15/03/2010 16:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απέλυσαν καθαρίστρια επειδή οι κόρης της έγραφε για τις εταιρείες καθαρισμού

Εργαζόμενη 55 ετών, η οποία για πάνω από 10 χρόνια εργαζόταν ως καθαρίστρια σε ιδιωτικές εταιρίες που έχουν αναλάβει την καθαριότητα του νοσοκομείου Παίδων Αγία Σοφία απολύθηκε ξαφνικά και ο λόγος της απόλυσής της συνδέεται άμεσα με το γεγονός ότι η δημοσιογράφος κόρη της με σειρά δημοσιευμάτων στην εφημερίδα που εργάζεται, αποκάλυψε πτυχές της δράσης τέτοιου τύπου εταιριών.

Το Διοικητικό Συμβούλιο της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ενώσεων Συντακτών (Π.Ο.Ε.ΣΥ.) καταγγέλλει την εκδικητική απόλυση, το πρωτοφανές αυτό περιστατικό, που συνιστά ευθεία πρόκληση προς το δημοσιογραφικό κόσμο. Πρόκειται για απροκάλυπτη προσπάθεια λογοκρισίας και μάλιστα με «όπλο» το εκδικητικό χτύπημα σε βάρος συγγενικού προσώπου της δημοσιογράφου.

Η συγκεκριμένη -πέρα από κάθε όριο ηθικής και νομιμότητας- υπόθεση, επαναφέρει στο προσκήνιο το απαράδεκτο φαινόμενο της ενοικίασης εργαζομένων, αυτό το σύγχρονο δουλεμπόριο το οποίο η ελληνική κοινωνία άρχισε να το μαθαίνει με την περίπτωση της Κωνσταντίνας Κούνεβα και συνεχίζει να το… εμπεδώνει με τις αποκαλύψεις πλήθους απειλών σε βάρος καθαριστριών- συνδικαλιστριών. Τελευταίο επεισόδιο σε αυτό το γαϊτανάκι απειλών, εκβιασμών, χρήσης μεσαιωνικού τύπου μεθόδων, υπήρξε η απόλυση της Χρυσούλας Ζιώζιου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 15/03/2010 16:42:54

    Εδώ ψάχνει κανείς για οικιακή βοηθό να σου καθαρίσει το σπίτι και εκτός του ότι δεν βρίσκεις εύκολα πρέπει να τους δώσεις κι από 7 ευρώ και πάνω την ώρα (με φαγητό) για να'ρθουν.

    Τι στο καλό αυτές οι γυναίκες πάνε σε αυτές τις εταιρίες και τις εκμεταλεύονται δεν μπορώ να καταλάβω. Δεν το ψάχνουνε καθόλου ρε παιδί μου; Σαν τα πρόβατα;...

    • Εγώ avatar
      Εγώ @ Αγανάκτηση 15/03/2010 17:41:46

      Κατά τα άλλα υπάρχει ανεργία... Εμ βέβαια, αμά όλες "σπούδασαν διοίκηση επιχειρήσεων" δεν μπορούν να πιάσουν σφουγγαρόπανο!

  2. ataktos avatar
    ataktos 15/03/2010 17:23:01

    Αχ ρε Μιτσιομ @ Γιαννάκη (γνωστό ντουέτο ΔΕΗ α.ε.) τα κάνατε όλα σικάτα….
    http://pontokomicom.blogspot.com/2010/03/540000.html

  3. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 15/03/2010 18:25:13

    πολύ πλουτοκρατια μαζεύτηκε στα σχόλια...
    Η συγκεκριμένη εργαζόμενη όπως και κάθε Ελληνίδα εργαζόμενη που επιλέγει να δουλέψει σε συνεργείο καθαρισμού και να μην έρθει παραδουλεύτρα στα σπίτια σας είναι γιατί προέρχεται από εκείνο το τμήμα του λαού που έχει καταγεγραμμένο με χαραγματιές στη μνήμη του τί καλά αφεντικά είστε!
    Το δικαίωμα στην εργασία και στην ασφάλιση είναι ιερό και κατακτήθηκε με τους αγώνες των Ελλήνων εργαζομένων.
    ...Εσείς τους φέρατε τους μετανάστες για να έχετε δουλικά στα σπίτια σας και όχι αξιοπρεπείς εργαζόμενους.
    Οι εργασιακές συνθήκες στα συνεργεία καθαρισμού είναι άθλιες και οι παρεχόμενες υπηρεσίες το λιγότερο επισφαλείς, ελάχιστοι ανάδοχοι πληρούν τους κανόνες υγιεινής στην πράξη. Είτε σε ένα δημόσιο νοσοκομείο πάτε, είτε και σε ένα ιδιωτικό, εάν έχετε μάτια και βλέπετε μπορείτε να το επιβεβαιώσετε. Ελάχιστες εξαιρέσεις υπάρχουν απλώς για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Ο θεσμός των εργολάβων με συνεργεία καθαρισμού και στην ιδιωτική και στην δημόσια υγεία είναι προϊόν του νεοφιλεύθερου πασοκ και εγκυμονεί τεράστιους κινδύνους για την δημόσια υγεία. Τα πολυανθεκτικά μικρόβια της τελευταίας δεκαετίας δεν οφείλονται μόνο στην πολυχρησία των ισχυρών αντιβιοτικών, αλλά ποιός τολμά να διενεργήσει τέτοιες έρευνες; το βιτριόλι στην Κούνεβα ήταν οριστικό μήνυμα. Όμως κύριοι μιλάμε για την καθαριότητα η οποία αν μια φορά στο σπίτι σας είναι απαραίτητη για να μην νοσήσετε στο νοσοκομείο που ο οργανισμός σας είναι εξασθενημένος είναι δέκα φορές απαιτούμενη για να μην πεθάνετε. Δεν καταλαβαίνετε πως στους διαγωνισμούς που γίνονται θα πρέπει να επιλέγεται αυτός που ζητάει τα περισσότερα χρήματα για να αναλάβει το έργο, γιατί αυτός και θα είναι πιστοποιημένος και θα έχει τον απαραίτητο αριθμό υπαλλήλων που δεν θα τους εξουθενώνει για να μην προλαβαίνουν να σφουγγαρίζουν όπως πρέπει. Παίξτε με την υγεία σας και απαξιώστε αξιοπρεπείς εργαζόμενους. Δεν είναι διόλου παράξενο γιατί φθάσαμε εδώ που φθάσαμε....

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ B.K.Σ. 15/03/2010 18:53:41

      Προσυπογράφω!

    • striftompolas avatar
      striftompolas @ B.K.Σ. 15/03/2010 20:01:28

      !!

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ B.K.Σ. 15/03/2010 23:33:32

      Η αντιμετώπιση αυτών των εργαζομένων είναι δουλοκτική,
      Σχεδόν κανένας δεν πληρώνεται με βάση την συλλογική σύμβαση εργασίας.
      Εκβιάζονται επι απειλή απόλυσης,να υπογράφουν άλλο ποσό αποζημίωσης και να εισπράτουν άλλο.

    • anonymous avatar
      anonymous @ B.K.Σ. 16/03/2010 00:16:22

      ΒΚΣ απο κόμπλεξ παμε καλά πάντως, ε?

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ B.K.Σ. 16/03/2010 00:30:12

      Aνώνυμε μήπως θεωρείς συλλήβδην κομπλεξικούς όλους όσους δουλεύουν στον χώρο της υγείας και ξέρουν και λίγα γράφουν. άντε σε παρακαλώ.

  4. Mαρινα avatar
    Mαρινα 15/03/2010 20:15:15

    Β.Κ.Σ.,

    Συγχαρητηρια!!!

  5. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 15/03/2010 20:37:55

    Επειδή η κόρη της, θα θέλατε να γράψετε.

  6. κοστας avatar
    κοστας 15/03/2010 20:55:06

    Παραδουλέυτρες να γίνουν οι κόρες και οι γυναίκες σας . Εσεις δεν θέλετε αξιοπρέπεια μόνο δούλους να σας υπηρετούν. Εσένα βρε εάν η κόρη σου ήταν ανεργη φιλόλογος η γιατρός θα την έστελνες για παρα δουλέυτρα.

  7. nancy avatar
    nancy 15/03/2010 22:00:38

    Eγώ,
    Πολύ εγωιστικά το βλέπεις. Γνωρίζεις πόσες νέες κοπέλες είναι μορφωμένες, ημεδαπές ή αλλοδαπές? Ας μην εκμεταλευόμαστε και την ανάγκη τους για δουλεια.
    Να τους φερόμαστε ακριβώς όπως θα θελαμε εμείς. Και να το αξίζουν εννοείται..

  8. GEORGE avatar
    GEORGE 15/03/2010 22:07:31

    αν είναι αλλοδαπή μπορεί να της δώσει και σπιτι το κράτος, αν είναι Ελληνίδα ε! ας κάνει υπονονή.Η πατρίδα χρειάζεται θυσίες για να σωθεί.

    • nancy avatar
      nancy @ GEORGE 15/03/2010 23:56:15

      Άν εννοείς την Κούνεβα, ήταν το ελάχιστο που μπορούσαμε να κάνουμε για την καθαρίστρια που είναι και φιλόλογος (άν δεν κάνω λάθος) στην πατρίδα της. Φωτεινό παράδειγμα και υπέφερε πολλά GEORGE.

  9. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 16/03/2010 01:41:23

    το άρθρο που επέφερε την απόλυση της μητέρας της:
    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=8742905

  10. bill avatar
    bill 16/03/2010 08:20:42

    http://politikos-nous.blogspot.com/ μιλα με ντοκουμεντα α.α.