#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/11/2012 19:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απέσυρε την ρύθμιση ο Στουρνάρας- Συνεχίζεται η συνεδρίαση



Ο υπουργός Οικονομικών απέσυρε την νομοτεχνική βελτίωση με την οποία άνοιγε ο δρόμος για τις μειώσεις στους μισθούς των υπαλλήλων της Βουλής χωρίς να απαιτείται προηγούμενη αλλαγή του Κανονισμού.

Η δήλωση του έχει ως εξής: «Η τροποποίηση που κατέθεσα μόλις πριν είναι αποκλειστικά και μόνο κυβερνητική επιλογή και απαίτηση της κοινωνίας. Είναι ψευδές άθλιο και λαϊκίστικο ότι το επέβαλε η τρόικα. Ο ΣΥΡΙΖΑ και οι Ανεξάρτητοι Έλληνες αγκάλιασαν μια προνομιούχα τάξη και έφτασαν στο σημείο να υποδείξουν στη συνδικαλιστική ηγεσία των υπαλλήλων της Βουλής να κηρύξουν στάση στο ναό της Δημοκρατίας. Είμαι υποχρεωμένος λόγω του μεγάλου διακυβεύματος και του κατεπείγοντος να αποσύρω τη συγκεκριμένη νομοτεχνική βελτίωση. Όποιος έχει μάτια βλέπει. Θα επανέλθουμε με νέα διάταξη με την οποία θα εναρμονίζουμε τον Κανονισμό με ότι ισχύει για τα μισθολόγια του δημόσιου τομέα».

Προηγουμένως,οι υπάλληλοι της βουλής αποφάσισαν να συμμετάσχουν από τις 7 το απόγευμα και μέχρι το τέλος της αποψινής συνεδρίασης της Ολομέλειας,στην απεργία της ΑΔΕΔΥ.

Το ΔΣ του Συλλόγου των Υπαλλήλων συνεδρίασε εκτάκτως και έλαβε την απόφαση αυτή μετά την αλλαγή στην οποία προχώρησε ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας στο πολυνομοσχέδιο σύμφωνα με την οποία, οι μειώσεις των μισθών των υπαλλήλων της Βουλής θα γίνονται κατ' αναλογία των μειώσεων στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα, χωρίς να απαιτείται αλλαγή του Κανονισμού της Βουλής.

Όπως αναφέρει ο Σύλλογος των υπαλλήλων της Βουλής σε ανακοίνωσή του θα συμμετείχε στην απεργία «σε περίπτωση που επιχειρηθεί καταστρατήγηση άρθρων του Συντάγματος, διότι διαφαίνεται προσπάθεια κατάλυσης επί της ουσίας της συνταγματικής επιταγής για διάκριση των εξουσιών, με κατάργηση της αυτοτέλειας της Βουλής και παραβίαση θεμελιωδών άρθρων του Συντάγματος, με κενού περιεχομένου ρυθμίσεις, για λόγους εντυπωσιασμού και μόνο».

Με νεότερη ανακοίνωσή του το Δ.Σ. του Συλλόγου των υπαλλήλων της Βουλής δηλώνει ότι η απεργία συνεχίζεται διότι «ο εκβιασμός και τα επικοινωνιακά τερτίπια δεν θα περάσουν».

Στην ανακοίνωση τονίζεται ότι οι υπάλληλοι της Βουλής είναι ενταγμένοι στο ενιαίο μισθολόγιο από τον Οκτώβριο του 2011 και επιτίθενται στον υπουργό Οικονομικών πως κάνει σα να μην γνωρίζει τις μεγάλες μειώσεις που προέκυψαν με την ψήφιση και του νέου μειωμένου προϋπολογισμού της Βουλής:

«Δεν δεχόμαστε η εκτελεστική εξουσία να υποκαταστήσει και να καταργήσει τη νομοθετική, εμείς συνεχίζουμε τον αγώνα μας», αναφέρουν και ζητούν την «οριστική απόσυρση της τροπολογίας Στουρνάρα που καταλύει το αυτοδιοίκητο της Βουλής».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ηase avatar
    Ηase 07/11/2012 19:12:30

    Οι υπαλληλοι της βουλης εχουν το κωλο πισω και γιαυτο πρεπει να εχουν ευνοικοτερη μεταχειρηση εν σχεσει με τους αλλους Ελληνες.
    Ντροπη κ. Στουρναρα.

    • Hrthe _to _telos avatar
      Hrthe _to _telos @ Ηase 07/11/2012 19:56:58

      Για να μην σε πιανουν αδιαβαστο να ξερεις και οι υπαλληλοι στο συνηγορο του πολιτη εχουν επισης το πωπο εκει που τον εχουμε ολοι, αλλα εχουν ηδη εξαιρεθει απο το μισθολογιο του Δημοσιου τομεα.
      Αστα χεστα.

      • Υπάλληλος Συνηγόρου του Πολίτη avatar
        Υπάλληλος Συνηγόρου του Πολίτη @ Hrthe _to _telos 07/11/2012 21:44:40

        Οι υπάλληλοι στο Συνήγορο του ΠΟλίτη??? Αφού εξαιρεθήκαμε, τότε εμένα γιατί μου κόψανε συνολικά 3000 ευρώ αναδρομικά από την 1η Νοεμβρίου? Για διάβασε προσεχτικότερα τις διατάξεις.

      • Greco avatar
        Greco @ Hrthe _to _telos 07/11/2012 22:54:47

        απλα τα πραγματα παιδια...ορισμενοι νομικαριοι και πολιτικοι εκαναν ολες αυτες τις ωραιες εξαιρεσεις για να βολευονται με χοντρα λεφτα μεχρι και τα τρισεγγονα τους. εις βαρος του Δημοσιου....

        Πολυ εξυπνο, δε βρισκετε?

  2. sawas avatar
    sawas 07/11/2012 19:13:54

    Priceless ο Στουρναρας. Αν δεν το είχαμε θα έπρεπε να τον είχαμε εφεύρει!!!

    Πάει και το αυτοδιοίκητο της βουλής. Ο Μειμαρακης συμφωνεί με το καπέλωμα?

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ sawas 07/11/2012 20:37:17

      Αν συμφωνεί ο Μειμαράκης; Δεν είδες τα μούτρα του που έφτασαν έως το πάτωμα!

  3. tiramola avatar
    tiramola 07/11/2012 19:20:30

    Απεργεί και η κόρη του Βύρωνα?

  4. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 07/11/2012 19:26:12

    Δηλαδή κακώς οι υπάλληλοι της βουλής εντάσσονται στο ενιαίο; Ποιοι είναι; Οι πρίγκηπες των αθηνών;

  5. nestor avatar
    nestor 07/11/2012 19:26:40

    Ψωμί δεν είχαμε τυρί μας ήρθε...

  6. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 07/11/2012 19:26:57

    Μεγάλη λούγκρα (σόρι, πιθανώς θα κοπώ κιόλας) ο Στουρνάρας αν το πάρει πίσω.

  7. theo1611 avatar
    theo1611 07/11/2012 19:27:22

    Το ότι δεν έχουμε Σύνταγμα συμβατό με τις ρυθμίσεις, είναι ηλίου φαεινότερον.

    Ποιός φταίει όμως: το Σύνταγμα ή οι ρυθμίσεις?

  8. Ηase avatar
    Ηase 07/11/2012 19:27:33

    Αυτη την στιγμη οι υπαλληλοι της βουλης βγηκαν εξω και τιναζουν στον αερα την συνεδριαση. Ο Στουρναρας περνει πισω την διαταξη. Ντροπη!!!!!

  9. Κονιορτοποιός avatar
    Κονιορτοποιός 07/11/2012 19:34:38

    Μιας και ο κος Σαμαράς έχει δηλώσει ξεκάθαρα πως στηρίζει απόλυτα τον κο Στουρνάρα ,πολύ απλά εάν αποσύρθει η διάταξη ,καθαρά χρεώνω την οπισθοχώρηση αυτή στον κο Σαμαρά για άλλη μια φορά ,εάν το προχωρήσει χρώνεται αντίστοιχα μια μεγάλη επιτυχία.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κονιορτοποιός 07/11/2012 20:21:34

      Δηλαδή δε βλέπεις τη φάκα εσύ έτσι; Να μη γίνει ψηφοφορία απλά για να το παίξει μάγκας στους υπαλλήλους της Βουλής; Δε μπορεί άλλη μέρα να το φτιάξει το θέμα δηλαδή; Την προσπάθεια πραξικοπήματος από την αντιπολίτευση για να παύσουν τη συνεδρίαση ή τη συνεχή καθυστέρηση με ανούσια ζητήματα από το πρωί δε τη βλέπεις; Μιλάμε ότι κάποιοι παίζουν τα ρέστα τους για να χρεωκοπήσουμε. Και εννοείται πως διαφωνώ με μέτρα και μνημόνια. Αλλά υπάρχει και το χειρότερο και ονομάζεται χάος!

      • Tasos avatar
        Tasos @ Γεώργιος Τ. 07/11/2012 22:39:19

        Στο συγκεκριμένο θέμα μόνος του την έβαλε τη παγίδα ο Στουρνάρας. Αν ήταν σημαντική η τροπολογία γιατί τη θυμήθηκε 3 ώρες πριν τη ψηφοφορία. Δεν έπρεπε δηλαδή να έχει τεθεί το θέμα των υπαλλήλων μαζί με τις τόσες άλλες περικοπές? Θα μπορούσε λοιπόν να αναγνώσει κανείς από την ανάποδη ότι επίτηδες θυμήθηκαν τη τροπολογία απόψε, γνωρίζοντας ότι θα γίνει πανικός προκειμένου μετά να δημιουργήσουν εντυπώσεις και πάτημα για επιχειρηματολογία (δηλαδή λαϊκά "θέατρο"). Όσο ένοχοι είναι αυτοί που σιγοντάρουν συντεχνίες, άλλο τόσο ένοχοι είναι κι αυτοί που στήνουν σκηνικό σε τέτοιο χρόνο για να παίξουν απλά επικοινωνιακό παιχνίδι. Αλλιώς θα είχαν βάλει τη διάταξη μαζί με τις άλλες και τίποτε δε θα είχε συμβεί σήμερα.

      • Κονιορτοποιός avatar
        Κονιορτοποιός @ Γεώργιος Τ. 08/11/2012 23:09:50

        Φίλτατε δεν έχει φάκες και ποντίκια. Αυτά είναι ,πάντα προσωπική μου άποψη και γνώμη, γελοιότητες (οι καταθέσεις και οι αποσύρσεις νομοσχεδίων, όχι η γνώμη σου). Δεν φέρνεις μια ,σωστή κατα εμένα, τροπολογία αυτή την ημέρα. Ενδεχομένως μια απο τις πιο σημαντικές ημέρες τα τελευταία χρόνια για πολλούς και διάφορους λόγους. Κάλλιστα θα μπορούσε οποιαδήποτε άλλη στιγμή ,να καταθέσει σε ονομ. ψηφοφορία την συγκεκριμένη τροπολογία και να βγεί εκ των προτέρων και να τους πεί ιδού η Ρόδος ,ιδού και το πήδημα... και μετά να δούμε ποιός ψηφίζει και τι. Και δεν είναι θέμα μαγκιάς, είναι θέμα συνέπειας σε κάποια πράγματα και ένδειξη σοβαρότητας και επαγγελματισμού. Δεν τηρείς τίποτα απο όσα υποσχέθηκες προεκλογικά ,για λόγους που ποτέ δεν φρόντισες να επικοινωνήσεις στην κοινωνία, και συνεχίσεις την ίδια τακτική με τον κο Παπαδήμο και το Πασοκ ,μία απόσυρση του νομοσχεδίου με τα ταμεία και τις συγχωνεύσεις ,μία με τον Βούρτση και τα νομοσχέδια που κόβουν βόλτες πηγαινε - έλα στην Βουλή. Ελεος .Εάν δεν μπορείς να καταθέσεις ένα νομοσχέδιο σωστά και σοβαρά με όλες τις προπαρασκευαστικές διαδικασίες κομπλέ ,πως περιμένεις να κερδίσεις την εμπιστοσύνη κάποιου που υποτίθεται σε έχει ορίσει ως διαπραγματευτή για άλλα θέματα ?

  10. kouvari avatar
    kouvari 07/11/2012 19:45:13

    Εχω πεθανει στα γελια.....χααχχαχχα....Κλαιω....!!!1

  11. Karkampounas avatar
    Karkampounas 07/11/2012 19:49:05

    Στρατηγοί, γιατροί, εισαγγελείς, καθηγητές πανεπιστημίων όλοι ίσοι απέναντι στις μειώσεις. Εκτός των "αντικειμενικά" διορισμένων υπαλλήλων της Βουλής. Αυτοί είναι από άλλο πλανήτη και πληρώνονται από άλλη χώρα. Αλλά μπροστά σε αυτούς και ο Πρωθυπουργός σκύβει παρακλητικά.

  12. nik avatar
    nik 07/11/2012 19:52:06

    Tελικά σε αυτή τη χώρα κυβερνούν τα "μαγαζάκια"....δυστυχώς

  13. ΑΝΤΙ ΓΡΑΙΚΟΣ avatar
    ΑΝΤΙ ΓΡΑΙΚΟΣ 07/11/2012 19:54:44

    Αντί να βρίζετε τους υπαλλήλους της Βουλής, καλύτερα να βρίζετε τον ανεκδιήγητο Στουρνάρα για τον τρόπο που το έφερε,παραβιάζοντας την ρητή διάταξη του Συντάγματος. Αυτός ο Γκούφη, διαπραγματεύθηκε με τα γεράκια της τρόικα τα μέτρα?

    • Karkampounas avatar
      Karkampounas @ ΑΝΤΙ ΓΡΑΙΚΟΣ 07/11/2012 20:07:45

      Ποια είναι αυτή η ρητή διάταξη? Δεν πειράζουμε τους υπαλλήλους της Βουλής? Ξέρεις πόσες διατάξεις του Συντάγματος έχουν καταστρατηγηθεί με τα Μνημόνια Ι.ΙΙ,ΙΙ ΧΧ? Αυτό όμως μάλλον ακούμπησε εσένα

      • ΑΝΤΙ ΓΡΑΙΚΟΣ avatar
        ΑΝΤΙ ΓΡΑΙΚΟΣ @ Karkampounas 07/11/2012 20:41:34

        Αγαπητέ Karkampounas δεν υπερασπίζομαι τους υπαλλήλους και δεν με ακουμπά το θέμα. Ιδιωτικός υπάλληλος είμαι. Εσένα θα έπρεπε να ακουμπά η ανεπάρκεια και η τραγική εικόνα του Υπουργού Οικονομικών να περιφέρει ένα κουρελόχαρτο χειρόγραφο ώς τροπολογία. Αντί να κάνεις φτηνά προσωπικά σχόλια, καλύτερα να προβληματισθείς με την ευκολία που εκτίθεται ένας (θεωρητικά) κορυφαίος Υπουργός και εάν έχει την ικανότητα να εκπροσωπεί την χώρα μας.

    • ΑΝΤΩΝΗΣ-ΠΙΕΡΙΑ avatar
      ΑΝΤΩΝΗΣ-ΠΙΕΡΙΑ @ ΑΝΤΙ ΓΡΑΙΚΟΣ 07/11/2012 20:31:39

      Φίλε ΑΝΤΙ ΓΡΑΙΚΕ ,την πάτησες.Τώρα ο απλός κόσμος θα απαιτήσει τις μειώσεις...

      • ΑΝΤΙ ΓΡΑΙΚΟΣ avatar
        ΑΝΤΙ ΓΡΑΙΚΟΣ @ ΑΝΤΩΝΗΣ-ΠΙΕΡΙΑ 07/11/2012 20:45:18

        Αντίθετα αγαπητέ Αντώνη από την Πιερία. Ο κόσμος δικαίως θα απαιτήσει τις μειώσεις, αλλά μάλλον την πάτησε το πολιτικό μας σύστημα. Η ανεπάρκεια του Στουρνάρα φαίνεται από τον τρόπο που έφερε το θέμα. Εάν δεν έχουμε μεθόδευση η οποία θα φανεί ποιόν εξυπηρετεί, πρόκειται περί φοβερής προχειρότητας που σε άλλες χώρες θα είχε οδηγήσει σε παραίτηση. Εγώ εάν έφερνα στον ιδιοκτήτη της επιχείρησης που εργάζομαι την παραμικρή αναφορά σε τέτοιο κουρελόχαρτο, θα με είχε πετάξει από το γραφείο και θα είχε και δίκιο...

        • Κονιορτοποιός avatar
          Κονιορτοποιός @ ΑΝΤΙ ΓΡΑΙΚΟΣ 07/11/2012 21:03:47

          Προφανώς το αφεντίκό σου κάνει καλύτερες επιλογές απο ότι οι 3 που συγκυβενούν

          • ΑΝΤΙ ΓΡΑΙΚΟΣ avatar
            ΑΝΤΙ ΓΡΑΙΚΟΣ @ Κονιορτοποιός 07/11/2012 21:15:18

            +100000

  14. Κλέων avatar
    Κλέων 07/11/2012 20:06:00

    Αποδεικνύεται με τον πιο ντροπιαστικό τρόπο, ότι όποιος "μπορεί" να εκβιάσει την κυβέρνηση, παίρνει αυτό που θέλει...

  15. Tassos avatar
    Tassos 07/11/2012 20:07:26

    Θα εξισωθούν είτε το θέλουν είτε όχι.

    • Karkampounas avatar
      Karkampounas @ Tassos 07/11/2012 20:09:52

      Δεν το θέλουν άρα δεν θα εξισωθούν. Νόμος είναι το δίκιο των παιδιών και φίλων των βουλευτών.

  16. alex23 avatar
    alex23 07/11/2012 20:08:06

    ο σαμαρας ειπε οτι θα το φερει σε επομενη συνεδριαση κανονικα
    δεν ηταν ετοιμοι για να κυρηξουν αμεσα επιστρατευση των υπαλληλων (που στο μεταξυ ειχαν αρχισει τραμπουκισμους σε οσους διαφωνουσαν μαζι τους)και θα πηγαιναμε για την επομενη μερα..

  17. ΒΑΣΟΣ avatar
    ΒΑΣΟΣ 07/11/2012 20:08:43

    ΤΩΡΑ - O Σαμαράς ζητησε απο τον Στουρναρα να επαναφέρει την διάταξη για τους υπαλλήλους της Βουλής

  18. Ναύτης avatar
    Ναύτης 07/11/2012 20:17:38

    οι υπάλληλοι της Βουλής των 16 μισθών θίχτηκαν και γύρισε ο κόσμος τούμπα από τη στήριξη της αντιπολίτευσης !Αυτοί οι 8000 αστυνομικοί που ξεροσταλιάζουν έξω απ τη Βουλή που παίρνουν 12 μισθούς των 900 μικτά από που βρήκαν στήριξη και τι θα γίνει αν πουν πάμε ΤΩΡΑ σπίτια μας?

  19. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 07/11/2012 20:17:53

    Οι υπάλληλοι της Βουλής είναι "κατηγορίας ΑΑΑ" και με ρητή συνταγματική διάταξη, ως γνωστόν, οι υπάλληλοι της τοιαύτης κατηγορίας εμπίπτουν σε ειδικό μισθολόγιο, το οποίο για να αλλαχθεί πρέπει να ψηφίσει η Βουλή των Λαζάρων με αυξημένη πλειοψηφία. Και επειδή όλα τα μέλη της Βουλής των Λαζάρων έχουν προ πολλού αποβιώσει, οι υπάλληλοι της Βουλής παραμένουν ως έχουν, άχρι συνταγματικής αναθεώρησης που θα επαναφέρει την ελέω Θεού μοναρχία....

  20. Καλλιόπη avatar
    Καλλιόπη 07/11/2012 20:19:00

    Έπεσαν πάλι μάσκες σήμερα. Μετά την τροπολογία για τον ΕΟΠΥΥ η αγωνιστική μας αντιπολίτευση στάθηκε και στο πλευρό των υπαλλήλων της Βουλής. Το θέμα είναι αυτοί που τους ψηφίζουν τι καταλαβαίνουν;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Καλλιόπη 07/11/2012 20:22:17

      Όχι βέβαια! Για να τους ψηφίζουν...

  21. Nickdiver avatar
    Nickdiver 07/11/2012 20:21:42

    Το θέμα μας είναι εάν πρέπει να πάνε οι υπαλ. της Βουλής στο ενιαίο μισθολόγιο
    (που πρέπει);
    Το μεγάλο ζήτημα είναι γιατί το έφερε τώρα...
    Τελικά η ΝΔ αποδεικνύει για άλλη μια φορά,την ροπή που έχει στα αυτογκόλ...

  22. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 07/11/2012 20:22:30

    Τα αναξιοκρατικά προσληφθέντα ρουσφετοκομματόσκυλα να είναι οι πρώτοι που θα απολυθούν,ειδικά κατι άχρηστοι ΥΕκαι ΔΕ.

  23. TARAMAS avatar
    TARAMAS 07/11/2012 20:28:27

    Μια χαρά το έπαιξε ο Στουρνάρας, φάνηκε που στέκεται ο καθένας. Όποιος διαμαρτύρεται από δω και πέρα για την ιδιαίτερη μεταχείριση των υπαλλήλων της Βουλής, θα πρέπει να ξέρει με ποιών τις πλάτες την διατηρούν.

    • Κονιορτοποιός avatar
      Κονιορτοποιός @ TARAMAS 07/11/2012 21:05:23

      Οποιος περιμένει αυτή την ώρα να καταλάβει που στέκεται ο καθένας και τι αντιπροσωπεύει ,πες του καληνύχτα

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ Κονιορτοποιός 08/11/2012 15:09:25

        Νάταν μόνο ένας...

  24. roadrunner avatar
    roadrunner 07/11/2012 20:30:18

    Πιάστηκαν κορόιδα οι άσχετοι φωνασκούντες του ΣΥΡΙΖΑ και οι λοιποί που έστειλαν στα κάγκελα τους "αρχοντο-υπάλληλους" της Βουλής !
    Εκτέθηκαν σε όλο το λαό που είναι έξαλλος με τα προνόμια αυτών των υπαλλήλων..
    Και μπράβο στους εισηγητές της πρότασης, που εξελίχθηκε σε μέγιστη μπανανόφλουδα για τους "ψευδεπίγραφους επαναστάτες της ταξικών αγώνων " !!

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ roadrunner 07/11/2012 22:18:56

      Επιτέλους , κάποιος που κατάλαβε τι έγινε και γιατί έγινε !

  25. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 07/11/2012 20:51:12

    Η ρύθμιση σωστή (μάλλον) αλλά γιατί έπρεπε να΄ρθει στο παρά πέντε στην Βουλή με τον τρόπο που ήρθε, σε ένα νομοσχέδιο, που σχεδιάζεται και κόβεται-ράβεται μήνες?

  26. katalytikos avatar
    katalytikos 07/11/2012 21:05:45

    Και τι θα πει η κυβέρνηση στο συνταξιούχο και μισθωτό??
    ¨Ο ΣΥΡΙΖΑ και οι ΑΝΕΛ δεν με άφησαν να προχωρήσω στη κατάργηση των προνομίων των υπαλλήλων της Βουλής?? ¨
    Ποιός κυβερνά??
    ΚΡΙΜΑ!!!
    Το ρολόι ξεκίνησε να μετράει ανάποδα....
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ....

    • alex23 avatar
      alex23 @ katalytikos 07/11/2012 22:24:36

      θα πει οτι ο συριζα και οι ανελ πηγαν με δολο και οχημα τους υπαλληλους της βουλης να με εμποδισουν να κανω αυτο που θεωρω σωστο, αλλα δεν τους περασε..

      και το μεγαλο ζητημα θα το τελειωσω σημερα, και το θεμα των υπαλληλων θα το ξαναφερω ετοιμος αυτην την φορα για καθε ενδεχομενο..

  27. δημης avatar
    δημης 07/11/2012 21:17:41

    ΖΗΤΩ ....Η ΑΠΟΣΥΡΣΗ.....ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ...
    ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΗ ...ΜΕΛΕΤΗ ...ΤΩΝ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ...(ΕΞ ΟΝΥΧΟΣ ΤΟΝ ..ΛΕΟΝΤΑ ....ΚΥΡΙΕ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ..)

  28. CHRIS avatar
    CHRIS 07/11/2012 22:20:25

    Όλοι συμφωνούν ότι είναι αδικαιολόγητο να είναι οι υπάλληλοι της βουλής προνομιούχοι ενώ πολλοί είναι βύσματα. Αλλά αν ήθελε να μειώσει τους μισθούς θα τους μείωνε από την αρχή και όχι την τελευταία στιγμή. Μήπως δεν περνούν τα μέτρα και πετάμε προπετάσματα καπνού;

  29. Αθανάσιος avatar
    Αθανάσιος 07/11/2012 22:37:38

    Και ποιός είπαμε έδωσε την εντολή στον Στουρνάρα να τα μαζέψει.

    Όχι καλέ δεν ήταν ο Σαμαράς ο Τσίπρας ήταν γιατί όπως είναι γνωστό σε όλους οι υπάλληλοι της Βουλής είναι όλοι Συριζαίοι.

    Γιατί όπωε είναι γνωστό σε όλους τόσα χρόνια ο Συριζα η Χρυσή Αυγή και Ανεξάρτητοι Έλληνες κάνουν κουμάντο στη Βουλή.

    Η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ είναι στην "απέξω".

  30. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 07/11/2012 22:37:49

    Είναι πολύ μικρού μεγέθους οι νομοθετούντες και οι κυβερνούντες.

  31. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 07/11/2012 22:57:00

    Ο κόσμος περιμένει από Σαμαρά να ξαναφέρει τις επόμενες ημέρες τη ρύθμιση προς ψήφιση. Αν όχι θα είναι άξιος της τύχης του και δεν θα έχουμε το σθένος να τον στηρίζουμε εμείς που πιστεύουμε ακόμη σε εκείνον..

    • Γιωργος avatar
      Γιωργος @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 08/11/2012 00:09:34

      Ωραια λογικη...αν μειωση τον μισθο 100+ υπαλληλων της βουλης τον πιστευουμε! Οτι μειωνει τον μισθο-συνταξη απο 3000000+ κοσμο απολυει κοσμο απο δημοσιο και ιδιωτικο τομεα και κλεινη με την φορολογια της λιγες μικροεπιχειρισεις που απεμειναν δεν τρεχει τιποτα! Μην αναφερθω και σε αλλα τραγικα οπως οτι θα πληρωνεις την επισκεψη στο νοσοκομειο 25ευρω....κτλ!

  32. regeneration avatar
    regeneration 08/11/2012 10:00:45

    Δε θα το έλεγα και τόσο αυτογκόλ... μάλλον τρίποντο.
    Φάνηκαν πολλά με τη στάση της αντιπολίτευσης... δε συμφωνείς;

  33. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 08/11/2012 12:34:50

    ''τραγέλαφος''

  34. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 08/11/2012 17:01:19

    Οι αντιδράσεις που καταγράφηκαν αναφορικά με τη διάταξη για του μισθούς των υπαλήλων της Βουλής είναι δηλωτικές της κυρίαρχης νοοτροπίας των πραιτωριανών του πελατειακού συστήματος.
    Αυτό το ψευτοσνόμπ κι αναξιοκρατικά διορισμένο συνοθύλευμα της ΒΟΛΗΣ ημετέρων του παλαιοκομματισμού πρέπει να προσγειωθεί στην πραγματικότητα της κοινωνίας.
    Να επανέλθει ο υπουργός κι οι βουλευτές να αναλάβουν τις ευθύνες τους.
    Είναι πρόκληση για τους χειμαζόμενους πολίτες αυτή η προνομιούχα νομενκλατούρα των πραιτωριανών που ξύνει τα νύχια της ολημερίς. Και σαν μαην έφτανε αυτό ξαμολήθηκαν στο διαδίκτυο τα τρολάκια της μαζί με αυτά των προστατών της Συριζοαπεξαρτημένων.
    ΑΙΔΩΣ