#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/12/2010 16:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απάντησαν με “χάος” στην επιτυχία της απεργίας και των συλλαλητηρίων



Σφοδρές συγκρούσεις αστυνομίας  - διαδηλωτών στην Αθήνα λίγο πριν και μετά την λήξη των μαζικότατων συλλαλητηρίων που έγινα σήμερα εναντίον των τελευταίων αντιλαϊκών μέτρων της Κυβέρνησης του Μνημονίου.

Στην Αθήνα επικρατεί χάος και οι συγκρούσεις με την αστυνομία έχουν επεκταθεί από την περιοχή του Συντάγματος προς τα Εξάρχεια και την περιφέρεια. Κάηκαν αυτοκίνητα και πυρπολήθηκαν καταστήματα και ένα ξενοδοχείο από μπαράζ μολότοφ.

Ομάδες νεαρών και κουκουλοφόρων «γνωστών – αγνώστων» ξήλωναν πεζοδρόμια και πετούσαν τις πέτρες σε αστυνομικούς που απαντούσαν με δακρυγόνα.

Αποπνικτική η ατμόσφαιρα απο τα δακρυγόνα.


Ξένα πρακτορεία ειδήσεων χαρακτηρίζουν την κατάσταση που επικρατεί στην Αθήνα «χαοτική» και τις σημερινές συγκρούσεις ως τις χειρότερες από την αρχή της οικονομικής κρίσης.

Μεταξύ των θυμάτων των προβοκατόρων και ο βουλευτής της ΝΔ Κωστης Χατζηδάκης που προπηλακίσθηκε από δήθεν διαδηλωτές της ΑΔΕΔΥ, η οποία πρέπει να δώσει εξηγήσεις για το επεισόδιο.

Η απεργία των ΓΣΕΕ – ΑΔΕΔΥ σημείωσε καθολική επιτυχία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 15/12/2010 16:24:35

    Το ΠΑΣΟΚ ειν' εδώ
    πάντα δολοφονικό

    • Orestios avatar
      Orestios @ Προφήτης 15/12/2010 16:29:18

      +1000

  2. λαλακης avatar
    λαλακης 15/12/2010 16:28:41

    ΠΑΣΟΚΑΡΑ !!!!!!!!!!!!!!

    • χωρις ονομα avatar
      χωρις ονομα @ λαλακης 15/12/2010 16:35:45

      ΠΑΟΚΑΡΑ !!!!!!!!!!!!!1

  3. sovokai avatar
    sovokai 15/12/2010 16:31:30

    σιγα ρε προφητη

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ sovokai 15/12/2010 22:03:57

      sovokai,
      Καλτεζάς, 3 δεξιοί εκδότες, τη 10ετία του 80, 4 νεκροί της Μαρφιν τον Μάϊο του 10.
      Κουΐζ : ποιος γνωστότατος από την (original) εξέγερση του Πολυτεχενείου, που σήμερα θεωρείται "Εξαρχειάρχης", στρατολογεί στα Εξάρχεια μπαχαλάκηδες, μυστικό στρατό και αόρατη χείρα της πράσινης εξουσίας;

      Ποιος σκότωσε στη Μαρφιν; Ποιος δηλαδή ανέκοψε την διάθεση του κόσμου για αντίσταση στο μνημόνιο, ποιος τον "πάγωσε" και τον έστειλε στον καναπέ, ενώ από τότε το ΠΑΣΟΚ οργίασε, περνώντας τα πιο φασιστικά μέτρα που έφεραν την κοινωνία και την αγορά εργασίας στον 19ο Αιώνα;

      Και σήμερα, μόλις πήγε να ξαναβγεί ο κόσμος, πάλι προβοκάτσια.
      Διάβασε τις ανταποκρίσεις του "σιδεράκια" για τη δράση του "μαύρου μπλοκ".

  4. ΑΙΟΛΙΚΟΣ avatar
    ΑΙΟΛΙΚΟΣ 15/12/2010 16:34:53

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΔΩ ΜΕ ΣΤΡΟΣ ΚΑΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ.

    • Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου(Γηραια) avatar
      Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου(Γηραια) @ ΑΙΟΛΙΚΟΣ 15/12/2010 16:45:23

      Το ΠΑΣΟΚ ειναι εδω με δεν τρως καν Πρωθηπουργο.

  5. sawas avatar
    sawas 15/12/2010 16:35:18

    απο ARD
    h**p://www.tagesschau.de/multimedia/video/sendungsbeitrag85552_res-.html

  6. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 15/12/2010 17:00:30

    Δεν πειράζει μιά μέρα είναι η κι αυτή η απεργία, θα περάσει !
    Τι λεγανε, αύριο ποιοί κάνουν αυτές τις ανεπανάληπτες 3ωρες στάσεις εργασίας ?

  7. factorx avatar
    factorx 15/12/2010 17:01:56

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟΥ ΜΕΤΩΠΟΥ
    Παρά την επίδειξη δύναμης των νεοταξιτών στο κέντρο της Αθήνας, το ποτάμι της οργής και του Κινήματος, δεν γυρίζει πίσω.
    Με χιλιάδες αστυνομικούς και με χρήση χημικών και βομβών κρότου-λάμψης χωρίς κανένα μέτρο, ολοκλήρωσε την προαποφασισμένη επίδειξη δύναμης στο κέντρο της Αθήνας, η νεοταξίτικη κατοχική συμμαχία που κυβερνά τον τόπο.
    Οι “σοσιαλιστές” του ΠΑΣΟΚ, δείχνουν αποφασισμένοι να πατάξουν με κάθε τρόπο, κάθε έκφραση της λαϊκής οργής κατά των μέτρων που σε συνεργασία με το ΔΝΤ την Τρόικα και τους τοκογλύφους, έχουν επιβάλλει στον ελληνικό λαό. Ξεχνώντας φυσικά (όπως κάθε συνεπής νεοταξίτης) αυτό που έγινε στην Αργεντινή, με τον “ομόλογό” τους “σοσιαλιστή” Ραούλ Αλφονσίν.
    Η αντιπροσωπεία του Πατριωτικού Μετώπου, παρά το αποπνικτικό περιβάλλον που δημιούργησαν τα δακρυγόνα στο κέντρο της Αθήνας, παρέμεινε μέχρι αργά το απόγευμα μπροστά στο Κοινοβούλιο, μιλώντας στους πολίτες και εξηγώντας τη βασική θέση του Κινήματος, πως μόνο όταν ο Λαός αποφασίσει να πάρει την υπόθεσή του στα χέρια του, θα “δει θεού πρόσωπο”.
    Η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών, συμφώνησε με τις θεμελιώδεις αρχές του ΠΑΜ, για συσπείρωση όλου του Λαού, γύρω από το υπερκομματικό-παλλαϊκό-δημοκρατικό Κίνημα, με κεντρικό στόχο, την πλήρη αλλαγή του πολιτικού σκηνικού στην Πατρίδα μας. Μια αλλαγή που προϋποθέτει και διαφορετική προσέγγιση στις επιλογές τόσο της διάρθρωσης του πολιτικού λόγου και θέσεων, όσο και την οργανωτική δομή των Κινημάτων των πολιτών που συμμετέχουν στο Πατριωτικό Μέτωπο.
    Με δεδομένα τα διδάγματα από τους αγώνες των Λαών σε Αργεντινή, αλλά και σε Ισλανδία, Ιρλανδία και Ουγγαρία, το Πατριωτικό Μέτωπο, είναι αποφασισμένο να συνεχίσει τον αγώνα του για συμπαράταξη όλων των πατριωτικών δυνάμεων της Πατρίδας μας σε έναν ανοιχτό αλλά κάθετο αγώνα κατά των νεοταξιτών. Και η πορεία των πραγμάτων δείχνει πως η απόφασή του αυτή δικαιώνεται μέρα με την ημέρα και πρόκειται να δικαιωθεί στο σύνολό της, με την ολοκλήρωση της δομής του Κινήματος, αλλά και των προτάσεών του για μια Ελλάδα κοινωνικής αλληλεγγύης, ελευθερίας, δικαιοσύνης και πραγματικής και άμεσης Δημοκρατίας.
    Το νερό μπήκε στο αυλάκι και δεν γυρίζει πίσω.

    • panos33 avatar
      panos33 @ factorx 15/12/2010 17:18:03

      factor πρεπει να απαιτησεις(ως καταξιωμενος χωρος που εισαι στην ενημερωση εννοω)τα ΜΜΕ να προβαλουν την κατασταση που επικρατει ΤΩΡΑ,γινεται χαμος στο πολυτεχνειο και περιξ,δεν παει αλλο αυτη η προβατοποιηση!

  8. Orestios avatar
    Orestios 15/12/2010 17:02:47

    Προφήτη, δες τον state of the art εξοπλισμό των αντεξουσιαστών.
    Ποιός τους προμηθεύει άραγε?

    h--p://www.youtube.com/watch?v=AuJZdWTiaJM

    Στρατός αντεξουσιαστών.

    • rage avatar
      rage @ Orestios 16/12/2010 12:28:10

      η ευρηματικότητα και η οργη αρκούν, δεν χρειάζονται
      state of the art εξοπλισμοί... αυτούς τους έχουν τα μαντρόσκυλα

  9. Kostas avatar
    Kostas 15/12/2010 17:10:28

    Αυτό το δήθεν διαδηλωτές της ΑΔΕΔΥ δε μπορώ να το καταλάβω ειλικρινά.Δηλαδή αν τον προπηλάκιζαν απλοί καθημερινοί πολίτες που θέλουν να δείξουν την αγανάκτηση τους στην πολιτική που εφαρμόζουν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ,δε θα γινόταν σεβαστή.Πως πρέπει να διαμαρτυρηθεί ο λαός όταν δεν καταλαβαίνουν από λόγια

    • nikos anas avatar
      nikos anas @ Kostas 15/12/2010 18:08:50

      ΣΩΣΤΟΣ

  10. victoria avatar
    victoria 15/12/2010 17:15:42

    Είμαστε -υποτίθεται- πολιτισμένοι γιατί δεν σηκώνουμε χέρι ακόμα κι όταν κάτι/κάποιον δεν γουστάρουμε.

    Τα λόγια σου είναι τραμπουκισμοί και τσάμπα μαγκιά, γιατί είναι σαν να παραδέχεσαι ότι δεν υπάρχει δικαιοσύνη να αποδοθεί γίναμε εντέλει ζούγκλα οπότε αρπάξτε ο καθένας όποιον βρει μπροστά του κι ό,τι γίνει.
    Αν εσύ έτσι εκτονώνεσαι, ξεκίνα, τι περιμένεις. Όλο και κάποιος σαν εσένα θα σε υποστηρίξει.

    Όμως άλλη φορά μπορεί να είναι η μάνα σου ή το παιδί σου που θα φάει καμιά αδέσποτη ενώ γύρω κάποιοι "δίκαια" τα σπάνε ή προπηλακίζουν όποιον βρουν εύκαιρο... Πρόσεχε τι λες... η βία σπανίως είναι δίκαιη... ή deserved... και ποιος είσαι εσύ να το κρίνεις...

    • Kostas avatar
      Kostas @ victoria 15/12/2010 18:05:38

      Πολιτισμένοι πάψαμε να ήμαστε από τη στιγμή που οι πολιτικοί μας σταμάτησαν να μας εκπροσωπούνε και να μας αντιπροσωπεύουν.Τώρα εάν πιστεύεις ότι το θέμα είναι ότι δεν τον γουστάρω τότε θέλω να σε ρωτήσω θα ήσουν το ίδιο ''ευαίσθητη'' εάν στη θέση του Χατζηδάκη ήταν νυν υπουργός του ΠΑΣΟΚ ή τότε θα μιλάγαμε ''θεία δίκη'' και ξέσπασμα λαού.Δεν γίνεται να μας λεηλατούν τα δικαιώματα μας και εμείς να εκφραζόμαστε ''ειρηνικά και φιλήσυχα'' κάθε 4 χρόνια στις εκλογές ή μέσω των δημοσκοπήσεων.
      Τα περί τραμπουκισμού τα προσπερνάω διότι είναι άνευ σημασίας.Αλλά είμαι σίγουρος ότι πολλοί είναι αυτοί οι ''τραμπούκοι'' που εκτωνώνονται με αυτό τον τρόπο.Μάλιστα έναν τέτοιο τραπούκο έχω στην οικογένεια μου ηλικίας 87ετών που του στερούν το δικαίωμα στη ζωή κόβωντας την σύνταξη του.Όταν του ανθρώπου του στερείς βασικές ανθρώπινες ανάγκες τότε ξεσπά και αυτό που έγινε ήταν ξέσπασμα εναντίων των πολιτικών που μας έφεραν ως εδώ.
      Τώρα τέλος αν θες να συγκρίνεις τη μητέρα ή το παιδί μου με κάποιον ο οποίος είναι μέρος του προβλήματος και υπαίτιος για τον οποίο δέκα εκατομμύρια ανθρωποι υποφέρουν και δυστυχούν,τότε τι να πω τα πράγματα είναι ανόμοια.Στο κάτω κάτω έαν δεν αντέχουν το σκληρό ροκ να μην το ξεκινούν.Δεν τους έχει κανείς με το ζόρι στη θέση τους.

      • victoria avatar
        victoria @ Kostas 15/12/2010 18:25:03

        @Kostas
        Δεν απευθυνόμουν σε σένα, αλλά σε άλλο σχόλιο που -προφανώς λόγω του τραμπουκισμού του- έφαγε διαγραφή από το φάκτορα.

        Θα σου απαντήσω όμως για να πω ότι απέναντι στη βία, είμαι ευαίσθητη ανεξαρτήτως από το ποιος βάλλεται. Δεν θα έλεγα θεία δίκη και για πασόκο, γιατί προτιμώ να πάρει την απάντησή του από κάλπη και όχι από χέρι.

        Κατά τα λοιπά καταλαβαίνω τι λες, αλλά δεν είναι λύση. Η βία σπάνια είναι δίκαιη, το ξαναείπα, και τα όρια της "αυτοάμυνας" στενά (είναι μια αυτοάμυνα η βία που θέλουμε να ασκήσουμε όταν μας κόβουν μισθούς και συντάξεις, αλλά... αλλά). Γιαυτό και μόνο η βία της αυτοάμυνας δεν επιφέρει τιμωρία, αλλά με κρίση από δικαστήριο όχι όποιον να'ναι.

        Όσο για τους πολιτικούς αν θες τη γνώμη μου, πήγαμε (κλασικά) από το ένα άκρο στο άλλο, από τη λατρεία στη γενικευμένη απαξίωση. Και σε ρωτώ, δες και το άλλο, ποιος άνθρωπος με τα σωστά του (και τυχόν έντιμος, ευκατάστατος για να μην τρώει, κλπ) θα πάει να γίνει πολιτικός σήμερα; Μήπως έχουμε ό,τι αξίζουμε ή ό,τι σηκώνει το στομάχι μας; αλίμονο σε όσους βλέπουν κάτι παραπάνω...

  11. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 15/12/2010 17:44:45

    Tι παράξενο που οι κουκουλοφόροι θυμούνται ότι είναι ενάντιοι στο κράτος (και στην αστυνομία ως θεσμό που εκφράζει χαρακτηριστικά την κρατική κυριαρχία) μόνο όταν είναι να χαλάσουν τις πορείες που διοργανώνει ο λαός ενάντια στις άδικες κρατικές πολιτικές. Ποιον εξυπηρετούν άραγε;

  12. χ.... avatar
    χ.... 15/12/2010 17:50:25

    ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΥ ΔΝΤ

  13. chris avatar
    chris 15/12/2010 17:58:18

    H οργη του κοσμου ξεχειλιζει.
    Οταν ο κοσμος βλεπει οτι κανεις δεν τιμωρειται,κανεις δεν παει φυλακη
    και οτι τα κουκουλωνουν κιολας εξοργιζεται.Και η οργη δεν ελεγχεται.
    Η χωρα αργα αργα καταστρεφεται απο μια κυβερνηση υποταγμενη
    σε διεθνεις τοκογλυφους.Η αντισταση πρεπει να ειναι καθολικη γιατι
    αν συνεχιστει το καταστροφικο εργο της κατοχικης κυβερνησης τοτε
    η ελλαδα πολυ συντομα θα γινει αργεντινη της ευρωπης.Με λιγους
    πλουσιους και εκατομμυρια φτωχους και εξαθλιωμενους.

  14. Rotarmist avatar
    Rotarmist 15/12/2010 18:07:10

    Ναι, ναι, ναι!!!!

  15. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 15/12/2010 18:13:43

    Η ΝΔ να φέρει το θέμα στη Βουλή και να απαιτήσει τη σύλληψη και παραδειγματική τιμωρία των ενόχων του ξυλοδαρμού του Κωστή Χατζηδάκη.

  16. Κάποιος avatar
    Κάποιος 15/12/2010 18:57:57

    Επίσης των ενόχων του ξυλοδαρμού και του ψεκασμού με χημικά του Μ.Γλέζου,του ξυλοδαρμού του Ν. Ηλιόπουλου πρόεδρου της νεολαίας του ΣΥΝ, των ξυλοδαρμών σε πεζοδρόμια και σε ζαρντινιέρες, των ψεκασμών με παράνομα και απαγορευμένα χημικά συνταξιούχων,μαθητών, φοιτητών και εργαζομένων κτλ.
    Κακώς φυσικά τον μάτωσαν τον άνθρωπο και δεν αρκέστηκαν μόνο στα επιφωνήματα “κλέφτες” και “ντροπή σου”.
    Πάντως σε συνδυασμό με κάτι κυνηγητά και ξεφωνητά που είχαν πέσει και στον Κακλαμάνη, οι πολιτικοί των 2 μεγάλων κομμάτων που ευθύνονται μεταπολιτευτικά για την σημερινή εικόνα της χώρας μάλλον έχουν πάρει το μήνυμα ότι τους πολιτικούς βερμπαλισμούς και τις σοφιστείες τους, τους παίρνει να τους εκστομούν σε αυστηρώς ελεγχόμενα περιβάλλοντα (τηλεοπτικά στούντιο, πολιτικά γραφεία, κοινοβούλιο κτλ)

  17. olia avatar
    olia 15/12/2010 19:07:12

    Μαλλον καποιοι δεν εχουν καταλαβει πως ο 'εχθρος λαος 'δεν θα τους πεταει τριανταφυλλα.Ο εν λογω αεργος εκανε το "αγροτικο"του πριν τριανταρισει καν με μοναδικο προσον τα κομματικα ενσημα στην Ευρωβουλη-εκει οπου αλλαζε τα Αρμανι της και η διορισμενη νομαρχης Κοζανης στα 25 χρονια της Αννουλα της Απαιδειας-και κατοπιν επεστρεψε στους ιθαγενεις για να τους πουλησει καθρεφτακια και χαντρες...

  18. Στέργιος avatar
    Στέργιος 15/12/2010 19:12:35

    Υπάρχουν και άλλοι τρόποι αντίδρασης: Μπορούμε να μην πάμε μία εβδομάδα στις δουλειές μας; Ούτε δακρυγόνα θα φάμε, ούτε τίποτα. Μπορούμε να απεργήσουμε μία εβδομάδα σερί; Έτσι θα λυγίσει η κατοχική κυβέρνηση που κόβει το 20% από τις συντάξεις πείνας των 600 ευρώ ενώ παράλληλα χαρίζει 42 δις χρεωστούμενα στους επιχειρηματίες.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Στέργιος 15/12/2010 19:17:03

      Ναι αφού λεφτά υπάρχουν θα τα βρει και θα μας τα δώσει! Δεν έχεις ακόμα κατανοείσαι ότι έχει χρεοκοπήσει το κράτος με τεχνητές αναπνοές από τους ζει με το δάνεια που μας πάσαραν και παράλληλα έχει μετατραπεί η χώρα σε προτεκτοράτο;

    • Kostas avatar
      Kostas @ Στέργιος 15/12/2010 19:43:00

      Σιγά μη χάσω εγώ 5 μεροκάμματα στο ήδη μικρό μισθό μου για να μπορούν οι 300 της βουλής να κυκλοφορούν ανενόχλητοι,πίνοντας το απεριτίφ τους στη Μεγάλη Βρετάνια.Προτιμώ να φάω τα δακρυγόνα μου και αυτοί να είναι κλεισμένοι στη βουλή.Οι 300 της βουλής διοργανώνουν εξεταστικές έτσι για τα μάτια του κόσμου για να αυξήσουν τον βασικό τους μισθό (7000+ευρώ) και εγώ θα τους κάνω τη χάρη να μην πληρωθώ για μια βδομάδα.Δε πάμε καλά...

  19. ruddock avatar
    ruddock 15/12/2010 21:26:08

    Το μεσημεριανό μου σχόλιο προφανώς διαγράφηκε ,ίσως διότι θεωρήθηκε "τραμπούκικο".
    Ας είναι,δεν με ενδιαφέρει η λογοκρισία,αυτή μας μάρανε,εδώ δεν έχουμε να φάμε και θα μας νοιάξει που έφαγε μία σφαλιάρα ο Χατζηδάκης.
    Απλά να τονίσω ότι τραμπούκος δεν είμαι,δεν έχω χτυπήσει ποτέ άνθρωπο στη ζωή μου,δεν συμμετέχω σε επεισόδια (εδώ ούτε καν σε πορείες δεν πάω,άλλη όρεξη δεν είχα παρά να βλέπω φάτσες από κομματόσκυλα),δεν είμαι δηλαδή κανένα κάθαρμα,αλλά σίγουρα,όσοι είναι μέσα στη βουλή, όχι μόνο αξίζουν αλύπητο ξύλο,αλλά στάνταρ,αυτοί είναι οι πραγματικοί τραμπούκοι.
    Οπότε το κόψιμο ράψιμο σχολείων μεταξύ μας απλά δηλώνει εμπάθεια,γιασ ποιο λόγο όμως,δεν το γνωρίζω.
    Δεν λυπάμαι και δεν συμμερίζομαι κανέναν πολιτικάντη,να πάνε όλοι από κει που ήρθαν.
    Υγιαίνετε.

  20. s54elas avatar
    s54elas 16/12/2010 12:38:59

    Χαος; Απ' ακρου σε ακρον της Ελλαδας; Ναι

    Ολες εκεινες οι καταπιεσμενες ιδεες που ωριμαζουν στα μυαλα των ελληνων πολιτων βγαζουν κεφαλι. Γονιμες συγκυριες που οδηγουν την εξελιξη της ελληνικης κοινωνιας στο επομενο σκαλοπατι.

    Να μην χαθει το νοημα αυτων των κινητοποιησεων, απο ολες τις πλευρες ..και υπερ και κατα. Σε αυτο το χαος που ενεσκηψε στην ελλαδα, θα πρεπει να βρεθουν εκεινες οι αιχμες του που θα οδηγησουν τους ελληνες σε καινουριες μορφες δομησης της κοινωνιας.

    Σε εκεινες τις λεπτομερειες που ωθουν κινηματα προς τα μπρος. Δεν θα πρεπει να παιζουν ηθελημενα η αθελητα το ρολο των προβοκατορων, μπαχαλακηδες οι αστυνομικοι .. απο το Indymedia. Δεν ειναι οι αστυνομικοι το ζητουμενο. Μολοτωφ σε αστυνομικους, καταστροφες σε αυτοκινητα και καταστηματα. Δεν ειναι εκει το ζητουμενο.

    Ενα νηφαλιο μυαλο να ξεχωρισει την ανουσια λεπτομερεια απο την ουσιαστικη και καιρια συνθηκη η συνθηκες που βγαινει απο αυτο το χαος, για να δουλευτει παρα-περα, για να γινει το εναυσμα για δραστικες μεταβολες στην ελληνικη κοινωνια.

    Αυτες οι .. πρωτο-κινητηριες συνθηκες, ειτε το θελει κανεις, ειτε οχι αναβγαζουν μεσα απο τις τοποθετησεις των πολιτων στα μεσα που προσφερει το διαδικτυο, οταν αμεσα και χωρις φοβο αλλα ..με κατευθυνομενο παθος, επικοινωνουν τις σκεψεις τους με τους συμπολιτες τους.

    Χανεται το νοημα; Θα χαθει; Να μην χαθει απο τις ερμηνειες που δινονται απο ολες τις πλευρες. Το χαος που ενεσκηψε στην αρενα της Ελλαδας, στις ζωες των ελληνων πολιτων, δεν θα πρεπει να αφεθει να φυγει .. ανεκμεταλευτο. Μεσα του κρυβωνται ολα εκεινα τα ψυγματα που με την καταλληλη .. γαλουχηση, θα δημιουργησουν τις συνθηκες για την αναπτυξη της ελληνικης κοινωνιας, σε γερες βασεις.

    Οι προβοκατορες δεν δρουν μονο μεσα στα εξοργισμενα πληθη .. δρουν σε ολες τις πτυχες .. αυτης της κινητοποιησης.

    Και ποιες ειναι αυτες οι γερες βασεις; Η ευρεια αποδοχη απο ολους τους πολιτες .. για μια οικονομια βασισμενη στις αναγκες των πολιτων και οχι στις αναγκες των τραπεζων .. των τοκογλυφων .. του ΔΝΤ .. μια Ελλαδα που στηριζει το πολιτευμα της, στην μοναδα .. στον πολιτη.

    Ποτε ο πολιτης να μην βρισκεται στην θεση να υποφερει για την εξυπηρετηση του συνολου. Το κρατος υπηρετης του πολιτη και οχι ο πολιτης υπηρετης του κρατους. Ποτε το υποτιθεμενο 'καλο' του συνολου να υπερισχυει των αναγκων του καθε ενος πολιτη σαν μοναδα. Εστω και ενας πολιτης εαν υποφερει .. να θεωρειται παταγωδης αποτυχια της κρατικης μηχανης. Να ειναι σημειο αναφορας .. για την επιτυχια της κρατικης μηχανης η οχι.