#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/05/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αν φτάσαμε να λογοκρίνουμε τον Μάνο, καλύτερα να βρούμε λαγούμι να κρυφτούμε!

[caption id="attachment_217523" align="alignnone" width="600" caption="Φωτο: "ΤΟ ΒΗΜΑ""][/caption]

Δεν ξέρουμε αν είναι αλήθεια όλη αυτή η ιστορία με τη δασκάλα που κατηγορήθηκε για… ισλαμική προπαγάνδα επειδή τραγούδησε στους μαθητές της το «Κεμάλ» του Μάνου Χατζηδάκι.

Το υπουργείο Παιδείας κάνει έρευνα αν είναι πραγματικές οι κατηγορίες, όπως και ότι η διευθύντρια μπήκε στην αίθουσα και πήρε τα αντίγραφα του τραγουδιού από τα παιδιά λέγοντας ότι πρέπει να διδάσκονται με περισσότερο… εθνικό φρόνημα αποκλείοντας ουσιαστικά τα «ρυπαρά» έργα σαν κι αυτά του μεγάλου Έλληνα συνθέτη.

Αν, όντως, υπάρχει τέτοιο περιστατικό τότε θα πρέπει να κάτσουμε να σκεφτούμε ότι κάτι σοβαρό έχει η χώρα. Κάπου αρμενίζει στραβά και όλη αυτή η μπαχαλοποίηση της ζωής η οποία ξεκίνησε ουσιαστικά με τη Χρυσή Αυγή και με κάποιους υπερπατριώτες που θέλουν να φιμώσουν τις άλλες απόψεις και να επιβάλουν ένα σκοτεινό πέπλο πάνω από την Ελλάδα.

Διότι εδώ δε μιλάμε για τη… Ρεπούση που έχει πρόβλημα αυτοπροβολής γι’ αυτό και πετάει καμιά ανοησία μέσα – μέσα για να ακούγεται στα κανάλια και να γράφουν όλοι γι’ αυτήν. Εδώ μιλάμε για μια ντροπιαστική προσπάθεια να γίνει η Ελλάδα χώρα μισαλλοδοξίας.

Κατ’ αρχάς είναι τόσο ανόητο να πήγε κάποιος γονιός και να κατηγόρησε μια δασκάλα ως… πράκτορα του Ισλάμ επειδή τραγούδησε το πανέμορφο αυτό έργο του τεράστιου Μάνου. Εκτός κι αν πιστεύει ότι και ο Χατζηδάκις είναι προπαγανδιστής του Ισλάμ.

Κατά δεύτερο αν υπάρχει τέτοια αντίδραση από τη διευθύντρια τότε έχουμε να κάνουμε είτε με άγνοια, είτε με φόβο είτε με βαθύ σκοτάδι μιας γυναίκας που υποτίθεται ότι μεγαλώνει τα παιδιά μας.

Αν έχουμε φτάσει στο σημείο να κατηγορούμε και την τέχνη, τότε πάμε χαμένοι ως χώρα. Κι αν φτάσαμε να λογοκρίνουμε τον Μάνο, τον άνθρωπο που δόξασε όσο λίγοι την Ελλάδα τότε καλύτερα να βρούμε λαγούμι να κρυφτούμε.

Όποιος έχει ακούσει αυτό το τραγούδι κι έχει κάτσει να σκεφτεί τι θέλει να μας πει θα αισθανθεί ντροπή για το περιστατικό. Παραθέτουμε τους στίχους, αλλά προσέξτε μη σας βαρέσει η ισλαμική προπαγάνδα στο κεφάλι. Εδώ στη Θράκη γίνεται χαμός κι εμείς ασχολούμαστε με τον Κεμάλ. Μακάρι να ήταν όλοι οι Ισλαμιστές σαν κι αυτόν.

 

«Ακούστε την ιστορία του Κεμάλ

ενός νεαρού πρίγκιπα, της ανατολής

απόγονου του Σεβάχ του θαλασσινού,

που νόμισε ότι μπορεί να αλλάξει τον κόσμο.

αλλά πικρές οι βουλές του Αλλάχ

και σκοτεινές οι ψυχές των ανθρώπων.

 

Στης Ανατολής τα μέρη μια φορά και ένα καιρό

ήταν άδειο το κεμέρι, μουχλιασμένο το νερό

στη Μοσσούλη, τη Βασσόρα, στην παλιά τη χουρμαδιά

πικραμένα κλαίνε τώρα της ερήμου τα παιδιά.

 

Κι ένας νέος από σόι και γενιά βασιλική

αγροικάει το μοιρολόι και τραβάει κατά εκεί.

τον κοιτάν οι Βεδουίνοι με ματιά λυπητερή

κι όρκο στον Αλλάχ τους δίνει, πως θ’ αλλάξουν οι καιροί.

 

Σαν ακούσαν οι αρχόντοι του παιδιού την αφοβιά

ξεκινάν με λύκου δόντι και με λιονταριού προβιά

απ’ τον Τίγρη στον Ευφράτη, απ’ τη γη στον ουρανό

κυνηγάν τον αποστάτη να τον πιάσουν ζωντανό.

 

Πέφτουν πάνω του τα στίφη, σαν ακράτητα σκυλιά

και τον πάνε στο χαλίφη να του βάλει την θηλιά

μαύρο μέλι μαύρο γάλα ήπιε εκείνο το πρωί

πριν αφήσει στην κρεμάλα τη στερνή του την πνοή.

 

Με δύο γέρικες καμήλες μ’ ένα κόκκινο φαρί

στου παράδεισου τις πύλες ο προφήτης καρτερεί.

πάνε τώρα χέρι χέρι κι είναι γύρω συννεφιά

μα της Δαμασκού τ’ αστέρι τους κρατούσε συντροφιά.

 

Σ’ ένα μήνα σ’ ένα χρόνο βλέπουν μπρος τους τον Αλλάχ

που από τον ψηλό του θρόνο λέει στον άμυαλο Σεβάχ:

«νικημένο μου ξεφτέρι δεν αλλάζουν οι καιροί,

με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί»

 

Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ

Καληνύχτα...»

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 31/05/2013 09:58:40

    Μην τσιμπάτε παραμύθια της Αριστερης προπαγάνδας είναι. Τι σύμπτωση , όλες αυτές οι "ειδήσεις" εμφανίζονται μόλις ο Σαμαράς είπε όχι στον νόμο Ρουπακιώτη!

    Πιθανώς κάποιος να νόμισε πως προκειται για τον...Κεμάλ Ατατούρκ, και έγινε κάποιο ασήμαντο θέμα που το μεγαλοποίησαν τα παπαγαλάκια.

    Πάντως με όλο το θαυμασμό μου για το Μάνο Χατζηδακι , δε θεωρώ σωστό να διδάσκουμε μικρά παιδιά πως "αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ"!

    Αλοίμονο αν μάθουμε στα παιδιά, στο ξημέρωμα της ζωής τους να λένε "Καληνύχτα..."

    • Jiannis avatar
      Jiannis @ ΣΤΕΛΙΟΣ 31/05/2013 13:04:40

      +1000

    • Παντσο avatar
      Παντσο @ ΣΤΕΛΙΟΣ 31/05/2013 13:26:39

      Οκ θα διδάσκουμε τότε στα παιδια τα επαναστατικά τραγούδια του Νότη

      • ελλην-1821 avatar
        ελλην-1821 @ Παντσο 01/06/2013 20:32:56

        η της Α. Βιση ας πουμε

  2. νεφέλη avatar
    νεφέλη 31/05/2013 10:04:24

    Μήπως αρχίζει πάλι το κυνήγι μαγισσών;
    Μήπως θα δούμε πάλι βιβλία να καίγονται στις πλατείες;
    Μήπως θα φοβόμαστε να αναφερθούμε στον ποιητή Εζρα Πάουντ ;
    Ποιός θα εκδόσει άραγε την νέα βίβλο των πολιτικά ορθών αναφορών;

  3. Αιρετική avatar
    Αιρετική 31/05/2013 10:11:30

    Αν αληθεύει το ....περιστατικό, είναι στ΄αλήθεια τρομακτικό γιατί αποτελεί ακόμη μία απόδειξη οτι η ελλειπής - ανάπηρη παιδεία, δεν είναι προνόμιο πλέον των μη εχόντων πανεπιστημιακή εκπαίδευση-εξειδίκευση. Η πτυχιούχος αμάθεια, η έλλειψη καλλιέργειας και η ανικανότητα ευθυκρισίας, αποτελούν μία θλιβερή πραγματικότητα που εκφράζεται με ποικίλες μορφές και πάμπολλους τρόπους.
    Μάνος Χατζιδάκις: "Και πρώτα απ' όλα τι εννοούμε λέγοντας παιδεία; Την πληροφορία, την τεχνική, το δίπλωμα εξειδίκευσης που εξασφαλίζει γάμο, αυτοκίνητο κι ακίνητο, με πληρωμή την πλήρη υποταγή του εξασφαλισθέντος ή την πνευματική και ψυχική διάπλαση ενός ελεύθερου ανθρώπου, με τεχνική αναθεώρησης κι ονειρικής δομής, με αγωνία απελευθέρωσης και με διαθέσεις μιας ιπτάμενης φυγής προς τ' άστρα;"

  4. Δημήτρης_old avatar
    Δημήτρης_old 31/05/2013 10:57:22

    Ο Χατζιδάκης δεν έχει τίποτα άλλο αξιόλογο που θα άξιζε να διδαχθούν τα παιδιά στα ελληνικά σχολεία;

    • Αιρετική avatar
      Αιρετική @ Δημήτρης_old 31/05/2013 11:03:30

      ΟΛΑ όσα έχει πει και γράψει ο Μάνος Χατζιδάκις, είναι σοφά και ανεκτίμητα. Απλά ΔΕΝ είναι (δυστυχώς) για όλους, όχι φυσικά από δική του υπαιτιότητα .....

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ Δημήτρης_old 31/05/2013 11:12:18

      Γιατί να βρεθεί ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ αξιόλογο; Τι το μεμπτό έχει αυτό το αριστούργημα και δεν κάνει να διδαχτεί στην ώρα της Μουσικής;

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Δημήτρης_old 31/05/2013 11:14:01

      Τι θέλεις να πεις??
      Ότι αφού μιλάει για κάποιον μωαμεθανό καλύτερα να μην χρησιμοποιήσουμε αυτό αλλά κάποιο άλλο εξίσου καλό και χρήσιμο ??
      Είσαι απαράδεκτος και δεν κατάλαβες το νόημα του άρθρου.

    • Περικλής avatar
      Περικλής @ Δημήτρης_old 31/05/2013 11:35:32

      Έλεος!

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Δημήτρης_old 31/05/2013 12:18:16

      Οταν φθάνουμε στο σημείο να γράφονται τέτοια σχόλια , τότε όντως κάτι πολύ σοβαρό συμβαίνει σ'αυτή τη χώρα ......

    • ελλην-1821 avatar
      ελλην-1821 @ Δημήτρης_old 01/06/2013 20:34:44

      Οχι. Πιο καλα θα ωφεληθούν αν διαβάζουν την ΑΘΛΗΤΙΚΗ ας πουμε

  5. Καβαλιώτης avatar
    Καβαλιώτης 31/05/2013 11:01:02

    Οι στίχοι είναι του μέγιστου Νίκου Γκάτσου.
    Του ιδίου και ο μεγαλειώδης "Τσάμικος" (μουσική Μ.Χατζηδάκι):

    Στα κακοτράχαλα τα βουνά
    με το σουραύλι και το ζουρνά
    πάνω στην πέτρα την αγιασμένη
    χορεύουν τώρα τρεις αντρειωμένοι.
    Ο Νικηφόρος κι ο Διγενής
    κι ο γιος της Άννας της Κομνηνής.

    Δική τους είναι μια φλούδα γης
    μα εσύ Χριστέ μου τους ευλογείς
    για να γλυτώσουν αυτήν τη φλούδα
    απ' το τσακάλι και την αρκούδα.
    Δες πώς χορεύει ο Νικηταράς
    κι αηδόνι γίνεται ο ταμπουράς.

    Από την Ήπειρο στο Μωριά
    κι απ' το σκοτάδι στη λευτεριά
    το πανηγύρι κρατάει χρόνια
    στα μαρμαρένια του χάρου αλώνια.
    Κριτής κι αφέντης είν' ο Θεός
    και δραγουμάνος του ο λαός.

    ΥΓ. Αν όντως συνέβη το περιστατικό, να απονεμηθεί το Νόμπελ Βλακείας στη κα Δ/ντρια.

    • ελλην-1821 avatar
      ελλην-1821 @ Καβαλιώτης 01/06/2013 20:39:12

      https://www.youtube.com/watch?v=uQt72M1meK0

    • ελλην-1821 avatar
      ελλην-1821 @ Καβαλιώτης 01/06/2013 20:40:49

      χορεύουν τώρα τρεις αντρειωμένοι.
      Ο Νικηφόρος κι ο Διγενής
      κι ο γιος της Άννας της Κομνηνής.

    • ελλην-1821 avatar
      ελλην-1821 @ Καβαλιώτης 01/06/2013 20:44:17

      ΟΙ γονεις φοβουνται τι θα μαθουν τα παιδια τους. Αυτοι τους διδασκουν τον ΤΟΥΡΚΟ ΣΟΥΛΕΙΜΑΝ

  6. xix avatar
    xix 31/05/2013 11:04:10

    Αγραμματοι διευθυντες με μονο κριτηριο τοποθετησης τους στο σχολείο νέου τυπου το κυνηγι χορηγιων . ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ

    http://www.youtube.com/watch?v=TKEqlkqIw-s

  7. radiomedic avatar
    radiomedic 31/05/2013 11:19:53

    Όσον αφορά τη διευθύντρια φοβάμαι πως η αιτία είναι το βαθύ σκοτάδι. Χρειάζεται κάποια στιγμή να ανοίξει η συζήτηση για την ποιότητα των νέων εκπαιδευτικών και τη λειτουργία των αντίστοιχων τμημάτων των παιδαγωγικών και φιλολογικών σχολών σε όλη την Ελλάδα γιατί επίσης φοβάμαι πως τέτοιους εκπαιδευτικούς παράγουν, από τη μια ως την άλλη μεριά του πολιτικού φάσματος, δηλαδή προοδευτικόπληκτους ή συντηριτικόπληκτους. Από γενική μόρφωση άστο καλύτερα. Όποιος εκπαιδευτικός διαβάσει μόνος του.
    Η τέλεια στρέβλωση της ιδιωτικής πρωτοβουλίας.

    • greekfournaris avatar
      greekfournaris @ radiomedic 31/05/2013 11:40:00

      Συμφωνω απολυτα!

  8. μπαμπουίνος avatar
    μπαμπουίνος 31/05/2013 11:37:15

    Πότε ξεκινάει η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών;

    • ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ avatar
      ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ @ μπαμπουίνος 31/05/2013 12:28:40

      ΜΑ ΟΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ ΕΙΝΑΙ "ΑΞΙΟΛΟΓΗΜΕΝΟΙ" ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΘΕΣΗ.
      ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΣΕΙ Η "ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ" ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΛΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ, ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ "ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ" ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ ΣΑΝ ΑΥΤΗΝ ΣΤΟΥΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΚΡΙΤΗΡΙΑ?
      ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ.

  9. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 31/05/2013 11:49:53

    -''Τα Δεκεμβριανά δεν ήταν αντίδραση κομμουνιστών. Ήταν η αγανάκτηση των παιδιών της γαλαρίας που έβλεπαν τους συντρόφους τους και τα όνειρά τους στα φέρετρα, από σφαίρες που ρίξαν δωσίλογοι και φασίστες, φορώντας γαλάζιους μανδύες εθνικοφροσύνης. Και όλα αυτά τα ελληνικά αποβράσματα με την επίσημη στήριξη του νεαρού τότε κράτους είχανε έναν εχθρό: την ψυχή των παιδιών της γαλαρίας"

    -''Μια μέρα που τρώγαμε με τον Καραμανλή άρχισε να μιλάει ο Μάνος και δε σταματούσε. Και για όλα έφταιγε το Ελληνικό Δημόσιο. Άκουγε ο Σερραίος, που του είχε μεγάλη αδυναμία, όπως και του Τάκη Χορν, αλλά κάποια στιγμή δεν άντεξε. Γύρισε και του είπε: “Αμάν, βρε Μάνο μου. Κοντεύεις να μου βγάλεις σκάρτους τους μισούς υπουργούς μου…” Ατάραχος ο Μάνος, συνεχίζοντας
    το φαγητό του, απάντησε: “Λάθος, κύγιε πγόεδγε. Όχι, τους μισούς. Όλους…'' (

    - Ο Χατζιδάκις, όντας δηλωμένος δεξιός, δεν δίστασε στο τέλος να βγει με τους αναρχικούς στον δρόμο.

    Ο Χατζιδάκις δεν ήταν δεξιός, έτσι δήλωναν οι άλλοι. Τόσα χρόνια μετά, ξέρουμε όλοι την αιτία. Δεν θα μπορούσε να ’χει αποφύγει όλο αυτόν τον μεταπολεμικό διπολισμό, ο οποίος είχε ρίζες στον εμφύλιο. Ο ίδιος διεκδικούσε ελεύθερη σκέψη και δράση και σ’ έναν μεγάλο βαθμό το πέτυχε. Ήθελε να είναι ένας ελεύθερος πολίτης κι ήξερε πως δεν ήταν εύκολο αυτό. Οι απόψεις και οι ιδέες του ήταν ανατρεπτικές, όχι όμως με την έννοια της αναρχίας όπως την εκλαμβάνου­με σήμερα, μιας κατάστασης «χύμα» που τα καίει και τα διαλύει όλα. Πίστευε στην ανατροπή οποιουδήποτε συντηρητικού, δογματικού και υποκριτικού στοιχείου.

    -"Το πρόσωπο του τέρατος και ο φόβος μήπως το συνηθίσουμε"
    Όποιος δεν φοβάται το πρόσωπο του τέρατος, πάει να πει ότι του μοιάζει. Και η πιθανή προέκταση του αξιώματος είναι, να συνηθίσουμε τη φρίκη, να μας τρομάζει η ομορφιά.

    -"Ο νεοναζισμός, ο φασισμός, ο ρατσισμός και κάθε αντικοινωνικό και αντιανθρώπινο φαινόμενο συμπεριφοράς δεν προέρχεται από ιδεολογία, δεν περιέχει ιδεολογία, δεν συνθέτει ιδεολογία. Είναι η μεγεθυμένη έκφραση-εκδήλωση του κτήνους που περιέχουμε μέσα μας χωρίς εμπόδιο στην ανάπτυξή του, όταν κοινωνικές ή πολιτικές συγκυρίες συντελούν, βοηθούν, ενυσχύουν τη βάρβαρη και αντιανθρώπινη παρουσία του.

    Αποσπάσματα ενδικτικά της Πολιτικής Σκέψης του Μάνου Χατζιδάκι. Οποτε δικαίως κρίθηκε απο την Ορθή Εξουσία Επικίνδυνος Εθνικά

    • Περικλής avatar
      Περικλής @ Δρόλαπας 31/05/2013 12:56:51

      Όποιος δεν είναι δεξιός είναι επικίνδυνος εθνικά; (δηλαδή η μισή Ελλάδα)

      • Βατάτζης avatar
        Βατάτζης @ Περικλής 01/06/2013 03:17:10

        Τη χούντα εννοεί

  10. Καβαλιώτης avatar
    Καβαλιώτης 31/05/2013 12:46:53

    Στο επόμενο μάθημα μόνο Καρβέλα και Λε-Πα ...

  11. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 31/05/2013 12:49:29

    Ο Μάνος για την παιδεία: Οι νεολαίοι του σήμερα και το αυγό

    h/p://www.youtube.com/watch?v=OGMrV24GRVE

  12. DebbyTant avatar
    DebbyTant 31/05/2013 13:04:54

    Δεν ευσταθουν οσα λετε.
    Αυτο ευσταθει
    http://www.youtube.com/watch?v=CLRZcgjm7_Y&feature=youtube_gdata_player

  13. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ avatar
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 31/05/2013 14:11:20

    Ουδείς αλάνθαστος ή υπεράνω κριτικής. Δεν κινδυνεύει ούτε η ποίηση ούτε η μουσική ουτε ο Χατζηδάκης ούτε η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ από μια κριτική, οποιουδήποτε. Ιερές αγελάδες υπάρχουν μόνο στην Ινδία.

  14. roadrunner avatar
    roadrunner 31/05/2013 14:19:12

    Βλέπω με δυσπιστία την ιστορία με τη διευθύντρια και τη δασκάλα μουσικής, επειδή τυπικά, οι διευθυντές των σχολείων δεν έχουν αρμοδιότητα να παρεμβαίνουν, κατ' αυτόν τον τρόπο, στην διδασκόμενη ύλη των μαθημάτων.
    Διοικητικά είναι τα καθήκοντα των διευθυντών των σχολείων.
    Μυρίζει σκηνοθεσία η ιστορία.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ roadrunner 31/05/2013 15:06:37

      Και εμένα μου φαίνεται περίεργη η ιστορία. Ισως η καθηγήτρια είχε προηγούμενα με τη διευθύντρια. Βέβαια, αγράμματοι διευθυντές και καθηγητές υπάρχουν σωρηδόν. Αλλά και πάλι μου φαίνεται ακραίο αυτό...

  15. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 31/05/2013 14:20:12

    Δρόλαπα,
    Ε! Όχι και να αγιοποιήσουμε τους πραγματικούς φταίχτες των Δεκεμβριανών, που οδήγησαν τουλάχιστον την Αθήνα σε εκατόμβες θυμάτων!
    Καλλίτερα να μην ανακινείτε τέτοιο θέμα γιατί δεν είναι προς συμφέρον σας!
    Ή μάλλον θα πρέπει να γίνει με πρωτοβουλία του κεντροδεξιού χώρου μια πραγματική συζήτηση για να μπουν μερικά πράγματα στις θέσεις τους και να ξεκαθαριστεί που θα ήταν η Ελλάδα όλα αυτά τα χρόνια αν είχαν επικρατήσει η αγανάκτηση των ... " παιδιών της Γαλαρίας"!!!

    • Αιρετική avatar
      Αιρετική @ ΝΤΙΝΟΣ 31/05/2013 16:01:02

      Πολύ σωστά. Βάλτε τα πράγματα στη...σωστή τους θέση!! Τι καταλάβαινε κι αυτός ο παλιοαναρχικός οΧατζιδάκης;
      Ο κάθε ...Ντίνος, τα ξέρει οπωσδήποτε καλύτερα :P
      Γκαραντί!!!

  16. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 31/05/2013 14:38:05

    Πολύ σωστή ὅλων μας ἡ ἀντίδραση στή λογοκρισία ἐκ μέρους κάποιων σέ ἕνα τραγούδι τοῦ μέγιστου Μάνου Χατζηδάκη.
    Νά προσθέσω μόνο ὅτι,λογοκρισία ὑπάρχει καί ἀπό τήν ἄλλη πλευρά σέ ὁ,τιδήποτε ἔχει σχέση μέ τήν τιμή καί ἐξύμνηση τῆς Πατρίδας μας καί τῶν Παραδόσεών μας γιά νά μήν χαρακτηριστοῦν κάποιοι ὥς ἐθνικιστές,ἤ γιά νά μήν προσβάλλουν δῆθεν τή θρησκεία ἤ τήν ἐθνικότητα ἀλλοδαπῶν μαθητῶν,ἐκεῖ ἔχουμε φτάσει! Δέν ὑπάρχει δηλαδή μόνο ἡ μιά πλευρά στή λογοκρισία,ἡ πλευρά τῆς δῆθεν ἰσλαμοφοβίας σέ ἕνα τραγούδι τοῦ Χατζηδάκη,ἀλλά ὑπάρχει καί ἡ ἄλλη πλευρά τῆς ἀποκήρυξης κάθε εἴδους πατριωτικοῦ,γιά νά μήν κατηγορηθοῦμε γιά ἐθνικισμό..
    Ἡ σύζυγός μου ὥς καθηγήτρια Μουσικῆς,ὑποχρεώθηκε κάποτε ἀπό ἕναν Διευθυντή της σέ Δημ.Σχολεῖο στήν Ἀθήνα,νά ἀποσύρει ἀπό γιορτή τοῦ σχολεῖου τό τραγούδι «Μακεδονία ξακουστή τοῦ Ἀλεξάνδρου ἡ χῶρα»,γιά νά μήν τούς θεωρήσουν ἐθνικιστές...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 01/06/2013 12:23:07

      Αυτό είναι πολύ πιο σοβαρό από αυτό που υποτίθεται ότι έγινε με το τραγούδι του Χατζηδάκι...

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Γιώργος 01/06/2013 12:32:57

        Έτσι, και ακόμη πιο σοβαρό το θέμα της έπαρσης της σημαίας στα σχολεία... για παράδειγμα, στο σχολείο του παιδιού μου, τελευταίως, άρχισαν να το ξεχνάνε το ζήτημα..

  17. Μηνάς avatar
    Μηνάς 31/05/2013 15:32:56

    Ας θαυμάζει ο γονιός και η "διευθύντρια" την υποκουλτούρα που τους διακατέχει, ελπίζοντας ότι κάποια μέρα θα αναγνωρίσουν αμφότεροι το έγκλημα που διέπραξαν, ένα έγκλημα απέναντι στην ελευθερία της σκέψης πρώτα απ' όλα! Λυπάμαι.....

  18. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 31/05/2013 15:59:26

    Η κυρία διευθύντρια, αν αληθεύουν τα γραφόμενα, πρέπει να θεωρεί εαυτήν τυχερή. Αν είχε ψηφισθεί κάποιο από τα προσφάτως κατατεθέντα νομοσχέδια για την καταπίεση της έκφρασης και την ποινικοποίηση των ιδεών, η κυρία θα συρόταν την επομένη των πράξεών της στο γραφείο του εισαγγελέως με την κατηγορία των θρησκευτικών διακρίσεων κατά μειονοτήτων, αφού δεν είχε ομοίως συστήσει στην καθηγήτρια ιστορίας να επιλέξει ένα άλλο κεφάλαιο την ημέρα που εδίδασκε περί της εκστρατείας τού (επίσης αλλοθρήσκου, όπως ο Κεμάλ τού κ. Χατζηδάκι) Μεγάλου Αλεξάνδρου. Η δίωξη της θα εγένετο βεβαίως μετά από σχετική έγκληση (στρατευμένων) δικηγόρων.

    Μιλάμε για παραλογισμό και βλακεία υψωμένα πλέον εις το τετράγωνο! Αυτή η φάρσα της πολιτικής (υποδεικνυόμενης από τους δανειστές και συμμάχους τών Η.Π.Α. σε εκστρατείες κατά Ιράκ προσφάτως και οσονούπω Συρίας) ορθότητας πρέπει να σταματήσει.

    Οι φοβισμένοι από την άνοδο της Χ.Α. βουλευτές και υπουργοί δεν έχουν ιδέα πόσοι και ποιοι θα περάσουν από την κερκόπορτα που ανοίγουν με τα ψευδεπίγραφα νομοσχέδια που ετοιμάζονται να ψηφίσουν. Οι στρατευμένοι δικηγόροι δε, έχουν ήδη αρχίσει να ανοίγουν φιάλες πεπαλαιωμένου καμπανίτη οίνου εις υγείαν αφελών και ανοήτων διευθυντριών...

  19. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 31/05/2013 16:03:48

    Κάποτε για τις διευθυντικές θέσεις στα σχολεία υπήρχε μόνον το κριτήριο της αρχαιότητας. Το στηλιτεύαμε βεβαίως ορισμένοι και ως γονείς και ως δάσκαλοι, διότι το θεωρούσαμε αναμφισβήτητα ανεπαρκέστατο!
    Τώρα όμως, που τα "αξιοκρατικά" κριτήρια ελέγχονται στο τέλος, κατά τη συνέντευξη, καταλάβαμε πως η κομματική πασαρέλα σε αγαστή συνεργασία με τη συντεχνιακή νομενκλατούρα «ξυρίζουν στο τέλος τον παπά»!
    Με παρρησία λοιπόν θα πω, πως αφού οι συνδικαλιστικές συντεχνίες αντιστέκονται στην απαραίτητη Αξιολόγηση του εκπαιδευτικού και του έργου του, να κοπούν πάραυτα οι συνεντεύξεις, ως οι πλέον αδιαφανείς διαδικασίες στην επιλογή διευθυντών στα σχολεία και πως προτιμώ, εξ ανάγκης βεβαίως, το κριτήριο της αρχαιότητας! Είναι ασφαλέστερο από τα παιχνίδια που παίζονται σε βάρος του εκπαιδευτικού συστήματος.

  20. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 31/05/2013 17:27:48

    Αιρετική (BQ),
    Το υφάκι δεν σας πάει!
    Σε λίγο θα βγάλετε και τον Χατζιδάκι υπέρμαχο των "αγανακτισμένων παιδιών της γαλαρίας" και συνοδοιπόρο των Δεκεμβριανών!
    Μήπως ήταν και ο τροβαδούρος που ψυχαγωγούσε τα παλληκάρια του Βελουχιώτη;
    Η Ρεμπούση σας κάνει φροντιστήριο;

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ ΝΤΙΝΟΣ 01/06/2013 00:42:53

      Ανάμεσα στο άσπρο και το μαύρο της ευφήμερης κριτικής, ο Χατζηδάκις μπορούσε να διακρίνει ακόμη και την αγνότητα μέσα από την βία, όταν η "μωβ σκιά" απειλεί την πόλη... κι αυτό μας το δίδαξε...

      http://www.lifo.gr/now/politics/2805

      Θα γέλαγε ειρωνικά, αν άκουγε τι λένε σήμερα για τον Κεμάλ, αλλά και θα μας λυπότανε βαθύτατα, γι αυτή μας την κατάντια!

      "...αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ!" ;;;

      • ελλην-1821 avatar
        ελλην-1821 @ νεφέλη 01/06/2013 20:58:46

        Καληνύχτα.... και ειναι τοσο μεγαλη . μόνο το ΑΣΤΕΡΙ ΤΟΥ ΒΟΡΙΆ θα φέρει την γνώση

  21. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 31/05/2013 17:31:33

    Πότε θα μάθουμε τελικά ότι δεν υπάρχει μόνο το άσπρο και το μαύρο, υπάρχουν και οι αποχρώσεις τους!

  22. Zugzwang avatar
    Zugzwang 31/05/2013 17:52:25

    Εδω ολοκληρα κομματα (ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ-ΣΥΡΙΖΑ, οχι μονο η Ρεπουση) αρνουνται να αναγνωρισουν (βλ. προταση "αντιρατσιστικου" νομου ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ) την γενοκτονια των Ελληνων του Ποντου και της Ιωνιας και θα φριξουμε τωρα γιατι καποιοι αvhsyxoyn me τον Κεμαλ του Χατζηδακη; Γιατι δεν φριξαμε ετσι με την αρνηση του χορου του Ζαλογγου απο την Ρεπουση υπο τα χειροκροτηματα στο τουητερ του Τατσοπουλου; Η ανησυχια ενος γονιου και μιας διευθυντριας σχολειου βαρυνουν περισσοτερο απο τον νεγκασιονισμο τριων κομματων της Βουλης των Ελληνων, με ολους τους κινδυνους για την χωρα που αυτος περιεχει;

    Να λεμε ευχαριστω σε καποιους στη ΝΔ και στο Μαξιμου, που διεγνωσαν τον κινδυνο και δεν επεσαν στην καλοστημενη και πολυ πονηρη παγιδα του κειμενου Ρεπουση-Ρουπακιωτη, παρα τις αφορητες πιεσεις πανισχυρων ξενων κεντρων.

  23. hellasatt avatar
    hellasatt 31/05/2013 22:45:30

    Διατηρώ πολλές αμφιβολίες για το υπαρκτό του θέματος. Δεν μπορώ εύκολα να δεχθώ ότι δντης σχολείου θεωρεί τον "Κεμάλ'', ο οποίος δεν έχει καμία σχέση με τον Κεμάλ Αττατουρκ, ισλαμική προπαγάνδα... Τα ρεπορτάζ αναφέρει ότι πρόκειται για σχολείο στη Θεσ/νίκηγ, στη Μυτιλήνη και εγώ δεν ξέρω που, χωρίς να αναφέρεται κανέnα όνομα παρά το γεγονός ότι η δασκάλα φέρεται να ανέβασε το θέμα στο facebook! Ούτε εχω διαβάσει κάποια επίσημη ανακοίνωση του υπουργείου.Απορία εκφράζω ο δυστυχής...

  24. ήγγικεν avatar
    ήγγικεν 31/05/2013 23:20:25

    Από ολη την γραμματεία και την μουσική βιβλιοθήκη του Χατζιδάκη γιατί διδάσκεται ο Κεμάλ; Δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό ο Κεμάλ.
    Διδάσκεται εμμονικά από τον εθνομηδενιστικό συρφετό που γέμισε τα σχολεία. Τον έχω ακούσει σε γιορτή της 25ης Μαρτίου!! Κια τα παιδάκια υπό την καθοδήγηση του μουσικού κλαίγοντας απήγγειλαν "νικημένο μου ξεφτέρι δεν αλλάζουν οι καιροί, με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί".
    Το όνομα Κεμάλ είναι "καμμένο" στην εθνική συνείδηση, όπως το Ιούδας στην χριστιανική, ή το Αδόλφος στην εβραϊκή. Δεν είναι τόσο αθώα τα πράγματα.

    • GO avatar
      GO @ ήγγικεν 01/06/2013 07:32:00

      Ε, βέβαια!
      Λες και δεν ξέραμε ότι ο Γκάτσος όσο ζούσε ήταν ενεργός μουτζαχεντίν. Ο Μπιν Λάντεν ωχριούσε!

    • ελλην-1821 avatar
      ελλην-1821 @ ήγγικεν 01/06/2013 21:08:35

      Και το όνομα Σωκράτης κι αυτό βλαβερό. Διαφθείρει τους νέους.

  25. rally monkey avatar
    rally monkey 31/05/2013 23:32:44

    αν υποθέσουμε ο'τι υπαρχει δόση αληθειας στο περιστατικό ..
    εύκολα μπορω να φανταστώ΄άλλο διευθυντή σχολείου (χωρίς ιδιαιτερη έφεση στα καλλιτεχνικά ..) να απαγορεύει (χωρίς να το πολυψάξει) και το ποιήμα 'Ο Αδόλφος'..
    ..άσχετα που τελικά ο Αδόλφος στο ποιήμα ειναι ο... μικρος τυμπανιστής απο τη δημοκρατία της Βαιμάρης που θέλει να αλλάξει τον κόσμο ..αλλά τελικά τον μπαγλάρωσαν τα ΕςΕς ..

  26. ΑντιΒαρα! avatar
    ΑντιΒαρα! 01/06/2013 09:53:46

    «Ακούστε την ιστορία του Θοδωρη

    ενός νεαρού στρατιωτη, της ανατολής

    απόγονου του Κολοκοτρωνη του Στρατηγου,

    που νόμισε ότι μπορεί να αλλάξει τον κόσμο.

    αλλά πικρές οι βουλές του Θεου

    και σκοτεινές οι ψυχές των ανθρώπων.



    Στης Ανατολής τα μέρη μια φορά και ένα καιρό

    ήταν άδειο το κεμέρι, μουχλιασμένο το νερό

    στην Αθηνα , στην Ελλαδα , στην βαθισκιωτη Ελια

    πικραμένα κλαίνε τώρα της Ελλαδας τα παιδιά.



    Κι ένας νέος από σόι και γενιά ελληνικη

    αγροικάει το μοιρολόι και τραβάει κατά εκεί.

    τον κοιτάν οι Υποταγμενοι με ματιά λυπητερή

    κι όρκο στον Χριστο τους δίνει, πως θ’ αλλάξουν οι καιροί.



    Σαν ακούσαν οι Αρχοντοι του παιδιού την αφοβιά

    ξεκινάν με λύκου δόντι και με λιονταριού προβιά

    απ’ τον Εβρο ως την Γαυδο, απ’ τη γη στον ουρανό

    κυνηγάν τον λεβεντη να τον πιάσουν ζωντανό.



    Πέφτουν πάνω του τα στίφη, σαν ακράτητα σκυλιά

    και τον πάνε στους Αρχοντους να του βάλει την θηλιά

    μαύρο μέλι μαύρο γάλα ήπιε εκείνο το πρωί

    πριν αφήσει στην κρεμάλα τη στερνή του την πνοή.



    Με δύο γέρικα μουλαρια μ’ ένα κατασπρο φαρί

    στου παράδεισου τις πύλες ο Χριστος τους καρτερεί.

    πάνε τώρα χέρι χέρι κι είναι γύρω συννεφιά

    μα του Αιγαιου μας τ’ αστέρι τους κρατούσε συντροφιά.



    Σ’ ένα μήνα σ’ ένα χρόνο βλέπουν μπρος τους τον Θεό

    που από τον ψηλό του θρόνο λέει στον Θόδωρο κι αυτο:

    «νικημένο μου ξεφτέρι δεν αλλάζουν οι καιροί,

    με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί»



    Καληνύχτα Θοδωρή, αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ

    Καληνύχτα…»

    Αν ειχε αυτα τα λογια το τραγουδουργημα, θα το εδιδασκε η διδαξασα σε παιδια 9 -10 χρονων, που διαμορφωνουν την θρησκευτικη τους συνειδηση;;;

    Η πολλοι, μαινομενοι της αριστερατζας και "της ελευθεριας του λογου των διδασκαλων" που καταντησαν δασκαλοι, θα ουρλιαζαν!
    Αν αλλη δασκαλα διδασκε "αλλα", κατα πως γουσταρε, θα σας αρεσε;;;

    Δεν κρινεται εδω το εργο του Χατζηδακη η του Γκατσου, κρινεται η σκοπιμοτητα να μπαινει στο μυαλο μικρων παιδιων που τους μαθαινεις τον Χριστο κατα την πιστη των γονιων τους και της πατριδας τους, ο αλλαχ και ο προφητης του!
    Αν ημουν μανα κι εγω, στην κυρα Δασκαλα, θα ζηταγα τον λογο!
    και λογος υπαρχει!

    Αντιβαρο μαλλον στην προστυχια της Ρεπουση!
    "ηλιθιοι δεξιατζες" σκοταδιζουν "φωταδιστες"σαν την κυρα και τους συνΤροφους της! και την δασκαλα του Κεμαλ βεβαιως βεβαιως!

  27. Κογξ Ομ Παξ avatar
    Κογξ Ομ Παξ 01/06/2013 14:55:28

    Ξέρω ότι πάω πολύ πίσω,αλλά δεν μπορώ να μην θυμηθώ το
    πασοκ μόλις ανέλαβε την κουτάλα, οι πρώτες διαταγές
    στις στρατιωτικές σχολές ήταν η απαγόρευση των τραγουδιών,για
    τον Αλέξανδρο και την Βόρειο Ηπειρο.
    Κατά την άποψη των "προοδευτικών" ήταν πολύ μα πολύ εθνικιστικά.

  28. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 01/06/2013 15:19:52

    ΑντιΒαρα,
    Είσαι πολύ σωστός και ζητώ (ή μάλλον απαιτώ), από τους άλλοτε λαλίστατους ....ψευδοκουλτουργίαριδες, τα σχόλιά τους πάνω στην παράφραση του ποιήματός σου.

  29. ελλην-1821 avatar
    ελλην-1821 02/06/2013 09:26:18

    προτιμω την Ρεπουση απ αυτη την νοοτροπία μερικων. Μεχρι και αλλαξε καποιος τους στιχους του Γκατσου. Μονο ενας ταλιμπαν θα το δεχοταν.
    Καλοβραδυ...Χατζιδακι
    Αυτος ο κοσμος πηγαινει στον μεσαιωνα

    • Ax,Ax! avatar
      Ax,Ax! @ ελλην-1821 02/06/2013 18:27:56

      εσυ παιδακι μου Ελληνα-1821!
      τι μαγαριζεις και το "Ελλην" και το "1821"!
      υπαρχεις κι αλλου και μαλιστα μη αλλαζοντας ...ταυτοτητα!
      ξηκοπη το πηρες η παει με το κομματι;

      Στην περιπτωση που κανω λαθος, ξηγησε μου πού ταυτιζεσαι με το 1821, ως Ελλην!;
      κατι, μηπως, σαν τον ευμενισμο να λεγεται "Ευξεινος Ποντος" η ,,,Μαυρη Θαλασσα; και το "αριστερο"... ευώνυμον;;;