3 εκατ. ευρώ. Σύμφωνα με τα στοιχεία:

∙      Στην περιοχή Αττικής διαπιστώθηκε ότι, 21 επιχειρήσεις έλαβαν εικονικά τιμολόγια ύψους  9.850.000 ευρώ, με αποτέλεσμα να μην αποδώσουν  ΦΠΑ  ύψους  2.265.000 ευρώ  και 31 επιχειρήσεις εξέδωσαν εικονικά τιμολόγια ύψους 64.269.000 ευρώ,  με αποτέλεσμα να μην αποδοθεί ΦΠΑ από τους λήπτες ύψους 14.782.000 ευρώ.

∙      Υπάλληλος του ΥΠΕΘΑ, σύμφωνα με την έρευνα των εξοπλιστικών προγραμμάτων, προσαύξησε την περιουσία του κατά 250.000 ευρώ.

∙      Συγγενικό πρόσωπο σχετιζόμενου με την έρευνα των εξοπλιστικών προγραμμάτων, προσαύξησε την περιουσία του κατά 230.000 ευρώ.

∙      Κόρη  τέως Προέδρου ποδοσφαιρικής ομάδας, κατά την έρευνα των παράνομων στοιχημάτων- στημένων αγώνων, προσαύξησε την περιουσία της κατά 1.000.000 ευρώ.

∙      Ιατρός πλαστικός χειρουργός στο Κολωνάκι, δεν εξέδωσε αποδείξεις παροχής υπηρεσιών ύψους 1.356.000 ευρώ προς τους ασθενείς του.

∙      Ιατρός μαιευτήρας-γυναικολόγος στο Μαρούσι, δεν εξέδωσε αποδείξεις παροχής υπηρεσιών ύψους 595.000 ευρώ.

∙      Αγρότης στην περιοχή της Σπάρτης, προσαύξησε την περιουσία του κατά 12.558.000 ευρώ, όπως έδειξε ο έλεγχος των τραπεζικών καταθέσεών του.

∙      Επιχείρηση εμπορίας αγροτικών προϊόντων εξέδωσε εικονικά φορολογικά στοιχεία ύψους 3.660.000 ευρώ και επίσης αγροτική επιχείρηση έλαβε εικονικά φορολογικά στοιχεία ύψους 830.000 ευρώ, όπως διαπίστωσε το ΣΔΟΕ Π.Δ. Πελοποννήσου σε ελέγχους επιδοτήσεων.

∙      Μονάδα Βιομηχανικής παραγωγής στην Ημαθία, έλαβε εικονικά τιμολόγια ύψους 1.050.000 ευρώ, προκειμένου να υπερτιμολογήσει επιδοτούμενο πρόγραμμα εκσυγχρονισμού ύψους 4.830.000 ευρώ. Ζητείται η επιστροφή της επιδότησης από το Υπουργείο Ανάπτυξης.

∙      23 επιχειρήσεις στην Θεσσαλονίκη, έλαβαν εικονικά τιμολόγια ύψους 15.157.000 ευρώ, από αθλητικά σωματεία.

∙      Επιχείρηση καθαρισμού στις Σέρρες , σύμφωνα με πόρισμα του ΣΔΟΕ Π.Δ. Κεντρικής Μακεδονίας, έλαβε εικονικά τιμολόγια ύψους 2.111.731 ευρώ, προκειμένου να μην αποδοθεί Φ.Π.Α. ύψους 398.215 ευρώ.

∙      Στην Νέα Καρβάλη της Καβάλας επιχείρηση πετρελαιοειδών, νόθευε το πετρέλαιο κίνησης και θέρμανσης με καμμένα ορυκτέλαια σε ποσοστό 46%. Μέχρι την αποκάλυψη της υπόθεσης από το ΣΔΟΕ Δυτ. Μακεδονίας, είχαν διατεθεί στην αγορά  650.795 λίτρα καμμένων ορυκτελαίων ως πετρέλαιο κίνησης , τόσο με οικονομικές συνέπειες για το Δημόσιο όσο και περιβαλλοντολογικές συνέπειες.

∙      Το ΣΔΟΕ Π.Δ. Στερεάς Ελλάδας επέβαλε πρόστιμα 2.921.000 ευρώ σε 11 αγρότες της περιοχής Θηβών, γιατί έλαβαν και εξέδωσαν πλαστά και εικονικά τιμολόγια τα οποία σχετίζονται με αγροτικές επιδοτήσεις.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Mary Piperaki avatar
    Mary Piperaki 06/12/2013 14:28:05

    Επιτέλους πότε θα τα πάρουν αυτά τα λεφτά από τους φοροφυγάδες. Γιατί μας ανακοινώνουν τη φοροδιαφυγή και δεν μας λένε πόσα παίρνουν πίσω?

  2. τοξο avatar
    τοξο 06/12/2013 14:42:28

    Αν το κάθε αναφερόμενο περιστατικό,συνοδευόταν με χρονική αναφορά,δηλαδή από....έως και σε ποιές ενέργειες έχει προβεί το Σ.Δ.Ο.Ε. και πότε έγινε ο έλεγχος και πότε ανακοινώθηκαν τα στοιχεία,τότε ίσως η γυναίκα του Καίσαρα και να φαινόταν και να ήταν έντιμη.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ τοξο 06/12/2013 17:38:51

      Πάντως,καί μόνο μέ αὐτά τά στοιχεία νά δημοσιεύονται,ἡ σύζυγος τοῦ Καίσαρα θά φαινόταν παναγίτσα...

  3. CHRIS avatar
    CHRIS 06/12/2013 15:18:47

    Στην Ελλάδα που είσαι ότι δηλώσεις, μπορείς να δηλώσεις "αγρότης" και να κάνεις μαστροπεία.

    • Mariana avatar
      Mariana @ CHRIS 06/12/2013 19:05:17

      Ή να δηλώνεις πολιτικός και να "παίζεις" με υποβρύχια.

  4. aris1 avatar
    aris1 06/12/2013 16:39:47

    Aυτές οι "ποκαλύψεις" είναι εις βάρος της κυβέρνησης διότι δικαιώνουν τους Αριστερούς που λένε οτι η μνημονιακή κυβέρνηση γδέρνει μόνο τη μεσαία τάξη και τους φτωχούς και όχι την άρχουσα τάξη, αφού ούτε απο τις λίστες Λαγκάρντ ούτε απο όλες αυτές τις ανακοινώσεις του ΣΔΟΕ για μεγαλοφοροφυγάδες δεν εισέπραξε το κράτος σχεδόν τίποτε...Ενώ αυτά τα λεφτά "υπάρχουν" που έλεγε και το Γκιωργκάκις και ο Στουρνάρας τα υπολόγισε σε πανω απο 30 δις.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ aris1 07/12/2013 10:36:49

      Αλήθεια; Εγώ νόμιζα ότι το να πιάνεις μεγαλό-φοροφυγάδες και με το νόμο που θα ψηφιστεί εντός ημερών να κατάσχεις ότι κινητό και ακίνητο χωρίς να περιμένεις 5 και 10 χρόνια να βγει απόφαση από τα δικαστήρια έχουν είναι το σωστό.

  5. christof avatar
    christof 06/12/2013 17:34:41

    Ονοματα δεν λεμε ο.κ. τουλαχιστον να ξεραμε τις ηλικιες 55χρονος 38 χρονος κλπ

  6. Mariana avatar
    Mariana 06/12/2013 19:06:54

    Ουφ, επιτέλους, οι Έλληνες δείχνουν να μαθαίνουν τα μαθήματα που παραδίδουν χρόνια τώρα οι Έλληνες πολιτικοί. Άντε και σ' ανώτερα!

  7. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 07/12/2013 01:04:07

    Εν τω μεταξύ, η παρούσα κυβέρνηση "ρύθμισε" σε 60 (κατ'άλλους σε 100) δόσεις φορολογικά χρέη ύψους 60 εκατ. -και απο ΦΠΑ- σε μεγάλη ξένη αλυσίδα ηλεκτρικών, δέχτηκε επίσημη παρέμβαση ξένης κυβερνήσεως για να μην υποχρεωθεί, όπως ορίζει ο νόμος, δεύτερη ξένη αλυσίδα να κάνει αύξηση (δηλ. να μην εισάγει) πολλών εκατομ. μετοχικού κεφαλαίου λόγω πολλαπλών ζημιογόνων χρήσεων και χάρισε πρόστιμα για "τριγωνική τιμολόγηση" σε τρίτη, ελληνικών, αυτή τη φορά, συμφερόντων, ύψους 50 εκατ.
    Ύστερα θα αναρωτιώμαστε "τι είχαν τα έρ'μα και ψοφάγαν" τα μικρομεσαία μαγαζιά ηλεκτρικών, συνεταιρισμένα και μη. Για "αθέμιτο ανταγωνισμό" μέσω κραυγαλέων ανόμοιων συμπεριφορών του κράτους δεν θα'χουν ακούσει στο ΥΠΟΙΚ. Αλλά θα είναι αργά.

    • foros avatar
      foros @ ΠΗΛΕΑΣ 07/12/2013 23:37:39

      Πηλέα με έστειλες! Λίγοι ξέρουν για την υπόθεση της τριγωνικής τιμολόγησης. Έπεσε τρελή μούγκα.

  8. Pilot avatar
    Pilot 07/12/2013 08:16:15

    το ελληνικό κράτος και οι πολιτικοί ΔΕΝ ξέρουν τι τους γίνετε!!
    χθες μιλούσα με έναν αγρότη όπου μου έλεγε το εξής:
    η αγροτική καλλιέργεια γης φορολογείτε με 180 ευρο το στρέμμα βάσει ενός υποτιθέμενου εισοδήματος .
    ο αγρότης αυτός είχε τα τελευταία δυο έτη καλή αγροτική παράγωγη που την έκανε εξαγωγή στο εξωτερικό, πηγή λοιπόν στην εφορία μετά στο υπ.οικ. κτλ και είπε:
    εγώ έχω βγάλει παραπάνω χρήματα απέ την δουλειά μου και θέλω να τα δηλώσω για να μην έχω πρόβλημα με το πόθων εσχες διετή θέλω να αγοράσω ακίνητα. και η απάντηση ήταν : εμείς σε φορολογούμε με 180 ευρο το στρέμμα και εκ τούτου ενα αντίστοιχο εισόδημα δεν γίνετε νομικά (παρότι υπάρχου αποδείξεις) να δηλώσεις παραπάνω έσοδα απο αυτή την καλλιέργεια και να το δεχτούμε!!! εάν θες δήλωσε τα εισοδήματα αυτά απο κάποια άλλη πήγα ή απλά ασε να σε φορολογήσουν στο πόθεν εσχες!!!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Pilot 07/12/2013 10:34:39

      Αφού αν εμφανίσει τα τιμολόγια και τα βάλει στην ατομική του δήλωση που θα κάνει καλύπτεται. Τι βλακείες είναι αυτές; Ούτε χθες να προσελήφθη ο εφοριακός. Μου φαίνεται πολλοί κάνουν λευκή απεργία ή σαμποτάζ από μέσα. Ακούω κι άλλα τέτοια με εφοριακούς τελευταία...

      • Mariana avatar
        Mariana @ Γεώργιος Τ. 07/12/2013 14:26:29

        Άμα δεν τους απολύσουν όλους δε γίνεται τίποτα, συμφωνείτε?

    • foros avatar
      foros @ Pilot 07/12/2013 23:44:53

      Πες μου εάν ο αγροτής αυτός ήταν κανονικού ή ειδικού καθεστώτος για να σου ερμηνεύσω αυτά που σου έλεγε! Ευτυχώς από 1/1/2014 θα ενταχθούν στα βιβλία οι αγρότες για να σταματήσούν τις αερολογίες .
      Υ.Γ περίπου 5/10 αγρότες είναι εκδότες εικονικών τιμολογίων!

  9. Γιώργης Α. avatar
    Γιώργης Α. 09/12/2013 09:27:50

    Ο ΘΒ. 178 χρόνων, χασάπης , βρέθηκε με καταθέσεις 2 εκατομμυρίων τουρκικων λιρών. Και ακουσον άκουσον η Μ.Β. 37,5 ετών, οικοκυρα είχε εταιρία στα ανω Κουνουπιδιανα με κυκλο εργασιων 23 εκατομμυρια ενω εδήλωνε άνεργη! Παπαπα τι γίνεται στον κόσμο. Ευθέως δεν πιστεύω λέξη από τα στοιχεία του ΣΔΟΕ . Μόνο αν πουν ονόματα και ασκήσουν διώξεις. Ή να μην πουν τίποτα και να ανακοινώσουν τα στοιχεία μετά την τελεσίδικη απόφαση των δικαστηρίων. Αλλά να πετάμε πυροτεχνήματα έτσι, είναι απλά δόλιο.