#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/08/2012 20:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αξιόπιστη Ελλάδα και μεταρρυθμίσεις ζήτησε ο Γιούνκερ



Μήνυμα στην Ελλάδα ότι οι ξένοι στηρίζουν την προσπάθεια της κυβέρνησης για τη σωτηρία της χώρας και παραμονή της στο ευρώ, αρκεί να προχωρήσουν οι μεταρρυθμίσεις και να αποκατασταθεί η αξιοπιστίας της, έστειλε ο πρόεδρος του Eurogroup Ζαν Κλοντ Γιούνκερ μετά τη συνάντηση με τον πρωθυπουργό.

Παράλληλα, επιβεβαίωσε και το κλίμα που επικρατεί στο εξωτερικό για την Ελλάδα, ενόψει των συναντήσεων του Αντώνη Σαμαρά με Μέρκελ και Ολάντ. Κλίμα θετικό μεν αλλά με αυστηρές προϋποθέσεις για τη βοήθεια που θα δώσουν στη χώρα μας.

Το κλίμα στη συνάντηση των δύο ανδρών ήταν θερμότατο ενώ είχε και δόσεις χιούμορ. Ο Γιούνκερ μάλιστα ζήτησε από τους φωτορεπόρτερ να μην το παρακάνουν με τα φλας και να μην τυφλώνουν τον Έλληνα πρωθυπουργό.

Ο Γιούνκερ, αφού τόνισε κατηγορηματικά αντίθετος στην προοπτική εξόδου της Ελλάδας από το ευρώ είπε ότι ήρθε σα φίλος. «Δεν μπορεί να κατανοήσει κανείς την Ευρώπη σήμερα χωρίς την συμβολή της Ελλάδας στην Ευρώπη» είπε ο πρόεδρος του Eurogroup.   «Δεν ήρθα στην Ελλάδα για να κάνω διάλεξη ή μάθημα στην ελληνική κυβέρνηση, ποιος θα ήμουν εγώ αν ερχόμουν να κάνω μάθημα στην Ελλάδα» σημείωσε και εξέφρασε την βεβαιότητά του ότι η ελληνική κυβέρνηση θα αναλάβει όλα όσα έχει υποσχεθεί.

Αναγνώρισε τις προσπάθειες της χώρας επισημαίνοντας ότι η Ελλάδα έχει πραγματικά καταβάλει τα τελευταία χρόνια, μήνες και εβδομάδες μια τεράστια προσπάθεια και αυτό καταδεικνύει το κουράγιο της ελληνικής κυβέρνησης αλλά αναφέρομαι και στις προσπάθειες πολλών έντιμων ανθρώπων» είπε.

«Οι Έλληνες πολίτες  καταβάλλουν τεράστιες προσπάθειες προκειμένου να υπάρξει οικονομική εξυγίανση στη χώρα» είπε, προσθέτοντας, ωστόσο, ότι η Ελλάδα πάσχει σε επίπεδο αξιοπιστίας.

Όπως τόνισε ο κ. Γιούνκερ, μια περαιτέρω δημοσιονομική εξυγίανση, είναι κεφαλαιώδους σημαίας για την Ελλάδα.

«Μια στιβαρή και αξιόπιστη στρατηγική σε ότι αφορά το μεσοπρόθεσμο είναι μια προϋπόθεση σε ότι αφορά στην εκταμίευση της επόμενης δόσης» ανέφερε. «Η Ελλάδα χρειάζεται να προχωρήσει σε όλες τις διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις» είπε ο κ. Γιούνκερ ξεκαθαρίζοντας ότι είναι σθεναρά αντίθετος ως προς την έξοδο της Ελλάδας  από το ευρώ καθώς, όπως τόνισε, «θα ήταν κίνδυνος για όλη την ευρωζώνη».

Σημαντική είναι και η επισήμανση του κ. Γιούνκερ ότι οι χαμηλόμισθοι έχουν υποφέρει πολύ στην Ελλάδα, υπονοώντας ότι πρέπει να πληρώσουν και όσοι έχουν ξεφύγει από την κρίση.

Τέλος, άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο για νέο κούρεμα του χρέους, χωρίς όμως να θέλει να πει πολλά επ' αυτού.



«Έρχεται στην Ελλάδα σε μια κρίσιμη στιγμή. Του είπα ότι άλλαξαν πολλά του τελευταίους μήνες και ότι θα αλλάξουν ακόμα πιο πολλά το επόμενο διάστημα» τόνισε με τη σειρά του ο πρωθυπουργός.

«Του μίλησα για τις προσπάθειες να συλλάβουμε την φοροδιαφυγή αλλά και να προστατέψουμε την ασφάλεια των πολιτών αντιμετωπίζοντας την μάστιγα της λαθρομετανάστευσης» πρόσθεσε.

Ο κ. Σαμαράς  είπε ότι η Ελλάδα αλλάζει σελίδα και οικονομικά και πολιτικά και κοινωνικά.

«Βαδίζουμε με σταθερότητα στο δρόμο της σταθεροποίησης» ανέφερε ο πρωθυπουργός και πρόσθεσε ότι «η λογική είναι να μπούμε στην ανάπτυξη το ταχύτερο δυνατό γιατί μια οικονομία σε συνεχή ύφεση δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια της και ασφαλώς δίνουμε προτεραιότητα στο θέμα της ρευστότητας». Απευθυνόμενος σε όσους ποντάρουν στην έξοδο μας από το ευρώ, ο πρωθυπουργός είπε ότι θα διαψευστούν «με έργα και όχι με λόγια» ενώ προανήγγειλε ότι το πακέτο των 11,5 δισ. θα κλείσει τις επόμενες εβδομάδες ενώ είπε ότι διευρύνθηκε το πρόγραμμα των αποκρατικοποιήσεων.

 "Πληρώνει τα λάθη του προκατόχου του"

Ο κ. Σαμαράς "πληρώνει τα λάθη του προκατόχου του" φέρεται να έχει πει ο κ. Γιούνκερ αναφερόμενος στα τραγικά λάθη της διακυβέρνησης Παπανδρέου. Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες ο πρόεδρος του Eurogroup αποδίδει μεγάλο μέρος της ευθύνης για την εικόνα αναξιοπιστίας της Ελλάδας στην κυβέρνηση Παπανδρέου.

Γι αυτό και στις σημερινές συνομιλίες του επέμεινε στο θέμα της αξιοπιστίας της Ελλάδας προφανώς διότι τόσο ο ίδιος όσο και οι άλλοι Ευρωπαίοι παράγοντες έχουν «καεί» πολλές φορές τους προηγούμενους μήνες. Και, βεβαίως, οι ξένοι ηγέτες ενόψει της νέας διαπραγμάτευσης δε θέλουν σε καμιά περίπτωση έναν συνομιλητή που άλλα θα λέει κι άλλα θα πράττει, άλλα θα δεσμεύεται κι άλλα τελικά θα υλοποιεί. Η εικόνα της χώρας στο εξωτερικό πάση θυσία πρέπει να αποκατασταθεί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Pileas avatar
    Pileas 22/08/2012 21:09:06

    Δεν καταλαβαίνω. Η εικονα μας στο εξωτερικό θα ενισχυθεί αναλόγως με το πόσοι άνεργοι θα υπάρξουν; Αναλόγως με το πόσοι θα ζήσουν κάτω από το όριο της φτώχιας; Δεν το κατανοώ...

    Τι κρίμα έστω και να χαμογελάς όταν μια ολοκλήρη πατρίδα κλαίει. Τι κρίμα...πρώτα από όλα για εσένα

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Pileas 23/08/2012 01:33:49

      Οχι,αναλογα με το υψος του ελλειμματος και αναλογα με το αν δεν ζητας συνεχεια λεφτα απο τους άλλους.

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 22/08/2012 21:20:30

    “Οι άνθρωποι με στόχους επιτυγχάνουν, επειδή γνωρίζουν πού πηγαίνουν”
    http://bit.ly/SnfSZy

  3. neotaxitis avatar
    neotaxitis 22/08/2012 21:32:40

    that's smalltalk!
    respect the memorandums,pay your debts.

  4. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 22/08/2012 21:47:38

    Aντώνη τον Δεκέμβριο θα είσαι το ίδιο αναξιόπιστος με τον ΓΑΠ(τον βραβευμένο από τους Γερμανούς),δεν θα πιάσεις κανένα στόχο αυτού του άθλιου προγράμματος!!!
    Θα μου κόψεις 1000ευρώ,δεν θα σου πληρώσω τέλη κυκλοφορίας και ασφάλειες(1100) ευρώ!!!
    Μηδέν εις το πηλίκιο που είπε και ο αναξιόπιστος ΓΑΠ,μετά θα έλθει ο αξιόπιστος Αλέξης και η νέα τουρκοκρατία!!!
    Μην ξεχνάς οτι οι ξένοι έταξαν στον Ιωαννίδη την Κύπρο και την εξουσία για 30 χρόνια και ο ηλίθιος τους πίστεψε!!!

  5. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 22/08/2012 22:40:27

    Υπάρχει μία θαυμάσια ταινία του 1991 και λέγεται '' Other People's Money '' με τον Ντάνυ Ντε Βίτο (εκείνο τον υπέροχο κοντό).
    Τι θυμήθηκα τώρα; Κάνω κάτι συνειρμούς περίεργους!!!

  6. akisenv avatar
    akisenv 22/08/2012 23:17:31

    Ποια η διαφορα της συναντησης Σαμαρα - Γιουνγκερ με εκεινη του Ολι Ρεν με τον Παπακωνσταντινου το 2010;
    Το σχολιο δεν ειναι ουτε κακοπροαιρετο ουτε προβοκατορικο, απλως δειχνει τον τροπο που επι της ουσιας οι Ευρωπαϊοι ηγετες εχουν απομονωσει επικοινωνιακα και πολιτικα την Ελλαδα εδω και 2μιση χρονια και την αντιμετωπιζουν ως παρια χλευαζοντας με φτηνες κοινοτοπες ευγενειες την βιολογικη και φυσικη πλεον θυσια των πολιτων.
    Στην περιπτωση της Ελλαδας αρνουνται τις ευθυνες τους, αρνουνται την απραξια τους και τους λαθεμενους τακτικισμους τους. Σημερα αποδεικνυεται πως η Ευρωπη ειναι ετοιμη οχι απλως να μας οδηγησει εκτος ευρω αλλα επιθυμει την οσο πιο γρηγορη και καταστροφικη εξαθλιωση της ελληνικης οικονομιας και κοινωνιας. Τα 13,5 δις μετρων ειναι μαθηματικα βεβαιο πως θα οδηγησουν σε καταρρευση των εσοδων και σε κλεισιμο χιλιαδες ακομη επιχειρησεις.
    Η Ελλαδα χρησιμοποιειται απο την Γερμανια τοσο στην εσωτερικη της πολιτικη οσο και στο να θετει τις επιδιωξεις της στην εξωτερικη της πολιτικη εντος και εκτος Ενωσης. Η Ελλαδα εγινε το πιστολι πανω στο τραπεζι με το οποιο οι Γερμανικες τραπεζες πυροβολουν κατα το δοκουν τις υπολοιπες ευρωπαϊκες χωρες, τους λαους και τις οικονομιες τους.
    Κριμα....

  7. NICK avatar
    NICK 22/08/2012 23:19:18

    χα χα ο Σαμαρας της 6/5/2010 και ο Σαμαράς της 22/8/2012


    τι ωραίο κοντραστ, τι υπεροχη αντιθεση, τι φοβερό γελιο.

    αθανατη ελληνικη δεξια

  8. Λακμος avatar
    Λακμος 22/08/2012 23:29:46

    Οι κκ Σαμαρας και Γιουνκερ παριστανουν οτι δεν καταλαβαινουν οτι το ενα τριτο των Ελληνων εχουν ηδη βγει απο το ευρω και οτι αλλο ενα τριτο των Ελληνων βλεπουν πια το ευρω με το τηλεσκοπιο. Μενει το υπολοιπο τριτο που εχει γεματα πουγγια, δεν πληρωνει φορους, παιρνει φακελλακια, δεν αποδιδει ΦΠΑ και δεν το νοιαζει αν πανε οι υπολοιποι στο φουντο φτανει να μπορει να παιζει αστακομαχιες στη Μυκονο η να παραγγελνει με ευρω σοκολατακια Godiva η Νeuhaus απο τις Βρυξελλες.

  9. NICK avatar
    NICK 22/08/2012 23:39:17

    βεβαια ακόμα πιο υπέροχη αντιθεση και φοβερό γελιο θα είναι αυτό των επόμενων μηνων , όπου ο πρωθυπουργός Τσίπρας (ή Δραγασάκης; θα δούμε) και η Υπεξ -αγαπημενο πουλέν της ευρωπαικής αριστερας (;;;;;) -Ρένα Δούρου-Δούρου θα πάνε όχι βεβαια να ...καταγγείλουν το μνημόνιο αλλά να το ...διαπραγματευτούν με τη Μέρκελ και να φάνε τη σφαλιάρα που θελουν και τους αξιζει.

    ΜΟΝΟ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΕΙΠΑΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΞΑΡΧΗΣ ΣΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΛΑΟ

    ΜΟΝΟ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΕΙΠΑΝ ΕΞΑΡΧΗΣ ΟΤΙ ΣΩΤΗΡΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΦΑΓΕΙΟ ΤΗΣ ΕΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

    ΖΗΤΩ ΤΟ ΗΡΩΙΚΟ ΚΚΕ!!

    ΖΗΤΩ Η ΗΡΩΙΚΗ ΑΝΤΑΡΣΥΑ!!

    ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ , ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ!!

    • Nietzsche avatar
      Nietzsche @ NICK 23/08/2012 01:01:50

      Το λουκούμι στον κύριο!

      (Μαζί με ένα ταβόρ...)

    • Kώστας ΜΠ avatar
      Kώστας ΜΠ @ NICK 23/08/2012 01:16:54

      Άστο σύντροφε...
      Οι κομμουνιστές ΔΕΝ μπορούν να νικήσουν. Είναι looser από χέρι.
      Ξέρεις γιατί; Γιατί είναι τελείως αποκομμένοι από τις ανάγκες και τα θέλω του απλού κόσμου. Και επιπλέον τον βρίζετε κιόλας τον απλό τον κόσμο, μυαλό δεν βάζετε.
      Διάβασε το άρθρο-όνειδος της εργαζομένης του ΔΟΛ "συντρόφισας" και θα καταλάβεις. Υβριστές του Λαού είστε. Οι ύβρεις σας εδώ:
      http://www1.rizospastis.gr/story.do?id=6994876&publDate=19/8/2012

      Είδος υπό προστασία θα καταντήσετε με μυαλά σαν και του άρθρου.

      • Nietzsche avatar
        Nietzsche @ Kώστας ΜΠ 23/08/2012 02:38:09

        @του ΔΟΛ

        Κρύβε λόγια, θα μας ακούσει ο... Αντγέας Ψυχάγης! Χα, χα, χα!!!

        ΥΓ. Αλήθεια, πού στον ΔΟΛ δουλεύει αυτή; Της αγόρασε το περιοδικό εννοείς;

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ Nietzsche 23/08/2012 20:51:08

          χα χαχα !!! Πολύ καλό αυτό το..Αντγέας Ψυχάγης !!!!!

      • NICK avatar
        NICK @ Kώστας ΜΠ 23/08/2012 22:35:56

        1) σύντροφε;; προκειται για κυριολεξια η για ειρωνεία; εγω δήλωσε σαφεστατα την κομματική μου προτιμηση σε ΚΚΕ-ΑΝΤΑΡΣΥΑ. Είμαι διαφανης. αφού είμαι διαφανής , πρεπει και εσύ να κανεις το ίδιο. μόνο αν υποστηρίζεις ΚΚΕ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ΜΛ -ΚΚΕ , ΕΕΚ θεωρω ότι μπορείς να με αποκαλείς σύντροφο με την κυριολεξία του όρου.

        2) εάν οι ανάγκες του κόσμου είναι να μην σπασει με τους νεοναζί της ΕΕ που τον πήγαν σε 25% ανεργία , 40% αύξηση των αυτοκτονιών , εξαρση της εγκληματικότητας, της μαζικής εξόδου επιστημόνων και κατωτατο μισθό (σήμερα) 500 ευρώ, αύριο 200 ευρώ, ναι το δηλωνω ξεκαθαρα, από αυτες τις αναγκες και τα θέλω της μεγάλης μερίδας του λαού, επιθυμω οι κομμουνιστες να είναι μίλια μακριά, αποκομμενοι, απομονωμενοι.

        3) υβριστες του λαού δεν μπορεί να είναι ΠΟΤΕ αυτοί που οργανωσαν απεργία 9 μηνών στη Χαλυβουργία, αυτοί που δεχτηκαν στις 20-10-2011 την παρακρατική επίθεση που όλοι θυμόμαστε, επειδή διάλεξαν το δρόμο του αγωνα.αυτά είναι τελείως προφανη.

        4) μετά το σπάσιμο και της τελευταίας φούσκας, της φουσκας δηλαδή ΣΥΡΙΖΑ ότι δήθεν υπάρχει περιθωριο διαπραγματευσης με τους νεοναζί της ΕΕ, μετα δηλαδή και το ανεκδοτο της διακυβερνησης ΣΥΡΙΖΑ οι κομμουνιστες θα παμε για εξουσία. ποιο "είδος υπό προστασία";

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ NICK 23/08/2012 13:58:23

      ...Δυστυχώς αγαπητέ το Κομουνιστικό κόμμα Ελλάδος, αποτελείται από συνταξιούχους γερασμένους στο μυαλό και ανίκανους να προτείνουν ρεαλιστικές λύσεις. Εξωγήινες μορφές, κινούμενες σε κάποιο παράλληλο σύμπαν !!!! Ετοιμάσου στις επόμενες εκλογές, να παίζεται η ΜΗ είσοδός τους στο ΚΥνοβούλιο των ...εκλεκτών αχρήστων!!! Μπούρδες και υποσχέσεις για τη μελλούμενη ζωή καθώς και όνειρα θερινής νυκτός τσεπώνοντας την επιχορήγηση (από τα 5,2 εκατομμύρια το 2009, στα 3,95 εκατομμύρια τώρα), ξέρω να λέω κι εγώ καλά, αλλά δεν με πληρώνουν για αυτό..... Ντροπή τους. Αποδείχτηκαν σαν ηγεσία ΠΑΝΤΟΤΕ κατώτατοι των περιστάσεων κι ανάξιοι των θυσιών που οι πιστοί τους ολόψυχα έκαναν. ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ, ΟΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ....

      • NICK avatar
        NICK @ BLACKQUEEN 23/08/2012 22:38:06

        το ΚΚΕ δεν πρίκειται να παραιτηθεί απο το στόχο της λαικης εξουσίας, μην προσπαθειτε επί ματαίω.

        παρεμπιπτόντως: εκτός από την αποψή σου για το ΚΚΕ, μηπως θα μπορούσες να μας πεις και την αποψη σου για την ΑΝΤΑΡΣΥΑ;

  10. ένας βορειοελλαδίτης avatar
    ένας βορειοελλαδίτης 22/08/2012 23:56:32

    Αυτά που είπε ο Γιούγκερ είναι προφανή και αυτονόητα. Ο ελληνικός λαός έχει κάνει πολλές θυσίες αλλά έχουμε τεράστιο πρόβλημα αξιοπιστίας. Δεν μας πιστεύει πλέον κανείς. Δηλαδή αν αυτά που είπε ο άνθρωπος τα είχε πει ένας δικός μας πολιτικός, τι θα λέγαμε ότι είναι παράλογα;

    Δεν είναι αδύνατον να σωθεί η παρτίδα (και η πατρίδα). Θέλει ενότητα, επιμονή, ξεκάθαρο ιδεολογικό στίγμα, συνέπεια, κοινωνική δικαιοσύνη και εφαρμογή των νόμων. Για να ανασάνουν οι απλοί έλληνες πολίτες από τον στραγγαλισμό που τους έχουν επιβάλει τα πάσης φύσεως κομματικά λαμόγια των τελευταίων δεκαετιών.

  11. NICK avatar
    NICK 23/08/2012 00:00:38

    Εντελώς πρόσφατο , προ διημερου, χτυπημα της Δουρου-Δούρου, του αγαπημενου πουλέν της ευρωπαικής αριστερής (;;;;) σκέψης (;;;;;)


    «Εμείς λαμβάνουμε πολύ σοβαρά υπόψη μας την υπόθεση της διαπραγμάτευσης. Αυτό για το οποίο ακριβώς κατηγορούμε τις κυβερνήσεις των τελευταίων ετών, είναι ότι ουδέποτε κατανόησαν το νόημα της διαπραγμάτευσης. Και γιαυτό άλλωστε εισήλθαμε, κατά τη δεύτερη προεκλογική περίοδο, σε ένα φαιδρό, γελοίο αλλά επικίνδυνο για τις ζωές μας, γαϊτανάκι συνωνύμων της διαπραγμάτευσης, κάνοντας λόγο για ‘απαγκίστρωση’, ‘επιμήκυνση’, κ.α. Να θυμίσω δε εδώ, για του λόγου το αληθές, το πόσο λεπτομερειακά είχαμε παρουσιάσει το πώς εμείς αντιλαμβανόμαστε τη διαπραγμάτευση με προτάσεις μας – ενδεικτικά αναφέρω -σχετικά με την μετατροπή των επιμέρους δημοσίων χρεών των χωρών σε κοινό ευρωπαϊκό χρέος, την αλλαγή του ρόλου της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας και της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων, τη δημιουργία ευρωπαϊκού τραπεζικού συστήματος, τη δημιουργία ευρωπαϊκού αναδιανεμητικού προϋπολογισμού. Εσχάτως μάλιστα προτείναμε να ζητήσει η ελληνική κυβέρνηση σύγκληση συμβουλίου κορυφής, όπου με αφορμή το ελληνικό πρόβλημα, θα αναγκάζονταν οι ευρωπαϊκές ηγεσίες να υιοθετήσουν μια ατζέντα για την επίλυση αυτής της τρομακτικής κρίσης που δοκιμάζει τα όρια όχι μόνο της ΕΖ αλλά κι εκείνα του υπόλοιπου κόσμου, των ΗΠΑ, της Κίνας, κ.α."


    μήπως βλέπουμε πουθενα τη φράση "ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ";;;

    όχι βεβαια.

    Δούρου-Δούρου χαραμίζεσαι στο ΣΥΡΙΖΑ. θα μπορούσες να είσαι ΗΔΗ υφυπουργός του Αβραμόπουλου , να το παίζεις αριστερό δεκανίκι του. παραδειγματίσου από το σύντροφο σου το Λαφαζανη, που το παίζει ...ακόμα κομμουνιστική συνιστώσα στον προσκηνυμενο ΣΥΡΙΖΑ.

    Δούρου-Δούρου , δεν είναι καθόλου δύσκολο. με λίγη βοηθεια από τα συστημικα ΜΜΕ όλα γινονται.

    φαντάσου , θα ήσουν ΗΔΗ υφισταμενη του Αβραμόπουλου.

    φαντάσου, θα επαιζες απλώς το ρόλο της ΝΔημοκρατισσας πριν τον Παπαδήμο.

    απλό δεν είναι;

    • Φιλιππος avatar
      Φιλιππος @ NICK 23/08/2012 10:06:43

      Αφηστε τη Δουρου και το καθε στελεχος κομματος που ειναι στο "λομπι της δραχμης"... μιας και αυτοι δεν κυβερνουν,κι ας ερθουμε στους σωτηρες των καθε λογης λομπι και διαπλοκων,μιας και με αυτους και τους εναγκαλιζοντες φιλους τους βαδιζουμε με βημα γοργο στην εξαθλιωσης και στον εξευτελισμου και του υπολοιπου ποσοστου του κοσμου που εχει μεινει ορθιο.Πολιτικοι που εδω και δυο μηνες δεν ειναι ικανοι να μας πουν το υψος των περικοπων καταλαβαινει και ο πλεον ηλιθιος οτι ειναι ομοιοι του κι αυτοι.Δεν ειναι αλλοστε τυχαιο οτι ΓΑΠ και ΑΣ ηταν οχι μονο στο ιδιο πανεπιστημιο αλλα και στο ιδιο δωματιο...

  12. ano-kato avatar
    ano-kato 23/08/2012 01:14:20

    "Σημαντική είναι και η επισήμανση του κ. Γιούνκερ ότι οι χαμηλόμισθοι έχουν υποφέρει πολύ στην Ελλάδα, υπονοώντας ότι πρέπει να πληρώσουν και όσοι έχουν ξεφύγει από την κρίση."
    Ποιοι είναι οι μεν (χαμηλόμισθοι) και ποιοι οι δε μπορεί να μας πεί κάποιος αρμόδιος για ξέρουμε τι εννοεί αυτός ο μέγας φίλος της Ελλάδος;

  13. Nietzsche avatar
    Nietzsche 23/08/2012 01:15:10

    Ο κ. Σαμαράς “πληρώνει τα λάθη του προκατόχου του” φ έ ρ ε τ α ι να έχει πει ο κ. Γιούνκερ αναφερόμενος στα τραγικά λάθη της διακυβέρνησης Παπανδρέου.
    Σ ύ μ φ ω ν α με τις ί δ ι ε ς π λ η ρ ο φ ο ρ ί ε ς ο πρόεδρος του Eurogroup αποδίδει μεγάλο μέρος της ευθύνης για την εικόνα αναξιοπιστίας της Ελλάδας στην κυβέρνηση Παπανδρέου.

    Χα, χα, χα! Σιγά μην είπε τέτοια τούβλα για τον αγαπημένο τους λαγό!

  14. πολίτης avatar
    πολίτης 23/08/2012 01:24:07

    ΄Αντε πάλι με την αξιοπιστία.. Μεταρρυθμίσεις, δομικές αλλαγές και λοιποί συγγενείς. Ποιες είναι ακριβώς αυτές οι μεταρρυθμίσεις;
    Αυτές που δίνουν σαφές ιδεολογικό στίγμα..όπερ μεθερμηνευόμενον νεοφιλελευθερισμός. Η πιο ανάλγητη μορφή καπιταλισμού. Τα πάντα στον ιδωτικό τομέα με κοινωνικό κράτος μηδέν. Πάπαλα δημόσια παιδεία, υγεία θεός συγχωρέστον τον μακαρίτη,ήταν φτωχός. Το κράτος περιορίζεται στο να νομοθετεί, να εισπράττει και φυσικά να καταστέλλει (προπάντων αυτό)
    Ευέλικτες μορφές εργασίας (ο Γιούνκερ ήταν σαφέστατος), οικονομικές ζώνες-σύγχρονα σκλαβοπάζαρα. Και φυσικά αποδόμηση κάθε μορφής δικαιώματος, εργασιακού -κάτω ο συνδικαλισμός- ασφαλιστικού-ένα χαρτζιλίκι και τραβάτε στην ιδιωτική ασφάλιση. Συλλογικές συμβάσεις-μετενέργεια- προστασία από απολύσεις-αποζημιώσεις και άλλες αηδίες να τις ξεχάσετε. Θέλετε να γίνετε ανταγωνιστικοί ή όχι; Πούλημα-ξεπούλημα υποδομών και πάει λέγοντας.
    Αν σε κάποιους φαντάζει παράδεισος, αυτοί θα πρέπει να είναι εργοδότες μεγαλομεσσαίας επιχείρησης, γιατί οι μικρομεσσαίες σ' αυτή τη ζούγκλα αποκλείεται να επιβιώσουν.
    Το περίφημο δημόσιο με τις αναμφισβήτητες παθογένειες, η τρόικα χέσ...ε με το συμπάθειο να το αναμορφώσει. Αλλαγή τοπίου θέλουν, με την είσοδο ιδιωτών.
    Όσοι είναι ιδιωτικοί υπάλληλοι και πιστεύουν ότι με την επικράτηση αυτού του μοντέλου θα έχουν δουλειά, ωράριο, αξιοπρεπή μισθό, θα πληρώνουν λιγότερους φόρους και θα τρέχουν χαρούμενοι σε πράσινα λιβάδια, απλά έχουν αυτοκτονικές τάσεις.
    Σας περνούν τη σιδερένια μπάλα στο πόδι κι εσείς φωνάζετε ζήτω....

  15. ΠΙΣΣΑ ΚΑΙ ΠΟΥΠΟΥΛΑ avatar
    ΠΙΣΣΑ ΚΑΙ ΠΟΥΠΟΥΛΑ 23/08/2012 01:28:20

    Αντώνη γερά,όλη η προοδευτική δημοκρατική χώρα στο πλάι σου!
    Τώρα αποκρατικοποιήσεις,γρήγορα ,απλά,δυναμικά!

    • ΠΙΣΣΑ ΚΑΙ ΠΟΥΠΟΥΛΑ avatar
      ΠΙΣΣΑ ΚΑΙ ΠΟΥΠΟΥΛΑ @ ΠΙΣΣΑ ΚΑΙ ΠΟΥΠΟΥΛΑ 23/08/2012 01:29:46

      τι δηλαδή μόνο τα πασόκια θα γλείφουν το μέλλλλλιιιιιι!

  16. NICK avatar
    NICK 23/08/2012 01:32:18

    και εγω παντως πιστευω ότι οι ειρωνειες στο προσωπο του Σαμαρα δεν έχουν καμια αξια αυτη τη στιγμή.

    πρεπει να κοιτάξουμε το μελλον. στην Καθημερινη πχ. βλάκες είναι που κοιτανε το μελλον ; εγω θυμαμαι πχ. να θάβουν ανελεητα ΠΑΣΟΚ-ΝΔ από την άνοιξη του 2011 το λιγότερο και να προωθούν την ιδεα της κυβερνησης τεχνοκρατών

    το μελλον λοιπον.

    εσεις τι πιστευετε ; στην επόμενη "μνημονιακοαντιμνημονιακοεπαναδιαπραγματευτικομνημονιακή" κυβερνηση με πυρήνα τον ΣΥΡΙΖΑ θα βοηθησουν μόνο τα υπολείμματα ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ ή θα βοηθήσει ακομα και η ΝΔ που προφανως, ως παραδοσιακό κόμμα της δεξιας ιδεολογίας, θα έχει αντέξει περισσότερο από τα ανερματιστα ανεκδοτα;

    θα μπορεσουμε να ζήσουμε το θαυμα της ειρηνικής συνύπαρξης του "κομμουνισταρα" (θου κύριε) Λαφαζάνη με τον Βορίδη, που τα έλεγε παντα τσεκουράτα;

    το γεγονός ότι η φινετσα του πουλεν Δουρου-Δούρου "δείχνει" περισσότερο στο λαμπερό και εκλεπτυσμενο Παρίσι των φωτων και όχι στο κακομουτσουνο , προτεσταντικο , κακόψυχο Βερολινο, πως πρεπει να επηρρεάσει την επιλογή των διεθνων συμμαχιών της επόμενης "μνημονιακοαντιμνημονιακοεπαναδιαπραγματευτικομνημονιακης" μας κυβερνησης;

    εάν ήταν στο χερι σας , ποιον θα επιλεγατε ως διαπραγματευτή απέναντι στον ατεγκτο, αυτοκρατορικό , ραιχικό σχεδόν (όχι εκ του Βίλχελμ Ράιχ, εκ του Δ Ράιχ) θα λέγαμε Σόιμπλε και τον μειλιχιο αλλά αποφασισμένο Γιουνγκερ;

    τον αψύ και αγερωχο Τσακαλώτο ή τον βράχο Μηταράκη;

    αυτα είναι τα ερωτηματα που πρεπει να μας απσχολουν σημερα.

  17. Nik avatar
    Nik 23/08/2012 02:16:44

    "Όσοι είναι ιδιωτικοί υπάλληλοι και πιστεύουν ότι με την επικράτηση αυτού του μοντέλου θα έχουν δουλειά, ωράριο, αξιοπρεπή μισθό, θα πληρώνουν λιγότερους φόρους και θα τρέχουν χαρούμενοι σε πράσινα λιβάδια, απλά έχουν αυτοκτονικές τάσεις."

    Πλάκα μας κάνεις!!! Ποτέ δεν είχαμε τίποτε απ'αυτά, και δεν τα περιμένουμε στο μέλλον. Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι ήταν και θα είναι παρίες ενόσω κυριαρχεί ο συνδικαλισμός αλά γκρέκα. Απεργουν για να μην υποστούν οι δάσκαλοι αξιολόγηση (αυτονόητη διαδικασία που υπάρχει σε όλο τον κόσμο) αλλά δεν έχουν απεργήσει ποτέ για τα δικαιώματα καμίας πωλήτριας σουπερμάρκετ.

    Οσο για τις μεταρρυθμίσεις, τις ξέραμε από παλιά, και ξέραμε και τα μέσα για να τις εφαρμόσουμε. Θυμάστε εκείνη την εισαγωγή της πληροφορικής επί Ανδρέα, την ανασύσταση, αναδιοργάνωση, την ηλεκτρονική διακυβέρνηση, όλα τα πομπώδη. Και ακόμα δεν βρήκαμε τρόπο να συνδέσουμε τα ηλεκτρονικά συστήματα διαφορετικών υπηρεσιών και έτσι βγαίνουν τυφλοί νταλικέρηδες, νεκροί συνταξιούχοι, Ε9 που κατατίθεται τρεις φορές και δεν ψηφιοποιείται ποτέ και άλλα τρελά.

  18. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 23/08/2012 07:27:28

    Ε ρε πανταλάκης που μας χρειάζεται...
    .
    Εκεί, εκεί , στη Β εθνική, με ήρωα πανταλάκη και σκληρή δραχμή.

  19. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 23/08/2012 07:40:40

    'οι ξένοι ηγέτες ενόψει της νέας διαπραγμάτευσης δε θέλουν σε καμιά περίπτωση έναν συνομιλητή που άλλα θα λέει κι άλλα θα πράττει, άλλα θα δεσμεύεται κι άλλα τελικά θα υλοποιεί. Η εικόνα της χώρας στο εξωτερικό πάση θυσία πρέπει να αποκατασταθεί.'

    Πράγματι, στίς μπανανίες οι ντόπιοι 'άρχοντες' ωφείλουν νά τηρούν τό λόγο τους μόνο πρός τούς ξένους εντολείς τους.

  20. Φιλιππος avatar
    Φιλιππος 23/08/2012 10:14:59

    Το μονο που δεν μας ειπε ο Γιουνκερ ηταν "καλο κουραγιο",κατα τ'αλλα αλλη μια επισκεψη στη λογικη του μαστιγιου και του καροτου μιας και βλεπουν πλεον στη κυβερνηση των προθυμων πως αυτα τα μετρα ουτε μπορουν να περασουν,αλλα και με οσα το καταφερουν δεν θα εφαρμοστουν ειτε λογω κυριως ανεχειας ειτε λογω εξαντλησης της υπομονης του κοσμου.