28/10/2008 16:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αξίζει να το δείτε

[youtube M-wuc0JaHQI&NR=1]
_____________________________________________________________________________________________
Αφιερώνω στους φίλους αναγνώστες και συνομιλητές ένα συγκλονιστικό ντοκιμαντέρ με εικόνες από τα Γερμανικά επίκαιρα για την εισβολή των Ναζί στη Ελλάδα , τη μάχη του Ρούπελ και σε άλλα πεδία των μαχών, με μουσική υπόκρουση ΤΟΥ «ΜΑΟΥΤΧΑΟΥΖΕΝ», με την αιώνια φωνή και ερμηνεία της Μαρίας Φαραντούρη . Αξίζει να τα δει κανείς σε ένα μικρό διάλειμμα από την καταθλιπτική καθημερινή βαρβαρότητα και βλακεία που ζούμε .

Διαβάστε κι αυτό για τις «γερμανικές επανορθώσεις, τις αστικές πολιτικές ηγεσίες των καραγκιόζηδων και την Αριστερά της «λήθης»: http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=881482

ΝΤΑΝΤΟΝ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 28/10/2008 16:55:57

    Απ'οτι θυμάμαι, ο Χίτλερ, ο Τσώρτσιλ, ο Μπους και κάποιοι σημερινοί "εκσυχρονιστές" έχουν τέτοια "λατρεία" με την Αριστερά, που σε κάθε ευκαιρία την εκδηλώνουν.
    Κρίμα στα ντοκυμαντέρ, στα επίκαιρα και στις ευαισθησίες τους.
    Πολύ δύσκολα (έως αδύνατον) αλλάζουν οι συνειδήσεις.....

  2. NTANTON avatar
    NTANTON 28/10/2008 16:58:46

    Ευχαριστώ φίλοι , βάλτε και το άλλο για την κατάληψη της Κρήτης και...την Ρόζα Λούξεμπουργκ , Μαζί με τις απαράιτητες διευκρινήσεις βέβαια.

    Και όταν έχετε καιρό τοποθετήστε και το συνολικό σχόλιο μου για τους ¨διεθνιστές¨...

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/10/2008 17:09:27

    να χαιρόμαστε τους ηγέτες τηε ΕΕ, τους ιδιοκτήτες των Ναυπηγείων Σκαραμαγκά και του ΟΤΕ, τους Ζημενσομεθοδευτές των πουλημένων «πολιτικών» μας.

    εγώ το υποψιάζομαι, ότι από την μεταπολίτευση και μετά, ο αντιαμερικανισμός σε μας, μεγάλωσε με μεθοδευση των γερμανών, αλλά εγω είμαι αμερικανοπτέρυξ...

    Ελπίζω να μην ξαναπληρώσουμε την επανένωση των Γερμανιών, (τίμημα για την κατάρρευση του υπαρκτού...)

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/10/2008 17:14:51

    Να θυμίσω το γνωστό «τα μόνα γερμανικά λεφτά (αποζημιώσεις) που θα πάρετε θα είναι τα λεφτά γερμανών τουριστών»...

  5. Lara avatar
    Lara 28/10/2008 17:25:06

    Οσο για τις Γερμανικες αποζημιωσεις των θυματων Κατοχης η συμφωνια ειναι τοσο νωπη οσο και γνωστη σε οσους τυχαινει να διατηρουν ακεραιο το λογισμικο της μνημης των.

  6. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 28/10/2008 17:29:06

    Και που να σας διηγηθώ την ιστορία του Άουσβιτς ,Γκρος Ροσσεν κλπ που μωρά πηγαίναμε και ανάβαμε λαμπάδες στην μνήμη ελλήνων ισραηλιτών (στην πλειοψηφία) που έκαναν η πολωνοί ,διότι το επίσημο Ελλαδισταν δεν δεχόταν να σεβαστεί και αναγνώριση

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/10/2008 17:37:41

    Lara πήρες κάποια αποζημίωση και την θυμάσαι; Πόσα, πότε;

  8. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 28/10/2008 17:37:46

    Και η ιστορία συνεχεία έχει το 1986 όπου στην Σαλλονικη όταν διευκόλυνα και αποδέσμευσα ένα οικοπαιδακη τους από την ΔΕΗ ,ως αντίποινα έφαγα την μετάθεση μου στο ανοιχτό ποια συγκρότημα της εξουσιας στην Πτολεμαιδα (έτσι για την ιστορία ) .

  9. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 28/10/2008 17:39:46

    Η Αριστερά,γενικώς και αορίστως, φταίει σχεδόν για τα πάντα.
    Και όταν για κάτι δεν φταίει, φταίει επειδή δεν φταίει.

  10. δεύτεροςάσχετος avatar
    δεύτεροςάσχετος 28/10/2008 17:44:10

    έλα, έναςάσχετος, για άλλα κλαίγονται εδώ πέρα, όχι για το ρωσόφιλον κόμα...Ή μήπως φταίνε οι αριστεροί για την φιλία του Ριμπεντροπ;

  11. ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ avatar
    ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ 28/10/2008 17:50:03

    ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ
    ΤΗΝ ΔΟΞΑ ΠΟΛΛΟΙ ΕΜΙΣΗΣΑΝ..... ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΟΥΔΗΣ!!!
    ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ ΑΣΧΕΤΩΣ ΕΝΑΝ ΕΙΝΑΙ USA Ή EE ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ!!!

    ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ..... ΝΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΟ ΠΟΛΥΤΗΜΟΤΕΡΟ ΑΓΑΘΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΑΜΕ Ή ΞΕΠΟΥΛΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΗΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ!!!

    ΥΠΟΓΡΑΦΗ
    ΕΝΑΣ ΧΑΖΟΡΟΜΑΝΤΙΚΟΣ ΣΑΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ Ή ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΠΟΛΥΤΗΜΟΤΕΡΟ ΑΓΑΘΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ... ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ!!

  12. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 28/10/2008 18:35:47

    #7, @ανώνυμε
    Μη μας μπερδεύεις με τα Άουσβιτσς του σήμερα. Έτσι κι αλλοιώς δεν είναι kosher.
    Άσ μείνουμε με τα Άουσβιτσς των άλλων Ναζί.

  13. Θοδωρος. avatar
    Θοδωρος. 28/10/2008 19:01:03

    Σημερα, ακουσα στο Μακη, στο ραδιο, την εξιστορηση ενος Ελληνα αεροπορου, εκεινης της εποχης,που με φωνη τελειως νεανικη, διηγειτο, πως πολεμησε με το αεροπλανο εδω, και μετα, οταν μπηκαν πια οι Γερμανοι, πηγε στην Τουρκιοα, κι απο κει στην Αιγυπτο, για να συνεχισει να πολεμαει, μεχρι το τελος του πολεμου.
    Ειπε για τον αδελφο του, που κι αυτος, αεροπορος ων, συνεληφθη αιχμαλωτος, και προσπαθωντας να δραπετευσει, συνεληφθη ξανα και εξετελεσθη.
    Και στο τελος, ειπε και αυτο, που ειχε και το ζουμι.
    Οταν,ειπε, πηγα στην Αιγυπτο και συνεχισα να πολεμαω, οι περισσοτεροι απο τους αλλους αεροπορους, της Σχολης, μιας και τελειωσε ο πολεμος, πηγαν σε διαφορες Σχολες, Πολυτεχνεια κλπ, και οσο εγω πολεμουσα, αυτοι μαζευαν πτυχια.
    Ετσι,οταν εγω γυρισα, ειπε, αυτοι ηταν πτυχιουχοι και ηταν ετοιμοι να πιασουν δουλεια.
    Τελικα, ο αθρωπος, δεν πηγε χαμενος, αφου πηγε στην πολιτικη αεροπορια και πηρε συνταξη απο την Ολυμπιακη.
    Ετσι ...χωρις προγραμμα, μιας και εχουμε την επετειο,να δουμε οτι υπαρχουν διαβαθμισεις, ακομα και στον πατριωτισμο.
    Για αλλους, ειναι υποχρεωση, ενω για αλλους, καθηκον.

  14. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/10/2008 19:22:23

    Οι καραγκιόζηδες είχαν να αντιμετωπίσουν συνεχιζόμενες κρίσεις με γειτονικές χώρες και μετά τον 2ο Παγκόσμιο πόλεμο στις οποίες δεν είχε πλέον ανάμιξη η Γερμανία και δεν μπορούσαν να ανοίγουν μέτωπα όπως η Ιταλία η οποία δεν έχει εθνικά θέματα και διαμάχες.
    Ολοι αυτοί που κρίνουν εκ του ασφαλούς ουσιαστικά ζητούν μία συνεχή αντιπαράθεση για το παρελθόν που θα στερούσε από την Ελλάδα την είσοδο στην ΕΟΚ (ο Καραμανλής χρησιμοποίησε το επιχείρημα των γερμανικών θηριωδιών για να αναγκάσει τον Χέλμουτ Σμιτ που ήταν αρνητικός να την αποδεχθεί),την είσοδο στην ευρωζώνη με μαγειρεμένες στατιστικές και την είσοδο της Κύπρου στην ΕΕ (Σημίτης).

  15. provato avatar
    provato 28/10/2008 21:23:27

    Η Ελλάδα με τις ΄΄νικήτριες΄΄ του ΒΠΠ
    Ιταλία και Γερμανία με τους ΄΄ηττημένους΄΄.
    Σκεφτείτε να είμαστε δηλαδή και με τον άξονα....

    ΥΓ:Μια ζωή υποτελείς και ΄΄μπανανία΄΄ στην ιδεολογία στην παιδεία και στην πολιτική.

  16. Lara avatar
    Lara 28/10/2008 22:04:49

    για το 7

    Οχι δεν προλαβε να εισπραξει κανεις τιποτα, γιατι ως γνωστο προλαβε ο κρητικος σιφουνας να τα πατσιασει με τον τοτε Καντσλερ αντι του Ροκου τα κλεψιμαιικα.