Απίστευτη πολιτική αλητεία του Αλέξη Τσίπρα
30/03/2014 15:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απίστευτη πολιτική αλητεία του Αλέξη Τσίπρα

Κατάθεση πρότασης δυσπιστίας κατά του υπουργού Οικονομικών Γιάννη Στουρνάρα από τον Α. Τσίπρα

Σε μια πολιτική αθλιότητα, σαν κι αυτές τις ψευτομαγκιές που συνήθιζε να κάνει και ο μέντρορας του Τσίπρα, ο Ανδρέας Παπανδρέου, προχώρησε ο ΣΥΡΙΖΑ.

Η κατάθεση πρότασης δυσπιστίας κατά του υπουργού Οικονομικών Γιάννη Στουρνάρα μόνο ως κίνηση απελπισίας του κ. Τσίπρα μπορεί να εκληφθεί. Βλέποντας ότι καταρρέει δημοσκοπικά και δεν μπορεί ούτε τους βουλευτές του να συσπειρώσει, ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ κατέθεσε την πρόταση μομφής λέγοντας: «Το χρέος είναι η αιτία που οδηγηθήκαμε ως εδώ, είναι η αιτία που μπήκαμε σε ένα σκληρό μνημόνιο. Δεν κάνατε τίποτα για το χρέος και σήμερα έχετε το θράσος να λέτε πως ο κύκλος σας ως υπουργός Οικονομικών έχει κλείσει και το έργο σας βρίσκεται προς το τέλος του...Καθήκον μας είναι να μην σας αφήσουμε να ολοκληρώσετε το έργο σας».

Ο προεδρεύων της Βουλής Γιάννης Δραγασάκης είπε πως υπάρχει το απαιτούμενο 1/6 των υπογραφών από τους βουλευτές ώστε να προχωρήσει η διαδικασία και κάλεσε το σώμα να διακόψει τις εργασίες του για δύο ημέρες, εκτός και εάν η κυβέρνηση επιλέξει να ξεκινήσει άμεσα η συνάντηση.

Ο υπουργός Επικρατείας Δημήτρης Σταμάτης εκ μέρους της κυβέρνησης είπε πως η κυβέρνηση αποδέχεται την πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ και σημείωσε πως για να καταθέσει ένα κόμμα πρόταση μομφής κατά ενός υπουργού θα πρέπει να έχει τεκμηριωμένα στοιχεία. «Νωρίτερα είχαμε μάθει ότι θα καταθέτατε πρόταση αντισυνταγματικότητας, μετά ακούγαμε ότι θα αποχωρούσατε. Δεν πιστεύαμε όμως ότι θα φτάνατε ως εδώ», είπε χαρακτηριστικά.

Παράλληλα έκανε λόγο για έγκλημα σε βάρος της χώρας και κατηγόρησε το ΣΥΡΙΖΑ ότι δεν θέλει να δοθούν τα λεφτά στην Ελλάδα, καθώς την Τρίτη – ημέρα της ψήφισης της πρότασης μομφής κατά του κ. Στουρνάρα συνεδριάζει το άτυπο Eurogroup με αντικείμενο την επισκόπηση της συμφωνίας.

Σημειώνεται πως η συζήτηση επί του πολυνομοσχεδίου διακόπηκε για μισή ώρα, ώστε η νομική υπηρεσία της Βουλής να εξετάσει την πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ, καθώς όπως είπε η προεδρεύουσα, «είχε κατατεθεί όμοια το Νοέμβριο του 2013». Αυτή την ώρα βρίσκονται διαβουλεύσεις καθώς ο ΣΥΡΙΖΑ υποστηρίζει ότι η προηγούμενη πρόταση μομφής έγινε κατά της κυβέρνησης ενώ αυτή είναι κατά συγκεκριμένου προσώπου.

Όπως όλα δείχνουν, η πρόταση μομφής θα συζητηθεί την Τρίτη το μεσημέρι και ενδεχομένως να διακοπεί η συνεδρίαση για την ψήφιση του πολυνομοσχεδίου.

Το συμπέρασμα είναι ότι η πολιτικη αλητεία του κ. Τσίπρα και του ΣΥΡΙΖΑ ξεπέρασε πλέον κάθε όριο. Την Τρίτη που θα βρίσκονται στην Αθήνα όλοι οι Ευρωπαίοι υπουργοί Οικονομικών και ο Ντράγκι, η κυβέρνηση θα πρέπει να ασχολείται με την πρόταση μομφής του ΣΥΡΙΖΑ. Αυτά τα πράγματα εκτός από επικίνδυνα είναι και χαρακτηριστικά πολιτικά αλήτικης νοοτροπίας. Αλλά το μόνο που θα κάνει ο κ. Τσίπρας είναι να συσπειρώσει ακόμη και εκείνους που διαφωνούσαν με το πολυνομοσχέδιο. Διότι αυτή η ντροπιαστική για την Αριστερά πρακτική δεν πρέπει να περάσει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 30/03/2014 16:16:16

    Ο ΒΛΑΚΑΣ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΓΚΑΦΑ ΤΟΥ. Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΘΑ ΒΓΕΙ ΔΥΝΑΜΩΜΕΝΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ.

    • Jorhe avatar
      Jorhe @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 30/03/2014 20:35:58

      Συμφωνώ ότι πρόκειται γιά μεγάλο βλάκα διότι είναι φανερό ότι κάποιος τον έβαλε να το κάνει,κάποιος απ'αυτούς που κρύβοντα πίσω του......

  2. ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
    ΗΛΕΚΤΡΑ 30/03/2014 16:23:36

    ΑΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙ Η ΚΑΝΕΛΛΗ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΟΓΛΑΝΜΠΟΙ

    • riot avatar
      riot @ ΗΛΕΚΤΡΑ 30/03/2014 17:51:11

      Αλλά το ΚΚΕ συμφώνησε με την πρόταση μομφής.

      • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
        ΗΛΕΚΤΡΑ @ riot 30/03/2014 17:54:55

        ΕΤΕΡΟΝ ΕΚΑΤΕΡΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΣΟΓΛΑΝΟΠΑΙΔΙΩΝ

  3. Νεύτων avatar
    Νεύτων 30/03/2014 16:27:43

    Τώρα είναι η ώρα να τον απαξιώσει τελείως ο ΑΣ. Να μιλήσει και να δείξει σε όλους τους Έλληνες, με δυο τρεις σταράτες κουβένετες, το πόσο ελεεινός πολιτικάντης είναι ο πρώην πρόεδρος του 15μελούς. Δυο-τρεις κουβέντες, τίποτε περισσότερο. Το 'χει ο ΑΣ!!

  4. Γιαννης Ζ. avatar
    Γιαννης Ζ. 30/03/2014 16:29:05

    Το θεμα κυριοι ειναι ποιος ειναι πισω απο αυτον...

    • Φωτινή avatar
      Φωτινή @ Γιαννης Ζ. 30/03/2014 19:40:59

      Τά λόμπυ πού θέλουν τόν πλοῦτο τῆς ῾Ελλάδας κοψοχρονιά!!!!

  5. Διογένης avatar
    Διογένης 30/03/2014 16:44:57

    Πολική αλητεία κατά της χώρας και πολιτικός κομπλεξισμός κατά της κυβέρνησης. Μην τυχόν και μπορέσει η κυβέρνηση να κεφαλαιοποιήσει πολιτικά την τεράστια επιτυχία της λήξης των Μνημονίων. Νομίζω ότι δεν επιτρέπεται πάντως η πρόταση μομφής. Στην κυβέρνηση του Νοεμβρίου 2013, όταν έγινε η τελευταία πρόταση μομφής, συμμετείχε και ο Στουρνάρας. Άρα, απερρίφθη εκείνη η πρόταση που ήταν και κατά του Στουρνάρα (αφού ήταν εναντίον όλης της κυβέρνησης). Ο Πρόεδρος της Βουλής πρέπει να μην δεχθεί να συζητηθεί η πρόταση μομφής, διότι ο σκοπός του ΣΥΡΙΖΑ είναι να ματαιωθεί το θριαμβευτικό Eurogroup της 1ης Απριλίου.

  6. Μαριος Τσαμπάς avatar
    Μαριος Τσαμπάς 30/03/2014 16:50:49

    Η πρόταση δυσπιστίας ως διαδικασία είναι ΜΙΑ ωστόσο οι υποβάλλοντες αυτήν δύνανται να επιλέξουν εναντίον ποίου θα στραφεί (της Κυβέρνησης συνολικά ή Υπουργού κλπ). Εφόσον ΔΕΝ έχει παρέλθει το εξάμηνο, δεν μπορεί να υποβληθεί με αυτόν τον τρόπο και πάλι. Ο Τσίπρας έκανε τραγικό παιδαριώδες σφάλμα!
    Αν ίσχυε διαφορετικά, τότε την πρώτη μέρα θα υπεβάλλετο κατά της Κυβέρνησης, μετά κατά του Υπουργού Οικονομικών, μετά κατά του Υπουργού Άμυνας και παει λέγοντας. Δεν θα έκανε τιποτα άλλο η Βουλή.
    Γι΄αυτό και ο νομοθέτης επιφυλάσσει ιδιαίτερη διαδικασία και προθεσμίες. Επειδή ακριβώς είναι ένα "όπλο" που πρέπει να επιλέγεται με προσοχή.
    Χαζομάρες μικρών παιδιών...

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ Μαριος Τσαμπάς 30/03/2014 20:01:27

      Ετσι ακριβώς, είναι τόσο αυτονόητο. Κάθε μέρα τότε, μπορεί κανείς να κάνει πρόταση μομφής για διαφορετικό πρόσωπο της κυβέρνησης και σε δουλειά να βρισκόμαστε. Αντε, το παιδί αυτό, τόσα ξέρει, τόσα κάνει. Αυτός όμως που τον συμβούλεψε, δεν μπορούσε να αντιληφθεί αυτό το στοιχειώδες ;

  7. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 30/03/2014 16:58:45

    Μιλάμε για επιτομή ανευθυνότητας και αντεθνικής πράξης. Με αυτή τη λογική θα μπορεί να κάνει σε κάθε νομοσχέδιο μπλόκο 2-3 μέρες με ψήφο εμπιστοσύνης κατά του κάθε υπουργού. Ασόβαροι με όλη την έννοια της λέξης. Και θέλουν και κυβέρνηση...

  8. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 30/03/2014 17:19:39

    Αποφασίζω και εγώ σήμερα και καταθέτω πρόταση μομφής κατά του τέως προέδρου τού δεκαπενταμελούς...

    • ΜΒ avatar
      ΜΒ @ ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 30/03/2014 20:19:34

      Πρώτα όμως πρέπει να τρως όλο το αυγουλάκι σου για να μεγαλώσεις...

  9. Χαβιάρης avatar
    Χαβιάρης 30/03/2014 17:41:11

    έωλα τα επιχειρήματα, όχι αίολα.

  10. riot avatar
    riot 30/03/2014 17:54:13

    Τη βουλή την εξευτελίζουν πρωτίστως όσοι περνούν νομοσχέδια 800 σελίδων με τη διαδικασία του κατεπείγοντος. Στο επόμενο τόνο η κυβέρνηση θα κυβερνά αποκλειστικά με Πράξεις Νομοθετικού Περιεχομένου.

    • EVA avatar
      EVA @ riot 30/03/2014 21:36:51

      Αυτά που λέτε κύριε, είναι ασήμαντες ...λεπτομέρειες! Ποιός ασχολείται με τα ...κουραστικά; Σημασία έχει τι ...δονεί, τι ...εντυπωσιάζει και τι ...συνεγείρει τα ....επαναστατικά ένστικτα του απλού λαού. Αυτό είν το θέμα και το ζητούμενό τους. Ο επιφανειακός, λαϊκίστικος εντυπωσιασμός.

  11. Νεύτων avatar
    Νεύτων 30/03/2014 17:56:58

    Πραγματικά απορώ γιατί ο ΑΣ δεν κατεβαίνει στη Βουλή και να το γυρίσει σε ψήφο εμπιστοσύνης! Μπούμεραγκ! Με δυο - τρεις κουβέντες. Να ξεμπερδεύουμε!

    • riot avatar
      riot @ Νεύτων 30/03/2014 18:10:39

      Γιατί πάρα πολλοί βουλευτές του ΠΑΣΟΚ δίνουν ψήφο ανοχής. Δεν υπερψηφίζουν μια πρόταση δυσπιστίας αλλά ούτε θα δώσουν και ψήφο εμπιστοσύνης.

      • dim avatar
        dim @ riot 30/03/2014 18:44:03

        Η ψήφιση σοβαρών πολυνομοσχεδίων, αποτελούν στην πράξη και ψήφο εμπιστοσύνης άρα δεν ισχύει αυτό που λες

    • Γιάννης Τ, avatar
      Γιάννης Τ, @ Νεύτων 30/03/2014 21:48:01

      Δεν καταλαβαίνω γιατί απορείς... Ο πρωθυπουργός είναι στο Κοινοβούλιο και αποστόμωσε τον Τσίπρα. Ο Βαγγέλας ο Βενιζέλος είναι εκεί. Ο άλλος που κάνει τον πρωθυπουργό είναι εκεί που πρέπει να είναι Κυριακή βράδυ, στο σπίτι του.

  12. Νεύτων avatar
    Νεύτων 30/03/2014 18:05:02

    Όσο βλέπω αυτόν τον αχταρμά στη Βουλή, τόσο πιστεύω ότι πρέπει να εμφανιστεί εκεί ο Πρωθυπουργός. Πασιφανέστατη θα είναι η διαφορά...

  13. riot avatar
    riot 30/03/2014 18:13:54

    Να σας πω κάτι. Το γεγονός μέσα στο αχταρμά των 800 σελίδων περνά μια διάταξη που λέει ότι η Eurobank μπορεί να πουληθεί στο 1/3 της τιμής που αγοράστηκε από το ΤΧΣ το έχετε πάρει χαμπάρι; Ξέρετε πόσα χάνει τότε το δημόσιο; Μη πω και 5 κοινωνικά μερίσματα...

    • Νεύτων avatar
      Νεύτων @ riot 30/03/2014 18:18:00

      800 σελίδες, είναι πολλές όντως! Και λίγος ο χρόνος, όντως!!! Αλλά τι πιο απλό από το να δώσει ο κάθε Πρόεδρος κόμματος, τμήματα για διάβασμα σε ομάδες εργασίας. Ο χρόνος θα φτάνει και θα περισσεύει! Ας ματώσει και λίγο ο κώλος αυτών των καλοπληρωμένων χαρτογιακάδων, για ένα 24ωρο. Ούτως ή άλλως, όλες τις άλλες ημέρες, άφαντοι είναι! Και αν μιλήσουν δωρικά, (αντί να παπαρολογούν γιατί δε στρώνονται στη δουλειά με τα επιτελείας τους), θα καταδείξουν αυτά τα κρίσιμα θέματα. Με όλο το σεβασμό προς τα σχόλιά σας.

      • riot avatar
        riot @ Νεύτων 30/03/2014 18:54:07

        Το θέμα με την Εurobank έχει αναδειχθεί εδώ και μέρες. Άκουσα τον Βορίδη να μιλάει το πρωί γι αυτό και στην ουσία είπε μια παπαριά. "Δεν θέλετε ιδιωτικοποιήσεις" είπε. Μόνο που η πώληση των μετοχών στο 1/3 της αξίας κτήσης (κάτω ακόμα και από την σημερινή χρηματιστηριακή αξία των μετοχών) δεν είναι "ιδιωτικοποίηση". Είναι χάρισμα. Το κράτος θα χάσει τα 2/3 των χρημάτων που έβαλε στη Eurobank. Χρήματα που δανείστηκαμε εγώ και εσύ.

        • Χαβιάρης avatar
          Χαβιάρης @ riot 30/03/2014 20:44:29

          Τι σχέση έχει το bail out με την τιμή πώλησης των μετοχών; Αυτή καθορίζεται από την αγορά. Στο bail out δίνεις ότι χρειάζεται για να σώσεις την Τράπεζα.

  14. KOSTAS avatar
    KOSTAS 30/03/2014 18:30:32

    OΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΤΑΣΑΝΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥΣ.ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΤΕ ΣΥΡΙΖΑΙΟ,ΧΑ,ΚΚΕ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΟΣ ΚΑΝΕΝΟΣ.<<Ο ΒΡΕΓΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΒΡΟΧΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΦΟΒΑΤΕ ΚΑΙ Ο ΚΑΜΜΕΝΟΣ ΑΓΓΑΛΙΑΖΕΙ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ>>

  15. Χαβιάρης avatar
    Χαβιάρης 30/03/2014 18:43:44

    Παιδαριώδες το σκεπτικό για την πρόταση μομφής, παιδαριώδης και η αρχική αποδοχή από το Σταμάτη. Το Σύνταγμα για κάποιο λόγο βάζει ελάχιστο όριο 6 μηνών από την προηγούμενη πρόταση μομφής. Το να σου επιτρέπει διαδοχικές προτάσεις μομφής εναντίον καθενός μέλους της κυβέρνησης χωρίς αυτό τον χρονικό περιορισμό, θα έκανε αν μην είχε λόγο ύπαρξης η παραπάνω διάταξη του Συντάγματος. Στοιχειώδες.

  16. roadrunner avatar
    roadrunner 30/03/2014 19:00:20

    Τους παρέσυρε το ...Ποτάμι στο Σύριζα ... Μάλλον ο Τσίπρας άρχισε να φοβάται τη δημοσκοπική πτώση του Σύριζα .την οποία και θα χρεωθεί. Με απότομους ελιγμούς και σπασμωδικές κινήσεις όμως, ούτε αυτοκίνητο δεν κουμαντάρει κανείς... πόσο μάλλον ένα κόμμα αξιωματικής αντιπολίτευσης ..

  17. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 30/03/2014 19:24:28

    Ειναι αστειο ο αρχηγος της λεγομενης αριστερας να καταθετει προταση μομφης και να τον δειχνει η ΤV αναμεσα στα πρωτοκλασατα του στελεχη που εχουν καταθεσεις πανω απο 1. 5 εκ η που εχουν καταγγελθει για φοροδιαφυγη. Δραγασακης, Μητροπουλος, Παπαδημουλης.

    • ΜΒ avatar
      ΜΒ @ Ρεαλιστης 30/03/2014 19:59:29

      Αρκεί που δείχνει το πρωτοκλασάτο στέλεχος της ΝΔ Βενιζέλο (εμπνευστή του νόμου περί ευθύνης υπουργών, καθώς και κάθε λαθραίας διάταξης που απαλλάσσει κλέφτες και λαμόγια από ποινικές ευθύνες, πάμπλουτο και αλαζόνα "πατέρα" των σκανδάλων των υποβρυχίων και της PROTON, του χαρατσιού και του PSI) να ωρύεται επευφημούμενος και καταχειροκροτούμενος από τα πρόβατα της στάνης της ΝΔ! Ζούμε ιστορικές στιγμές!!

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ ΜΒ 30/03/2014 20:33:59

        Γιατι αγαπητε ΜΒ τα γραφετε αυτα? Εχετε δει πολλες κυβερνησεις στο παρελθον να στελνουν στην φυλακη Πολιτικους και Τραπεζιτες? Εκτος και ενα καποιος δεν μας αρεσει θα πρεπει να τον λυντσαρουμε οπως απειλουν μερικοι

        • riot avatar
          riot @ Ρεαλιστης 30/03/2014 20:43:45

          Τα λάθη πρέπει κάποτε να διορθωθούν. Οι πολιτικοί να αποκτήσουν και ποινικές όχι μόνο πολιτικές ευθύνες και αυτός ο νόμος - έκτρωμα περί ευθύνης υπουργών να καταργηθεί.

        • ΜΒ avatar
          ΜΒ @ Ρεαλιστης 31/03/2014 07:51:44

          Δηλαδή έχουμε να επιλέξουμε μεταξύ πλήρους ατιμωρησίας και λυντσαρίσματος; Σε όλες τις πολιτισμένες χώρες του κόσμου πολιτικοί, τραπεζίτες και μεγαλοεπιχειρηματίες δικάζονται για πολύ μικρότερα παραπτώματα από αυτά που έχουν διαπραχθεί στην Ελλάδα. Είμαι δε της γνώμης, αγαπητέ, ότι πολύ σύντομα όλοι αυτοί θα προσέρχονται αυτοβούλως για να παραδοθούν, προκειμένου να γλιτώσουν την οργή του Λαού. Και δεν νομίζω ότι η φυγή με ελικόπτερο θα τους σώσει, τουλάχιστον στις χώρες όπου σχεδιάζουν να καταφύγουν......

  18. Γιαννης avatar
    Γιαννης 30/03/2014 19:35:32

    Η απολυτη ξεφτιλα..

  19. τοξο avatar
    τοξο 30/03/2014 19:46:58

    Το ότι όλα τα ,κατα Τσίπρα,αντιλαϊκά μέτρα που ψηφίστηκαν από την Βουλή,δεν παρεμποδίστηκαν με την υποβολή προτάσεως δυσπιστίας κατα των αντιστοίχων υπουργών,μπορούν να εκληφθούν ως αποδοχή τους από τον ΣΥΡΙΖΑ;

  20. kapar13 avatar
    kapar13 30/03/2014 19:51:34

    Αυτή η ανάρτηση ταιριάζει απολύτως στο ύφος και στο ήθος του Βενιζέλου. Συγχαρητήρια και εις ανώτερα...

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ kapar13 30/03/2014 20:09:00

      Μιλατε για ηθος και υφος Βενιζελου οταν εχουν προηγηθει δηλωσεις για εκτελεστικα αποσπασματα, για γουναραδικα, για λυντσαρισματα? Μιλατε για ηθος οταν υποστηριζουν τον Κουφοντινα και τους ληστες της Παρου? Σαν Αθηναιος ποτε δεν γνωρισα και φυσικα δεν ψηφισα τον Βενιζελο. Αλλα πρεπει να παραδεχτητε οτι και μορφωση εχει και ενσημα εχει .

      • ΜΒ avatar
        ΜΒ @ Ρεαλιστης 30/03/2014 20:34:42

        Η μόρφωση, όταν χρησιμοποιείται για την κατάργηση του Δημοκρατικού Πολιτεύματος, την καταστρατήγηση του Συντάγματος και των νόμων, την καταπάτηση όλων των θεμελιωδών πολιτικών και κοινωνικών δικαιωμάτων, καθώς και κάθε έννοιας Δικαίου και ηθικής, μετατρέπεται σε δολοφονικό όπλο (ίσως μάλιστα πολύ πιο ολέθριο από του Κουφοντίνα και των ληστών της Πάρου) και όποιος το στρέφει κατά της Πατρίδας και του Λαού πρέπει να τιμωρείται ανάλογα!

        • Ραβινος avatar
          Ραβινος @ ΜΒ 30/03/2014 20:56:08

          Παρακολουθησα ολη την συζητηση στην Βουλη επι του σοβαρωτατου ατοπηματος Τσιπρα να μπλοκαρει την συζητηση για το πολυνομοσχεδιο.Πολιτικως εκανε μια κινηση απελπισιας με την προοπτικη να του βγει .Οταν οπως καταλαβε οτι δεν του βγαινει μετα το σφυροκοπημα Βενιζελου .Βοριδη και το αδειασμα Κουβελη τοτε μονο ενα βλακας θα επεμενε σε μια θεση ηττας.Μετα απο την επιμονη του στην βλακωδη προταση μομφης κατα του Στουρναρα προσθεσε και τον εκβιασμο κατα του Προεδρου της Βουλης τοτε εγινε αυτο που του ειπε ο Βοριδης ενας προεδρος 15μελους μαθητικου συμβουλιου .Στην αποδομιση του ,την αναδειξη της αμαθειας του ,την απωλεια της ψυχραιμιας του επαιξε σημαντικο ρολο η επιστημονικη ,τεκμηριωμενη ,πολιτικη θεση του Βενιζελου .Τοχει ο ανθρωπος να κανει τον Τσιπρα ενα πολιτικο ρεταλι.Τουχω συρει πολλα του Μπενυ αλλα εδω να το παραδεχτω ηταν αψογος .Διελυσε τον Τσιπρα χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια .Μπραβο του !

        • riot avatar
          riot @ ΜΒ 30/03/2014 21:19:20

          Όσοι τελειώνουν το πανεπιστήμιο δίνουν έναν όρκο. Τι λέει εκείνος ο όρκος;

        • Ρεαλιστης avatar
          Ρεαλιστης @ ΜΒ 30/03/2014 21:27:42

          Μεγαλη η λεξη Δημοκρατια και Δημοκρατικο Πολιτευμα. Ο "Δημοκρατικος Στρατος" στον εμφυλιο εδινε μαχη υπερ ενος ολοκληρωτικου καθεστωτος .. Δημοκρατης στην μοντερνα Ελλαδα σημαινει ... Κανω οτι μου γουσταρει. Δημοκρατες ηταν και οι δολοφονοι της Μαρφιν. Διαδηλωναν απεξω και εκαψαν αθωους. Η μορφωση αγαπητε μου ειναι η λυση για να βγουμε απο την κριση και να μην επαναλαβουμε τα λαθη του παρελθοντως. Πολιτικοι και Πολιτες

          • riot avatar
            riot @ Ρεαλιστης 30/03/2014 21:52:45

            Δυστυχώς στην Ελλάδα αυτοί που κλέβουν τα περισσότερα είναι ο μορφωμένοι. Ο κλέψας, του κέψαντος.

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ riot 30/03/2014 22:05:45

            Δεν ξερω τι μορφωση ειχαν οι αγροτες αλλα εσπασαν καθε ρεκορ με τις επιδοτησεις. Οι εφοριακοι? Οι εργαζομενοι στις πολεοδομιες? Στο ΙΚΑ? Ο ταβερνιαρης στην Υδρα? Φυσικα οχι ολοι και φυσικα οχι οι μονοι. Η κλεψια ηταν (και ειναι ) το εθνικο χομπυ.

          • riot avatar
            riot @ Ρεαλιστης 30/03/2014 22:54:34

            Εγώ λέω ότι αναλογικά με τη μόρφωση και τη θέση του καθενός, ο περισσότερο μορφωμένος και υψηλά ιστάμενος έτρωγε περισσότερα από τον χαμηλότερης μόρφωσης. Εκτός και αν τα εξοπλιστικά και τις μίζες τις υπέγραφαν αγρότες απόφοιτοι δημοτικού. Χρησιμοποιούσαν την μόρφωσή τους και την κοινωνική θέση τους όχι για το καλό της χώρας, αλλά για να σκαρφιστούν πλάγιους τρόπους και να κονομήσουν οι ίδιοι. Η μόρφωσή τους δεν τους έκανε περισσότερο πατριώτες. Ο όρκος που έδωσαν όταν πήραν το πτυχίο τους ήταν τυπικός.

          • ΝΙΚΟΣ Π avatar
            ΝΙΚΟΣ Π @ riot 30/03/2014 23:09:35

            ο κλεφτης ειναι κλεφτης ειτε παρει πορτοφολι ειτε κλεψει τραπεζα .

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ ΝΙΚΟΣ Π 31/03/2014 11:04:32

            Μαζι σας!!!!

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ riot 31/03/2014 11:43:12

            Αγαπητε Riot , απειρες φορες εχουν γραφτει οτι τα 400 δισ χρεος δεν προερχονται μονο απο τα Δημοσια Εργα και τα εξοπλιστικα. Ειτε το θελετε ειτε οχι 30 ετη παροχων σε συντεχνιες και ομαδες που ειχαν την δυναμη, 30 ετη παροχων σε ανοιχτοματηδες τυφλους, σε ψευτοαναπηρους, σε 40ηδες συνταξιουχους μας εφεραν εδω. Ο Τσοχατζοπουλος ειναι φυλακη και πολυ καλα εκαναν γιαυτον και για ολους τους αλλους. Η δικαιοσυνη δειχνει οτι κανει το χρεος της. Ολοι οι αλλοι ομως που τα εφαγαν θα τα επιστρεψουν? Τα επιδοματα κλπ? Εσεις θα καταγγειλετε επιτελους καποιους που δεν κοβουν αποδειξεις?

      • Jesse Messa avatar
        Jesse Messa @ Ρεαλιστης 30/03/2014 20:54:20

        Ο,τι πιο κοντινό στον Μπενίτο, ναι ναι, τον παλιό... Απολύτως... ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!!!!!!!!!!!!

  21. Νεύτων avatar
    Νεύτων 30/03/2014 20:22:44

    Αναμένω την ομιλία του Αντώνη Σαμαρά. Να μιλήσει με απλά βήματα πού θα πάει η Πατρίδα μου από εδώ και στο εξής. Και να καταδείξει το Όραμά του για τη Νέα Ελλάδα. Τόση ώρα που παρακολουθώ τη Βουλή, μόνο μιζέρια, παλαιοκομματισμό και καταστροφολογία βλέπω... Αναμένω το καινούργιο, το διαφορετικό του ΑΣ...

  22. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 30/03/2014 20:37:20

    Για κάθε Πολίτη που δεν είχε σχέση ποτέ με την Αριστερά κα τις ιδέες της, η Αριστερά του Ηλία Ηλιού είχε ένα ήθος. Η Αριστερά του Φλωράκη και του Κύρκου είχε μια σοβαρότητα. Αυτός ο απίθανος κλόουν τα εξευτέλισε όλα. Κόμμα με πυρήνα το γνωστό εσμό αριστεριστών εθνομηδενιστών εμπλουτσμένο με τους απογοητευμένους -γιατί κόπηκε η μάσα= πελάτες του Πασόκ. Μια τερατογένεση της κρίσης , τερατογένεση παρόμοια με αυτή του κόμματος-συμμορία των ναζιστών. Παρ'ολα αυτά , έστω και ως διάττων αστέρας, το μόρφωμα του ΣΥΡΙΖΑ θα μπορούσε να μείνει αλλιώς στην ιστορία. Αλλά με αρχηγό έναν πολιτικό αλήτη θα μείνει ως αυτό που είναι ο πυρήνας του 4%: ένα μόρφωμα εθνομηδενιστών-δημοκόπων- συνεργατών του Τσοχατζόπουλου( Κοτσακάς, Δούρου)- πολυεκατομμυριούχων θεομπαιχτών( Παπαδημούλης)- δραχμολάγνων με καταθέσεις σε αγγλικές λίρες ( πως ο ανέντιμος Λαφαζάνης).

  23. Last_Chance avatar
    Last_Chance 30/03/2014 21:08:12

    Ειλικρινά περίμενα από πολλούς εδω στο site να κρίνουν με πιο υπεύθυνη στάση. Πολλοί σπεύδουν να χαρακτηρίσουν τον Τσίπρα πρόεδρο του 15μελους, προδότη και αλήτη. Αλήθεια έχετε σκεφτεί γιατί τελικά έκανε σήμερα ότι έκανε? Έχετε σκεφτεί ότι αυτό το μπορεί να το προετοίμαζαν εδώ και καιρό? Λέτε να είναι τόσο αφελής που του ήρθε κατραπακιά και είπε ας ανατινάξω την σημερινή συνεδρίαση στον αέρα? Για ποιους λόγους λοιπόν να κάνει ότι έκανε ο Τσίπρας? Για να δούμε μερικές σκέψεις… Σε καμία περίπτωση δεν το έκανε λόγο των δημοσκοπήσεων. Όλοι ξέρουμε ότι αυτή την στιγμή ο ΣΥΡΙΖΑ είναι τουλάχιστον 5 μονάδες μπροστά από την ΝΔ. Αυτό είναι κακό βεβαίως για τον ίδιο μιας και ο τελικός στόχος αυτού του κόμματος είναι απλά να παραμείνει αιωνίως στην αντιπολίτευση. Αυτό εξυπηρετεί τον ίδιο, την παρούσα κυβέρνηση την Ευρώπη και όλο το σύστημα γενικότερα. Εάν το σύστημα βόλευε να έρθει στην εξουσία ο Τσίπρας να ήσασταν σίγουροι ότι δημοσκοπικά αυτή την στιγμή θα ήταν στο 35%. Θα κρυβόταν τεχνηέντως από τα συστημικά μέσα ενημέρωσης όλα τα περίεργα με τις καταθέσεις των βουλευτών τους, τις παραληρηματικές τους πράξεις υπέρ των λαθρομεταναστών κτλ. Θα στρογγυλευόταν δηλαδή το πράγμα για να μπορέσει να ανεβάσει το ποσοστό του και τελικά να έρθει στην εξουσία με μια σχετικά καλή πλειοψηφία. Πάει αυτό. Φυσικά δεν το έκανε γιατί είναι παιδάκι και συμπεριφέρεται ανεύθυνα και επικίνδυνα. Δεν μπορεί αγαπητοί μου συνομιλητές να σκεπτόμαστε τόσο ανώριμα. Όποιος το πιστεύει αυτό μάλλον είναι ο ίδιος παιδάκι του 15μελές. Και να έρθουμε στο δια ταύτα. Για μένα ο Τσίπρας με την πράξη του αυτή προσπαθεί να βοηθήσει την κυβέρνηση να περάσει αναίμακτα και χωρίς απώλειες το νομοσχέδιο. Κινήσεις σαν και αυτές είναι προσχεδιασμένες και έχουν εντολές από ξένα κέντρα ώστε να υλοποιούνται και να φαίνονται σαν αιφνιδιαστικές και αυθόρμητες. Πριν την κίνηση αυτή του Τσίπρα υπήρχε όντως κίνδυνος να εφίσταντο «βουβοί» βουλευτές οι οποίοι θα καταψήφιζαν το πολυνομοσχέδιο με τελικό αποτέλεσμα την πτώση της κυβέρνησης . Μετά από αυτό δεν υπάρχει καμία περίπτωση. Οι κοινοβουλευτικές ομάδες θα συσπειρωθούν όπως γίνεται κάθε φορά και έτσι το νομοσχέδιο θα περάσει αναίμακτα. Τι θα μείνει τελικά από όλο αυτό? Δυο καλά. Πρώτον θα έχουν περάσει όλα τα μέτρα του πολυνομοσχεδίου και δεύτερον αντί να συζητάμε για αυτά θα συζητάμε για τις κινήσεις του Τσίπρα. Απλά είναι τα πράγματα λοιπόν και πριν όλοι πέσετε να με φάτε εγώ καταθέτω την προσωπική μου άποψη η οποία μπορεί και να απέχει από την πραγματικότητα. Σέβας

    • κωστας κλαδιανος στρατιωτικος avatar
      κωστας κλαδιανος στρατιωτικος @ Last_Chance 30/03/2014 21:18:27

      H Nεα δημοκρατια ειναι μπροστα δημοσκοπικα φιλος...Αντε στον τσιπρα τωρα.

    • riot avatar
      riot @ Last_Chance 30/03/2014 21:22:05

      Ο Σαμαράς είναι τυχερό γιατί έχει αντιπολίτευση τον Τσίπρα. Η χώρα άτυχη και χαμένη από χέρι.

      • ελλην π avatar
        ελλην π @ riot 30/03/2014 22:03:42

        Οι Αμερικάνοι το ήξεραν εξ αρχής φίλε Riot. Failed state μας θεωρούν και δεν είμαστε ούτε οι πρώτοι ούτε οι τελευταίοι. Δεν υπάρχει περίπτωση να μας κουρέψουν ούτε 1 σεντ απο το χρέος . Για 50 χρόνια τουλάχιστον θα μας δίνουν μόνο ψωμί για να μην ψοφήσουμε όλοι και ό,τι είχαμε θα είναι δικό τους με το Αγγλικό δίκαιο μάλιστα...

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Last_Chance 30/03/2014 21:52:17

      Ολες οι διατάξεις του πολυνομοσχεδίου έχουν αναφερθεί και συζητηθεί αρκετά τις τελευταίες μέρες.Φαρμακεία,γάλα,ωράρια Κυριακών,απολύσεις,κινητικότητες... Μάλιστα αρκετοί εξέφραζαν απορίες για το πόσο στεκόμαστε σε καποια απο αυτά και τελικά ποιον εξυπηρετεί αυτή η υπερ-ανάλυση. Δεν νομίζω οτι κάτι είναι πλέον κρυφό ή οτι προσπαθούν να ψηφιστεί με βάση την άγνοια. Τέλος,νομίζω οτι ο Σύριζα δεν είναι αρχηγικό κόμμα ώστε να πειθαρχούν όλοι στην εντύπωση σας για μόνιμη παραμονή στην αντιπολίτευση.Ισα ίσα που εχει επικριθεί ο Τσίπρας στο εσωτερικό του κόμματος για στρογγυλοποίηση των θέσεων και απόψεων της βάσης

  24. νικολαος1610 avatar
    νικολαος1610 30/03/2014 21:34:52

    Μα καλα μπορει καθε τοσο η αντιπολιτευση να κανει προταση μομφης για καθε υπουργο και να παραλυει η βουλή? Ο δε κ Κατρουγκαλος που πιθανα οραματιζεται υπουργιλικια το θεωρεί και νομιμο εως νομιμοτον! Τι σου κανει το υποτιθεμενο συμφερον!!

  25. kouvari avatar
    kouvari 31/03/2014 00:09:34

    Στην πρωτη προταση του αρθρου εχετε και τα αποτελεσματα των επομενων εκλογων οποτε και αν γινουν... Πανω απο 40%.... Σαν το 81 ενα πραγμα....

  26. alex23 avatar
    alex23 31/03/2014 00:20:55

    Ανοητη σταση του συριζα, οχι γιατι δεν θα ειχε ουσιαστικο αποτελεσμα, οχι γιατι εγινε για δημοσκοπικους λογους,
    αλλα γιατι κατεστρεψε ολη την προσπαθεια που εκαναν τοσο καιρο να δειξουν προς τα εξω οτι θελουν μια εσωτερικη πολιτικη ομαλοτητα..απορω πως θα δικαιολογησουν την προταση μομφης που θα τιναζε στον αερα το eurogroup, σε οσους ευρωπαιους ειχαν αρχισει να πιστευουν οτι μπορει να βρουν ενα μινιμουμ επαφης με το συριζα.. υπεροχο αυτογκολ, οι κυβερνηση θα πρεπει να στειλει καλαθια με ποτα στον εμπνευστη αυτης της κινησης του συριζα..

  27. Artisan avatar
    Artisan 31/03/2014 09:20:53

    Δηλαδή τώρα ο Τσίπρας κατέθεσε πρόταση μομφής και κατά του Δραγασάκη που είναι αντιπρόεδρος της Βουλής?