#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/06/2009 23:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απέλαση 55 Πακιστανών υπηκόων

 Προαναγγελία μέτρων και για τον Άγιο Παντελεήμονα


__________________________________________________________________________________________________
Το υπουργείο Εσωτερικών προχώρησε στην απέλαση 55 πακιστανών υπηκόων. Οι μετανάστες, συνοδευόμενοι από 40 Έλληνες αστυνομικούς και εφοδιασμένοι με ταξιδιωτικά έγγραφα από την πρεσβείας τους αναχώρησαν το απόγευμα για τη χώρα τους με ειδική πτήση charter. Στην ανακοίνωση του υπουργείου επισημαίνεται ότι οι απελάσεις αυτές χρηματοδοτούνται από το Ταμείο Επιστροφών και ανάλογες δράσεις πρόκειται να συνεχιστούν, όπως προβλέπεται και από την ισχύουσα νομοθεσία.

Στο μεταξύ ο υπουργός Εσωτερικών Προκόπης Παυλόπουλος προανήγγειλε μέσω του ΣΚΑΪ ότι το αργότερο ως τα τέλη Ιουλίου πρόκειται να τεθούν σε εφαρμογή μέτρα για την αντιμετώπιση της υποβάθμισης του κέντρου της Αθήνας, ώστε να αντιμετωπιστούν φαινόμενα όπως αυτά στον Άγιο Παντελεήμονα Αχαρνών, με τις άγριες συμπλοκές με αφορμή τους λαθρομετανάστες. Άφησε επίσης  να εννοηθεί ότι θα αντιμετωπιστεί και το ζήτημα του ΟΚΑΝΑ. ¨Όπως έχουμε ξαναπεί, η κυβέρνηση εξετάζει σχέδιο μεταφοράς των μη νόμιμων μεταναστών σε φρουρούμενους χώρους εκτός Αττικής.

Ο πρόεδρος της Κομισιόν Μανουέλ Μπαρόζο και ο Επίτροπος για θέματα μετανάστευσης Ζακ Μπαρό πρότειναν τη δημιουργία συστήματος ηλεκτρονικής καταγραφής εισόδου και εξόδου των μεταναστών από και προς τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η αντιμετώπιση της λαθρομετανάστευσης και η προετοιμασία των Συνόδων της Κέρκυρας ήταν στο επίκεντρο των συνομιλιών που είχε η υπουργός Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη με το Νορβηγό ομόλογό της Γιούνας Γκαρ Στόερε, στο Όσλο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Gringo avatar
    Gringo 10/06/2009 23:07:58

    βαλτε τους σε καράβια. δεν χρειάζονται τσαρτερ.

  2. Lavazza avatar
    Lavazza 10/06/2009 23:17:51

    Akou charter kai 40 Astynomikoi...

    Den pame kala mou fainetai...

    Charter, kirozinh, 40 bonus ektos edras...

    Balte tous sth Samo se ena fouskoto kai tha ton broun ton dromo opws ton brhkan ki otan koubali8ikan edw pera...

  3. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 10/06/2009 23:24:26

    Αποκλείεται !
    Είμαστε πολύ γκέι γιά να το τολμήσουμε.
    Η πτήση θα είναι υπερ-λουξ, σούπερ γκόμενες θα τους ... εξυπηρετούν, και θα ξαναγυρίσουν με άδειες. Και δεν θα ξαναφύγει κανείς!
    Όλα θα είναι όπως η εξωτερική μας πολιτική.

    :(

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/06/2009 23:29:39

    Κατάλαβα... Θα ακριβύνουν οι ντομάτες, τα κρεμμύδια και οι πιπεριές. Τα αγγούρια δεν θα ακριβύνουν γιατί θα ...επιδοτούνται.

  5. rania avatar
    rania 10/06/2009 23:36:21

    Ξεθαρέψατε με τις ψήφους που πήρατε, χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

    Ντρέπομαι!
    Φοβάμαι!
    Εξεγείρομαι!

    Εσείς κάψατε τα Καλάβρυτα!
    Εσείς οδηγήσατε τα τραίνα για την Πολωνία!
    Εσείς γελάγατε με τους θαλάμους αερίων!

    Εσάς θα πολεμήσω!

  6. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 10/06/2009 23:37:01

    χχχχχχχχχχ

    την επομενη φορά είσαι κομμένος

  7. Στάθης avatar
    Στάθης 10/06/2009 23:40:30

    Αμάν βρε αρχαιοπτέρυξ... Δεν πειράζει που θα είναι λίγο ακριβώτερα, αρκεί που δεν θα τα έχουν μαζέψει "μιασμένα" χέρια. Ασε που και χαρά θα πάρει ο Καρατζ ότι "περνάει ό λόγος του" στην γειτονιά, και δίπλα στον ελληνα πολίτη θα δηλώσει ο 53χρονος. Δύο σε ένα, εν μέσω κρίσης, μιά χαρά μου φαίνεται

  8. Naruto avatar
    Naruto 10/06/2009 23:41:43

    Civil War anyone?
    Tea?
    Κατι τις βρε αδερφε?

  9. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 10/06/2009 23:45:28

    @1, @2, @3, @4 μάλλον πρέπει να αρχίσετε να συνηθίζετε στις πολυπολιτισμικές κοινωνίες. Είμαστε σε πλεονεκτική θέση σε σχέση με αυτούς τους ανθρώπους. "Να τους πετάξουμε στη θάλασσα" και οι αντίστοιχες "λύσεις" δείχνουν ακροδεξιά και αντιανθρωπιστική νοοτροπία. Είναι ντροπή να προτείνονται σαν λύσεις από δήθεν σκεπτόμενους αγανακτισμένους πολίτες.

  10. xyz avatar
    xyz 10/06/2009 23:49:58

    Καλώς ή κακώς οι Έλληνες είναι φιλόξενος λαός μέχρι ενός ορίου. Δεν είναι κακό να το καταλάβετε αυτό. Όσο για τα υπόλοιπα είναι επικοινωνιακή πολιτική του Καραμανλή εν όψει πιθανής απώλειας μεγάλου εκλογικού σώματος από τον Καρατζαφέρη.

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/06/2009 23:53:52

    Διάβασα πρόσφατα ένα μοδάτο αρθράκι, κάποιας μάλλον μοδάτης «δημοσιογράφου», σε μια από αυτές τις μοδάτες free press εφημερίδες που κάνουν πάταγο και που τις μοιράζουν διάφορες μοδάτες μπίμπο στα φανάρια.
    Μεταξύ άλλων, η μοδάτη αρθρογράφος ανέφερε και κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση, κυρίως για τον μπλαζέ και μοδάτο τρόπο που το αντιμετώπιζε μέσα από το γραπτό της.

    Περπατούσε, λέει, στο κέντρο της Αθήνας (μέρα μεσημέρι) και όταν προσπάθησε να περάσει στην οδό Ευριπίδου, ένα από τα πάμπολλα αστυνομικά μπλόκα την σταμάτησε και οι αστυνομικοί την προειδοποίησαν ότι αν συνεχίσει πιο μέσα είναι επικίνδυνα για γυναίκα που κυκλοφορεί μόνη της λόγω των περιθωριακών και εγκληματικών στοιχείων στη περιοχή.
    Και αυτή λοιπόν πως αντιμετώπισε αυτό το τρισμέγιστο ζήτημα που αν μη τι άλλο αναδεικνύει όχι μόνο το πρόβλημα της εγκληματικότητας και της λαθρομετανάστευσης αλλά αγγίζει βασικά σημεία της «δημοκρατίας» μέσα από τον περιορισμό της ελεύθερης κυκλοφορίας; Περιορισμός που δεν μας επιβλήθηκε από κάποιον άξεστο λοχία αλλά από την μοδάτη και γκλάμορους παγκοσμιοποίηση που μας σερβιρίστηκε γλυκά γλυκά και έκανε πολλούς από εμάς να αισθανόμαστε κοσμοπολίτες. Ή τουρίστες στον τόπο μας. Πως το αντιμέτωπισε λοιπόν;
    Χαλαρά και αστειευόμενη.... Ως απλή καθημερινή ρουτίνα. Το αποδέχθηκε. Αποδέχθηκε τον περιορισμό της ελευθερίας της θεωρώντας τον μάλιστα ως κάτι το φυσιολογικό. Αποδέχθηκε το γκέτο που δημιουργήθηκε στο κέντρο της πόλης της και που δεν οφείλεται σε κάποια ναζιστική κατοχή αλλά στην σύγχρονη απάθεια... Αν βέβαια της μιλούσαν για κάμερες ή κάτι άλλο «αστυνομοκρατικό» τότε θα εξανίστατο και πιθανόν να έγραφε και Φιλιππικούς εναντίον των μέτρων στη φυλλάδα της. Τώρα όμως μούγκα! Μη τυχόν και μας παρεξηγήσουν για ρατσιστές ή συντηρητικούς ή θεός φυλάξει για φτου, φασίστες που δεν επιτρέπουμε στους διάφορους λουμπεν να «ζήσουν το όνειρο».

    Η αντιμετώπισή της αυτή είναι άραγε στρατευμένη ή απλά ενδεικτική της «βλακείας» που δέρνει πλέον πολλούς εξ`ημών; Διότι πιστεύω πως είμαστε μάλλον αρκετοί τελευταία που χαιρόμαστε γιατί δεν χρειάζεται να «ξενιτευθούμε» για να δούμε Ινδούς, Κινέζους ή άλλες μέχρι πρότινος εξωτικές φυλές. Τους βλέπουμε στα κέντρα των πόλεων και αισθανόμαστε παγκόσμιοι πολίτες! Μέχρι βέβαια να τους δούμε στην κρεβατοκάμαρά μας... χαράματα κα με το στιλέτο στο χέρι. Τότε οι αντιδράσεις μας μόνο μοδάτες δεν είναι. Τότε αναζητούμε, όπως η Κούρτοβικ, την αστυνομία.

  12. κρεπα avatar
    κρεπα 10/06/2009 23:54:26

    @trek
    Έσενα δούλοι ηταν οι προγονοί σου?

  13. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 11/06/2009 00:02:15

    @19 είναι προφανές ότι τώρα θυμήθηκε η κυβέρνηση να πάρει "μέτρα" όταν είδαν ότι η ακροδεξιά πολιτική επιβραβεύεται με ψήφους. Αν κρίνουμε και από τις κραυγές επιδοκιμασίας σε αυτό το πόστινγκ φαίνεται ότι αν αρχίσουν να "πετάνε πακιστανούς στη θάλασσα" και να κερδίσουν τις επόμενες εκλογές...

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/06/2009 00:06:42

    έχω κάνει μετανάστης (όχι παράνομος, αλλά καμιά φορά στο όριο) σε ξένη χώρα σε καιρό ύφεσης. Ποτέ δεν με μαζέψαν να με πετάξουν έξω, ποτέ δεν με είδαν σαν μίασμα.

    Δεν είμαι υπέρ του να δουλεύουν οι Αλβανοί και να κάθονται ή να είναι άνεργοι οι δικοί μας, αλλά αν δεν έχει κάνεις μετανάστης, είναι εύκολο να το παιζεις ...εθνικόφρων. Τα λυπαμαι τα φουκαράκια.

  15. Limokontoros avatar
    Limokontoros 11/06/2009 00:07:32

    Ο κατμαν θα μας σώσει.
    Αληθεύει ότι τον διόρισαν στην αγροφυλακή;

  16. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 11/06/2009 00:09:33

    55 δεν είναι αρκετοί, και ούτε οι γαλάζιοι θα πάρουν την ψήφο μας επειδή κάνουν την δουλειά τους μιά φορά.

    Ράνια στο αεροδρόμιο να τους προσφέρεις ανθοδέσμη.

    Πάκη διώξε τους πάκι.

  17. Νἰκος avatar
    Νἰκος 11/06/2009 00:12:27

    Εχω να προτεινω την εξης ιδεα στον κ. Παυλοπουλο:

    Ας ζητησει η κυβερνηση επιδοτηση και να αναγγειλει οτι οποιος λαθρος θελει να φυγει διχως νομικες συνεπειες (δακτυλικα, DNA και κωλονοσκοπηση εν γενει, οπως κανουν οι "δημοκρατες" οι εκειθεν του ατλαντικου φιλοι μας) θα παρει 3000 Στενω και εισητηριο για την πατριδα του. Αν αρνηθουν, τοτε η σημανση και η απελαση θα ειναι οριστικη. Παλι κερδισμενοι διοτι, 3000-(-5000)= -2000 θα χασουν μονο, αν και ειμασι σιγουρος οτι πολλοι, ιδιως μουσουλμανοι επιδοτουνται για να ελθουν στις αγκαλες μαμας (Γ)ελλαδας.

    @xyz πιο πανω, καλυτερα να μας αποκαλουν ρατσιστες παρα μαλακες και με προβληματα στο μελλον. Πηξαμε στις διεθνοφασιστικες αρλουμπες.

    Με τον ΣΥΡΙΓΓΑ τι γινεται; θα διαλυθουν ή θα συνεχισουν το βιολι τους;

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/06/2009 00:15:11

    @31 Voluntary Departure το λένε οι Αμερικανοί σύμμαχοί μας, αλλά ξέχασα πάλι... εκείνοι είναι μακάκες ενώ εμείς; Σουπερ μάγκες.

  19. Νἰκος avatar
    Νἰκος 11/06/2009 00:16:15

    Μην ξεχνατε τι ειπε ο Οζαλ.

    Δόγμα Οζάλ: "Για να τελειώνουμε με την Ελλάδα αρκεί να στείλουμε μερικά εκατομμύρια ανθρώπους από εδώ".

    Οι "ψυχουλες"του Αθηναισταν διαβαζουν προσφατη ιστορια; η Ρεπουσια μαλλον δειχνει το αντιθετο.

  20. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 11/06/2009 00:17:43

    Ο αντιρατσισμός είναι στη μόδα στα ακριβά και σικ προάστια των Αθηνών.

    Θα φάμε και εσάς και τους "δούλους σα"

    Το θέμα είναι καθαρά πολιτικό.
    Η Ελληνική μεσαία και αγροτική τάξη εναντίον της διεφθαρμένης πλουτοκρατίας.

    Σκηνές του 1789 ελπίζω να δούμε με τις λαιμητόμους να κόβουν κεφάλια νεόπλουτών και καλά αριστεριστών "αντιρατσιστών".

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/06/2009 00:18:33

    @λιμοκοντόρε, δεν είμαι πονόψυχος, ούτε θέλω μουλάδες. Απλά σου λέω ότι υπάρχει και άλλη προσέγγιση και είμαι ευεργετημένος από την άλλη προσέγγιση.

    Δεν κάνω διακρίσεις σε βάρος διαρρηκτών στο σπίτι μου, και ασχέτως εθνικότητας, θα τους σύστηνα στον κύριο Smith και τον κύριο Wesson (αν και είναι παράνομο και αυτό...)

  22. κρεπα avatar
    κρεπα 11/06/2009 00:20:09

    @Σκύλε
    Που τον θυμήθηκες τον φαλμεραϋερ? Εσυ τωρα για να καταλάβω γύφτος είσαι η αλβανός? Εντελώς φιλικά - οσο γινεται δηλαδη - με ενα ψευτοπροοδευτικούλη...

  23. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 11/06/2009 00:21:00

    Έχω και παππού που σπούδασε σε γκουλάγκ της Σιβηρίας, θείο που πολέμησε με τους Σοσιαλιστές του Τίτο,
    και ο μπαμπάς μου τα παίρνει από τον Soros...

  24. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/06/2009 00:25:06

    Μας λείπει πραγματικά ένας Ροβεσπιέρρος...

  25. Naruto avatar
    Naruto 11/06/2009 00:27:15

    Κατμαν για Ροβεσπιέρρος θα εχει και τηλεθεαση.

  26. xyz avatar
    xyz 11/06/2009 00:28:37

    Δε νομίζω να είχαμε πρόβλημα αν οι μετανάστες αριθμούσαν στις 500,000 ή έστω 1,000,000 σαν φυσιολογικό αριθμό (σε κάθε ευρωπαϊκή χώρα με κάποιο ποσοστό). Ανησυχητική είναι ή εκθετική αύξηση τους σε βαθμό που ίσως να προσεγγίζει στο μέλλον το 50% του Ελληνικού λαού. Σε μια χώρα που δεν απελαύνει τους παράνομους λαθρομετανάστες ή έστω να αφομοιώνει σε ένα βαθμό τους ξένους και τους γκετοποιεί είναι σίγουρο πως η εγκληματικότητα θα ευνοείται. Και δεν αποκλείονται στο μέλλον και συρράξεις σε περίπτωση που έρθουν σε αντιπαράθεση οι δύο κόσμοι.

    Πραγματικά είναι κρίμα να γινόμαστε μισάνθρωποι αλλά προβλέπω πως το ένστικτο της αυτοσυντήρησης θα είναι πολύ μεγάλο.

  27. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/06/2009 00:32:01

    Gringo,
    πέρασα αρκετό καιρό στο Detroit, δεν θυμάμαι περιοχή με τέτοιο όνομα, είδα πολλούς διαφόρων χρωμάτων, και δεν γράφτηκα ποτέ στην Χρυσή Αυγή. Αφήστε τα στερεότυπα, δεν μας κολακεύουν...

  28. Factorx avatar
    Factorx 11/06/2009 00:32:01

    ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΕΔΟΠΟΙΗΣΗ. ΑΝ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΟΛΟ ΣΕ ΜΟΝΤΕΡΕΣΙΟΝ.

    DUBAI: μην με περνάς για αφελή. Τελευταία φορά στο λέω.

  29. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/06/2009 00:32:18

    Rania πάνε στο Liberty City π.χ. του Μαιάμι και μίλα τους εκεί για τους καταφρονεμένους προγόνους σου και τα βάσανά τους και μίλα τους για ανθρωπισμό και Προυντόν και για ότι νομίζεις. Θα τους αγγίξεις και Θα σε λυπηθούν και ίσως σε σκοτώσουν προτού σε βιάσουν ομαδικά και παρά φύσει (για να μη πονέσεις). Είναι καλά παιδιά κατά βάθος. Παρεξηγημένα.

  30. rania avatar
    rania 11/06/2009 00:33:46

    φάκτορ, απαγορεύεται να συνδέουμε συγκεκριμένες και σαφώς διαυπωμένες απόψεις με προφανείς ιδεολογικούς προγόνους (αναφέρομαι σε αυτό που αφαίρεσες από το πρώτο σχόλιό μου @5), αλλά επιτρέπεται η σεξιστική επίθεση και τα ρατσιστικά σχόλια όπως @43; Δε λέω εσύ βάζεις τους κάνόνες, απλώς ρωτάω...

    factorx: το σβυνω αμέσως, αλλά εσυ άναψες την φωτιά

  31. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 11/06/2009 00:41:02

    Ορισμένοι λένε ότι δεν μπορούμε να επαναπροωθήσουμε τους λαθρομετανλαστες.

    Διαβάστε λοιπόν ορισμένες πρακτικές που εφαρμόζουν άλλα Ευρ. κράτη

    Αεροπλάνα

    πλοία

    Καρότο-μαστίγιο με αναπτυξιακά προγράμματα προκειμένου οι χώρες να τους δεχθούν πίσω (λ.χ Πακιστάν)

    Προώθηση σε τρίτες χωρες ή και σε άλλες ηπείρους (λχ Λατ. Αμερική)

    Αυτόματη προώθηση στις χώρες εξόδου στη δική μας περίπτωση η Τουρκία-γυρνάς το φουσκωτό άμεσα στα χωρικά τους σύνορα

    Παράλληλα το κράτος ωφείλει να διαλύσει τα λαθρεμπορικά κυκλώματα και να κλείσει τα περάσματα κάτι που είναι εφικτό.


    Επίσης προ ολίγου άκουσα στη τηλεόραση τον πρώην βουλευτή της ΝΔ "Κρικέλλη" των Γρεβενών να αφηγείτε την εξής ιστορία.

    Το 1994 όταν άρχιζε το πρόβλημα -από την Αλβανία τότε- ο ίδιος έκανε επερωτήσεις στον Αρσένη γιατί είχε αποσύρει τις μονάδες προφύλαξεις του ΕΣ με αποτέλεσμα να μπαίνουν ανεξέλεκτα.

    Τότε έγινε μια κλειστή σύσκεψη στη Ρηγίλλης όπου κάλεσαν τον Βερέμη και το Κουλουμπή που είπαν στους παρευρισκόμενους βουλευτές ότι πρέπει να μη λένε τίποτα και να ανεχθούν τη κατάσταση προκειμένου να επιτευχθεί η μετάβαση της Αλβανίας σε καπιταλιστική χώρα...
    Ο Κρικέλλης διαφώνησε και δέχθηκε την επιτίμηση του Έβερτ.

    Το ίδιο συμβαίνει και τώρα γιαυτό και οι "γνωστοί" πολιτικοί ποιούν τη νήσσαν για αυτό το φαινόμενο που θα μας οδηγήσει με μαθηματική ακρίβεια σε εμφυλιοπολεμική διαμάχη, απώλεια εθνικού χώρου και πτώχευση στο πολύ άμεσο μέλλον.

    Πρέπει να το δεχθούμε. Μεγάλο ποσοστό των πολιτικών μας δεν διαθέτουν ανδρικούς αδένες.
    Έχουν αυτόευνουχιστεί.

    Συνεπώς χρειάζονται αντικατάσταση.

    Όσο αφορά τους αντιρατσιστές του Ψυχικού, έρχεται και η ώρα σας. Θα μπείτε στο χωρό και θα χορέψετε για τα καλά.

  32. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/06/2009 00:42:25

    Υπάρχουν κάποιοι που λόγω του misguided "ανθρωπισμού" τους βλέπουν μόνο την αθώα και ταλαιπωρημένη πλευρά των μεταναστών και άλλοι που δεν αντέχουν άλλο τις δολοφονίες, ληστείες κλπ με μόνιμους δράστες Γεωργιανούς, Τσετσένους, Ρουμάνους κλπ (Μη ξεχνάμε και τον Αφγανό με το γιαταγάνι...)
    Οπότε και τα χίλια μύρια σχόλια.

  33. αχ avatar
    αχ 11/06/2009 00:46:12

    Βάλτε και τον @38 σε ένα τσάρτερ απευθείας για το νταχάου, έχει καιρό να υπηρετήσει τις ιδεες του και όπως φαίνεται ανυπομονεί....

  34. αχ avatar
    αχ 11/06/2009 00:49:14

    Από τη στιγμή που μιλάμε για μια χώρα στην οποία μέχρι πρότινος η βασική παιδαγωγική τακτική ήταν το ξύλο και ο εκφοβισμός, και η περισσότεροι έλληνες έχουν διαπλάσει την ηθική τους με βάση αυτή την ανατροφή

    Είναι φυσικό και επόμενο η βασική πολιτική τάση των ελλήνων να είναι ο βλαχοναζισμός

  35. ΛΕΚΟΣ avatar
    ΛΕΚΟΣ 11/06/2009 00:52:04

    χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ


    τι σχέση έχει αυτό;

  36. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/06/2009 00:53:14

    Πολύ τσάρτερ έπεσε στο τραπέζι ρε παιδιά... Χαλαρώστε. Η κηροζίνη κοστίζει. Τα επιδοτούμενα φέρρυ μποτ του Μανούση δεν σας κάνουν; Θα φθάσουν στον Ινδικό Ωκεανό τα χριστούγεννα αν ξεκινήσουν αύριο. Και χωράνε και εκατοντάδες άτομα οι σκυλοπνίχτες... και επιδοτούνται κιόλας και το Ισλαμαμπαντ θεωρείται άγονη γραμμή. Πως τον λέγανε εκείνον τον υπουργό της ΝΔ που είχε καντίνα με Ινδό καντινιέρη; Μαγγίαν; Με τέτοιο καράβι τον έστειλε σπίτι του τον Ινδό επειδή μίλησε στις εφημερίδες.

  37. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 11/06/2009 00:55:13

    @αχ (βαχ)

    Καταρχάς να μιλήσω τώρα με επιχειρήματα και δεδομένα ή να το ρίξω σε κάτι πιο ανάλαφρό?

    όχι Φάκτωρ δε σε θεωρώ αφελή, αλλά πολλοί σε αυτό το φόρουμ προβοκάρουν ασύστολα ή είναι τουλάχιστον αφελείς οπότε σε ένα τέτοιο διάλογο οι επιλογές μικραίνουν απελπιστικά.

    Τέλως πάντων, κύριε Αχ, τό θέμα είναι το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης και όχι η "ανθρωπινη δυστυχία".

    Αναγνωρίζεις ότι υπάρχει πρόβλημα?

    Εάν όχι, τότε δεν έχουμε κάτι να συζητήσουμε

    Εάν ναί, τοτε μπρούμε να βάλουμε κάτω τρόπους να λύσουμε το προβλημα ή να το ελαχιστοποιήσουμε τουλάχιστον.

    Οπότε αρχίζουμε από τα αυτονόητα και προχωρούμε.

  38. κρεπα avatar
    κρεπα 11/06/2009 01:07:52

    @αχ, τρεκ πως σε λένε τελος πάντων...μην κρίνεις εξ ιδίων (δια-παιδαγώγηση σου)

  39. ΛΕΚΟΣ avatar
    ΛΕΚΟΣ 11/06/2009 01:50:40

    ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΗΓΟΥΜΑΣΤΕ ΚΥΡΙΟΙ

    ΠΩΣ ΑΡΧΙΣΕ Η ΛΕΓΟΜΕΝΗ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΘΥΜΑΣΤΕ ΜΗΠΩΣ;;;;
    ΕΝ ΑΡΧΗ ΑΙ ...ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΖΑΙ.
    ΤΙΣ ΞΕΧΑΣΑΤΕ;;
    ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΛΒΑΝΟΙ.ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΤΣΙΔΕΣ ΕΦΟΠΛΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑΔΕΣ ΤΙΣ ΦΕΡΑΝΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΤΙΣ ΕΙΧΑΝ ΣΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥΣ.
    ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ Η ΜΙΑ ΕΦΕΡΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΝΑΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΑΛΛΑ ...ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ ΤΙΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΙΛΟΥΣΕ.
    ΜΕΤΑ ΗΡΘΕ Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΠΕΙΣΕ ΟΤΙ ΧΕΙΑΖΟΜΑΣΤΑΝ ΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑΜΕ....ΕΧΤΙΣΑΝ ΤΖΑΜΠΑ ΤΗ ΜΙΣΗ ΕΛΛΑΔΑ ΒΟΣΚΗΣΑΝ ΓΙΔΙΑ ΜΕ 1000ΔΡΧ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ....ΚΑΝΕΝΟΣ ΔΕΝ ΙΔΡΩΝΕ ΤΟ ΑΥΤΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ.
    ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΥ ΟΙ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ ΒΓΑΖΑΝ ΠΑΛΑΒΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΣΕΛΙΓΚΑΔΕΣ ΠΙΝΑΝ ΤΣΙΠΟΥΡΑ ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΤΡΙΠΛΑ.
    ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ ΠΡΕΦΑ ΟΛΟΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΩΡΑ ΕΜΕΝΤΑΛ ...ΜΕ ΤΡΥΠΕΣ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ.
    ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ,ΟΙ ΛΙΒΥΟΙ ΟΙ ΜΑΡΟΚΙΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΤΥΝΗΣΟΙ ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΟΙ ΜΑΣ ΒΑΛΑΝ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ....ΚΟΥΤΣΟΙ ΣΤΡΑΒΟΙ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑ.

    ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΑΓΡΟΥΣ ΚΑΙ ROLEX ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ,ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ,ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΝ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΑ,ΟΙ ΒΙΛΕΣ ΤΟΥΣ ΦΡΟΥΡΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ 10 ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΟΔΕΥΟΝΤΑΙ΄ΣΤΟ ΠΟΤΙΣΜΑ.

    ΔΕΝ ΚΟΨΑΝ ΚΑΝΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΤΟ ΛΑΙΜΟ,ΟΠΩΣ Σ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΦΟΥΚΑΡΑ ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,
    ΔΕΝ ΒΓΑΛΑΝ ΤΟΝ ΩΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΝΑ Η ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΝΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ,ΔΕΝ ΒΙΑΣΑΝ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΣΥΝΕΒΗ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΠΟΥ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ Χ....ΟΥΣ ΕΠΙ ΤΩ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΕΡΟΝ.ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΑΣ,ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑΝ ΤΑ ΜΠΟΥΛΟΥΚΙΑ ΤΩΝ ΜΑΥΡΩΝ ΜΕ ΤΙΣ ΤΣΑΝΤΕΣ VERSACE KAI DOLCE KAI KAI KAI ,MADE IN NAPOLI KAI TA CD ΠΑΝΤΡΩΝΑΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΤΡΑΓΚΕΝΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΜΟΡΑ.
    ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΑΓΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙΝΕΣ.
    ΟΙ ΕΜΠΟΡΙΚΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΚΑΝΑΝ ΤΟ ΚΟΡΟΙΔΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΑΓΑΝ ΟΙ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΟΙ Ο ΛΑΟΣ ΤΗΝ ΕΒΡΙΣΚΕ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΧΑΣΙΣΑΚΙ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΚΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΡΥΒΟΜΑΣΤΕ.
    ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΜΕΡΑΚΛΗΔΕΣ ΦΤΗΝΗ ΣΑΡΚΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ Η ΣΦΑΛΛΩ;;;;

    ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΤΗΝ ΦΕΡΑΝ, Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΝΤΕΣΤΕΡΑΝΤΟΣ ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΚΑΙ Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ

    ΓΙΝΑΜΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΜΑΣ.
    ΕΞΩ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΜΕ ΜΙΑ ΦΩΝΗ
    ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ
    ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ
    ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΦΑΕΙ....

    ΥΓ.
    ΘΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΕΓΑΛΟΕΡΓΟΛΑΒΑΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΤΟ 1974 ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΑΝ ΤΟΥΣ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΥΣ ΚΥΠΡΙΟΥΣ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ΣΤΙΣ ΟΙΚΟΔΟΜΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟΥΣ ΧΡΩΣΤΑΝ ΜΗΝΕ ΣΚΑΙ ΜΗΝΕΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ.
    ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΑΣ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ΤΟΥ 1922.

    ΚΥΡΙΟΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΝΙΣΤΟΡΗΤΟΙ ΚΑΙ ΦΛΟΥΦΛΗΔΕΣ ΗΓΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ

    ΑΛΛΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ.

  40. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 11/06/2009 02:27:50

    Εχει δικαιο ο @42 dubai expatriate, το αμεσο προβλημα μας ειναι η λαθρομεταναστευση, οταν το δεχθουμε αυτο ευκολα θα βρουμε και τις λυσεις να το αντιμετωπισουμε, ακομη αντιγραφοντες αλλους που εχουν προηγηθει και αποκτησει know how. Το κυριαρχο ζητημα αυτη τη στιγμη ειναι οτι η κατασταση, που ηδη εχει γινει ιδιαιτερα επικινδυνη, πρεπει να αντιμετωπισθει αμεσα με οποιο τιμημα, γιατι αν καθυστερησουμε και αλλο, ισως το τιμημα να ειναι οδυνηρο για τον τοπο και τους Ελληνες.

  41. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 11/06/2009 02:47:50

    @21 Νικος Μπορει, δεν αποκλειεται, μουσουλμανοι να επιδοτουνται ειδικα για να ερθουν στην Ελλαδα. Αλλα η μεγαλυτερη επιδοτηση γινεται απο εμας, που πληρωνουμε τα εξοδα τους για να φτασουν στη χωρα καθως και τις ενισχυσεις που στελνουν καθε μηνα στις οικογενειες τους και ειναι ποσα που η Ελλαδα τα δανειζεται με ιδιαιτερα δυσμενεις ορους, μιλαμε δε για δισεκατομμυρια Ευρω μεχρι τωρα. Ισως αν γινει αυτο κατανοητο απο ολους να καταστει ευκολοτερη και η αντιμετωπιση των προβληματων που εχουν δημιουργηθει και ενα, ενδεχομενως το σοβαροτερο απο ολα ειναι οτι κινδυνευουμε να γινουμε εχθροι οι Ελληνες μεταξυ μας για τη χαρη των λαθρομεταναστων που τους ωθησαν στη χωρα διαφορα κυκλωματα διακινητων και αλλων που ειχαν και εχουν ειδικα συμφεροντα.
    ΥΓ. Λαθρομεταναστες που κινδυνευαν ζητησαν σημερα με κινητο τηλεφωνο βοηθεια για να τους σωσει το Λιμενικο, βλεπετε, ειναι πολυ καλα οργανωμενο το συστημα, ωστε φροντιζει να "φορτωνει" ακομη και τα κινητα τηλεφωνα εκεινων που διακινει για να μπορει να ενημερωνεται χωρις την παραμικρη καθυστερηση οτι ολα "πηγαν καλα".

  42. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/06/2009 07:39:51

    @44 ΛΕΚΟΣ δεν έχεις καθόλου άδικο. Έτσι έγιναν τα πράγματα αλλά όπως βλέπεις οι ίδιοι που διαμαρτύρονται είναι πάλι αυτοί που αφισσοκολλούν και τρέχουν πίσω από τα κόμματα που είναι υπεύθυνα για το χάλι μας το μαύρο. Η περίπτωση Μαγγίνα είναι ενδεικτική. Σωτήρας και εθνοπατέρας κι`αυτός.

  43. koinos_nous avatar
    koinos_nous 11/06/2009 07:43:50

    @ΛΕΚΟΣ 44
    Και επειδή έγιναν ολα αυτά που περιγραφεις τι θα πρεπει να γίνει τώρα;
    Μηπως να τους "ενσωματώσουμε" που ελεγε και ο πΣΥΡΙΖΑ κΣΥΡΙΖΑ ΞΥΣΤΑ ΠΑΡΑ ΤΡΙΧΑ κλπ ;

  44. osaperas avatar
    osaperas 11/06/2009 08:00:26

    Βρέθηκα στο χωριό μου (αρβανιτοχώρι και σχετικά απομονωμένο), πρόσφατα (στις εκλογές). Από περιεργεια προσπάθησα να καταγράψω πόσοι λαθρομετανάστες ύπάρχουν εκεί. Πόσοι ζουν μόνιμα έχοντας μόνιμη δουλειά είναι είναι εποχιακοί.

    Έχασα το μέτρημα. ΑΛβανοι, βούλγαροι ρουμάνοι, γεωργιανές, μολδαβές, πολωνοί- οι περισσότεροι με τις οικογένειες τους αλλά και πολλοί μόνοι τους. Έχουν νοικιάσει εγκαταλελειμένα άπό τους ντόπιους σπίτια και αφού τα έχουν ψευτοεπισκευάσει ζουν είτε με τις οικογένειες τους είτε με συμπατριώτες τους.

    Τα μεροκάματα τους φυσικά είναι αρκετά χαμηλά. Οι σχέσεις τους με τους ντόπιους είναι ουδέτερη. Οι δικοί μας τους βλέπουν αφ υψηλού αλλά η δουλειά΄είναι... δουλειά. Αυτά που κάνουν οι ξένοι δεν τα κάνουν με τίποτε οι δικοί μας. Σκάψιμο στα χωράφια; Μόνο ξένοι. Οικοδομές; Το ίδιο. Να κρατάνε γέρους και γριές των οποίων τα παιδιά είναι στην αθήνα; Πάνω από μία ντουζίνα διαφόρων εθνικοτήτων.

    Αρκετοί από τους ξένους (κυρίως αλβανοί) έχουν κάνει οικογένειες και τα παιδιά τους είναι στο δημοτικό σχολείο-ελάχιστοι στο γυμνάσιο). Όλα τα αλβανάκια ειναι άριστοι μαθητές. Πρόβλημα σημαιας δεν έχουμε ακόμη. Αλλά θυμώνω με τους δικούς μας. Ρωτάω τους ντόπιους (φίλοι μου συγγενείς μου): "Πως είναι δυνατόν τα αλβανάκια ΄που δεν ξέρουν καλά ελληνικά να είναι καλύτεροι μαθητές από τα δικά μας τα παιδιά;". Η απάντηση τους; "Εεεεεε...."

    Εγκληματικότητα των ξένων. Μηδαμινή. Σε όλες τις περιπτώσεις ποινικού κώδικα, (πόυ είναι αρκετές) πρωταγωνίστές είναι είτε δικοί μας είτε συμμορίες ξένων από άλλες περιοχές.

    Ρώτησα τον αντιδήμαρχο. Τι θα κάνετε με τους ξένους; Αυξάνουν σε αριθμό και κατά κάποιο τρόπο μονιμοποιούνται

    Μου απάντησε: "Τι να κάνουμε. Χρειαζόμαστε χέρια. Αν τους διώξουμε καταστραφήκαμε. Κάνουμε τον σταυρό μας να μην δημιουργηθούν άλλα προβλήματα."

    Επέμενα: " Και οι ντόπιοι δεν θα αντιδράσουν κάποια στιγμή όταν οι φθάσουμε στο δημοτικό να υπάρχουν περισσότερα παιδιά ξένων από τα δικά μας;"

    Μου απάντησε: " Τι μπορούν να κάνουν; Τους χρειαζόμαστε τους ξένους. Και αυτό εσείς που δεν ζείτε εδώ δεν μπορείτε να το καταλάβετε. Έχουν γίνει αναγκαίοι. Και να σου πω και κάτι άλλο; Διακόσιους πενήντα μαθητές είχε το δημοτικό στο χωριό μας και τώρα έχει καμια εικοσιπενταριά ελληνόπουλα. Φύγανε όλοι να βρουνε τη μοίρα τους . Άλλοι στην Ελλάδα και άλλοι στο εξωτερικό. Όλο το χωριό έχει μακρινούς συγγενείς στην αμερική στην αυστραλία στην γερμανία και οι τάδε (ανέφερε κάποιο όνομα) στην Ιταλία. Άμα μας περάσουν οι ξένοι μας πέρασαν. Τι να κάνουμε;

    Έγραψα τα παραπάνω απλά για να τονίσω ότι Ελλάδα δεν είναι μόνο η ΑΘήνα. Και ο κάθε έλληνας αντιδράει ανάλογα με το συμφέρον του. Προφανώς είναι άλλη η αντίληψη των μεν για τους ξένους (άγιος παντελεήμονας) και άλλη των δε(παρα πολλά χωριά της επαρχίας). Και οι μεν ψηφίζουν και οι δε. Και οι μεν έχουν δικαιώματα και οι δε.

  45. marcuze avatar
    marcuze 11/06/2009 08:47:49

    @49 osaperas says- Εγκληματικότητα των ξένων. Μηδαμινή. Σε όλες τις περιπτώσεις ποινικού κώδικα, (πόυ είναι αρκετές) πρωταγωνίστές είναι είτε δικοί μας είτε συμμορίες ξένων από άλλες περιοχές...

    Μήπως όμως οι δικοί σας είναι υπεύθυνοι για εγκλήματα αλλού; Και πάει λέγοντας;
    Έχουμε την πλήρη Επιστροφή στην πολυπολιτισμικότητα και πολυφυλετικότητα που είναι εγγενής στα Βαλκάνια και που όταν την ανέπτυξε ο Φαλμεραγιερ έπεσαν να τον φανε οι Έλληνες που όμως έως το 1821 δεν ήξεραν ότι είναι Έλληνες.

  46. osaperas avatar
    osaperas 11/06/2009 08:56:06

    @50
    Αυτή είναι η εκτίμηση της αστυνομίας και των ντόπιων και όχι δική μου. Και φυσικά σέβομαι την άποψη τους. Κια πολύ περισσότερο δεν πιστευω ότι ξερω τα συγκεκριμένα πραγματα καλύτερα από αυτούς

    Σηκώνει μεγάλη συζήτηση η θεωρία του Γιάκομπ Φίλιπ Φαλμεραϋερ. Γράψε ενα ποστ και στείλε το στον φάκτορα και εαν συμφωνεί μπορεί να γίνει ενδιάφέρουσα ....ανακατωσούρα εδώ πέρα

  47. Σικάτος avatar
    Σικάτος 11/06/2009 09:16:33

    @51 Υπαρχει ενα ποστ νομίζω με τιτλο ΑΛΗΘΕΙΕΣ της 28ης Δεκεμβρίου του 2008 για αυτό το θέμα.Κανει τζιζ όμως.

  48. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 11/06/2009 09:18:14

    Οι λαθρομετανάστες δεν κάνουν εγκλήματα - μονάχα εμείς, όπως απέδειξαν οι πρόγονοί που στις αρχές του περασμένου αιώνα μετανάστευσαν στην Αμερική...
    Οι ξένοι μαθητές είναι άριστοι, εν αντιθέσει με τους δικούς μας που είναι κουμπούρες...
    Η όποια ανάπτυξη της χώρας μας κατά την τελευταία εικοσαετία οφείλεται στους λαθρομετανάστες...
    Οι δουλέμποροι, τελικά, προσφέρουν κοινωνικό έργο, γιατί λύνουν το δημογραφικό μας πρόβλημα, στηρίζουν την παραπαίουσα οικονομία μας, αναζωογονούν τον πολιτισμό μας...
    Οι Έλληνες είναι λαός αφιλόξενος, ρατσιστικός, εκμεταλλευτής, και μόνο μέσω του κοινωνικού, φυλετικού και πολιτιστικού του ανακατέματος με την εξ Ανατολής φρεσκάδα μπορούν να συνέλθουν...
    ***
    Φιλιά και χαιρετίσματα στον φίλο Strange Attractor (και τους άλλους ομοτράπεζους της παρούσας σελίδας) που, λόγω απουσίας μου εις την αλλοδαπήν, μου έλειψαν τα μάλα...

  49. osaperas avatar
    osaperas 11/06/2009 09:21:34

    @52 για ποιο θέμα αναφέρεσαι; Εγώ δεν έγραψα κάτι για 28 Δεκεμβρίου 2008. Δεν σε καταλαβαίνω.

  50. marcuze avatar
    marcuze 11/06/2009 09:28:59

    @54
    προφανώς εννοεί ότι το ποστ με τίτλο "αλήθειες" που αναφέρει ανέβηκε στο ΑΝΤΙ στις 28-12-08

  51. ΣΚΛΗΘΡΟ avatar
    ΣΚΛΗΘΡΟ 11/06/2009 09:32:52

    Γιατι τους βαλανε σε τσαρτερ και το ανακοινωσαν με τοσο πομπωδες υφος? Προφανως για εντυπωσεις. Φαινεται ο Ρουσο εχει δημιουργησει σχολη!

    Κυριοι, ως χωρα, εχουμε δικαιωμα και καθηκον με βαση διεθνης συνθηκες να προωθουμε τους ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ στη χωρα απο την οποια εισηλθαν, δηλ. την ΤΟΥΡΚΙΑ!
    Μην πειτε το κλασικο "δεν τους δεχεται" διοτι εφοσον το πλοιο με το οποιο ηρθαν ηταν τουρκικο ειναι υποχρεωμενοι να τους δεχθουν!
    Φυσικα, αυτο πρεπει να γινεται την στιγμη που τους βρισκουν στο πελαγος και οχι μετα απο δεκα χρονια!
    Αυτο που εγινε τωρα ειναι κοροιδια!

    Ακομα και μια σωστη πολιτικη οταν εφαρμοζεται τυχοδιωκτικα για μικροκομματικους λογους κατανταει σε λαθος αποτελεσματα.
    Πρεπει να παρθουν σοβαρα μετρα για τη φυλαξη των συνορων (θαλασσιων κυριως) και την αυτοματη απελαση των λαθρομεταναστων στην Τουρκια.

    Το Ινστιτουτο Μεταναστευτικης Πολιτικης τι ρολο βαραει ακριβως?

    Βλεπω ως πολυ θετικο που επιτελους η στρουθοκαμηλος εβγαλε το κεφαλι απο την αμμο!

  52. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/06/2009 09:37:17

    Σπατζιώτη ζεις;
    Και γω που νόμιζα ότι ή πέθανες ή σε απέλασαν ως λαθρό... ή ότι κλέφτηκες με καμιά Καιλή εν όψει ευροεκλογών.

  53. Οδηγός ΗΣΑΠ avatar
    Οδηγός ΗΣΑΠ 11/06/2009 09:42:33

    Έτσι όπως έχει διαμορφωθεί μέχρι τώρα η κατάσταση στην Ελλάδα με την είσοδο χιλιάδων ανθρώπων που δεν είναι δυνατόν να ελεγχθούν από καμία αρχή και περισσεύουν σε σχέση με τις ρεαλιστικές πρακτικές των θεωριών ένταξης, η γρήγορη και δίκαιη εξέταση του αιτήματός τους να μείνουν στην Ελλάδα, και η απόφαση για απέλαση εκείνων που δεν πείθουν για τις προθέσεις τους, είναι η πιο ανθρωπιστική λύση.
    Έχει δίκιο ο/η @7 l'ami du peuple, ότι η διαδικασία είναι καθορισμένη από τις διεθνείς συμβάσεις, τις οποίες καθόρισε με την υπογραφή της και η χώρα μας. Δεν βαριέμαι να το επαναλαμβάνω.
    Με τρομάζει όμως η κακία κάποιων ανθρώπων που γράφουν την άποψή τους εδώ μέσα, οι οποίοι φαίνονται διατεθιμένοι να συνοδεύσουν τους ανθρώπους που η χώρα μας απελαύνει με υβριστικούς χαρακτηρισμούς και μειωτικές πράξεις. Μην γελιέστε παιδιά, όσο προβλήματα και να δημιουργεί η κατάσταση, αυτό το πράγμα είναι ξεκάθαρος ρατσισμός, και δεν δημιουργήθηκε τους τελευταίους μήνες. Έχει βαθύτερα αίτια και τώρα βρήκε ευκαιρία να εκδηλωθεί.
    Στην άλλη άκρη, βρίσκονται όσοι, σε μια διαδικασία απέλασης σύμφωνη με τις συμβάσεις για τα ανθρώπινα δικαιώματα, βλέπουν τρένα για τα στρατόπεδα της Πολωνίας. Θα πρέπει ίσως να σκεφτούν ότι μόνο και μόνο αυτή η σκέψη, τους κάνει μέρος του προβλήματος.
    Για τη φιλοξενία σαν έννοια έχει γράψει αρκετά καλά ο Derrida. Και έχει να κάνει με την προσέγγιση της ετερότητας, του ξένου, του Άλλου.
    Μου φαίνεται ότι οι δυο κύριες απόψεις που συγκρούονται (που έχουν πάρει τα παρατσούκλια των "φασιστών" και των "προοδευτικούλιδων" - δεν κολακεύουν κανέναν από τους δυο) αποτελούν τα δυο άκρα της προσέγγισης της ετερότητας, αλλά βασίζονται και οι δυο στο φόβο. Φόβο για τον αποκλειστικά εξωτερικό Άλλο οι μεν, φόβο για τον αποκλειστικά εσωτερικό Άλλο οι δε. Γι' αυτό το λόγο, οι πρώτοι βλέπουν στους μετανάστες μονίμως κάοιον που είναι λιγότερο άνθρωπος, και οι δεύτεροι αρνούνται να εκδηλώσουν τα συναισθήματά τους μήπως και χαρακτηριστούν ρατσιστές. Η πιο πειστική όμως περιγραφή της πραγματικότητας βρίσκεται κάπου στη μέση. Και είναι πολύ δύσκολο για πολλούς από εμάς να καταλάβουμε ότι η μέση αυτή δεν αφορά τη θέση σε μια γραμμή, αλλά τη σύνθεση αντιφατικών δυνάμεων. Θέλει πολλή δουλειά για να γίνει αντιληπτό αυτό από τον καθένα μας. Και επειδή έχουμε συνηθίσει στους αφορισμούς εδώ μέσα, εγώ θα εκφράσω την άποψη ότι όσοι διατηρούν τις ακραίες διαστάσεις του προβλήματος για να περιγράψουν τον κόσμο στον οποίο ζουν, είναι εκείνοι που στην προκειμένη περίπτωση αποδεικνύονται εξαιρετικά τεμπέληδες.

  54. ΣΚΛΗΘΡΟ avatar
    ΣΚΛΗΘΡΟ 11/06/2009 09:43:14

    Ξεχασα το εξης:
    Δεν εχει πλακα που η παραταξη που επετρεψε την εισοδο ολων των εγκληματιων της Αλβανιας (με τον Καρατζαφερη στη δυναμη της) σημερα το παιζει προστατιδα του εθνους?
    Που ειναι ο Σαμαρας τωρα? Ας μας πει αν εχει ευθυνη για το καταντημα της Ελλαδας?

    Ναι στους μεταναστες που εργαζονται νομιμα.
    Οχι στους λαθρομεταναστες.

  55. christos avatar
    christos 11/06/2009 09:59:45

    ναι...όχι...ανέξοδο ΠΑΣΟΚΙΚΟ...και με το χωροφύλαξ και με το Αστυφύλαξ... αρκεί να το παίξουμε καλοί...μόνο λόγια και μετά λαμογιά...ΠΑΣΟΚ...

  56. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 11/06/2009 10:01:30

    @5 rania (Και άλλοι, αλλά αναφέρω αυτό το σχόλιο ως πιο χαρακτηριστικό)
    Προτού βιαστείτε να κάνετε παραλληλισμούς με τους ναζί, σκεφτείτε ένα απλό πράγμα: είτε μας αρέσει, είτε όχι, η κοινωνία στην Ελλάδα του 2009 έχει αλλάξει την ατζέντα των προτεραιοτήτων της.

  57. ΣΚΛΗΘΡΟ avatar
    ΣΚΛΗΘΡΟ 11/06/2009 10:05:54

    @ 59
    Που βλεπεις την λαμογια?
    Εσυ τι προτεινεις?

  58. ΣΚΛΗΘΡΟ avatar
    ΣΚΛΗΘΡΟ 11/06/2009 10:06:27

    Ακυρο το 59 ... @ 60 christos

  59. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/06/2009 10:12:51

    Παλι τις ιδιες ...σοφιες αρχισανε μερικοι,απο τη βολη του σπιτιου τους και της θεσης τους στο δημοσιο,να κατηγορουν αλλους,που ζουν το προβλημα μεσα στα σπιτια τους.
    Σε πολυκατοικιες,που ειναι 2 στους 20 να μιλανε την ιδια γλωσσα,να εχουν τα φωτα σβυστα και κομμενο πετρελαιο το χειμωνα,γιατι δεν πληρωνουν τα κοινοχρηστα.
    Και οι γυναικες,να νοιωθουν οτι τις ξεβρακωνουν με τα ματια,καθε στιγμη,ανθρωποι,με κοκκινα ματια.
    Κανενας δεν εχει τιποτα με τον αλλο,οταν ο αλλος μποιαζει ΚΑΠΩΣ μ αυτον.
    Οι Αλβανοι πχ,οι Πολωνοι,και αλλοι,Ευρωπαικης προελευσεως ανθρωποι,που κινουνται οπως εμεις,που δουλευουν οπως εμεις,και ζουν οπως εμεις,σε λιγο καιρο,δεν αναγνωριζονται,και δεν τρεχει τελικα τιποτα.
    Αποδειξη αυτου,οτι στις καποιες χιλιαδες υπογραφες που μαζευτηκαν,οι 600,ηταν απο Αλβανους,που μενουν εκει.
    Οι Ασιατες,ειναι αλλη ρατσα,πολυ διαφορετικη.Τελος,και καλως η κακως,δεν τους μπορει ο αλλος.
    Με το ζορι θα τον υποχρεωσεις,να τον δεχτει στο σΠιτι του,και μαλιστα ΑΠΡΟΣΚΛΗΤΟ;

  60. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/06/2009 10:18:02

    Ρε συ οδηγε,λες μπαρουφες.
    Εγω θυμαμαι,οτι οταν ανοιξαν τα συνορα,και μπηκαν μερικοι Αλβανοι δειλα δειλα,οι Ελληνες και τους ταισαν,και τους εντυσαν,και δουλεια τους βρηκαν.
    Εστω οπως τη βρηκαν.
    Αλλα μπροστα σ αυτο που ειχαν,καλα ηταν.
    Και οσοι απ αυτους,ειχαν μυαλο και ηταν εντιμοι,σημερα ειναι μια χαρα,με ακινητη περιουσια και καταθεσεις στις Τραπεζες.(Οι Αλβανοι,εχουν μεγαλες καταθεσεις).
    Αρα τα περι ρατσισμου γενικως και αοριστως,δε στεκουν.
    Απλως ο αλλος,ΦΟΒΑΤΑΙ το πολυ διαφορετικο,και ποιος εισαι εσυ,να του πεις να μην το κανει;

  61. christos avatar
    christos 11/06/2009 10:19:09

    εγώ προτείνω κατ αρχάς να αποφασίσουμαι αν τους θέλουμε (τους χρειαζόμαστε) ή όχι...επειδή πιστεύω πως δεν τους χρειαζόμαστε...να επαναπροωθούνται στην χώρα τους κι ας μας κοστίζει αυτό...κι ούτε ρατσιστής είμαι ούτε μισώ τους ανθρώπους... απλά θέλω να έχω το δημοκρατικό δικαίωμα να βάζω όποιον θέλω εγώ στο σπίτι μου...τίποτα άλλο...

  62. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/06/2009 10:20:05

    Και κατι αλλο οδηγε μου.
    Το θεμα ειναι ΚΑΙ ποσοτικο.
    Αλλο να εχεις να κανεις με 1.000,και αλλο με 1 εκατομμυριο.
    Καταλαβες;

  63. ΣΚΛΗΘΡΟ avatar
    ΣΚΛΗΘΡΟ 11/06/2009 10:22:15

    @ 66
    Πολυ σωστο αυτο που λες αλλα που ειναι η λαμογια σε αυτο που ειπα εγω?

  64. Οδηγός ΗΣΑΠ avatar
    Οδηγός ΗΣΑΠ 11/06/2009 10:26:02

    @64, 65 και 67 Προβοκάτορα, δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς πως λέω μπαρούφες (που μπορεί και να λέω). Με τα επιχειρήματά σου έρχεσαι στα λόγια μου - εκτός ίσως από εκείνο που λες ότι οι Έλληνες δέχτηκαν τους Αλβανούς όμορφα και ωραία πριν από 20 χρόνια.

  65. christos avatar
    christos 11/06/2009 10:27:24

    δεν απευθύνεται σ εσένα προσωπικά αγαπητέ μου...η εμπειρία μου από αναλόγου ύφους παλαιότερων δηλώσεων στελεχών του ΠΑΣΟΚ υπαγορεύει τον χαρακτηρισμό...

  66. ΣΚΛΗΘΡΟ avatar
    ΣΚΛΗΘΡΟ 11/06/2009 10:28:00

    @ 69
    Οδηγε, οι Ελληνες "δεχτηκαν" τους Αλβανους ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΙΩΣ.

  67. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/06/2009 10:28:43

    Για χιλιοστή φορά: δεν ενοχλούν τόσο οι μετανάστες ούτε οι λαθρομετανάστες. (Άσχετα αν σε 15 χρόνια οι ντόπιοι θα είμαστε μειοψηφία. Αυτό είναι όμως άλλο θέμα και έχει να κάνει με τον φυλετικό κλπ. προσδιορισμό που θέλουμε ως Έλληνες.)
    Ενοχλούν όμως, και πάρα πολύ μάλιστα, οι κακοποιοί εξ αυτών που μάλλον είναι και πάρα πολλοί. Γεωργιανοί, Ρουμάνοι, Αλβανοί, Αφγανοί κλπ
    Οπότε το πρόβλημα της ανασφάλειας που αισθάνεται ο πολίτης και της αυξημένης εγκληματικότητας που μας ήρθε ουρανοκατέβατη, μεταφράζεται σε πρόβλημα μεταναστών και ρατσισμού.Και όμως οι Ελληνες δεν είναι ούτε ήταν ποτέ ρατσιστές.

  68. ΣΚΛΗΘΡΟ avatar
    ΣΚΛΗΘΡΟ 11/06/2009 10:30:18

    @ 70
    Σοβαρα μιλας? Μακαρι αυτα που λεω να τα ελεγε το ΠΑΣΟΚ και μακαρι να τα εφαρμοσει!
    Αλλα δεν νομιζω.
    Η αριστερο-κουλτουρα της πολυπολιτισμικοτητας κυριαρχει και οποιος λεει κατι αλλο διωκεται για φασισμο, ρατσισμο κλπ.

  69. ΣΚΛΗΘΡΟ avatar
    ΣΚΛΗΘΡΟ 11/06/2009 10:31:23

    @ 72
    Ασφαλεια!
    Καλο! Το αλλο με τον αστυνομο της γειτονιας το ξερεις?

  70. Οδηγός ΗΣΑΠ avatar
    Οδηγός ΗΣΑΠ 11/06/2009 10:31:24

    Ρε συ Strange Attractor πώς μπορεί να γίνει δεκτή μια τέτοια γενικότητα του στυλ "οι Ελληνες δεν είναι ούτε ήταν ποτέ ρατσιστές";;;;
    Βλέπεις εσύ κάποια ομοιομορφία που μου διαφεύγει;

  71. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/06/2009 10:31:30

    Σήμερα συζητιέται (κατόπιν εορτής) στην κυβερνητική επιτροπή το μείζον θέμα της ανασφάλειας και της εγκληματικότητας ως παράγωγο της λαθρομετανάστευσης.
    Στο παιχνίδι μπήκε και ο Επίτιμος που ζητάει μέτρα....

  72. christos avatar
    christos 11/06/2009 10:34:53

    αντιγράφω από άλλο forum..

    και βγηκε ο Παγκαλος και ειπε, οποιος γενιεται στην Ελλαδα ειναι ελληνας και πρεπει να παιρνει αυτοματος ελληνικη ηπηκοοτητα. επισης ειπε οτι οποιοι θελουν να φυγουν οι λαθρομεταναστες πιστευουν στο ελληνικο αμολυντο αιμα. επισης ειπε οτι οι δημαρχοι ειναι ρατσιστες επειδη δε δεινουν χαρτια σε λαθρομεταναστες που δεν εχουν περασει καν υγειονομικο. ετσι να παρουμε μια ιδεα το τι θα γινει σε κανα χρονο απο τωρα, οπως παει το πραγμα.

    μην παραξενευτητε αν μολις βγει το ΠΑΣΟΚ κυβερνησει μας στελνουν οι τουρκοι ολες τις 9μηνων γκαστρομενες τους μαζι με ολη τη γνωστη ασιατικη και αφρικανικη ποικοιλια.

    εδω μεχρι και οι αλβανοι αντιδρανε στους λαθρομεταναστες και τα δικα μας τα εγχωρια διαμαντια (ξερουμε ολοι ποια) τους θελουν, γιατι θελουν να τους κανουν ολους σαν τα μουτρα τους.

    να δω ελληνες και αλβανους ενωμενους απεναντι στους "ελληνες" και τι στον κοσμο, τα ειδαμε ολα ποια σε αυτη τη χωρα.

  73. Σαος avatar
    Σαος 11/06/2009 10:44:15

    Βλέπω εδώ μέσα τραγικές καταστάσεις με απαίσιους χαρακτηρισμούς και παραληρήματα. Δεν βλέπω όμως σοβαρή συζήτηση. Επίσης μερικοί νομίζουν πως δεν υπάρχουν όρια, πως όλοι οι λαθρομετανάστες που προωθούν οι δουλέμποροι εξ ανατολών μπορεί να αφομοιωθούν ή ότι θα βρουν δουλειά ή ότι δεν θα δημιουργήσουν προβλήματα. Πρέπει να καταλάβουμε ότι υπάρχουν όρια και πως ο αγνός ανθρωπισμός μας δεν θα μπορέσει να λύσει τα προβλήματα που θα δημιουργηθούν αν αυτά τα όρια ξεπεραστούν. Ωραία αυτά που λένε μερικοί ότι οι λαθρομετανάστες κάνουν όλες τις βαριές δουλειές ενώ δεν υπάρχουν έλληνες γι' αυτές γιατί όλοι τους είναι διευθυντάδες κτλ κτλ, ότι τα παιδιά τους είναι πάντοτε καλύτεροι μαθητές αφού για κάποιο περίεργο λόγο εξαφανίστηκαν οι αντίστοιχοι έλληνες. Ωραία όλα αυτά, αλλά πολλοί υπερβάλουν ίσως για να προωθήσουν τα ανθρωπιστικά τους αισθήματα. Εγώ προσωπικά έχω συγγενείς που κάνουν σκληρές δουλειές (οικοδομικές) και τα τελευταία χρόνια έχουν δυσκολίες αφού γίνεται χαμός και υπάρχουν και συνεργία που από εργολάβο μέχρι τον τελευταίο μάστορα είναι αλλοδαποί. Μάλιστα μου έλεγε κάποιος για εργολάβο αλβανό ο οποίος είχε έλληνες εργάτες, οπότε δεν μιλάμε για ρατσισμούς, φασισμούς κτλ κτλ. Τα παιδιά των λαθρομεταναστών δεν θα πάνε στις οικοδομές βέβαια, αφού θα έχουν πάρει ένα πτυχίο από ελληνικό πανεπιστήμιο ασχέτως αν ήταν άριστοι μαθητές ή κουμπούρες (με χαρτί αλλοδαπού μπορείς να μπεις πολυτεχνείο με εξευτελιστικούς βαθμούς), οπότε στα επόμενα χρόνια θ' αυξηθεί η ανεργία των ελλήνων και σε τομείς που μέχρι πριν ήταν αδύνατον να βρει κανείς μη νόμιμους μετανάστες. Δεν θα κάτσω να αναλύσω τον πολιτισμικές συγκρούσεις που είδαμε πρόσφατα γιατί αυτές σε λίγα χρόνια που θα έχουν 3 εκατομμύρια λαθρομετανάστες (κυρίως ισλαμιστές) θα είναι σε κάθε γειτονιά. Εν ολίγοις, αυτό που θέλω να πω, πρέπει να υπάρχουν όρια γιατί τα ανέξοδα ανθρωπιστικού τύπου λογάκια δεν θα μας γλυτώσουν από τα χειρότερα που θ' ακολουθήσουν αν δεν ληφθούν μέτρα.

  74. ΣΚΛΗΘΡΟ avatar
    ΣΚΛΗΘΡΟ 11/06/2009 10:46:50

    @ 77
    Αυτο που λεει ο Παγκαλος ισχυει ηδη στη Γαλλια και τραβανε τα μαλλια τους!
    Αλλα εκει εχουν και εναν Σαρκοζυ που δεν καταλαβαινει απο τετοια. Εμεις τι εχουμε?

    Ο Παγκαλος το ειπε αυτο στον Πρετεντερη και η Ντορα δεν φανηκε να διαφωνει.
    Τα μεγαλα κομματα ειναι απλοι υπηρετες!

  75. Σαος avatar
    Σαος 11/06/2009 10:46:51

    @christos

    Καλά, ο Πάγκαλος έχει δηλώσει αλβανός, οπότε που το παράξενο σε αυτά που λέει;

  76. christos avatar
    christos 11/06/2009 12:09:45

    @ 79
    γράφεις:

    Ο Παγκαλος το ειπε αυτο στον Πρετεντερη και η Ντορα δεν φανηκε να διαφωνει.

    είδες το βλέμμα της και το κατάλαβες...

  77. Salaxi avatar
    Salaxi 11/06/2009 12:20:15

    55! Μας κοροιδευετε κύριοι; Τόσοι είναι μόνο στα φανάρια του τραίνου στην ιερά οδό. Προσθέστε τρια μηδενικά στο νούμερο και τότε μπορούμε να πούμε ότι γίνεται μια αρχή..

  78. marcuze avatar
    marcuze 11/06/2009 13:48:24

    Διαβασα κει ενα σχόλιο κάποιου εδω προχθες για κατι μουσουλμανους πιλοτους που την ωρα που το αεροπλανο τους έπεφτε αυτοί προσευχοντουσαν αντι να κάνουν κάτι και για αυτό έφαγαν κάποια χρόνια φυλακή από Σικελικό δικαστήριο. Σκοτώθηκαν τοσοι επιβατες διοτι αυτοί έβαλαν το ισλαμ πάνω από την εκπαιδευση τους. Τέτοιοι είναι και θα μας φάνε ζωντανούς μέσα στη χώρα μας σε λίγα χρονάκια.

  79. Ηellenic avatar
    Ηellenic 11/06/2009 16:28:49

    Oι δηλωσεις του Υπουργου εσωτερικων σημερα φανερωνουν περιτρανα τους λογους ανικανοτητας του νεου ελληνικου κρατους. Ολα τα περιμενουμε απο τους αλλους, τους αιωνιους "προστατες" μας. Μονοι μας ειμαστε ανικανοι για οτιδηποτε. Να δουμε αμα μας ην πεσουν οι Τουρκοι ποιος θα βοηθησει. Ας ειναι καλα η μαμα Ρωσια.

  80. Naruto avatar
    Naruto 11/06/2009 18:36:52

    Απορω αν μπορει καποιος να τους χαρακτηριζει πολιτικους.

    Ειχα ακριβως την ιδια σκεψη με τον Hellenic οταν ειδα τις δηλωσεις Παυλοπουλου.

  81. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 17/06/2009 15:04:40

    Βάλτε τους στο Τζέλλα Δ και πίσω στην πατρίδα τους οι "αναξιοπαθούντες" μουσουλμάνοι. Μπουρδέλο γινόμαστε και από μόνοι μας, δεν χρειάζεται να μας φτιάξουν την Αθήνα σαν το Καράτσι, τη Ντάκα και το Μογκαντίσου.